gnome-pomodoro - en to nb translation catalogue (121 entries)

en: A time management utility for GNOME
nb: Et pauseverktøy for GNOME

en: A GNOME utility that helps managing time according to Pomodoro Technique. It intends to improve productivity and focus by taking short breaks after every 25 minutes of work.
nb: Et GNOME-verktøy som hjelper deg å ta pauser etter Pomodoro-teknikken. Det har til hensikt å øke produktiviteten og fokuset ved å ta korte pauser etter hver 25-minutters arbeidsøkt.

en: Timer window
nb: Tidtakervindu

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Indicator for GNOME Shell
nb: Indikator for GNOME-skallet

en: A simple time management utility
nb: Et enkelt pauseverktøy

en: Pause
nb: Avbryt

en: Resume
nb: Fortsett

en: Stop
nb: Stopp

en: Short Break
nb: Kort pause

en: Long Break
nb: Lang pause

en: _Timer
nb: _Tidtaker

en: _Preferences
nb: _Innstillinger

en: _Quit
nb: _Avslutt

en: Keyboard shortcut to toggle the timer. Enter new shortcut to change.
nb: Hurtigtast for å starte/stoppe timeren. Trykk ny hurtigtast for å endre.

en: Disable
nb: Slå av

en: Pomodoro duration
nb: Lengde, Pomodoro

en: Break duration
nb: Lengde, kort pause

en: Long break duration
nb: Lengde, lang pause

en: Pomodoros before a long break
nb: Antall Pomodoro før lang pause

en: Keyboard shortcut
nb: Hurtigtast

en: Notifications
nb: Varsler

en: Screen notifications
nb: Skjermvarsler

en: Desktop
nb: Skrivebord

en: Wait for activity after a break
nb: Vent på aktivitet etter pause

en: Back
nb: Tilbake

en: It's time to take a break
nb: På tide med en pause

en: Nothing to see yet
nb: Ingenting her ennå

en: Complete a few sessions
nb: Fullfør et par økter

en: Day
nb: Dag

en: Week
nb: Uke

en: Month
nb: Måned

en: Previous (Alt+Left)
nb: Forrige (Alt+Venstre)

en: Next (Alt+Right)
nb: Neste (Alt+Høyre)

en: Today
nb: I dag

en: _About
nb: _Om

en: Actions
nb: Handlinger

en: Action
nb: Handling

en: Custom actions…
nb: Egendefinerte handlinger…

en: Complete
nb: Ferdig

en: Skip
nb: Hopp over

en: Enable
nb: Slå på

en: Command
nb: Kommando

en: Triggers
nb: Triggere

en: Name
nb: Navn

en: _Short Break
nb: _Kort pause

en: _Long Break
nb: _Lang pause

en: Add
nb: Legg til

en: Remove
nb: Fjern

en: State
nb: Status

en: State Duration
nb: Tilstandens varighet

en: Elapsed Time
nb: Forløpt tid

note: this.stack.add_titled (this.timer_stack, "timer", _("Timer"));
en: Stats
nb: Statistikk

en: Quit
nb: Avslutt

en: Pomodoro Timer
nb: Pomodoro-timer

en: Start Timer
nb: Start timer

en: Pause Timer
nb: Interrupt

en: Stop Timer
nb: Stopp timer

en: Pause break
nb: Avbryt

en: Pause Pomodoro
nb: Avbryt

en: Take a break
nb: Ta en pause

en: Resume break
nb: Fortsett

en: Resume Pomodoro
nb: Fortsett

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
nb[0]: %d minutt igjen
nb[1]: %d minutter igjen

en: %d second remaining | %d seconds remaining
nb[0]: %d sekund igjen
nb[1]: %d sekund igjen

en: Pomodoro is about to end
nb: Pomodoro snart slutt

en: Take a long break
nb: Ta en lang pause

en: Take a short break
nb: Ta en liten pause

en: Break is about to end
nb: Pausen er snart slutt

en: Break is over
nb: Pausen er over

note: body = _("Get ready for Pomodoro");
en: Get ready…
nb: Gjør deg klar…

en: Skip Break
nb: Hopp over pause

en: +1 Minute
nb: +1 minutt

en: Report issue
nb: Rapporter et problem

en: Failed to run <i>%s</i> service
nb: Kunne ikke kjøre tjenesten <i>%s</i>

en: Hide other notifications
nb: Skjul andre varsler

en: Volume:
nb: Volum:

en: Clock Ticking
nb: Tikking av klokke

en: Timer Ticking
nb: Klikking av timer

en: Woodland Birds
nb: Skogsfugler

en: Bell
nb: Bjelle

en: Loud Bell
nb: Kraftig bjelle

en: Select Custom Sound
nb: Velg egendefinert lyd

en: _Cancel
nb: A_vbryt

en: _Select
nb: _Velg

en: Ticking Sound
nb: Klikkelyd

en: End of Break Sound
nb: Lyd ved slutt på pause

en: Start of Break Sound
nb: Lyd ved start på pause

en: Off
nb: Av

en: Ticking sound
nb: Klikkelyd

en: Start of break sound
nb: Lyd ved start på pause

en: End of break sound
nb: Lyd ved slutt på pause

en: About Pomodoro
nb: Om Pomodorosta

en: Start/Stop
nb: Start/Stopp

en: Pause/Resume
nb: Avbryt/Fortsett

en: Skip to a pomodoro or to a break
nb: Hopp til en pomodoro eller til en pause

en: Extend current pomodoro or break
nb: Forleng gjeldende pomodoro eller pause

en: Reset current session
nb: Tilbakestill gjeldende økt

en: Run as background service
nb: Kjør som bakgrunnstjeneste

en: Show preferences
nb: Vis innstillinger

en: Quit application
nb: Avslutt programmet

en: Print version information and exit
nb: Vis versjonsinformasjon og avslutt

en: Focus on your task.
nb: Fokuser på oppgaven.

en: You have %d minute | You have %d minutes
nb[0]: Du har %d minutt
nb[1]: Du har %d minutter

en: You have %d second | You have %d seconds
nb[0]: Du har %d sekund
nb[1]: Du har %d sekunder

en: Take a longer break
nb: Ta en legre pause

en: Lengthen it
nb: Forleng den

en: Shorten it
nb: Forkort den

en: Using "%s" as shortcut will interfere with typing. Try adding another key, such as Control, Alt or Shift.
nb: Hurtigtasten "%s" vil forstyrre skrivinga. Prøv å legge til en annen tast, som Kontroll, Alt eller Shift.

en: Keyboard Shortcut
nb: Hurtigtast

en: Available
nb: Tilgjengelig

en: Busy
nb: Opptatt

en: Idle
nb: Inaktiv

en: Invisible
nb: Usynlig

en: Yesterday
nb: I går

en: %.0f h
nb: %.0f t

en: %.1f h
nb: %.1f t

en: Break
nb: Pause

en: This week
nb: Denne uken

en: %d hour | %d hours
nb[0]: %d time
nb[1]: %d timer

en: %d minute | %d minutes
nb[0]: %d minutt
nb[1]: %d minutter
