gnome-pomodoro - en to fr translation catalogue (120 entries)

en: A time management utility for GNOME
fr: Un utilitaire de gestion du temps pour GNOME

en: A GNOME utility that helps managing time according to Pomodoro Technique. It intends to improve productivity and focus by taking short breaks after every 25 minutes of work.
fr: Un utilitaire GNOME qui aide à la gestion du temps selon la technique Pomodoro. Il vise à améliorer la productivité et la concentration en aménageant de courtes pauses toutes les 25 minutes de travail.

en: Timer window
fr: Fenêtre de la minuterie

en: Preferences
fr: Préférences

en: Indicator for GNOME Shell
fr: Indicateur pour GNOME Shell

en: A simple time management utility
fr: Un outil simple de gestion du temps

en: timer;
fr: minuterie;

en: Start
fr: Commencer

en: Pause
fr: Interrompre

en: Resume
fr: Continuer

en: Stop
fr: Arrêter

en: Short Break
fr: Courte pause

en: Long Break
fr: Longue pause

en: _Timer
fr: _Minuteur

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Quit
fr: _Quitter

en: Keyboard shortcut to toggle the timer. Enter new shortcut to change.
fr: Raccourci clavier pour basculer la minuterie. Entrez le nouveau raccourci à modifier.

en: Disable
fr: Désactiver

en: Timer
fr: Minuterie

en: Pomodoro duration
fr: Durée d'un pomodoro

en: Break duration
fr: Durée de la pause

en: Long break duration
fr: Durée d'une pause longue

en: Pomodoros before a long break
fr: Pomodoros avant une longue pause

en: Keyboard shortcut
fr: Raccourci clavier

en: Screen notifications
fr: Notification à l'écran

en: Desktop
fr: Bureau

en: Wait for activity after a break
fr: Attendre qu'il y ait de l'activité après une pause

en: Plugins…
fr: Greffons…

en: Plugins
fr: Greffons

en: Back
fr: Retour

en: It's time to take a break
fr: Il est temps de faire une pause

en: Nothing to see yet
fr: Rien à voir encore

en: Complete a few sessions
fr: Effectuez quelques séances

en: Day
fr: Jour

en: Week
fr: Semaine

en: Month
fr: Mois

en: Previous (Alt+Left)
fr: Précédent (Alt+Gauche)

en: Next (Alt+Right)
fr: Suivant (Alt+Droite)

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Start Pomodoro
fr: Démarrer Pomodoro

en: _About
fr: À propos

en: Custom actions…
fr: Actions personnalisées…

en: Complete
fr: Terminé

en: Skip
fr: Sauter

en: Enable
fr: Activer

en: Command
fr: Commande

en: Triggers
fr: Événements

en: Name
fr: Nom

en: _Short Break
fr: _Courte pause

en: _Long Break
fr: _Longue pause

en: Add
fr: Ajouter

en: Remove
fr: Supprimer

en: State
fr: État

en: State Duration
fr: Durée de l'état

en: Elapsed Time
fr: Temps écoulé

note: this.stack.add_titled (this.timer_stack, "timer", _("Timer"));
en: Stats
fr: Statistiques

en: Quit
fr: Quitter

en: Pomodoro Timer
fr: Minuteur Pomodoro

en: Start Timer
fr: Démarrer la minuterie

en: Pause Timer
fr: Interrompre

en: Stop Timer
fr: Arrêter la minuterie

en: Pause break
fr: Interrompre pause

en: Pause Pomodoro
fr: Interrompre pomodoro

en: Take a break
fr: Faites une pause

en: Resume break
fr: Continuer la pause

en: Resume Pomodoro
fr: Continuer pomodoro

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
fr[0]: %d minute restante
fr[1]: %d minutes restantes

en: %d second remaining | %d seconds remaining
fr[0]: %d seconde restante
fr[1]: %d secondes restantes

en: Pomodoro is about to end
fr: Pomodoro est sur le point de se terminer

en: Take a long break
fr: Faire une longue pause

en: Take a short break
fr: Faites une courte pause

en: Break is about to end
fr: La pause est sur le point de se terminer

en: Break is over
fr: La pause est terminée

note: body = _("Get ready for Pomodoro");
en: Get ready…
fr: Sois prêt…

en: Skip Break
fr: Sauter la pause

en: +1 Minute
fr: +1 minute

en: Report issue
fr: Signaler un problème

en: Failed to run <i>%s</i> service
fr: Impossible d'exécuter le service <i>%s</i>

en: Hide other notifications
fr: Masquer les autres notifications

en: Clock Ticking
fr: Horloge

en: Timer Ticking
fr: Minuteur

en: Woodland Birds
fr: Oiseaux forestiers

en: Bell
fr: Cloche

en: Loud Bell
fr: Cloche forte

en: Select Custom Sound
fr: Sélectionnez Son personnalisé

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Select
fr: _Choisir

en: Ticking Sound
fr: Tic-tac sonore

en: End of Break Sound
fr: Son de fin de pause

en: Start of Break Sound
fr: Son de début de pause

en: Off
fr: Arrêt

en: Ticking sound
fr: Tic-tac

en: Start of break sound
fr: Son de début de pause

en: End of break sound
fr: Son de fin de pause

en: About Pomodoro
fr: À propos de Pomodoro

en: Start/Stop
fr: Commencer arrêter

en: Pause/Resume
fr: Interrompre/Continuer

en: Skip to a pomodoro or to a break
fr: Passer à un pomodoro ou à une pause

en: Extend current pomodoro or break
fr: Prolonger le pomodoro actuel ou casser

en: Reset current session
fr: Réinitialiser la session en cours

en: Run as background service
fr: Exécuter en tant que service d'arrière-plan

en: Show preferences
fr: Afficher les préférences

en: Quit application
fr: Quitter l'application

en: Print version information and exit
fr: Imprimer les informations de version et quitter

en: Focus on your task.
fr: Concentrez-vous sur votre tâche.

en: You have %d minute | You have %d minutes
fr[0]: Vous avez %d minutes
fr[1]: %d minutes

en: You have %d second | You have %d seconds
fr[0]: Vous avez %d seconde avant le prochain pomodoro
fr[1]: Vous avez %d secondes avant le prochain pomodoro

en: Take a longer break
fr: Faites une pause plus longue

en: Lengthen it
fr: Prolonger la pause

en: Shorten it
fr: Raccourcir la pause

en: Start pomodoro
fr: Démarrer un pomodoro

en: Using "%s" as shortcut will interfere with typing. Try adding another key, such as Control, Alt or Shift.
fr: L'utilisation de "%s" comme raccourci interférera avec la saisie. Essayez d'ajouter une autre touche, telle que Contrôle, Alt ou Maj.

en: Keyboard Shortcut
fr: Raccourci clavier

en: Available
fr: Disponible

en: Busy
fr: Occupé

en: Idle
fr: Au repos

en: Yesterday
fr: Hier

en: Break
fr: Pause

en: This week
fr: Cette semaine

en: %d hour | %d hours
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures
