gnome-shell master - en to ar translation catalogue (401 entries)

en: System
ar: النظام

en: Show the notification list
ar: اعرض قائمة التنبيهات

en: Focus the active notification
ar: ركّز على التنبيه النشط

en: Show the overview
ar: اعرض النظرة العامة

en: Show all applications
ar: أظهر كل التطبيقات

en: Open the application menu
ar: افتح قائمة التطبيقات

en: Shell Extensions
ar: امتدادات الصدفة

en: Configure GNOME Shell Extensions
ar: اضبط امتدادات صدفة جنوم

en: GNOME Shell
ar: صدفة جنوم

en: Window management and application launching
ar: إدارة النوافذ وإطلاق التطبيقات

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
ar: تمكين الأدوات الداخلية المفيدة للمطورين والمختبرين من Alt-F2

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
ar: السماح بالوصول إلى التنقيح الداخلي ومراقبة الأدوات باستخدام نافذة حوار Alt-F2.

en: UUIDs of extensions to enable
ar: معرّفات الامتدادات التي ستُفعّل

en: Disable user extensions
ar: عطّل امتدادات المستخدمين

en: App Picker View
ar: منظور منتقي التطبيقات

en: History for command (Alt-F2) dialog
ar: التأريخ لنافذة حوار الأمر (Alt-F2)

note: Translators: looking glass is a debugger and inspector tool, see https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShell/LookingGlass
en: History for the looking glass dialog
ar: التأريخ لنافذة المرآة

en: Keybinding to open the application menu
ar: اختصار فتح قائمة التطبيقات

en: Keybinding to open the application menu.
ar: اختصار فتح قائمة التطبيقات.

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
ar: اختصار منظور ”اعرض التطبيقات“

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
ar: اختصار منظور ”اعرض التطبيقات“ في النظرة العامة للتطبيقات.

en: Keybinding to open the overview
ar: اختصار فتح النظرة العامة

en: Keybinding to open the Activities Overview.
ar: اختصار فتح النظرة العامة للأنشطة

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
ar: اختصار تبديل حالة ظهور قائمة التنبيهات

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
ar: اختصار تبديل حالة ظهور قائمة التنبيهات.

en: Keybinding to focus the active notification
ar: اختصار التركيز على التنبيه النشط

en: Keybinding to focus the active notification.
ar: اختصار التركيز على التنبيه النشط.

en: Which keyboard to use
ar: أي لوحة مفاتيح ترغب باستخدامها

en: The type of keyboard to use.
ar: نوع لوحة المفاتيح التي ترغب باستخدامها.

en: Workspaces only on primary monitor
ar: مساحات عمل على الشاشة الرئيسية فقط

en: Network Login
ar: ولوج الشّبكة

en: Something’s gone wrong
ar: حدثت مشكلة

en: We’re very sorry, but there’s been a problem: the settings for this extension can’t be displayed. We recommend that you report the issue to the extension authors.
ar: نأسف جدا لهذا، لكن هناك مشكلة: لا يمكن عرض إعدادات هذا الامتداد. ننصح بإبلاغ مطوري هذا الامتداد عن هذه المشكلة.

en: Technical Details
ar: التفاصيل التقنية

en: Copy Error
ar: انسخ الخطأ

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Visit extension homepage
ar: اذهب إلى صفحة الامتداد الرئيسية

en: No Extensions Installed
ar: لا امتدادات مثبّتة

en: Extensions can be installed through Software or <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
ar: يمكن تثبيت الامتدادات من تطبيق «البرمجيات» أو من <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>

en: Browse in Software
ar: تصفح في «البرمجيات»

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Next
ar: التالي

en: Unlock
ar: فك القفل

[ctx: button]
en: Sign In
ar: ادخل

en: Choose Session
ar: أغلق الجلسة

note: translators: this message is shown below the user list on the login screen. It can be activated to reveal an entry for manually entering the username.
en: Not listed?
ar: غير مدرج؟

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
ar: (مثلا مستخدم أو %s)

note: TTLS and PEAP are actually much more complicated, but this complication is not visible here since we only care about phase2 authentication (and don't even care of which one)
en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Login Window
ar: نافذة الولوج

en: Authentication error
ar: خطأ في الاستيثاق

note: We don't show fingerprint messages directly since it's not the main auth service. Instead we use the messages as a cue to display our own message. Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can swipe their finger instead
en: (or swipe finger)
ar: (أو مرر إصبع)

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
ar: أطفئ

note: Translators: A list of keywords that match the power-off action, separated by semicolons
en: power off;shutdown;reboot;restart
ar: أطفئ;أغلق;أعد التشغيل

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
ar: أوصد الشاشة

note: Translators: A list of keywords that match the lock screen action, separated by semicolons
en: lock screen
ar: أوصد الشاشة

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
ar: اخرج

note: Translators: A list of keywords that match the logout action, separated by semicolons
en: logout;sign off
ar: اخرج

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the suspend action in search
en: Suspend
ar: علّق

note: Translators: A list of keywords that match the suspend action, separated by semicolons
en: suspend;sleep
ar: علّق

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
ar: غيّر المستخدم

note: Translators: A list of keywords that match the switch user action, separated by semicolons
en: switch user
ar: بدّل المستخدم

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock orientation action in search
en: Lock Orientation
ar: أوصد الاتجاه

note: Translators: A list of keywords that match the lock orientation action, separated by semicolons
en: lock orientation;screen;rotation
ar: أوصد الاتجاه;شاشة;تدوير

en: Command not found
ar: لم يُعثَر على الأمر

note: Replace "Error invoking GLib.shell_parse_argv: " with something nicer
en: Could not parse command:
ar: تعذّر تحليل الأمر:

en: Execution of “%s” failed:
ar: فشل تنفيذ ”%s“:‏

en: Just now
ar: الآن

en: %d minute ago | %d minutes ago
ar[0]: منذ أقل من دقيقة
ar[1]: منذ دقيقة
ar[2]: منذ دقيقتين
ar[3]: منذ %d دقائق
ar[4]: منذ %d دقيقة
ar[5]: منذ %d دقيقة

en: %d hour ago | %d hours ago
ar[0]: منذ أقل من ساعة
ar[1]: منذ ساعة
ar[2]: منذ ساعتين
ar[3]: منذ %d ساعات
ar[4]: منذ %d ساعة
ar[5]: منذ %d ساعة

en: Yesterday
ar: أمس

en: %d day ago | %d days ago
ar[0]: منذ أقل من يوم
ar[1]: منذ يوم
ar[2]: منذ يومين
ar[3]: منذ %d أيام
ar[4]: منذ %d يوما
ar[5]: منذ %d يوم

en: %d week ago | %d weeks ago
ar[0]: منذ أقل من أسبوع
ar[1]: منذ أسبوع
ar[2]: منذ أسبوعين
ar[3]: منذ %d أسابيع
ar[4]: منذ %d أسبوعا
ar[5]: منذ %d أسبوع

en: %d month ago | %d months ago
ar[0]: منذ أقل من شهر
ar[1]: منذ شهر واحد
ar[2]: منذ شهرين
ar[3]: منذ %d أشهر
ar[4]: منذ %d شهرًا
ar[5]: منذ %d شهر

en: %d year ago | %d years ago
ar[0]: منذ أقل من سنة
ar[1]: منذ سنة واحدة
ar[2]: منذ سنتين
ar[3]: منذ %d سنوات
ar[4]: منذ %d سنة
ar[5]: منذ %d سنة

note: Translators: Time in 24h format
en: %H∶%M
ar: %H:%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
ar: بالأمس، %H:%M

note: Translators: this is the week day name followed by a time string in 24h format. i.e. "Monday, 14:30"
en: %A, %H∶%M
ar: %A، %H:%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %-d, %H∶%M
ar: %-d %B، %H:%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %-d %Y, %H∶%M
ar: %-d %B %Y، %H:%M

note: Translators: Time in 12h format
en: %l∶%M %p
ar: %l:%M %p

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
ar: بالأمس، %l:%M %p

note: Translators: this is the week day name followed by a time string in 12h format. i.e. "Monday, 2:30 pm"
en: %A, %l∶%M %p
ar: %A، %l:%M %p

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %-d, %l∶%M %p
ar: %-d %B، %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %-d %Y, %l∶%M %p
ar: %-d %B %Y، %l:%M %p

note: TRANSLATORS: this is the title of the wifi captive portal login window
en: Hotspot Login
ar: ولوج نقطة البث

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
ar: اتصالك بنقطة الاتصال هذه غير آمن. كلمات السر أو أي معلومات تُدخلها في هذه الصفحة يمكن أن يطلع عليها الآخرون.

note: No support for non-modal system dialogs, so ignore the option let modal = options['modal'] || true;
en: Deny Access
ar: ارفض منح الصلاحية

en: Grant Access
ar: امنح الصلاحية

en: Frequently used applications will appear here
ar: التطبيقات شائعة الاستخدام ستظهر هنا

en: Frequent
ar: شائعة

en: All
ar: الكل

en: New Window
ar: نافذة جديدة

en: Launch using Dedicated Graphics Card
ar: شغل باستخدام بطاقة الرسوميات المنفصلة

en: Remove from Favorites
ar: أزِل من المفضّلة

en: Add to Favorites
ar: أضِف إلى المفضّلة

en: Show Details
ar: أظهر التفاصيل

en: %s has been added to your favorites.
ar: أُضيف %s إلى مفضلتك.

en: %s has been removed from your favorites.
ar: أُزيل %s من مفضّلتك.

en: Select Audio Device
ar: اختر جهاز صوت

en: Sound Settings
ar: إعدادات الصوت

en: Headphones
ar: سماعات أذن

en: Headset
ar: سماعة رأس

en: Microphone
ar: ميكروفون

en: Change Background…
ar: غيّر الخلفية…

en: Display Settings
ar: إعدادات العرض

en: Settings
ar: الإعدادات

[ctx: calendar-no-work]
note: Translators: Enter 0-6 (Sunday-Saturday) for non-work days. Examples: "0" (Sunday) "6" (Saturday) "06" (Sunday and Saturday).
en: 06
ar: 56

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
ar: ح

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
ar: ن

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
ar: ث

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
ar: ر

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
ar: خ

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
ar: ج

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
ar: س

en: Previous month
ar: الشهر السابق

en: Next month
ar: الشهر التالي

en: Week %V
ar: أسبوع %V

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
ar: طوال اليوم

[ctx: calendar heading]
en: %A, %B %-d
ar: %A، %-d %B

[ctx: calendar heading]
en: %A, %B %-d, %Y
ar: %A، %-d %B، %Y

en: No Notifications
ar: لا تنبيهات

en: No Events
ar: لا أحداث

en: Clear
ar: امسح

note: Translators: %s is an application name
en: “%s” is not responding.
ar: ”‏%s“ لا يستجيب.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
ar: ربما ترغب في الانتظار قليلا ليُكمِل أو إجبار التطبيق على الإنهاء كُلّية.

en: Force Quit
ar: أجبر الإنهاء

en: Wait
ar: انتظر

en: External drive connected
ar: وُصّل قرص خارجي

en: External drive disconnected
ar: فُصل القرص الخارجي

en: Open with %s
ar: افتح باستخدام %s

en: Password:
ar: كلمة السرّ:

en: Type again:
ar: أدخلها ثانية:

en: Connect
ar: اتصل

note: Cisco LEAP
en: Password:
ar: كلمة السرّ:

note: static WEP
en: Key:
ar: المفتاح:

en: Private key password:
ar: كلمة سرّ المفتاح الخاص:

en: Identity:
ar: التعريف:

en: Service:
ar: الخدمة:

en: Authentication required by wireless network
ar: تتطلب الشبكة اللاسلكية الاستيثاق

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
ar: كلمات السر أو مفاتيح التعمية مطلوبة للوصول إلى الشبكة اللاسلكية ”%s“.

en: Wired 802.1X authentication
ar: استيثاق 802.1X سلكي

en: Network name:
ar: اسم الشبكة:

en: DSL authentication
ar: استيثاق اتصال DSL

en: PIN code required
ar: رمز PIN مطلوب

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
ar: جهاز شبكة الهاتف المحمول يتطلب رمز PIN

en: Mobile broadband network password
ar: كلمة سرّ شبكة الهاتف المحمول

en: A password is required to connect to “%s”.
ar: كلمة السرّ مطلوبة للاتصال ب‍ ”%s“.

en: Network Manager
ar: مدير الشبكة

en: Authentication Required
ar: الاستيثاق مطلوب

en: Administrator
ar: المدير

en: Authenticate
ar: استوثق

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
ar: للأسف لم يُفلح هذا. أعِد المحاولة.

note: Translators: this is the other person changing their old IM name to their new IM name.
en: %s is now known as %s
ar: غيّر %s اسمه إلى %s

en: Windows
ar: النوافذ

en: Show Applications
ar: أظهر التطبيقات

note: Translators: this is the name of the dock/favorites area on the left of the overview
en: Dash
ar: الشريط

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the top bar (e.g., * "Tue 9:29 AM").  The string itself should become a full date, e.g., * "February 17 2015".
en: %B %-d %Y
ar: %-d %B %Y

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015".
en: %A %B %e %Y
ar: %A %e %B %Y

en: Add world clocks…
ar: أضف ساعات عالمية…

en: World Clocks
ar: ساعات عالمية

en: Weather
ar: الطقس

en: Select a location…
ar: اختر موقعا…

en: Loading…
ar: يحمّل…

en: Go online for weather information
ar: اتصل بالإنترنت لمعلومات الطقس

en: Weather information is currently unavailable
ar: معلومات الطقس غير متاحة حاليًا

[ctx: title]
en: Log Out %s
ar: خروج %s

[ctx: title]
en: Log Out
ar: خروج

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
ar[0]: سيُخرج %s تلقائيا الآن.
ar[1]: سيُخرج %s تلقائيا بعد ثانية.
ar[2]: سيُخرج %s تلقائيا بعد ثانيتين.
ar[3]: سيُخرج %s تلقائيا بعد %d ثوان.
ar[4]: سيُخرج %s تلقائيا بعد %d ثانية.
ar[5]: سيُخرج %s تلقائيا بعد %d ثانية.

en: You will be logged out automatically in %d second. | You will be logged out automatically in %d seconds.
ar[0]: ستُخرج تلقائيا الآن.
ar[1]: ستُخرج تلقائيا بعد ثانية.
ar[2]: ستُخرج تلقائيا بعد ثانيتين.
ar[3]: ستُخرج تلقائيا بعد %d ثوان.
ar[4]: ستُخرج تلقائيا بعد %d ثانية.
ar[5]: ستُخرج تلقائيا بعد %d ثانية.

[ctx: button]
en: Log Out
ar: اخرج

[ctx: title]
en: Power Off
ar: إطفاء الحاسوب

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
ar: ثبّت التحديثات ثم أطفئ

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
ar[0]: سيُطفأ النظام تلقائيا الآن.
ar[1]: سيُطفأ النظام تلقائيا بعد ثانية.
ar[2]: سيُطفأ النظام تلقائيا بعد ثانيتين.
ar[3]: سيُطفأ النظام تلقائيا بعد %d ثوان.
ar[4]: سيُطفأ النظام تلقائيا بعد %d ثانية.
ar[5]: سيُطفأ النظام تلقائيا بعد %d ثانية.

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
ar: ثبّت تحديثات البرمجيات المعلّقة

[ctx: button]
en: Restart
ar: أعِد التشغيل

[ctx: button]
en: Power Off
ar: أطفئ

[ctx: title]
en: Restart
ar: إعادة التشغيل

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
ar[0]: سيُعاد تشغيل النظام تلقائيا الآن.
ar[1]: سيُعاد تشغيل النظام تلقائيا بعد ثانية.
ar[2]: سيُعاد تشغيل النظام تلقائيا بعد ثانيتين.
ar[3]: سيُعاد تشغيل النظام تلقائيا بعد %d ثوان.
ar[4]: سيُعاد تشغيل النظام تلقائيا بعد %d ثانية.
ar[5]: سيُعاد تشغيل النظام تلقائيا بعد %d ثانية.

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
ar: أعد التشغيل و ثبّت التحديثات

en: The system will automatically restart and install updates in %d second. | The system will automatically restart and install updates in %d seconds.
ar[0]: سيُعاد تشغيل النظام تلقائيا و تُثبت التحديثات الآن.
ar[1]: سيُعاد تشغيل النظام تلقائيا و تُثبت التحديثات بعد ثانية.
ar[2]: سيُعاد تشغيل النظام تلقائيا و تُثبت التحديثات بعد ثانيتين.
ar[3]: سيُعاد تشغيل النظام تلقائيا و تُثبت التحديثات بعد %d ثوان.
ar[4]: سيُعاد تشغيل النظام تلقائيا و تُثبت التحديثات بعد %d ثانية.
ar[5]: سيُعاد تشغيل النظام تلقائيا و تُثبت التحديثات بعد %d ثانية.

[ctx: button]
en: Restart &amp; Install
ar: أعد التشغيل ثم ثبّت

[ctx: button]
en: Install &amp; Power Off
ar: ثبّت ثم أطفئ

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
ar: أطفئ بعد تثبيت التحديثات

[ctx: title]
en: Restart & Install Upgrade
ar: أعد التشغيل و ثبّت الترقية

note: Translators: This is the text displayed for system upgrades in the shut down dialog. First %s gets replaced with the distro name and second %s with the distro version to upgrade to
en: %s %s will be installed after restart. Upgrade installation can take a long time: ensure that you have backed up and that the computer is plugged in.
ar: ستُثبّت %s %s بعد إعادة التشغيل. قد يستغرق تثبيت الترقية بعض الوقت: تأكد من الحفظ الاحتياطي، و توصيل الحاسوب بمقبس الطاقة.

en: Running on battery power: please plug in before installing updates.
ar: يعمل على طاقة البطارية: رجاءً وصّل بمقبس التيار قبل تثبيت التحديثات.

en: Some applications are busy or have unsaved work.
ar: بعض التطبيقات مشغولة أو تحتوي عملًا لم يُحفظ.

en: Other users are logged in.
ar: مستخدمون آخرون والِجون

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login
en: %s (remote)
ar: %s (عن بعد)

note: Translators: Console here refers to a tty like a VT console
en: %s (console)
ar: %s (طرفية)

en: Install
ar: ثبت

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
ar: هل تريد تنزيل و تثبيت ”%s“ من extensions.gnome.org؟

note: Translators: %s is an application name like "Settings"
en: %s wants to inhibit shortcuts
ar: يريد %s تعطيل الاختصارات

en: Application wants to inhibit shortcuts
ar: يريد التطبيق تعطيل الاختصارات

note: Translators: %s is a keyboard shortcut like "Super+x"
en: You can restore shortcuts by pressing %s.
ar: يمكنك استعادة الاختصارات بضغط %s.

en: Deny
ar: ارفض

en: Allow
ar: اسمح

en: Slow Keys Turned On
ar: المفاتيح البطيئة مفعلة

en: Slow Keys Turned Off
ar: المفاتيح البطيئة معطّلة

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ar: لقد ضغطت مفتاح Shift لثمان ثوان. هذا اختصار ميزة المفاتيح البطيئة المؤثّر على طريقة عمل لوحة مفاتيحك.

en: Sticky Keys Turned On
ar: المفاتيح اللاصقة مفعلة

en: Sticky Keys Turned Off
ar: المفاتيح اللاصقة معطّلة

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ar: لقد نقرت مفتاح Shift خمس مرات متتالية. هذا اختصار ميزة المفاتيح اللاصقة المؤثّر على طريقة عمل لوحة مفاتيحك.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ar: لقد ضغطت على مفتاحان في آن واحد أو نقرت مفتاح Shift خمس مرّات متتالية. يعطّل هذا ميزة المفاتيح اللاصقة المؤثّر على طريقة عمل لوحة مفاتيحك.

en: Leave On
ar: اتركه مفعّلا

en: Turn On
ar: شغّل

en: Turn Off
ar: أوقف

en: Leave Off
ar: اتركه معطّلا

en: Region & Language Settings
ar: إعدادات الإقليم و اللغة

en: No extensions installed
ar: لا امتدادات مثبّتة

note: Translators: argument is an extension UUID.
en: %s has not emitted any errors.
ar: لم يصدر %s أي خطأ.

en: Hide Errors
ar: أخفِ الأخطاء

en: Show Errors
ar: اظهر الأخطاء

en: Enabled
ar: مفعّل

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ar: معطّل

en: Error
ar: خطأ

en: Out of date
ar: قديم

en: Downloading
ar: ينزّل

en: View Source
ar: اعرض المصدر

en: Web Page
ar: صفحة الوب

en: System Information
ar: معلومات النظام

en: Unknown artist
ar: فنان غير معروف

en: Unknown title
ar: عنوان غير معروف

en: Volume
ar: شدة الصوت

en: Undo
ar: تراجع

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
ar: نظرة عامة

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search…
ar: اكتب نصا للبحث عنه…

en: New shortcut…
ar: اختصار جديد…

en: Application defined
ar: التطبيقات معرّفة

en: Show on-screen help
ar: اعرض المساعدة على الشاشة

en: Switch monitor
ar: بدّل الشاشة

en: Assign keystroke
ar: أسند ضغطة مفتاح

en: Done
ar: تم

en: Edit…
ar: حرّر…

en: None
ar: لا شيء

en: Press a button to configure
ar: اضغط زر للضبط

en: Press Esc to exit
ar: اضغط Esc للخروج

en: Press any key to exit
ar: اضغط أي زر للخروج

en: Quit
ar: أنْهِ

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
ar: الأنشطة

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
ar: النظام

en: Top Bar
ar: الشريط العلوي

note: Translators: this MUST be either "toggle-switch-us" (for toggle switches containing the English words "ON" and "OFF") or "toggle-switch-intl" (for toggle switches containing "◯" and "|"). Other values will simply result in invisible toggle switches.
en: toggle-switch-us
ar: toggle-switch-intl

en: Enter a Command
ar: اكتب أمرًا

en: Close
ar: أغلِق

en: Restart is not available on Wayland
ar: إعادة التشغيل غير متاحة على وايلاند

en: Restarting…
ar: يُعيد التشغيل…

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %d
ar: %A، %d %B

en: %d new message | %d new messages
ar[0]: لا رسائل جديدة
ar[1]: رسالة جديدة
ar[2]: رسالتين جديدتين
ar[3]: %d رسائل جديدة
ar[4]: %d رسالة جديدة
ar[5]: %d رسالة جديدة

en: %d new notification | %d new notifications
ar[0]: لا تنبيهات جديدة
ar[1]: تنبيه جديد
ar[2]: تنبيهين جديدين
ar[3]: %d تنبيهات جديدة
ar[4]: %d تنبيها جديدا
ar[5]: %d تنبيه جديد

en: Lock
ar: أوصِد

en: GNOME needs to lock the screen
ar: تحتاج جنوم إلى إيصاد الشاشة

note: We could not become modal, so we can't activate the screenshield. The user is probably very upset at this point, but any application using global grabs is broken Just tell him to stop using this app XXX: another option is to kick the user into the gdm login screen, where we're not affected by grabs
en: Unable to lock
ar: تعذّر الإيصاد

en: Lock was blocked by an application
ar: منع تطبيق الإيصاد

en: Searching…
ar: يبحث…

en: No results.
ar: لا نتائج.

en: %d more | %d more
ar[0]: لا مزيد
ar[1]: %d أكثر
ar[2]: %d أكثر
ar[3]: %d أكثر
ar[4]: %d أكثر
ar[5]: %d أكثر

en: Copy
ar: انسخ

en: Paste
ar: ألصق

en: Show Text
ar: أظهر النص

en: Hide Text
ar: أخفِ النص

en: Password
ar: كلمة السر

en: Remember Password
ar: تذكر كلمة السر

en: Accessibility
ar: الإتاحة

en: Zoom
ar: تقريب

en: Screen Reader
ar: قارئ الشاشة

en: Screen Keyboard
ar: لوحة مفاتيح على الشاشة

en: Visual Alerts
ar: تنبيهات بصرية

en: Sticky Keys
ar: مفاتيح لاصقة

en: Slow Keys
ar: مفاتيح بطيئة

en: Bounce Keys
ar: مفاتيح لها صوت

en: Mouse Keys
ar: مفاتيح الفأرة

en: High Contrast
ar: تباين عال

en: Large Text
ar: نص كبير

en: Bluetooth
ar: بلوتوث

en: Bluetooth Settings
ar: إعدادات بلوتوث

note: Translators: this is the number of connected bluetooth devices
en: %d Connected | %d Connected
ar[0]: %d مُتصل
ar[1]: %d مُتصل
ar[2]: %d مُتصل
ar[3]: %d مُتصل
ar[4]: %d مُتصل
ar[5]: %d مُتصل

en: Off
ar: مغلق

en: On
ar: مفعّل

en: Brightness
ar: السطوع

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: Show Keyboard Layout
ar: أظهر تخطيط لوحة المفاتيح

en: Location Enabled
ar: التموضع مفعّل

en: Disable
ar: عطّل

en: Privacy Settings
ar: إعدادات الخصوصية

en: Location In Use
ar: التموضع مستخدم

en: Location Disabled
ar: التموضع غير مفعّل

en: Enable
ar: فعّل

note: Translators: %s is an application name
en: Give %s access to your location?
ar: أتريد إعطاء %s صلاحية معرفة مكانك؟

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings.
ar: يمكن تغيير صلاحيات الوصول لمكانك في أي وقت من إعدادات الخصوصية.

en: <unknown>
ar: <غير معروفة>

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Off
ar: ‏%s مغلق

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Connected
ar: ‏%s مُتصل

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu); %s is a network identifier
en: %s Unmanaged
ar: ‏%s غير مُدار

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Disconnecting
ar: ‏%s يقطع الاتّصال

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Connecting
ar: ‏%s يتّصل

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password; %s is a network identifier
en: %s Requires Authentication
ar: يتطلب %s استيثاق

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing; %s is a network identifier
en: Firmware Missing For %s
ar: برمجيات %s المغروسة (Firmware) غير متاحة

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage; %s is a network identifier
en: %s Unavailable
ar: ‏%s غير متاح

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Connection Failed
ar: فشل اتصال %s

en: Wired Settings
ar: إعدادات الاتصال السلكي

en: Mobile Broadband Settings
ar: إعدادات شبكة الهاتف المحمول

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hardware Disabled
ar: عتاد %s مُعَطَّل

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated because it's disabled by rfkill (airplane mode); %s is a network identifier
en: %s Disabled
ar: ‏%s معطّل

en: Connect to Internet
ar: اتصل بالإنترنت

en: Airplane Mode is On
ar: وضع الطائرة مُفعّل

en: Wi-Fi is disabled when airplane mode is on.
ar: الاتصال اللاسلكي مُعطّل في وضع الطائرة.

en: Turn Off Airplane Mode
ar: عطّل وضع الطائرة

en: Wi-Fi is Off
ar: الاتصال اللاسلكي مغلق

en: Wi-Fi needs to be turned on in order to connect to a network.
ar: تحتاج إلى تشغيل الاتصال اللاسلكي للاتصال بالشبكة.

en: Turn On Wi-Fi
ar: شغّل الاتصال اللاسلكي

en: Wi-Fi Networks
ar: الشبكات اللاسلكية

en: Select a network
ar: اختر شبكة

en: No Networks
ar: لا شبكات

en: Use hardware switch to turn off
ar: استخدم زر العتاد للإغلاق

en: Select Network
ar: اختر شبكة

en: Wi-Fi Settings
ar: إعدادات الاتصال اللاسلكي

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hotspot Active
ar: نقطة اتصال %s نشطة

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Not Connected
ar: ‏%s غير متّصل

en: connecting…
ar: يتّصل…

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
ar: الاستيثاق مطلوب

en: connection failed
ar: فشل الاتصال

en: VPN Settings
ar: إعدادات VPN

en: VPN
ar: ‏VPN

en: VPN Off
ar: ‏VPN مُطفأ

en: Network Settings
ar: إعدادات الشّبكة

en: %s Wired Connection | %s Wired Connections
ar[0]: اتصال سلكي
ar[1]: اتصال سلكي
ar[2]: اتصاليْن سلكيِّيْن
ar[3]: %s اتصالات سلكية
ar[4]: %s اتصالًا سلكيًا
ar[5]: %s اتصال سلكي

en: %s Wi-Fi Connection | %s Wi-Fi Connections
ar[0]: اتصال لاسكلي
ar[1]: اتصال لاسكلي
ar[2]: اتصاليْن لاسكليِّيْن
ar[3]: %s اتصالات لاسكلية
ar[4]: %s اتصالًا لاسكليًا
ar[5]: %s اتصال لاسكلي

en: %s Modem Connection | %s Modem Connections
ar[0]: اتصال مودم
ar[1]: اتصال مودم
ar[2]: اتصاليْ مودم
ar[3]: ‏%s اتصالات مودم
ar[4]: ‏%s اتصال مودم
ar[5]: ‏%s اتصال مودم

en: Connection failed
ar: فشل الاتصال

en: Activation of network connection failed
ar: فشل تفعيل اتصال الشبكة

en: Night Light Disabled
ar: الإضاءة الليلية موقفة

en: Night Light On
ar: الإضاءة الليلية مفعّلة

en: Resume
ar: استكمل

en: Disable Until Tomorrow
ar: أوقف حتى الغد

en: Power Settings
ar: إعدادات الطاقة

en: Fully Charged
ar: مشحونة بالكامل

en: Not Charging
ar: لا تُشحن

note: 0 is reported when UPower does not have enough data to estimate battery life
en: Estimating…
ar: يَحسِب…

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Remaining (<percentage>)
en: %d∶%02d Remaining (%d %%)
ar: بقي %d:%02d ‏(%d٪)

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Until Full (<percentage>)
en: %d∶%02d Until Full (%d %%)
ar: بقي على الاكتمال %d:%02d ‏(%d٪)

en: %d %%
ar: %d ٪

en: Screen is Being Shared
ar: تجري مشاركة الشاشة

en: Turn off
ar: أوقف

note: The menu only appears when airplane mode is on, so just statically build it as if it was on, rather than dynamically changing the menu contents.
en: Airplane Mode On
ar: وضع الطائرة مُفعّل

en: Switch User
ar: بدّل المستخدم

en: Log Out
ar: اخرج

en: Account Settings
ar: إعدادات الحساب

en: Orientation Lock
ar: قفل الاتجاه

en: Suspend
ar: علّق

en: Power Off
ar: أطفئ الحاسوب

en: Thunderbolt
ar: ثندربُلت

en: Unknown Thunderbolt device
ar: جهاز ثندربُلت غير معروف

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
ar: وصّل جهاز جديد و أنت غير موجود. رجاء أفصل الجهاز ثم أوصله لتستطيع استخدامه.

en: Unauthorized Thunderbolt device
ar: جهاز ثندربُلت غير مخوّل

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator.
ar: اكتُشف جهاز جديد وعلى مدير النظام تخويله.

en: Thunderbolt authorization error
ar: عطل أثناء تخويل ثندربُلت

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
ar: تعذّر تخويل جهاز ثندربُلت: %s

en: Volume changed
ar: تغيّرت شدة الصوت

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
ar: طابق

note: Translators: this is for the desktop spanning displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Join Displays
ar: ضم الشاشات

note: Translators: this is for using only an external display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
ar: الخارجية فقط

note: Translators: this is for using only the laptop display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Built-in Only
ar: المدمجة فقط

en: Log in as another user
ar: لِج كمستخدم آخر

en: Unlock Window
ar: افتح قفل النافذة

en: Applications
ar: التطبيقات

en: Search
ar: ابحث

en: “%s” is ready
ar: ‏”%s“ جاهز

en: Do you want to keep these display settings?
ar: أتريد الإبقاء على هذه الإعدادات؟

note: Translators: this and the following message should be limited in lenght, to avoid ellipsizing the labels.
en: Revert Settings
ar: تراجع عن الإعدادات

en: Keep Changes
ar: أبق على التغييرات

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
ar[0]: سيُتراجع عن التغييرات الآن
ar[1]: سيُتراجع عن التغييرات بعد ثانية
ar[2]: سيُتراجع عن التغييرات بعد ثانيتين
ar[3]: سيُتراجع عن التغييرات بعد %d ثوان
ar[4]: سيُتراجع عن التغييرات بعد %d ثانية
ar[5]: سيُتراجع عن التغييرات بعد %d ثانية

en: Minimize
ar: صغّر

en: Unmaximize
ar: ألغِ التكبير

en: Maximize
ar: كبّر

en: Move
ar: انقل

en: Resize
ar: غيّر الحجم

en: Move Titlebar Onscreen
ar: انقل شريط العنوان على الشاشة

en: Always on Top
ar: دائما في القمّة

en: Always on Visible Workspace
ar: دائما على مساحة العمل المرئية

en: Move to Workspace Left
ar: انقل لمساحة العمل على اليسار

en: Move to Workspace Right
ar: انقل لمساحة العمل على اليمين

en: Move to Workspace Up
ar: انقل لمساحة العمل لأعلى

en: Move to Workspace Down
ar: انقل لمساحة العمل لأسفل

en: Move to Monitor Up
ar: انقل للشاشة الأعلى

en: Move to Monitor Down
ar: انقل للشاشة الأسفل

en: Move to Monitor Left
ar: انقل للشاشة اليسرى

en: Move to Monitor Right
ar: انقل للشاشة اليمنى

en: Evolution Calendar
ar: تقويم إيفُليوشِن

en: Print version
ar: اطبع الإصدارة

en: Mode used by GDM for login screen
ar: الوضع الذي يستخدمه مدير ولوج جنوم لشاشة الولوج

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
ar: استخدم طورا معينا، مثلا: ”gdm“ لشاشة الولوج

en: List possible modes
ar: اسرد كل الأطوار الممكنة

[ctx: program]
en: Unknown
ar: غير معروف

en: Failed to launch “%s”
ar: فشل تشغيل ”%s“

en: Passwords do not match.
ar: لا تتطابق كلمتا السر.

en: Password cannot be blank
ar: لا يمكن أن تكون كلمة السرّ فارغة

en: Authentication dialog was dismissed by the user
ar: أغلق المستخدم مربع الاستيثاق الحِواري

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ar[0]: لا مخرَج
ar[1]: مخرَج واحد
ar[2]: مخرَجين
ar[3]: %u مخارج
ar[4]: %u مخرجا
ar[5]: %u مخرج

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ar[0]: لا مدخل
ar[1]: مدخل واحد
ar[2]: مدخلين
ar[3]: %u مداخل
ar[4]: %u مدخلا
ar[5]: %u مدخل

en: System Sounds
ar: أصوات النظام
