gnome-shell master - en to si translation catalogue (140 entries)

en: GNOME Shell
si: GNOME ශෙල්

en: Session...
si: සැසිය...

en: Cancel
si: අහෝසි කරන්න

en: Restart
si: යළි අරඹන්න

en: Power Off
si: වසා දමන්න

note: Translators: Filter to display all applications
en: All
si: සියල්ල

en: APPLICATIONS
si: යෙදුම්

en: SETTINGS
si: සැකසුම්

en: New Window
si: නව කවුළුව

en: Removable Devices
si: ඉවත් කළ හැකි මෙවලම්

en: Open with %s
si: %s සමඟ විවෘත කරන්න

en: Eject
si: ඉවත් කරන්න

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
si: දවස පුරා

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
si: ඉ

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
si: ස

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
si: අ

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
si: බ

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
si: බ්‍ර

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
si: සි

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
si: සෙ

[ctx: list sunday]
note: Translators: Event list abbreviation for Sunday. * * NOTE: These list abbreviations are normally not shown together * so they need to be unique (e.g. Tuesday and Thursday cannot * both be 'T').
en: Su
si: ඉ

[ctx: list monday]
note: Translators: Event list abbreviation for Monday
en: M
si: ස

[ctx: list tuesday]
note: Translators: Event list abbreviation for Tuesday
en: T
si: අ

[ctx: list wednesday]
note: Translators: Event list abbreviation for Wednesday
en: W
si: බ

[ctx: list thursday]
note: Translators: Event list abbreviation for Thursday
en: Th
si: බ්‍ර

[ctx: list friday]
note: Translators: Event list abbreviation for Friday
en: F
si: සි

[ctx: list saturday]
note: Translators: Event list abbreviation for Saturday
en: S
si: සෙ

note: Translators: Text to show if there are no events
en: Nothing Scheduled
si: කිසිවක් සැළමුක් කර නැත

en: Today
si: අද

en: Tomorrow
si: හෙට

en: This week
si: මේ සතියෙ

en: Next week
si: ලබන සතියෙ

en: Unknown
si: නොදන්නා

en: Available
si: සිටි

en: Away
si: පිටතට ගොස්

en: Busy
si: කාර්‍යය බහුලයි

en: Offline
si: නොබැඳිව

en: CONTACTS
si: සබධතා

en: Remove
si: ඉවත් කරන්න

en: Date and Time Settings
si: දින සහ වේලා සැකසුම්

en: Open Calendar
si: දිනදර්ශනය විවෘත කරන්න

en: RECENT ITEMS
si: මැතකදි භාවිත කළ අයිතම

[ctx: title]
en: Log Out %s
si: ඉවත් වන්න %s

[ctx: title]
en: Log Out
si: පිටවීම

[ctx: button]
en: Log Out
si: ඉවත්වන්න

[ctx: title]
en: Power Off
si: වසාදමන්න

en: Powering off the system.
si: පද්ධතිය වසමින්

[ctx: button]
en: Restart
si: යළි අරඹන්න

[ctx: button]
en: Power Off
si: වසන්න

[ctx: title]
en: Restart
si: යළි අරඹන්න

en: Restarting the system.
si: පද්ධතිය යළි අරඹන්න

en: Install
si: ස්ථාපනය

en: tray
si: තැටිය

en: Keyboard
si: යතුරුපුවරුව

en: Hide Errors
si: දෝෂ සඟවන්න

en: Show Errors
si: දෝෂ පෙන්වන්න

en: Enabled
si: සක්‍රීයයි

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
si: අක්‍රීයයි

en: Error
si: දෝෂය

en: Out of date
si: කල් ඉකුත් වූ

en: Downloading
si: බාගනිමින්

en: View Source
si: මූලය පෙන්වන්න

en: Web Page
si: වෙබ් පිටුව

en: Open
si: විවෘත කරන්න

en: Unmute
si: නිහඬ නොකරන්න

en: Mute
si: නිහඬ

en: System Information
si: පද්ධති තොරතුරු

en: Connect
si: සම්බන්ධවන්න

note: Cisco LEAP
en: Password:
si: මුරපදය:

note: static WEP
en: Key:
si: යතුර:

note: TTLS and PEAP are actually much more complicated, but this complication is not visible here since we only care about phase2 authentication (and don't even care of which one)
en: Username:
si: පරිශීලක නාමය:

en: Private key password:
si: පුද්ගලික මුරපදය:

en: Service:
si: සේවාව:

en: Network name:
si: ජාල නාමය:

en: Windows
si: කවුළු

en: Applications
si: යෙදුම්

note: Translators: this is the name of the dock/favorites area on the left of the overview
en: Dash
si: ඩැෂ්

en: Quit
si: ඉවත්වීම

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
si: ක්‍රියාකාරකම්

en: Top Bar
si: ඉහළ තීරුව

en: Retry
si: යළි-උත්සාහය

en: Administrator
si: පරිපාලක

en: Password:
si: මුරපදය:

en: Searching...
si: සොයමින්...

en: Copy
si: පිටපත් කරන්න

en: Paste
si: අලවන්න

en: Show Text
si: පෙළ පෙන්වන්න

en: Hide Text
si: පෙළ සඟවන්න

en: Zoom
si: විශාලණය

en: Bluetooth
si: බ්ලුටූත්

en: Send Files...
si: ගොනු යවන්න...

en: Browse Files...
si: ගොනු ගවේෂණය

en: Matches
si: ගැළපීම්

en: OK
si: හරි

en: <unknown>
si: <නොදන්නා>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
si: අක්‍රීයයි

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
si: කේබලය ගැලවී ඇත

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
si: භාවිතයට නැත

en: More...
si: තවත්...

en: Auto Ethernet
si: ස්වයංක්‍රීය ඉදර්නෙට්

en: Auto broadband
si: ස්වයංක්‍රීය අඳිවේගිජාලය

en: Auto dial-up
si: ස්වයංක්‍රීය ඩයල්-අප්

note: TRANSLATORS: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
si: ස්වයංක්‍රීය %s

en: Auto bluetooth
si: ස්වයංක්‍රීය බ්ලුටූත්

en: Auto wireless
si: ස්වයංක්‍රීය රැහැන් රහිත

en: Network
si: ජාලය

en: Enable networking
si: ජාලය සක්‍රීය කරන්න

en: Wired
si: රැහැන් සහිත

en: Wireless
si: රැහැන් රහිත

en: Network Settings
si: ජාල සැකසුම්

en: Networking is disabled
si: ජාලය අක්‍රීයයි

en: Network Manager
si: ජාල කළමණාකරු

en: Battery
si: බැටරිය

en: Power Settings
si: බැටරි සැකසුම්

note: 0 is reported when UPower does not have enough data to estimate battery life
en: Estimating...
si: ගණනය කරමින්...

en: %d hour remaining | %d hours remaining
si[0]: පැය %d ක් ඉතිරියි
si[1]: පැය %d ක් ඉතිරියි

note: TRANSLATORS: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: %d %s %d %s remaining
si: %d %s %d %s ක් ඉතිරිව ඇත

en: hour | hours
si[0]: පැයක්
si[1]: පැය

en: minute | minutes
si[0]: මිනිත්තුව
si[1]: මිනිත්තු

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
si[0]: මිනිත්තු %d ක් ඉතිරියි
si[1]: මිනිත්තු %d ක් ඉතිරියි

en: AC adapter
si: AC ඇප්ටරය

en: Laptop battery
si: ලැප්ටොප් බැටරිය

en: Monitor
si: මොනිටරය

en: Mouse
si: මවුසය

en: Volume
si: හඬ

en: Notifications
si: දැණුම් දීම්

en: Online Accounts
si: සබැඳි ගිණුම්

en: System Settings
si: පද්ධති සැකසුම්

en: Lock Screen
si: තිරය අඟුලු දමන්න

en: Switch User
si: පරිශීලක සීරුමාරුව

en: Log Out...
si: පිටවීම...

en: Search
si: සෙවුම

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
si[0]: %u ප්‍රථිදානය
si[1]: %u ප්‍රථිදාන

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
si[0]: %u ප්‍රදානය
si[1]: %u ප්‍රදාන

en: System Sounds
si: පද්ධති හඬ

en: Print version
si: මුද්‍රණ වෙළුම

en: United Kingdom
si: එක්සත් රාජධානිය

en: Default
si: පෙරනිමිය

note: Translators: this is the same string as the one found in * nautilus
en: Home
si: නිවස

note: Translators: this is the same string as the one found in * nautilus
en: File System
si: ගොනු පද්ධතිය
