gnome-pomodoro 0.13.0 - en to sv translation catalogue (127 entries)

en: A time management utility for GNOME
sv: Ett tidshanteringsverktyg för GNOME

en: A GNOME utility that helps managing time according to Pomodoro Technique. It intends to improve productivity and focus by taking short breaks after every 25 minutes of work.
sv: Ett GNOME-verktyg som hjälper till med tidshantering enligt Pomodorotekniken. Det avser att öka produktivitet och fokus genom att ta korta raster efter var tjugofemte arbetsminut.

en: Timer window
sv: Tidtagarfönster

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Indicator for GNOME Shell
sv: Indikator för Gnome Shell

en: A simple time management utility
sv: Ett enkelt tidshanteringsverktyg

en: timer;
sv: tidtagare;timer;

en: Start
sv: Starta

en: Pause
sv: Pausa

en: Resume
sv: Återuppta

en: Stop
sv: Stoppa

en: Short Break
sv: Kort rast

en: Long Break
sv: Lång rast

en: _Timer
sv: _Tidtagare

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: Keyboard shortcut to toggle the timer. Enter new shortcut to change.
sv: Tangentbordsgenväg för att slå på/av tidtagaren. Mata in ny genväg för att ändra.

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Timer
sv: Tidtagare

en: Pomodoro duration
sv: Pomodorolängd

en: Break duration
sv: Längd på rast

en: Long break duration
sv: Längd på lång rast

en: Pomodoros before a long break
sv: Antal Pomodori före en lång rast

en: Keyboard shortcut
sv: Tangentbordsgenväg

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Screen notifications
sv: Skärmaviseringar

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Wait for activity after a break
sv: Vänta på aktivitet efter en rast

en: Plugins…
sv: Insticksmoduler…

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Back
sv: Bakåt

en: It's time to take a break
sv: Det är dags för en rast

en: Nothing to see yet
sv: Inget att se ännu

en: Complete a few sessions
sv: Slutför några sessioner

en: Day
sv: Dag

en: Week
sv: Vecka

en: Month
sv: Månad

en: Previous (Alt+Left)
sv: Föregående (Alt+Vänster)

en: Next (Alt+Right)
sv: Nästa (Alt+Höger)

en: Today
sv: Idag

en: Start Pomodoro
sv: Starta Pomodoro

en: _About
sv: _Om

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Action
sv: Åtgärd

en: Custom actions…
sv: Anpassade åtgärder…

en: Complete
sv: Slutför

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Enable
sv: Aktivera

en: Command
sv: Kommando

en: Triggers
sv: Utlösare

en: Name
sv: Namn

en: _Short Break
sv: _Kort rast

en: _Long Break
sv: _Lång rast

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

en: State
sv: Tillstånd

en: State Duration
sv: Varaktighet för tillstånd

en: Elapsed Time
sv: Förfluten tid

note: this.stack.add_titled (this.timer_stack, "timer", _("Timer"));
en: Stats
sv: Statistik

en: Quit
sv: Avsluta

en: Pomodoro Timer
sv: Pomodorotidtagare

en: Start Timer
sv: Starta tidtagare

en: Pause Timer
sv: Pausa tidtagare

en: Stop Timer
sv: Stoppa tidtagare

en: Pause break
sv: Pause

en: Pause Pomodoro
sv: Pause

en: Take a break
sv: Ta en rast

en: Resume break
sv: Återuppta

en: Resume Pomodoro
sv: Återuppta

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
sv[0]: %d minut återstår
sv[1]: %d minuter återstår

en: %d second remaining | %d seconds remaining
sv[0]: %d sekund återstår
sv[1]: %d sekunder återstår

en: Pomodoro is about to end
sv: Pomodoro håller på att ta slut

en: Take a long break
sv: Ta en lång paus

en: Take a short break
sv: Ta en kort paus

en: Break is about to end
sv: Rast håller på att ta slut

en: Break is over
sv: Pausen är över

note: body = _("Get ready for Pomodoro");
en: Get ready…
sv: Gör dig redo...

en: Skip Break
sv: Hoppa över rast

en: +1 Minute
sv: +1 minut

en: Report issue
sv: Rapportera problem

en: Failed to run <i>%s</i> service
sv: Kunde inte köra <i>%s</i>-tjänsten

en: Hide other notifications
sv: Dölj andra aviseringar

en: Volume:
sv: Volym:

en: Clock Ticking
sv: Tickande klocka

en: Timer Ticking
sv: Tickande äggklocka

en: Woodland Birds
sv: Skogsfåglar

en: Bell
sv: Ringklocka

en: Loud Bell
sv: Högljudd ringklocka

en: Select Custom Sound
sv: Välj anpassat ljud

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Select
sv: _Välj

en: Ticking Sound
sv: Tickande ljud

en: End of Break Sound
sv: Ljud för slut på rast

en: Start of Break Sound
sv: Ljud för start på rast

en: Off
sv: Av

en: Ticking sound
sv: Tickande ljud

en: Start of break sound
sv: Ljud för start på rast

en: End of break sound
sv: Ljud för slut på rast

en: About Pomodoro
sv: Om Pomodoro

en: Start/Stop
sv: Starta/Stoppa

en: Pause/Resume
sv: Pausa/Återuppta

en: Skip to a pomodoro or to a break
sv: Hoppa till en pomodoro eller till en paus

en: Extend current pomodoro or break
sv: Förläng nuvarande pomodoro eller bryt

en: Reset current session
sv: Återställ aktuell session

en: Run as background service
sv: Kör som bakgrundstjänst

en: Show preferences
sv: Visa inställningar

en: Quit application
sv: Avsluta program

en: Print version information and exit
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta

en: Focus on your task.
sv: Fokusera på din uppgift.

en: You have %d minute | You have %d minutes
sv[0]: Du har %d minut kvar
sv[1]: Du har %d minuter kvar

en: You have %d second | You have %d seconds
sv[0]: Du har %d sekund kvar
sv[1]: Du har %d sekunder kvar

en: Take a longer break
sv: Ta en längre rast

en: Lengthen it
sv: Förläng den

en: Shorten it
sv: Förkorta den

en: Start pomodoro
sv: Starta pomodoro

en: Using "%s" as shortcut will interfere with typing. Try adding another key, such as Control, Alt or Shift.
sv: Att använda ”%s” som en genväg kommer att störa skrivande. Försök lägga till ännu en tangent, så som Ctrl, Alt eller Skift.

en: Keyboard Shortcut
sv: Tangentbordsgenväg

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Busy
sv: Upptagen

en: Idle
sv: Inaktiv

en: Invisible
sv: Osynlig

en: Yesterday
sv: Igår

en: %d m
sv: %d min

en: Break
sv: Rast

en: This week
sv: Denna vecka

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter
