gnome-pomodoro - en to de_DE translation catalogue (118 entries)

en: A time management utility for GNOME
de_DE: Ein einfaches Werkzeug für Zeitmanagement unter GNOME

en: A GNOME utility that helps managing time according to Pomodoro Technique. It intends to improve productivity and focus by taking short breaks after every 25 minutes of work.
de_DE: Eine GNOME-Erweiterung, welche Zeitmanagement nach der Pomodoro-Technik unterstützt. Mit fokussierten Arbeitseinheiten und Pausen nach 25 Minuten soll die Produktivität erhöht werden.

en: Timer window
de_DE: Timer-Fenster

en: Preferences
de_DE: Einstellungen

en: Indicator for GNOME Shell
de_DE: Anzeige in der GNOME-Shell

en: A simple time management utility
de_DE: Ein einfaches Werkzeug für Zeitmanagement

en: timer;
de_DE: Timer;

en: Resume
de_DE: Weiter

en: Short Break
de_DE: Kurze Pause

en: Long Break
de_DE: Lange Pause

en: _Preferences
de_DE: _Einstellungen

en: _Quit
de_DE: _Beenden

en: Keyboard shortcut to toggle the timer. Enter new shortcut to change.
de_DE: Tastenkombination für den Timerwechsel. Zum Ändern neu eingeben.

en: Disable
de_DE: Ausschalten

en: Pomodoro duration
de_DE: Dauer einer Pomodoro

en: Break duration
de_DE: Dauer einer Pause

en: Long break duration
de_DE: Dauer einer langen Pause

en: Pomodoros before a long break
de_DE: Pomodoros bis zu einer langen Pause

en: Keyboard shortcut
de_DE: Tastenkombination

en: Notifications
de_DE: Benachrichtigungen

en: Screen notifications
de_DE: Bildschirmbenachrichtigungen

en: Desktop
de_DE: Arbeitsumgebung

en: Wait for activity after a break
de_DE: Warte nach einer Pause bis zu einer Eingabe

en: Plugins…
de_DE: Erweiterungen …

en: Plugins
de_DE: Erweiterungen

en: Back
de_DE: Zurück

en: It's time to take a break
de_DE: Es ist Zeit, eine Pause einzulegen

en: Nothing to see yet
de_DE: Es gibt noch nichts zu sehen

en: Complete a few sessions
de_DE: Ein paar Sitzungen absolvieren

en: Day
de_DE: Tag

en: Week
de_DE: Woche

en: Month
de_DE: Monat

en: Previous (Alt+Left)
de_DE: Vorheriger (Alt+Links)

en: Next (Alt+Right)
de_DE: Nächster (Alt+Rechts)

en: Today
de_DE: Heute

en: Start Pomodoro
de_DE: Pomodoro starten

en: _About
de_DE: _Über

en: Actions
de_DE: Aktionen

en: Action
de_DE: Aktion

en: Custom actions…
de_DE: Benutzerdefinierte Aktionen …

en: Complete
de_DE: Vollständig

en: Skip
de_DE: Überspringen

en: Enable
de_DE: Aktiv

en: Command
de_DE: Befehl

en: Triggers
de_DE: Auslöser

en: _Short Break
de_DE: _Kurze Pause

en: _Long Break
de_DE: _Lange Pause

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: State
de_DE: Status

en: State Duration
de_DE: Statuslänge

en: Elapsed Time
de_DE: Vergangene Zeit

note: this.stack.add_titled (this.timer_stack, "timer", _("Timer"));
en: Stats
de_DE: Statistiken

en: Quit
de_DE: Beenden

en: Pomodoro Timer
de_DE: Pomodoro-Timer

en: Start Timer
de_DE: Beginne Pomodoro

en: Pause Timer
de_DE: Timer unterbrechen

en: Stop Timer
de_DE: Timer anhalten

en: Pause break
de_DE: Unterbrechen

en: Pause Pomodoro
de_DE: Unterbrechen

en: Take a break
de_DE: Mache eine Pause

en: Resume break
de_DE: Fortsetzen

en: Resume Pomodoro
de_DE: Fortsetzen

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
de_DE[0]: %d Minute verbleibend
de_DE[1]: %d Minuten verbleibend

en: %d second remaining | %d seconds remaining
de_DE[0]: %d Sekunde verbleibend
de_DE[1]: %d Sekunden verbleibend

en: Pomodoro is about to end
de_DE: Pomodoro endet bald

en: Take a long break
de_DE: Machen eine lange Pause

en: Take a short break
de_DE: Machen eine kurze Pause

en: Break is about to end
de_DE: Die Pause endet bald

en: Break is over
de_DE: Die Pause ist vorbei

note: body = _("Get ready for Pomodoro");
en: Get ready…
de_DE: Bereit machen…

en: Skip Break
de_DE: Pause überspringen

en: Report issue
de_DE: Problem melden

en: Failed to run <i>%s</i> service
de_DE: Service <i>%s</i> fehlgeschlagen

en: Hide other notifications
de_DE: Andere Benachrichtigungen verbergen

en: Volume:
de_DE: Lautstärke:

en: Clock Ticking
de_DE: Uhrticken

en: Timer Ticking
de_DE: Stoppuhrticken

en: Woodland Birds
de_DE: Vögel

en: Bell
de_DE: Glocke

en: Loud Bell
de_DE: Laute Glocke

en: Select Custom Sound
de_DE: Klang wählen

en: _Cancel
de_DE: _Stornieren

en: _Select
de_DE: _Wählen

en: Ticking Sound
de_DE: Ticken

en: End of Break Sound
de_DE: Ende des Pausenklangs

en: Start of Break Sound
de_DE: Beginn des Pausenklangs

en: Off
de_DE: Aus

en: Ticking sound
de_DE: Ticken

en: Start of break sound
de_DE: Beginn des Pausenklangs

en: End of break sound
de_DE: Ende des Pausenklangs

en: About Pomodoro
de_DE: Über Pomodoro

en: Pause/Resume
de_DE: Pause/Weiter

en: Skip to a pomodoro or to a break
de_DE: Springen Sie zu einem Pomodoro oder zu einer Pause

en: Extend current pomodoro or break
de_DE: Aktuelles Pomodoro verlängern oder Pause machen

en: Reset current session
de_DE: Aktuelle Sitzung zurücksetzen

en: Run as background service
de_DE: Im Hintergrund laufen lassen

en: Show preferences
de_DE: Einstellungen anzeigen

en: Quit application
de_DE: Anwendung beenden

en: Print version information and exit
de_DE: Version anzeigen und beenden

en: Focus on your task.
de_DE: Konzentriere dich auf die Arbeit.

en: You have %d minute | You have %d minutes
de_DE[0]: Du hast noch %d Minute
de_DE[1]: Du hast noch %d Minuten

en: You have %d second | You have %d seconds
de_DE[0]: Du hast noch %d Sekunde
de_DE[1]: Du hast noch %d Sekunden

en: Take a longer break
de_DE: Mache eine lange Pause

en: Lengthen it
de_DE: Verlängere die Pause

en: Shorten it
de_DE: Verkürze die Pause

en: Start pomodoro
de_DE: Beginne Pomodoro

en: Using "%s" as shortcut will interfere with typing. Try adding another key, such as Control, Alt or Shift.
de_DE: Die Kombination "%s" wird bereits benutzt. Versuche eine andere wie Strg, Alt oder Umschalt.

en: Keyboard Shortcut
de_DE: Tastenkombination

en: Available
de_DE: Verfügbar

en: Busy
de_DE: Beschäftigt

en: Idle
de_DE: Inaktiv

en: Invisible
de_DE: Unsichtbar

en: Yesterday
de_DE: Gestern

en: Break
de_DE: Pause

en: This week
de_DE: Diese Woche

en: %d hour | %d hours
de_DE[0]: %d Stunde
de_DE[1]: %d Stunden

en: %d minute | %d minutes
de_DE[0]: %d Minute
de_DE[1]: %d Minuten
