gnome-shell master - en to mjw translation catalogue (256 entries)

en: Show the notification list
mjw: Notification list ke paklang

en: Focus the active notification
mjw: Non-het notification ke paklang

en: Show the overview
mjw: Kado-kawe

en: Show all applications
mjw: Kado-kawe applications ke-paklang

en: Open the application menu
mjw: Application ason-amung kangpu

en: Always show the “Log out” menu item in the user menu.
mjw: “Log out” menu user menu along do vek nangji.

en: Locations
mjw: Dim

en: Location
mjw: Dim

en: Cancel
mjw: Kethan

en: Something’s gone wrong
mjw: Kopine chokche det

en: Visit extension homepage
mjw: Extensions homepage lang rei tha

en: About Extensions
mjw: Extensions Aputhak

en: No Installed Extensions
mjw: Extension thapthe lang

en: Log Out…
mjw: Hong ke-tet…

en: Choose Session
mjw: Session ingvai nangji

en: Not listed?
mjw: List long awe?

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
mjw: (e.g., user mate %s)

en: Authentication error
mjw: Hovang chokche

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
mjw: Screen kanghap

note: Translators: A list of keywords that match the lock screen action, separated by semicolons
en: lock screen
mjw: Screen kanghap

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
mjw: Monit chelar

note: Translators: A list of keywords that match the switch user action, separated by semicolons
en: switch user
mjw: monit chelar

en: Command not found
mjw: Command longle

note: Replace "Error invoking GLib.shell_parse_argv: " with something nicer
en: Could not parse command:
mjw: Command chokche:

en: Just now
mjw: Non het

en: %d minute ago | %d minutes ago
mjw[0]: %d minute aphrang
mjw[1]: %d minute aphrang

en: %d hour ago | %d hours ago
mjw[0]: Porphai %d aphrang
mjw[1]: Porphai %d aphrang

en: Yesterday
mjw: Tumi

en: %d day ago | %d days ago
mjw[0]: Ni %d aphrang
mjw[1]: Ni %d aphrang

en: %d week ago | %d weeks ago
mjw[0]: Rui %d aphrang
mjw[1]: Rui %d aphrang

en: %d month ago | %d months ago
mjw[0]: Cheklo %d aphrang
mjw[1]: Cheklo %d aphrang

en: %d year ago | %d years ago
mjw[0]: Ningkan %d aphrang
mjw[1]: Ningkan %d aphrang

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
mjw: Tumi, %H∶%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %-d, %H∶%M
mjw: %d %B, %H∶%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %-d %Y, %H∶%M
mjw: %d %B, %Y, %H∶%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
mjw: Tumi, %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %-d, %l∶%M %p
mjw: %d %B, %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %-d %Y, %l∶%M %p
mjw: %d %B, %Y, %l∶%M %p

note: No support for non-modal system dialogs, so ignore the option let modal = options['modal'] || true;
en: Deny Access
mjw: Hovang Longle

en: Grant Access
mjw: Hovang Long

en: Frequently used applications will appear here
mjw: ke lang ver applications la dak klang ik po

en: All
mjw: Kado-kawe

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
mjw: Windows kangpu

en: New Window
mjw: Windows kimi

en: Launch using Dedicated Graphics Card
mjw: Dedicated Graphics Card pen kangpu

en: Remove from Favorites
mjw: Favourites long pen musi noi

en: Add to Favorites
mjw: Favorites long thap noi

en: Show Details
mjw: Details ke-lang

en: %s has been added to your favorites.
mjw: %s nangli favourites along thap ed lo.

en: %s has been removed from your favorites.
mjw: %s nangli favourites pen musi ed lo.

en: Select Audio Device
mjw: Audio Device ingvai tha

en: Sound Settings
mjw: Ase amokha

en: Change Background…
mjw: Arjan kelar…

en: Display Settings
mjw: Display ason-amung

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
mjw: B

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
mjw: U

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
mjw: D

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
mjw: T

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
mjw: B

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
mjw: B

en: Previous month
mjw: Chu cheklo

en: Next month
mjw: Dunthu cheklo

en: Week %V
mjw: Rui %V

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
mjw: Losoni

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on current year
en: %A, %B %-d
mjw: %A, %d %B

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on different year
en: %A, %B %-d, %Y
mjw: %A, %d %B, %Y

en: No Notifications
mjw: Notifications Awe

en: No Events
mjw: Events awe

en: Clear
mjw: Paprei

note: Translators: %s is an application name
en: “%s” is not responding.
mjw: “%s” dam pame me.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
mjw: Nangli inghong chet tame, lason dam bom cheme det tahai kali te application bonchek noipame phan.

en: Force Quit
mjw: Jakong pen ingchir noi

en: Wait
mjw: Inghong tha

en: External drive connected
mjw: External drive chepho lo

en: External drive disconnected
mjw: External drive chepho phe

en: Open with %s
mjw: %s pen kangpu

en: Connect
mjw: Pa-chepho

en: Authentication required
mjw: Hovang nangji

en: Network name
mjw: Network amen

en: DSL authentication
mjw: DSL hovang

en: PIN code required
mjw: PIN code nangji

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
mjw: PIN code nangji sepalar (mobile) hormu phan

en: A password is required to connect to “%s”.
mjw: “%s” pen chepho ji phan password nangji

en: VPN password
mjw: VPN Password

en: Authentication Required
mjw: Hovang nangji

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
mjw: Diya tha, laso pot damde det. Ephong vi thu ik tha.

note: Translators: this is the other person changing their old IM name to their new IM name.
en: %s is now known as %s
mjw: %s phan nonke %s si pu

en: Show Applications
mjw: Applications paklang

note: Translators: this is the name of the dock/favorites area on the left of the overview
en: Dash
mjw: Adim

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the top bar (e.g., * "Tue 9:29 AM").  The string itself should become a full date, e.g., * "February 17 2015".
en: %B %-d %Y
mjw: %e %B, %Y

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015".
en: %A %B %e %Y
mjw: %e %B, %Y, %A

en: Weather
mjw: Botor

en: Select a location…
mjw: Adim chongvai nangji…

en: Loading…
mjw: Wang bom-lo…

en: Go online for weather information
mjw: Online pen botor birta kelang

en: Weather information is currently unavailable
mjw: Botor birta non ko awe

[ctx: title]
en: Log Out %s
mjw: %s phan hong ke-wan

[ctx: title]
en: Log Out
mjw: Hong wang

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
mjw[0]: %s phan hong pa-tet po non %d second lote.
mjw[1]: %s phan hong pa-tet po non %d seconds lote.

en: You will be logged out automatically in %d second. | You will be logged out automatically in %d seconds.
mjw[0]: Nangli phan hong pa-tet po non %d second lote.
mjw[1]: Nangli phan hong pa-tet po non %d seconds lote.

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
mjw: Updates thapdet aphi Power Off noi

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
mjw[0]: Computer amethang chebon po non %d second lote.
mjw[1]: Computer amethang chebon po non %d seconds lote.

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
mjw: Pending software updates thap tha

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
mjw[0]: Computer amethang restart po non %d second lote.
mjw[1]: Computer amethang restart po non %d seconds lote.

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
mjw: restart si Updates thap noi

[ctx: button]
en: Restart &amp; Install
mjw: Restart si Install noi

[ctx: button]
en: Install &amp; Power Off
mjw: Thap det si Power Off noi

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
mjw: Updates det bon-chek noi

[ctx: title]
en: Restart & Install Upgrade
mjw: Restart aphi Upgrade thap noi

en: Running on battery power: Please plug in before installing updates.
mjw: Battery pensi dambom: choningri updates de aprang charge ik noi.

en: Other users are logged in
mjw: Kaprek monit logged dolang.

en: Install Extension
mjw: Extension kethap

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
mjw: Download si “%s” thap noi extensions.gnome.org long pen?

en: Extension Updates Available
mjw: Extensions Updates dolo

en: Deny
mjw: Longle

en: Allow
mjw: Long

en: Hide Errors
mjw: Errors matu

en: Show Errors
mjw: Errors paklang

en: Error
mjw: Chokche

en: Out of date
mjw: Arni chokche

en: Downloading
mjw: San bomlo

en: Web Page
mjw: Web aloh

en: Unknown title
mjw: Amen chinine

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
mjw: Sai

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search
mjw: Kiri phan ketok

en: New shortcut…
mjw: Shortcut kimi…

en: Switch monitor
mjw: Monitor kelar

en: Done
mjw: Tanglo

en: None
mjw: Angse

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
mjw: Sai (WiP)

en: Run a Command
mjw: Atoi (command) keber

en: GNOME needs to lock the screen
mjw: GNOME screen lock nangji

note: We could not become modal, so we can't activate the screenshield. The user is probably very upset at this point, but any application using global grabs is broken Just tell him to stop using this app XXX: another option is to kick the user into the gdm login screen, where we're not affected by grabs
en: Unable to lock
mjw: Lock un-eh

en: Searching…
mjw: Ri bomlo…

en: No results.
mjw: Satlang klang kle.

en: %d more | %d more
mjw[0]: %d dolang
mjw[1]: Son %d dolang

en: Show Text
mjw: Amek paklang

en: Hide Text
mjw: Amek matu

en: Uses Keyfiles
mjw: Keyfiles pen

en: Remember Password
mjw: Password ning chibi nangji

en: Unlock
mjw: Ingpu-ji

note: Translators: %s is the Disks application
en: Open %s
mjw: %s Kangpu

en: The PIM must be a number or empty.
mjw: PIM ke lakha mate angse nangji

note: Translators: %s is the Disks application
en: Unable to start %s
mjw: %s pangcheng un-eh

note: Translators: %s is the Disks application
en: Couldn’t find the %s application
mjw: %s application longle

en: Zoom
mjw: Pathe-bi

en: Large Text
mjw: Kethe amek

en: Bluetooth Settings
mjw: Bluwtooth amokha

note: Translators: this is the number of connected bluetooth devices
en: %d Connected | %d Connected
mjw[0]: %d Chepho
mjw[1]: Son %d Chepho

en: Brightness
mjw: Atur

en: Single Click
mjw: Ephong Click

en: Double Click
mjw: Phongni Click

en: Drag
mjw: Kesan

en: Show Keyboard Layout
mjw: Keyboard Layout paklang

en: Privacy Settings
mjw: Privacy amokha

note: Translators: %s is an application name
en: The app %s wants to access your location
mjw: %s app aphan nangli kedo adim pachini ji?

en: <unknown>
mjw: <puthekthe>

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Off
mjw: %s Bon-chek

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Connected
mjw: %s Chepho

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Disconnecting
mjw: %s chethan bomlo

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Connecting
mjw: %s chepho bomlo

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password; %s is a network identifier
en: %s Requires Authentication
mjw: %s hovang nangji

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing; %s is a network identifier
en: Firmware Missing For %s
mjw: Firmware awe %s aphan

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage; %s is a network identifier
en: %s Unavailable
mjw: %s nonko awe

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Connection Failed
mjw: %s Chepho un-eh det

en: Wired Settings
mjw: Wired amokha

en: Mobile Broadband Settings
mjw: Mobile Broadband amokha

en: Connect to Internet
mjw: Internet pen chepho

en: Airplane Mode is On
mjw: Airplane Mode dambom

en: Turn Off Airplane Mode
mjw: Airplane Mode bon-noi

en: Wi-Fi is Off
mjw: Wi-Fi pamek chok si do

en: Turn On Wi-Fi
mjw: Wi-Fi ingpu noi

en: Select a network
mjw: Network ingvai nangji

en: No Networks
mjw: Networks awe

en: Select Network
mjw: Network chongvai nangji

en: Wi-Fi Settings
mjw: Wi-Fi amokha

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hotspot Active
mjw: %s Hotspot reng-dok

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Not Connected
mjw: %s pen chepho-phe

en: connecting…
mjw: chepho bomlo…

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
mjw: Hovang nangji

en: connection failed
mjw: chepho un-eh det

en: VPN Settings
mjw: VPN amokha

en: VPN Off
mjw: VPN bon-chek

en: Network Settings
mjw: Network ason-amung

en: %s Wired Connection | %s Wired Connections
mjw[0]: %s Wired chepho
mjw[1]: Son %s Wired chepho

en: %s Wi-Fi Connection | %s Wi-Fi Connections
mjw[0]: %s Wi-Fi chepho
mjw[1]: Son %s Wi-Fi chepho

en: %s Modem Connection | %s Modem Connections
mjw[0]: %s Modem chepho
mjw[1]: Son %s Modem chepho

en: Connection failed
mjw: Chepho un-eh det

en: Night Light Disabled
mjw: Night Light bon-chok

en: Night Light On
mjw: Night Light dam-bom

en: Resume
mjw: Ingthun thu-non

en: Disable Until Tomorrow
mjw: Pinap arni an ke-pamep

en: Power Settings
mjw: Power amokha

en: Fully Charged
mjw: Charge pleng-lo

en: Not Charging
mjw: Che Charge che

note: 0 is reported when UPower does not have enough data to estimate battery life
en: Estimating…
mjw: Lakha bomlo…

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Remaining (<percentage>)
en: %d∶%02d Remaining (%d %%)
mjw: %d∶%02d Dolang (%d %%)

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Until Full (<percentage>)
en: %d∶%02d Until Full (%d %%)
mjw: %d∶%02d Plengji aphan (%d %%)

en: Screen is Being Shared
mjw: Screen kaprek pen chepi bom

en: Turn off
mjw: Bon-noi

note: The menu only appears when airplane mode is on, so just statically build it as if it was on, rather than dynamically changing the menu contents.
en: Airplane Mode On
mjw: Aeroplane Mode dambom

en: Power Off / Log Out
mjw: Pamep / Ketet

en: Log Out
mjw: Hong ke-tet

en: Switch User…
mjw: Monit chelar…

en: Power Off…
mjw: Pamep…

en: Unknown Thunderbolt device
mjw: Pangthek thekthe Thunderbold hormu

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
mjw: Nangli bang awe hut akimi hormu theklong. Choningri pen hek-jok si thon-thu noi keklang ke-ot ji phan

en: Unauthorized Thunderbolt device
mjw: Hovang kawe Thunderbold hormu

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator.
mjw: Kimi hormu ke thon phan administrators hovang nangji.

en: Volume changed
mjw: Ase lar det

en: Volume
mjw: Aseh

note: Translators: this is for the desktop spanning displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Join Displays
mjw: Displays pa-chepho

note: Translators: this is for using only an external display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
mjw: Hong pen anchot

note: Translators: this is for using only the laptop display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Built-in Only
mjw: Kedun bang anchot

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A %B %-d
mjw: %A %d %B

en: Unlock Window
mjw: Window ingpu noi

en: Search
mjw: Kiri

en: “%s” is ready
mjw: “%s” tang lo

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
mjw: Laso display settings pado nang?

note: Translators: this and the following message should be limited in length, to avoid ellipsizing the labels.
en: Revert Settings
mjw: Aphrang amokha si nangji

en: Keep Changes
mjw: Ke-lar chok lo

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
mjw[0]: Settings aphrang ateng chelar thu po %d second lote
mjw[1]: Settings aphrang ateng chelar thu po %d seconds lote

en: Minimize
mjw: Pabi

en: Unmaximize
mjw: Pathe-ri

en: Maximize
mjw: Pathe

en: Move
mjw: Te-rek

en: Resize
mjw: Pathe-bi

en: Always on Top
mjw: Angsong dover nangji

en: Move to Workspace Left
mjw: Ar-vi Workspace long pon noi

en: Move to Workspace Right
mjw: Ar-eh Workspace long pon noi

en: Move to Workspace Up
mjw: Athak Workspace long pon noi

en: Move to Workspace Down
mjw: Aber Workspace long pon noi

en: Move to Monitor Up
mjw: Athak Monitor long pon noi

en: Move to Monitor Down
mjw: Aber Monitor long pon noi

en: Move to Monitor Left
mjw: Ar-vi Monitor long pon noi

en: Move to Monitor Right
mjw: Ar-eh Monitor long pon noi

en: Close
mjw: Kanghap

[ctx: program]
en: Unknown
mjw: Puthekthe

en: Failed to launch “%s”
mjw: “%s” ingpu un-eh

en: Passwords do not match.
mjw: Passwords homan meh

en: Password cannot be blank
mjw: Password angse bi un-eh

en: Unknown arguments
mjw: Athe chinine

en: Show extensions info
mjw: Extensions info paklang

en: Show user-installed extensions
mjw: User kethap tang Extensions paklang

en: Show system-installed extensions
mjw: System long Extensions paklang

en: Show enabled extensions
mjw: Dambom Extensions paklang

en: Show extensions with updates
mjw: Extensions updates do an paklang

en: Print extension details
mjw: Extensions details print

en: Enable extension
mjw: Extension kangpu

en: Uninstall extension
mjw: Shell Extension kehek

en: List extensions
mjw: Extensions paklang thai

en: Show extension info
mjw: Extensions info paklang

en: Create extension
mjw: Extension selam

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
mjw[0]: %u pen aseh ke-tet
mjw[1]: %u pen aseh ke-tet

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
mjw[0]: %u pen ase kethap
mjw[1]: %u pen ase kethap

en: System Sounds
mjw: System Aseh
