gnome-pomodoro 0.13.0 - en to it translation catalogue (119 entries)

en: A time management utility for GNOME
it: Una utility per la gestione del tempo per GNOME

en: A GNOME utility that helps managing time according to Pomodoro Technique. It intends to improve productivity and focus by taking short breaks after every 25 minutes of work.
it: Un utility per GNOME che ti aiuta a gestire il tempo secondo la Tecnica Pomodoro. Questa è fatta per migliorare la tua produttività e la tua concentrazione facendo delle brevi pausa ogni 25 minuti di lavoro.

en: Timer window
it: Finestra del timer

en: Preferences
it: Preferenze

en: Indicator for GNOME Shell
it: Indicatore per la GNOME Shell

en: A simple time management utility
it: Una semplice utility per la gestione del tempo

en: Start
it: Avvia

en: Pause
it: Interrompere

en: Resume
it: Continua

en: Short Break
it: Pausa breve

en: Long Break
it: Pausa lunga

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _Quit
it: _Esci

en: Keyboard shortcut to toggle the timer. Enter new shortcut to change.
it: Scorciatoia da tastiera per gestire il timer. Inserisci una nuova scorciatoia per cambiarla.

en: Disable
it: Disabilita

en: Pomodoro duration
it: Durata Pomodoro

en: Break duration
it: Durata pausa

en: Long break duration
it: Durata pausa lunga

en: Pomodoros before a long break
it: Pomodoro prima di una pausa lunga

en: Keyboard shortcut
it: Scorciatoie da tastiera

en: Notifications
it: Notifiche

en: Screen notifications
it: Notifiche a schermo

en: Wait for activity after a break
it: Rimane in attesa di attività dopo una pausa

en: Plugins…
it: Plugin…

en: Plugins
it: Plugin

en: Back
it: Indietro

en: It's time to take a break
it: E' tempo di fare una pausa

en: Nothing to see yet
it: Niente da vedere ancora

en: Complete a few sessions
it: Completa alcune sessioni

en: Day
it: Giorno

en: Week
it: Settimana

en: Month
it: Mese

en: Previous (Alt+Left)
it: Precedente (Alt+Sinistra)

en: Next (Alt+Right)
it: Successivo (Alt+Destra)

en: Today
it: Oggi

en: Start Pomodoro
it: Avvia Pomodoro

en: _About
it: _Info su

en: Actions
it: Azioni

en: Action
it: Azione

en: Custom actions…
it: Azioni personalizzate…

en: Complete
it: Completo

en: Skip
it: Salta

en: Enable
it: Abilita

en: Command
it: Comando

en: Triggers
it: Inneschi

en: Name
it: Nome

en: _Short Break
it: Pausa _Breve

en: _Long Break
it: Pausa _Lunga

en: Add
it: Aggiungi

en: Remove
it: Rimuovi

en: State
it: Stato

en: State Duration
it: Durata stato

en: Elapsed Time
it: Tempo trascorso

note: this.stack.add_titled (this.timer_stack, "timer", _("Timer"));
en: Stats
it: Statistiche

en: Quit
it: Esci

en: Start Timer
it: Avvia timer

en: Pause Timer
it: Pausa timer

en: Pause break
it: Pausa di interruzione

en: Pause Pomodoro
it: Interrompere il pomodoro

en: Take a break
it: Fai una pausa

en: Resume break
it: Continua pausa

en: Resume Pomodoro
it: Continua pomodoro

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
it[0]: %d minuto rimanente
it[1]: %d minuti rimanenti

en: %d second remaining | %d seconds remaining
it[0]: %d secondo rimanente
it[1]: %d secondi rimanenti

en: Pomodoro is about to end
it: Pomodoro sta per finire

en: Take a long break
it: Fai una lunga pausa

en: Take a short break
it: Fai una breve pausa

en: Break is about to end
it: La pausa sta per finire

en: Break is over
it: La pausa è terminata

note: body = _("Get ready for Pomodoro");
en: Get ready…
it: Preparati…

en: Skip Break
it: Salta pausa

en: +1 Minute
it: +1 minuto

en: Report issue
it: Segnala problemi

en: Failed to run <i>%s</i> service
it: Impossibile avviare il servizio <i>%s</i>

en: Hide other notifications
it: Nascondi le altre notifiche

en: Clock Ticking
it: Ticchettio dell'orologio

en: Timer Ticking
it: Ticchettio del timer

en: Woodland Birds
it: Uccelli di bosco

en: Bell
it: Campanello

en: Loud Bell
it: Campanello forte

en: Select Custom Sound
it: Seleziona suono personalizzato

en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Select
it: _Seleziona

en: Ticking Sound
it: Suono ticchettio

en: End of Break Sound
it: Suono fine pausa

en: Start of Break Sound
it: Suono inizio pausa

en: Ticking sound
it: Suono ticchettio

en: Start of break sound
it: Suono inizio pausa

en: End of break sound
it: Suono fine pausa

en: About Pomodoro
it: Info su Pomodoro

en: Start/Stop
it: Avvia/Stop

en: Pause/Resume
it: Pausa/Riprendi

en: Skip to a pomodoro or to a break
it: Passa a un pomodoro o a una pausa

en: Extend current pomodoro or break
it: Estendi l'attuale pomodoro o interrompi

en: Reset current session
it: Reimposta la sessione corrente

en: Run as background service
it: Esegui come servizio in background

en: Show preferences
it: Mostra preferenze

en: Quit application
it: Chiudi applicazione

en: Print version information and exit
it: Stampa informazioni di versione e esce

en: Focus on your task.
it: Metti a fuoco le tue attività.

en: You have %d minute | You have %d minutes
it[0]: Hai %d minuto
it[1]: Hai %d minuti

en: You have %d second | You have %d seconds
it[0]: Hai %d secondo
it[1]: Hai %d secondi

en: Take a longer break
it: Fai una pausa molto lunga

en: Lengthen it
it: Allungala

en: Shorten it
it: Accorciala

en: Start pomodoro
it: Avvia Pomodoro

en: Using "%s" as shortcut will interfere with typing. Try adding another key, such as Control, Alt or Shift.
it: Usare "%s" come scorciatoia potrebbe interferire con la digitazione. Prova ad aggiungere un altro tasto, come Control, Alt o Shift.

en: Keyboard Shortcut
it: Scorciatoie da tastiera

en: Available
it: Disponibile

en: Busy
it: Occupato

en: Idle
it: Inattivo

en: Invisible
it: Invisibile

en: Yesterday
it: Ieri

en: %.0f h
it: %.0f o

en: %.1f h
it: %.1f o

en: Break
it: Pausa

en: This week
it: Questa settimana

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti
