gnome-shell master - en to an translation catalogue (306 entries)

en: System
an: Sistema

en: Show the notification list
an: Amostrar a lista de notificacions

en: Focus the active notification
an: Dar o foco a la notificación activa

en: Show the overview
an: Amostrar l'anvista cheneral

en: Show all applications
an: Amostrar todas as aplicacions

en: Open the application menu
an: Ubrir o menú de l'aplicación

en: Window management and application launching
an: Chestión de finestras y inicio d'aplicacions

en: GNOME Shell Extension Preferences
an: Preferencias d'as extensions de GNOME Shell

en: Configure GNOME Shell Extensions
an: Configurar as extensions de GNOME Shell

en: GNOME Shell (wayland compositor)
an: GNOME Shell (composición wayland)

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
an: Activar as ferramientas internas, utils ta desembolicadors y probadores, dende Alt+F2

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
an: Permitir accedir a las ferramientas internas de depuración monitorización usando o dialogo Alt+F2

en: UUIDs of extensions to enable
an: UUID d'as extensions que activar

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
an: As extensions de GNOME Shell tienen una propiedat UUID; ista clau lista as extensions que s'han de cargar. Qualsiquier extensión que se quiera cargar debe estar en ista lista. Tamién puetz manipular ista lista con os metodos de DBus «EnableExtension» y «DisableExtension» en org.gnome.Shell.

en: Disables the validation of extension version compatibility
an: Desactiva a validación d'a compatibilidat d'a versión d'a extensión

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
an: GNOME Shell solament cargará as extensions que indiquen que suportan a versión actual en execución. Activar ista opción desactivará ista comprebación y intentará cargar todas as extensions, independientment d'as versions que indiquen que suportan.

en: List of desktop file IDs for favorite applications
an: Lista d'ID de fichers d'escritorio ta las aplicacions favoritas

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
an: As aplicacions correspondients con ixos identificadors s'amostrarán en l'aria de favoritos.

en: App Picker View
an: Anvista de selección d'aplicación

en: Index of the currently selected view in the application picker.
an: Indiz de l'anvista seleccionada actual en o selector d'aplicacion.

en: History for command (Alt-F2) dialog
an: Historico d'o dialogo de comandos (Alt+F2)

note: Translators: looking glass is a debugger and inspector tool, see https://live.gnome.org/GnomeShell/LookingGlass
en: History for the looking glass dialog
an: Historico d'o dialogo de "looking glass"

en: Always show the 'Log out' menu item in the user menu.
an: Amostrar siempre l'elemento de menú "Trancar sesión" en o menú de l'usuario.

en: This key overrides the automatic hiding of the 'Log out' menu item in single-user, single-session situations.
an: Ista clau sobrescribe a ocultación automatica de l'elemento de menú "Trancar sesión" en situacions d'un solo usuario u d'una sola sesión.

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
an: Indica si se debe recordar a clau ta amontar sistemas de fichers remotos u zifraus

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a 'Remember Password' checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
an: A shell solicitará una clau quan s'amonte un dispositivo zifrau u un sistema de fichers remoto. Si a clau se puede alzar ta usar-la en un futuro, s'amostrará a caixeta "Remerar clau". Ista clau estableix a valor predeterminada d'a caixeta.

en: Show the week date in the calendar
an: Amostrar a calendata d'a semana en o calendario

en: If true, display the ISO week date in the calendar.
an: Si ye cierta, amuestra a calendata de semana ISO en o calandario.

en: Keybinding to open the application menu
an: Asociación de teclas ta ubrir o menú de l'aplicación

en: Keybinding to open the application menu.
an: Asociación de teclas ta ubrir o menú de l'aplicación.

en: Keybinding to open the "Show Applications" view
an: Asociación de teclas ta la vista "Amostrar aplicacions"

en: Keybinding to open the "Show Applications" view of the Activities Overview.
an: Asociación de teclas ta ubrir la vista "Amostrar aplicacions" de la vista d'actividatz.

en: Keybinding to open the overview
an: Asociación de teclas ta l'anvista cheneral

en: Keybinding to open the Activities Overview.
an: Asociación de teclas ta ubrir l'anvista d'actividatz

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
an: Asociación de teclas ta cambiar a visibilidat d'a lista de notificacions

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
an: Asociación de teclas ta cambiar a visibilidat d'a lista de notificacions.

en: Keybinding to focus the active notification
an: Asociación de teclas ta dar o foco a la notificación activa

en: Keybinding to focus the active notification.
an: Asociación de teclas ta dar o foco a la notificación activa.

en: Keybinding that pauses and resumes all running tweens, for debugging purposes
an: Asociación de teclas que pausan y continan todas as execucions de «tweens», ta propositos de depuraci'on

en: Which keyboard to use
an: Que teclau usar

en: The type of keyboard to use.
an: O tipo de teclau que usar.

en: Limit switcher to current workspace.
an: Selector de limite ta l'aria de treballo actual.

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
an: Si en ye verdadero, nomás s'amostrarán en o selector aplicacions que tiengan finestras en l'aria de treballo actual. D'atra man, s'incluirán todas as aplicacions.

en: The application icon mode.
an: O modo d'icono de l'aplicación.

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are 'thumbnail-only' (shows a thumbnail of the window), 'app-icon-only' (shows only the application icon) or 'both'.
an: Configura cómo s'amuestran as finestras en o selector. Os valore posibles son "thumbnail-only" (amuestra una miniatura d'a finestra), "app-icon-only" (solament amuestra l'icono de l'aplicación) u "both".

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
an: Si en ye verdadero, nomás s'amostrarán en o selector finestras de l'aria de treballo actual. D'atra man, s'incluirán todas as finestras.

en: Attach modal dialog to the parent window
an: Acoplar un dialogo modal a la finestra pai

en: This key overrides the key in org.gnome.mutter when running GNOME Shell.
an: Ista clau sobrescribe a clau en org.gnome.mutter en executar GNOME Shell.

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
an: Activar o mosaico en os bordes en arrocegar finestras a os bordes d'a finestra

en: Workspaces are managed dynamically
an: As arias de treballo se chestionan dinámicamente

en: Workspaces only on primary monitor
an: Arias de treballo solament en a pantalla prencipal

en: Delay focus changes in mouse mode until the pointer stops moving
an: Retardo en cambiar o foco d'o churi dica que o puntero deixa de mover-se

en: Network Login
an: Encetar sesión en o rete

en: There was an error loading the preferences dialog for %s:
an: I habió una error en lanzar o diálogo de preferencias ta %s:

en: GNOME Shell Extensions
an: Extensions de GNOME Shell

en: Cancel
an: Cancelar

en: Next
an: Siguient

en: Unlock
an: Desbloquiar

[ctx: button]
en: Sign In
an: Encetar sesión

en: Choose Session
an: Esleyir a sesión

en: Not listed?
an: No ye en a lista?

en: (e.g., user or %s)
an: (eix., usuario u %s)

en: Username:
an: Nombre d'usuario:

en: Login Window
an: Finestra d'inicio de sesión

en: Authentication error
an: Error d'autenticación

en: (or swipe finger)
an: (u pase o dido)

en: Command not found
an: No s'ha trobau lo comando

en: Could not parse command:
an: No s'ha puesto analizar o comando:

en: Execution of “%s” failed:
an: Ha fallau a execucion de "%s":

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30" */
en: Yesterday, %H∶%M
an: Ahiere, %H∶%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30" */
en: %B %d, %H∶%M
an: %d de %B, %H∶%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30" */
en: %B %d %Y, %H∶%M
an: %d de %B de %Y, %H∶%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm" */
en: Yesterday, %l∶%M %p
an: Ahiere a las %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm" */
en: %B %d, %l∶%M %p
an: %d de %B, %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"*/
en: %B %d %Y, %l∶%M %p
an: %d de %B de %Y, %l∶%M %

note: TRANSLATORS: this is the title of the wifi captive portal login * window, until we know the title of the actual login page */
en: Web Authentication Redirect
an: Rendrecera ta autentiación web

en: Frequently used applications will appear here
an: As aplicaciones usadas freqüentment amaneixerán aquí

en: Frequent
an: Freqüent

en: All
an: Todas

en: New Window
an: Finestra nueva

en: Remove from Favorites
an: Sacar d'os favoritos

en: Add to Favorites
an: Anyadir a os favoritos

en: Show Details
an: Amostrar detalles

en: %s has been added to your favorites.
an: S'ha anyadiu %s a os suyos favoritos.

en: %s has been removed from your favorites.
an: S'ha sacau %s d'os suyos favoritos

en: Change Background…
an: Cambiar o fondo…

en: Display Settings
an: Preferencias de pantalla

en: Settings
an: Configuración

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S". */
en: S
an: D

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday */
en: M
an: L

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday */
en: T
an: M

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday */
en: W
an: X

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday */
en: T
an: Ch

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday */
en: F
an: V

en: Previous month
an: Mes anterior

en: Next month
an: Mes siguient

en: Week %V
an: Semana %V

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters */
en: All Day
an: Tot o diya

en: Clear section
an: Limpiar a sección

en: Events
an: Eventos

[ctx: calendar heading]
en: %A, %B %d
an: %A, %d de %B

[ctx: calendar heading]
en: %A, %B %d, %Y
an: %A, %d de %B de %Y

en: Notifications
an: Notificacions

en: No Notifications
an: No i hai notificacions

en: No Events
an: No i hai eventos

en: External drive connected
an: Dispositivo externo enchegau

en: External drive disconnected
an: Dispositivo externo desenchegau

en: Open with %s
an: Ubrir con %s

en: Password:
an: Clau de paso:

en: Type again:
an: Escriba atra vegada:

en: Connect
an: Connectar

en: Password:
an: Clau de paso:

en: Key:
an: Clau:

en: Identity:
an: Identidat:

en: Private key password:
an: Clau d'a clau privada:

en: Service:
an: Servicio:

en: Authentication required by wireless network
an: O ret sin cordón requiere autenticación

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
an: S'amenesten claus u claus de zifrau ta accedir a o ret inalambrico"%s".

en: Wired 802.1X authentication
an: Autenticación 802.1X cableada

en: Network name:
an: Nombre d'o ret:

en: DSL authentication
an: Autenticación DSL

en: PIN code required
an: Codigo PIN requeriu

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
an: S'ameneste un codigo PIN ta o dispositivo de banda ampla mobil

en: Mobile broadband network password
an: Clau d'o ret de banda ampla mobil

en: A password is required to connect to “%s”.
an: Se requier una clau ta connectar-se a "%s".

en: Network Manager
an: Chestor d'o rete

en: Authentication Required
an: S'ameneste autenticación

en: Administrator
an: Administrador

en: Authenticate
an: Autenticar

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance. */
en: Sorry, that didn't work. Please try again.
an: Prebe atra vegada.

note: Translators: this is the other person changing their old IM name to their new IM name. */
en: %s is now known as %s
an: Agora %s se dice %s

en: Windows
an: Finestras

en: Show Applications
an: Amostrar aplicacions

en: Dash
an: Tablero

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015". */
en: %A %B %e %Y
an: %A %e de %B de %Y

en: Add world clocks…
an: Adhibir reloches d'o mundo…

en: World Clocks
an: Reloches d'o mundo

[ctx: title]
en: Log Out %s
an: Trancar a sesión %s

[ctx: title]
en: Log Out
an: Trancar a sesión

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
an[0]: se trancará automaticament a sesión de %s en %d segundo.
an[1]: se trancará automaticament a sesión de %s en %d segundos.

en: You will be logged out automatically in %d second. | You will be logged out automatically in %d seconds.
an[0]: A suya sesión se trancará automaticament en %d segundo.
an[1]: A suya sesión se trancará automaticament en %d segundos.

[ctx: button]
en: Log Out
an: Trancar sesion

[ctx: title]
en: Power Off
an: Amortar

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
an: Instalar actualizacions y amortar

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
an[0]: O sistema se reiniciara automaticament en %d segundos.
an[1]: O sistema se reiniciara automaticament en %d segundos.

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
an: Instalar as actualizacions de software pendients

[ctx: button]
en: Restart
an: Reiniciar

[ctx: button]
en: Power Off
an: Amortar

[ctx: title]
en: Restart
an: Reiniciar

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
an[0]: O sistema se reiniciara automaticament en %d segundo.
an[1]: O sistema se reiniciara automaticament en %d segundos.

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
an: Reenchegar y instalar as actualizacions

en: The system will automatically restart and install updates in %d second. | The system will automatically restart and install updates in %d seconds.
an[0]: O sistema se reenchegará y instalará as actualizacions automaticament en %d segundo.
an[1]: O sistema se reenchegará y instalará as actualizacions automaticament en %d segundos.

[ctx: button]
en: Restart &amp; Install
an: Reenchegar y instalar

[ctx: button]
en: Install &amp; Power Off
an: Instalar y amortar

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
an: Amortar dimpués d'instalar as actualizacions

en: Running on battery power: please plug in before installing updates.
an: Funcionando con batería: se connecte antes d'instalar as actualizacions.

en: Some applications are busy or have unsaved work.
an: Bellas aplicacions son ocupadas u tienen treballo sin alzar.

en: Other users are logged in.
an: I hai atros usuarios con a sesión encetada

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login */
en: %s (remote)
an: %s (remoto)

note: Translators: Console here refers to a tty like a VT console */
en: %s (console)
an: %s (consola)

en: Install
an: Instalar

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
an: Descargar y instalar "%s" dende extensions.gnome.org?

en: Keyboard
an: Teclau

note: translators: 'Hide' is a verb */
en: Hide tray
an: Amagar servilla

en: Status Icons
an: Iconos d'estau

en: No extensions installed
an: No bi ha extensions instaladas

note: Translators: argument is an extension UUID. */
en: %s has not emitted any errors.
an: %s no ha chenerau garra error.

en: Hide Errors
an: Amagar errors

en: Show Errors
an: Amostrar errors

en: Enabled
an: Activau

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated because it's disabled by rfkill (airplane mode) */ translators: * The device has been disabled
en: Disabled
an: Desactivau

en: Out of date
an: Caducau

en: Downloading
an: Descargando

en: View Source
an: Veyer fuent

en: Web Page
an: Pachina web

en: System Information
an: Informacion d'o sistema

en: Undo
an: Desfer

en: Overview
an: Vista cheneral

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters. */
en: Type to search…
an: Tecleyar ta mirar…

en: Quit
an: Salir

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview". */
en: Activities
an: Actividatz

en: Top Bar
an: Barra superior

en: toggle-switch-us
an: toggle-switch-intl

en: Enter a Command
an: Introducir un comando

en: Close
an: Trancar

en: Restarting…
an: Reenchegando…

note: Translators: This is a time format for a date in long format */
en: %A, %B %d
an: %A, %d de %B

en: %d new message | %d new messages
an[0]: %d mensache nuevo
an[1]: %d mensaches nuevos

en: %d new notification | %d new notifications
an[0]: %d notificación nueva
an[1]: %d notificacions nuevas

en: Lock
an: Blocar

en: GNOME needs to lock the screen
an: GNOME ameneste blocar a pantalla

en: Unable to lock
an: No se podió blocar

en: Lock was blocked by an application
an: Una aplicación impidió o bloqueyo

en: Searching…
an: Mirando…

en: No results.
an: No se troboron resultaus.

en: Copy
an: Copiar

en: Paste
an: Apegar

en: Show Text
an: Amostrar texto

en: Hide Text
an: Amagar texto

en: Password
an: Clau de paso:

en: Remember Password
an: Remerar clau de paso:

en: Accessibility
an: Accesibilidat

en: Zoom
an: Ampliación

en: Screen Reader
an: Lector de pantalla

en: Screen Keyboard
an: Teclau en pantalla

en: Visual Alerts
an: Alertas visuals

en: Sticky Keys
an: Teclas persistents

en: Slow Keys
an: Teclas lentas

en: Bounce Keys
an: Refuso de teclas

en: Mouse Keys
an: Teclas d'o ratet

en: High Contrast
an: Contraste alto

en: Large Text
an: Texto gran

en: Turn Off
an: Desenchegar

en: Bluetooth Settings
an: Cofiguracion de Bluetooth

en: %d Connected Device | %d Connected Devices
an[0]: %d dispositivo connectau
an[1]: %d dispositivos connectaus

en: Not Connected
an: No connectau

en: Brightness
an: Brilo

en: Show Keyboard Layout
an: Amostrar a distribución d'o teclau

en: Location
an: Ubicación

en: Disable
an: Desactivar

en: Privacy Settings
an: Configuracion de privacidat

en: In Use
an: En uso

en: Enable
an: Activar

en: <unknown>
an: <desconoxiu>

en: Off
an: Desenchegau

en: Connected
an: Connectau

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu) */
en: Unmanaged
an: no chestionada

en: Disconnecting
an: desconnectando

en: Connecting
an: Connectando

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password */
en: Authentication required
an: S'amenista autenticación

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing */
en: Firmware missing
an: Manca o "firmware"

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage */
en: Unavailable
an: No disponible

en: Connection failed
an: Falló a connexión

en: Wired Settings
an: Opcions inalambricas

en: Mobile Broadband Settings
an: Opcions de Banda ampla mobil

en: Hardware Disabled
an: Hardware desactivau

en: Use as Internet connection
an: Fer servir como una connexión a internet

en: Airplane Mode is On
an: O modo avión ye enchegau

en: Wi-Fi is disabled when airplane mode is on.
an: O Wi-Fi ye desactivau quan o modo avión ye enchegau.

en: Turn Off Airplane Mode
an: Desenchegar o modo avión

en: Wi-Fi is Off
an: O Wi-Fi ye desenchegau

en: Wi-Fi needs to be turned on in order to connect to a network.
an: O Wi-Fi ameniste estar enchegau ta connectar-se a un ret.

en: Turn On Wi-Fi
an: Enchegar o Wi-Fi

en: Wi-Fi Networks
an: Retz inalambricos

en: Select a network
an: Selecciona un ret

en: No Networks
an: No bi ha retz

en: Use hardware switch to turn off
an: Fer servir o selector de hardware ta desenchegar-lo

en: Select Network
an: Selecciona o ret

en: Wi-Fi Settings
an: Opcions d'o Wi-Fi

en: Turn On
an: Enchegar

en: Hotspot Active
an: Punto d'acceso activo

en: connecting...
an: conectando…

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password */
en: authentication required
an: s'amenista autenticacion

en: connection failed
an: falló a connexión

en: Network Settings
an: Configuracion d'o rete

en: VPN Settings
an: Configuración de VPN

en: Activation of network connection failed
an: Falló l'activación d'a connexión de ret

en: Power Settings
an: Configuracion d'enerchia

en: Fully Charged
an: Cargada de raso

en: Estimating…
an: Estimando…

en: %d∶%02d Remaining (%d%%)
an: En queda %d∶%02d (%d%%)

en: %d∶%02d Until Full (%d%%)
an: %d∶%02d ta la carga plena (%d%%)

en: UPS
an: SAI

en: Battery
an: Batería

en: Airplane Mode
an: Modo avión

en: On
an: Enchegau

en: Switch User
an: Cambear d'usuario

en: Log Out
an: Trancar sesion

en: Orientation Lock
an: Bloqueyo d'Orientación

en: Suspend
an: Suspender

en: Power Off
an: Amortar

en: Volume changed
an: Volumen modificau

en: Volume
an: Volumen

en: Microphone
an: Microfono

en: Log in as another user
an: Encetar sesión como unatro usuario

en: Unlock Window
an: Desbloquiar finestra

en: Applications
an: Aplicacions

en: Search
an: Mirar

en: “%s” is ready
an: "%s" ye parau

en: Do you want to keep these display settings?
an: Quiers mantener istas opcions de pantalla?

note: Translators: this and the following message should be limited in lenght, to avoid ellipsizing the labels. */
en: Revert Settings
an: Revertir as opcions

en: Keep Changes
an: Mantener os cambeos

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
an[0]: Os cambeos d'as opcions serán revertius en %d segundo
an[1]: Os cambeos d'as opcions serán revertius en %d segundos

en: Minimize
an: Minimizar

en: Unmaximize
an: Restaurar

en: Maximize
an: Maximizar

en: Move
an: Mover

en: Resize
an: Redimensionar

en: Move Titlebar Onscreen
an: Mover abarra de titol adentro d'a pantalla

en: Always on Top
an: Siempre veyible

en: Always on Visible Workspace
an: Siempre en l'aria de treballo veyible

en: Move to Workspace Up
an: Mover ta l'aria de treballo d'alto

en: Move to Workspace Down
an: Mover ta l'aria de treballo d'abaixo

en: Evolution Calendar
an: Calandario d'Evolution

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
an[0]: %u surtida
an[1]: %u surtidas

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
an[0]: %u dentrada
an[1]: %u dentradas

en: System Sounds
an: Sonius d'o sistema

en: Print version
an: Imprentar version

en: Mode used by GDM for login screen
an: Modo usau por GDM ta la pantalla d'inicio

en: Use a specific mode, e.g. "gdm" for login screen
an: Usar un modo especifico, por eixemplo, "gdm" ta la pantalla d'inicio de sesión

en: List possible modes
an: Listar os modos posibles

[ctx: program]
en: Unknown
an: Desconoxiu

en: Failed to launch “%s”
an: Ha fallau en aventar "%s"

en: Passwords do not match.
an: As claus de paso no coinciden.

en: Password cannot be blank
an: A clau de paso no puede estar vueda

en: Authentication dialog was dismissed by the user
an: L'usuario refusó o dialogo d'autenticación
