gnome-shell-extension-openweather - en to tr translation catalogue (232 entries)

en: Openweathermap.org does not work without an api-key.
    Either set the switch to use the extensions default key in the preferences dialog to on or register at https://openweathermap.org/appid and paste your personal key into the preferences dialog.
tr: Openweathermap.org api-anahtarı olmadan çalışmaz.
    İstereniz eklentinin varsayılan anahtarını kullanabilir ya da https://openweathermap.org/appid adresine kayıt olup kendi kişisel anahtarınızı ekleyebilirsiniz.

en: Can not connect to %s
tr: %s adresine bağlanılamadı

en: Locations
tr: Konumlar

en: Reload Weather Information
tr: Hava Durumu Bilgisini Yeniden Yükle

en: Weather data by: %s
tr: Hava durumu veri sağlayıcısı: %s

en: Weather Settings
tr: Hava Durumu Ayarları

en: Manual refreshes less than 2 minutes apart are ignored!
tr: 2 dakikadan kısa sürelerle yapılan elle yenilemeler göz ardı edilir.

en: Can not open %s
tr: %s açılamıyor

en: Invalid city
tr: Geçersiz şehir

en: Invalid location! Please try to recreate it.
tr: Geçersiz konum! Lütfen yeniden oluşturmayı deneyin.

en: Calm
tr: Sakin

en: Light air
tr: Hafif Hava

en: Light breeze
tr: Hafif Esinti

en: Gentle breeze
tr: Nazik Esinti

en: Moderate breeze
tr: Orta Esinti

en: Fresh breeze
tr: Serin Esinti

en: Strong breeze
tr: Güçlü Esinti

en: Moderate gale
tr: Orta Rüzgar

en: Fresh gale
tr: Serin Rüzgar

en: Strong gale
tr: Güçlü Rüzgar

en: Storm
tr: Fırtına

en: Violent storm
tr: Şiddetli Fırtına

en: Hurricane
tr: Kasırga

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Çumartesi

en: N
tr: K

en: NE
tr: KD

en: E
tr: D

en: SE
tr: GD

en: S
tr: G

en: SW
tr: GB

en: W
tr: B

en: NW
tr: KB

en: ft/s
tr: kn

en: Loading ...
tr: Yükleniyor...

en: Please wait
tr: Lütfen bekleyin

en: Feels Like:
tr: Hissedilen:

en: Humidity:
tr: Nem:

en: Pressure:
tr: Basınç:

en: Wind:
tr: Rüzgar:

en: Gusts:
tr: Bora:

en: Tomorrow's Forecast
tr: Yarının Hava Tahmini

en: %s Day Forecast
tr: %s Günlük Hava Tahmini

en: Thunderstorm with Light Rain
tr: Hafif Yağmurlu Gök Gürültülü Fırtına

en: Thunderstorm with Rain
tr: Yağmurlu Gök Gürültülü Fırtına

en: Thunderstorm with Heavy Rain
tr: Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Fırtına

en: Light Thunderstorm
tr: Hafif Gök Gürültülü Fırtına

en: Thunderstorm
tr: Gök Gürültülü Fırtına

en: Heavy Thunderstorm
tr: Yoğun Gök Gürültülü Fırtına

en: Ragged Thunderstorm
tr: Düzensiz Gök Gürültülü Fırtına

en: Thunderstorm with Light Drizzle
tr: Hafif Çiselemeli Gök Gürültülü Fırtına

en: Thunderstorm with Drizzle
tr: Çiselemeli Gök Gürültülü Fırtına

en: Thunderstorm with Heavy Drizzle
tr: Yoğun Çiselemeli Gök Gürültülü Fırtına

en: Light Drizzle
tr: Hafif Çiseleme

en: Drizzle
tr: Çiseleme

en: Heavy Drizzle
tr: Yoğun Çiseleme

en: Light Drizzle Rain
tr: Hafif Çiseleyen Yağmur

en: Drizzle Rain
tr: Çiseleyen Yağmur

en: Heavy Drizzle Rain
tr: Yoğun Çiseleyen Yağmur

en: Shower Rain and Drizzle
tr: Hafif Yağmur ve Çiseleme

en: Heavy Rain and Drizzle
tr: Yoğun Yağmur ve Çiseleme

en: Shower Drizzle
tr: Sağanak Çiseleme

en: Light Rain
tr: Hafif Yağmur

en: Moderate Rain
tr: Ilıman Yağmur

en: Heavy Rain
tr: Yoğun Yağmur

en: Very Heavy Rain
tr: Çok Şiddetli Yağmur

en: Extreme Rain
tr: Aşırı Sağanak Yağmur

en: Freezing Rain
tr: Dondurucu Yağmur

en: Light Shower Rain
tr: Hafif Sağanak Yağmur

en: Shower Rain
tr: Sağanak Yağmur

en: Heavy Shower Rain
tr: Ağır Sağanak Yağmur

en: Ragged Shower Rain
tr: Düzensiz Sağanak Yağmur

en: Light Snow
tr: Hafif Kar

en: Snow
tr: Kar

en: Heavy Snow
tr: Yoğun Kar

en: Sleet
tr: Sulu Kar

en: Light Shower Sleet
tr: Hafif Sağanak Sulu Kar

en: Shower Sleet
tr: Sağanak Sulu Kar

en: Light Rain and Snow
tr: Hafif Yağmurla Karışık Kar

en: Rain and Snow
tr: Yağmurla Karışık Kar

en: Light Shower Snow
tr: Hafif Sağanak Şeklinde Kar

en: Shower Snow
tr: Sağanak Şeklinde Kar

en: Heavy Shower Snow
tr: Yoğun Sağanak Şeklinde Kar

en: Mist
tr: Sis

en: Smoke
tr: Duman

en: Haze
tr: Pus

en: Sand/Dust Whirls
tr: Kum/Toz Hortumu

en: Fog
tr: Sis

en: Sand
tr: Kum

en: Dust
tr: Toz

en: Volcanic Ash
tr: Volkanik Kül

en: Squalls
tr: Yerel Fırtına

en: Tornado
tr: Kasırga

en: Clear Sky
tr: Açık Gök

en: Few Clouds
tr: Az Bulutlu

en: Scattered Clouds
tr: Dağınık Bulutlu

en: Broken Clouds
tr: Parçalı Bulutlu

en: Overcast Clouds
tr: Bulutlu

en: Not available
tr: Mevcut değil

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: Settings
tr: Ayarlar

en: General
tr: Genel

en: Current Weather Refresh
tr: Geçerli Hava Durumunu Yenile

en: Current weather refresh interval in minutes
tr: Geçerli hava durumunu yenileme sıklığı (dakika)

en: Weather Forecast Refresh
tr: Hava Durumu Tahmini Yenileme

en: Forecast refresh interval in minutes if enabled
tr: Etkinleştirilmişse, hava tahmini tazeleme sıklığı (dakika)

en: Disable Forecast
tr: Hava Tahminini Devre Dışı Bırak

en: Disables all fetching and processing of forecast data
tr: Hava tahmini verisinin alınmasını ve işlenmesini tamamen devre dışı bırakır

en: System Icons
tr: Sistem Simgeleri

en: Disable to use packaged Adwaita weather icons
tr: Paketleniş Adwaita hava durumu simgelerinin kullanımını devre dışı bırak

en: If you have issues with your system icons displaying correctly disable this to fix it
tr: Eğer sistem simgelerinin gösterimiyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, düzeltmek için bunu devre dışı bırakın

en: First Boot Delay
tr: İlk Önyükleme Gecikmesi

en: Seconds to delay popup initialization and data fetching
tr: Açılır pencere yüklenmesi ve veri getirilmesi gecikmesi (saniye)

en: This setting only applies to the first time the extension is loaded. (first log in / restarting gnome shell)
tr: Bu ayar yalnızca uzantının ilk yüklenme zamanına uygulanır. (ilk giriş / gnome shelli yeniden başlatma)

en: Units
tr: Birimler

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Wind Speed
tr: Rüzgar Hızı

en: Pressure
tr: Basınç

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: OpenWeatherMap Multilingual Support
tr: OpenWeatherMap Çoklu Dil Desteği

en: Using provider translations applies to weather conditions only
tr: Sağlayıcı çevirilerinin kullanımı sadece hava koşullarına uygulanır

en: Enable this to use OWM multilingual support in 46 languages if there's no built-in translations for your language yet.
tr: Eğer kendi diliniz için yerleşik çeviriler yoksa, 46 dilde OWM çoklu dil desteğini kullanmak için bunu etkinleştirin.

en: Use Extensions API Key
tr: Uzantının API Anahtarını Kullan

en: Use the built-in API key for OpenWeatherMap
tr: OpenWeatherMap için yerleşik API anahtarını kullanın

en: Disable this if you have your own API key from openweathermap.org and enter it below.
tr: Eğer openweather.org için kişisel API anahtarınız varsa bunu devre dışı bırakın ve metin kutusuna ekleyin.

en: Personal API Key
tr: Kişisel API Anahtarı

en: Layout
tr: Düzen

en: Center
tr: Orta

en: Right
tr: Sağ

en: Left
tr: Sol

en: Position In Panel
tr: Paneldeki Konum

en: Position Offset
tr: Paneldeki Mesafe

en: The position relative to other items in the box
tr: Kutudaki diğer öğelere göre konum

en: Show the temperature in the panel
tr: Sıcaklığı panelde göster

en: Temperature In Panel
tr: Panelde Sıcaklık

en: Show the weather conditions in the panel
tr: Hava koşullarını panelde göster

en: Conditions In Panel
tr: Panelde Koşullar

en: Popup
tr: Açılır Pencere

en: Popup Position
tr: Açılır Pencere Konumu

en: Alignment of the popup from left to right
tr: Açılır pencerenin soldan sağa hizası

en: Wind Direction Arrows
tr: Rüzgar Yönü Okları

en: Translate Conditions
tr: Koşulları Çevir

en: Temperature Decimal Places
tr: Sıcaklık Ondalık Basamaklar

en: Maximum number of digits after the decimal point
tr: Ondalık noktadan sonraki azami basamak sayısı

en: Location Text Length
tr: Konum Metin Uzunluğu

en: Maximum length of the location text. A setting of '0' is unlimited
tr: Konum metninin azami uzunluğu. '0' ayarı, sınırsız anlamına gelir

en: Forecast
tr: Hava Tahmini

en: Center Today's Forecast
tr: Bugünün Tahminini Ortala

en: Conditions In Forecast
tr: Hava Tahmindeki Koşullar

en: Today Only
tr: Yalnızca Bugün

en: Total Days In Forecast
tr: Hava Tahminindeki Toplam Gün

en: Keep Forecast Expanded
tr: Hava Tahmini Genişletilmiş Tut

en: Add
tr: Ekle

en: Geolocation Provider
tr: Coğrafi Konum Sağlayıcısı

en: Provider used for location search
tr: Konum arama için kullanılan sağlayıcı

en: Personal MapQuest Key
tr: Kişisel MapQuest Anahtarı

en: Personal API Key from developer.mapquest.com
tr: developer.mapquest.com tarafından sağlanan kişisel API anahtarı

en: Location changed to: %s
tr: Konum %s olarak değişti

en: Add New Location
tr: Yeni Konum Ekle

en: Search by Location or Coordinates
tr: Koordinat ya da konuma göre ara

en: e.g. Vaiaku, Tuvalu or -8.5211767,179.1976747
tr: ör. Vaiaku, Tuvalu ya da -8.5211767,179.1976747

en: Clear entry
tr: Girdiyi temizle

en: Search
tr: Ara

en: We need something to search for!
tr: Aranacak bir şey lazım!

en: Edit %s
tr: %s düzenle

en: Edit Name
tr: Adı Düzenle

en: Edit Coordinates
tr: Koordinatları Düzenle

en: Save
tr: Kaydet

en: Please complete all fields
tr: Lütfen tüm alanları doldurun

en: %s has been updated
tr: %s güncellendi

en: Are you sure you want to delete "%s"?
tr: "%s"yi silmek istediğinize emin misiniz?

en: Delete
tr: Sil

en: Cancel
tr: İptal Et

en: %s has been deleted
tr: %s silindi

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: New Search
tr: Yeni Arama

en: Searching ...
tr: Aranıyor...

en: Please wait while searching for locations matching "%s"
tr: "%s" ile eşleşen konumlar aranırken lütfen bekleyin

en: AppKey Required
tr: Uygulama Anahtarı Gerekli

en: You need an AppKey to use MapQuest, get one at: %s
tr: MapQuest'i kullanmak için bir Uygulama Anahtarına ihtiyacınız var. %s adresinden edinebilirsiniz

en: Results for "%s"
tr: "%s" için sonuçlar

en: %s has been added
tr: %s eklendi

en: API Error
tr: API Hatası

en: Invalid data when searching for "%s".
tr: "%s" aranırken geçersiz veri.

en: No Matches Found
tr: Hiçbir Eşleşme Bulunamadı

en: No results found when searching for "%s".
tr: "%s" aranırken hiçbir sonuç bulunamadı.

en: About
tr: Hakkında

en: Display weather information for any location on Earth in the GNOME Shell
tr: Yeryüzündeki herhangi bir konumun hava bilgilerini GNOME Kabuğu'nda gösterir

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: OpenWeather Version
tr: OpenWeather Sürümü

en: Git Version
tr: Git Sürümü

en: GNOME Version
tr: GNOME Sürümü

en: Session Type
tr: Oturum Türü

en: Maintained by: %s
tr: Geliştiren: %s

en: Weather data provided by: %s
tr: Hava durumu veri sağlayıcısı: %s

en: This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
tr: Bu program KESİNLİKLE HİÇBİR GARANTİ sunmamaktadır.

en: See the
tr: Ayrıntılı bilgi için

en: GNU General Public License, version 2 or later
tr: GNU Genel Kamu Lisansı, 2. sürüm veya sonrası

en: for details.
tr: sayfasına bakınız.

en: Weather Provider
tr: Hava Durumu Sağlayıcı

en: Temperature Unit
tr: Sıcaklık Birimi

en: Pressure Unit
tr: Basınç Birimleri

en: Wind Speed Units
tr: Rüzgar Hızı Birimleri

en: Choose the units used for wind speed. Allowed values are 'kph', 'mph', 'm/s', 'knots', 'ft/s' or 'Beaufort'.
tr: Hava hızı için kullanılacak birimleri seçin. İzin verilen değerler 'kph', 'mph', 'm/s', 'knots', 'ft/s' oder 'Beaufort'.

en: Wind Direction by Arrows
tr: Ok ile Rüzgar Yönü

en: Choose whether to display wind direction through arrows or letters.
tr: Rüzgar yönünü oklarla veya harflerle göstermeyi seçin.

en: City to be displayed
tr: Gösterilen şehir

en: Actual City
tr: Güncel Şehir

en: OpenWeatherMap Multilingual Support (weather descriptions only)
tr: OpenWeatherMap Çoklu Dil Desteği (yalnızca hava tasvirleri)

en: Temperature in Panel
tr: Paneldeki Sıcaklık

en: Conditions in Panel
tr: Paneldeki Koşullar

en: Conditions in Forecast
tr: Hava Tahmini Koşulları

en: Position in Panel
tr: Paneldeki Konum

en: Horizontal position of menu-box.
tr: Menü kutusunun yatay konumu.

en: Refresh interval (actual weather)
tr: Yenileme sıklığı (gerçek hava durumu)

en: Maximal length of the location text
tr: Konum metninin azami uzunluğu

en: Refresh interval (forecast)
tr: Yenileme sıklığı (hava tahmin)

en: Center forecastbox.
tr: Merkez hava tahmini kutusu.

en: Always keep forecast expanded
tr: Hava tahminini daima genişletilmiş tut

en: Number of days in forecast
tr: Hava tahminindeki gün sayısı

en: Maximal number of digits after the decimal point
tr: Ondalık noktadan sonraki azami basamak sayısı

en: Your personal API key from openweathermap.org
tr: openweathermap.org adresinden kişisel API anahtarınız

en: Use the extensions default API key from openweathermap.org
tr: openweathermap.org adresinden uzantıların varsayılan API anahtarını kullan

en: Your personal AppKey from developer.mapquest.com
tr: developer.mapquest.com adresinden kişisel uygulama anahtarınız

en: Seconds to delay popup initialization and data fetch on the first load
tr: İlk yüklemede açılır pencere yükleme ve veri alma gecikmesi (saniye)

en: Default width for the preferences window
tr: Tercihler penceresinin varsayılan genişliği

en: Default height for the preferences window
tr: Tercihler penceresinin varsayılan yüksekliği
