gnome-shell master - en to ro translation catalogue (593 entries)

en: Launchers
ro: Lansatoare

en: Activate favorite app 1
ro: Activează aplicația preferată 1

en: Activate favorite app 2
ro: Activează aplicația preferată 2

en: Activate favorite app 3
ro: Activează aplicația preferată 3

en: Activate favorite app 4
ro: Activează aplicația preferată 4

en: Activate favorite app 5
ro: Activează aplicația preferată 5

en: Activate favorite app 6
ro: Activează aplicația preferată 6

en: Activate favorite app 7
ro: Activează aplicația preferată 7

en: Activate favorite app 8
ro: Activează aplicația preferată 8

en: Activate favorite app 9
ro: Activează aplicația preferată 9

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots.
en: Screenshots
ro: Capturi de ecran

en: Take a screenshot interactively
ro: Ia o captură de ecran interactiv

en: Take a screenshot
ro: Ia o captură de ecran

en: Take a screenshot of a window
ro: Ia o captură de ecran a unei ferestre

en: Record a screencast interactively
ro: Ia o înregistrare de ecran interactiv

en: System
ro: Sistem

en: Show the notification list
ro: Arată lista de notificare

en: Open the quick settings menu
ro: Deschide meniul de configurări rapide

en: Focus the active notification
ro: Focalizează notificarea activă

en: Show the overview
ro: Arată prezentarea generală

en: Show all apps
ro: Arată toate aplicațiile

en: GNOME Shell
ro: Vizualizatorul activităților GNOME

en: Window management and application launching
ro: Administrare de ferestre și lansare de aplicații

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
ro: Activează uneltele interne utile dezvoltatorilor și testerilor din Alt-F2

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
ro: Permite accesul la unelte interne de depanare și monitorizare folosind dialogul Alt-F2.

en: UUIDs of extensions to enable
ro: Uuid-urile extensiilor de activat

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
ro: Extensiile pentru Vizualizatorul activităților GNOME au o proprietate uuid; această cheie listează extensiile care ar trebui încărcate. Orice extensie care trebuie încărcată trebuie să fie în listă. Puteți de asemenea să manipulați această listă cu metodele EnableExtension și DisableExtension pe org.gnome.Shell.

en: UUIDs of extensions to force disabling
ro: UUID-urile extensiilor pentru a forța dezactivarea

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be disabled, even if loaded as part of the current mode. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell. This key takes precedence over the “enabled-extensions” setting.
ro: Extensiile pentru Shell GNOME au o proprietate UUID; această cheie listează extensiile care ar trebui dezactivate, chiar dacă sunt încărcate ca parte a modului curent. Puteți de asemenea să manipulați această listă cu metodele D-Bus EnableExtension și DisableExtension pe org.gnome.Shell. Această cheie are prioritate peste configurarea „enabled-extensions”.

en: Disable user extensions
ro: Dezactivează extensiile utilizatorului

en: Disable all extensions the user has enabled without affecting the “enabled-extension” setting.
ro: Dezactivează toate extensiile pe care utilizatorul le-a activat fără să afecteze configurarea „enable-extension”.

en: Disables the validation of extension version compatibility
ro: Dezactivează validarea compatibilității versiunii extensiei

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
ro: Vizualizatorul activităților GNOME va încărca doar extensiile care pretind să fie compatibile cu versiunea actuală. Activarea acestei opțiuni va duce la dezactivarea verificării și la încercarea de a încărca toate extensiile fără a ține cont de versiunile cu care acestea pretind că sunt compatibile.

en: List of desktop file IDs for favorite applications
ro: Lista de identificatori ale fișierelor desktop pentru aplicațiile favorite

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
ro: Aplicațiile corespunzătoare acestor identificatori vor fi afișate în zona favoritelor.

en: History for command (Alt-F2) dialog
ro: Istoricul dialogului de comenzi (Alt-F2)

note: Translators: looking glass is a debugger and inspector tool, see https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShell/LookingGlass
en: History for the looking glass dialog
ro: Istoric pentru lupa de căutare

en: Always show the “Log out” menu item in the user menu.
ro: Arată întotdeauna elementul „Ieșire din sesiune” în meniul utilizatorului.

en: This key overrides the automatic hiding of the “Log out” menu item in single-user, single-session situations.
ro: Această cheie suprascrie ascunderea automată a elementului „Ieșire din sesiune” în situațiile cu un singur utilizator, o singură sesiune.

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
ro: Dacă se va reține parola pentru montarea sistemelor de fișiere criptate sau la distanță

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a “Remember Password” checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
ro: Vizualizatorul activităților va cere o parolă când este montat un dispozitiv criptat sau un sistem de fișiere la distanță. Dacă parola poate fi salvată pentru o utilizare viitoare, o căsuță intitulată „Reține parola” va fi afișată. Această cheie determină starea implicită a căsuței.

en: The last selected non-default power profile
ro: Ultimul profil de alimentare neimplicit selectat

en: Some systems support more than two power profiles. In order to still support toggling between two profiles, this key records the last selected non-default profile.
ro: Unele sisteme suportă mai mult decât două profiluri de alimentare. Pentru a suporta încă comutarea între două profiluri, această cheie înregistrează ultimul profil neimplicit selectat.

en: The last version the “Welcome to GNOME” dialog was shown for
ro: Ultima versiune pentru care a fost afișat dialogul „Bine ați venit la GNOME”

en: This key determines for which version the “Welcome to GNOME” dialog was last shown. An empty string represents the oldest possible version, and a huge number will represent versions that do not exist yet. This huge number can be used to effectively disable the dialog.
ro: Această cheie determină pentru care versiune a fost arătat ultima dată dialogul „Bine ați venit la GNOME”. Un șir gol reprezintă cea mai veche versiune posibilă, și un număr gigantic va reprezenta versiuni care nu există încă. Numărul gigantic poate fi folosit pentru a dezactiva efectiv dialogul.

en: Layout of the app picker
ro: Aspectul selectorului de aplicații

en: Layout of the app picker. Each entry in the array is a page. Pages are stored in the order they appear in GNOME Shell. Each page contains an “application id” → 'data' pair. Currently, the following values are stored as 'data': • “position”: the position of the application icon in the page
ro: Aspectul selectorului de aplicații. Fiecare intrare din vector este o pagină. Paginile sunt stocate în ordinea în care apar în GNOME Shell. Fiecare pagină conține o pereche de „id aplicație” → „date”. Momentan, următoarele valori sunt stocate ca „data”: • „poziție”: poziția iconiței aplicației în pagină

en: Keybinding to shift between overview states
ro: Combinație de taste pentru comutarea între stările prezentării generale

en: Keybinding to shift between session, window picker and app grid
ro: Combinație de taste pentru a comuta între sesiune, selectorul de ferestre și grila de aplicații

en: Keybinding to shift between app grid, window picker and session
ro: Combinație de taste pentru a comuta între grila de aplicații, selectorul de ferestre și sesiunea

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
ro: Combinație de taste pentru deschiderea modului de afișare „Arată aplicațiile”

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
ro: Combinație de taste pentru deschiderea modului de afișare „Arată aplicațiile” a prezentării generale a activităților.

en: Keybinding to open the overview
ro: Combinație de taste pentru deschiderea prezentării generale

en: Keybinding to open the Activities Overview.
ro: Combinație de taste pentru deschiderea prezentării generale a activităților.

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
ro: Combinație de taste pentru comutarea vizibilității listei de notificare

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
ro: Combinație de taste pentru comutarea vizibilității listei de notificare.

en: Keybinding to toggle the quick settings menu
ro: Combinație de taste pentru a comuta meniul de configurări rapide

en: Keybinding to toggle the quick settings menu.
ro: Combinație de taste pentru a comuta meniul de configurări rapide.

en: Keybinding to focus the active notification
ro: Combinație de taste pentru focalizarea notificării active

en: Keybinding to focus the active notification.
ro: Combinație de taste pentru focalizarea notificării active.

en: Switch to application 1
ro: Comută la aplicația 1

en: Switch to application 2
ro: Comută la aplicația 2

en: Switch to application 3
ro: Comută la aplicația 3

en: Switch to application 4
ro: Comută la aplicația 4

en: Switch to application 5
ro: Comută la aplicația 5

en: Switch to application 6
ro: Comută la aplicația 6

en: Switch to application 7
ro: Comută la aplicația 7

en: Switch to application 8
ro: Comută la aplicația 8

en: Switch to application 9
ro: Comută la aplicația 9

en: Limit switcher to current workspace.
ro: Limitează comutatorul la spațiul de lucru curent.

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
ro: Dacă este activat, doar aplicațiile care au ferestre în spațiul de lucru curent sunt arătate în comutator. Altfel, toate aplicațiile sunt incluse.

en: The application icon mode.
ro: Miniatură și pictograma aplicației.

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are “thumbnail-only” (shows a thumbnail of the window), “app-icon-only” (shows only the application icon) or “both”.
ro: Configurează modul în care ferestrele sunt arătate în comutator. Posibilități valide sunt „mod miniatură” (arată o miniatură a ferestrei) „mod iconiță” (arată doar iconița aplicației) sau „ambele”.

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
ro: Dacă este activat, doar ferestrele din spațiul de lucru curent sunt arătate în comutator. Altfel, toate ferestrele sunt incluse.

en: Locations
ro: Locații

en: The locations to show in world clocks
ro: Locațiile de arătat în ceasuri globale

en: Automatic location
ro: Locație automată

en: Whether to fetch the current location or not
ro: Dacă să se obțină locația curentă

en: Location
ro: Locație

en: The location for which to show a forecast
ro: Locația pentru care să se arate o prognoză

note: Keep in sync with subprojects/extensions-app
en: Extensions
ro: Extensii

en: Network Login
ro: Logare prin rețea

en: Something’s gone wrong
ro: Ceva nu a funcționat cum trebuie

en: We’re very sorry, but there’s been a problem: the settings for this extension can’t be displayed. We recommend that you report the issue to the extension authors.
ro: Ne pare foarte rău, dar a avut loc o problemă: configurările pentru această extensie nu pot fi afișate. Vă recomandăm să raportați problema autorilor extensiei.

en: Technical Details
ro: Detalii tehnice

en: Homepage
ro: Pagină principală

en: Visit extension homepage
ro: Vizitează pagina principală a extensiei

en: Cancel
ro: Anulează

en: Password
ro: Parolă

en: Choose Session
ro: Alegeți o sesiune

en: Not listed?
ro: Nelistat?

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
ro: (de exemplu, utilizator sau %s)

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Login Window
ro: Fereastră de autentificare

en: Authentication error
ro: Eroare de autentificare

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can swipe their finger on the fingerprint reader
en: (or swipe finger across reader)
ro: (sau treceți cu degetul peste cititor)

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can place their finger on the fingerprint reader instead
en: (or place finger on reader)
ro: (sau plasați degetul pe cititor)

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
ro: Oprire

note: Translators: A list of keywords that match the power-off action, separated by semicolons
en: power off;poweroff;shutdown;halt;stop
ro: power off;poweroff;shutdown;halt;stop;oprește;închide;blochează

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the restart action in search
en: Restart
ro: Repornire

note: Translators: A list of keywords that match the restart action, separated by semicolons
en: reboot;restart;
ro: reboot;restart;repornește;restartează;

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
ro: Blochează ecranul

note: Translators: A list of keywords that match the lock screen action, separated by semicolons
en: lock screen
ro: lock screen;blochează ecranul

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
ro: Ieșire din sesiune

note: Translators: A list of keywords that match the logout action, separated by semicolons
en: logout;log out;sign off
ro: logout;sign off;ieșire din sesiune;deautentificare

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the suspend action in search
en: Suspend
ro: Suspendare

note: Translators: A list of keywords that match the suspend action, separated by semicolons
en: suspend;sleep
ro: suspend;sleep;suspendare

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
ro: Comută utilizatorul

note: Translators: A list of keywords that match the switch user action, separated by semicolons
en: switch user
ro: switch user;comută utilizatorul

note: Translators: A list of keywords that match the lock orientation action, separated by semicolons
en: lock orientation;unlock orientation;screen;rotation
ro: lock orientation;screen;rotation;blocare orientare;blocare de orientare;ecran;rotație

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the screenshot UI action in search
en: Take a Screenshot
ro: Ia o captură de ecran

note: Translators: A list of keywords that match the screenshot UI action, separated by semicolons
en: screenshot;screencast;snip;capture;record
ro: screenshot;screencast;snip;capture;record;captură de ecran;înregistrare de ecran;captură;înregistrare

[ctx: search-result]
en: Unlock Screen Rotation
ro: Deblochează rotația ecranului

[ctx: search-result]
en: Lock Screen Rotation
ro: Rotație de ecran blocat

en: Command not found
ro: Comanda nu a fost găsită

note: Replace "Error invoking GLib.shell_parse_argv: " with something nicer
en: Could not parse command:
ro: Nu s-a putut analiza comanda:

en: Execution of “%s” failed:
ro: Execuția comenzii „%s” a eșuat:

en: Just now
ro: Acum

en: %d minute ago | %d minutes ago
ro[0]: %d minut în urmă
ro[1]: %d minute în urmă
ro[2]: %d de minute în urmă

en: %d hour ago | %d hours ago
ro[0]: %d oră în urmă
ro[1]: %d ore în urmă
ro[2]: %d de ore în urmă

en: Yesterday
ro: Ieri

en: %d day ago | %d days ago
ro[0]: %d zi în urmă
ro[1]: %d zile în urmă
ro[2]: %d de zile în urmă

en: %d week ago | %d weeks ago
ro[0]: %d săptămână în urmă
ro[1]: %d săptămâni în urmă
ro[2]: %d de săptămâni în urmă

en: %d month ago | %d months ago
ro[0]: %d lună în urmă
ro[1]: %d luni în urmă
ro[2]: %d de luni în urmă

en: %d year ago | %d years ago
ro[0]: %d an în urmă
ro[1]: %d ani în urmă
ro[2]: %d de ani în urmă

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
ro: Ieri, %H∶%M

note: Show only the time if date is on today eslint-disable-line no-lonely-if Translators: Time in 12h format
en: %l∶%M %p
ro: %l:%M %p

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
ro: Ieri, %l:%M %p

en: Your connection seems to be secure
ro: Conexiunea pare a fi sigură

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
ro: Conexiunea dumneavoastră la acest hotspot nu este sigură. Parolele sau alte informății pe care le-ați introdus pe această pagină pot fi văzute de oamenii din jur.

en: Hotspot Login
ro: Logare hotspot

note: No support for non-modal system dialogs, so ignore the option let modal = options['modal'] || true;
en: Deny
ro: Refuză

en: Allow
ro: Permite

en: Unnamed Folder
ro: Dosar nedenumit

en: %s has been pinned to the dash.
ro: %s a fost fixat pe tabloul de bord.

en: %s has been unpinned from the dash.
ro: %s a fost desprins de pe tabloul de bord.

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
ro: Ferestre deschise

en: New Window
ro: Fereastră nouă

en: App Details
ro: Detalii aplicație

en: Quit
ro: Ieșire

en: Unpin
ro: Desprinde

en: Pin to Dash
ro: Fixează pe tabloul de bord

en: Launch using Integrated Graphics Card
ro: Lansează folosind placa grafică integrată

en: Launch using Discrete Graphics Card
ro: Lansează folosind placa grafică discretă

en: Select Audio Device
ro: Selectați dispozitivul audio

en: Sound Settings
ro: Configurări de sunet

en: Headphones
ro: Căști auriculare

en: Headset
ro: Căști cu microfon

en: Microphone
ro: Microfon

en: Change Background…
ro: Schimbă fundalul…

en: Display Settings
ro: Configurări afișaj

en: Settings
ro: Configurări

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
ro: D

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
ro: L

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
ro: M

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
ro: M

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
ro: J

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
ro: V

en: Previous month
ro: Luna precedentă

en: Next month
ro: Luna viitoare

en: Week %V
ro: Săptămâna %V

en: No Notifications
ro: Nu există notificări

en: Do Not Disturb
ro: Nu deranja

en: Clear
ro: Curăță

note: Translators: %s is an application name
en: “%s” is not responding.
ro: „%s” nu răspunde.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely.
ro: Puteți alege să așteptați o vreme scurtă pentru a continua sau să forțați aplicația să se închidă complet.

en: Force Quit
ro: Forțează închiderea

en: Wait
ro: Așteaptă

en: External drive connected
ro: A fost conectat un disc extern

en: External drive disconnected
ro: A fost deconectat un disc extern

en: Unable to unlock volume
ro: Nu s-a putut debloca volumul

en: The installed udisks version does not support the PIM setting
ro: Versiunea instalată udisks nu suportă configurarea PIM

en: Open with %s
ro: Deschide cu %s

en: Alternatively you can connect by pushing the “WPS” button on your router.
ro: În mod alternativ vă puteți conecta apăsând butonul „WPS” pe routerul dumneavoastră.

en: Connect
ro: Conectare

en: Key
ro: Tastă

en: Private key password
ro: Parolă pentru cheia privată

en: Identity
ro: Identitate

en: Service
ro: Serviciu

en: Authentication required
ro: Autentificarea este necesară

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
ro: Sunt necesare parole sau chei de criptare pentru a accesa rețeaua fără fir „%s”.

en: Wired 802.1X authentication
ro: Autentificare 802.1X prin cablu

en: Network name
ro: Nume de rețea

en: DSL authentication
ro: Autentificare DSL

en: PIN code required
ro: Este necesar codul PIN

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
ro: Este necesar codul PIN pentru dispozitivul mobil de bandă largă

en: A password is required to connect to “%s”.
ro: Este necesară o parolă pentru conectarea la „%s”.

en: Network Manager
ro: Gestionar de rețea

en: VPN password
ro: Parolă VPN

en: Authentication Required
ro: Necesită autentificare

en: Authenticate
ro: Autentificare

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
ro: Nu a funcționat. Încercați din nou.

en: %s is now known as %s
ro: %s este acum cunoscut ca %s

en: Windows
ro: Ferestre

en: Show Apps
ro: Arată aplicațiile

en: Today
ro: Astăzi

en: Tomorrow
ro: Mâine

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
ro: Toată ziua

en: No Events
ro: Nu există evenimente

en: Add world clocks…
ro: Adaugă un fus orar…

en: World Clocks
ro: Fusuri orare

en: Loading…
ro: Se încarcă…

en: Go online for weather information
ro: Conectați-vă la internet pentru informații despre vreme

en: Weather information is currently unavailable
ro: Informațiile despre vreme nu sunt disponibile momentan

en: Weather
ro: Vreme

en: Select weather location…
ro: Selectează locația vremii…

[ctx: title]
en: Log Out %s
ro: Ieșire din sesiune pentru %s

[ctx: title]
en: Log Out
ro: Ieșire din sesiune

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
ro[0]: %s va fi scos din sesiune automat în %d secundă.
ro[1]: %s va fi scos din sesiune automat în %d secunde.
ro[2]: %s va fi scos din sesiune automat în %d de secunde.

en: You will be logged out automatically in %d second. | You will be logged out automatically in %d seconds.
ro[0]: Veți fi scos din sesiune automat în %d secundă.
ro[1]: Veți fi scos din sesiune automat în %d secunde.
ro[2]: Veți fi scos din sesiune automat în %d de secunde.

[ctx: button]
en: Log Out
ro: Ieșire din sesiune

[ctx: title]
en: Power Off
ro: Oprire

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
ro: Instalarea actualizărilor și repornirea

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
ro[0]: Sistemul se va opri automat în %d secundă.
ro[1]: Sistemul se va opri automat în %d secunde.
ro[2]: Sistemul se va opri automat în %d de secunde.

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
ro: Instalează actualizările în așteptare

[ctx: button]
en: Power Off
ro: Oprire

[ctx: title]
en: Restart
ro: Repornire

[ctx: title]
en: Install Updates & Restart
ro: Instalează actualizările și repornește

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
ro[0]: Sistemul se va reporni automat în %d secundă.
ro[1]: Sistemul se va reporni automat în %d secunde.
ro[2]: Sistemul se va reporni automat în %d de secunde.

[ctx: button]
en: Restart
ro: Repornire

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
ro: Repornire și instalare actualizări

en: The system will automatically restart and install updates in %d second. | The system will automatically restart and install updates in %d seconds.
ro[0]: Sistemul se va reporni automat în %d secundă.
ro[1]: Sistemul se va reporni automat în %d secunde.
ro[2]: Sistemul se va reporni automat în %d de secunde.

[ctx: button]
en: Restart &amp; Install
ro: Repornește și instalează

[ctx: button]
en: Install &amp; Power Off
ro: Instalează și oprește

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
ro: Oprește după ce actualizările au fost instalate

[ctx: title]
en: Restart & Install Upgrade
ro: Repornire și instalare înnoiri

note: Translators: This is the text displayed for system upgrades in the shut down dialog. First %s gets replaced with the distro name and second %s with the distro version to upgrade to
en: %s %s will be installed after restart. Upgrade installation can take a long time: ensure that you have backed up and that the computer is plugged in.
ro: %s %s va fi instalată după repornire. Instalarea înnoirii poate dura mult timp: asigurați-vă că ați făcut o copie de siguranță și că calculatorul este conectat la rețeaua electrică.

en: Low battery power: please plug in before installing updates.
ro: Putere de baterie scăzută: conectați înainte de a instala actualizările.

en: Some applications are busy or have unsaved work
ro: Unele aplicații sunt ocupate sau au muncă nesalvată

en: Other users are logged in
ro: Alți utilizatori sunt autentificați

[ctx: button]
en: Boot Options
ro: Opțiuni de inițializare

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login
en: %s (remote)
ro: %s (la distanță)

note: Translators: Console here refers to a tty like a VT console
en: %s (console)
ro: %s (consolă)

en: Install
ro: Instalează

en: Install Extension
ro: Instalează extensia

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
ro: Descărcați și instalați „%s” de la extensions.gnome.org?

en: Extension Updates Available
ro: Actualizări de extensie disponibile

en: Extension updates are ready to be installed.
ro: Actualizările de extensie sunt gata de instalat.

en: Allow inhibiting shortcuts
ro: Permite inhibarea scurtăturilor

note: Translators: %s is an application name like "Settings"
en: The app %s wants to inhibit shortcuts
ro: Aplicația %s dorește să inhibe scurtăturile

en: An app wants to inhibit shortcuts
ro: O aplicație vrea să inhibe scurtăturile

note: Translators: %s is a keyboard shortcut like "Super+x"
en: You can restore shortcuts by pressing %s.
ro: Puteți restaura scurtăturile apăsând %s.

en: Slow Keys Turned On
ro: Taste încete pornite

en: Slow Keys Turned Off
ro: Taste încete oprite

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ro: Tocmai ați ținut apăsată tasta Shift pentru 8 secunde. Aceasta este scurtătra pentru funcționalitatea Taste încete, care afectează modul în care tastatura funcționează.

en: Sticky Keys Turned On
ro: Taste persistente pornite

en: Sticky Keys Turned Off
ro: Taste persistente oprite

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ro: Tocmai ați apăsat tasta Shift de 5 ori la rând. Aceasta este scurtătura pentru funcționalitatea Taste persistente, care afectează modul în care tastatura funcționează.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ro: Tocmai ați apăsat două taste simultan, sau apăsat tasta Shift de 5 ori la rând. Aceasta oprește funcționalitatea Taste persistente, care afectează modul în care tastatura funcționează.

en: Leave On
ro: Lasă pornit

en: Turn On
ro: Pornește

en: Turn Off
ro: Oprește

en: Leave Off
ro: Lasă oprit

en: Keyboard Settings
ro: Setări tastatură

en: No extensions installed
ro: Nicio extensie instalată

note: Translators: argument is an extension UUID.
en: %s has not emitted any errors.
ro: %s nu a emis nicio eroare.

en: Hide Errors
ro: Ascunde erorile

en: Show Errors
ro: Afișează erorile

en: Enabled
ro: Activat

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Error
ro: Eroare

en: Out of date
ro: Învechit

en: Downloading
ro: Se descarcă

en: Disabling
ro: Se dezactivează

en: Enabling
ro: Se activează

en: View Source
ro: Vizualizează sursa

en: Web Page
ro: Pagină Web

en: System was put in unsafe mode
ro: Sistemul a fost pus în modul nesigur

en: Apps now have unrestricted access
ro: Aplicațiile au acum acces nerestricționat

en: Undo
ro: Anulează

en: Logged in as a privileged user
ro: Autentificat ca utilizator privilegiat

en: Running a session as a privileged user should be avoided for security reasons. If possible, you should log in as a normal user.
ro: Rularea unei extensii ca un utilizator privilegia ar trebui să fie evitată pentru motive de securitate. Dacă este posibil, ar trebui să vă autentificați ca un utilizator normal.

en: Screen Lock disabled
ro: Blocarea ecranului este dezactivată

en: Screen Locking requires the GNOME display manager.
ro: Blocarea ecranului necesită administratorul de afișaj GNOME.

en: System Information
ro: Informații despre sistem

en: Unknown artist
ro: Artist necunoscut

en: Unknown title
ro: Titlu necunoscut

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search
ro: Tastați pentru a căuta

en: Apps
ro: Aplicații

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
ro: Prezentare generală

en: New shortcut…
ro: Scurtătură nouă…

en: App defined
ro: Aplicație definită

en: Show on-screen help
ro: Arată ajutorul pe ecran

en: Switch monitor
ro: Comută monitorul

en: Assign keystroke
ro: Alochează tasta apăsată

en: Done
ro: Gata

en: Edit…
ro: Editează…

en: None
ro: Nespecificat

en: Press a button to configure
ro: Apăsați un buton de configurat

en: Press Esc to exit
ro: Apăsați Esc pentru a ieși

en: Press any key to exit
ro: Apăsați orice tastă pentru a ieși

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
ro: Activități

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
ro: Sistem

en: Top Bar
ro: Bara de sus

en: Open menu
ro: Deschide meniul

en: Run a Command
ro: Rulează o comandă

en: Press ESC to close
ro: Apăsați ESC pentru a închide

en: Restart is not available on Wayland
ro: Repornirea nu este disponibilă în Wayland

en: Restarting…
ro: Se repornește…

en: GNOME needs to lock the screen
ro: GNOME trebuie să blocheze ecranul

en: Unable to lock
ro: Blocare nereușită

en: Lock was blocked by an app
ro: Blocarea a fost împiedicată de o aplicație

en: Selection
ro: Selecție

en: Area Selection
ro: Selecția zonei

en: Screen
ro: Ecran

en: Screen Selection
ro: Selecția ecranului

en: Window
ro: Fereastră

en: Window Selection
ro: Selecție fereastră

note: Translators: entry in the window right click menu.
en: Take Screenshot
ro: Ia captură de ecran

en: Record Screen
ro: Înregistrează ecranul

note: Translators: since this string refers to an action, it needs to be phrased as a verb.
en: Capture
ro: Captură

en: Show Pointer
ro: Arată cursorul

note: Translators: this is the folder where recorded screencasts are stored.
en: Screencasts
ro: Înregistrări de ecran

note: Translators: this is a filename used for screencast * recording, where "%d" and "%t" date and time, e.g. * "Screencast from 07-17-2013 10:00:46 PM.webm"
en: Screencast from %d %t.webm
ro: Înregistrare de ecran de la %d %t.webm

note: Translators: notification title.
en: Screencast recorded
ro: Înregistrarea ecranului efectuată

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly
ro: Înregistrarea de ecran s-a terminat neașteptat

note: Translators: notification source name.
en: Screenshot
ro: Captură de ecran

note: Translators: notification body when a screencast was recorded.
en: Click here to view the video.
ro: Clic aici pentru a vizualiza video-ul.

note: Translators: button on the screencast notification. Translators: button on the screenshot notification.
en: Show in Files
ro: Arată în Fișiere

note: Translators: this is the name of the file that the screenshot is saved to. The placeholder is a timestamp, e.g. "2017-05-21 12-24-03".
en: Screenshot from %s
ro: Captură de ecran de la %s

note: Translators: notification title.
en: Screenshot captured
ro: Captură de ecran capturată

note: Translators: notification body when a screenshot was captured.
en: You can paste the image from the clipboard.
ro: Puteți lipi imaginea de la clipboard.

en: Screenshot taken
ro: Captură de ecran efectuată

en: Searching…
ro: Se caută…

en: No results.
ro: Niciun rezultat.

en: %d more | %d more
ro[0]: încă %d
ro[1]: încă %d
ro[2]: încă %d

en: Search
ro: Caută

en: Copy
ro: Copiere

en: Paste
ro: Lipire

en: Show Text
ro: Afișează text

en: Hide Text
ro: Ascunde text

en: Caps lock is on.
ro: Caps lock este activat.

en: Hidden Volume
ro: Volum ascuns

en: Windows System Volume
ro: Volum de sistem Windows

en: Uses Keyfiles
ro: Utilizează fișiere cheie

note: Translators: %s is the Disks application
en: To unlock a volume that uses keyfiles, use the <i>%s</i> utility instead.
ro: Pentru a debloca un volum care utilizează fișiere cheie, utilizați în schimb utilitatea <i>%s</i>.

en: You need an external utility like <i>Disks</i> to unlock a volume that uses keyfiles.
ro: Aveți nevoie de o utilitate externă precum <i>Discuri</i> pentru a debloca un volum care utilizează fișiere cheie.

en: PIM Number
ro: Număr PIM

en: Remember Password
ro: Memorează parola

en: Unlock
ro: Deblochează

note: Translators: %s is the Disks application
en: Open %s
ro: Deschide %s

en: The PIM must be a number or empty.
ro: PIM-ul trebuie să fie un număr sau gol.

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: High Contrast
ro: Contrast ridicat

en: Screen Reader
ro: Cititor de ecran

en: Screen Keyboard
ro: Tastatură virtuală

en: Visual Alerts
ro: Alerte vizuale

en: Sticky Keys
ro: Taste persistente

en: Slow Keys
ro: Taste încete

en: Bounce Keys
ro: Taste fără repetiție

en: Mouse Keys
ro: Butoanele mausului

en: Accessibility Settings
ro: Configurări de accesibilitate

en: Large Text
ro: Text mare

en: Auto Rotate
ro: Rotește automat

[ctx: title]
en: Background Apps
ro: Aplicații de fundal

en: Apps known to be running without a window
ro: Aplicații care se știe că rulează fără o fereastră

en: App Settings
ro: Configurări aplicație

en: No Background Apps
ro: Nu sunt aplicații de fundal

en: %d Background App | %d Background Apps
ro[0]: %d aplicație de fundal
ro[1]: %d aplicații de fundal
ro[2]: %d de aplicații de fundal

en: Keyboard Brightness
ro: Luminozitate tastatură

en: Off
ro: Oprit

en: Low
ro: Scăzut

en: High
ro: Ridicat

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Bluetooth Settings
ro: Configurări Bluetooth

en: No available or connected devices
ro: Nu sunt dispozitive disponibile sau conectate

en: Turn on Bluetooth to connect to devices
ro: Activați Bluetooth pentru a vă conecta la dispozitive

note: Translators: This is the number of connected bluetooth devices
en: %d Connected | %d Connected
ro[0]: %d conectată
ro[1]: %d conectate
ro[2]: %d conectate

en: Brightness
ro: Luminozitate

en: Dark Style
ro: Stil întunecat

en: Single Click
ro: Clic simplu

en: Double Click
ro: Clic dublu

en: Drag
ro: Trage

en: Secondary Click
ro: Clic secundar

en: Dwell Click
ro: Clic întârziat

en: Show Keyboard Layout
ro: Afișează aranjamentul tastaturii

en: Allow location access
ro: Permite accesul la locație

note: Translators: %s is an application name
en: The app %s wants to access your location
ro: Aplicația %s dorește să vă acceseze locația

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings.
ro: Accesul la locație poate fi schimbat oricând din configurările de confidențialitate.

en: Deny Access
ro: Refuză accesul

en: Grant Access
ro: Permite accesul

en: <unknown>
ro: <necunoscut>

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Disconnect %s
ro: Deconectează %s

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Connect to %s
ro: Conectează la %s

en: Secure
ro: Sigur

en: Not secure
ro: Nu este sigur

en: Signal strength %s%%
ro: Putere semnal %s%%

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hotspot
ro: Hotspot %s

en: %d connected | %d connected
ro[0]: %d conectată
ro[1]: %d conectate
ro[2]: %d conectate

en: VPN Settings
ro: Configurări VPN

en: Wi–Fi
ro: Wi-Fi

en: All Networks
ro: Toate rețelele

en: Wired Connections
ro: Conexiuni cu fir

en: Wired Settings
ro: Configurări pentru conexiune cu fir

en: Bluetooth Tethers
ro: Conexiuni Bluetooth

note: Translators: "Tether" from "Bluetooth Tether"
en: Tether
ro: Conexiune

en: Mobile Connections
ro: Conexiuni mobile

en: Mobile Broadband Settings
ro: Configurări de rețea de bandă largă mobilă

note: Translators: "Mobile" from "Mobile Broadband"
en: Mobile
ro: Mobil

en: Connection failed
ro: Conexiune eșuată

en: Activation of network connection failed
ro: Activarea conexiunii de rețea a eșuat

en: Night Light
ro: Lumină de noapte

[ctx: Power profile]
en: Performance
ro: Performanță

[ctx: Power profile]
en: Balanced
ro: Echilibrată

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
ro: Economizor de energie

en: Power Mode
ro: Mod de alimentare

en: Power Settings
ro: Configurări consum

en: Stop Screencast
ro: Oprește înregistrarea ecranului

en: Stop Screen Sharing
ro: Oprește partajarea ecranului

en: Airplane Mode
ro: Mod avion

en: Power Off Menu
ro: Meniu oprire

en: Suspend
ro: Suspendare

en: Restart…
ro: Repornește…

en: Power Off…
ro: Oprire…

en: Log Out…
ro: Deautentificare…

en: Switch User…
ro: Comută utilizatorul…

[ctx: action]
en: Lock Screen
ro: Blochează ecranul

en: Unknown Thunderbolt device
ro: Dispozitiv Thunderbolt necunoscut

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
ro: Un nou dispozitiv a fost detectat în timp ce erați plecat. Deconectați și reconectați dispozitivul pentru a începe utilizarea lui.

en: Unauthorized Thunderbolt device
ro: Dispozitiv Thunderbolt neautorizat

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator.
ro: Un nou dispozitiv a fost detectat și trebuie autorizat de un administrator.

en: Thunderbolt authorization error
ro: Eroare de autorizare Thunderbolt

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
ro: Nu s-a putut autoriza dispozitivul Thunderbolt: %s

en: Volume changed
ro: Volumul a fost schimbat

en: Unmute
ro: Activează sunetul

en: Mute
ro: Mut

en: Volume
ro: Volum

en: Sound Output
ro: Ieșire sunet

en: Sound Input
ro: Intrare sunet

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
ro: Oglindește

note: Translators: this is for the desktop spanning displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Join Displays
ro: Unește afișajele

note: Translators: this is for using only an external display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
ro: Numai extern

note: Translators: this is for using only the laptop display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Built-in Only
ro: Numai încorporat

en: Swipe up to unlock
ro: Glisați în sus pentru a debloca

en: Click or press a key to unlock
ro: Apăsați clic sau o tastă pentru a debloca

en: Unlock Window
ro: Deblochează fereastră

en: Log in as another user
ro: Intră în sesiune ca utilizator diferit

en: Welcome to GNOME %s
ro: Bine ați venit la GNOME %s

en: If you want to learn your way around, check out the tour.
ro: Dacă doriți să aflați despre împrejurimi, consultați turul Gnome.

en: No Thanks
ro: Nu, merci

en: Take Tour
ro: Începe turul

en: “%s” is ready
ro: „%s” este gata

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
ro: Doriți să păstrați aceste configurări de afișaj?

en: Revert Settings
ro: Restaurează configurările

en: Keep Changes
ro: Păstrați modificările

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
ro[0]: Schimbările vor fi restaurare în %d secundă
ro[1]: Schimbările vor fi restaurare în %d secunde
ro[2]: Schimbările vor fi restaurare în %d de secunde

en: Hide
ro: Ascunde

en: Restore
ro: Restaurează

en: Maximize
ro: Maximizează

en: Move
ro: Mută

en: Resize
ro: Redimensionează

en: Move Titlebar Onscreen
ro: Mută bara de titlu pe ecran

en: Always on Top
ro: Întotdeauna deasupra

en: Always on Visible Workspace
ro: Întotdeauna pe spațiul de lucru vizibil

en: Move to Workspace Left
ro: Mută pe spațiul de lucru din stânga

en: Move to Workspace Right
ro: Mută pe spațiul de lucru din dreapta

en: Move to Workspace Up
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru de mai sus

en: Move to Workspace Down
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru de mai jos

en: Move to Monitor Up
ro: Mută fereastra cu un monitor mai sus

en: Move to Monitor Down
ro: Mută fereastra cu un monitor mai jos

en: Move to Monitor Left
ro: Mută fereastra cu un monitor spre stânga

en: Move to Monitor Right
ro: Mută fereastra cu un monitor spre dreapta

en: Close
ro: Închide

en: Print version
ro: Tipărește versiunea

en: Mode used by GDM for login screen
ro: Mod folosit de GDM pentru meniul de autentificare

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
ro: Utilizează un mod specific, de exemplu „gdm” pentru ecranul de logare

en: List possible modes
ro: Enumeră câmpurile care pot fi afișate

en: Force animations to be enabled
ro: Forțează animațiile să fie activate

[ctx: program]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Failed to launch “%s”
ro: Nu s-a putut lansa „%s”

en: Passwords do not match.
ro: Parolele nu se potrivesc.

en: Password cannot be blank
ro: Parola nu poate fi goală

en: Authentication dialog was dismissed by the user
ro: Fereastra de autentificare a fost închisă de către utilizator

en: Icon '%s' not present in theme %s
ro: Iconița „%s” nu este prezentă în tema %s

en: Failed to load icon
ro: Nu s-a putut încărca iconița

en: Manage your GNOME Extensions
ro: Administrați Exensiile GNOME

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: GNOME Extensions handles updating extensions, configuring extension preferences and removing or disabling unwanted extensions.
ro: Exensii GNOME gestionează actualizarea extensiilor, configurarea preferințelor extensiei și eliminarea sau dezactivarea extensiilor nedorite.

en: Configure GNOME Shell Extensions
ro: Configurarea extensiilor pentru Vizualizatorul activităților GNOME

en: No Matches
ro: Nu există potriviri

en: Remove “%s”?
ro: Se elimină „%s”?

en: If you remove the extension, you need to return to download it if you want to enable it again
ro: Dacă eliminați extensia, trebuie să vă întoarceți să o descărcați dacă doriți să o activați din nou

en: Remove
ro: Elimină

en: %d extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
ro[0]: %d extensie va fi actualizată la următoarea autentificare.
ro[1]: %d extensii vor fi actualizate la următoarea autentificare.
ro[2]: %d de extensii vor fi actualizate la următoarea autentificare.

en: The extension is incompatible with the current GNOME version
ro: Extensia nu este compatibilă cu versiunea GNOME curentă

en: The extension had an error
ro: Extensia a avut o eroare

en: The extension can be updated
ro: Extensia poate fi actualizată

en: Website
ro: Pagină web

en: Remove…
ro: Elimină…

en: Help
ro: Ajutor

en: About Extensions
ro: Despre extensii

en: Extensions can cause performance and stability issues. Disable extensions if you encounter problems with your system.
ro: Extensiile pot cauza probleme de performanță și stabilitate. Dezactivați extensiile dacă întâlniți probleme cu sistemul.

en: Manually Installed
ro: Instalat manual

en: To find and add extensions, visit <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
ro: Pentru a găsi și adăuga extensii, vizitați <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.

en: Built-In
ro: Încorporat

en: No Installed Extensions
ro: Nu sunt extensii instalate

en: We’re very sorry, but it was not possible to get the list of installed extensions. Make sure you are logged into GNOME and try again.
ro: Nu a fost posibil să se obțină lista extensiilor instalate. Asigurați-vă că sunteți autentificat la GNOME și încercați din nou.

en: Extension Updates Ready
ro: Actualizările de extensie sunt gata

note: Translators: a file path to an extension directory
en: The new extension was successfully created in %s.
ro: Extensia nouă a fost creată cu succes la %s.

en: Name should be a very short (ideally descriptive) string.
    Examples are: %s
ro: Numele ar trebui să fie un șir foarte scurt (ideal descriptiv).
    Exemple: %s

en: Name
ro: Nume

en: Description is a single-sentence explanation of what your extension does.
    Examples are: %s
ro: Descrierea este o explicație într-o singură propoziție despre ce face extensia.
    Exemple: %s

en: Description
ro: Descriere

en: UUID is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (clicktofocus@janedoe.example.com)
ro: UUID-ul este un identificator global unic pentru extensie.
    Aceasta ar trebui să fie în formatul unei adrese de email (clicktofocus@janedoe.example.com)

en: Choose one of the available templates:
ro: Alege unul din șabloanele existente:

en: Template
ro: Șablon

en: The unique identifier of the new extension
ro: Identificatorul unic al noii extensii

en: NAME
ro: NUME

en: The user-visible name of the new extension
ro: Numele vizibil de utilizator pentru noua extensie

en: DESCRIPTION
ro: DESCRIERE

en: A short description of what the extension does
ro: O scurtă descriere despre ce face extensia

en: DOMAIN
ro: DOMENIU

en: The gettext domain used by the extension
ro: Domeniul gettext utilizat de extensie

en: SCHEMA
ro: SCHEMĂ

en: The GSettings schema used by the extension
ro: Schema GSettings utilizată de extensie

en: TEMPLATE
ro: ȘABLON

en: The template to use for the new extension
ro: Șablonul de utilizat pentru extensia nouă

en: Include prefs.js template
ro: Include șablonul prefs.js

en: Enter extension information interactively
ro: Introdu informațiile extensiei interactiv

en: Create a new extension
ro: Creează o nouă extensie

en: Unknown arguments
ro: Argumente necunoscute

en: UUID, name and description are required
ro: UUID-ul, numele și descrierea sunt necesare

en: Extension “%s” does not exist
ro: Extensia „%s” nu există

en: Disable an extension
ro: Dezactivează o extensie

en: No UUID given
ro: Niciun UUID dat

en: More than one UUID given
ro: Mai mult de un UUID dat

en: Enable an extension
ro: Activează o extensie

en: Failed to connect to GNOME Shell
ro: Nu s-a putut conecta la Shell GNOME

en: Extension “%s” doesn't exist
ro: Extensia „%s” nu există

en: Show extensions info
ro: Arată informații despre extensii

en: Overwrite an existing extension
ro: Suprascrie o extensie existentă

en: EXTENSION_BUNDLE
ro: PACHET_EXTENSIE

en: Install an extension bundle
ro: Instalează un pachet de extensii

en: No extension bundle specified
ro: Niciun pachet de extensii specificat

en: More than one extension bundle specified
ro: Mai mult de un pachet de extensii specificat

en: Show user-installed extensions
ro: Arată extensiile instalate de utilizator

en: Show system-installed extensions
ro: Arată extensiile instalate de sistem

en: Show enabled extensions
ro: Arată extensiile activate

en: Show disabled extensions
ro: Arată extensiile dezactivate

en: Show extensions with preferences
ro: Arată extensiile cu preferințe

en: Show extensions with updates
ro: Arată extensiile cu actualizări

en: Print extension details
ro: Tipărește detaliile extensiei

en: List installed extensions
ro: Listează extensiile instalate

en: FILE
ro: FIȘIER

en: Additional source to include in the bundle
ro: Sursă adițională de inclus în pachet

en: A GSettings schema that should be included
ro: O schemă GSettings care ar trebui inclusă

en: DIRECTORY
ro: DIRECTOR

en: The directory where translations are found
ro: Directorul unde se găsesc traducerile

en: The gettext domain to use for translations
ro: Domeniu gettext de folosit pentru traduceri

en: Overwrite an existing pack
ro: Suprascrie un pachet existent

en: The directory where the pack should be created
ro: Directorul unde pachetul ar trebui creat

en: SOURCE_DIRECTORY
ro: DIRECTOR_SURSĂ

en: Create an extension bundle
ro: Creează un pachet de extensii

en: More than one source directory specified
ro: Mai mult de un director sursă specificat

en: Extension “%s” doesn't have preferences
ro: Extensia „%s” nu are preferințe

en: Failed to open prefs for extension “%s”: %s
ro: Nu s-au putut deschide preferințele pentru extensia „%s”: %s

en: Opens extension preferences
ro: Deschide preferințele extensiei

en: Reset an extension
ro: Restabilește o extensie

en: Cannot uninstall system extensions
ro: Nu se pot dezinstala extensiile de sistem

en: Failed to uninstall “%s”
ro: Nu s-a putut dezinstala „%s”

en: Uninstall an extension
ro: Dezinstalează o extensie

en: Do not print error messages
ro: Nu tipări mesajele eroare

en: Path
ro: Cale

en: Original author
ro: Autor original

en: Version
ro: Versiune

en: State
ro: Stare

en: “version” takes no arguments
ro: „version” nu primește argumente

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: Print version information and exit.
ro: Tipărește informațiile versiunii și ieși.

en: COMMAND
ro: COMANDĂ

en: [ARGS…]
ro: [ARGUMENTE…]

en: Commands:
ro: Comenzi:

en: Print help
ro: Tipărește ajutorul

en: Enable extension
ro: Activează extensia

en: Disable extension
ro: Dezactivează extensia

en: Reset extension
ro: Restabilește extensia

en: Uninstall extension
ro: Dezinstalează extensia

en: List extensions
ro: Listează extensiile

en: Show extension info
ro: Arată informații despre extensie

en: Open extension preferences
ro: Deschide preferințele extensiei

en: Create extension
ro: Creează extensie

en: Package extension
ro: Împachetează extensia

en: Install extension bundle
ro: Instalează pachetul de extensii

en: Use “%s” to get detailed help.
ro: Utilizați „%s” pentru a obține ajutor detaliat.

en: Plain
ro: Simplu

en: An empty extension
ro: O extensie goală

en: Add an icon to the top bar
ro: Adaugă o iconiță la bara de sus

en: Quick Settings Item
ro: Element configurări rapide

en: Add an item to quick settings
ro: Adaugă un element la configurările rapide

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ro[0]: %u rezultat
ro[1]: %u rezultate
ro[2]: %u de rezultate

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ro[0]: %u intrare
ro[1]: %u intrări
ro[2]: %u de intrări

en: System Sounds
ro: Sunete de sistem
