gnome-shell-extension-openweather 1.0 - en to eu translation catalogue (75 entries)

en: Openweathermap.org does not work without an api-key.
    Either set the switch to use the extensions default key in the preferences dialog to on or register at https://openweathermap.org/appid and paste your personal key into the preferences dialog.
eu: Openweathermap.org ez dabil API gakorik ez baduzu.
    Ezarri hedapenaren gako lehenetsia hobespenen leihoan edo erregistratu https://openweathermap.org/appid gunean eta itsatsi bertako zure gako pertsonala hobespenen leihoan.

en: Can not connect to %s
eu: Ezin da %s konektatu

en: Locations
eu: Kokapenak

en: Reload Weather Information
eu: Birkargatu eguraldi-informazioa

en: Weather Settings
eu: Eguraldi-ezarpenak

en: Can not open %s
eu: Ezin da %s ireki

en: Invalid city
eu: Baliogabeko hiria

en: Invalid location! Please try to recreate it.
eu: Baliogabeko kokapena! Saiatu birsortzen.

en: Calm
eu: Bare

en: Light air
eu: Haize oso ahula

en: Light breeze
eu: Haize ahula

en: Gentle breeze
eu: Haize leuna

en: Moderate breeze
eu: Haize ertaina

en: Fresh breeze
eu: Haize hozkirria

en: Strong breeze
eu: Haize gogorra

en: Moderate gale
eu: Haize oso gogorra

en: Fresh gale
eu: Haizete hozkirria

en: Strong gale
eu: Haizete gogorra

en: Storm
eu: Ekaitza

en: Violent storm
eu: Ekaitz bortitza

en: Hurricane
eu: Urakana

en: Sunday
eu: Igandea

en: Monday
eu: Astelehena

en: Tuesday
eu: Asteartea

en: Wednesday
eu: Asteazkena

en: Thursday
eu: Osteguna

en: Friday
eu: Ostirala

en: Saturday
eu: Larunbata

en: N
eu: I

en: NE
eu: IE

en: SE
eu: HE

en: S
eu: H

en: SW
eu: HM

en: W
eu: M

en: NW
eu: IM

en: Loading ...
eu: Kargatzen...

en: Please wait
eu: Itxaron

en: Humidity:
eu: Hezetasuna:

en: Pressure:
eu: Presioa:

en: Wind:
eu: Haizea:

en: Thunderstorm
eu: Trumoi-ekaitza

en: Drizzle
eu: Langarra

en: Snow
eu: Elurra

en: Sleet
eu: Elurbustia

en: Mist
eu: Lainobera

en: Smoke
eu: Kea

en: Haze
eu: Gandua

en: Sand/Dust Whirls
eu: Hare/hauts-zurrunbiloak

en: Fog
eu: Lainoa

en: Sand
eu: Harea

en: Dust
eu: Hautsa

en: Not available
eu: Ez dago eskuragarri

en: ,
eu: .

en: Tomorrow
eu: Bihar

en: Units
eu: Unitateak

en: Provider
eu: Hornitzailea

en: Layout
eu: Diseinua

en: Center
eu: Erdia

en: Right
eu: Eskuina

en: Left
eu: Ezkerra

en: Translate Conditions
eu: Itzuli baldintzak

en: e.g. Vaiaku, Tuvalu or -8.5211767,179.1976747
eu: adib. Vaiaku, Tuvalu edo -8.5211767,179.1976747

en: Clear entry
eu: Garbitu sarrera

en: Save
eu: Gorde

en: Cancel
eu: Utzi

en: About
eu: Honi buruz

en: Temperature Unit
eu: Tenperatura-unitatea

en: Pressure Unit
eu: Presio-unitatea

en: Wind Direction by Arrows
eu: Haizearen norabidea gezien bidez

en: Temperature in Panel
eu: Tenperatura panelean

en: Conditions in Panel
eu: Baldintzak panelean

en: Conditions in Forecast
eu: Baldintzak iragarpenean

en: Position in Panel
eu: Kokapena panelean

en: Number of days in forecast
eu: Egun kopurua iragarpenean

en: Maximal number of digits after the decimal point
eu: Dezimalen kopuru maximoa
