gnome-shell-extension-openweather - en to hu translation catalogue (91 entries)

en: Openweathermap.org does not work without an api-key.
    Either set the switch to use the extensions default key in the preferences dialog to on or register at https://openweathermap.org/appid and paste your personal key into the preferences dialog.
hu: Az Openweathermap.org nem működik api-kulcs nélkül.
    Vagy az alkalmazás beépített api-kulcsának használatát kapcsolja be a beállításokban, vagy regisztráljon az https://openweathermap.org/appid oldalon és másolja be a személyes kulcsát.

en: Can not connect to %s
hu: Nem lehet csatlakozni ide: %s

en: Locations
hu: Helyszínek

en: Reload Weather Information
hu: Meteorológiai információ újratöltése

en: Weather Settings
hu: Meteorológiai beállítások

en: Can not open %s
hu: Nem lehet megnyitni %s

en: Invalid city
hu: Érvénytelen város

en: Invalid location! Please try to recreate it.
hu: Érvénytelen helyszín! Próbálja újra létrehozni.

en: Calm
hu: Szélcsend

en: Light air
hu: Enyhe légmozgás

en: Light breeze
hu: Könnyű szellő

en: Gentle breeze
hu: Gyenge szél

en: Moderate breeze
hu: Mérsékelt szél

en: Fresh breeze
hu: Élénk szél

en: Strong breeze
hu: Erős szél

en: Moderate gale
hu: Metsző szél

en: Fresh gale
hu: Viharos szél

en: Strong gale
hu: Heves szél

en: Storm
hu: Vihar

en: Violent storm
hu: Heves vihar

en: Hurricane
hu: Orkán

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Monday
hu: hétfő

en: Tuesday
hu: kedd

en: Wednesday
hu: szerda

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Friday
hu: péntek

en: Saturday
hu: szombat

en: N
hu: É

en: NE
hu: ÉK

en: E
hu: K

en: SE
hu: DK

en: S
hu: D

en: SW
hu: DNY

en: W
hu: NY

en: NW
hu: ÉNY

en: km/h
hu: km/ó

en: ft/s
hu: láb/s

en: Loading ...
hu: Betöltés ...

en: Please wait
hu: Kérem várjon

en: Humidity:
hu: Páratartalom:

en: Pressure:
hu: Légnyomás:

en: Wind:
hu: Szélerősség:

en: Thunderstorm
hu: Zivatar

en: Drizzle
hu: Szitálás

en: Snow
hu: Havazás

en: Sleet
hu: Ónos eső

en: Mist
hu: Gyenge köd

en: Smoke
hu: Füst

en: Haze
hu: Pára

en: Sand/Dust Whirls
hu: Porördög

en: Fog
hu: Köd

en: Sand
hu: Homok

en: Dust
hu: Por

en: Not available
hu: Nem érhető el

en: Tomorrow
hu: holnap

en: Units
hu: Mértékegységek

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Center
hu: középen

en: Right
hu: jobbra

en: Left
hu: balra

en: Translate Conditions
hu: Időjárási körülmények fordítása

en: Geolocation Provider
hu: Névkeresés szolgáltató

en: e.g. Vaiaku, Tuvalu or -8.5211767,179.1976747
hu: pl.: Vaiaku, Tuvalu vagy -8.5211767,179.1976747

en: Clear entry
hu: Bejegyzés törlése

en: Save
hu: Mentés

en: Cancel
hu: Mégsem

en: About
hu: A programról

en: Weather Provider
hu: Meteorológiai adat szolgáltató

en: Temperature Unit
hu: Hőmérsékleti egység

en: Pressure Unit
hu: Nyomás egysége

en: Wind Speed Units
hu: Szélerősség mértékegység

en: Choose the units used for wind speed. Allowed values are 'kph', 'mph', 'm/s', 'knots', 'ft/s' or 'Beaufort'.
hu: Válassza ki a szélsebesség mértékegységét. A rendelkezésre álló mértékegységek: 'k/h', 'mph', 'm/s', 'knots', 'ft/s' or 'Beaufort'.

en: Wind Direction by Arrows
hu: Szélirány nyilakkal

en: Choose whether to display wind direction through arrows or letters.
hu: Válassza ki, hogya a szélirány nyilakkal, vagy szövegesen jelenjen meg.

en: City to be displayed
hu: Megjelenítendő város

en: Actual City
hu: Aktuális város

en: Temperature in Panel
hu: Hőmérséklet a panelen

en: Conditions in Panel
hu: Körülmények a panelen

en: Conditions in Forecast
hu: Körülmények az előrejelzésben

en: Position in Panel
hu: Elhelyezkedés a panelen

en: Horizontal position of menu-box.
hu: A menü doboz vízszintes pozíciója.

en: Refresh interval (actual weather)
hu: Frissítési gyakoriság (aktuális időjárás)

en: Refresh interval (forecast)
hu: Frissítési gyakoriság (előrejelzés)

en: Center forecastbox.
hu: Előrejelzés sor középre igazítása

en: Number of days in forecast
hu: Előrejelzett napok száma

en: Maximal number of digits after the decimal point
hu: Tizedespont után álló számjegyek száma

en: Your personal API key from openweathermap.org
hu: Az Ön személyes API kulcsa az openweathermap.org-ról

en: Use the extensions default API key from openweathermap.org
hu: Az alkalmazés alapértelmezett openweathermap.org API kulcsának használata

en: Your personal AppKey from developer.mapquest.com
hu: Az Ön személyes API kulcsa az developer.mapquest.com-ról
