gnome-shell master - en to vi translation catalogue (430 entries)

en: System
vi: Hệ thống

en: Show the notification list
vi: Hiển thị danh sách thông báo

en: Focus the active notification
vi: Tập trung vào thông báo hoạt động

en: Show the overview
vi: Hiển thị tổng quan

en: Show all applications
vi: Hiện mọi ứng dụng

en: Open the application menu
vi: Mở trình đơn ứng dụng

en: Shell Extensions
vi: Phần mở rộng Hệ vỏ

en: Configure GNOME Shell Extensions
vi: Cấu hình phần mở rộng Hệ vỏ GNOME

en: GNOME Shell
vi: Hệ vỏ GNOME

en: Window management and application launching
vi: Quản lý cửa sổ và chạy ứng dụng

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
vi: Bật công cụ nội bộ, hữu dụng với người phát triển và kiểm thử, qua Alt-F2

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
vi: Cho phép truy cập công cụ theo dõi và tìm lỗi nội bộ qua hộp thoại Alt-F2.

en: UUIDs of extensions to enable
vi: Mã số thiết bị của phần mở rộng cần bật

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
vi: Phần mở rộng Hệ vỏ GNOME có thuộc tính mã số thiết bị; khóa này liệt kê danh sách phần mở rộng nên nạp. Bất kỳ phần mở rộng nào muốn nạp phải nằm trong danh sách này. Bạn có thể thao tác trên danh sách này với phương thức DBus EnableExtension và DisableExtension trên org.gnome.Shell.

en: Disable user extensions
vi: Tắt phần mở rộng người dùng

en: Disable all extensions the user has enabled without affecting the “enabled-extension” setting.
vi: Tắt tất cả các phần mở rộng người dùng đã bật mà không ảnh hưởng đến cài đặt “enabled-extension”.

en: Disables the validation of extension version compatibility
vi: Tắt kiểm tra tương thích phiên bản của phần mở rộng

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
vi: Hệ vỏ GNOME sẽ chỉ tải những phần mở rộng cái mà yêu cầu phải hỗ trợ phiên bản hiện đang chạy. Bật tùy chọn này sẽ tắt việc kiểm tra và thử tải tất cả những phần mở rộng mà không cần quan tâm đến việc nó hỗ trợ phiên bản nào.

en: List of desktop file IDs for favorite applications
vi: Danh sách ID tập tin desktop của ứng dụng yêu thích

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
vi: Ứng dụng tương ứng với những định danh này sẽ được hiển thị ở vùng ưa thích.

en: App Picker View
vi: Bộ trình bày sàng lọc ứng dụng

en: Index of the currently selected view in the application picker.
vi: Mục lục của trình bày được chọn hiện tại trong bộ sàng lọc ứng dụng.

en: History for command (Alt-F2) dialog
vi: Hộp thoại lịch sử lệnh (Alt-F2)

note: Translators: looking glass is a debugger and inspector tool, see https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShell/LookingGlass
en: History for the looking glass dialog
vi: Lịch sử hộp thoại kính tìm kiếm

en: Always show the “Log out” menu item in the user menu.
vi: Luôn hiện mục “Đăng xuất” trên trình đơn người dùng.

en: This key overrides the automatic hiding of the “Log out” menu item in single-user, single-session situations.
vi: Khóa này sẽ đè lên việc tự động ẩn trình đơn “Đăng xuất” ở chế độ đơn-người-dùng, đơn-phiên-làm-việc.

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
vi: Hoặc là ghi nhớ mật khẩu dành cho việc gắn hệ thống tập tin đã mã hóa hoặc hệ thống tập tin trên máy chủ

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a “Remember Password” checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
vi: Hệ vỏ sẽ yêu cầu mật khẩu khi có thư mục được mã hóa hay hệ thống tập tin máy mạng được gắn. Nếu mật khẩu có thể ghi lại để dùng trong lần sau, hộp dấu kiểm “Nhớ mật khẩu” sẽ xuất hiện. Khóa này đặt trạng thái mặc định cho hộp dấu kiểm.

en: Whether the default Bluetooth adapter had set up devices associated to it
vi: Có nên để bộ điều hợp Bluetooth mặc định phải cài đặt thiết bị liên kết với nó hay không

en: The shell will only show a Bluetooth menu item if a Bluetooth adapter is powered, or if there were devices set up associated with the default adapter. This will be reset if the default adapter is ever seen not to have devices associated to it.
vi: Hệ vỏ sẽ chỉ hiển thị mục tin trình đơn Bluetooth nếu nó được bật, hoặc là có các thiết bị được cài đặt liên kết với bộ tiếp hợp mặc định. Cái này sẽ được đặt lại nếu bộ tiếp hợp mặc định không còn được liên kết với nó nữa.

en: Enable introspection API
vi: Bật introspection API

en: Enables a D-Bus API that allows to introspect the application state of the shell.
vi: Bật một D-Bus API cái mà cho phép tự xem xét tình trạng ứng dụng của hệ vỏ.

en: Keybinding to open the application menu
vi: Phím mở trình đơn ứng dụng

en: Keybinding to open the application menu.
vi: Phím mở trình đơn ứng dụng.

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
vi: Phím hiện “Ứng dụng”

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
vi: Phím hiện “Ứng dụng” trong “Tổng quan hoạt động”.

en: Keybinding to open the overview
vi: Phím mở tổng quan

en: Keybinding to open the Activities Overview.
vi: Phím mở tổng quan hoạt động.

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
vi: Phím để bật/tắt hiển thị danh sách thông báo

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
vi: Phím để bật/tắt hiển thị danh sách thông báo.

en: Keybinding to focus the active notification
vi: Phím để tập trung vào thông báo hoạt động

en: Keybinding to focus the active notification.
vi: Phím để tập trung vào thông báo hoạt động.

en: Keybinding that pauses and resumes all running tweens, for debugging purposes
vi: Phím ràng buộc cái mà dừng hay tiếp tục chạy, dành cho mục đích gỡ lỗi

en: Switch to application 1
vi: Chuyển đến ứng dụng 1

en: Switch to application 2
vi: Chuyển đến ứng dụng 2

en: Switch to application 3
vi: Chuyển đến ứng dụng 3

en: Switch to application 4
vi: Chuyển đến ứng dụng 4

en: Switch to application 5
vi: Chuyển đến ứng dụng 5

en: Switch to application 6
vi: Chuyển đến ứng dụng 6

en: Switch to application 7
vi: Chuyển đến ứng dụng 7

en: Switch to application 8
vi: Chuyển đến ứng dụng 8

en: Switch to application 9
vi: Chuyển đến ứng dụng 9

en: Which keyboard to use
vi: Bàn phím được dùng

en: The type of keyboard to use.
vi: Kiểu bàn phím được dùng.

en: Limit switcher to current workspace.
vi: Giới hạn bộ chuyển đổi cho không gian làm việc hiện tại.

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
vi: Nếu đặt, chỉ những ứng dụng mà nó có cửa sổ nằm ở không gian làm việc hiện tại là hiện ra trên bộ chuyển. Nếu không, tất cả các ứng dụng sẽ được bao gồm.

en: The application icon mode.
vi: Chế độ biểu tượng ứng dụng.

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are “thumbnail-only” (shows a thumbnail of the window), “app-icon-only” (shows only the application icon) or “both”.
vi: Cấu hình về cách hiển thị các cửa sổ ở bảng chuyển đổi. Các kiểu có thể là “thumbnail-only” (hiển thị ảnh thu nhỏ của cửa sổ), “app-icon-only” (chỉ hiển thị biểu tượng của ứng dụng) hoặc “both” (cả hai).

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
vi: Nếu được đặt, chỉ những cửa sổ từ không gian làm việc hiện hành được hiện thị ở bộ chuyển. Nếu không, tất cả các cửa sổ sẽ được gộp vào.

en: Attach modal dialog to the parent window
vi: Gắn hộp thoại dạng modal vào cửa sổ mẹ

en: This key overrides the key in org.gnome.mutter when running GNOME Shell.
vi: Khóa này sẽ đè lên khóa có trong org.gnome.mutter khi chạy hệ vỏ GNOME.

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
vi: Bật xếp lớp ở cạnh khi thả cửa sổ vào cạnh màn hình

en: Workspaces are managed dynamically
vi: Quản lý động vùng làm việc

en: Workspaces only on primary monitor
vi: Vùng làm việc chỉ ở trên màn hình chính

en: Delay focus changes in mouse mode until the pointer stops moving
vi: Khoảng trễ chờ cho con chuột ngừng di chuyển

en: Network Login
vi: Đăng nhập mạng

en: Something’s gone wrong
vi: Có cái gì đó bị hỏng rồi

en: We’re very sorry, but there’s been a problem: the settings for this extension can’t be displayed. We recommend that you report the issue to the extension authors.
vi: Chúng tôi rất lấy làm tiếc, nhưng ở đây đã bị trục trặc: các cài đặt cho phần mở rộng này không thể được hiển thị. Chúng tôi khuyến nghị bạn báo cáo lỗi này đến tác gỉa của phần mở rộng.

en: Technical Details
vi: Chi tiết kỹ thuật

en: Copy Error
vi: Sao chép lỗi

en: Homepage
vi: Trang chủ

en: Visit extension homepage
vi: Viếng thăm trang chủ của phần mở rộng

en: No Extensions Installed
vi: Chưa cài phần mở rộng nào

en: Extensions can be installed through Software or <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
vi: Các thành phần mở rộng có thể được cài đặt thông qua “Phần mềm” hoặc <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.

en: Browse in Software
vi: Duyệt trong “Phần mềm”

en: Cancel
vi: Thôi

en: Next
vi: Kế tiếp

en: Unlock
vi: Mở khóa

[ctx: button]
en: Sign In
vi: Đăng nhập

en: Choose Session
vi: Chọn phiên làm việc

note: translators: this message is shown below the user list on the login screen. It can be activated to reveal an entry for manually entering the username.
en: Not listed?
vi: Không có trong danh sách?

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
vi: (ví dụ: tài khoản hoặc %s)

note: TTLS and PEAP are actually much more complicated, but this complication is not visible here since we only care about phase2 authentication (and don't even care of which one)
en: Username:
vi: Tài khoản:

en: Login Window
vi: Cửa sổ đăng nhập

en: Authentication error
vi: Lỗi xác thực

note: We don't show fingerprint messages directly since it's not the main auth service. Instead we use the messages as a cue to display our own message. Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can swipe their finger instead
en: (or swipe finger)
vi: (hoặc quẹt ngón tay)

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
vi: Tắt máy

note: Translators: A list of keywords that match the power-off action, separated by semicolons
en: power off;shutdown;reboot;restart
vi: power off;shutdown;reboot;restart;tắt máy;tat may;tắt nguồn;tat nguon;khởi động lại;khoi dong lai

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
vi: Khóa màn hình

note: Translators: A list of keywords that match the lock screen action, separated by semicolons
en: lock screen
vi: khóa màn hình

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
vi: Đăng xuất

note: Translators: A list of keywords that match the logout action, separated by semicolons
en: logout;sign off
vi: logout;sign off;đăng xuất;dang xuat

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the suspend action in search
en: Suspend
vi: Ngủ đông

note: Translators: A list of keywords that match the suspend action, separated by semicolons
en: suspend;sleep
vi: suspend;sleep;tạm dừng;tam dung;ngủ;ngu;ngủ đông;ngu dong

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
vi: Chuyển người dùng

note: Translators: A list of keywords that match the switch user action, separated by semicolons
en: switch user
vi: chuyển đổi người dùng

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock orientation action in search
en: Lock Orientation
vi: Khóa hướng

note: Translators: A list of keywords that match the lock orientation action, separated by semicolons
en: lock orientation;screen;rotation
vi: lock orientation;screen;rotation;khóa hướng;khoa huong;màn hinh;man hinh;xoay;quay

en: Command not found
vi: Không tìm thấy lệnh

note: Replace "Error invoking GLib.shell_parse_argv: " with something nicer
en: Could not parse command:
vi: Không thể phân tích lệnh:

en: Execution of “%s” failed:
vi: Gặp lỗi khi thực thi “%s”:

en: Just now
vi: Vừa xong

en: %d minute ago | %d minutes ago
vi[0]: %d phút trước

en: %d hour ago | %d hours ago
vi[0]: %d giờ trước

en: Yesterday
vi: Hôm qua

en: %d day ago | %d days ago
vi[0]: %d ngày trước

en: %d week ago | %d weeks ago
vi[0]: %d tuần trước

en: %d month ago | %d months ago
vi[0]: %d tháng trước

en: %d year ago | %d years ago
vi[0]: %d năm trước

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
vi: %H:%M, hôm qua

note: Translators: this is the week day name followed by a time string in 24h format. i.e. "Monday, 14:30"
en: %A, %H∶%M
vi: %H∶%M, %A

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %-d, %H∶%M
vi: %-d %B, %H∶%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %-d %Y, %H∶%M
vi: %-d %B %Y, %H∶%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
vi: %l∶%M %p, hôm qua

note: Translators: this is the week day name followed by a time string in 12h format. i.e. "Monday, 2:30 pm"
en: %A, %l∶%M %p
vi: %l∶%M %p, %A

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %-d, %l∶%M %p
vi: %-d %B, %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %-d %Y, %l∶%M %p
vi: %-d %B %Y, %l∶%M %p

note: TRANSLATORS: this is the title of the wifi captive portal login window
en: Hotspot Login
vi: Đăng nhập điểm truy cập

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
vi: Kết nối của bạn đến điểm truy cập này không an toàn. Mật khẩu hay các thông tin bạn nhập vào trang này có thể bị xem bởi những người gần bạn.

note: No support for non-modal system dialogs, so ignore the option let modal = options['modal'] || true;
en: Deny Access
vi: Từ chối truy cập

en: Grant Access
vi: Cấp quyền truy cập

en: Frequently used applications will appear here
vi: Những ứng dụng hay dùng sẽ xuất hiện ở đây

en: Frequent
vi: Hay dùng

en: All
vi: Tất cả

en: New Window
vi: Cửa sổ mới

en: Launch using Dedicated Graphics Card
vi: Launch sử dụng Card đồ họa riêng biệt

en: Remove from Favorites
vi: Bỏ khỏi danh sách ưa thích

en: Add to Favorites
vi: Đánh dấu ưa thích

en: Show Details
vi: Hiện chi tiết

en: %s has been added to your favorites.
vi: Đã đánh dấu ưa thích cho %s.

en: %s has been removed from your favorites.
vi: %s đã bị xóa khỏi danh sách ưa thích.

en: Select Audio Device
vi: Chọn thiết bị âm thanh

en: Sound Settings
vi: Cài đặt âm thanh

en: Headphones
vi: Tai nghe

en: Headset
vi: Bộ tai nghe + micrô

en: Microphone
vi: Micrô

en: Change Background…
vi: Đổi ảnh nền…

en: Display Settings
vi: Cài đặt hiển thị

en: Settings
vi: Cài đặt

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
vi: C

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
vi: 2

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
vi: 3

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
vi: 4

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
vi: 5

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
vi: 6

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
vi: 7

en: Previous month
vi: Tháng trước

en: Next month
vi: Tháng tới

en: Week %V
vi: Tuần %V

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
vi: Cả ngày

[ctx: calendar heading]
en: %A, %B %-d
vi: %A, %-d %B

[ctx: calendar heading]
en: %A, %B %-d, %Y
vi: %A, %-d %B, %Y

en: No Notifications
vi: Không có thông báo nào

en: No Events
vi: Không có sự kiện

en: Clear
vi: Xóa

note: Translators: %s is an application name
en: “%s” is not responding.
vi: “%s” không trả lời.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
vi: Bạn có thể chọn chờ một lúc cho nó tiếp tục hoặc buộc chấm dứt hoàn toàn ứng dụng.

en: Force Quit
vi: Buộc thoát

en: Wait
vi: Chờ

en: External drive connected
vi: Ổ ngoài đã kết nối

en: External drive disconnected
vi: Ổ ngoài đã ngắt kết nối

en: Open with %s
vi: Mở bằng %s

en: Password:
vi: Mật khẩu:

en: Type again:
vi: Nhập lại:

en: Alternatively you can connect by pushing the “WPS” button on your router.
vi: Cách khác là bạn có thể kết nối bằng cách bấm vào nút “WPS” trên bộ định tuyến của bạn.

en: Connect
vi: Kết nối

note: Cisco LEAP
en: Password:
vi: Mật khẩu:

note: static WEP
en: Key:
vi: Khóa:

en: Private key password:
vi: Mật khẩu khóa riêng:

en: Identity:
vi: Định danh:

en: Service:
vi: Dịch vụ:

en: Authentication required by wireless network
vi: Mạng không dây cần xác thực

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
vi: Cần mật mã hoặc khóa mã để truy cập mạng không dây “%s”.

en: Wired 802.1X authentication
vi: Xác thực Wired 802.1X

en: Network name:
vi: Tên mạng:

en: DSL authentication
vi: Xác thực DSL

en: PIN code required
vi: Cần mã PIN

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
vi: Thiết bị di động băng thông rộng cần mã PIN

en: Mobile broadband network password
vi: Mật khẩu mạng băng thông rộng

en: A password is required to connect to “%s”.
vi: Cần mật khẩu để kết nối đến “%s”.

en: Network Manager
vi: Trình quản lý mạng

en: Authentication Required
vi: Cần xác thực

en: Administrator
vi: Quản trị

en: Authenticate
vi: Xác thực

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
vi: Rất tiếc, không được. Vui lòng thử lại.

note: Translators: this is the other person changing their old IM name to their new IM name.
en: %s is now known as %s
vi: %s bây giờ đổi thành %s

en: Windows
vi: Cửa sổ

en: Show Applications
vi: Hiện ứng dụng

note: Translators: this is the name of the dock/favorites area on the left of the overview
en: Dash
vi: Neo ứng dụng

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the top bar (e.g., * "Tue 9:29 AM").  The string itself should become a full date, e.g., * "February 17 2015".
en: %B %-d %Y
vi: %-d %B %Y

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015".
en: %A %B %e %Y
vi: %A %e %B %Y

en: Add world clocks…
vi: Thêm đồng hồ thế giới…

en: World Clocks
vi: Đồng hồ thế giới

en: Weather
vi: Thời tiết

en: Select a location…
vi: Chọn một địa phương…

en: Loading…
vi: Đang tải…

en: Go online for weather information
vi: Lên mạng để biết thông tin thời tiết

en: Weather information is currently unavailable
vi: Thông tin thời tiết hiện không sẵn sàng.

[ctx: title]
en: Log Out %s
vi: Đăng xuất %s

[ctx: title]
en: Log Out
vi: Đăng xuất

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
vi[0]: Sẽ tự động đăng xuất %s sau %d giây.

en: You will be logged out automatically in %d second. | You will be logged out automatically in %d seconds.
vi[0]: Bạn sẽ tự động đăng xuất sau %d giây.

[ctx: button]
en: Log Out
vi: Đăng xuất

[ctx: title]
en: Power Off
vi: Tắt máy

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
vi: Cài đặt bản cập nhật & tắt máy

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
vi[0]: Hệ thống sẽ tự động tắt sau %d giây.

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
vi: Cài đặt các cập nhật phần mềm còn chưa xử lý

[ctx: button]
en: Restart
vi: Khởi động lại

[ctx: button]
en: Power Off
vi: Tắt máy

[ctx: title]
en: Restart
vi: Khởi động lại máy tính

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
vi[0]: Hệ thống sẽ tự động khởi động lại sau %d giây.

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
vi: Khởi động lại & Cài đặt bản cập nhật

en: The system will automatically restart and install updates in %d second. | The system will automatically restart and install updates in %d seconds.
vi[0]: Hệ thống sẽ tự động khởi động lại và cài đặt các cập nhật sau %d giây nữa.

[ctx: button]
en: Restart &amp; Install
vi: Khởi động lại &amp; Cài

[ctx: button]
en: Install &amp; Power Off
vi: Cài &amp; Tắt máy

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
vi: Tắt máy sau khi các cập nhật được cài đặt

[ctx: title]
en: Restart & Install Upgrade
vi: Khởi động lại & Cài đặt nâng cấp

note: Translators: This is the text displayed for system upgrades in the shut down dialog. First %s gets replaced with the distro name and second %s with the distro version to upgrade to
en: %s %s will be installed after restart. Upgrade installation can take a long time: ensure that you have backed up and that the computer is plugged in.
vi: %s %s sẽ được cài đặt sau khi khởi động lại. Cài đặt nâng cấp có thể mất nhiều thời gian: hãy chắn chắn rằng bạn đã sao lưu dự phòng và máy tính được cắm điện.

en: Running on battery power: please plug in before installing updates.
vi: Đang chạy bằng pin: vui lòng cắm dây sạc trước khi thực hiện việc cài đặt cập nhật.

en: Some applications are busy or have unsaved work.
vi: Một số ứng dụng đang bận hoặc có dữ liệu chưa được lưu lại.

en: Other users are logged in.
vi: Người dùng khác đang đăng nhập.

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login
en: %s (remote)
vi: %s (máy chủ)

note: Translators: Console here refers to a tty like a VT console
en: %s (console)
vi: %s (bàn điều khiển)

en: Install
vi: Cài đặt

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
vi: Tải và cài đặt “%s” từ extensions.gnome.org chứ?

note: Translators: %s is an application name like "Settings"
en: %s wants to inhibit shortcuts
vi: %s muốn ngăn cản phím tắt

en: Application wants to inhibit shortcuts
vi: Ứng dụng muốn ngăn cản phím tắt

note: Translators: %s is a keyboard shortcut like "Super+x"
en: You can restore shortcuts by pressing %s.
vi: Bạn có thể khôi phục lại các phím tắt bằng cách bấm %s.

en: Deny
vi: Từ chối

en: Allow
vi: Cho phép

en: Slow Keys Turned On
vi: Phím chậm đã bật

en: Slow Keys Turned Off
vi: Phím chậm đã tắt

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
vi: Bạn vừa mới ấn giữ phím Shift trong vòng 8 giây. Đây là phím tắt của tính năng Phím Chậm, cái mà ảnh hưởng đến hoạt động của bàn phím của bạn.

en: Sticky Keys Turned On
vi: Phím dính đã bật

en: Sticky Keys Turned Off
vi: Phím dính đã tắt

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
vi: Bạn vừa mới ấn phím Shift 5 lần liên tiếp. Đây là phím tắt của tính năng Phím Dính, mà nó ảnh hưởng đến hoạt động của bàn phím của bạn.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
vi: Bạn vừa mới ấn hai phím đồng thời, hoặc ấn phím Shift 5 lần liên tiếp. Phím tắt này tắt tính năng Phím Dính, mà nó ảnh hưởng đến hoạt động của bàn phím của bạn.

en: Leave On
vi: Để bật

en: Turn On
vi: Bật

en: Turn Off
vi: Tắt

en: Leave Off
vi: Để tắt

en: Region & Language Settings
vi: Cài đặt Lãnh thổ & Ngôn ngữ

en: No extensions installed
vi: Chưa cài phần mở rộng nào

note: Translators: argument is an extension UUID.
en: %s has not emitted any errors.
vi: %s phát sinh bất kỳ lỗi gì.

en: Hide Errors
vi: Ẩn lỗi

en: Show Errors
vi: Hiện lỗi

en: Enabled
vi: Bật

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
vi: Tắt

en: Error
vi: Lỗi

en: Out of date
vi: Đã lạc hậu

en: Downloading
vi: Đang tải về

en: View Source
vi: Xem mã nguồn

en: Web Page
vi: Trang thông tin điện tử

en: System Information
vi: Thông tin hệ thống

en: Unknown artist
vi: Chưa biết nghệ sĩ

en: Unknown title
vi: Chưa biết tiêu đề

en: Volume
vi: Âm lượng

en: Undo
vi: Hoàn lại

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
vi: Tổng quan

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search…
vi: Gõ từ muốn tìm…

en: New shortcut…
vi: Phím tắt mới…

en: Application defined
vi: Ứng dụng đã định nghĩa

en: Show on-screen help
vi: Hiển thị trợ giúp trên-màn-hình

en: Switch monitor
vi: Chuyển màn hình

en: Assign keystroke
vi: Gán phím tắt

en: Done
vi: Xong

en: Edit…
vi: Sửa…

en: None
vi: Không

en: Press a button to configure
vi: Nhấn vào một nút để cấu hình

en: Press Esc to exit
vi: Nhấn phím Esc để thoát

en: Press any key to exit
vi: Hãy nhấn phím bất kỳ để thoát

en: Quit
vi: Thoát

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
vi: Hoạt động

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
vi: Hệ thống

en: Top Bar
vi: Thanh đỉnh

note: Translators: this MUST be either "toggle-switch-us" (for toggle switches containing the English words "ON" and "OFF") or "toggle-switch-intl" (for toggle switches containing "◯" and "|"). Other values will simply result in invisible toggle switches.
en: toggle-switch-us
vi: toggle-switch-intl

en: Enter a Command
vi: Nhập lệnh

en: Close
vi: Đóng

en: Restart is not available on Wayland
vi: Không hỗ trợ khởi động lại trên Wayland

en: Restarting…
vi: Đang khởi động lại…

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %d
vi: %A, %d %B

en: %d new message | %d new messages
vi[0]: %d tin nhắn mới

en: %d new notification | %d new notifications
vi[0]: %d thông báo mới

en: Lock
vi: Khóa

en: GNOME needs to lock the screen
vi: GNOME cần khóa màn hình

note: We could not become modal, so we can't activate the screenshield. The user is probably very upset at this point, but any application using global grabs is broken Just tell him to stop using this app XXX: another option is to kick the user into the gdm login screen, where we're not affected by grabs
en: Unable to lock
vi: Không thể khóa

en: Lock was blocked by an application
vi: Việc khóa bị ngăn cản bởi một ứng dụng

en: Searching…
vi: Đang tìm…

en: No results.
vi: Không tìm thấy kết quả nào.

en: %d more | %d more
vi[0]: %d nữa

en: Copy
vi: Chép

en: Paste
vi: Dán

en: Show Text
vi: Hiện chữ

en: Hide Text
vi: Ẩn chữ

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Remember Password
vi: Nhớ mật khẩu

en: Accessibility
vi: Khả năng truy cập

en: Zoom
vi: Phóng to

en: Screen Reader
vi: Trình đọc màn hình

en: Screen Keyboard
vi: Bàn phím màn hình

en: Visual Alerts
vi: Cảnh báo trực quan

en: Sticky Keys
vi: Phím dính

en: Slow Keys
vi: Phím chậm

en: Bounce Keys
vi: Phím dội

en: Mouse Keys
vi: Phím chuột

en: High Contrast
vi: Tương phản cao

en: Large Text
vi: Chữ lớn

en: Bluetooth Settings
vi: Cài đặt Bluetooth

note: Translators: this is the number of connected bluetooth devices
en: %d Connected | %d Connected
vi[0]: %d Đã kết nối

en: Off
vi: Tắt

en: On
vi: Bật

en: Brightness
vi: Độ sáng

en: Keyboard
vi: Bàn phím

en: Show Keyboard Layout
vi: Hiện bố cục của bàn phím

en: Location Enabled
vi: Vị trí được bật

en: Disable
vi: Tắt

en: Privacy Settings
vi: Cài đặt chính sách riêng tư

en: Location In Use
vi: Vị trí đang dùng

en: Location Disabled
vi: Vị trí bị tắt

en: Enable
vi: Bật

note: Translators: %s is an application name
en: Give %s access to your location?
vi: Cho %s truy cập để biết vị trí của bạn?

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings.
vi: Việc cho truy cập để biết vị trí có thể được thay đổi vào bất kỳ lúc nào từ các cài đặt riêng tư.

en: <unknown>
vi: <không rõ>

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Off
vi: %s Tắt

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Connected
vi: %s Đã kết nối

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu); %s is a network identifier
en: %s Unmanaged
vi: %s Chưa được quản lý

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Disconnecting
vi: %s Đang ngắt kết nối

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Connecting
vi: %s Đang kết nối

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password; %s is a network identifier
en: %s Requires Authentication
vi: %s Cần xác thực

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing; %s is a network identifier
en: Firmware Missing For %s
vi: Thiếu firmware cho %s

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage; %s is a network identifier
en: %s Unavailable
vi: %s Không sẵn sàng

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Connection Failed
vi: %s Gặp lỗi khi kết nối

en: Wired Settings
vi: Cài đặt có dây

en: Mobile Broadband Settings
vi: Cài đặt mạng không giây băng thông rộng

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hardware Disabled
vi: %s Phần cứng bị tắt

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated because it's disabled by rfkill (airplane mode); %s is a network identifier
en: %s Disabled
vi: %s Bị tắt

en: Connect to Internet
vi: Kết nối vào Internet

en: Airplane Mode is On
vi: Chế độ máy bay đang được bật

en: Wi-Fi is disabled when airplane mode is on.
vi: Wi-Fi bị tắt khi ở chế độ máy bay.

en: Turn Off Airplane Mode
vi: Tắt chế độ máy bay

en: Wi-Fi is Off
vi: Wi-Fi bị tắt

en: Wi-Fi needs to be turned on in order to connect to a network.
vi: Wi-Fi cần được bật để có thể kết nối mạng.

en: Turn On Wi-Fi
vi: Bật Wi-Fi

en: Wi-Fi Networks
vi: Mạng Wi-Fi

en: Select a network
vi: Chọn một mạng

en: No Networks
vi: Không có mạng

en: Use hardware switch to turn off
vi: Dùng nút tắt trên máy tính để tắt

en: Select Network
vi: Chọn mạng

en: Wi-Fi Settings
vi: Cài đặt Wi-Fi

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hotspot Active
vi: Điểm truy cập %s đang hoạt động

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Not Connected
vi: %s Chưa kết nối

en: connecting…
vi: đang kết nối…

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
vi: cần xác thực

en: connection failed
vi: gặp lỗi khi kết nối

en: VPN Settings
vi: Cài đặt VPN

en: VPN Off
vi: VPN Tắt

en: Network Settings
vi: Cài đặt mạng

en: %s Wired Connection | %s Wired Connections
vi[0]: %s kết nối có dây

en: %s Wi-Fi Connection | %s Wi-Fi Connections
vi[0]: %s kết nối Wi-Fi

en: %s Modem Connection | %s Modem Connections
vi[0]: %s kết nối modem

en: Connection failed
vi: Lỗi kết nối

en: Activation of network connection failed
vi: Lỗi kích hoạt kết nối mạng

en: Night Light Disabled
vi: Ánh sang đêm bị tắt

en: Night Light On
vi: Ánh sáng đêm được bật

en: Resume
vi: Tiếp tục lại

en: Disable Until Tomorrow
vi: Tắt cho đến ngày mai

en: Power Settings
vi: Cài đặt nguồn điện

en: Fully Charged
vi: Đã sạc đầy

en: Not Charging
vi: Không sạc

note: 0 is reported when UPower does not have enough data to estimate battery life
en: Estimating…
vi: Ước tính…

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Remaining (<percentage>)
en: %d∶%02d Remaining (%d %%)
vi: Còn %d∶%02d (%d %%)

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Until Full (<percentage>)
en: %d∶%02d Until Full (%d %%)
vi: Cho đến lúc đầy cần %d∶%02d (%d %%)

en: Screen is Being Shared
vi: Màn hình đang được chia sẻ

en: Turn off
vi: Tắt

note: The menu only appears when airplane mode is on, so just statically build it as if it was on, rather than dynamically changing the menu contents.
en: Airplane Mode On
vi: Chế độ máy bay đang được bật

en: Switch User
vi: Chuyển người dùng

en: Log Out
vi: Đăng xuất

en: Account Settings
vi: Cài đặt tài khoản

en: Orientation Lock
vi: Khóa hướng

en: Suspend
vi: Tạm dừng

en: Power Off
vi: Tắt máy

en: Unknown Thunderbolt device
vi: Thiết bị Thunderbolt chưa biết

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
vi: Thiết bi mới đã được tìm thấy trong khi bạn rời đi. Vui lòng ngắt kết nối và kết nối lại thiết bị để bắt đầu dùng nó.

en: Unauthorized Thunderbolt device
vi: Thiết bị Thunderbolt không đủ thẩm quyền

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator.
vi: Đã dò tìm thấy thiết bị mới và cần được cho phép bởi người quản trị.

en: Thunderbolt authorization error
vi: Lỗi xác thực Thunderbolt

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
vi: Không thể cho phép thiết bị Thunderbolt: %s

en: Volume changed
vi: Âm lượng đã thay đổi

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
vi: Giống nhau

note: Translators: this is for the desktop spanning displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Join Displays
vi: Ghép màn hình

note: Translators: this is for using only an external display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
vi: Chỉ bên ngoài

note: Translators: this is for using only the laptop display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Built-in Only
vi: Chỉ tích-hợp

en: Log in as another user
vi: Đăng nhập người dùng khác

en: Unlock Window
vi: Bỏ khóa cửa sổ

en: Applications
vi: Ứng dụng

en: Search
vi: Tìm

en: “%s” is ready
vi: “%s” đã sẵn sàng

en: Do you want to keep these display settings?
vi: Bạn có muốn giữ những cài đặt màn hình hiển thị này không?

note: Translators: this and the following message should be limited in lenght, to avoid ellipsizing the labels.
en: Revert Settings
vi: Phục hồi lại các cài đặt

en: Keep Changes
vi: Giữ các thay đổi

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
vi[0]: Các thay đổi có thể được hoàn lại trong vòng %d giây nữa

en: Minimize
vi: Thu nhỏ

en: Unmaximize
vi: Thôi phóng lớn

en: Maximize
vi: Lớn nhất

en: Move
vi: Di chuyển

en: Resize
vi: Đổi cỡ

en: Move Titlebar Onscreen
vi: Di chuyển thanh tiêu đề trên màn hình

en: Always on Top
vi: Luôn ở trên cùng

en: Always on Visible Workspace
vi: Luôn trên không gian làm việc nhìn thấy

en: Move to Workspace Left
vi: Chuyển sang không gian làm việc Trái

en: Move to Workspace Right
vi: Chuyển sang không gian làm việc Phải

en: Move to Workspace Up
vi: Chuyển sang không gian làm việc Trên

en: Move to Workspace Down
vi: Chuyển sang không gian làm việc Dưới

en: Move to Monitor Up
vi: Chuyển sang màn hình Trên

en: Move to Monitor Down
vi: Chuyển sang màn hình Dưới

en: Move to Monitor Left
vi: Chuyển sang màn hình Trái

en: Move to Monitor Right
vi: Chuyển sang màn hình Phải

en: Evolution Calendar
vi: Lịch Evolution

en: Print version
vi: Hiển thị phiên bản

en: Mode used by GDM for login screen
vi: Chế độ được dùng bởi GDM cho màn hình đăng nhập

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
vi: Dùng chế độ đặc biệt, ví dụ “gdm” cho màn hình đăng nhập

en: List possible modes
vi: Danh sách chế độ có thể

[ctx: program]
en: Unknown
vi: Chưa biết

en: Failed to launch “%s”
vi: Gặp lỗi khi khởi chạy “%s”

en: Passwords do not match.
vi: Mật khẩu không khớp.

en: Password cannot be blank
vi: Mật khẩu không được để trống

en: Authentication dialog was dismissed by the user
vi: Hộp thoại xác thực bị người dùng bỏ qua

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
vi[0]: %u đầu ra

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
vi[0]: %u đầu vào

en: System Sounds
vi: Âm thanh hệ thống
