gnome-shell-extension-openweather - en to ar translation catalogue (88 entries)

en: Openweathermap.org does not work without an api-key.
    Either set the switch to use the extensions default key in the preferences dialog to on or register at https://openweathermap.org/appid and paste your personal key into the preferences dialog.
ar: لا يعمل openweathermap.org بدون مفتاح استخدام للخدمة.
    إما أن تختار استخدام مفتاح الامتداد المبدئي في نافذة التفضيلات أو تسجل في https://openweathermap.org/appid و تلصق المفتاح الشخصي في نافذة التفضيلات.

en: Can not connect to %s
ar: تعذّر الاتّصال بـ %s

en: Locations
ar: الأماكن

en: Reload Weather Information
ar: أعِد تحميل معلومات الطقس

en: Weather Settings
ar: إعدادات الطقس

en: Can not open %s
ar: تعذّر فتح %s

en: Invalid city
ar: مدينة غير صحيحة

en: Invalid location! Please try to recreate it.
ar: مكان غير صحيح. رجاء حاول إعادة ضبطة.

en: °F
ar: °ف

en: K
ar: ك

en: °C
ar: °م

en: Calm
ar: هادئ

en: Light air
ar: هواء خفيف

en: Light breeze
ar: نسيم خفيف

en: Gentle breeze
ar: نسيم علي

en: Moderate breeze
ar: نسيم متوسط

en: Fresh breeze
ar: نسيم منعش

en: Strong breeze
ar: نسيم قوي

en: Moderate gale
ar: نوبة متوسطة

en: Fresh gale
ar: نوبة جديدة

en: Strong gale
ar: نوبة قوية

en: Storm
ar: عاصفة

en: Violent storm
ar: عاصفة قوية

en: Hurricane
ar: إعصار

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الإثنين

en: Tuesday
ar: الثّلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السّبت

en: N
ar: شمال

en: NE
ar: شمال شرقي

en: E
ar: شرق

en: SE
ar: جنوب شرقي

en: S
ar: جنوب

en: SW
ar: جنوب غربي

en: W
ar: غرب

en: NW
ar: شمال غربي

en: hPa
ar: ه‍.باسكال

en: inHg
ar: بوصة زئبق

en: kPa
ar: ك.باسكال

en: mmHg
ar: مم زئبق

en: m/s
ar: م/ث

en: mph
ar: ميل/س

en: km/h
ar: كم/س

en: ft/s
ar: قدم\ث

en: Loading ...
ar: يُحمّل…

en: Please wait
ar: رجاء انتظر

en: Humidity:
ar: الرّطوبة:

en: Pressure:
ar: الضغط:

en: Wind:
ar: الرياح:

en: Thunderstorm
ar: عاصفة رعدية

en: Drizzle
ar: رذاذ

en: Snow
ar: ثلوج

en: Sleet
ar: جَمَد المَطَر

en: Mist
ar: ضباب خفيف

en: Smoke
ar: دخان

en: Haze
ar: سديم

en: Sand/Dust Whirls
ar: دوامات رمل و غبار

en: Fog
ar: ضباب

en: Sand
ar: رمال

en: Dust
ar: غبار

en: Not available
ar: غير متاح

en: ,
ar: ،

en: Tomorrow
ar: غدًا

en: Units
ar: الوحدات

en: Beaufort
ar: بوفورت

en: Provider
ar: المزود

en: Layout
ar: الترتيب

en: Center
ar: وسط

en: Right
ar: يمين

en: Left
ar: يسار

en: Translate Conditions
ar: ترجم حالة الطقس

en: e.g. Vaiaku, Tuvalu or -8.5211767,179.1976747
ar: مثلا: القاهرة، مصر، أو 30.05,31.233333

en: Clear entry
ar: امسح الخانة

en: Save
ar: احفظ

en: Cancel
ar: ألغِ

en: About
ar: عنْ

en: Temperature Unit
ar: وحدة درجة الحرارة

en: Pressure Unit
ar: وحدة الضغط

en: Wind Direction by Arrows
ar: اتجاه الرياح بالأسهم

en: Temperature in Panel
ar: درجة الحرارة في اللوحة

en: Conditions in Panel
ar: الأحوال في اللوحة

en: Conditions in Forecast
ar: الأحوال في التنبؤات

en: Position in Panel
ar: الموضع في اللوحة

en: Number of days in forecast
ar: عدد الأيام في التنبؤات

en: Maximal number of digits after the decimal point
ar: أقصي عدد من الأرقام بعد الفاصلة العشرية
