gnome-shell - en to ug translation catalogue (370 entries)

en: Screenshots
ug: ئېكران كۆرۈنۈشى

en: Record a screencast
ug: ئېكراننى سۈرەتكە ئېلىش

en: System
ug: سىستېما

en: Show the message tray
ug: ئۇچۇر قوندىقىنى كۆرسىتىش

en: Focus the active notification
ug: ئاكتىپ ئۇقتۇرۇشقا فوكۇسلىنىش

en: Show all applications
ug: بارلىق پروگراممىنى كۆرسىتىش

en: Open the application menu
ug: پروگرامما تىزىملىكىنى كۆرسىتىش

en: GNOME Shell
ug: گىنوم Shell

en: Window management and application launching
ug: كۆزنەك باشقۇرۇش ۋە پروگرامما ئىجرا قىلىش پروگراممىسى

en: GNOME Shell Extension Preferences
ug: گىنوم Shell كېڭەيتمىسىنىڭ مايىللىقى

en: Configure GNOME Shell Extensions
ug: گىنوم Shell كېڭەيتمىسىنى سەپلەش

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
ug: ئىچكى قورال قوزغىتىلسا ئىجادكارلار ۋە سىنىغۇچىلارنىڭ Alt-F2 ئارقىلىق كىرىشىگە قۇلايلىق

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
ug: ئىچكى سازلاش ۋە كۆزىتىش قورالىنى زىيارەت قىلىشتا  Alt-F2 ئىشلىتىشكە ئىجازەت.

en: Uuids of extensions to enable
ug: ئىناۋەتلىك قىلىدىغان كېڭەيتىلمىنىڭ Uuids سى

en: GNOME Shell extensions have a uuid property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension DBus methods on org.gnome.Shell.
ug: گىنوم Shell كېڭەيتىلمىسىنىڭ uuid خاسلىقى بولىدۇ. بۇ ئاچقۇچتا ئىناۋەتلىك قىلىنىدىغان كېڭەيتىلمىلەرنىڭ تىزىمى بار. ئوقۇلىدىغان كېڭەيتىلمىلەر چوقۇم مۇشۇ تىزىمدا بولۇشى كېرەك. بۇ تىزىمنى org.gnome.Shell دىكى DBus نىڭ EnableExtension ۋە DisableExtension دېگەن فۇنكسىيىلىرى(methods)  ئارقىلىق باشقۇرغىلى بولىدۇ.

en: Whether to collect stats about applications usage
ug: پروگراممىنىڭ ئىشلىتىلىشى ھەققىدىكى ستاتىستىكىنى توپلامدۇ يوق

en: The shell normally monitors active applications in order to present the most used ones (e.g. in launchers). While this data will be kept private, you may want to disable this for privacy reasons. Please note that doing so won't remove already saved data.
ug: چاپان (shell) ئادەتتىكى ئەھۋالدا كۆپ ئىشلىتىلىدىغان ئاكتىپ پروگراممىلار(مەسىلەن، ئىجرا قىلىنىۋاتقان)نى كۆزىتىدۇ. گەرچە بۇ سانلىق مەلۇماتلار مەخپىي ساقلانسىمۇ، شەخسىي سىر سەۋەبىدىن بۇنى چەكلىشىڭىز مۇمكىن. دىققەت بۇنداق قىلغاندا ئاللىبۇرۇن ساقلانغان سانلىق مەلۇماتلار چىقىرىۋېتىلمەيدۇ.

en: List of desktop file IDs for favorite applications
ug: ئامراق پروگراممىلارنىڭ ئۈستەلئۈستى ھۆججەت ID تىزىمى

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
ug: مۇناسىپ پروگرامما بەلگىسى يىغقۇچ رايونىدا كۆرسىتىلىدۇ.

en: List of categories that should be displayed as folders
ug: قىسقۇچ سۈپىتىدە كۆرسىتىلىدىغان كاتېگورىيەلەرنىڭ تىزىمى

en: Each category name in this list will be represented as folder in the application view, rather than being displayed inline in the main view.
ug: پروگرامما كۆرۈنۈشىدە ھەر بىر كاتېگورىيە ئاتى قىسقۇچ سۈپىتىدە ئىپادىلىنىدۇ، ئاساسىي كۆرۈنۈشتە كۆرسىتىلمەيدۇ.

en: History for command (Alt-F2) dialog
ug: بۇيرۇق (Alt-F2) سۆزلەشكۈنىڭ تارىخى

en: History for the looking glass dialog
ug: looking glass سۆزلەشكۈنىڭ تارىخى

en: Internally used to store the last IM presence explicitly set by the user. The value here is from the TpConnectionPresenceType enumeration.
ug: ئىشلەتكۈچى تەرىپىدىن روشەن بەلگىلەنگەن ئەڭ يېڭى IM ھالىتى ساقلاش ئۈچۈن ئىچكى قىسىمدا ئىشلىتىلىدۇ. بۇ TpConnectionPresenceType نىڭ قىممىتى بولىدۇ.

en: Internally used to store the last session presence status for the user. The value here is from the GsmPresenceStatus enumeration.
ug: ئىشلەتكۈچىنىڭ ئەڭ يېڭى ھالىتى ساقلاش ئۈچۈن ئىچكى قىسىمدا ئىشلىتىلىدۇ. بۇ GsmPresenceStatus نىڭ قىممىتى بولىدۇ.

en: Always show the 'Log out' menuitem in the user menu.
ug: ئىشلەتكۈچى تىزىملىكىدە ھەمىشە ‹چىق› تىزىملىكىنى كۆرسىتىدۇ.

en: This key overrides the automatic hiding of the 'Log out' menuitem in single-user, single-session situations.
ug: مەزكۇر ئاچقۇچ يەككە ئىشلەتكۈچى، يەككە ئەڭگىمە ھالىتىدە ‹چىق› دېگەن تىزىملىكنى قاپلىۋېتىدۇ.

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
ug: شىفىرلانغان ياكى يىراقتىكى ھۆججەت سىستېمىسىنى ئېگەرلەشتە ئىمنى ئەستە تۇتسۇنمۇ

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a 'Remember Password' checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
ug: شىفىرلانغان ياكى يىراقتىكى ھۆججەت سىستېمىسىنى ئېگەرلەيدىغان ۋاقىتتا مەزكۇر shell ئىم تەلەپ قىلىدۇ. ئەگەر ‹ئىمنى ئەستە تۇت› دېگىنى تاللانسا، كېيىنلىك ئۈچۈن ئىمنى ساقلاپ قويىدۇ. بۇ ئاچقۇچ checkbox نىڭ كۆڭۈلدىكى ھالىتىنى بەلگىلەيدۇ.

en: Show the week date in the calendar
ug: يىلنامىدە ھەپتىنى كۆرسەتسۇن

en: If true, display the ISO week date in the calendar.
ug: ئەگەر راست(true) بولسا يىلنامىدىكى ISO ھەپتە چېسلانى كۆرسىتىدۇ.

en: Keybinding to open the application menu
ug: پروگرامما تىزىملىكىنى ئاچىدىغان كۇنۇپكا بىرىكمىسى

en: Keybinding to open the application menu.
ug: پروگرامما تىزىملىكىنى ئاچىدىغان كۇنۇپكا بىرىكمىسى.

en: Keybinding to open the "Show Applications" view
ug: «پروگراممىلارنى كۆرسەت» كۆرۈنۈشىنى ئاچىدىغان كۇنۇپكا بىرىكمىسى

en: Keybinding to open the "Show Applications" view of the Activities Overview.
ug: پائالىيەتلەر كۆرۈنۈشىدە «پروگراممىلارنى كۆرسەت» كۆرۈنۈشىنى ئاچىدىغان كۇنۇپكا بىرىكمىسى.

en: Keybinding to toggle the visibility of the message tray
ug: ئۇچۇر قوندىقىنى كۆرسىتىش-كۆرسەتمەسلىكنى ئالماشتۇرىدىغان كۇنۇپكا بىرىكمىسى

en: Keybinding to toggle the visibility of the message tray.
ug: ئۇچۇر قوندىقىنى كۆرسىتىش-كۆرسەتمەسلىكنى ئالماشتۇرىدىغان كۇنۇپكا بىرىكمىسى.

en: Keybinding to focus the active notification
ug: ئاكتىپ ئۇقتۇرۇشنى كۆرسىتىدىغان كۇنۇپكا بىرىكمىسى

en: Keybinding to focus the active notification.
ug: ئاكتىپ ئۇقتۇرۇشنى كۆرسىتىدىغان كۇنۇپكا بىرىكمىسى.

en: Keybinding to toggle the screen recorder
ug: ئېكراننى سۈرەتكە ئالغۇنى باشلايدىغان/توختىتىدىغان كۇنۇپكا بىرىكمىسى

en: Keybinding to start/stop the builtin screen recorder.
ug: سىڭدۈرۈۋېتىلگەن ئېكراننى سۈرەتكە ئالغۇنى باشلايدىغان/توختىتىدىغان كۇنۇپكا بىرىكمىسى.

en: Which keyboard to use
ug: ئىشلەتمەكچى بولغان كۇنۇپكا تاختىسى

en: The type of keyboard to use.
ug: ئىشلەتمەكچى بولغان كۇنۇپكا تاختىسى.

en: Framerate used for recording screencasts.
ug: ئېكران كۆرۈنۈشى (screencasts) خاتىرىلەشتە ئىشلىتىلىدىغان كاندۇك تېزلىكى.

en: The framerate of the resulting screencast recordered by GNOME Shell's screencast recorder in frames-per-second.
ug: گىنوم Shell ئېكران خاتىرىلىگۈچ ھەر سېكۇنتتا خاتىرىلەيدىغان ئېكران كۆرۈنۈشى كاندۇك سۈرىتى(ھەر سېكۇنتتىكى كاندۇك سانى).

en: The gstreamer pipeline used to encode the screencast
ug: ئېكران كۆرۈنۈشىنى كودلاشتا ئىشلىتىلىدىغان gstreamer ئاقما لىنىيىسى

en: File extension used for storing the screencast
ug: ئېكران كۆرۈنۈشى (screencasts) ساقلاشتا ئىشلىتىلىدىغان ھۆججەتنىڭ كېڭەيتىلگەن ئاتى

en: The filename for recorded screencasts will be a unique filename based on the current date, and use this extension. It should be changed when recording to a different container format.
ug: خاتىرىلەنگەن ئېكراننىڭ ھۆججەت ئاتى نۆۋەتتىكى چېسلا ئاساسىدا بىردىنبىر بولۇپ بۇ كېڭەيتىلگەن ئاتىنى ئىشلىتىدۇ. ئۇ ئۆزگەرسە ئوخشاش بولمىغان قاچا فورماتىدا خاتىرىلەيدۇ.

en: The application icon mode.
ug: پروگرامما سىنبەلگە ھالىتى.

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are 'thumbnail-only' (shows a thumbnail of the window), 'app-icon-only' (shows only the application icon) or 'both'.
ug: ئالماشتۇرغۇچتا پروگراممىلارنىڭ قانداق كۆرسىتىلىدىغانلىقىنى سەپلەيدۇ. قىممەتلەر: ‹thumbnail-only›(پەقەت كۆزنەكنىڭ كىچىك سۈرىتىنىلا كۆرسىتىدۇ)،‹app-icon-only›(پروگراممىنىڭ سىنبەلگىسىنىلا كۆرسىتىدۇ) ۋە ‹ئىككىلىسى›

en: Attach modal dialog to the parent window
ug: ئاتا كۆزنەككە modal سۆزلەشكۈنى قات

en: This key overrides the key in org.gnome.mutter when running GNOME Shell.
ug: گىنوم Shell ئىجرا بولۇۋاتقاندا مەزكۇر ئاچقۇچ org.gnome.mutter نىڭ ئىچىدىكى ئاچقۇچنى قاپلىۋېتىدۇ.

en: Arrangement of buttons on the titlebar
ug: ماۋزۇ بالدىقىدىكى توپچىلارنىڭ ئورۇنلاشتۇرۇلۇشى

en: This key overrides the key in org.gnome.desktop.wm.preferences when running GNOME Shell.
ug: گىنوم Shell ئىجرا بولۇۋاتقاندا مەزكۇر ئاچقۇچ org.gnome.desktop.wm.preferences نىڭ ئىچىدىكى ئاچقۇچنى قاپلىۋېتىدۇ.

en: Workspaces are managed dynamically
ug: خىزمەت رايونلىرى جانلىق باشقۇرۇلسۇن

en: Workspaces only on primary monitor
ug: ئاساسىي كۆزەتكۈچتىكى خىزمەت رايونلىرىلا

en: There was an error loading the preferences dialog for %s:
ug: %s نىڭ خاسلىق سۆزلەشكۈسىنى ئوقۇشتا خاتالىق كۆرۈلدى:

en: Extension
ug: كېڭەيتىلمە

en: Select an extension to configure using the combobox above.
ug: يۇقىرىدىكى combobox دىن سەپلەيدىغان كېڭەيتىلمىنى تاللاڭ.

en: Session…
ug: ئەڭگىمە…

note: translators: this message is shown below the user list on the login screen. It can be activated to reveal an entry for manually entering the username.
en: Not listed?
ug: تىزىمدا يوقمۇ؟

en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

[ctx: button]
en: Sign In
ug: كىر

en: Next
ug: كېيىنكى

note: TTLS and PEAP are actually much more complicated, but this complication is not visible here since we only care about phase2 authentication (and don't even care of which one)
en: Username:
ug: ئىشلەتكۈچى ئاتى:

en: Login Window
ug: كىرىش كۆزنىكى

note: Translators: accessible name of the power menu in the login screen
en: Power
ug: توك مەنبە

en: Suspend
ug: توڭلات

en: Restart
ug: قايتا قوزغات

en: Power Off
ug: توكنى ئۈز

en: Authentication error
ug: كىملىك دەلىللەش خاتالىقى

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can swipe their finger instead
en: (or swipe finger)
ug: (ياكى بارمىقىڭىزنى سىيرىڭ)

en: (e.g., user or %s)
ug: (مەسىلەن،  ئىشلەتكۈچى ياكى %s)

en: Command not found
ug: بۇيرۇق تېپىلمىدى

note: Replace "Error invoking GLib.shell_parse_argv: " with something nicer
en: Could not parse command:
ug: بۇيرۇقنى تەھلىل قىلالمىدى:

en: Execution of '%s' failed:
ug: ‹%s› ئىجرا قىلىش مەغلۇپ بولدى:

en: Frequent
ug: دائىم

en: All
ug: ھەممىسى

en: New Window
ug: يېڭى كۆزنەك

en: Remove from Favorites
ug: يىغقۇچتىن چىقىرىۋەت

en: Add to Favorites
ug: يىغقۇچقا قوش

en: %s has been added to your favorites.
ug: ‏%s يىغقۇچىڭىزغا قوشۇلدى.

en: %s has been removed from your favorites.
ug: ‏%s يىغقۇچىڭىزدىن چىقىرىۋېتىلىدۇ.

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Change Background…
ug: تەگلىكنى ئۆزگەرتىش…

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
ug: كۈن بويى

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
ug: ي

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
ug: د

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
ug: س

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
ug: چ

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
ug: پ

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
ug: ج

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
ug: ش

[ctx: list sunday]
note: Translators: Event list abbreviation for Sunday. * * NOTE: These list abbreviations are normally not shown together * so they need to be unique (e.g. Tuesday and Thursday cannot * both be 'T').
en: Su
ug: ي

[ctx: list monday]
note: Translators: Event list abbreviation for Monday
en: M
ug: د

[ctx: list tuesday]
note: Translators: Event list abbreviation for Tuesday
en: T
ug: س

[ctx: list wednesday]
note: Translators: Event list abbreviation for Wednesday
en: W
ug: چ

[ctx: list thursday]
note: Translators: Event list abbreviation for Thursday
en: Th
ug: پ

[ctx: list friday]
note: Translators: Event list abbreviation for Friday
en: F
ug: ج

[ctx: list saturday]
note: Translators: Event list abbreviation for Saturday
en: S
ug: ش

note: Translators: Text to show if there are no events
en: Nothing Scheduled
ug: ھېچنېمە پىلانلانمىدى

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on current year
en: %A, %B %d
ug: %A، %B %d

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on different year
en: %A, %B %d, %Y
ug: %A، %B %d، %Y

en: Today
ug: بۈگۈن

en: Tomorrow
ug: ئەتە

en: This week
ug: بۇ ھەپتە

en: Next week
ug: كېيىنكى ھەپتە

en: External drive connected
ug: سىرتقى دىسكا ئۇلاندى.

en: External drive disconnected
ug: سىرتقى دىسكا ئۈزۈلدى.

en: Removable Devices
ug: چىقىرىۋېتىشكە بولىدىغان ئۈسكۈنىلەر

en: Open with %s
ug: %s دا ئاچ

en: Eject
ug: چىقار

en: Password:
ug: ئىم:

en: Type again:
ug: قايتا كىرگۈزۈڭ:

en: Connect
ug: باغلان

note: Cisco LEAP
en: Password:
ug: ئىم:

note: static WEP
en: Key:
ug: شىفىرلىق ئاچقۇچ:

en: Identity:
ug: كىملىك:

en: Private key password:
ug: شەخسىي ئاچقۇچ ئىمى:

en: Service:
ug: مۇلازىمەت:

en: Authentication required by wireless network
ug: سىمسىز تور كىملىك تەكشۈرۈشكە ئېھتىياجلىق

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network '%s'.
ug: سىمسىز تور ‹%s› نى زىيارەت قىلماق ئۈچۈن ئىم ياكى شىفىرلاش ئاچقۇچلىرى كېرەكلىك.

en: Wired 802.1X authentication
ug: سىملىق 802.1X گۇۋاھنامە

en: Network name:
ug: تور ئاتى:

en: DSL authentication
ug: DSL دەلىللەش

en: PIN code required
ug: PIN كودى ئېھتىياجلىق

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
ug: كۆچمە كەڭ بەلۋاغ ئۈسكۈنىسى ئۈچۈن PIN كودى كېرەك

en: Mobile broadband network password
ug: كۆچمە كەڭ بەلۋاغ تور ئىمى

en: A password is required to connect to '%s'.
ug: ‹%s› كە باغلىنىش ئۈچۈن بىر ئىمغا ئېھتىياجلىق.

en: Authentication Required
ug: كىملىك دەلىللەش زۆرۈر

en: Administrator
ug: باشقۇرغۇچى

en: Authenticate
ug: كىملىك دەلىللەش

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn't work. Please try again.
ug: كەچۈرۈڭ، خىزمەت قىلالمايدۇ. قايتا سىناڭ.

note: Translators: this is a filename used for screencast recording
en: Screencast from %d %t
ug: بۇ %d %t نىڭ ئېكران كۆرۈنۈشى

note: FIXME: We don't have a 'chat room' icon (bgo #653737) use system-users for now as Empathy does.
en: Invitation
ug: تەكلىپ

note: We got the TpContact
en: Call
ug: چاقىر

note: We got the TpContact
en: File Transfer
ug: ھۆججەت يوللاش

en: Chat
ug: سۆھبەت

en: Unmute
ug: ئاۋازلىق

en: Mute
ug: ئۈنسىز

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: <b>Yesterday</b>, <b>%H:%M</b>
ug: <b>تۈنۈگۈن</b>، <b>%H:%M</b>

note: Translators: this is the week day name followed by a time string. i.e. "Monday, 14:30
en: <b>%A</b>, <b>%H:%M</b>
ug: <b>%A</b>، <b>%H:%M</b>

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string. i.e. "May 25, 14:30"
en: <b>%B</b> <b>%d</b>, <b>%H:%M</b>
ug: <b>%B</b> <b>%d</b>، <b>%H:%M</b>

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: <b>%B</b> <b>%d</b> <b>%Y</b>, <b>%H:%M</b>
ug: <b>%B</b> <b>%d</b> <b>%Y</b>، <b>%H:%M</b>

note: Translators: this is the other person changing their old IM name to their new IM name.
en: %s is now known as %s
ug: %s نى ھازىر %s دەپ قارايدۇ

note: translators: argument is a room name like * room@jabber.org for example.
en: Invitation to %s
ug: %s غا تەكلىپ

note: translators: first argument is the name of a contact and the second * one the name of a room. "Alice is inviting you to join room@jabber.org * for example.
en: %s is inviting you to join %s
ug: %s سىزنى %s غا قاتنىشىشنى تەكلىپ قىلىۋاتىدۇ

en: Decline
ug: قوشۇلما

en: Accept
ug: قوشۇل

note: translators: argument is a contact name like Alice for example.
en: Video call from %s
ug: %s دىن كەلگەن سىن چاقىرىقى

note: translators: argument is a contact name like Alice for example.
en: Call from %s
ug: «%s» دىن كەلگەن تېلېفون

note: translators: this is a button label (verb), not a noun
en: Answer
ug: جاۋاب

note: To translators: The first parameter is * the contact's alias and the second one is the * file name. The string will be something * like: "Alice is sending you test.ogg"
en: %s is sending you %s
ug: %s سىزگە %s نى ئەۋەتتى

note: To translators: The parameter is the contact's alias
en: %s would like permission to see when you are online
ug: %s سىزنى توردا بار چېغىڭىزدا كۆرۈشكە ئىجازەت سوراۋاتىدۇ

en: Network error
ug: تور خاتالىقى

en: Authentication failed
ug: كىملىك دەلىللەش مەغلۇپ بولدى

en: Encryption error
ug: شىفىرلاش خاتالىقى

en: Certificate not provided
ug: گۇۋاھنامە تەمىنلەنمىگەن

en: Certificate untrusted
ug: گۇۋاھنامە ئىشەنچسىز

en: Certificate expired
ug: گۇۋاھنامىنىڭ ۋاقتى ئوتكەن

en: Certificate not activated
ug: گۇۋاھنامە ئاكتىپ ئەمەس

en: Certificate hostname mismatch
ug: گۇۋاھنامە كومپيۇتېرىنىڭ ئاتى ماسلاشمىدى

en: Certificate fingerprint mismatch
ug: گۇۋاھنامىنىڭ بارماق ئىزى ماسلاشمىدى

en: Certificate self-signed
ug: گۇۋاھنامىنىڭ ئۆزىنىڭ ئىمزاسى

en: Status is set to offline
ug: ھالەت توردا يوق قىلىپ بەلگىلەندى

en: Encryption is not available
ug: شىفىرلاشنى ئىشلەتكىلى بولمايدۇ

en: Certificate is invalid
ug: گۇۋاھنامە ئىناۋەتسىز

en: Connection has been refused
ug: باغلىنىش رەت قىلىندى

en: Connection can't be established
ug: باغلانغىلى بولمىدى

en: Connection has been lost
ug: باغلىنىش ئۈزۈلدى

en: This account is already connected to the server
ug: بۇ ھېسابات ئاللىقاچان مۇلازىمېتىرغا باغلانغان

en: Connection has been replaced by a new connection using the same resource
ug: ئوخشاش مەنبە ئىشلەتكەن باغلىنىش ئەسلىدىكىنىڭ ئورنىنى ئىگىلىدى

en: The account already exists on the server
ug: مۇلازىمېتىردا بۇ ھېسابات ئاللىقاچان بار

en: Server is currently too busy to handle the connection
ug: مۇلازىمېتىر بەكلا ئالدىراش بولغاچقا بۇ باغلىنىشنى بىر تەرەپ قىلالمايدۇ

en: Certificate has been revoked
ug: گۇۋاھنامە ئىناۋەتسىز قىلىنغان

en: Certificate uses an insecure cipher algorithm or is cryptographically weak
ug: گۇۋاھنامە خەتەرلىك شىفىرلاش ئالگورىزىمىنى ئىشلەتكەن ياكى شىفىرلىنىشى ئاجىز

en: The length of the server certificate, or the depth of the server certificate chain, exceed the limits imposed by the cryptography library
ug: مۇلازىمېتىر گۇۋاھنامىسىنىڭ ئۇزۇنلۇقى ياكى مۇلازىمېتىر گۇۋاھنامىسىنىڭ زەنجىرىنىڭ چوڭقۇرلۇقى شىفىرلاش فۇنكسىيە ئامبىرىدا بەلگىلەنگەن ئۇزۇنلۇقتىن ئېشىپ كەتتى

en: Internal error
ug: ئىچكى خاتالىق

note: translators: argument is the account name, like * name@jabber.org for example.
en: Unable to connect to %s
ug: %s غا باغلانغىلى بولمىدى

en: View account
ug: ھېساباتنى كۆرۈش

en: Unknown reason
ug: نامەلۇم سەۋەب

en: Windows
ug: كۆزنەكلەر

en: Show Applications
ug: پروگراممىلارنى كۆرسىتىدۇ

note: Translators: this is the name of the dock/favorites area on the left of the overview
en: Dash
ug: سىزىقچە

en: Open Calendar
ug: يىلنامىلەرنى ئېچىش

en: Open Clocks
ug: سائەتلەرنى ئېچىش

en: Date & Time Settings
ug: چېسلا ۋە ۋاقىت تەڭشىكى

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the shell (e.g. "Tue 9:29 AM").
en: %A %B %e, %Y
ug: %A %B %e، %Y

[ctx: title]
en: Log Out %s
ug: %s دىن چىقىش

[ctx: title]
en: Log Out
ug: تىزىمدىن چىقىش

en: Click Log Out to quit these applications and log out of the system.
ug: تىزىمدىن چىقىش (Log Out) نى بېسىپ پروگراممىدىن چېكىنىش ۋە سىستېما تىزىمىدىن چىقىش.

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
ug[0]: ئىشلەتكۈچى %s يەنە %d سېكۇنتتىن كېيىن ئاپتوماتىك چىقىپ كېتىدۇ.

en: You will be logged out automatically in %d second. | You will be logged out automatically in %d seconds.
ug[0]: سىز يەنە %d سېكۇنتتىن كېيىن ئاپتوماتىك چىقىپ كېتىسىز.

en: Logging out of the system.
ug: سىستېما تىزىمدىن چىقىۋاتىدۇ

[ctx: button]
en: Log Out
ug: تىزىمدىن چىقىش

[ctx: title]
en: Power Off
ug: توكنى ئۈز

en: Click Power Off to quit these applications and power off the system.
ug: تۈكنى ئۈز چېكىلسە قوللىنىشچان پروگراممىلاردىن چېكىنىپ سىستېمىنى تاقايدۇ.

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
ug[0]: سىستېمىنىڭ توكى يەنە %d سېكۇنتتىن كېيىن ئاپتوماتىك ئۈزۈلىدۇ.

en: Powering off the system.
ug: سىستېمىنى تاقاۋاتىدۇ.

[ctx: button]
en: Restart
ug: قايتا قوزغات

[ctx: button]
en: Power Off
ug: توكنى ئۈز

[ctx: title]
en: Restart
ug: قايتا قوزغات

en: Click Restart to quit these applications and restart the system.
ug: قايتا قوزغات (restart) چېكىلسە پروگراممىدىن چېكىنىپ ۋە سىستېمىنى قايتا قوزغىتىدۇ.

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
ug[0]: سىستېما يەنە %d سېكۇنتتىن كېيىن ئاپتوماتىك قايتا قوزغىلىدۇ.

en: Restarting the system.
ug: سىستېما قايتا قوزغىلىۋاتىدۇ.

en: Install
ug: ئورنات

en: Download and install '%s' from extensions.gnome.org?
ug: مەنبە extensions.gnome.org دىن ‹%s› نى چۈشۈرۈپ ئورنىتامسىز؟

en: Keyboard
ug: ھەرپتاختا

en: No extensions installed
ug: ھېچقانداق كېڭەيتىلمە ئورنىتىلمىغان

note: Translators: argument is an extension UUID.
en: %s has not emitted any errors.
ug: %s نىڭدا ھېچقانداق خاتالىق يۈز بەرمىدى.

en: Hide Errors
ug: خاتالىقلارنى يوشۇر

en: Show Errors
ug: خاتالىقلارنى كۆرسەت

en: Enabled
ug: ئىناۋەتلىك قىلىنغان

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ug: ئىناۋەتسىز قىلىنغان

en: Error
ug: خاتالىق

en: Out of date
ug: ۋاقتى ئۆتۈپ كەتكەن

en: Downloading
ug: چۈشۈرۈۋاتىدۇ

en: View Source
ug: مەنبەنى كۆرسەت

en: Web Page
ug: توربەت

en: Open
ug: ئاچ

en: Remove
ug: چىقىرىۋەت

en: Clear Messages
ug: ئۇچۇرنى تازىلا

en: Notification Settings
ug: ئۇقتۇرۇش تەڭشىكى

en: No Messages
ug: ئۇچۇر يوق

en: Message Tray
ug: ئۇچۇر قوندىقى

en: System Information
ug: سىستېما ئۇچۇرى

[ctx: program]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: %d new message | %d new messages
ug[0]: %d دانە ئۇچۇر

en: Undo
ug: يېنىۋال

en: Overview
ug: قىسقىچە بايان

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search…
ug: ئىزدەيدىغاننى كىرگۈزۈڭ.…

en: Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
ug: پائالىيەتلەر

en: Top Bar
ug: ئۈستى بالداق

en: Enter a Command
ug: بۇيرۇق كىرگۈزۈڭ

en: Close
ug: ياپ

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %d
ug: %A، %B %d

en: %d new notification | %d new notifications
ug[0]: %d دانە ئۇقتۇرۇش

en: Lock
ug: قۇلۇپلا

en: GNOME needs to lock the screen
ug: گىنوم ئېكراننى قۇلۇپلىشى زۆرۈر

note: We could not become modal, so we can't activate the screenshield. The user is probably very upset at this point, but any application using global grabs is broken Just tell him to stop using this app XXX: another option is to kick the user into the gdm login screen, where we're not affected by grabs
en: Unable to lock
ug: قۇلۇپلىغىلى بولمىدى

en: Lock was blocked by an application
ug: بىر پروگرامما قۇلۇپلاشنى توسۇپ قويغان

en: Searching…
ug: ئىزدەۋاتىدۇ…

en: No results.
ug: نەتىجە يوق.

en: Copy
ug: كۆچۈر

en: Paste
ug: چاپلا

en: Show Text
ug: تېكىست كۆرسەت

en: Hide Text
ug: تېكىستنى يوشۇر

en: Password
ug: ئىم

en: Remember Password
ug: ئىمنى ئەستە تۇتۇش

en: Unlock
ug: قۇلۇپسىزلا

en: Accessibility
ug: ياردەم ئىقتىدارى

en: Zoom
ug: كېڭەيت-تارايت

en: Screen Reader
ug: ئېكران ئوقۇغۇچ

en: Screen Keyboard
ug: ئېكران ھەرپتاختىسى

en: Visual Alerts
ug: كۆرۈنمە ئاگاھلاندۇرۇش

en: Sticky Keys
ug: يېپىشقاق كۇنۇپكىلار

en: Slow Keys
ug: ئاستا كۇنۇپكىلار

en: Bounce Keys
ug: سەكرىمە كۇنۇپكىلار

en: Mouse Keys
ug: چاشقىنەك كۇنۇپكىلىرى

en: Universal Access Settings
ug: ئۇنىۋېرسال زىيارەت تەڭشىكى

en: High Contrast
ug: يۇقىرى ئاق-قارىلىقى

en: Large Text
ug: چوڭ تېكىست

en: Bluetooth
ug: كۆكچىش

en: Visibility
ug: كۆرۈشچانلىقى

en: Send Files to Device…
ug: ھۆججەتلەرنى ئۈسكۈنىگە ئەۋەتىش…

en: Set Up a New Device…
ug: يېڭى ئۈسكۈنە ئورنىتىش…

en: Bluetooth Settings
ug: كۆكچىش تەڭشىكى

note: TRANSLATORS: this means that bluetooth was disabled by hardware rfkill
en: hardware disabled
ug: قاتتىق دېتال ئىناۋەتسىز قىلىنغان

en: Connection
ug: باغلىنىش

en: disconnecting...
ug: ئۈزۈۋاتىدۇ…

en: connecting...
ug: باغلىنىۋاتىدۇ…

en: Send Files…
ug: ھۆججەت يوللاش…

en: Keyboard Settings
ug: ھەرپتاختا تەڭشەكلىرى‏

en: Mouse Settings
ug: چاشقىنەك تەڭشەكلىرى

en: Sound Settings
ug: ئاۋاز تەڭشەكلىرى‏

en: Authorization request from %s
ug: ‹%s› تىن كەلگەن دەلىللەش ئىلتىماسى

en: Device %s wants access to the service '%s'
ug: ئۈسكۈنە %s مۇلازىمەت ‹%s› نى زىيارەت قىلماقچى

en: Always grant access
ug: ھەمىشە زىيارەتكە رۇخسەت

en: Grant this time only
ug: بۇ قېتىمغىلا رۇخسەت

en: Reject
ug: رەت قىل

note: Translators: argument is the device short name
en: Pairing confirmation for %s
ug: ‏%s نىڭ جەزملىشىنى جۈپلەشتۈرۈۋاتىدۇ

en: Device %s wants to pair with this computer
ug: ئۈسكۈنە‹%s› كومپيۇتېر بىلەن جۈپلەنمەكچى

en: Please confirm whether the PIN '%06d' matches the one on the device.
ug: ئۈسكۈنە ئۈستىدىكى بىلەن PIN ‹%06d› ماسلىشامدۇ جەزملەڭ.

note: Translators: this is the verb, not the noun
en: Matches
ug: ماسلاشتى

en: Does not match
ug: ماسلاشمىدى

en: Pairing request for %s
ug: ‏%s دىن كەلگەن جۈپلەش ئىلتىماسى

en: Please enter the PIN mentioned on the device.
ug: ئۈسكۈنىسىدە يوللىغان PIN نومۇرىنى كىرگۈزۈڭ.

en: OK
ug: تامام

en: Show Keyboard Layout
ug: ھەرپ تاختا ئورۇنلاشتۇرۇشىنى كۆرسىتىش

en: Region & Language Settings
ug: رايون ۋە تىل تەڭشىكى

en: Volume, network, battery
ug: ئاۋاز مىقدارى، تور، توكدان

en: <unknown>
ug: <نامەلۇم>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
ug: چەكلەنگەن

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
ug: باشقۇرۇلمىغان

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
ug: كىملىك دەلىللەش زۆرۈر

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
ug: مۇقىم دېتال كەم

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
ug: كابېل چېتىلمىدى

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
ug: ئىشلەتكىلى بولمايدۇ

en: connection failed
ug: باغلىنىش مەغلۇپ بولدى

en: More…
ug: تېخىمۇ كۆپ…

note: TRANSLATORS: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
ug: باغلاندى (شەخسىي)

en: Wired
ug: سىملىق

en: Auto Ethernet
ug: ئاپتوماتىك Ethernet

en: Mobile broadband
ug: كۆچمە كەڭ بەلۋاغ

en: Auto broadband
ug: ئاپتوماتىك كۆچمە كەڭ بەلۋاغ

en: Auto dial-up
ug: ئاپتوماتىك نومۇر بۇرا

note: TRANSLATORS: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
ug: ئاپتوماتىك %s

en: Auto bluetooth
ug: ئاپتوماتىك كۆكچىش

en: Auto wireless
ug: ئاپتوماتىك سىمسىز تور

en: Enable networking
ug: تور ئۇلاشنى قوزغات

en: Network Settings
ug: تور تەڭشەكلىرى

en: Network Manager
ug: تور باشقۇرغۇچ

en: Connection failed
ug: باغلىنىش مەغلۇپ بولدى

en: Activation of network connection failed
ug: تور باغلىنىشىنى ئاكتىپلاش مەغلۇپ بولدى

en: Networking is disabled
ug: تورغا باغلىنىش چەكلەنگەن

en: Battery
ug: توكدان

en: Power Settings
ug: توك مەنبە تەڭشىكى

note: 0 is reported when UPower does not have enough data to estimate battery life
en: Estimating…
ug: مۆلچەرلەۋاتىدۇ…

en: %d hour remaining | %d hours remaining
ug[0]: %d سائەت قالدى

note: TRANSLATORS: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: %d %s %d %s remaining
ug: %d %s %d %s  قالدى

en: hour | hours
ug[0]: سائەت

en: minute | minutes
ug[0]: مىنۇت

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
ug[0]: %d مىنۇت قالدى

en: AC Adapter
ug: ئۆزگىرىشچان توك ماسلاشتۇرغۇچ

en: Laptop Battery
ug: يان كومپيۇتېر توكدانى

en: Monitor
ug: ئېكران

en: Mouse
ug: چاشقىنەك

en: Cell Phone
ug: يانفون

en: Media Player
ug: ۋاسىتە قويغۇ

en: Tablet
ug: سەزگۈر تاختا

en: Computer
ug: كومپيۇتېر

[ctx: device]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Volume changed
ug: ئاۋاز مىقدارى ئۆزگەردى

note: Translators: This is the label for audio volume
en: Volume
ug: ئاۋاز مىقدارى

en: Microphone
ug: مىكروفون

en: Log in as another user
ug: باشقا ئىشلەتكۈچى سۈپىتىدە كىر

en: Unlock Window
ug: كۆزنەكنى قۇلۇپلا

en: Available
ug: ئىشلەتكىلى بولىدۇ

en: Busy
ug: ئالدىراش

en: Invisible
ug: يوشۇرۇن

en: Away
ug: يوق

en: Idle
ug: بىكار

en: Offline
ug: توردا يوق

en: Notifications
ug: ئۇقتۇرۇشلار

en: Switch User
ug: ئىشلەتكۈچى ئالماشتۇرۇش

en: Log Out
ug: تىزىمدىن چىقىش

en: Install Updates & Restart
ug: يېڭىلانمىلارنى ئورنىتىپ قايتا قوزغات

en: Your chat status will be set to busy
ug: سىزنىڭ سۆھبەت ھالىتىڭىز ئالدىراش قىلىنىدۇ

en: Other users are logged in.
ug: باشقا ئىشلەتكۈچىلەر كىردى:

en: Shutting down might cause them to lose unsaved work.
ug: تاقالسا ساقلانمىغان خىزمەتلەر يوقىلىشى مۇمكىن.

en: %s (remote)
ug: %s (يىراق)

en: %s (console)
ug: %s (تىزگىن كۆزنەك)

en: Applications
ug: پروگراممىلار

en: Search
ug: ئىزدە

en: Sorry, no wisdom for you today:
    %s
ug: كەچۈرۈڭ، سىزگە بۈگۈن ھېكمەتلىك سۆز يوق:
    %s

en: %s the Oracle says
ug: خەۋەرچى مۇنداق دەيدۇ %s

en: '%s' is ready
ug: ‹%s› تەييار

en: Evolution Calendar
ug: Evolution يىلنامىسى

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ug[0]: %u چىقىرىلما

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ug[0]: %u كىرگۈزۈلمە

en: System Sounds
ug: سىستېما ئاۋازى

en: Print version
ug: نەشرىنى باس

en: Mode used by GDM for login screen
ug: كىرىش ئېكرانىدا GDM ئىشلىتىدىغان ئۇسۇل

en: Use a specific mode, e.g. "gdm" for login screen
ug: كۆرسىتىلگەن ئۇسۇلنى ئىشلەتسۇن، مەسىلەن: كىرىش ئېكرانى ئۈچۈن «gdm» دېگەندەك

en: List possible modes
ug: بارلىق ئۇسۇللارنى تىزىپ كۆرسەت

en: Failed to launch '%s'
ug: ‹%s› نى قوزغىتالمىدى

en: Passwords do not match.
ug: ئىم ماس كەلمىدى.

en: Password cannot be blank
ug: ئىم قۇرۇق بولسا بولمايدۇ

en: Authentication dialog was dismissed by the user
ug: كىملىك دەلىللەش سۆزلەشكۈنى ئىشلەتكۈچى تاقىدى
