gnome-shell master - en to hu translation catalogue (598 entries)

en: Launchers
hu: Indítók

en: Activate favorite app 1
hu: 1. kedvenc alkalmazás aktiválása

en: Activate favorite app 2
hu: 2. kedvenc alkalmazás aktiválása

en: Activate favorite app 3
hu: 3. kedvenc alkalmazás aktiválása

en: Activate favorite app 4
hu: 4. kedvenc alkalmazás aktiválása

en: Activate favorite app 5
hu: 5. kedvenc alkalmazás aktiválása

en: Activate favorite app 6
hu: 6. kedvenc alkalmazás aktiválása

en: Activate favorite app 7
hu: 7. kedvenc alkalmazás aktiválása

en: Activate favorite app 8
hu: 8. kedvenc alkalmazás aktiválása

en: Activate favorite app 9
hu: 9. kedvenc alkalmazás aktiválása

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots.
en: Screenshots
hu: Képernyőképek

en: Take a screenshot interactively
hu: Képernyőkép készítése interaktívan

en: Take a screenshot
hu: Képernyőkép készítése

en: Take a screenshot of a window
hu: Képernyőkép készítése egy ablakról

en: Record a screencast interactively
hu: Képernyőfelvétel rögzítése interaktívan

en: System
hu: Rendszer

en: Show the notification list
hu: Az értesítési lista megjelenítése

en: Focus the active notification
hu: Az aktív értesítés fókuszba

en: Show the overview
hu: Áttekintés megjelenítése

en: Show all apps
hu: Összes alkalmazás megjelenítése

en: Open the app menu
hu: Az alkalmazásmenü megnyitása

en: Window management and application launching
hu: Ablakkezelés és alkalmazásindítás

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
hu: Fejlesztők és tesztelők számára hasznos belső eszközök engedélyezése az Alt-F2 ablakból

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
hu: Belső hibakereső és megfigyelő eszközök elérésének engedélyezése az Alt-F2 ablak használatával.

en: UUIDs of extensions to enable
hu: Engedélyezendő kiterjesztések UUID azonosítói

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
hu: A GNOME Shell kiterjesztések rendelkeznek egy UUID tulajdonsággal; ez a kulcs felsorolja a betöltendő kiterjesztéseket. Minden betöltendő kiterjesztésnek szerepelnie kell a listában. A listát az org.gnome.Shell EnableExtension és DisableExtension D-Bus metódusaival is manipulálhatja.

en: UUIDs of extensions to force disabling
hu: A kényszerítetten letiltandó kiterjesztések UUID azonosítói

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be disabled, even if loaded as part of the current mode. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell. This key takes precedence over the “enabled-extensions” setting.
hu: A GNOME Shell kiterjesztések rendelkeznek egy UUID tulajdonsággal; ez a kulcs felsorolja a letiltandó kiterjesztéseket. Ezek akkor is le lesznek tiltva, ha a jelenlegi mód részeként betöltésre kerültek. A listát az org.gnome.Shell EnableExtension és DisableExtension D-Bus metódusaival is manipulálhatja. Ez a kulcs elsőbbséget élvez az „enabled-extensions” beállítással szemben.

en: Disable user extensions
hu: Felhasználói kiterjesztések letiltása

en: Disable all extensions the user has enabled without affecting the “enabled-extension” setting.
hu: Minden olyan kiterjesztés letiltása, amelyet a felhasználó az „enabled-extension” beállítást nem érintve engedélyezett.

en: Disables the validation of extension version compatibility
hu: Letiltja a kiterjesztés-verzió kompatibilitás ellenőrzését

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
hu: A GNOME Shell csak azon kiterjesztéseket tölti be, amelyek állítják, hogy támogatják az éppen futó verziót. Ezt a lehetőséget bekapcsolva ez az ellenőrzés kikapcsolható, és az összes kiterjesztés betöltésére kísérletet tesz, függetlenül attól, hogy melyik verziót támogatják.

en: List of desktop file IDs for favorite applications
hu: A kedvenc alkalmazások asztalifájl-azonosítóinak listája

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
hu: Az itt felsorolt azonosítóknak megfelelő alkalmazások jelennek meg a kedvencek területen.

en: History for command (Alt-F2) dialog
hu: A parancsablak (Alt-F2) előzményei

note: Translators: looking glass is a debugger and inspector tool, see https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShell/LookingGlass
en: History for the looking glass dialog
hu: A távcső ablak előzményei

en: Always show the “Log out” menu item in the user menu.
hu: Mindig jelenjen meg a „Kijelentkezés” menüelem a felhasználói menüben.

en: This key overrides the automatic hiding of the “Log out” menu item in single-user, single-session situations.
hu: Ez a kulcs felülbírálja a „Kijelentkezés” menüelem automatikus elrejtését egyfelhasználós, egyedüli munkamenet esetén.

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
hu: Megjegyezze-e a jelszót a titkosított vagy távoli fájlrendszerek csatolásához

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a “Remember Password” checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
hu: A shell jelszót fog kérni titkosított eszköz vagy távoli fájlrendszer csatolásakor. Ha a jelszó elmenthető későbbi használatra, akkor megjelenik egy „Jelszó megjegyzése” jelölőmező. Ez a kulcs a jelölőnégyzet alapértelmezett állapotát állítja be.

en: The last selected non-default power profile
hu: Az utoljára kiválasztott nem alapértelmezett teljesítményprofil

en: Some systems support more than two power profiles. In order to still support toggling between two profiles, this key records the last selected non-default profile.
hu: Egyes rendszerek kettőnél több teljesítményprofilt támogatnak. Annak érdekében, hogy továbbra is támogassa a két profil közötti váltást, ez a kulcs rögzíti az utoljára kiválasztott nem alapértelmezett profilt.

en: The last version the “Welcome to GNOME” dialog was shown for
hu: A legutóbbi verzió, amelynél az „Üdvözli a GNOME” párbeszédablak megjelent

en: This key determines for which version the “Welcome to GNOME” dialog was last shown. An empty string represents the oldest possible version, and a huge number will represent versions that do not exist yet. This huge number can be used to effectively disable the dialog.
hu: A kulcs azt határozza meg, hogy melyik verziónál jelent meg utoljára az „Üdvözli a GNOME” párbeszédablak. Az üres karakterlánc a lehető legrégebbi verziót jelenti, egy nagy szám pedig egy még meg sem jelent verziót. Ez a nagy szám gyakorlatilag letilthatja a párbeszédablakot.

en: Layout of the app picker
hu: Az alkalmazásválasztó elrendezése

en: Layout of the app picker. Each entry in the array is a page. Pages are stored in the order they appear in GNOME Shell. Each page contains an “application id” → 'data' pair. Currently, the following values are stored as 'data': • “position”: the position of the application icon in the page
hu: Az alkalmazásválasztó elrendezése. A tömbben minden bejegyzés egy oldal. Az oldalak olyan sorrendben vannak tárolva, ahogy megjelennek a GNOME Shellben. Minden egyes oldal tartalmaz egy „alkalmazás-azonosító” → „adat” párt. Jelenleg a következő értékek vannak tárolva „adatként”: • „pozíció”: az oldalon lévő alkalmazásikon pozíciója

en: Keybinding to open the application menu
hu: Billentyűtársítás az alkalmazásmenü megnyitásához

en: Keybinding to open the application menu.
hu: Billentyűtársítás az alkalmazásmenü megnyitásához.

en: Keybinding to shift between overview states
hu: Billentyűtársítás az áttekintés állapotai közti váltáshoz

en: Keybinding to shift between session, window picker and app grid
hu: Billentyűtársítás a munkamenet, az ablakválasztó és az alkalmazásrács közti váltáshoz

en: Keybinding to shift between app grid, window picker and session
hu: Billentyűtársítás az alkalmazásrács, az ablakválasztó és a munkamenet közti váltáshoz

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
hu: Billentyűtársítás az „Alkalmazások megjelenítése” nézet megnyitásához

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
hu: Billentyűtársítás a Tevékenységek áttekintés „Alkalmazások megjelenítése” nézetének megnyitásához.

en: Keybinding to open the overview
hu: Billentyűtársítás az áttekintés megnyitásához

en: Keybinding to open the Activities Overview.
hu: Billentyűtársítás a Tevékenységek áttekintés megnyitásához.

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
hu: Billentyűtársítás az értesítési lista láthatóságának módosításához

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
hu: Billentyűtársítás az értesítési lista láthatóságának módosításához.

en: Keybinding to focus the active notification
hu: Billentyűtársítás az aktív értesítés fókuszálásához

en: Keybinding to focus the active notification.
hu: Billentyűtársítás az aktív értesítés fókuszálásához.

en: Switch to application 1
hu: Váltás az 1. alkalmazásra

en: Switch to application 2
hu: Váltás a 2. alkalmazásra

en: Switch to application 3
hu: Váltás a 3. alkalmazásra

en: Switch to application 4
hu: Váltás a 4. alkalmazásra

en: Switch to application 5
hu: Váltás az 5. alkalmazásra

en: Switch to application 6
hu: Váltás a 6. alkalmazásra

en: Switch to application 7
hu: Váltás a 7. alkalmazásra

en: Switch to application 8
hu: Váltás a 8. alkalmazásra

en: Switch to application 9
hu: Váltás a 9. alkalmazásra

en: Limit switcher to current workspace.
hu: Váltó korlátozása a jelenlegi munkaterületre.

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
hu: Ha igaz, akkor csak azok az alkalmazások lesznek megjelenítve a váltón, amelyek ablakokkal rendelkeznek az aktuális munkaterületen. Egyébként minden alkalmazás fel van véve.

en: The application icon mode.
hu: Az alkalmazás ikon mód.

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are “thumbnail-only” (shows a thumbnail of the window), “app-icon-only” (shows only the application icon) or “both”.
hu: Az ablakok megjelenésének beállítása a váltóban. Lehetséges értékek: „thumbnail-only” (az ablak bélyegképének megjelenítése), „app-icon-only” (az alkalmazás ikonjának megjelenítése) vagy „both” (mindkettő).

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
hu: Ha igaz, akkor csak az aktuális munkaterületről származó ablakok lesznek megjelenítve a váltón. Egyébként minden ablak fel lesz véve.

en: Locations
hu: Helyek

en: The locations to show in world clocks
hu: A világórában megjelenítendő helyek

en: Automatic location
hu: Automatikus hely

en: Whether to fetch the current location or not
hu: Lekérje-e a jelenlegi helyet

en: Location
hu: Hely

en: The location for which to show a forecast
hu: A hely, amelyhez meg kell jeleníteni az előrejelzést

en: Network Login
hu: Hálózati bejelentkezés

en: Something’s gone wrong
hu: Valami elromlott

en: We’re very sorry, but there’s been a problem: the settings for this extension can’t be displayed. We recommend that you report the issue to the extension authors.
hu: Nagyon sajnáljuk, de probléma történt: a kiterjesztés beállításait nem lehet megjeleníteni. Azt ajánljuk, hogy jelentse a hibát a kiterjesztés szerzőinek.

en: Technical Details
hu: Technikai részletek

en: Homepage
hu: Honlap

en: Visit extension homepage
hu: A kiterjesztés honlapjának megtekintése

en: Cancel
hu: Mégse

en: Password
hu: Jelszó

en: Choose Session
hu: Válasszon munkamenetet

en: Not listed?
hu: Nincs a listán?

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
hu: (például: felhasználó vagy %s)

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Login Window
hu: Bejelentkezési ablak

en: Authentication error
hu: Hitelesítési hiba

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can swipe their finger on the fingerprint reader
en: (or swipe finger across reader)
hu: (vagy húzza le az ujját az olvasón)

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can place their finger on the fingerprint reader instead
en: (or place finger on reader)
hu: (vagy húzza le az ujját az olvasón)

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
hu: Kikapcsolás

note: Translators: A list of keywords that match the power-off action, separated by semicolons
en: power off;poweroff;shutdown;halt;stop
hu: kikapcsolás;leállítás;megállítás;stop

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the restart action in search
en: Restart
hu: Újraindítás

note: Translators: A list of keywords that match the restart action, separated by semicolons
en: reboot;restart;
hu: újraindítás;

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
hu: Zárolási képernyő

note: Translators: A list of keywords that match the lock screen action, separated by semicolons
en: lock screen
hu: képernyő zárolása;képernyő;zárolás

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
hu: Kijelentkezés

note: Translators: A list of keywords that match the logout action, separated by semicolons
en: logout;log out;sign off
hu: kijelentkezés;kilépés

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the suspend action in search
en: Suspend
hu: Felfüggesztés

note: Translators: A list of keywords that match the suspend action, separated by semicolons
en: suspend;sleep
hu: felfüggesztés;alvás

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
hu: Felhasználóváltás

note: Translators: A list of keywords that match the switch user action, separated by semicolons
en: switch user
hu: felhasználóváltás

note: Translators: A list of keywords that match the lock orientation action, separated by semicolons
en: lock orientation;unlock orientation;screen;rotation
hu: tájolás zárolása;tájolás feloldása;képernyő;tájolás;forgatás

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the screenshot UI action in search
en: Take a Screenshot
hu: Képernyőkép készítése

note: Translators: A list of keywords that match the screenshot UI action, separated by semicolons
en: screenshot;screencast;snip;capture;record
hu: képernyőkép;képernyőfelvétel;metszet;felvétel;rögzítés;

[ctx: search-result]
en: Unlock Screen Rotation
hu: Képernyőforgatás feloldása

[ctx: search-result]
en: Lock Screen Rotation
hu: Képernyőforgatás zárolása

en: Command not found
hu: A parancs nem található

note: Replace "Error invoking GLib.shell_parse_argv: " with something nicer
en: Could not parse command:
hu: A parancs nem dolgozható fel:

en: Execution of “%s” failed:
hu: „%s” végrehajtása meghiúsult:

en: Just now
hu: Épp most

en: %d minute ago | %d minutes ago
hu[0]: %d perce
hu[1]: %d perce

en: %d hour ago | %d hours ago
hu[0]: %d órája
hu[1]: %d órája

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: %d day ago | %d days ago
hu[0]: %d napja
hu[1]: %d napja

en: %d week ago | %d weeks ago
hu[0]: %d hete
hu[1]: %d hete

en: %d month ago | %d months ago
hu[0]: %d hónapja
hu[1]: %d hónapja

en: %d year ago | %d years ago
hu[0]: %d éve
hu[1]: %d éve

note: Translators: Time in 24h format
en: %H∶%M
hu: %H:%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
hu: Tegnap %H:%M

note: Translators: this is the week day name followed by a time string in 24h format. i.e. "Monday, 14:30"
en: %A, %H∶%M
hu: %A %H∶%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %-d, %H∶%M
hu: %B %-d. %H:%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %-d %Y, %H∶%M
hu: %Y. %B %-d. %H:%M

note: Show only the time if date is on today eslint-disable-line no-lonely-if Translators: Time in 12h format
en: %l∶%M %p
hu: %H:%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
hu: Tegnap %H:%M

note: Translators: this is the week day name followed by a time string in 12h format. i.e. "Monday, 2:30 pm"
en: %A, %l∶%M %p
hu: %A %H:%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %-d, %l∶%M %p
hu: %B %-d. %H:%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %-d %Y, %l∶%M %p
hu: %Y. %B %-d. %H:%M

en: Hotspot Login
hu: Hotspot bejelentkezés

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
hu: A kapcsolata ehhez a hotspot bejelentkezéshez nem biztonságos. Az ezen az oldalon megadott jelszavakat és más információkat a közelben lévő emberek is láthatják.

note: No support for non-modal system dialogs, so ignore the option let modal = options['modal'] || true;
en: Deny
hu: Tiltás

en: Allow
hu: Engedélyezés

en: Unnamed Folder
hu: Névtelen mappa

en: %s has been pinned to the dash.
hu: A(z) %s ki lett tűzve a Dashre.

en: %s has been unpinned from the dash.
hu: A(z) %s el lett távolítva a Dashről.

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
hu: Ablakok megnyitása

en: New Window
hu: Új ablak

en: App Details
hu: Alkalmazás részletei

en: Quit
hu: Kilépés

en: Unpin
hu: Kitűzés megszüntetése

en: Pin to Dash
hu: Kitűzés a Dashre

en: Launch using Integrated Graphics Card
hu: Futtatás integrált videokártya használatával

en: Launch using Discrete Graphics Card
hu: Futtatás diszkrét videokártya használatával

en: Select Audio Device
hu: Válasszon hangeszközt

en: Sound Settings
hu: Hangbeállítások

en: Headphones
hu: Fülhallgató

en: Headset
hu: Fejhallgató

en: Microphone
hu: Mikrofon

en: Change Background…
hu: Háttér megváltoztatása…

en: Display Settings
hu: Kijelző beállításai

en: Settings
hu: Beállítások

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
hu: V

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
hu: H

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
hu: K

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
hu: Sz

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
hu: Cs

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
hu: P

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
hu: Sz

note: * * Translators: The header displaying the month name and the year * number, when this is a month of a different year.  You can * reorder the format specifiers or add other modifications * according to the requirements of your language. * "%OB" is the new format specifier introduced in glibc 2.27, *
en: %OB %Y
hu: %Y. %OB

en: Previous month
hu: Előző hónap

en: Next month
hu: Következő hónap

en: Week %V
hu: %V. hét

en: No Notifications
hu: Nincsenek értesítések

en: Do Not Disturb
hu: Ne zavarjanak

en: Clear
hu: Törlés

note: Translators: %s is an application name
en: “%s” is not responding.
hu: „%s” nem válaszol.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely.
hu: Várhat egy kicsit a folytatódására, vagy kikényszerítheti az alkalmazás teljes kilépését.

en: Force Quit
hu: Erőltetett kilépés

en: Wait
hu: Várakozás

en: External drive connected
hu: Külső meghajtó csatlakoztatva

en: External drive disconnected
hu: Külső meghajtó leválasztva

en: Unable to unlock volume
hu: Nem lehet feloldani a kötetet

en: The installed udisks version does not support the PIM setting
hu: A telepített udisks verzió nem támogatja a PIM beállítást

en: Open with %s
hu: Megnyitás ezzel: %s

en: Alternatively you can connect by pushing the “WPS” button on your router.
hu: Alternatívaként kapcsolódhat a „WPS” gomb megnyomásával az eszközön.

en: Connect
hu: Kapcsolódás

en: Key
hu: Kulcs

en: Private key password
hu: Személyes kulcs jelszava

en: Identity
hu: Személyazonosság

en: Service
hu: Szolgáltatás

en: Authentication required
hu: Hitelesítés szükséges

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
hu: Jelszavak vagy titkosítási kulcsok szükségesek a(z) „%s” vezeték nélküli hálózat eléréséhez.

en: Wired 802.1X authentication
hu: Vezetékes 802.1X hitelesítés

en: Network name
hu: Hálózat neve

en: DSL authentication
hu: DSL hitelesítés

en: PIN code required
hu: PIN kód szükséges

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
hu: PIN kód szükséges a mobil széles sávú eszközhöz

en: A password is required to connect to “%s”.
hu: Jelszó szükséges a kapcsolódáshoz a következőhöz: „%s”.

en: Network Manager
hu: Hálózatkezelő

en: VPN password
hu: VPN jelszó

en: Authentication Required
hu: Hitelesítés szükséges

en: Administrator
hu: Rendszergazda

en: Authenticate
hu: Hitelesítés

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
hu: Elnézést, ez nem sikerült. Próbálja újra.

en: %s is now known as %s
hu: %s mostantól %s néven ismert

en: Windows
hu: Ablakok

en: Show Apps
hu: Alkalmazások megjelenítése

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the top bar (e.g., * "Tue 9:29 AM").  The string itself should become a full date, e.g., * "February 17 2015".
en: %B %-d %Y
hu: %Y. %B %-d.

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015".
en: %A %B %e %Y
hu: %Y. %B %-e. %A

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on current year
en: %B %-d
hu: %B %-d.

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on different year
en: %B %-d %Y
hu: %Y. %B %-d.

en: Today
hu: Ma

en: Tomorrow
hu: Holnap

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
hu: Egész nap

note: Translators: Shown in calendar event list as the start/end of events * that only show day and month
en: %m/%d
hu: %m. %d.

en: No Events
hu: Nincsenek események

en: Add world clocks…
hu: Világórák hozzáadása…

en: World Clocks
hu: Világórák

en: Loading…
hu: Betöltés…

en: Go online for weather information
hu: Időjárás-információkért kapcsolódjon az internetre

en: Weather information is currently unavailable
hu: Az időjárás-információk jelenleg nem érhetőek el

en: Weather
hu: Időjárás

en: Select weather location…
hu: Válasszon időjárási helyet…

[ctx: title]
en: Log Out %s
hu: %s kijelentkeztetése

[ctx: title]
en: Log Out
hu: Kijelentkezés

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
hu[0]: %s automatikusan ki fog jelentkezni %d másodperc múlva.
hu[1]: %s automatikusan ki fog jelentkezni %d másodperc múlva.

en: You will be logged out automatically in %d second. | You will be logged out automatically in %d seconds.
hu[0]: Automatikusan ki fog jelentkezni %d másodperc múlva.
hu[1]: Automatikusan ki fog jelentkezni %d másodperc múlva.

[ctx: button]
en: Log Out
hu: Kijelentkezés

[ctx: title]
en: Power Off
hu: Kikapcsolás

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
hu: Frissítések telepítése és kikapcsolás

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
hu[0]: A rendszer automatikusan kikapcsol %d másodperc múlva.
hu[1]: A rendszer automatikusan kikapcsol %d másodperc múlva.

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
hu: Függő szoftverfrissítések telepítése

[ctx: button]
en: Power Off
hu: Kikapcsolás

[ctx: title]
en: Restart
hu: Újraindítás

[ctx: title]
en: Install Updates & Restart
hu: Frissítések telepítése és újraindítás

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
hu[0]: A rendszer automatikusan újraindul %d másodperc múlva.
hu[1]: A rendszer automatikusan újraindul %d másodperc múlva.

[ctx: button]
en: Restart
hu: Újraindítás

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
hu: Újraindítás és frissítések telepítése

en: The system will automatically restart and install updates in %d second. | The system will automatically restart and install updates in %d seconds.
hu[0]: A rendszer %d másodperc múlva automatikusan újraindul és telepíti a frissítéseket.
hu[1]: A rendszer %d másodperc múlva automatikusan újraindul és telepíti a frissítéseket.

[ctx: button]
en: Restart &amp; Install
hu: Újraindítás és telepítés

[ctx: button]
en: Install &amp; Power Off
hu: Telepítés és kikapcsolás

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
hu: Kikapcsolás a frissítések telepítése után

[ctx: title]
en: Restart & Install Upgrade
hu: Újraindítás és frissítések telepítése

note: Translators: This is the text displayed for system upgrades in the shut down dialog. First %s gets replaced with the distro name and second %s with the distro version to upgrade to
en: %s %s will be installed after restart. Upgrade installation can take a long time: ensure that you have backed up and that the computer is plugged in.
hu: A(z) %s %s újraindítás után lesz telepítve. A frissítések telepítése eltarthat egy ideig: győződjön meg arról, hogy készített-e biztonsági mentést, valamint a számítógép be van-e dugva.

en: Low battery power: please plug in before installing updates.
hu: Alacsony telepfeszültség: a frissítések telepítése előtt dugja be eszközét a konnektorba.

en: Some applications are busy or have unsaved work
hu: Egyes alkalmazások elfoglaltak, vagy mentetlen munkát tartalmaznak

en: Other users are logged in
hu: Más felhasználók vannak bejelentkezve

[ctx: button]
en: Boot Options
hu: Indítási beállítások

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login
en: %s (remote)
hu: %s (távoli)

note: Translators: Console here refers to a tty like a VT console
en: %s (console)
hu: %s (konzol)

en: Install
hu: Telepítés

en: Install Extension
hu: Kiterjesztés telepítése

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
hu: Letölti és telepíti a következőt az extensions.gnome.org webhelyről: „%s”?

en: Extension Updates Available
hu: Kiterjesztés-frissítések érhetők el

en: Extension updates are ready to be installed.
hu: A kiterjesztés-frissítések telepítésre készek.

en: Allow inhibiting shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk megakadályozásának engedélyezése

note: Translators: %s is an application name like "Settings"
en: The app %s wants to inhibit shortcuts
hu: A(z) %s alkalmazás meg akarja gátolni a gyorsbillentyűk használatát

en: An app wants to inhibit shortcuts
hu: Egy alkalmazás meg akarja gátolni a gyorsbillentyűk használatát

note: Translators: %s is a keyboard shortcut like "Super+x"
en: You can restore shortcuts by pressing %s.
hu: A(z) %s megnyomásával visszaállíthatja a gyorsbillentyűket.

en: Slow Keys Turned On
hu: Lassú billentyűk be

en: Slow Keys Turned Off
hu: Lassú billentyűk ki

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
hu: Lenyomva tartotta a Shift billentyűt 8 másodpercig. Ez a Lassú billentyűk szolgáltatás gyorsbillentyűje, ami a billentyűzet működését befolyásolja.

en: Sticky Keys Turned On
hu: Ragadós billentyűk be

en: Sticky Keys Turned Off
hu: Ragadós billentyűk ki

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
hu: Egymás után ötször nyomta meg a Shift billentyűt. Ez a Ragadós billentyűk szolgáltatás gyorsbillentyűje, ami a billentyűzet viselkedését befolyásolja.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
hu: Egyszerre két billentyűt nyomott meg, vagy a Shift billentyűt egymás után ötször. Ez kikapcsolja a Ragadós billentyűk szolgáltatást, ami a billentyűzet viselkedését befolyásolja.

en: Leave On
hu: Bekapcsolva hagyás

en: Turn On
hu: Bekapcsolás

en: Turn Off
hu: Kikapcsolás

en: Leave Off
hu: Kikapcsolva hagyás

en: Keyboard Settings
hu: Billentyűzetbeállítások

en: No extensions installed
hu: Nincsenek kiterjesztések telepítve

note: Translators: argument is an extension UUID.
en: %s has not emitted any errors.
hu: %s nem adott hibát.

en: Hide Errors
hu: Hibák elrejtése

en: Show Errors
hu: Hibák megjelenítése

en: Enabled
hu: Engedélyezve

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
hu: Tiltva

en: Error
hu: Hiba

en: Out of date
hu: Elavult

en: Downloading
hu: Letöltés

en: Disabling
hu: Letiltás

en: Enabling
hu: Engedélyezés

en: View Source
hu: Forrás megtekintése

en: Web Page
hu: Weblap

en: System was put in unsafe mode
hu: A rendszer nem biztonságos módba lett állítva

en: Apps now have unrestricted access
hu: Az alkalmazásoknak most már korlátlan hozzáférésük van

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Logged in as a privileged user
hu: Bejelentkezés privilegizált felhasználóként

en: Running a session as a privileged user should be avoided for security reasons. If possible, you should log in as a normal user.
hu: A privilegizált felhasználóként futtatott munkameneteket biztonsági okokból érdemes kerülni. Ha lehetséges, jelentkezzen be normál felhasználóként.

en: Screen Lock disabled
hu: Képernyőzárolás letiltva

en: Screen Locking requires the GNOME display manager.
hu: A képernyőzároláshoz a GNOME kijelzőkezelő szükséges.

en: System Information
hu: Rendszerinformációk

en: Unknown artist
hu: Ismeretlen előadó

en: Unknown title
hu: Ismeretlen cím

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search
hu: Gépeljen a kereséshez

en: Apps
hu: Alkalmazások

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
hu: Áttekintés

en: New shortcut…
hu: Új gyorsbillentyű…

en: App defined
hu: Alkalmazás által meghatározott

en: Show on-screen help
hu: Súgó megjelenítése

en: Switch monitor
hu: Kijelzőváltás

en: Assign keystroke
hu: Billentyűleütés hozzárendelése

en: Done
hu: Kész

en: Edit…
hu: Szerkesztés…

en: None
hu: Nincs

en: Press a button to configure
hu: Válasszon egy beállítandó gombot

en: Press Esc to exit
hu: Nyomja meg az Esc gombot a kilépéshez

en: Press any key to exit
hu: Nyomjon meg egy gombot a kilépéshez

en: Activities
hu: Tevékenységek

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
hu: Rendszer

en: Top Bar
hu: Felső sáv

en: Open menu
hu: Menü megnyitása

en: Run a Command
hu: Egy parancs futtatása

en: Press ESC to close
hu: Nyomja meg az Esc gombot a bezáráshoz

en: Restart is not available on Wayland
hu: Az újraindítás nem érhető el Wayland alatt

en: Restarting…
hu: Újraindítás…

en: GNOME needs to lock the screen
hu: A GNOME-nak zárolnia kell a képernyőt

en: Unable to lock
hu: Nem lehet zárolni

en: Lock was blocked by an app
hu: A zárolást egy alkalmazás blokkolta

en: Selection
hu: Kijelölés

en: Area Selection
hu: Terület kijelölése

en: Screen
hu: Képernyő

en: Screen Selection
hu: Képernyő kijelölése

en: Window
hu: Ablak

en: Window Selection
hu: Ablak kijelölése

en: Screenshot / Screencast
hu: Képernyőkép vagy képernyőfelvétel

note: Translators: since this string refers to an action, it needs to be phrased as a verb.
en: Capture
hu: Rögzítés

en: Show Pointer
hu: Mutató megjelenítése

note: Translators: this is the folder where recorded screencasts are stored.
en: Screencasts
hu: Képernyőfelvételek

note: Translators: this is a filename used for screencast * recording, where "%d" and "%t" date and time, e.g. * "Screencast from 07-17-2013 10:00:46 PM.webm"
en: Screencast from %d %t.webm
hu: Képernyőfelvétel ekkor: %d %t.webm

note: Translators: notification source name.
en: Screenshot
hu: Képernyőkép

note: Translators: notification title.
en: Screencast recorded
hu: Képernyőfelvétel rögzítve

note: Translators: notification body when a screencast was recorded.
en: Click here to view the video.
hu: Kattintson ide a videó megtekintéséhez.

note: Translators: button on the screencast notification. Translators: button on the screenshot notification.
en: Show in Files
hu: Megjelenítés a fájlokban

note: Translators: this is the name of the file that the screenshot is saved to. The placeholder is a timestamp, e.g. "2017-05-21 12-24-03".
en: Screenshot from %s
hu: Képernyőkép ekkor: %s

note: Translators: notification title.
en: Screenshot captured
hu: Képernyőkép rögzítve

note: Translators: notification body when a screenshot was captured.
en: You can paste the image from the clipboard.
hu: Beillesztheti a képet a vágólapról.

en: Screenshot taken
hu: Képernyőkép elkészült

en: Searching…
hu: Keresés…

en: No results.
hu: Nincs találat.

en: %d more | %d more
hu[0]: még %d további
hu[1]: még %d további

en: Search
hu: Oldalsáv

en: Copy
hu: Másolás

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Show Text
hu: Szöveg megjelenítése

en: Hide Text
hu: Szöveg elrejtése

en: Caps lock is on.
hu: A Caps Lock be van kapcsolva.

en: Hidden Volume
hu: Rejtett kötet

en: Windows System Volume
hu: Windows rendszerkötet

en: Uses Keyfiles
hu: Kulcsfájlokat használ

note: Translators: %s is the Disks application
en: To unlock a volume that uses keyfiles, use the <i>%s</i> utility instead.
hu: A kulcsfájlokat használó kötetek feloldásához használja inkább a(z) <i>%s</i> segédprogramot.

en: You need an external utility like <i>Disks</i> to unlock a volume that uses keyfiles.
hu: Külső segédprogramra, például a <i>Lemezekre</i> van szüksége egy kulcsfájlokat használó kötet feloldásához.

en: PIM Number
hu: PIM-szám

en: Remember Password
hu: Jelszó megjegyzése

en: Unlock
hu: Feloldás

note: Translators: %s is the Disks application
en: Open %s
hu: %s megnyitása

en: The PIM must be a number or empty.
hu: A PIM-nek számnak vagy üresnek kell lennie.

en: Accessibility
hu: Akadálymentesítés

en: High Contrast
hu: Nagy kontraszt

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Screen Reader
hu: Képernyőolvasó

en: Screen Keyboard
hu: Képernyő-billentyűzet

en: Visual Alerts
hu: Vizuális figyelmeztetések

en: Sticky Keys
hu: Ragadós billentyűk

en: Slow Keys
hu: Lassú billentyűk

en: Bounce Keys
hu: Billentyűszűrés

en: Mouse Keys
hu: Egérbillentyűk

en: Accessibility Settings
hu: Akadálymentesítési beállítások

en: Large Text
hu: Nagy szöveg

en: Auto Rotate
hu: Automatikus forgatás

[ctx: title]
en: Background Apps
hu: Háttéralkalmazások

en: Apps known to be running without a window
hu: Köztudottan ablak nélkül futó alkalmazások

en: App Settings
hu: Alkalmazás beállításai

en: No Background Apps
hu: Nincsenek háttéralkalmazások

en: %d Background App | %d Background Apps
hu[0]: %d háttéralkalmazás
hu[1]: %d háttéralkalmazás

en: Disconnect
hu: Leválasztás

en: Bluetooth Settings
hu: Bluetooth beállítások

en: No available or connected devices
hu: Nincsenek elérhető vagy csatlakoztatott eszközök

en: Turn on Bluetooth to connect to devices
hu: Kapcsolja be a Bluetooth-t az eszközökhöz való kapcsolódáshoz

note: Translators: This is the number of connected bluetooth devices
en: %d Connected | %d Connected
hu[0]: %d kapcsolódva
hu[1]: %d kapcsolódva

en: Brightness
hu: Fényerő

en: Dark Style
hu: Sötét stílus

en: Single Click
hu: Egy kattintás

en: Double Click
hu: Dupla kattintás

en: Drag
hu: Húzás

en: Secondary Click
hu: Másodlagos kattintás

en: Dwell Click
hu: Rámutatási kattintás

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: Show Keyboard Layout
hu: Billentyűzetkiosztás megjelenítése

en: Allow location access
hu: Helyadatok elérésének engedélyezése

note: Translators: %s is an application name
en: The app %s wants to access your location
hu: A(z) %s alkalmazás el szeretné érni a helyadatait

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings.
hu: A helyadatok elérése bármikor megváltoztatható az adatvédelmi beállításokban.

en: Deny Access
hu: Hozzáférés tiltása

en: Grant Access
hu: Hozzáférés megadása

en: <unknown>
hu: <ismeretlen>

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Disconnect %s
hu: %s leválasztása

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Connect to %s
hu: Kapcsolódás ehhez: %s

en: Secure
hu: biztonságos

en: Not secure
hu: nem biztonságos

en: Signal strength %s%%
hu: %s%%-os jelerősség

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hotspot
hu: %s hotspot

en: %d connected | %d connected
hu[0]: %d kapcsolódva
hu[1]: %d kapcsolódva

en: VPN Settings
hu: VPN beállítások

en: All Networks
hu: Összes hálózat

en: Wired Connections
hu: Vezetékes kapcsolatok

en: Wired Settings
hu: Vezetékes beállítások

en: Bluetooth Tethers
hu: Bluetooth alapú internetmegosztók

note: Translators: "Tether" from "Bluetooth Tether"
en: Tether
hu: Internetmegosztás

en: Mobile Connections
hu: Mobil kapcsolatok

en: Mobile Broadband Settings
hu: Mobil széles sáv beállítások

note: Translators: "Mobile" from "Mobile Broadband"
en: Mobile
hu: Mobil

en: Connection failed
hu: A kapcsolódás sikertelen

en: Activation of network connection failed
hu: A hálózati kapcsolat aktiválása sikertelen

en: Night Light
hu: Éjszakai fény

[ctx: Power profile]
en: Performance
hu: Teljesítmény

[ctx: Power profile]
en: Balanced
hu: Kiegyensúlyozott

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
hu: Energiatakarékos

en: Power Mode
hu: Energiagazdálkodási mód

en: Power Settings
hu: Energiagazdálkodási beállítások

en: Stop Screencast
hu: Képernyőfelvétel leállítása

en: Stop Screen Sharing
hu: Képernyőmegosztás leállítása

en: Airplane Mode
hu: Repülőgép mód

note: Translators: entry in the window right click menu.
en: Take Screenshot
hu: Képernyőkép készítése

en: Power Off Menu
hu: Kikapcsolás menü

en: Suspend
hu: Felfüggesztés

en: Restart…
hu: Újraindítás…

en: Power Off…
hu: Kikapcsolás…

en: Log Out…
hu: Kijelentkezés…

en: Switch User…
hu: Felhasználóváltás…

[ctx: action]
en: Lock Screen
hu: Zárolási képernyő

en: Unknown Thunderbolt device
hu: Ismeretlen thunderbolt eszköz

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
hu: Új eszköz lett felismerve, amíg távol volt. Válassza le, és csatlakoztassa újra az eszközt, hogy megkezdhesse a használatát.

en: Unauthorized Thunderbolt device
hu: Jogosulatlan Thunderbolt eszköz

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator.
hu: Új eszköz lett észlelve, de egy rendszergazdának hitelesítenie szükséges.

en: Thunderbolt authorization error
hu: Thunderbolt engedélyezési hiba

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
hu: Nem sikerült a Thunderbolt eszköz engedélyezése: %s

en: Volume changed
hu: Hangerő megváltozott

en: Unmute
hu: Visszahangosítás

en: Mute
hu: Némítás

en: Volume
hu: Hangerő

en: Sound Output
hu: Hangkimenet

en: Sound Input
hu: Hangbemenet

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
hu: Tükrözés

note: Translators: this is for the desktop spanning displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Join Displays
hu: Kijelzők egyesítése

note: Translators: this is for using only an external display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
hu: Csak a külső

note: Translators: this is for using only the laptop display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Built-in Only
hu: Csak a beépített

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A %B %-d
hu: %B %-d. %A

en: Swipe up to unlock
hu: Húzza felfelé a feloldáshoz

en: Click or press a key to unlock
hu: Kattintson vagy nyomjon meg egy billentyűt a feloldáshoz

en: Unlock Window
hu: Ablak feloldása

en: Log in as another user
hu: Bejelentkezés más felhasználóként

en: Welcome to GNOME %s
hu: Üdvözli a GNOME %s

en: If you want to learn your way around, check out the tour.
hu: Ha szeretné kiismerni, hogy mi merre van, nézze meg a bemutatót.

en: No Thanks
hu: Köszönöm, nem

en: Take Tour
hu: Bemutató megtekintése

en: “%s” is ready
hu: „%s” kész

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
hu: Megtartja ezen beállításokat?

en: Revert Settings
hu: Beállítások visszavonása

en: Keep Changes
hu: Módosítások megtartása

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
hu[0]: A beállítások módosításai %d másodperc múlva visszavonásra kerülnek
hu[1]: A beállítások módosításai %d másodperc múlva visszavonásra kerülnek

en: Hide
hu: Elrejtés

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Maximize
hu: Maximalizálás

en: Move
hu: Áthelyezés

en: Resize
hu: Átméretezés

en: Move Titlebar Onscreen
hu: Címsor mozgatása a képernyőre

en: Always on Top
hu: Mindig felül

en: Always on Visible Workspace
hu: Mindig a látható munkaterületen

en: Move to Workspace Left
hu: Áthelyezés a bal oldali munkaterületre

en: Move to Workspace Right
hu: Áthelyezés a jobb oldali munkaterületre

en: Move to Workspace Up
hu: Áthelyezés a felső munkaterületre

en: Move to Workspace Down
hu: Áthelyezés az alsó munkaterületre

en: Move to Monitor Up
hu: Áthelyezés a felső kijelzőre

en: Move to Monitor Down
hu: Áthelyezés az alsó kijelzőre

en: Move to Monitor Left
hu: Áthelyezés a bal oldali kijelzőre

en: Move to Monitor Right
hu: Áthelyezés a jobb oldali kijelzőre

en: Close
hu: Bezárás

en: Print version
hu: Verzió kiírása

en: Mode used by GDM for login screen
hu: A GDM által a bejelentkezési képernyőhöz használt mód

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
hu: Használjon egy adott módot, például a „gdm”-et a bejelentkező képernyőn

en: List possible modes
hu: Lehetséges módok listázása

en: Force animations to be enabled
hu: Animációk engedélyezésének kényszerítése

[ctx: program]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Failed to launch “%s”
hu: „%s” indítása meghiúsult

en: Passwords do not match.
hu: A jelszavak nem egyeznek.

en: Password cannot be blank
hu: A jelszó nem lehet üres

en: Authentication dialog was dismissed by the user
hu: A hitelesítési ablakot a felhasználó bezárta

en: Icon '%s' not present in theme %s
hu: A(z) „%s” ikon nincs benne a(z) %s témában

en: Failed to load icon
hu: Nem sikerült betölteni az ikont

en: Extensions
hu: Kiterjesztések

en: Manage your GNOME Extensions
hu: Saját GNOME kiterjesztések kezelése

en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: GNOME Extensions handles updating extensions, configuring extension preferences and removing or disabling unwanted extensions.
hu: A GNOME kiterjesztések kezeli a kiterjesztések frissítését, a kiterjesztésbeállítások konfigurálást és a nem kívánatos kiterjesztések eltávolítását vagy letiltását.

en: Configure GNOME Shell Extensions
hu: GNOME Shell kiterjesztések beállítása

en: No Matches
hu: Nincs találat

en: Remove “%s”?
hu: Eltávolítja ezt: „%s”?

en: If you remove the extension, you need to return to download it if you want to enable it again
hu: Ha eltávolítja a kiterjesztést, akkor vissza kell térnie a letöltéshez, ha újra engedélyezni akarja.

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: %d extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
hu[0]: %d kiterjesztés lesz frissítve a következő bejelentkezéskor.
hu[1]: %d kiterjesztés lesz frissítve a következő bejelentkezéskor.

en: The extension is incompatible with the current GNOME version
hu: A kiterjesztés nem kompatibilis a jelenlegi GNOME verzióval

en: The extension had an error
hu: A kiterjesztésnek hibája volt

en: The extension can be updated
hu: A kiterjesztés frissíthető

en: Website
hu: Weboldal

en: Remove…
hu: Eltávolítás…

en: Help
hu: Súgó

en: About Extensions
hu: A kiterjesztések névjegye

en: Extensions can cause performance and stability issues. Disable extensions if you encounter problems with your system.
hu: A kiterjesztések teljesítménybeli és stabilitási problémákat okozhatnak. Tiltsa le a kiterjesztéseket, ha problémákat tapasztal a rendszerével kapcsolatban.

en: Manually Installed
hu: Kézileg telepített

en: To find and add extensions, visit <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
hu: A kiterjesztések megtalálásához és hozzáadásához keresse fel az <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a> oldalt.

en: Built-In
hu: Beépített

en: No Installed Extensions
hu: Nincsenek telepített kiterjesztések

en: We’re very sorry, but it was not possible to get the list of installed extensions. Make sure you are logged into GNOME and try again.
hu: Sajnáljuk, de nem volt lehetséges lekérni a telepített kiterjesztések listáját. Győződjön meg róla, hogy bejelentkezett a GNOME-ba, és próbálja meg újra.

en: Extension Updates Ready
hu: A kiterjesztésfrissítések készen állnak

note: Translators: a file path to an extension directory
en: The new extension was successfully created in %s.
hu: Az új kiterjesztés sikeresen létrehozva itt: %s.

en: Name should be a very short (ideally descriptive) string.
    Examples are: %s
hu: A névnek egy rövid (ideális esetben kifejező) karakterláncnak kell lennie.
    Példák: %s

en: Name
hu: Név

en: Description is a single-sentence explanation of what your extension does.
    Examples are: %s
hu: A leírás egy egymondatos magyarázat a kiterjesztés működéséről.
    Példák: %s

en: Description
hu: Leírás

en: UUID is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (clicktofocus@janedoe.example.com)
hu: A UUID a kiegészítő globálisan egyedi azonosítója.
    E-mail cím formátumúnak kell lennie (clicktofocus@janedoe.example.com)

en: Choose one of the available templates:
hu: Válassza ki az elérhető sablonok egyikét:

en: Template
hu: Sablon

en: The unique identifier of the new extension
hu: Az új kiterjesztés egyedi azonosítója

en: NAME
hu: NÉV

en: The user-visible name of the new extension
hu: Az új kiterjesztés felhasználók számára látható neve

en: DESCRIPTION
hu: LEÍRÁS

en: A short description of what the extension does
hu: Rövid leírás arról, hogy a kiterjesztés mit csinál

en: TEMPLATE
hu: SABLON

en: The template to use for the new extension
hu: Az új kiterjesztéshez használandó sablon

en: Enter extension information interactively
hu: Adja meg a kiterjesztés információit interaktív módon

en: Create a new extension
hu: Új kiterjesztés létrehozása

en: Unknown arguments
hu: Ismeretlen argumentumok

en: UUID, name and description are required
hu: A UUID, név és leírás kötelező

en: Extension “%s” does not exist
hu: A(z) „%s” kiterjesztés nem létezik

en: Disable an extension
hu: Kiterjesztés letiltása

en: No UUID given
hu: Nincs UUID megadva

en: More than one UUID given
hu: Több mint egy UUID lett megadva

en: Enable an extension
hu: Kiterjesztés engedélyezése

en: Failed to connect to GNOME Shell
hu: Nem sikerült kapcsolódni a GNOME Shellhez

en: Extension “%s” doesn't exist
hu: A(z) „%s” kiterjesztés nem létezik

en: Show extensions info
hu: Kiterjesztésinformációk megjelenítése

en: Overwrite an existing extension
hu: Meglévő kiterjesztés felülírása

en: EXTENSION_BUNDLE
hu: KITERJESZTÉSCSOMAG

en: Install an extension bundle
hu: Kiterjesztéscsomag telepítése

en: No extension bundle specified
hu: Nincs megadva kiterjesztéscsomag

en: More than one extension bundle specified
hu: Több mint egy kiterjesztéscsomag lett megadva

en: Show user-installed extensions
hu: Felhasználó által telepített kiterjesztések megjelenítése

en: Show system-installed extensions
hu: Rendszer által telepített kiterjesztések megjelenítése

en: Show enabled extensions
hu: Engedélyezett kiterjesztések megjelenítése

en: Show disabled extensions
hu: Letiltott kiterjesztések megjelenítése

en: Show extensions with preferences
hu: Beállításokkal rendelkező kiterjesztések megjelenítése

en: Show extensions with updates
hu: Frissítésekkel rendelkező kiterjesztések megjelenítése

en: Print extension details
hu: Kiterjesztés részleteinek kiírása

en: List installed extensions
hu: Telepített kiterjesztések felsorolása

en: FILE
hu: FÁJL

en: Additional source to include in the bundle
hu: További hozzáadandó források a csomaghoz

en: SCHEMA
hu: SÉMA

en: A GSettings schema that should be included
hu: Csomaghoz adandó GSettings séma

en: DIRECTORY
hu: KÖNYVTÁR

en: The directory where translations are found
hu: A könyvtár, amely a fordításokat tartalmazza

en: DOMAIN
hu: TARTOMÁNY

en: The gettext domain to use for translations
hu: A fordításokhoz használandó gettext tartomány

en: Overwrite an existing pack
hu: Létező csomag felülírása

en: The directory where the pack should be created
hu: A könyvtár, ahol a csomagot létre kell hozni

en: SOURCE_DIRECTORY
hu: FORRÁS_KÖNYVTÁR

en: Create an extension bundle
hu: Kiterjesztéscsomag létrehozása

en: More than one source directory specified
hu: Több mint egy forráskönyvtár lett megadva

en: Extension “%s” doesn't have preferences
hu: A(z) „%s” kiterjesztésnek nincsenek beállításai

en: Failed to open prefs for extension “%s”: %s
hu: A(z) „%s” kiterjesztés beállításainak megnyitása sikertelen: %s

en: Opens extension preferences
hu: Megnyitja a kiterjesztés beállításait

en: Reset an extension
hu: Kiterjesztés visszaállítása

en: Cannot uninstall system extensions
hu: Nem lehet eltávolítani a rendszerkiterjesztéseket

en: Failed to uninstall “%s”
hu: A(z) „%s” eltávolítása sikertelen

en: Uninstall an extension
hu: Kiterjesztés eltávolítása

en: Do not print error messages
hu: Ne írjon ki hibaüzeneteket

en: Path
hu: Útvonal

en: Original author
hu: Eredeti szerző

en: Version
hu: Verzió

en: State
hu: Állapot

en: “version” takes no arguments
hu: a „version” nem fogad argumentumokat

en: Usage:
hu: Használat:

en: Print version information and exit.
hu: Verzióinformációk kiírása és kilépés.

en: COMMAND
hu: PARANCS

en: [ARGS…]
hu: [ARGUMENTUMOK…]

en: Commands:
hu: Parancsok:

en: Print help
hu: Súgó kiírása

en: Enable extension
hu: Kiterjesztés engedélyezése

en: Disable extension
hu: Kiterjesztés letiltása

en: Reset extension
hu: Kiterjesztés visszaállítása

en: Uninstall extension
hu: Kiterjesztés eltávolítása

en: List extensions
hu: Kiterjesztések felsorolása

en: Show extension info
hu: Kiterjesztésinformációk megjelenítése

en: Open extension preferences
hu: Kiterjesztésbeállítások megnyitása

en: Create extension
hu: Kiterjesztés létrehozása

en: Package extension
hu: Kiterjesztés csomagolása

en: Install extension bundle
hu: Kiterjesztéscsomag telepítése

en: Use “%s” to get detailed help.
hu: Részletes súgóhoz használja ezt: „%s”.

en: Plain
hu: Egyszerű

en: An empty extension
hu: Egy üres kiterjesztés

en: Indicator
hu: Jelző

en: Add an icon to the top bar
hu: Ikon hozzáadása a felső sávhoz

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
hu[0]: %u kimenet
hu[1]: %u kimenet

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
hu[0]: %u bemenet
hu[1]: %u bemenet

en: System Sounds
hu: Rendszerhangok
