gnome-shell-extensions master - en to da translation catalogue (69 entries)

en: This session logs you into GNOME Classic
da: Denne session logger dig ind i GNOME Classic

en: GNOME Classic on Wayland
da: GNOME Classic på Wayland

en: GNOME Classic on Xorg
da: GNOME Classic på Xorg

en: Favorites
da: Favoritter

en: Apps
da: Programmer

en: Application and workspace list
da: Liste over programmer og arbejdsområder

en: A list of strings, each containing an application id (desktop file name), followed by a colon and the workspace number
da: En liste over strenge, som hver indeholder et program-id (skrivebordsfilnavn), efterfulgt af et kolon og arbejdsområdets nummer

en: Workspace Rules
da: Regler for arbejdsområde

en: Add Rule
da: Tilføj regel

note: TRANSLATORS: %s is the filesystem name
en: Ejecting drive “%s” failed:
da: Udskubning af drevet “%s” mislykkedes:

en: Removable devices
da: Flytbare enheder

en: Open Files
da: Åbn filer

en: Use more screen for windows
da: Brug mere skærmplads til vinduer

en: Try to use more screen for placing window thumbnails by adapting to screen aspect ratio, and consolidating them further to reduce the bounding box. This setting applies only with the natural placement strategy.
da: Prøv at bruge mere skærmplads til at placere vinduesminiaturer ved at tilpasse dem til skærmens størrelsesforhold, samt ved at konsolidere dem yderligere for at reducere den omkransende boks.Denne indstilling gælder kun med den naturlige placeringsstrategi.

en: Place window captions on top
da: Placér vinduestitler i toppen

en: If true, place window captions on top the respective thumbnail, overriding shell default of placing it at the bottom. Changing this setting requires restarting the shell to have any effect.
da: Hvis sat, vil vinduestitler bliver placeret i toppen af de respektive miniaturer, tilsidesætter shell-standarden, som placerer den i bunden. Ændring af denne indstilling kræver at shell'en genstartes for at træde i kraft.

en: Places
da: Steder

en: Failed to launch “%s”
da: Kunne ikke åbne “%s”

en: Failed to mount volume for “%s”
da: Kunne ikke montere diskenhed for “%s”

en: Home
da: Hjem

en: Browse Network
da: Gennemse netværk

en: Cycle Screenshot Sizes
da: Gennemgå størrelser af skærmbillede

en: Cycle Screenshot Sizes Backward
da: Gennemgå størrelser af skærmbillede baglæns

en: CPU stats
da: CPU-statistik

en: Memory stats
da: Hukommelsesstatistik

en: Swap stats
da: Swapstatistik

en: Upload stats
da: Uploadstatistik

en: Download stats
da: Downloadstatistik

en: System stats
da: Systemstatistik

en: Show
da: Vis

en: Memory
da: Hukommelse

en: Open System Monitor
da: Åbn Systemovervågning

en: Show CPU usage
da: Vis CPU-forbrug

en: Show memory usage
da: Vis hukommelsesforbrug

en: Show swap usage
da: Vis swapforbrug

en: Show upload
da: Vis upload

en: Show download
da: Vis download

en: Theme name
da: Temanavn

en: The name of the theme, to be loaded from ~/.themes/name/gnome-shell
da: Navnet på temaet, som indlæses fra ~/.themes/name/gnome-shell

en: Close
da: Luk

en: Unminimize
da: Afminimér

en: Minimize
da: Minimér

en: Unmaximize
da: Afmaksimér

en: Maximize
da: Maksimér

en: Minimize all
da: Minimér

en: Unminimize all
da: Afminimér alle

en: Maximize all
da: Maksimér alle

en: Unmaximize all
da: Afmaksimér alle

en: Close all
da: Luk alle

en: Window List
da: Vinduesliste

en: When to group windows
da: Hvornår vinduer skal grupperes

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are “never”, “auto” and “always”.
da: Afgør hvornår vinduer fra samme program skal grupperes i vindueslisten. Mulige værdier er “never” (aldrig), “auto” (automatisk) og “always” (altid).

en: Show windows from all workspaces
da: Vis vinduer fra alle arbejdsområder

en: Whether to show windows from all workspaces or only the current one.
da: Om der skal vises vinduer fra alle arbejdsområder eller kun det nuværende.

en: Show the window list on all monitors
da: Vis vindueslisten på alle skærme

en: Whether to show the window list on all connected monitors or only on the primary one.
da: Om vindueslisten skal vise på alle tilsluttede skærme, eller kun på den primære.

en: Show workspace previews in window list
da: Forhåndsvis arbejdsområder i vinduesliste

en: Window Grouping
da: Vinduesgruppering

en: Never group windows
da: Gruppér aldrig vinduer

en: Group windows when space is limited
da: Gruppér vinduer når pladsen er begrænset

en: Always group windows
da: Gruppér altid vinduer

en: Show on all monitors
da: Vis på alle skærme

en: Show workspace previews
da: Forhåndsvis arbejdsområder

en: Show Previews In Top Bar
da: Inkludér forhåndsvisninger i topbjælken

en: Workspace %d
da: Arbejdsområde %d

en: Workspace Names
da: Navne på arbejdsområder

en: Add Workspace
da: Tilføj arbejdsområde

en: Show workspace previews in top bar
da: Inkludér forhåndsvisninger af arbejdsområder i topbjælken

en: Workspace Indicator
da: Arbejdsområdeindikator
