gnome-shell-extensions - en to sv translation catalogue (84 entries)

en: GNOME Classic
sv: GNOME Klassisk

en: This session logs you into GNOME Classic
sv: Denna session loggar in dig till GNOME Klassisk

en: GNOME Classic on Wayland
sv: GNOME Klassisk på Wayland

en: GNOME Classic on Xorg
sv: GNOME Klassisk på Xorg

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Apps
sv: Program

en: Application and workspace list
sv: Lista över program och arbetsyta

en: A list of strings, each containing an application id (desktop file name), followed by a colon and the workspace number
sv: En lista över strängar, var och en innehållande ett program-id (skrivbordsfilnamn), följt av ett kolontecken och arbetsytans nummer

en: Workspace Rules
sv: Regler för arbetsyta

en: Add Rule
sv: Lägg till regel

note: TRANSLATORS: %s is the filesystem name
en: Ejecting drive “%s” failed:
sv: Utmatning av disk ”%s” misslyckades:

en: Removable devices
sv: Flyttbara enheter

en: Open Files
sv: Öppna filer

en: Use more screen for windows
sv: Använd mer av skärmen för fönster

en: Try to use more screen for placing window thumbnails by adapting to screen aspect ratio, and consolidating them further to reduce the bounding box. This setting applies only with the natural placement strategy.
sv: Försök att använda mer skärm för att placera fönsterminiatyrer genom att anpassa till skärmens bildförhållande, och sammanfoga dem ytterligare genom att reducera den begränsande ytan. Denna inställning gäller endast med naturlig placeringsstrategi.

en: Place window captions on top
sv: Placera fönstertitlar överst

en: If true, place window captions on top the respective thumbnail, overriding shell default of placing it at the bottom. Changing this setting requires restarting the shell to have any effect.
sv: Om sant, placera fönster titlar över respektive miniatyrbild, åsidosätter skalets standardplacering under miniatyrbilden. För att ändra denna inställning krävs att skalet startas om för att den ska få effekt.

en: Places
sv: Platser

en: Failed to launch “%s”
sv: Misslyckades med att starta ”%s”

en: Failed to mount volume for “%s”
sv: Misslyckades med att montera volym för ”%s”

en: Home
sv: Hem

en: Recent
sv: Senaste

en: Starred
sv: Stjärnmärkt

en: Network
sv: Nätverk

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Cycle Screenshot Sizes
sv: Växla mellan skärmbildsstorlekar

en: Cycle Screenshot Sizes Backward
sv: Växla mellan skärmbildsstorlekar baklänges

en: CPU stats
sv: Processorstatistik

en: Memory stats
sv: Minnesstatistik

en: Swap stats
sv: Växlingsstatistik

en: Upload stats
sv: Sändningsstatistik

en: Download stats
sv: Hämtningsstatistik

en: System stats
sv: Systemstatistik

en: Show
sv: Visa

en: CPU
sv: Processor

en: Memory
sv: Minne

en: Swap
sv: Växlingsutrymme

en: Upload
sv: Sändning

en: Download
sv: Hämtning

en: Open System Monitor
sv: Öppna systemövervakare

en: Show CPU usage
sv: Visa processoranvändning

en: Show memory usage
sv: Visa minnesanvändning

en: Show swap usage
sv: Visa växlingsanvändning

en: Show upload
sv: Visa skickat

en: Show download
sv: Visa hämtat

en: Theme name
sv: Temanamn

en: The name of the theme, to be loaded from ~/.themes/name/gnome-shell
sv: Namnet på temat, kommer att läsas in från ~/.themes/name/gnome-shell

en: Close
sv: Stäng

en: Unminimize
sv: Avminimera

en: Minimize
sv: Minimera

en: Unmaximize
sv: Avmaximera

en: Maximize
sv: Maximera

en: Minimize all
sv: Minimera alla

en: Unminimize all
sv: Avminimera alla

en: Maximize all
sv: Maximera alla

en: Unmaximize all
sv: Avmaximera alla

en: Close all
sv: Stäng alla

en: Window List
sv: Fönsterlista

en: When to group windows
sv: När ska fönster grupperas

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are “never”, “auto” and “always”.
sv: Avgör när fönster från samma program ska grupperas i fönsterlistan. Möjliga värden är ”never” (aldrig), ”auto” och ”always” (alltid).

en: Show windows from all workspaces
sv: Visa fönster från alla arbetsytor

en: Whether to show windows from all workspaces or only the current one.
sv: Huruvida fönster ska visas från alla arbetsytor eller bara från den aktuella.

en: Show the window list on all monitors
sv: Visa fönsterlistan på alla skärmar

en: Whether to show the window list on all connected monitors or only on the primary one.
sv: Huruvida fönsterlistan ska visas på alla anslutna skärmar eller bara på den primära.

en: Show workspace previews in window list
sv: Visa förhandsgranskningar av arbetsytor i fönsterlistan

en: Window Grouping
sv: Fönstergruppering

en: Never group windows
sv: Gruppera aldrig fönster

en: Group windows when space is limited
sv: Gruppera fönster när utrymmet är begränsat

en: Always group windows
sv: Gruppera alltid fönster

en: Show on all monitors
sv: Visa på alla skärmar

en: Show workspace previews in top bar
sv: Visa förhandsgranskningar av arbetsytor i systemraden

en: Press %s to edit
sv: Tryck %s för att redigera

en: Settings
sv: Inställningar

en: Workspace Indicator
sv: Arbetsyteindikator

en: Indicator
sv: Indikator

en: Previews
sv: Förhandsgranskningar

en: Workspace Name
sv: Namn på arbetsyta

en: Behavior
sv: Beteende

en: Dynamic
sv: Dynamiskt

en: Automatically removes empty workspaces.
sv: Tar automatiskt bort tomma arbetsytor.

en: Fixed Number
sv: Fast antal

en: Specify a number of permanent workspaces.
sv: Ange ett antal permanenta arbetsytor.

en: Number of Workspaces
sv: Antal arbetsytor

en: Workspaces
sv: Arbetsytor
