gnome-shell master - en to os translation catalogue (95 entries)

en: System
os: Системӕ

en: Show the notification list
os: Хъусинӕгтӕ равдисын

en: Focus the active notification
os: Активон хъусинагмӕ ахизын

en: Show the overview
os: Афӕлгӕст равдисын

en: Show all applications
os: Ӕфтуантӕ иууылдӕр равдисын

en: Open the application menu
os: Ӕфтуанты меню бакӕнын

en: Window management and application launching
os: Рудзгуытӕй архайын ӕмӕ ӕфтуан иу кӕнын

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
os: Аразджытӕн ӕмӕ тестгӕнджытӕн пайда мидӕггаг мигӕнӕнтӕ Alt-F2-йӕ баиу кӕнын

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
os: Alt-F2 диалогы уылты мидӕггаг дебаггинг ӕмӕ мониторингы мигӕнӕнтӕм уадзы.

en: UUIDs of extensions to enable
os: Иу кӕнинаг уӕлӕмхасӕнты UUID-тӕ

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
os: GNOME Shell-ы уӕлӕмхасӕнтӕн ис UUID-тӕ; ацы дӕгъӕл ранымайы ӕвгӕнинаг уӕлӕмхасӕнтӕ. Кӕд искӕцы уӕлӕмхасӕн ӕвгӕнинаг у, уӕд хъуамӕ уа ацы номхыгъды. Ацы номхыгъд ма дӕ бон у org.gnome.Shell-ы EnableExtension ӕмӕ DisableExtension D-Bus-ы методтӕй ивын.

en: UUIDs of extensions to force disabling
os: Тыххӕй хицӕнгӕнинаг уӕлӕмхасӕнты UUID-тӕ

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be disabled, even if loaded as part of the current mode. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell. This key takes precedence over the “enabled-extensions” setting.
os: GNOME Shell-ы уӕлӕмхасӕнтӕн ис UUID-тӕ; ацы дӕгъӕл ранымайы хицӕнгӕнинаг уӕлӕмхасӕнтӕ, кӕд ныры режиммӕ гӕсгӕ ӕвгӕд сты, уӕддӕр. Ацы номхыгъд ма дӕ бон у org.gnome.Shell-ы EnableExtension ӕмӕ DisableExtension D-Bus-ы методтӕй ивын. Ацы дӕгъӕл-ӕн “enabled-extensions”-ӕй фылдӕр тых ис.

en: Disable user extensions
os: Архайӕджы уӕлӕмхасӕнтӕ ахицӕн кӕнын

en: Switch to application 1
os: 1-аг ӕфтуанмӕ ахизын

en: Locations
os: Бынӕттӕ

en: Location
os: Бынат

en: Something’s gone wrong
os: Цыдӕр раст нӕ ацыд

en: Just now
os: Ацы тӕккӕ

en: Yesterday
os: Знон

en: Frequent
os: Арӕх

en: All
os: Иууыл

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
os: Гом рудзгуытӕ

en: New Window
os: Ног рудзынг

en: Remove from Favorites
os: Сӕрмагондтӕй райсын

en: Add to Favorites
os: Сӕрмагондтӕм бахӕссын

en: Microphone
os: Микрофон

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
os: Х

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
os: К

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
os: Д

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
os: Ӕ

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
os: Ц

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
os: М

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
os: С

en: Previous month
os: Ай размӕ мӕй

en: Next month
os: Иннӕ мӕй

en: Administrator
os: Администратор

en: Windows
os: Рудзгуытӕ

en: Weather
os: Боныгъӕд

en: Enabled
os: Иу

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
os: Хицӕн

en: Error
os: Рӕдыд

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
os: Афӕлгӕст

en: Done
os: Ӕххӕст

en: Edit…
os: Ивӕн...

en: None
os: Никӕцы

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
os: Архӕйдтытӕ

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
os: Системӕ

en: Wi-Fi is Off
os: Wi-Fi хицӕн у

en: connecting…
os: иу кӕны...

en: Unknown Thunderbolt device
os: Ӕнӕзонгӕ Thunderbolt гарз

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
os: Кӕсӕн

note: Translators: this is for using only an external display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
os: Ӕрмӕст ӕттагон

en: Swipe up to unlock
os: Уӕлӕмӕ схӕц бакӕнынӕн

en: Click or press a key to unlock
os: Ныкъкъӕрц кӕн мыстӕй кӕнӕ ныххӕц ӕгънӕгыл бакӕнынӕн

en: Applications
os: Ӕфтуантӕ

en: Search
os: Агурын

en: “%s” is ready
os: “%s” цӕттӕ у

en: Move
os: Хӕссын

en: Close
os: Сӕхгӕнын

en: Print version
os: Мыхуырӕн

[ctx: program]
en: Unknown
os: Ӕнӕзонгӕ

en: Extensions
os: Уӕлӕмхасӕнтӕ

en: Remove “%s”?
os: Схафон “%s”?

en: Version
os: Фӕлтӕр

en: Author
os: Автор

en: Website
os: Вебсайт

en: Remove…
os: Схафӕн...

en: Help
os: Ӕххуыс

en: About Extensions
os: Уӕлӕмхасӕнты тыххӕй

en: Warning
os: Хъусдаринаг

en: Log Out…
os: Рахизӕн...

en: Name
os: Ном

en: Template
os: Хуызӕг

en: NAME
os: НОМ

en: No UUID given
os: UUID лӕвӕрд не рцыд

en: FILE
os: ФАЙЛ

en: DIRECTORY
os: ДИРЕКТОРИ

en: DOMAIN
os: ДОМЕН

en: Path
os: Фӕт

en: Original author
os: Фыццаг автор

en: State
os: Уаг

en: Usage:
os: Пайда кӕнын:

en: COMMAND
os: КОМАНДӔ

en: [ARGS…]
os: [АРГУМЕНТТӔ…]

en: Commands:
os: Командӕтӕ:

en: Print help
os: Ӕххуыс равдисын

en: Show extension info
os: Уӕлӕмхасӕны тыххӕй

en: Use “%s” to get detailed help.
os: Спайда кӕн “%s”-ӕй цӕмӕй лӕмбынӕг ӕххуыс райсай.

en: Plain
os: Хуымӕтӕг

en: An empty extension
os: Афтид уӕлӕмхасӕн

en: Indicator
os: Индикатор

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
os[0]: %u рафӕрсӕн
os[1]: %u рафӕрсӕны

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
os[0]: %u бафыссӕн
os[1]: %u бафыссӕны

en: System Sounds
os: Системӕйы унӕртӕ
