gnome-pomodoro - en to cs translation catalogue (123 entries)

en: A time management utility for GNOME
cs: Jednoduchý nástroj pro time management

en: A GNOME utility that helps managing time according to Pomodoro Technique. It intends to improve productivity and focus by taking short breaks after every 25 minutes of work.
cs: Nástroj pro Gnome, který vám pomůže se správou času pomocí techniky Pomodoro. Záměrem je zlepšit vaši produktivitu a koncentraci pomocí krátkých přestávek po každých 25 minutách práce.

en: Timer window
cs: Okno časovače

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Indicator for GNOME Shell
cs: Indikátor pro GNOME Shell

en: A simple time management utility
cs: Jednoduchý nástroj pro time management

en: timer;
cs: Časovač;

en: Pause
cs: Pozastavit

en: Resume
cs: Pokračovat

en: Short Break
cs: Krátká přestávka

en: Long Break
cs: Dlouhá přestávka

en: _Timer
cs: Časovač

en: _Preferences
cs: Předvolby

en: _Quit
cs: _Konec

en: Keyboard shortcut to toggle the timer. Enter new shortcut to change.
cs: Klávesová zkratka pro spuštění časovače. Nastavte novou.

en: Disable
cs: Vypnuto

en: Timer
cs: Časovač

en: Pomodoro duration
cs: Délka pomodora

en: Break duration
cs: Délka přestávky

en: Long break duration
cs: Délka dlouhé přestávky

en: Pomodoros before a long break
cs: Počet pomodor před dlouhou přestávkou

en: Keyboard shortcut
cs: Klávesové zkratky

en: Notifications
cs: Notifikace

en: Screen notifications
cs: Oznámení na obrazovce

en: Desktop
cs: Pracovní plocha

en: Wait for activity after a break
cs: Po ukončení přestávky počkat na akci

en: Plugins…
cs: Rozšíření…

en: Plugins
cs: Rošíření

en: Back
cs: Zpět

en: It's time to take a break
cs: Je čas udělat si přestávku

en: Nothing to see yet
cs: Zatím není nic vidět

en: Complete a few sessions
cs: Žádný kompletní cyklus

en: Day
cs: Den

en: Week
cs: Týden

en: Month
cs: Měsíc

en: Previous (Alt+Left)
cs: Předchozí (Alt+Levý)

en: Next (Alt+Right)
cs: Další (Alt+Vpravo)

en: Today
cs: Dnes

en: Start Pomodoro
cs: Začni pomodoro

en: _About
cs: _O  aplikaci

en: Actions
cs: Akce

en: Action
cs: Akce

en: Custom actions…
cs: Vlastní akce…

en: Complete
cs: Kompletní

en: Skip
cs: Přeskočit

en: Enable
cs: Umožnit

en: Command
cs: Příkaz

en: Triggers
cs: Spouštěče

en: Name
cs: Název

en: _Short Break
cs: _Krátká přestávka

en: _Long Break
cs: _Dlouhá přestávka

en: Add
cs: Přidat

en: Remove
cs: Odstranit zvuk

en: State
cs: Stát

en: State Duration
cs: Trvání stavu

en: Elapsed Time
cs: Uplynulý čas

note: this.stack.add_titled (this.timer_stack, "timer", _("Timer"));
en: Stats
cs: Statistiky

en: Quit
cs: Konec

en: Pomodoro Timer
cs: Časovač Pomodoro

en: Start Timer
cs: Začni pomodoro

en: Pause Timer
cs: Pozastavit

en: Stop Timer
cs: Časovač

en: Pause break
cs: Pozastavit

en: Pause Pomodoro
cs: Pozastavit

en: Take a break
cs: Dej si pauzu!

en: Resume break
cs: Obnovit

en: Resume Pomodoro
cs: Obnovit

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
cs[0]: Zbývá %d minuta
cs[1]: Zbývá %d minuty
cs[2]: Zbývá %d minut

en: %d second remaining | %d seconds remaining
cs[0]: Zbývá %d sekunda
cs[1]: Zbývá %d sekundy
cs[2]: Zbývá %d sekund

en: Pomodoro is about to end
cs: Pomodoro brzy skončí

en: Take a long break
cs: Dejte si dlouhou pauzu

en: Take a short break
cs: Udělejte si krátkou přestávku

en: Break is about to end
cs: Přestávka se blíží ke konci

en: Break is over
cs: Přestávka skončila

note: body = _("Get ready for Pomodoro");
en: Get ready…
cs: Připravit se…

en: Skip Break
cs: Přeskočit přestávku

en: +1 Minute
cs: +1 minuta

en: Report issue
cs: Nahlásit problém

en: Failed to run <i>%s</i> service
cs: Spuštění služby <i>%s</i> se nezdařilo

en: Hide other notifications
cs: Skrýt ostatní notifikace

en: Volume:
cs: Hlasitost:

en: Clock Ticking
cs: Tikání

en: Timer Ticking
cs: Tikání časovače

en: Woodland Birds
cs: Lesní ptáci

en: Bell
cs: Zvonek

en: Loud Bell
cs: Hlasitý zvonek

en: Select Custom Sound
cs: Vyberte vlastní zvuk

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Select
cs: Zvolte soubor

en: Ticking Sound
cs: Tikání

en: End of Break Sound
cs: Zvuk na konci přestávky

en: Start of Break Sound
cs: Zvuk na začátku přestávky

en: Off
cs: Vypnuto

en: Ticking sound
cs: Tikání

en: Start of break sound
cs: Zvuk na začátku přestávky

en: End of break sound
cs: Zvuk na konci přestávky

en: About Pomodoro
cs: O Pomodoro

en: Pause/Resume
cs: Pozastavit/Pokračovat

en: Skip to a pomodoro or to a break
cs: Přeskočte na pomodoro nebo na přestávku

en: Extend current pomodoro or break
cs: Prodlužte aktuální pomodoro nebo přerušte

en: Reset current session
cs: Resetovat aktuální relaci

en: Run as background service
cs: Spustit na pozadí

en: Show preferences
cs: Předvolby

en: Quit application
cs: Ukončit program

en: Print version information and exit
cs: Zobrazí informaci o verzi a ukončí se

en: Focus on your task.
cs: Soustřeď se na svůj úkol.

en: You have %d minute | You have %d minutes
cs[0]: Zbývá %d minuta
cs[1]: Zbývá %d minuty
cs[2]: Zbývá %d minut

en: You have %d second | You have %d seconds
cs[0]: Zbývá %d vteřina
cs[1]: Zbývá %d vteřiny
cs[2]: Zbývá %d vteřin

en: Take a longer break
cs: Dej si delší pauzu!

en: Lengthen it
cs: Prodlužte si ji

en: Shorten it
cs: Zkraťte si ji

en: Start pomodoro
cs: Začni pomodoro

en: Using "%s" as shortcut will interfere with typing. Try adding another key, such as Control, Alt or Shift.
cs: Klávesovou zkratku "%s" nelze použít protože by nešlo psát.
    Zkuste ji stisknout zároveň s CTRL, ALT nebo Shiftem.

en: Keyboard Shortcut
cs: Klávesové zkratky

en: Available
cs: Dostupný

en: Busy
cs: Zaneprázdněný

en: Idle
cs: Nečinný

en: Invisible
cs: Neviditelný

en: Yesterday
cs: Včera

en: Break
cs: Přestávka

en: This week
cs: Tento týden

en: %d hour | %d hours
cs[0]: %d hodina
cs[1]: %d hodiny
cs[2]: %d hodin

en: %d minute | %d minutes
cs[0]: %d minuta
cs[1]: %d minuty
cs[2]: %d minut
