gnome-shell - en to sv translation catalogue (589 entries)

en: Launchers
sv: Programstartare

en: Activate favorite app 1
sv: Aktivera favoritprogram 1

en: Activate favorite app 2
sv: Aktivera favoritprogram 2

en: Activate favorite app 3
sv: Aktivera favoritprogram 3

en: Activate favorite app 4
sv: Aktivera favoritprogram 4

en: Activate favorite app 5
sv: Aktivera favoritprogram 5

en: Activate favorite app 6
sv: Aktivera favoritprogram 6

en: Activate favorite app 7
sv: Aktivera favoritprogram 7

en: Activate favorite app 8
sv: Aktivera favoritprogram 8

en: Activate favorite app 9
sv: Aktivera favoritprogram 9

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots.
en: Screenshots
sv: Skärmbilder

en: Take a screenshot interactively
sv: Ta en skärmbild interaktivt

en: Take a screenshot
sv: Ta en skärmbild

en: Take a screenshot of a window
sv: Ta en skärmbild av ett fönster

en: Record a screencast interactively
sv: Spela in skärmen interaktivt

en: Show the notification list
sv: Visa aviseringslistan

en: Focus the active notification
sv: Fokusera den aktiva aviseringen

en: Show the overview
sv: Visa översiktsvyn

en: Show all apps
sv: Visa alla program

en: Open the app menu
sv: Öppna programmenyn

en: GNOME Shell
sv: GNOME-skal

en: Window management and application launching
sv: Fönsterhantering och uppstart av program

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
sv: Aktivera interna verktyg användbara för utvecklare och testare från Alt-F2

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
sv: Tillåter åtkomst till interna verktyg för felsökning och övervakning med dialogen Alt-F2.

en: UUIDs of extensions to enable
sv: UUID:n för tillägg att aktivera

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
sv: Tillägg för GNOME-skal har en UUID-egenskap; denna nyckel listar tillägg som ska läsas in. De tillägg som vill bli inlästa måste finnas i denna lista. Du kan även ändra denna lista med D-Bus-metoderna EnableExtension och DisableExtension på org.gnome.Shell.

en: UUIDs of extensions to force disabling
sv: UUID:n för tillägg att tvinga att inaktiveras

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be disabled, even if loaded as part of the current mode. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell. This key takes precedence over the “enabled-extensions” setting.
sv: Tillägg för GNOME-skal har en UUID-egenskap; denna nyckel listar tillägg som ska inaktiveras, även om de lästs in som del av det aktuella läget. Du kan även ändra denna lista med D-Bus-metoderna EnableExtension och DisableExtension på org.gnome.Shell. Denna nyckel har företräde över inställningen ”enabled-extensions”.

en: Disable user extensions
sv: Inaktivera användartillägg

en: Disable all extensions the user has enabled without affecting the “enabled-extension” setting.
sv: Inaktivera alla tillägg som användaren har aktiverat, utan att påverka inställningen ”enabled-extension”.

en: Disables the validation of extension version compatibility
sv: Slår av valideringen av versionskompatibilitet för tillägg

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
sv: GNOME-skalet kommer endast att läsa in tillägg som säger sig stödja den nuvarande körande versionen. Att slå på denna inställning medför att den kontrollen slås av och alla tillägg kommer att försöka läsas in, oavsett vilken version de säger sig stödja.

en: List of desktop file IDs for favorite applications
sv: Lista över skrivbordsfil-id för favoritprogram

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
sv: Programmen som motsvarar dessa identifierare kommer att visas i favoritområdet.

en: History for command (Alt-F2) dialog
sv: Historik för kommandodialog (Alt-F2)

note: Translators: looking glass is a debugger and inspector tool, see https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShell/LookingGlass
en: History for the looking glass dialog
sv: Historik för spegeldialogen

en: Always show the “Log out” menu item in the user menu.
sv: Visa alltid menyalternativet ”Logga ut” i användarmenyn.

en: This key overrides the automatic hiding of the “Log out” menu item in single-user, single-session situations.
sv: Denna nyckel åsidosätter det automatiska gömmandet av menyalternativet ”Logga ut” i situationer med endast en användare och en session.

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
sv: Huruvida lösenord för krypterade enheter och fjärrenheter skall memoreras

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a “Remember Password” checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
sv: Skalet kommer att fråga efter ett lösenord när en krypterad enhet eller en fjärrenhet monteras. Om lösenordet kan sparas för framtida bruk kommer en ”Kom ihåg lösenord”-kryssruta att visas. Denna nyckel sätter standardvärdet för kryssrutan.

en: The last selected non-default power profile
sv: Den senast valda icke-standardströmprofilen

en: Some systems support more than two power profiles. In order to still support toggling between two profiles, this key records the last selected non-default profile.
sv: Vissa system stöder mer än två strömprofiler. För att fortfarande stödja växling mellan två profiler registrerar denna nyckel den senast valda icke-standardprofilen.

en: The last version the “Welcome to GNOME” dialog was shown for
sv: Den senaste versionen som ”Välkommen till GNOME”-dialogen visades för

en: This key determines for which version the “Welcome to GNOME” dialog was last shown. An empty string represents the oldest possible version, and a huge number will represent versions that do not exist yet. This huge number can be used to effectively disable the dialog.
sv: Denna nyckel avgör för vilken version som ”Välkommen till GNOME”-dialogen senast visades. En tom sträng motsvarar den äldsta möjliga versionen, och ett enormt tal kommer motsvara versioner som inte finns ännu. Detta enorma tal kan användas för att inaktivera dialogrutan.

en: Layout of the app picker
sv: Layout för programväljaren

en: Layout of the app picker. Each entry in the array is a page. Pages are stored in the order they appear in GNOME Shell. Each page contains an “application id” → 'data' pair. Currently, the following values are stored as 'data': • “position”: the position of the application icon in the page
sv: Layout för programväljaren. Varje post i vektorn är en sida. Sidor lagras i ordningen de dyker upp i GNOME-skalet. Varje sida innehåller ett par ”program-ID” → ”data”. För närvarande lagras följande värde som ”data”: • ”position”: positionen för programikonen på sidan

en: Keybinding to open the application menu
sv: Snabbtangent för att öppna programmenyn

en: Keybinding to open the application menu.
sv: Snabbtangent för att öppna programmenyn.

en: Keybinding to shift between overview states
sv: Snabbtangent för att växla mellan översiktstillstånd

en: Keybinding to shift between session, window picker and app grid
sv: Snabbtangent för att växla mellan session, fönsterväljare och programrutnät

en: Keybinding to shift between app grid, window picker and session
sv: Snabbtangent för att växla mellan programrutnät, fönsterväljare och session

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
sv: Snabbtangent för att öppna ”Visa program”-vyn

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
sv: Snabbtangent för att öppna ”Visa program”-vyn i översiktsvyn.

en: Keybinding to open the overview
sv: Snabbtangent för att öppna översiktsvyn

en: Keybinding to open the Activities Overview.
sv: Snabbtangent för att öppna översiktsvyn.

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
sv: Snabbtangent för att växla synligheten för aviseringslistan

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
sv: Snabbtangent för att växla synligheten för aviseringslistan.

en: Keybinding to focus the active notification
sv: Snabbtangent för att fokusera på den aktiva aviseringen

en: Keybinding to focus the active notification.
sv: Snabbtangent för att fokusera på den aktiva aviseringen.

en: Switch to application 1
sv: Växla till program 1

en: Switch to application 2
sv: Växla till program 2

en: Switch to application 3
sv: Växla till program 3

en: Switch to application 4
sv: Växla till program 4

en: Switch to application 5
sv: Växla till program 5

en: Switch to application 6
sv: Växla till program 6

en: Switch to application 7
sv: Växla till program 7

en: Switch to application 8
sv: Växla till program 8

en: Switch to application 9
sv: Växla till program 9

en: Limit switcher to current workspace.
sv: Begränsa väljare till aktuell arbetsyta.

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
sv: Om satt till true (sant), visas endast program som har fönster på den aktuella arbetsytan i väljaren. I annat fall inkluderas alla program.

en: The application icon mode.
sv: Programikonsläget.

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are “thumbnail-only” (shows a thumbnail of the window), “app-icon-only” (shows only the application icon) or “both”.
sv: Ställer in hur fönster visas i väljaren. Giltiga alternativ är ”thumbnail-only” (visar en miniatyrbild av fönstret), ”app-icon-only” (visar endast programikonen) eller ”both” (visar båda).

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
sv: Om satt till "true", visas endast fönster från den aktuella arbetsytan i väljaren. I annat fall inkluderas alla fönster.

en: Locations
sv: Platser

en: The locations to show in world clocks
sv: Platserna att visa i världsklockor

en: Automatic location
sv: Automatisk plats

en: Whether to fetch the current location or not
sv: Huruvida den aktuella platsen ska hämtas eller ej

en: Location
sv: Plats

en: The location for which to show a forecast
sv: Platsen för vilken en väderprognos ska visas

en: Network Login
sv: Nätverksinloggning

en: Something’s gone wrong
sv: Något har gått fel

en: We’re very sorry, but there’s been a problem: the settings for this extension can’t be displayed. We recommend that you report the issue to the extension authors.
sv: Vi är ledsna, men ett problem har uppstått: inställningarna för detta tillägg kan inte visas. Vi rekommenderar att du rapporterar problemet till tilläggets skapare.

en: Technical Details
sv: Tekniska detaljer

en: Homepage
sv: Webbsida

en: Visit extension homepage
sv: Besök webbsida för tillägg

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Password
sv: Lösenord

en: Choose Session
sv: Välj session

en: Not listed?
sv: Inte listad?

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
sv: (till exempel användare eller %s)

en: Username
sv: Användarnamn

en: Login Window
sv: Inloggningsfönster

en: Authentication error
sv: Autentiseringsfel

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can swipe their finger on the fingerprint reader
en: (or swipe finger across reader)
sv: (eller dra fingret längs läsaren)

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can place their finger on the fingerprint reader instead
en: (or place finger on reader)
sv: (eller placera fingret på läsaren)

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
sv: Stäng av

note: Translators: A list of keywords that match the power-off action, separated by semicolons
en: power off;poweroff;shutdown;halt;stop
sv: stäng av;stäng ner;stäng;halt;stopp

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the restart action in search
en: Restart
sv: Starta om

note: Translators: A list of keywords that match the restart action, separated by semicolons
en: reboot;restart;
sv: starta om;omstart;

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
sv: Lås skärm

note: Translators: A list of keywords that match the lock screen action, separated by semicolons
en: lock screen
sv: lås skärm

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
sv: Logga ut

note: Translators: A list of keywords that match the logout action, separated by semicolons
en: logout;log out;sign off
sv: utloggning;logga ut

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the suspend action in search
en: Suspend
sv: Vänteläge

note: Translators: A list of keywords that match the suspend action, separated by semicolons
en: suspend;sleep
sv: vänteläge;vila

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
sv: Växla användare

note: Translators: A list of keywords that match the switch user action, separated by semicolons
en: switch user
sv: växla användare

note: Translators: A list of keywords that match the lock orientation action, separated by semicolons
en: lock orientation;unlock orientation;screen;rotation
sv: lås orientering;lås riktning;lås upp orientering;lås upp riktning;skärm;rotation

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the screenshot UI action in search
en: Take a Screenshot
sv: Ta en skärmbild

note: Translators: A list of keywords that match the screenshot UI action, separated by semicolons
en: screenshot;screencast;snip;capture;record
sv: skärmbild;skärmdump;skärminspelning;klipp;fångst;inspelning

[ctx: search-result]
en: Unlock Screen Rotation
sv: Lås upp skärmrotation

[ctx: search-result]
en: Lock Screen Rotation
sv: Lås skärmrotation

en: Command not found
sv: Kommandot hittades inte

note: Replace "Error invoking GLib.shell_parse_argv: " with something nicer
en: Could not parse command:
sv: Kunde inte tolka kommando:

en: Execution of “%s” failed:
sv: Körning av ”%s” misslyckades:

en: Just now
sv: Just nu

en: %d minute ago | %d minutes ago
sv[0]: %d minut sedan
sv[1]: %d minuter sedan

en: %d hour ago | %d hours ago
sv[0]: %d timme sedan
sv[1]: %d timmar sedan

en: Yesterday
sv: I går

en: %d day ago | %d days ago
sv[0]: %d dag sedan
sv[1]: %d dagar sedan

en: %d week ago | %d weeks ago
sv[0]: %d vecka sedan
sv[1]: %d veckor sedan

en: %d month ago | %d months ago
sv[0]: %d månad sedan
sv[1]: %d månader sedan

en: %d year ago | %d years ago
sv[0]: %d år sedan
sv[1]: %d år sedan

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
sv: I går, %H∶%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %-d, %H∶%M
sv: %-d %B, %H∶%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %-d %Y, %H∶%M
sv: %-d %B %Y, %H∶%M

note: Show only the time if date is on today eslint-disable-line no-lonely-if Translators: Time in 12h format
en: %l∶%M %p
sv: %l∶%M %p

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
sv: I går, %l∶%M %p

note: Translators: this is the week day name followed by a time string in 12h format. i.e. "Monday, 2:30 pm"
en: %A, %l∶%M %p
sv: %A, %I∶%M %p

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %-d, %l∶%M %p
sv: %-d %B, %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %-d %Y, %l∶%M %p
sv: %-d %B %Y, %l∶%M %p

en: Hotspot Login
sv: Surfzonsinloggning

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
sv: Din anslutning till denna surfzonsinloggning är inte säker. Lösenord eller annan information som du matar in på denna sida kan visas av andra personer i närheten.

note: No support for non-modal system dialogs, so ignore the option let modal = options['modal'] || true;
en: Deny
sv: Neka

en: Allow
sv: Tillåt

en: Unnamed Folder
sv: Namnlös mapp

en: %s has been pinned to the dash.
sv: %s har fästs på snabbstartspanelen.

en: %s has been unpinned from the dash.
sv: %s har lösgjorts från snabbstartspanelen.

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
sv: Öppna fönster

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: App Details
sv: Programdetaljer

en: Quit
sv: Avsluta

en: Unpin
sv: Lösgör

en: Pin to Dash
sv: Fäst till snabbstartspanel

en: Launch using Integrated Graphics Card
sv: Kör med integrerat grafikkort

en: Launch using Discrete Graphics Card
sv: Kör med diskret grafikkort

en: Select Audio Device
sv: Välj ljudenhet

en: Sound Settings
sv: Ljudinställningar

en: Headphones
sv: Hörlurar

en: Headset
sv: Mikrofonlur

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Change Background…
sv: Ändra bakgrund…

en: Display Settings
sv: Skärminställningar

en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
sv: O

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
sv: L

en: Previous month
sv: Föregående månad

en: Next month
sv: Nästa månad

en: Week %V
sv: Vecka %V

en: No Notifications
sv: Inga aviseringar

en: Do Not Disturb
sv: Stör ej

en: Clear
sv: Töm

note: Translators: %s is an application name
en: “%s” is not responding.
sv: ”%s” svarar inte.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely.
sv: Du kan välja att vänta en kort stund på att det ska fortsätta eller tvinga programmet att helt avslutas.

en: Force Quit
sv: Tvinga avslut

en: Wait
sv: Vänta

en: External drive connected
sv: Extern disk ansluten

en: External drive disconnected
sv: Extern disk frånkopplad

en: Unable to unlock volume
sv: Kunde inte låsa upp volym

en: The installed udisks version does not support the PIM setting
sv: Den installerade udisks-versionen stöder inte PIM-inställningen

en: Open with %s
sv: Öppna med %s

en: Alternatively you can connect by pushing the “WPS” button on your router.
sv: Alternativt kan du ansluta genom att trycka på ”WPS”-knappen på din router.

en: Connect
sv: Anslut

en: Key
sv: Nyckel

en: Private key password
sv: Lösenord för privat nyckel

en: Identity
sv: Identitet

en: Service
sv: Tjänst

en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
sv: Lösenord eller krypteringsnycklar krävs för att komma åt det trådlösa nätverket ”%s”.

en: Wired 802.1X authentication
sv: Trådbunden 802.1X-autentisering

en: Network name
sv: Nätverksnamn

en: DSL authentication
sv: DSL-autentisering

en: PIN code required
sv: PIN-kod krävs

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
sv: PIN-koden krävs för den mobila bredbandsenheten

en: A password is required to connect to “%s”.
sv: Ett lösenord krävs för att ansluta till ”%s”.

en: Network Manager
sv: Nätverkshanterare

en: VPN password
sv: VPN-lösenord

en: Authentication Required
sv: Autentisering krävs

en: Administrator
sv: Administratör

en: Authenticate
sv: Autentisera

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
sv: Tyvärr, det fungerade inte. Försök igen.

en: %s is now known as %s
sv: %s är nu känd som %s

en: Windows
sv: Fönster

en: Show Apps
sv: Visa program

note: Translators: this is the name of the dock/favorites area on the left of the overview
en: Dash
sv: Snabbstartspanel

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the top bar (e.g., * "Tue 9:29 AM").  The string itself should become a full date, e.g., * "February 17 2015".
en: %B %-d %Y
sv: %-d %B %Y

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015".
en: %A %B %e %Y
sv: %A %e %B %Y

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on current year
en: %B %-d
sv: %-d %B

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on different year
en: %B %-d %Y
sv: %-d %B %Y

en: Today
sv: I dag

en: Tomorrow
sv: I morgon

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
sv: Hela dagen

note: Translators: Shown in calendar event list as the start/end of events * that only show day and month
en: %m/%d
sv: %-d/%-m

en: No Events
sv: Inga händelser

en: Add world clocks…
sv: Lägg till världsklockor…

en: World Clocks
sv: Världsklockor

en: Loading…
sv: Läser in…

en: Go online for weather information
sv: Anslut till nätet för väderinformation

en: Weather information is currently unavailable
sv: Väderinformation är för närvarande inte tillgänglig

en: Weather
sv: Väder

en: Select weather location…
sv: Välj väderplats…

[ctx: title]
en: Log Out %s
sv: Logga ut %s

[ctx: title]
en: Log Out
sv: Logga ut

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
sv[0]: %s kommer att loggas ut automatiskt om %d sekund.
sv[1]: %s kommer att loggas ut automatiskt om %d sekunder.

en: You will be logged out automatically in %d second. | You will be logged out automatically in %d seconds.
sv[0]: Du kommer att loggas ut automatiskt om %d sekund.
sv[1]: Du kommer att loggas ut automatiskt om %d sekunder.

[ctx: button]
en: Log Out
sv: Logga ut

[ctx: title]
en: Power Off
sv: Stäng av

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
sv: Installera uppdateringar & Stäng av

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
sv[0]: Systemet kommer att stängas av automatiskt om %d sekund.
sv[1]: Systemet kommer att stängas av automatiskt om %d sekunder.

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
sv: Installera väntande programvaruuppdateringar

[ctx: button]
en: Power Off
sv: Stäng av

[ctx: title]
en: Restart
sv: Starta om

[ctx: title]
en: Install Updates & Restart
sv: Installera uppdateringar & starta om

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
sv[0]: Systemet kommer att startas om automatiskt om %d sekund.
sv[1]: Systemet kommer att startas om automatiskt om %d sekunder.

[ctx: button]
en: Restart
sv: Starta om

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
sv: Starta om och installera uppdateringar

en: The system will automatically restart and install updates in %d second. | The system will automatically restart and install updates in %d seconds.
sv[0]: Systemet kommer att startas om automatiskt och installera uppdateringar om %d sekund.
sv[1]: Systemet kommer att startas om automatiskt och installera uppdateringar om %d sekunder.

[ctx: button]
en: Restart &amp; Install
sv: Starta om &amp; installera

[ctx: button]
en: Install &amp; Power Off
sv: Installera &amp; stäng av

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
sv: Stäng av efter att uppdateringarna har installerats

[ctx: title]
en: Restart & Install Upgrade
sv: Starta om och installera uppgradering

note: Translators: This is the text displayed for system upgrades in the shut down dialog. First %s gets replaced with the distro name and second %s with the distro version to upgrade to
en: %s %s will be installed after restart. Upgrade installation can take a long time: ensure that you have backed up and that the computer is plugged in.
sv: %s %s kommer att installeras efter omstart. En uppgraderingsinstallation kan ta lång tid: försäkra dig om att du gjort säkerhetskopior och att datorn är ikopplad.

en: Low battery power: please plug in before installing updates.
sv: Lågt batteri: anslut till en fast strömkälla innan uppdateringar installeras.

en: Some applications are busy or have unsaved work
sv: Några program är upptagna eller innehåller icke sparat arbete

en: Other users are logged in
sv: Andra användare är inloggade

[ctx: button]
en: Boot Options
sv: Uppstartsalternativ

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login
en: %s (remote)
sv: %s (fjärransluten)

note: Translators: Console here refers to a tty like a VT console
en: %s (console)
sv: %s (konsol)

en: Install
sv: Installera

en: Install Extension
sv: Installera tillägg

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
sv: Hämta och installera ”%s” från extensions.gnome.org?

en: Extension Updates Available
sv: Uppdateringar för tillägg finns tillgängliga

en: Extension updates are ready to be installed.
sv: Uppdateringar för tillägg är redo att installeras.

en: Allow inhibiting shortcuts
sv: Tillåt förhindrande av kortkommandon

note: Translators: %s is an application name like "Settings"
en: The app %s wants to inhibit shortcuts
sv: Programmet %s vill förhindra kortkommandon

en: An app wants to inhibit shortcuts
sv: Ett program vill förhindra kortkommandon

note: Translators: %s is a keyboard shortcut like "Super+x"
en: You can restore shortcuts by pressing %s.
sv: Du kan återställa kortkommandon genom att trycka %s.

en: Slow Keys Turned On
sv: Tröga tangenter aktiverade

en: Slow Keys Turned Off
sv: Tröga tangenter inaktiverade

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
sv: Du höll precis ned skifttangenten under 8 sekunder. Detta är kortkommandot för funktionen tröga tangenter, som påverkar hur ditt tangentbord fungerar.

en: Sticky Keys Turned On
sv: Klistriga tangenter aktiverade

en: Sticky Keys Turned Off
sv: Klistriga tangenter inaktiverade

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
sv: Du tryckte precis ned skifttangenten 5 gånger i följd. Detta är kortkommandot för funktionen klistriga tangenter, som påverkar hur ditt tangentbord fungerar.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
sv: Du tryckte precis ned två tangenter samtidigt, eller tryckte ned skifttangenten 5 gånger i följd. Detta stänger av funktionen klistriga tangenter vilket påverkar hur ditt tangentbord fungerar.

en: Leave On
sv: Lämna påslagen

en: Turn On
sv: Slå på

en: Turn Off
sv: Stäng av

en: Leave Off
sv: Lämna avstängd

en: Keyboard Settings
sv: Tangentbordsinställningar

en: No extensions installed
sv: Inga tillägg installerade

note: Translators: argument is an extension UUID.
en: %s has not emitted any errors.
sv: %s har inte skickat ut några fel.

en: Hide Errors
sv: Dölj fel

en: Show Errors
sv: Visa fel

en: Enabled
sv: Aktiverad

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Error
sv: Fel

en: Out of date
sv: Utanför datumintervallet

en: Downloading
sv: Hämtar

en: Disabling
sv: Inaktiverar

en: Enabling
sv: Aktiverar

en: View Source
sv: Visa källa

en: Web Page
sv: Webbsida

en: System was put in unsafe mode
sv: Systemet försattes i osäkert läge

en: Apps now have unrestricted access
sv: Program har nu obegränsad åtkomst

en: Undo
sv: Ångra

en: Logged in as a privileged user
sv: Inloggad som en privilegierad användare

en: Running a session as a privileged user should be avoided for security reasons. If possible, you should log in as a normal user.
sv: Att köra en session som en privilegierad användare bör undvikas av säkerhetsskäl. Om möjligt bör du logga in som en normal användare.

en: Screen Lock disabled
sv: Skärmlås inaktiverat

en: Screen Locking requires the GNOME display manager.
sv: Skärmlås kräver GNOME:s displayhanterare.

en: System Information
sv: Systeminformation

en: Unknown artist
sv: Okänd artist

en: Unknown title
sv: Okänd titel

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search
sv: Skriv för att söka

en: Apps
sv: Program

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
sv: Översikt

en: New shortcut…
sv: Nytt kortkommando…

en: App defined
sv: Programdefinierad

en: Show on-screen help
sv: Visa hjälp på skärmen

en: Switch monitor
sv: Växla skärm

en: Assign keystroke
sv: Tilldela tangenttryckning

en: Done
sv: Färdig

en: Edit…
sv: Redigera…

en: None
sv: Ingen

en: Press a button to configure
sv: Tryck på en knapp för att konfigurera

en: Press Esc to exit
sv: Tryck Esc för att avsluta

en: Press any key to exit
sv: Tryck på valfri tangent för att avsluta

en: Activities
sv: Aktiviteter

en: Top Bar
sv: Systemrad

en: Open menu
sv: Öppna meny

en: Run a Command
sv: Kör ett kommando

en: Press ESC to close
sv: Tryck Esc för att stänga

en: Restart is not available on Wayland
sv: Omstart är inte tillgänglig i Wayland

en: Restarting…
sv: Startar om…

en: GNOME needs to lock the screen
sv: GNOME behöver låsa skärmen

en: Unable to lock
sv: Kunde inte låsa

en: Lock was blocked by an app
sv: Låsning hindrades av ett program

en: Selection
sv: Markering

en: Area Selection
sv: Områdesmarkering

en: Screen
sv: Skärm

en: Screen Selection
sv: Skärmval

en: Window
sv: Fönster

en: Window Selection
sv: Fönsterval

en: Screenshot / Screencast
sv: Skärmbild / skärminspelning

note: Translators: since this string refers to an action, it needs to be phrased as a verb.
en: Capture
sv: Fånga

en: Show Pointer
sv: Visa pekare

note: Translators: this is the folder where recorded screencasts are stored.
en: Screencasts
sv: Skärminspelningar

note: Translators: this is a filename used for screencast * recording, where "%d" and "%t" date and time, e.g. * "Screencast from 07-17-2013 10:00:46 PM.webm"
en: Screencast from %d %t.webm
sv: Skärminspelning från %d %t.webm

note: Translators: notification source name.
en: Screenshot
sv: Skärmbild

note: Translators: notification title.
en: Screencast recorded
sv: Skärminspelning inspelad

note: Translators: notification body when a screencast was recorded.
en: Click here to view the video.
sv: Klicka här för att se videon.

note: Translators: button on the screencast notification. Translators: button on the screenshot notification.
en: Show in Files
sv: Visa i Filer

note: Translators: this is the name of the file that the screenshot is saved to. The placeholder is a timestamp, e.g. "2017-05-21 12-24-03".
en: Screenshot from %s
sv: Skärmbild från %s

note: Translators: notification title.
en: Screenshot captured
sv: Skärmbild tagen

note: Translators: notification body when a screenshot was captured.
en: You can paste the image from the clipboard.
sv: Du kan klistra in bilden från urklipp.

en: Screenshot taken
sv: Skärmbild tagen

en: Searching…
sv: Söker…

en: No results.
sv: Inga sökträffar.

en: %d more | %d more
sv[0]: %d till
sv[1]: %d till

en: Search
sv: Sök

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Show Text
sv: Visa text

en: Hide Text
sv: Dölj text

en: Caps lock is on.
sv: Caps lock är på.

en: Hidden Volume
sv: Dold volym

en: Windows System Volume
sv: Windows-systemvolym

en: Uses Keyfiles
sv: Använder nyckelfiler

note: Translators: %s is the Disks application
en: To unlock a volume that uses keyfiles, use the <i>%s</i> utility instead.
sv: För att låsa upp en volym som använder nyckelfiler, använd verktyget <i>%s</i> i stället.

en: You need an external utility like <i>Disks</i> to unlock a volume that uses keyfiles.
sv: Du behöver ett externt verktyg som <i>Diskar</i> för att låsa upp en enhet som använder nyckelfiler.

en: PIM Number
sv: PIM-nummer

en: Remember Password
sv: Kom ihåg lösenord

en: Unlock
sv: Lås upp

note: Translators: %s is the Disks application
en: Open %s
sv: Öppna %s

en: The PIM must be a number or empty.
sv: PIM måste vara ett tal eller tomt.

en: Accessibility
sv: Hjälpmedel

en: High Contrast
sv: Hög kontrast

en: Zoom
sv: Zooma

en: Screen Reader
sv: Skärmläsare

en: Screen Keyboard
sv: Skärmtangentbord

en: Visual Alerts
sv: Visuella larm

en: Sticky Keys
sv: Klistriga tangenter

en: Slow Keys
sv: Tröga tangenter

en: Bounce Keys
sv: Studsande tangenter

en: Mouse Keys
sv: Mustangenter

en: Accessibility Settings
sv: Hjälpmedelsinställningar

en: Large Text
sv: Stor text

en: Auto Rotate
sv: Automatisk rotation

[ctx: title]
en: Background Apps
sv: Bakgrundsprogram

en: Apps known to be running without a window
sv: Program kända att köras utan ett fönster

en: App Settings
sv: Programinställningar

en: No Background Apps
sv: Inga program i bakgrunden

en: %d Background App | %d Background Apps
sv[0]: %d program i bakgrunden
sv[1]: %d program i bakgrunden

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Bluetooth Settings
sv: Inställningar för Bluetooth

en: No available or connected devices
sv: Inga tillgängliga eller anslutna enheter

en: Turn on Bluetooth to connect to devices
sv: Slå på Bluetooth för att ansluta till enheter

note: Translators: This is the number of connected bluetooth devices
en: %d Connected | %d Connected
sv[0]: %d ansluten
sv[1]: %d anslutna

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Dark Style
sv: Mörk stil

en: Single Click
sv: Enkelklick

en: Double Click
sv: Dubbelklick

en: Drag
sv: Dragning

en: Secondary Click
sv: Sekundärklick

en: Dwell Click
sv: Uppehållsklick

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Show Keyboard Layout
sv: Visa tangentbordslayout

en: Allow location access
sv: Tillåt platsåtkomst

note: Translators: %s is an application name
en: The app %s wants to access your location
sv: Programmet %s vill ha tillgång till din plats

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings.
sv: Platsåtkomst kan ändras när som helst från sekretessinställningarna.

en: Deny Access
sv: Neka åtkomst

en: Grant Access
sv: Bevilja åtkomst

en: <unknown>
sv: <okänd>

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Disconnect %s
sv: Koppla från %s

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Connect to %s
sv: Anslut till %s

en: Secure
sv: säker

en: Not secure
sv: osäker

en: Signal strength %s%%
sv: signalstyrka %s%%

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hotspot
sv: Surfzon för %s

en: %d connected | %d connected
sv[0]: %d ansluten
sv[1]: %d anslutna

en: VPN Settings
sv: VPN-inställningar

en: All Networks
sv: Alla nätverk

en: Wired Connections
sv: Trådbundna anslutningar

en: Wired Settings
sv: Trådbundna inställningar

en: Bluetooth Tethers
sv: Bluetooth-delningar

note: Translators: "Tether" from "Bluetooth Tether"
en: Tether
sv: Delning

en: Mobile Connections
sv: Mobilanslutningar

en: Mobile Broadband Settings
sv: Inställningar för mobilt bredband

note: Translators: "Mobile" from "Mobile Broadband"
en: Mobile
sv: Mobil

en: Connection failed
sv: Anslutningen misslyckades

en: Activation of network connection failed
sv: Aktivering av nätverksanslutning misslyckades

en: Night Light
sv: Nattbelysning

[ctx: Power profile]
en: Performance
sv: Prestanda

[ctx: Power profile]
en: Balanced
sv: Balanserad

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
sv: Strömsparare

en: Power Mode
sv: Strömläge

en: Power Profiles
sv: Strömprofiler

en: Power Settings
sv: Ströminställningar

en: Stop Screencast
sv: Stoppa skärminspelning

en: Stop Screen Sharing
sv: Stoppa skärmdelning

en: Airplane Mode
sv: Flygplansläge

note: Translators: entry in the window right click menu.
en: Take Screenshot
sv: Ta skärmbild

en: Power Off Menu
sv: Avstängningsmeny

en: Suspend
sv: Vänteläge

en: Restart…
sv: Starta om…

en: Power Off…
sv: Stäng av…

en: Log Out…
sv: Logga ut…

en: Switch User…
sv: Växla användare…

[ctx: action]
en: Lock Screen
sv: Lås skärm

en: Unknown Thunderbolt device
sv: Okänd Thunderbolt-enhet

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
sv: En ny enhet har upptäckts medan du var borta. Koppla från och anslut enheten igen för att börja använda den.

en: Unauthorized Thunderbolt device
sv: Ej auktoriserad Thunderbolt-enhet

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator.
sv: En ny enhet har upptäckts och behöver auktoriseras av en administratör.

en: Thunderbolt authorization error
sv: Thunderbolt-auktoriseringsfel

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
sv: Kunde inte auktorisera Thunderbolt-enheten: %s

en: Volume changed
sv: Volymen ändrades

en: Unmute
sv: Tysta ej

en: Mute
sv: Tysta

en: Volume
sv: Volym

en: Sound Output
sv: Ljudutgång

en: Sound Input
sv: Ljudingång

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
sv: Spegla

note: Translators: this is for the desktop spanning displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Join Displays
sv: Slå ihop skärmar

note: Translators: this is for using only an external display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
sv: Extern skärm

note: Translators: this is for using only the laptop display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Built-in Only
sv: Inbyggd skärm

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A %B %-d
sv: %A %-d %B

en: Swipe up to unlock
sv: Svep uppåt för att låsa upp

en: Click or press a key to unlock
sv: Klicka eller tryck på en tangent för att låsa upp

en: Unlock Window
sv: Lås upp fönster

en: Log in as another user
sv: Logga in som en annan användare

en: Welcome to GNOME %s
sv: Välkommen till GNOME %s

en: If you want to learn your way around, check out the tour.
sv: Om du vill lära dig grunderna, ta en titt på rundturen.

en: No Thanks
sv: Nej tack

en: Take Tour
sv: Ta rundturen

en: “%s” is ready
sv: ”%s” är redo

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
sv: Behåll dessa inställningar?

en: Revert Settings
sv: Återställ inställningar

en: Keep Changes
sv: Behåll ändringar

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
sv[0]: Inställningarna kommer återställas om %d sekund
sv[1]: Inställningarna kommer återställas om %d sekunder

en: Hide
sv: Dölj

en: Restore
sv: Återställ

en: Maximize
sv: Maximera

en: Move
sv: Flytta

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Move Titlebar Onscreen
sv: Flytta namnlist på skärm

en: Always on Top
sv: Alltid överst

en: Always on Visible Workspace
sv: Alltid på synlig arbetsyta

en: Move to Workspace Left
sv: Flytta till arbetsyta åt vänster

en: Move to Workspace Right
sv: Flytta till arbetsyta åt höger

en: Move to Workspace Up
sv: Flytta till arbetsyta ovan

en: Move to Workspace Down
sv: Flytta till arbetsyta nedan

en: Move to Monitor Up
sv: Flytta till skärm uppåt

en: Move to Monitor Down
sv: Flytta till skärm nedåt

en: Move to Monitor Left
sv: Flytta till skärm åt vänster

en: Move to Monitor Right
sv: Flytta till skärm åt höger

en: Close
sv: Stäng

en: Print version
sv: Skriv ut version

en: Mode used by GDM for login screen
sv: Läge som används av GDM för inloggningsskärmen

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
sv: Använd ett specifikt läge, t.ex. ”gdm” för inloggningsskärm

en: List possible modes
sv: Lista möjliga lägen

en: Force animations to be enabled
sv: Tvinga animeringar att aktiveras

[ctx: program]
en: Unknown
sv: Okänt

en: Failed to launch “%s”
sv: Misslyckades med att starta ”%s”

en: Passwords do not match.
sv: Lösenorden stämmer inte överens.

en: Password cannot be blank
sv: Lösenordet får inte vara blankt

en: Authentication dialog was dismissed by the user
sv: Autentiseringsdialogen stängdes av användaren

en: Icon '%s' not present in theme %s
sv: Ikonen ”%s” finns inte i temat %s

en: Failed to load icon
sv: Misslyckades med att läsa in ikon

en: Extensions
sv: Tillägg

en: Manage your GNOME Extensions
sv: Hantera dina GNOME-tillägg

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: GNOME Extensions handles updating extensions, configuring extension preferences and removing or disabling unwanted extensions.
sv: GNOME Tillägg hanterar uppdatering av tillägg, konfiguration av inställningar för tillägg samt att ta bort eller inaktivera oönskade tillägg.

en: Configure GNOME Shell Extensions
sv: Konfigurera tillägg för GNOME-skal

en: No Matches
sv: Inga träffar

en: Remove “%s”?
sv: Ta bort ”%s”?

en: If you remove the extension, you need to return to download it if you want to enable it again
sv: Om du tar bort tillägget kommer du att behöva återvända för att hämta det om du vill aktivera det igen

en: Remove
sv: Ta bort

en: %d extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
sv[0]: %d inlägg kommer att uppdateras vid nästa inloggning.
sv[1]: %d inlägg kommer att uppdateras vid nästa inloggning.

en: The extension is incompatible with the current GNOME version
sv: Tillägget är inkompatibelt med den aktuella GNOME-versionen

en: The extension had an error
sv: Tillägget hade ett fel

en: The extension can be updated
sv: Tillägget kan uppdateras

en: Website
sv: Webbplats

en: Remove…
sv: Ta bort…

en: Help
sv: Hjälp

en: About Extensions
sv: Om tillägg

en: Extensions can cause performance and stability issues. Disable extensions if you encounter problems with your system.
sv: Tillägg kan orsaka prestanda- och stabilitetsproblem. Inaktivera tillägg om du stöter på problem med ditt system.

en: Manually Installed
sv: Manuellt installerade

en: To find and add extensions, visit <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
sv: För att hitta och lägga till tillägg, besök <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.

en: Built-In
sv: Inbyggda

en: No Installed Extensions
sv: Inga installerade tillägg

en: We’re very sorry, but it was not possible to get the list of installed extensions. Make sure you are logged into GNOME and try again.
sv: Vi är ledsna, men det var inte möjligt att erhålla listan över installerade tillägg. Säkerställ att du är inloggad i GNOME och försök igen.

en: Extension Updates Ready
sv: Uppdateringar för tillägg är redo

note: Translators: a file path to an extension directory
en: The new extension was successfully created in %s.
sv: Det nya tillägget skapades i %s.

en: Name should be a very short (ideally descriptive) string.
    Examples are: %s
sv: Namn bör vara en väldigt kort (helst beskrivande) sträng.
    Exempel: %s

en: Name
sv: Namn

en: Description is a single-sentence explanation of what your extension does.
    Examples are: %s
sv: Beskrivning är en ensam mening som förklarar vad ditt tillägg gör.
    Exempel: %s

en: Description
sv: Beskrivning

en: UUID is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (clicktofocus@janedoe.example.com)
sv: UUID är en globalt unik identifierare för ditt tillägg.
    Detta ska vara i formatet av en e-postadress
    (clicktofocus@janedoe.example.com)

en: Choose one of the available templates:
sv: Välj en av de tillgängliga mallarna:

en: Template
sv: Mall

en: The unique identifier of the new extension
sv: Det nya tilläggets unika identifierare

en: NAME
sv: NAMN

en: The user-visible name of the new extension
sv: Det användarsynliga namnet på det nya tillägget

en: DESCRIPTION
sv: BESKRIVNING

en: A short description of what the extension does
sv: En kort beskrivning av vad tillägget gör

en: TEMPLATE
sv: MALL

en: The template to use for the new extension
sv: Mallen att använda för det nya tillägget

en: Enter extension information interactively
sv: Ange tilläggsinformation interaktivt

en: Create a new extension
sv: Skapa ett nytt tillägg

en: Unknown arguments
sv: Okända argument

en: UUID, name and description are required
sv: UUID, namn och beskrivning krävs

en: Extension “%s” does not exist
sv: Tillägget ”%s” finns inte

en: Disable an extension
sv: Inaktivera ett tillägg

en: No UUID given
sv: Inget UUID angivet

en: More than one UUID given
sv: Mer än ett UUID angivet

en: Enable an extension
sv: Aktivera ett tillägg

en: Failed to connect to GNOME Shell
sv: Misslyckades med att ansluta till GNOME-skalet

en: Extension “%s” doesn't exist
sv: Tillägget ”%s” finns inte

en: Show extensions info
sv: Visa info för tillägg

en: Overwrite an existing extension
sv: Skriv över ett befintligt tillägg

en: EXTENSION_BUNDLE
sv: TILLÄGGSBUNT

en: Install an extension bundle
sv: Installera en tilläggsbunt

en: No extension bundle specified
sv: Ingen tilläggsbunt angiven

en: More than one extension bundle specified
sv: Mer än en tilläggsbunt angiven

en: Show user-installed extensions
sv: Visa användarinstallerade tillägg

en: Show system-installed extensions
sv: Visa systeminstallerade tillägg

en: Show enabled extensions
sv: Visa aktiverade tillägg

en: Show disabled extensions
sv: Visa inaktiverade tillägg

en: Show extensions with preferences
sv: Visa tillägg med inställningar

en: Show extensions with updates
sv: Visa tillägg med uppdateringar

en: Print extension details
sv: Skriv ut detaljer för tillägg

en: List installed extensions
sv: Lista installerade tillägg

en: FILE
sv: FIL

en: Additional source to include in the bundle
sv: Ytterligare källa att inkludera i bunten

en: A GSettings schema that should be included
sv: Ett GSettings-schema som ska inkluderas

en: DIRECTORY
sv: KATALOG

en: The directory where translations are found
sv: Katalogen där översättningar hittas

en: DOMAIN
sv: DOMÄN

en: The gettext domain to use for translations
sv: Gettext-domänen att använda för översättningar

en: Overwrite an existing pack
sv: Skriv över ett befintligt paket

en: The directory where the pack should be created
sv: Katalogen där paketet ska skapas

en: SOURCE_DIRECTORY
sv: KÄLLKATALOG

en: Create an extension bundle
sv: Skapa en tilläggsbunt

en: More than one source directory specified
sv: Mer än en källkatalog angiven

en: Extension “%s” doesn't have preferences
sv: Tillägget ”%s” har inga inställningar

en: Failed to open prefs for extension “%s”: %s
sv: Misslyckades med att öppna inställningar för tillägget ”%s”: %s

en: Opens extension preferences
sv: Öppnar inställningar för tillägg

en: Reset an extension
sv: Återställ ett tillägg

en: Cannot uninstall system extensions
sv: Det går inte att avinstallera systemtillägg

en: Failed to uninstall “%s”
sv: Misslyckades med att avinstallera ”%s”

en: Uninstall an extension
sv: Avinstallera ett tillägg

en: Do not print error messages
sv: Skriv inte ut felmeddelanden

en: Path
sv: Sökväg

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: State
sv: Tillstånd

en: “version” takes no arguments
sv: ”version” tar inga argument

en: Usage:
sv: Användning:

en: Print version information and exit.
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta.

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: [ARGS…]
sv: [ARGUMENT…]

en: Commands:
sv: Kommandon:

en: Print help
sv: Skriv ut hjälp

en: Enable extension
sv: Aktivera tillägg

en: Disable extension
sv: Inaktivera tillägg

en: Reset extension
sv: Återställ tillägg

en: Uninstall extension
sv: Avinstallera tillägg

en: List extensions
sv: Lista tillägg

en: Show extension info
sv: Visa info för tillägg

en: Open extension preferences
sv: Öppna inställningar för tillägg

en: Create extension
sv: Skapa tillägg

en: Package extension
sv: Paketera tillägg

en: Install extension bundle
sv: Installera tilläggsbunt

en: Use “%s” to get detailed help.
sv: Använd ”%s” för att få detaljerad hjälp.

en: Plain
sv: Enkel

en: An empty extension
sv: Ett tomt tillägg

en: Indicator
sv: Indikator

en: Add an icon to the top bar
sv: Lägg till en ikon i systemraden

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
sv[0]: %u utgång
sv[1]: %u utgångar

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
sv[0]: %u ingång
sv[1]: %u ingångar

en: System Sounds
sv: Systemljud
