gnome-shell - en to ie translation catalogue (225 entries)

en: Launchers
ie: Lansatores

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots.
en: Screenshots
ie: Capturas de ecran

en: Take a screenshot
ie: Capter li ecran

en: Take a screenshot of a window
ie: Capter un fenestre

en: System
ie: Sistema

en: GNOME Shell
ie: Shell GNOME

en: Locations
ie: Localisationes

en: Location
ie: Localisation

en: Technical Details
ie: Detallies technic

en: Homepage
ie: Hem-págine

en: Cancel
ie: Anullar

en: Password
ie: Contrasigne

en: Not listed?
ie: Ne es in li liste?

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
ie: (p.ex. usator o %s)

en: Username
ie: Nómine de usator

en: Authentication error
ie: Errore de autentication

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
ie: Extinter

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the restart action in search
en: Restart
ie: Restartar

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
ie: Serrar li ecran

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
ie: Cluder li session

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the suspend action in search
en: Suspend
ie: Suspender

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
ie: Cambiar li usator

en: Command not found
ie: Comande ne esset trovat

en: Just now
ie: Nu

en: %d minute ago | %d minutes ago
ie[0]: ante %d minute
ie[1]: ante %d minutes

en: %d hour ago | %d hours ago
ie[0]: ante %d hor
ie[1]: ante %d hores

en: Yesterday
ie: Yer

en: %d day ago | %d days ago
ie[0]: %d die
ie[1]: %d dies

en: %d week ago | %d weeks ago
ie[0]: ante %d semane
ie[1]: ante %d semanes

en: %d month ago | %d months ago
ie[0]: ante %d mensu
ie[1]: ante %d mensus

en: %d year ago | %d years ago
ie[0]: ante %d annu
ie[1]: ante %d annus

note: Translators: Time in 24h format
en: %H∶%M
ie: %H:%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
ie: Yer a %H:%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
ie: Yer, %l:%M %p

en: Unnamed Folder
ie: Fólder sin nómine

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
ie: Apertet fenestres

en: New Window
ie: Nov fenestre

en: Show Details
ie: Monstrar detallies

en: Quit
ie: Salir

en: Unpin
ie: Defixar

en: Select Audio Device
ie: Selecter un audioaparate

en: Sound Settings
ie: Parametres de son

en: Headphones
ie: Escutatores

en: Microphone
ie: Microfon

en: Display Settings
ie: Parametres de monitor

en: Settings
ie: Parametres

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
ie: So

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
ie: Lu

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
ie: Ma

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
ie: Me

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
ie: Jo

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
ie: Ve

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
ie: Sa

note: * * Translators: The header displaying the month name and the year * number, when this is a month of a different year.  You can * reorder the format specifiers or add other modifications * according to the requirements of your language. * "%OB" is the new format specifier introduced in glibc 2.27, *
en: %OB %Y
ie: %B %Y

en: Previous month
ie: Li precedent mensu

en: Next month
ie: Li sequent mensu

en: Week %V
ie: Semane %V

en: No Notifications
ie: Null notificationes

en: Do Not Disturb
ie: Ne disturbar

en: Clear
ie: Vacuar

en: Force Quit
ie: Terminar

en: Wait
ie: Atender

en: Open with %s
ie: Aperter per %s

en: Connect
ie: Connexer

en: Key
ie: Clave

en: Private key password
ie: Contrasigne del clave privat

en: Identity
ie: Identitá

en: Service
ie: Servicie

en: Authentication required
ie: Autentication es besonat

en: Network name
ie: Nómine de rete

en: DSL authentication
ie: Autentication DSL

en: Network Manager
ie: Gerente de rete

en: VPN password
ie: Contrasigne de VPN

en: Authentication Required
ie: Autentication es postulat

en: Authenticate
ie: Autenticar

en: Windows
ie: Fenestres

en: Show Applications
ie: Monstrar applicationes

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the top bar (e.g., * "Tue 9:29 AM").  The string itself should become a full date, e.g., * "February 17 2015".
en: %B %-d %Y
ie: %d %B %Y

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015".
en: %A %B %e %Y
ie: %A, %-e %b %Y

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on current year
en: %B %-d
ie: %e %b

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on different year
en: %B %-d %Y
ie: %d %B %Y

en: Today
ie: Hodie

en: Tomorrow
ie: Deman

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
ie: Li tot die

note: Translators: Shown in calendar event list as the start/end of events * that only show day and month
en: %m/%d
ie: %d.%m

en: No Events
ie: Null evenimentes

en: Weather
ie: Tempe

[ctx: title]
en: Log Out %s
ie: Cluder li session de %s

[ctx: title]
en: Log Out
ie: Cluder li session

[ctx: button]
en: Log Out
ie: Cluder li session

[ctx: title]
en: Power Off
ie: Extintion

[ctx: button]
en: Power Off
ie: Extinter

[ctx: title]
en: Restart
ie: Restarta

[ctx: button]
en: Restart
ie: Restartar

[ctx: button]
en: Restart &amp; Install
ie: Restartar e installar

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login
en: %s (remote)
ie: %s (lontan)

en: Install
ie: Installar

en: Install Extension
ie: Installar un extension

en: Deny
ie: Refusar

en: Allow
ie: Permisser

en: Turn On
ie: Activar

en: Turn Off
ie: Desactivar

en: Region & Language Settings
ie: Parametres de lingue e region

en: No extensions installed
ie: Null extensiones installat

en: Hide Errors
ie: Celar errores

en: Show Errors
ie: Monstrar errores

en: Enabled
ie: Permisset

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ie: Despermisset

en: Error
ie: Errore

en: Out of date
ie: Obsolet

en: Downloading
ie: Descarga

en: View Source
ie: Vider li fonte

en: Web Page
ie: Págine Web

en: Undo
ie: Defar

en: System Information
ie: Information del sistema

en: Unknown artist
ie: Ínconosset artist

en: Unknown title
ie: Ínconosset titul

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search
ie: Tippa por serchar

en: Applications
ie: Applicationes

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
ie: Compendie

en: New shortcut…
ie: Nov rapid-taste…

en: Switch monitor
ie: Cambiar li monitor

en: Done
ie: Finit

en: Edit…
ie: Modificar…

en: None
ie: Null

en: Activities
ie: Activitás

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
ie: Sistema

en: Run a Command
ie: Lansar un comande

en: Press ESC to close
ie: Tippa Esc por cluder

en: Restarting…
ie: Restartante...

en: Area Selection
ie: Selection de un area

en: Screen
ie: Ecran

en: Screen Selection
ie: Selection de un ecran

en: Window
ie: Fenestre

en: Window Selection
ie: Selection de fenestres

en: Show Pointer
ie: Monstrar li apuntator

note: Translators: notification source name.
en: Screenshot
ie: Captura del ecran

note: Translators: button on the screencast notification. Translators: button on the screenshot notification.
en: Show in Files
ie: Monstrar in Files

note: Translators: this is the name of the file that the screenshot is saved to. The placeholder is a timestamp, e.g. "2017-05-21 12-24-03".
en: Screenshot from %s
ie: Captura de %s

en: Screenshot taken
ie: Ecran ha esset capturat

en: Searching…
ie: Serchante...

en: No results.
ie: Null resultates.

en: %d more | %d more
ie[0]: %d plu
ie[1]: %d plu

en: Search
ie: Serchar

en: Copy
ie: Copiar

en: Paste
ie: Collar

en: Show Text
ie: Monstrar textu

en: Hide Text
ie: Celar textu

en: Caps lock is on.
ie: Caps Lock es activ.

en: Hidden Volume
ie: Celat volume

en: Remember Password
ie: Memorar li contrasigne

en: Unlock
ie: Desserrar

note: Translators: %s is the Disks application
en: Open %s
ie: Aperter %s

note: Translators: %s is the Disks application
en: Unable to start %s
ie: Ne successat startar %s

en: Accessibility
ie: Accessibilitá

en: High Contrast
ie: Alt contraste

en: Zoom
ie: Scalar

en: Screen Reader
ie: Letor del ecran

en: Screen Keyboard
ie: Tastatura visual

en: Sticky Keys
ie: Restant tastes

en: Slow Keys
ie: Lent tastes

en: Bounce Keys
ie: Restant tastes

en: Mouse Keys
ie: Tastes del mus

en: Large Text
ie: Grand textu

en: Brightness
ie: Luciditá

en: Dark Mode
ie: Mode obscur

en: Single Click
ie: Singul clic

en: Double Click
ie: Duplic clic

en: Drag
ie: Tirar

en: Keyboard
ie: Tastatura

en: Show Keyboard Layout
ie: Monstrar li arangeament del tastatura

en: <unknown>
ie: <ínconosset>

[ctx: Power profile]
en: Performance
ie: Productivitá

en: Airplane Mode
ie: Mode de avion

note: Translators: entry in the window right click menu.
en: Take Screenshot
ie: Capturar li ecran

en: Power Off Menu
ie: Menú de extintion

en: Suspend
ie: Suspender

en: Restart…
ie: Restartar…

en: Power Off…
ie: Extinter…

en: Log Out…
ie: Cluder li session…

en: Switch User…
ie: Cambiar li usator…

[ctx: action]
en: Lock Screen
ie: Serrar li ecran

en: Unknown Thunderbolt device
ie: Ínconosset aparate Thunderbolt

en: Volume
ie: Volúmine

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
ie: Duplicar

note: Translators: this is for using only an external display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
ie: Solmen extern

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A %B %-d
ie: %a, %d %b

en: Welcome to GNOME %s
ie: Benevenit a GNOME %s

en: No Thanks
ie: Ne, mersí

en: Revert Settings
ie: Reverter

en: Keep Changes
ie: Retener

en: Hide
ie: Celar

en: Restore
ie: Restituer

en: Maximize
ie: Maximisar

en: Move
ie: Mover

en: Resize
ie: Redimensionar

en: Always on Top
ie: Sempre in avan

en: Always on Visible Workspace
ie: Sempre in li visibil labor-spacie

en: Close
ie: Clúder

en: Print version
ie: Printar li version

[ctx: program]
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Extensions
ie: Extensiones

en: The GNOME Project
ie: Li projecte GNOME

en: No Matches
ie: Null corespondenties

en: Remove “%s”?
ie: Remover «%s»?

en: Remove
ie: Remover

en: Remove…
ie: Remover…

en: Help
ie: Auxilie

en: About Extensions
ie: Pri Extensiones

en: No Installed Extensions
ie: Null installat extensiones

en: Name
ie: Nómine

en: Description
ie: Descrition

en: Template
ie: Modelle

en: NAME
ie: NÓMINE

en: DESCRIPTION
ie: DESCRITION

en: TEMPLATE
ie: MODELLE

en: DIRECTORY
ie: DIRECTORIA

en: DOMAIN
ie: DOMINIA

en: Path
ie: Rute

en: Original author
ie: Original autor

en: State
ie: Statu

en: COMMAND
ie: COMANDE

en: Commands:
ie: Comandes:

en: Plain
ie: Simplic

en: System Sounds
ie: Sones de sistema
