gnome-shell - en to ru translation catalogue (701 entries)

en: Launchers
ru: Ярлыки

en: Activate pinned app 1
ru: Переключиться на закрепленное приложение 1

en: Activate pinned app 2
ru: Переключиться на закрепленное приложение 2

en: Activate pinned app 3
ru: Переключиться на закрепленное приложение 3

en: Activate pinned app 4
ru: Переключиться на закрепленное приложение 4

en: Activate pinned app 5
ru: Переключиться на закрепленное приложение 5

en: Activate pinned app 6
ru: Переключиться на закрепленное приложение 6

en: Activate pinned app 7
ru: Переключиться на закрепленное приложение 7

en: Activate pinned app 8
ru: Переключиться на закрепленное приложение 8

en: Activate pinned app 9
ru: Переключиться на закрепленное приложение 9

en: Open new window of pinned app 1
ru: Открыть новое окно закрепленного приложения 1

en: Open new window of pinned app 2
ru: Открыть новое окно закрепленного приложения 2

en: Open new window of pinned app 3
ru: Открыть новое окно закрепленного приложения 3

en: Open new window of pinned app 4
ru: Открыть новое окно закрепленного приложения 4

en: Open new window of pinned app 5
ru: Открыть новое окно закрепленного приложения 5

en: Open new window of pinned app 6
ru: Открыть новое окно закрепленного приложения 6

en: Open new window of pinned app 7
ru: Открыть новое окно закрепленного приложения 7

en: Open new window of pinned app 8
ru: Открыть новое окно закрепленного приложения 8

en: Open new window of pinned app 9
ru: Открыть новое окно закрепленного приложения 9

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots.
en: Screenshots
ru: Снимки экрана

en: Take a screenshot interactively
ru: Сделать снимок экрана интерактивно

en: Take a screenshot
ru: Сделать снимок экрана

en: Take a screenshot of a window
ru: Сделать снимок окна

en: Record a screencast interactively
ru: Сделать запись экрана интерактивно

en: System
ru: Система

en: Show the notification list
ru: Показать список уведомлений

en: Open the quick settings menu
ru: Открыть меню быстрых настроек

en: Focus the active notification
ru: Передать фокус активному уведомлению

en: Show the overview
ru: Показать обзор

en: Show all apps
ru: Показать все приложения

en: Window management and application launching
ru: Управление окнами и запуск приложений

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
ru: Включить внутренние инструменты из Alt-F2 для разработчиков и тестеров

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
ru: Разрешает доступ к внутренней отладке и инструментам наблюдения, используя диалог Alt-F2.

en: UUIDs of extensions to enable
ru: UUID включённых расширений

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
ru: У расширений GNOME Shell есть свойство UUID; в этом ключе перечислены расширения, которые должны быть загружены. Этим списком также можно управлять через методы DBus EnableExtension и DisableExtension сервиса org.gnome.Shell.

en: UUIDs of extensions to force disabling
ru: UUID расширений для принудительного отключения

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be disabled, even if loaded as part of the current mode. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell. This key takes precedence over the “enabled-extensions” setting.
ru: У расширений GNOME Shell есть свойство UUID; в этом ключе перечислены расширения, которые должны быть отключены, если загружены как часть текущего режима. Этим списком также можно управлять через методы DBus EnableExtension и DisableExtension сервиса org.gnome.Shell. Этот ключ имеет приоритет над настройкой “enabled-extensions”.

en: Disable user extensions
ru: Выключить пользовательские расширения

en: Disable all extensions the user has enabled without affecting the “enabled-extension” setting.
ru: Отключает все расширения, которые пользователь активировал, не затрагивая настройку "enabled-extension".

en: Allow extension installation
ru: Разрешить установку расширений

en: Allow users to install extensions in their home folder. If disabled, the InstallRemoteExtension D-Bus method will fail, and extensions are only loaded from system directories on startup. It does not affect extensions that are already loaded, so a change only takes full effect on the next login.
ru: Позволяет пользователям устанавливать расширения в свою домашнюю папку. Если отключено, метод InstallRemoteExtension D-Bus не сработает, и расширения будут загружаться только из системных каталогов при запуске. Это не влияет на уже загруженные расширения, поэтому изменения вступают в силу только при следующем входе в систему.

en: Disables the validation of extension version compatibility
ru: Отключает проверку совместимости версий расширений

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
ru: GNOME Shell будет загружать только те расширения, у которых заявлена поддержка текущей версии. Включение этой опции отключит эту проверку и попробует загрузить все расширения вне зависимости от версии, которую они поддерживают.

en: List of desktop file IDs for favorite applications
ru: Список идентификаторов desktop-файлов для избранных приложений

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
ru: Приложения, соответствующие этих идентификаторам, будут показаны в области избранных приложений.

en: History for command (Alt-F2) dialog
ru: История команд диалогового окна (Alt-F2)

note: Translators: looking glass is a debugger and inspector tool, see https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-shell/-/blob/main/docs/looking-glass.md
en: History for the looking glass dialog
ru: История просмотра прозрачного диалогового окна

en: Always show the “Log Out” action in the system menu
ru: Всегда показывать в системном меню действие "Выйти"

en: This key overrides the automatic hiding of the “Log out” action in the system menu for logged-in situations where there is a single, local, non-system user and only a single available session type (e.g. GNOME on Wayland).
ru: Этот ключ переопределяет автоматическое скрытие действия "Выйти" в системном меню для ситуаций, когда при входе в систему есть один локальный несистемный пользователь и только один доступный тип сеанса (например, GNOME на Wayland).

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
ru: Запоминать ли пароль для подключения зашифрованных или удалённых файловых систем

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a “Remember Password” checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
ru: Gnome Shell запросит пароль при подключении зашифрованного устройства или удаленной файловой системы. Если пароль можно сохранить для последующего использования, будет установлен флажок "Запомнить пароль". Этот ключ устанавливает состояние по умолчанию для флажка.

en: The last selected non-default power profile
ru: Последний выбранный профиль питания не по умолчанию

en: Some systems support more than two power profiles. In order to still support toggling between two profiles, this key records the last selected non-default profile.
ru: Некоторые системы поддерживают более двух профилей питания. Чтобы сохранить поддержку переключения между двумя профилями, этот ключ записывает последний выбранный не по умолчанию профиль.

en: The last version the “Welcome to GNOME” dialog was shown for
ru: В последней версии диалог “Добро пожаловать в GNOME” был показан для

en: This key determines for which version the “Welcome to GNOME” dialog was last shown. An empty string represents the oldest possible version, and a huge number will represent versions that do not exist yet. This huge number can be used to effectively disable the dialog.
ru: Этот ключ определяет, для какой версии в последний раз был показан диалог “Добро пожаловать в GNOME". Пустая строка представляет самую старую возможную версию, а большое число будет представлять версии, которые еще не существуют. Это большое число может быть использовано для эффективного отключения диалога.

en: Layout of the app picker
ru: Макет меню выбора приложений

en: Layout of the app picker. Each entry in the array is a page. Pages are stored in the order they appear in GNOME Shell. Each page contains an “application id” → 'data' pair. Currently, the following values are stored as 'data': • “position”: the position of the application icon in the page
ru: Макет меню выбора приложений. Каждая запись в массиве представляет собой страницу. Страницы хранятся в том порядке, в котором они отображаются в оболочке GNOME. Каждая страница содержит пару “application id” → "data". В настоящее время в качестве “data” хранятся следующие значения: • "position" - положение значка приложения на странице

en: Keybinding to shift between overview states
ru: Сочетание клавиш для переключения между состояниями обзора

en: Keybinding to shift between session, window picker and app grid
ru: Сочетание клавиш для переключения между сеансом, меню выбора окон и сеткой приложений

en: Keybinding to shift between app grid, window picker and session
ru: Сочетание клавиш для переключения между сеткой приложений, меню выбора окон и сеансом

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
ru: Комбинация клавиш для перехода в режим просмотра приложений

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
ru: Комбинация клавиш для перехода в режим просмотра приложений в меню "Обзор".

en: Keybinding to open the overview
ru: Комбинация клавиш для перехода в режим обзора

en: Keybinding to open the Activities Overview.
ru: Комбинация клавиш для перехода в режим обзора.

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
ru: Комбинация клавиш для отображения или скрытия списка уведомлений

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
ru: Комбинация клавиш для отображения или скрытия списка уведомлений.

en: Keybinding to toggle the quick settings menu
ru: Комбинация клавиш для переключения меню быстрых настроек

en: Keybinding to toggle the quick settings menu.
ru: Комбинация клавиш для переключения меню быстрых настроек.

en: Keybinding to focus the active notification
ru: Комбинация клавиш для перевода фокуса на текущее уведомление

en: Keybinding to focus the active notification.
ru: Комбинация клавиш для перевода фокуса на текущее уведомление.

en: Switch to application 1
ru: Переключиться на приложение 1

en: Switch to application 2
ru: Переключиться на приложение 2

en: Switch to application 3
ru: Переключиться на приложение 3

en: Switch to application 4
ru: Переключиться на приложение 4

en: Switch to application 5
ru: Переключиться на приложение 5

en: Switch to application 6
ru: Переключиться на приложение 6

en: Switch to application 7
ru: Переключиться на приложение 7

en: Switch to application 8
ru: Переключиться на приложение 8

en: Switch to application 9
ru: Переключиться на приложение 9

en: Open a new instance of application 1
ru: Открыть новый экземпляр приложения 1

en: Open a new instance of application 2
ru: Открыть новый экземпляр приложения 2

en: Open a new instance of application 3
ru: Открыть новый экземпляр приложения 3

en: Open a new instance of application 4
ru: Открыть новый экземпляр приложения 4

en: Open a new instance of application 5
ru: Открыть новый экземпляр приложения 5

en: Open a new instance of application 6
ru: Открыть новый экземпляр приложения 6

en: Open a new instance of application 7
ru: Открыть новый экземпляр приложения 7

en: Open a new instance of application 8
ru: Открыть новый экземпляр приложения 8

en: Open a new instance of application 9
ru: Открыть новый экземпляр приложения 9

en: Limit switcher to current workspace.
ru: Ограничить переключатель текущим рабочим столом.

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
ru: Если выбрано, то в переключателе будут показываться только те приложения, чьи окна находятся на текущем рабочем столе. Иначе все приложения будут включены.

en: The application icon mode.
ru: Режим значка приложения.

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are “thumbnail-only” (shows a thumbnail of the window), “app-icon-only” (shows only the application icon) or “both”.
ru: Управляет способом отображения окон в переключателе. Доступные значения: "thumbnail-only" (показывать только миниатюру окна), "app-icon-only" (показывать только значок приложения), "both" (показывать миниатюру и значок).

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
ru: Если выбрано, то в переключателе будут показываться только окна из текущего рабочего стола. Иначе все окна будут включены.

en: Locations
ru: Местоположения

en: The locations to show in world clocks
ru: Местоположения для отображения в мировых часах

en: Automatic location
ru: Автоматическое местоположение

en: Whether to fetch the current location or not
ru: Определяет получать местоположение или нет

en: Location
ru: Местоположение

en: The location for which to show a forecast
ru: Местоположение для которого отображается прогноз погоды

note: Keep in sync with subprojects/extensions-app
en: Extensions
ru: Расширения

en: Network Login
ru: Сетевая авторизация

en: Utilities
ru: Утилиты

en: Something’s gone wrong
ru: Что-то пошло не так

en: We’re very sorry, but there’s been a problem: the settings for this extension can’t be displayed. We recommend that you report the issue to the extension authors.
ru: Мы очень сожалеем, но возникла проблема: настройки этого расширения не могут быть отображены. Мы рекомендуем сообщить об этой проблеме авторам расширения.

en: Technical Details
ru: Технические подробности

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: Visit extension homepage
ru: Посетить домашнюю страницу расширения

en: Cancel
ru: Отменить

en: Password
ru: Пароль

en: Choose Session
ru: Выбрать сеанс

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a remote session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the remote session or force stop it.
ru: Удаленный вход невозможен, поскольку для пользователя %s уже запущен удаленный сеанс. Чтобы войти в систему удаленно, необходимо выйти из удаленного сеанса или принудительно остановить его.

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a remote session is already running for %s. To login, you must log out from the remote session or force stop it.
ru: Вход в систему невозможен, так как для пользователя %s уже запущен удаленный сеанс. Чтобы войти в систему, необходимо выйти из удаленного сеанса или принудительно остановить его.

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a local session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the local session or force stop it.
ru: Удаленный вход невозможен, потому что локальный сеанс уже запущен для пользователя %s. Чтобы войти в систему удаленно, необходимо выйти из локального сеанса или принудительно остановить его.

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a session is already running for %s. To login, you must log out from the session or force stop it.
ru: Вход в систему невозможен, так как для пользователя %s уже запущен сеанс. Чтобы войти в систему, необходимо выйти из сеанса или принудительно остановить его.

en: Session Already Running
ru: Сеанс уже запущен

en: Force stopping will quit any running apps and processes, and could result in data loss
ru: Принудительная остановка приведет к завершению всех запущенных приложений и процессов и может привести к потере данных

en: Force Stop
ru: Принудительно остановить

en: Not listed?
ru: Нет в списке?

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
ru: (например, пользователь или %s)

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Login Attempt Timed Out
ru: Попытка входа в систему не удалась

en: Login took too long, please try again
ru: Вход в систему занял слишком много времени, попробуйте еще раз

en: Login Window
ru: Окно входа в систему

en: Authentication error
ru: Ошибка проверки подлинности

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can swipe their finger on the fingerprint reader
en: (or swipe finger across reader)
ru: (или проведите пальцем по считывающему устройству)

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can place their finger on the fingerprint reader instead
en: (or place finger on reader)
ru: (или поместите палец на считывающее устройство)

en: Break complete sound
ru: Звук завершения перерыва

en: %d second | %d seconds
ru[0]: %d секунду
ru[1]: %d секунды
ru[2]: %d секунд

en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минуту
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут

en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов

en: %d day | %d days
ru[0]: %d день
ru[1]: %d дня
ru[2]: %d дней

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It will be time for a break in %s | It will be time for a break in %s
ru[0]: Через %s наступит время для перерыва
ru[1]: Через %s наступит время для перерыва
ru[2]: Через %s наступит время для перерыва

en: Movement Break Soon
ru: Скоро перерыв для подвижности

en: Eyesight Break Soon
ru: Скоро перерыв для зрения

en: Break Soon
ru: Скоро перерыв

en: Movement Break in Progress
ru: Идет перерыв для подвижности

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue moving around for %s | Continue moving around for %s
ru[0]: Продолжайте двигаться %s
ru[1]: Продолжайте двигаться %s
ru[2]: Продолжайте двигаться %s

en: Eyesight Break in Progress
ru: Идет перерыв для зрения

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue looking away for %s | Continue looking away for %s
ru[0]: Продолжайте не смотреть в экран %s
ru[1]: Продолжайте не смотреть в экран %s
ru[2]: Продолжайте не смотреть в экран %s

en: Break in Progress
ru: Идет перерыв

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: %s left in your break | %s left in your break
ru[0]: Продолжайте отдыхать %s
ru[1]: Продолжайте отдыхать %s
ru[2]: Продолжайте отдыхать %s

en: Time for a Movement Break
ru: Время перерыва для подвижности

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the device and move around for %s | Take a break from the device and move around for %s
ru[0]: Отдохните от устройства и подвигайтесь %s
ru[1]: Отдохните от устройства и подвигайтесь %s
ru[2]: Отдохните от устройства и подвигайтесь %s

en: Time for an Eyesight Break
ru: Время перерыва для зрения

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s | Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s
ru[0]: Отдохните от экрана. Посмотрите на расстояние не менее 6 метров, по крайней мере, %s
ru[1]: Отдохните от экрана. Посмотрите на расстояние не менее 6 метров, по крайней мере, %s
ru[2]: Отдохните от экрана. Посмотрите на расстояние не менее 6 метров, по крайней мере, %s

en: Time for a Break
ru: Время перерыва

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It’s time to take a break. Get away from the device for %s! | It’s time to take a break. Get away from the device for %s!
ru[0]: Пришло время сделать перерыв. Отвлекитесь от устройства на %s!
ru[1]: Пришло время сделать перерыв. Отвлекитесь от устройства на %s!
ru[2]: Пришло время сделать перерыв. Отвлекитесь от устройства на %s!

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: You were due to take a break %s ago | You were due to take a break %s ago
ru[0]: Вы должны были сделать перерыв %s назад
ru[1]: Вы должны были сделать перерыв %s назад
ru[2]: Вы должны были сделать перерыв %s назад

en: Break Overdue
ru: Перерыв просрочен

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: There is %s remaining in your break | There are %s remaining in your break
ru[0]: До конца перерыва осталась %s
ru[1]: До конца перерыва осталось %s
ru[2]: До конца перерыва осталось %s

en: Break Interrupted
ru: Перерыв прерван

en: Delay
ru: Отложить

en: Skip
ru: Пропустить

en: Take
ru: Сделать

note: Translators: This is a notification to warn the user that a screen time break will start shortly.
en: Break in %d second | Break in %d seconds
ru[0]: Перерыв через %d секунду
ru[1]: Перерыв через %d секунды
ru[2]: Перерыв через %d секунд

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
ru: Выключить

note: Translators: A list of keywords that match the power-off action, separated by semicolons
en: power off;poweroff;shutdown;halt;stop
ru: выключение;завершение;остановка;стоп

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the restart action in search
en: Restart
ru: Перезапустить

note: Translators: A list of keywords that match the restart action, separated by semicolons
en: reboot;restart;
ru: перезагрузить;перезапустить;

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
ru: Заблокировать экран

note: Translators: A list of keywords that match the lock screen action, separated by semicolons
en: lock screen
ru: заблокировать экран

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
ru: Выйти

note: Translators: A list of keywords that match the logout action, separated by semicolons
en: logout;log out;sign off
ru: logout;log out;sign off;выйти

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the suspend action in search
en: Suspend
ru: Режим ожидания

note: Translators: A list of keywords that match the suspend action, separated by semicolons
en: suspend;sleep
ru: ждущий;спящий режим

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
ru: Сменить пользователя

note: Translators: A list of keywords that match the switch user action, separated by semicolons
en: switch user
ru: переключить;сменить пользователя

note: Translators: A list of keywords that match the lock orientation action, separated by semicolons
en: lock orientation;unlock orientation;screen;rotation
ru: заблокировать ориентацию;экран;поворот;вращение

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the screenshot UI action in search
en: Take a Screenshot
ru: Сделать снимок экрана

note: Translators: A list of keywords that match the screenshot UI action, separated by semicolons
en: screenshot;screencast;snip;capture;record
ru: screenshot;screencast;snip;capture;record;скриншот;захват;запись

[ctx: search-result]
en: Unlock Screen Rotation
ru: Разблокировать ориентацию экрана

[ctx: search-result]
en: Lock Screen Rotation
ru: Заблокировать ориентацию экрана

en: Screen Time Limit in %d Minute | Screen Time Limit in %d Minutes
ru[0]: Ограничение экранного времени в %d минуту
ru[1]: Ограничение экранного времени в %d минуты
ru[2]: Ограничение экранного времени в %d минут

en: Your screen time limit is approaching
ru: Приближается ограничение вашего экранного времени

en: Screen Time Limit Reached
ru: Достигнуто ограничение экранного времени

en: It’s time to stop using the device
ru: Пора прекратить использование устройства

en: Command not found
ru: Команда не найдена

en: Execution of “%s” failed:
ru: Не удалось выполнить "%s":

en: Just now
ru: Прямо сейчас

en: %d minute ago | %d minutes ago
ru[0]: %d минута назад
ru[1]: %d минуты назад
ru[2]: %d минут назад

en: %d hour ago | %d hours ago
ru[0]: %d час назад
ru[1]: %d часа назад
ru[2]: %d часов назад

en: Yesterday
ru: Вчера

en: %d day ago | %d days ago
ru[0]: %d день назад
ru[1]: %d дня назад
ru[2]: %d дней назад

en: %d week ago | %d weeks ago
ru[0]: %d неделя назад
ru[1]: %d недели назад
ru[2]: %d недель назад

en: %d month ago | %d months ago
ru[0]: %d месяц назад
ru[1]: %d месяца назад
ru[2]: %d месяцев назад

en: %d year ago | %d years ago
ru[0]: %d год назад
ru[1]: %d года назад
ru[2]: %d лет назад

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
ru: Вчера, %H∶%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %-d, %H∶%M
ru: %-d %B, %H∶%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %-d %Y, %H∶%M
ru: %-d %B %Y, %H∶%M

note: Show only the time if date is on today eslint-disable-line no-lonely-if Translators: Time in 12h format
en: %l∶%M %p
ru: %-l∶%M %p

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
ru: Вчера, %-l∶%M %p

note: Translators: this is the week day name followed by a time string in 12h format. i.e. "Monday, 2:30 pm"
en: %A, %l∶%M %p
ru: %A, %-l∶%M %p

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %-d, %l∶%M %p
ru: %-d %B, %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %-d %Y, %l∶%M %p
ru: %-d %B %Y, %l∶%M %p

en: Your connection seems to be secure
ru: Похоже, что подключение защищено

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
ru: Подключение к этой точке доступа не безопасно. Пароли или другая информация, которую вы вводите на этой странице, могут просматриваться пользователями, находящимися рядом.

en: Hotspot Login
ru: Авторизация в точке доступа

note: No support for non-modal system dialogs, so ignore the option let modal = options['modal'] || true;
en: Deny
ru: Отказать

en: Allow
ru: Разрешить

en: Unnamed Folder
ru: Безымянная папка

en: %s has been pinned to the dash.
ru: Приложение "%s" было закреплено на панели приложений.

en: %s has been unpinned from the dash.
ru: Приложение "%s" было откреплено от панели приложений.

en: Undo
ru: Отменить

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
ru: Открытые окна

en: New Window
ru: Новое окно

en: App Details
ru: Подробнее о приложении

en: Quit
ru: Закрыть

en: Unpin
ru: Открепить

en: Pin to Dash
ru: Прикрепить к панели приложений

en: Launch using Integrated Graphics Card
ru: Запустить, используя встроенную видеокарту

en: Launch using Discrete Graphics Card
ru: Запустить, используя дискретную видеокарту

en: Select Audio Device
ru: Выберите аудиоустройство

en: Sound Settings
ru: Настройки звука

en: Headphones
ru: Наушники

en: Headset
ru: Гарнитура

en: Microphone
ru: Микрофон

en: Change Background…
ru: Изменить фон…

en: Display Settings
ru: Настройки дисплея

en: Settings
ru: Настройки

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
ru: Вс

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
ru: Пн

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
ru: Вт

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
ru: Ср

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
ru: Чт

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
ru: Пт

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
ru: Сб

en: Previous month
ru: Предыдущий месяц

en: Next month
ru: Следующий месяц

en: Week %V
ru: %V неделя

en: No Notifications
ru: Уведомлений нет

en: Do Not Disturb
ru: Не беспокоить

en: Clear
ru: Очистить

[ctx: action]
en: Clear all notifications
ru: Очистить все уведомления

note: Translators: %s is an application name
en: “%s” Is Not Responding
ru: Приложение "%s" не отвечает

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely
ru: Вы можете подождать отклика приложения некоторое время, или принудительно завершить его работу

en: Force Quit
ru: Принудительно завершить

en: Wait
ru: Подождать

en: External drive connected
ru: Внешний диск подключён

en: External drive disconnected
ru: Внешний диск отключён

en: Unable to unlock volume
ru: Не удалось разблокировать том

en: The installed udisks version does not support the PIM setting
ru: Установленная версия udisks не поддерживает настройку PIM

note: Translators: %s is the name of a partition on a external drive
en: “%s” connected
ru: Раздел “%s” подключен

en: Disk can now be used
ru: Теперь диск можно использовать

en: Open with %s
ru: Открыть с помощью %s

en: Alternatively you can connect by pushing the “WPS” button on your router
ru: В качестве альтернативы вы можете подключиться, нажав кнопку "WPS" на вашем маршрутизаторе

en: Connect
ru: Подключить

en: Key
ru: Ключ

en: Private key password
ru: Пароль личного ключа

en: Identity
ru: Идентичность

en: Service
ru: Служба

en: Authentication required
ru: Требуется подтверждение подлинности

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”
ru: Для доступа к беспроводной сети "%s" требуется пароль или ключ шифрования

en: Wired 802.1X authentication
ru: Проводная аутентификация 802.1X

en: Network name
ru: Название сети

en: DSL authentication
ru: Аутентификация DSL

en: PIN code required
ru: Требуется PIN-код

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
ru: Для устройства мобильной связи требуется PIN-код

en: A password is required to connect to “%s”
ru: Для подключения к "%s" требуется пароль

en: VPN password
ru: Пароль VPN

en: Authentication Required
ru: Требуется подтверждение подлинности

en: Administrator
ru: Администратор

en: Authenticate
ru: Подтвердить

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
ru: Не удалось подтвердить подлинность. Попробуйте снова.

en: Windows
ru: Окна

en: Show Apps
ru: Показать приложения

note: Translators: this is the name of the dock/favorites area on the bottom of the overview
en: Dash
ru: Панель приложений

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the top bar (e.g., * "Tue 9:29 AM").  The string itself should become a full date, e.g., * "February 17 2015".
en: %B %-d %Y
ru: %-d %B %Y

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015".
en: %A %B %e %Y
ru: %A, %-d %B %Y

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on current year
en: %B %-d
ru: %-d %B %Y

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on different year
en: %B %-d %Y
ru: %-d %B %Y

en: Today
ru: Сегодня

en: Tomorrow
ru: Завтра

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
ru: Весь день

note: Translators: Shown in calendar event list as the start/end of events * that only show day and month
en: %m/%d
ru: %d/%m

en: No Events
ru: Событий нет

en: Add World Clocks…
ru: Добавить мировые часы…

en: World Clocks
ru: Мировые часы

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: Go Online for Weather Information
ru: Подключите интернет для получения информации о погоде

en: Weather Information Unavailable
ru: Информация о погоде недоступна

en: Weather
ru: Погода

en: Select Weather Location…
ru: Выберите ваше местоположение…

[ctx: title]
en: Log Out %s
ru: Выход пользователя %s

[ctx: title]
en: Log Out
ru: Выход из системы

en: %s will be logged out automatically in %d second | %s will be logged out automatically in %d seconds
ru[0]: %s выйдет из системы автоматически через %d секунду
ru[1]: %s выйдет из системы автоматически через %d секунды
ru[2]: %s выйдет из системы автоматически через %d секунд

en: You will be logged out automatically in %d second | You will be logged out automatically in %d seconds
ru[0]: Вы автоматически выйдете из системы через %d секунду
ru[1]: Вы автоматически выйдете из системы через %d секунды
ru[2]: Вы автоматически выйдете из системы через %d секунд

[ctx: button]
en: Log Out
ru: Выйти

[ctx: title]
en: Power Off
ru: Выключение

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
ru: Установка обновлений и выключение

en: The system will power off automatically in %d second | The system will power off automatically in %d seconds
ru[0]: Система будет автоматически выключена через %d секунду
ru[1]: Система будет автоматически выключена через %d секунды
ru[2]: Система будет автоматически выключена через %d секунд

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
ru: Установить отложенные обновления ПО

[ctx: button]
en: Power Off
ru: Выключить

[ctx: title]
en: Restart
ru: Перезапуск

[ctx: title]
en: Install Updates & Restart
ru: Установка обновлений и перезапуск

en: The system will restart automatically in %d second | The system will restart automatically in %d seconds
ru[0]: Система будет автоматически перезапущена через %d секунду
ru[1]: Система будет автоматически перезапущена через %d секунды
ru[2]: Система будет автоматически перезапущена через %d секунд

[ctx: button]
en: Restart
ru: Перезапустить

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
ru: Перезапуск и установка обновлений

en: The system will automatically restart and install updates in %d second | The system will automatically restart and install updates in %d seconds
ru[0]: Система автоматически перезапустится и установит обновления через %d секунду
ru[1]: Система автоматически перезапустится и установит обновления через %d секунды
ru[2]: Система автоматически перезапустится и установит обновления через %d секунд

[ctx: button]
en: Restart & Install
ru: Перезапустить и установить

[ctx: button]
en: Install & Power Off
ru: Установить и выключить

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
ru: Выключить после установки обновлений

[ctx: title]
en: Restart & Install Upgrade
ru: Перезапуск и установка обновлений

note: Translators: This is the text displayed for system upgrades in the shut down dialog. First %s gets replaced with the distro name and second %s with the distro version to upgrade to
en: %s %s will be installed after restart. Upgrade installation can take a long time: ensure that you have backed up and that the computer is plugged in.
ru: %s %s будет установлено после перезапуска. Установка обновлений может занять продолжительное время: убедитесь, что у вас есть резервная копия и что компьютер подключен к сети.

en: Low battery power: please plug in before installing updates
ru: Низкий заряд батареи: перед установкой обновлений подключите зарядное устройство

en: Some applications are busy or have unsaved work
ru: Некоторые приложения заняты или результаты их работы не сохранены

en: Other users are logged in
ru: Есть открытые сеансы других пользователей

[ctx: button]
en: Boot Options
ru: Параметры загрузки

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login
en: %s (remote)
ru: %s (удалённый)

note: Translators: Console here refers to a tty like a VT console
en: %s (console)
ru: %s (консоль)

en: Install
ru: Установить

en: Install Extension
ru: Установить расширение

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
ru: Загрузить и установить расширение "%s" из extensions.gnome.org?

en: Extension Updates Available
ru: Доступны обновления расширений

en: Extension updates are ready to be installed
ru: Обновления расширений готовы к установке

en: Allow inhibiting shortcuts
ru: Разрешить замену комбинации клавиш

note: Translators: %s is an application name like "Settings"
en: The app %s wants to inhibit shortcuts
ru: Приложение %s хочет запретить комбинации клавиш

en: An app wants to inhibit shortcuts
ru: Приложение хочет запретить комбинации клавиш

note: Translators: %s is a keyboard shortcut like "Super+x"
en: You can restore shortcuts by pressing %s
ru: Вы можете восстановить комбинации клавиш, нажав %s

en: Slow Keys Turned On
ru: "Медленные" клавиши включены

en: Slow Keys Turned Off
ru: "Медленные" клавиши выключены

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ru: Вы только что удержали клавишу Shift нажатой 8 секунд. Это комбинация для включения функции "Медленные" клавиши, которая влияет на способ работы с клавиатурой.

en: Sticky Keys Turned On
ru: "Залипающие" клавиши включены

en: Sticky Keys Turned Off
ru: "Залипающие" клавиши выключены

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ru: Вы только что нажали клавишу Shift 5 раз подряд. Это комбинация для включения функции "Залипающие" клавиши, которая влияет на способ работы клавиатуры.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ru: Вы только что нажали две клавиши одновременно или нажали клавишу Shift 5 раз подряд. Это привело к включению функции "Залипающие" клавиши, которая влияет на режим работы клавиатуры.

en: Leave On
ru: Оставить включёнными

en: Turn On
ru: Включить

en: Turn Off
ru: Выключить

en: Leave Off
ru: Оставить выключенными

en: Keyboard Settings
ru: Настройки клавиатуры

en: No extensions installed
ru: Расширения не установлены

note: Translators: argument is an extension UUID.
en: %s has not emitted any errors
ru: %s не сообщал о каких-либо ошибках

en: Hide Errors
ru: Скрыть ошибки

en: Show Errors
ru: Показать ошибки

en: Active
ru: Активное

en: Inactive
ru: Неактивное

en: Error
ru: Ошибка

en: Out of date
ru: Устарело

en: Downloading
ru: Загрузка

en: Deactivating
ru: Отключение

en: Activating
ru: Активация

en: View Source
ru: Показать код

en: Web Page
ru: Веб-страница

en: System was put in unsafe mode
ru: Система была переведена в небезопасный режим

en: Apps now have unrestricted access
ru: Приложения теперь имеют неограниченный доступ

en: Logged in as a privileged user
ru: Авторизован как привилегированный пользователь

en: Running a session as a privileged user should be avoided for security reasons. If possible, you should log in as a normal user.
ru: В целях соблюдения безопасности, не следует запускать сессию от имени привилегированного пользователя. Если это возможно, вам следует войти от имени обычного пользователя.

en: Screen Lock disabled
ru: Блокировка экрана отключена

en: Screen Locking requires the GNOME display manager
ru: Для блокировки экрана требуется дисплейный менеджер GNOME

note: Translators: this is the string displayed in the header when a message source doesn't have a name
en: Unknown App
ru: Неизвестное приложение

en: Notification sound
ru: Звук уведомления

en: Unknown artist
ru: Неизвестный исполнитель

en: Unknown title
ru: Неизвестное название

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search
ru: Введите для поиска

en: Apps
ru: Приложения

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
ru: Обзор

en: New shortcut…
ru: Создать комбинацию клавиш…

en: App defined
ru: Определено приложением

en: Show on-screen help
ru: Показывать экранную справку

en: Switch monitor
ru: Переключить монитор

en: Assign keystroke
ru: Назначение клавиш

en: Done
ru: Готово

en: Edit…
ru: Правка…

en: None
ru: Нет

en: Press a button to configure
ru: Нажмите кнопку для настройки

en: Press Esc to exit
ru: Нажмите Esc для выхода

en: Press any key to exit
ru: Нажмите любую клавишу для выхода

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
ru: Обзор

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
ru: Система

en: Top Bar
ru: Верхняя панель

en: Open menu
ru: Открыть меню

en: Run a Command
ru: Выполнить команду

en: Press ESC to close
ru: Нажмите Esc чтобы закрыть

en: Restart is not available on Wayland
ru: Перезапуск не доступен при использовании Wayland

en: Restarting…
ru: Перезапуск…

en: GNOME needs to lock the screen
ru: GNOME необходимо заблокировать экран

en: Unable to lock
ru: Не удалось заблокировать

en: Lock was blocked by an app
ru: Блокировке помешало приложение

en: Selection
ru: Область

en: Area Selection
ru: Выбор области

en: Screen
ru: Экран

en: Screen Selection
ru: Выбор экрана

en: Window
ru: Окно

en: Window Selection
ru: Выбор окна

en: Take Screenshot
ru: Сделать снимок экрана

en: Record Screen
ru: Записать экран

note: Translators: since this string refers to an action, it needs to be phrased as a verb.
en: Capture
ru: Снять

en: Show Pointer
ru: Показать курсор мыши

note: Translators: this is the folder where recorded screencasts are stored.
en: Screencasts
ru: Записи экрана

note: Translators: this is a filename used for screencast * recording, where "%d" and "%t" date and time, e.g. * "Screencast From 07-17-2013 10:00:46 PM"
en: Screencast From %d %t
ru: Запись экрана от %d %t

note: Translators: notification title.
en: Screencast recorded
ru: Запись экрана сделана

note: Translators: notification title.
en: Screencast failed to start
ru: Не удалось начать запись экрана

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended: Out of disk space
ru: Запись экрана завершилась: Закончилось место на диске

note: We can encourage user to try again on service crashes since the recorder will auto-blocklist the pipeline that crashed. Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly, please try again
ru: Запись экрана неожиданно завершилась, попробуйте еще раз

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly
ru: Запись экрана неожиданно завершилась

note: Translators: notification source name.
en: Screenshot
ru: Снимок экрана

note: Translators: notification body when a screencast was recorded.
en: Click here to view the video.
ru: Нажмите здесь, чтобы посмотреть видео.

note: Translators: button on the screencast notification. Translators: button on the screenshot notification.
en: Show in Files
ru: Показать в Файлах

note: Translators: this is the name of the file that the screenshot is saved to. The placeholder is a timestamp, e.g. "2017-05-21 12-24-03".
en: Screenshot From %s
ru: Снимок экрана от %s

note: Translators: notification title.
en: Screenshot captured
ru: Снимок экрана сделан

note: Translators: notification body when a screenshot was captured.
en: You can paste the image from the clipboard.
ru: Вы можете вставить изображение из буфера обмена.

en: Screenshot taken
ru: Сделан снимок экрана

en: Searching…
ru: Поиск…

en: No results
ru: Результатов нет

en: %d more | %d more
ru[0]: %d ещё
ru[1]: %d ещё
ru[2]: %d ещё

en: Search
ru: Поиск

en: Copy
ru: Копировать

en: Paste
ru: Вставить

en: Show Text
ru: Показать текст

en: Hide Text
ru: Скрыть текст

en: Caps lock is on
ru: Включён Caps Lock

en: Hidden Volume
ru: Скрытый том

en: Windows System Volume
ru: Системный том Windows

en: Uses Keyfiles
ru: Использует файлы-ключи

note: Translators: %s is the Disks application
en: To unlock a volume that uses keyfiles, use the <i>%s</i> utility instead
ru: Чтобы разблокировать том, использующий файлы-ключи, используйте утилиту <i>%s</i>

en: You need an external utility like <i>Disks</i> to unlock a volume that uses keyfiles
ru: Для разблокировки тома, использующего файлы-ключи, требуется сторонняя утилита, например <i>Диски</i>

en: PIM Number
ru: Номер PIM

en: Remember Password
ru: Запомнить пароль

en: Unlock
ru: Разблокировать

note: Translators: %s is the Disks application
en: Open %s
ru: Открыть "%s"

en: The PIM must be a number or empty
ru: PIM должен содержать цифры или быть пустым

en: Accessibility
ru: Специальные возможности

en: High Contrast
ru: Высокая контрастность

en: Zoom
ru: Масштабирование

en: Screen Reader
ru: Экранный диктор

en: Screen Keyboard
ru: Экранная клавиатура

en: Visual Alerts
ru: Визуальные предупреждения

en: Sticky Keys
ru: Залипающие клавиши

en: Slow Keys
ru: Медленные клавиши

en: Bounce Keys
ru: Отскакивающие клавиши

en: Mouse Keys
ru: Клавиши мыши

en: Accessibility Settings
ru: Настройки специальных возможностей

en: Large Text
ru: Крупный текст

en: Auto Rotate
ru: Автоповорот

[ctx: title]
en: Background Apps
ru: Фоновые приложения

en: Apps known to be running without a window
ru: Известные приложения, работающие без окна

en: App Settings
ru: Настройки приложений

en: No Background Apps
ru: Нет фоновых приложений

en: %d Background App | %d Background Apps
ru[0]: %d фоновое приложение
ru[1]: %d фоновых приложения
ru[2]: %d фоновых приложений

en: Keyboard Brightness
ru: Подсветка клавиатуры

en: Off
ru: Выкл

en: Low
ru: Низкая

en: High
ru: Высокая

en: Keyboard
ru: Клавиатура

en: Disconnect
ru: Отключить

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Disconnect %s
ru: Отключиться от "%s"

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Connect to %s
ru: Подключиться к "%s"

en: Bluetooth Settings
ru: Настройки Bluetooth

en: No available or connected devices
ru: Нет доступных или подключенных устройств

en: Turn on Bluetooth to connect to devices
ru: Включите Bluetooth для подключения к устройствам

note: Translators: This is the number of connected bluetooth devices
en: %d Connected | %d Connected
ru[0]: %d подключено
ru[1]: %d подключено
ru[2]: %d подключено

en: Brightness
ru: Яркость

en: Dark Style
ru: Темный стиль

en: Single Click
ru: Одиночное нажатие левой кнопки мыши

en: Double Click
ru: Двойное нажатие левой кнопки мыши

en: Drag
ru: Перетаскивание

en: Secondary Click
ru: Нажатие правой кнопки мыши

en: Dwell Click
ru: Нажатие левой кнопки мыши после задержки над кнопкой

en: Show Keyboard Layout
ru: Показать раскладку клавиатуры

en: Allow location access
ru: Разрешить доступ к местоположению

note: Translators: %s is an application name
en: The app %s wants to access your location
ru: Приложение %s запрашивает доступ к вашему местоположению

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings
ru: Доступ к местоположению можно изменить в любое время в настройках конфиденциальности

en: Deny Access
ru: Запретить доступ

en: Grant Access
ru: Предоставить доступ

en: <unknown>
ru: <неизвестно>

en: Secure
ru: Защищенная

en: Not secure
ru: Незащищенная

en: Signal strength %s%%
ru: Мощность сигнала %s%%

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hotspot
ru: Точка доступа "%s"

en: %d connected | %d connected
ru[0]: Подключено %d
ru[1]: Подключено %d
ru[2]: Подключено %d

en: VPN Settings
ru: Настройки VPN

en: All Networks
ru: Все сети

en: Wired Connections
ru: Проводные подключения

en: Wired Settings
ru: Настройки подключения

en: Bluetooth Tethers
ru: Bluetooth модемы

note: Translators: "Tether" from "Bluetooth Tether"
en: Tether
ru: Модем

en: Mobile Connections
ru: Мобильные подключения

en: Mobile Broadband Settings
ru: Настройки мобильной связи

note: Translators: "Mobile" from "Mobile Broadband"
en: Mobile
ru: Мобильная

en: Sign Into Wi–Fi Network
ru: Вход в сеть Wi-Fi

en: Connection failed
ru: Сбой подключения

en: Activation of network connection failed
ru: Не удалось активировать сетевое подключение

en: Night Light
ru: Ночной свет

[ctx: Power profile]
en: Performance
ru: Производительный

[ctx: Power profile]
en: Balanced
ru: Сбалансированный

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
ru: Энергосберегающий

en: Power Mode
ru: Режим питания

en: Power Settings
ru: Настройки питания

en: Stop Screencast
ru: Остановить запись экрана

en: Stop Screen Sharing
ru: Остановить совместный доступ к экрану

en: Airplane Mode
ru: Авиарежим

en: Power Off Menu
ru: Меню выключения

en: Suspend
ru: Режим ожидания

en: Restart…
ru: Перезапуск…

en: Power Off…
ru: Выключение…

en: Log Out…
ru: Выйти…

en: Switch User…
ru: Сменить пользователя…

[ctx: action]
en: Lock Screen
ru: Заблокировать экран

en: Unknown Thunderbolt device
ru: Неизвестное устройство Thunderbolt

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
ru: Новое устройство было обнаружено во время вашего отсутствия. Отключите и снова подключите устройство, Чтобы начать использовать устройство, отключите и снова подключите его.

en: Unauthorized Thunderbolt device
ru: Неавторизованное устройство Thunderbolt

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator
ru: Новое устройство было обнаружено и должно быть авторизовано администратором

en: Thunderbolt authorization error
ru: Ошибка авторизации Thunderbolt

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
ru: Не удалось авторизовать устройство Thunderbolt: %s

en: Volume changed
ru: Громкость изменена

en: Unmute
ru: Включить звук

en: Mute
ru: Выключить звук

en: Volume
ru: Громкость

en: Sound Output
ru: Звуковой выход

en: Sound Input
ru: Звуковой вход

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
ru: Зеркальное отображение

note: Translators: this is for the desktop spanning displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Join Displays
ru: Объединить дисплеи

note: Translators: this is for using only external displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
ru: Только внешний

note: Translators: this is for using only the laptop display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Built-in Only
ru: Только встроенный

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A %B %-d
ru: %A, %-d %B

en: Swipe up to unlock
ru: Проведите вверх, чтобы разблокировать

en: Click or press a key to unlock
ru: Нажмите клавишу или кнопку мыши, чтобы разблокировать

en: Unlock Window
ru: Разблокировать окно

en: Log in as another user
ru: Войти от имени другого пользователя

en: Welcome to %s
ru: Добро пожаловать в %s

en: If you want to learn your way around, check out the tour
ru: Для знакомства с возможностями пройдите ознакомительный тур

en: Take Tour
ru: Узнать о возможностях

en: “%s” is ready
ru: Окно "%s" ожидает

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
ru: Сохранить эти настройки дисплея?

en: Revert Settings
ru: Вернуть настройки

en: Keep Changes
ru: Сохранить изменения

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
ru[0]: Изменения настроек будут отменены через %d секунду
ru[1]: Изменения настроек будут отменены через %d секунды
ru[2]: Изменения настроек будут отменены через %d секунд

[ctx: window-menu]
note: Translators: entry in the window right click menu.
en: Take Screenshot
ru: Сделать снимок экрана

en: Hide
ru: Скрыть

en: Restore
ru: Восстановить

en: Maximize
ru: Развернуть

en: Move
ru: Переместить

en: Resize
ru: Изменить размер

en: Always on Top
ru: Всегда сверху

en: Always on Visible Workspace
ru: Всегда на видимом рабочем столе

en: Move to Workspace Left
ru: Переместить на рабочий стол влево

en: Move to Workspace Right
ru: Переместить на рабочий стол вправо

en: Move to Workspace Up
ru: Переместить на рабочий стол вверх

en: Move to Workspace Down
ru: Переместить на рабочий стол вниз

en: Move to Monitor Up
ru: Переместить на экран вверх

en: Move to Monitor Down
ru: Переместить на экран вниз

en: Move to Monitor Left
ru: Переместить на экран влево

en: Move to Monitor Right
ru: Переместить на экран вправо

en: Close
ru: Закрыть

en: Print version
ru: Показать номер версии

en: Mode used by GDM for login screen
ru: Режим, используемый GDM для окна входа в систему

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
ru: Использовать для экрана входа в систему определённый режим, например "gdm"

en: List possible modes
ru: Список возможных режимов

en: Force animations to be enabled
ru: Принудительное включение анимации

[ctx: program]
en: Unknown
ru: Неизвестное приложение

en: Failed to launch “%s”
ru: Не удалось запустить "%s"

en: Passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Password cannot be blank
ru: Пароль не может быть пустым

en: Authentication dialog was dismissed by the user
ru: Аутентификация отклонена пользователем

en: Icon '%s' not present in theme %s
ru: Значок "%s" не присутствует в теме "%s"

en: Failed to load icon
ru: Не удалось загрузить значок

en: Manage your GNOME Extensions
ru: Управление расширениями GNOME Shell

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ru: Проект GNOME

en: GNOME Extensions handles updating extensions, configuring extension preferences and removing or disabling unwanted extensions.
ru: Приложение "Расширения GNOME" занимается обновлением расширений, настройкой параметров расширений и удалением или отключением ненужных расширений.

en: Main Window
ru: Главное окно

en: Available Updates
ru: Доступные обновления

en: Search View
ru: Отображение поиска

en: Configure GNOME Shell Extensions
ru: Настроить расширения GNOME Shell

en: The installed version of this extension (%s) is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
ru: Установленная версия этого расширения (%s) несовместима с текущей версией GNOME (%s). Расширение было отключено.

en: The installed version of this extension is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
ru: Установленная версия этого расширения несовместима с текущей версией GNOME (%s). Расширение было отключено.

en: An error has occurred in this extension. This could cause issues elsewhere in the system. It is recommended to turn the extension off until the error is resolved.
ru: В этом расширении произошла ошибка. Это может привести к проблемам в других частях системы. Рекомендуется отключить расширение до устранения ошибки.

note: translators: Details for an extension error
en: Error details:
ru: Сведения об ошибке:

en: Version %s
ru: Версия %s

en: Remove “%s”?
ru: Удалить "%s"?

en: If you remove the extension, you need to return to download it if you want to enable it again
ru: После удаления расширения, если потребуется использовать его снова, нужно будет загрузить и установить его заново

en: _Cancel
ru: _Отменить

en: _Remove
ru: _Удалить

en: %d extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
ru[0]: %d расширение будет обновлено при следующем входе в систему.
ru[1]: %d расширения будет обновлено при следующем входе в систему.
ru[2]: %d расширений будет обновлено при следующем входе в систему.

en: Error Details
ru: Сведения об ошибке

en: Updates Details
ru: Сведения об обновлениях

en: A new version of this extension is ready and will be loaded on next login.
ru: Новая версия этого расширения уже готова и будет загружена при следующем входе в систему.

en: Extension Details
ru: Сведения о расширении

en: _Website
ru: _Веб-сайт

en: _Settings
ru: _Настройки

en: _Remove…
ru: У_далить…

en: Keyboard Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: About Extensions
ru: О приложении

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Search extensions
ru: Поиск расширений

en: _Extensions
ru: _Расширения

en: More Information
ru: Дополнительная информация

en: Extensions can cause performance and stability issues. It is recommended to disable all extensions if you experience problems with your system.
ru: Расширения могут вызывать проблемы с производительностью и стабильностью. Рекомендуется отключить все расширения, если у вас возникли проблемы с системой.

en: User Extensions
ru: Пользовательские расширения

en: System Extensions
ru: Системные расширения

en: Search Results
ru: Результаты поиска

en: No Results Found
ru: Результатов не найдено

en: Try a different search
ru: Попробуйте другой поисковый запрос

en: No Installed Extensions
ru: Нет установленных расширений

en: To find and add extensions, visit <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
ru: Чтобы найти и добавить расширения, посетите <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.

en: We’re very sorry, but it was not possible to get the list of installed extensions. Make sure you are logged into GNOME and try again.
ru: Нам очень жаль, но список установленных расширений получить не удалось. Убедитесь, что вы вошли в GNOME и попробуйте снова.

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Общие

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
ru: Открыть меню

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Search
ru: Переключить поле поиска

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ru: Показать комбинации клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ru: Закрыть

note: Translators: a file path to an extension directory
en: The new extension was successfully created in %s.
ru: Новое расширение было успешно создано в %s.

en: Name should be a very short (ideally descriptive) string.
    Examples are: %s
ru: Имя должно быть очень короткой (в идеале наглядной) строкой.
    Например: %s

en: Name
ru: Имя

en: Description is a single-sentence explanation of what your extension does.
    Examples are: %s
ru: Описание — это одно предложение, описывающее работу вашего расширения.
    Например: %s

en: Description
ru: Описание

en: UUID is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (clicktofocus@janedoe.example.com)
ru: UUID — это глобально уникальный идентификатор для вашего расширения.
    Он должен быть в формате адреса электронной почты (clicktofocus@janedoe.example.com)

en: Choose one of the available templates:
ru: Выберите один из доступных шаблонов:

en: Template
ru: Шаблон

en: The unique identifier of the new extension
ru: Уникальный идентификатор нового расширения

en: NAME
ru: ИМЯ

en: The user-visible name of the new extension
ru: Имя расширения, видимое пользователю

en: DESCRIPTION
ru: ОПИСАНИЕ

en: A short description of what the extension does
ru: Краткое описание того, что делает расширение

en: DOMAIN
ru: ДОМЕН

en: The gettext domain used by the extension
ru: Домен gettext, используемый расширением

en: SCHEMA
ru: СХЕМА

en: The GSettings schema used by the extension
ru: Схема GSettings, используемая расширением

en: TEMPLATE
ru: ШАБЛОН

en: The template to use for the new extension
ru: Шаблон, используемый для нового расширения

en: Include prefs.js template
ru: Включить шаблон prefs.js

en: Enter extension information interactively
ru: Интерактивный ввод информации о расширении

en: Create a new extension
ru: Создать новое расширение

en: Unknown arguments
ru: Неизвестные аргументы

en: UUID, name and description are required
ru: Необходимо указать UUID, имя и описание

en: Extension “%s” does not exist
ru: Расширение "%s" не найдено

en: Disable an extension
ru: Выключить расширение

en: No UUID given
ru: UUID не указан

en: More than one UUID given
ru: Указано более одного UUID

en: Enable an extension
ru: Включить расширение

en: Failed to connect to GNOME Shell
ru: Невозможно подключиться к GNOME Shell

en: Extension “%s” doesn't exist
ru: Расширение "%s" не найдено

en: Show extensions info
ru: Показать сведения о расширении

en: Overwrite an existing extension
ru: Перезаписать существующие расширение

en: EXTENSION_BUNDLE
ru: ПАКЕТ_РАСШИРЕНИЯ

en: Install an extension bundle
ru: Установить пакет расширения

en: No extension bundle specified
ru: Не указан пакет расширения

en: More than one extension bundle specified
ru: Указано более одного пакета расширения

en: Show user-installed extensions
ru: Показать пользовательские расширения

en: Show system-installed extensions
ru: Показать системные расширения

en: Show enabled extensions
ru: Показать включенные расширения

en: Show disabled extensions
ru: Показать отключенные расширения

en: Show extensions in active state
ru: Показать расширения в активном состоянии

en: Show extensions in inactive state
ru: Показать расширения в неактивном состоянии

en: Show extensions with preferences
ru: Показать расширения имеющие настройки

en: Show extensions with updates
ru: Показать расширения с обновлениями

en: Print extension details
ru: Вывести сведения о расширении

en: List installed extensions
ru: Показать установленные расширения

en: FILE
ru: ФАЙЛ

en: Additional source to include in the bundle
ru: Дополнительный исходный файл для включения в пакет

en: A GSettings schema that should be included
ru: Схема GSettings для включения в пакет

en: DIRECTORY
ru: КАТАЛОГ

en: The directory where translations are found
ru: Директория с переводами

en: The gettext domain to use for translations
ru: Домен gettext для переводов

en: Overwrite an existing pack
ru: Переписать существующий пакет

en: The directory where the pack should be created
ru: Директория, где должен быть создан пакет

en: SOURCE_DIRECTORY
ru: ИСХОДНЫЙ_КАТАЛОГ

en: Create an extension bundle
ru: Создать пакет расширения

en: More than one source directory specified
ru: Указано больше одной исходной директории

en: Extension “%s” doesn't have preferences
ru: Расширение "%s" не имеет настроек

en: Failed to open prefs for extension “%s”: %s
ru: Не удалось открыть настройки для расширения "%s": %s

en: Opens extension preferences
ru: Открыть параметры расширения

en: Reset an extension
ru: Сбросить расширение

en: Cannot uninstall system extensions
ru: Не удалось удалить системные расширения

en: Failed to uninstall “%s”
ru: Не удалось удалить "%s"

en: Uninstall an extension
ru: Удалить расширение

en: Do not print error messages
ru: Не показывать сообщения об ошибках

en: Path
ru: Путь

en: Original author
ru: Первый автор

en: Version
ru: Версия

en: Enabled
ru: Включено

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: State
ru: Состояние

en: “version” takes no arguments
ru: "version" не принимает аргументов

en: Usage:
ru: Использование:

en: Print version information and exit.
ru: Показать информацию о версии и выйти.

en: COMMAND
ru: КОМАНДА

en: [ARGS…]
ru: [АРГУМЕНТЫ…]

en: Commands:
ru: Команды:

en: Print help
ru: Показать справку

en: Enable extension
ru: Включить расширение

en: Disable extension
ru: Выключить расширение

en: Reset extension
ru: Сбросить расширение

en: Uninstall extension
ru: Удалить расширение

en: List extensions
ru: Показать расширения

en: Show extension info
ru: Показать сведения о расширении

en: Open extension preferences
ru: Открыть параметры расширения

en: Create extension
ru: Создать расширение

en: Package extension
ru: Создать пакет расширения

en: Install extension bundle
ru: Установить пакет расширения

en: Use “%s” to get detailed help.
ru: Используйте "%s" для получения подробной справки.

en: Plain
ru: Пустое

en: An empty extension
ru: Пустое расширение

en: Indicator
ru: Индикатор

en: Add an icon to the top bar
ru: Добавить значок на верхнюю панель

en: Quick Settings Item
ru: Пункт быстрых настроек

en: Add an item to quick settings
ru: Добавить пункт в быстрые настройки

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ru: Выключено

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ru[0]: %u выход
ru[1]: %u выхода
ru[2]: %u выходов

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ru[0]: %u вход
ru[1]: %u входа
ru[2]: %u входов

en: System Sounds
ru: Системные звуки
