gnome-shell - en to nl translation catalogue (726 entries)

en: Launchers
nl: Starters

en: Activate pinned app 1
nl: Vastgemaakte toepassing 1 activeren

en: Activate pinned app 2
nl: Vastgemaakte toepassing 2 activeren

en: Activate pinned app 3
nl: Vastgemaakte toepassing 3 activeren

en: Activate pinned app 4
nl: Vastgemaakte toepassing 4 activeren

en: Activate pinned app 5
nl: Vastgemaakte toepassing 5 activeren

en: Activate pinned app 6
nl: Vastgemaakte toepassing 6 activeren

en: Activate pinned app 7
nl: Vastgemaakte toepassing 7 activeren

en: Activate pinned app 8
nl: Vastgemaakte toepassing 8 activeren

en: Activate pinned app 9
nl: Vastgemaakte toepassing 9 activeren

en: Open new window of pinned app 1
nl: Nieuw venster openen in toepassing 1

en: Open new window of pinned app 2
nl: Nieuw venster openen in toepassing 2

en: Open new window of pinned app 3
nl: Nieuw venster openen in toepassing 3

en: Open new window of pinned app 4
nl: Nieuw venster openen in toepassing 4

en: Open new window of pinned app 5
nl: Nieuw venster openen in toepassing 5

en: Open new window of pinned app 6
nl: Nieuw venster openen in toepassing 6

en: Open new window of pinned app 7
nl: Nieuw venster openen in toepassing 7

en: Open new window of pinned app 8
nl: Nieuw venster openen in toepassing 8

en: Open new window of pinned app 9
nl: Nieuw venster openen in toepassing 9

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots.
en: Screenshots
nl: Schermafdrukken

en: Take a screenshot interactively
nl: Interactief een schermafdruk maken

en: Take a screenshot
nl: Schermafdruk maken

en: Take a screenshot of a window
nl: Schermafdruk maken van een venster

en: Record a screencast interactively
nl: Interactief een schermopname maken

en: System
nl: Systeem

en: Show the notification list
nl: De notificatielijst tonen

en: Open the quick settings menu
nl: Het snelmenu openen

en: Focus the active notification
nl: Actieve notificatie focus geven

en: Show the overview
nl: Het overzicht tonen

en: Show all apps
nl: Alle toepassingen tonen

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
nl: Interne hulpprogramma’s inschakelen die nuttig zijn voor ontwikkelaars en testers via Alt-F2

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
nl: Geeft toegang tot interne debugging- en observatieprogramma’s met behulp van het Alt-F2-dialoogvenster.

en: UUIDs of extensions to enable
nl: UUIDs van in te schakelen uitbreidingen

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
nl: GNOME Shell-uitbreidingen hebben een UUID-eigenschap; deze instelling somt de uitbreidingen op die geladen moeten worden. Alle te laden uitbreiden moeten in deze lijst voorkomen. Deze lijst is ook te manipuleren met de DBus-methodes ‘EnableExtension’ en ‘DisableExtension’ op org.gnome.Shell.

en: UUIDs of extensions to force disabling
nl: UUIDs van gedwongen uit te schakelen uitbreidingen

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be disabled, even if loaded as part of the current mode. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell. This key takes precedence over the “enabled-extensions” setting.
nl: GNOME Shell-uitbreidingen hebben een UUID-eigenschap; deze instelling somt de uitbreidingen op die uitgeschakeld moeten worden, zelfs indien ze als onderdeel van de huidige modus geladen zijn. Deze lijst is ook te manipuleren met de DBus-methodes ‘EnableExtension’ en ‘DisableExtension’ op org.gnome.Shell. Deze instelling heeft voorrang op de ‘enabled-extensions’-instelling.

en: Disable user extensions
nl: Gebruikersuitbreidingen uitschakelen

en: Disable all extensions the user has enabled without affecting the “enabled-extension” setting.
nl: Schakel alle door de gebruiker ingeschakelde uitbreidingen uit, zonder de instelling ‘enabled-extension’ te wijzigen.

en: Allow extension installation
nl: Installatie van uitbreidingen toestaan

en: Allow users to install extensions in their home folder. If disabled, the InstallRemoteExtension D-Bus method will fail, and extensions are only loaded from system directories on startup. It does not affect extensions that are already loaded, so a change only takes full effect on the next login.
nl: Laat gebruikers uitbreidingen in hun persoonlijke map installeren. Indien uitgeschakeld zal de InstallRemoteExtension-D-Bus-methode niet werken, en zullen uitbreidingen enkel geladen worden uit de systeemmappen bij het opstarten. Dit heeft geen invloed op uitbreidingen die reeds geladen zijn, dus wijzigingen aan deze instelling worden pas volledig doorgevoerd bij de volgende aanmelding.

en: Disables the validation of extension version compatibility
nl: Schakelt de validatie van versiecompatibiliteit voor uitbreidingen uit

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
nl: GNOME Shell zal alleen uitbreidingen laden die aangeven de huidige versie te ondersteunen. Door deze optie in te schakelen wordt deze controle overgeslagen en worden alle uitbreidingen geladen, ongeacht de versies die ze zouden moeten ondersteunen.

en: List of desktop file IDs for favorite applications
nl: Lijst van bureaubladbestand-id’s voor favoriete toepassingen

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
nl: De toepassingen die aan deze identifiers voldoen worden in het favorietengebied weergegeven.

en: History for command (Alt-F2) dialog
nl: Geschiedenis voor het opdrachtvenster (Alt-F2)

note: Translators: looking glass is a debugger and inspector tool, see https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-shell/-/blob/main/docs/looking-glass.md
en: History for the looking glass dialog
nl: Geschiedenis voor het ‘looking glass’-venster

en: Always show the “Log Out” action in the system menu
nl: Menu-item ‘Afmelden’ altijd tonen in systeemmenu

en: This key overrides the automatic hiding of the “Log out” action in the system menu for logged-in situations where there is a single, local, non-system user and only a single available session type (e.g. GNOME on Wayland).
nl: Deze instelling voorkomt het automatisch verbergen van het menu-item ‘afmelden’ indien slechts een enkele, lokale gebruiker - die niet het systeem zelf is - met een enkele sessie (bv. GNOME op Wayland) is aangemeld.

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
nl: Of wachtwoorden voor versleutelde bestandssystemen of bestandssystemen op afstand onthouden moeten worden

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a “Remember Password” checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
nl: De shell vraagt om een wachtwoord als een versleuteld bestandssysteem of een bestandssysteem op afstand aangekoppeld wordt. Als het wachtwoord voor toekomstig gebruik opgeslagen kan worden, dan zal een ‘Wachtwoord onthouden’-vinkje getoond worden. Deze instelling bepaalt de standaardwaarde hiervoor.

en: The last selected non-default power profile
nl: De laatst geselecteerde, niet-standaard energiemodus

en: Some systems support more than two power profiles. In order to still support toggling between two profiles, this key records the last selected non-default profile.
nl: Sommige systemen ondersteunen meer dan twee energiemodi. Om tussen twee profielen omschakelen te blijven ondersteunen, houdt deze sleutel de laatste niet-standaard energiemodus bij.

en: The last version the “Welcome to GNOME” dialog was shown for
nl: De laatste versie waarvoor het dialoogvenster ‘Welkom bij GNOME’ werd getoond

en: This key determines for which version the “Welcome to GNOME” dialog was last shown. An empty string represents the oldest possible version, and a huge number will represent versions that do not exist yet. This huge number can be used to effectively disable the dialog.
nl: Deze sleutelt bepaalt voor welke versie het dialoogvenster ‘Welkom bij GNOME’ voor het laatst werd getoond. Een lege tekenreeks stelt de oudst mogelijke versie voor, en een groot getal stelt versies die nog niet bestaan voor. Dit grote getal kan gebruikt worden om het dialoogvenster in de praktijk uit te schakelen.

en: Layout of the app picker
nl: Weergave van de toepassingskiezer

en: Layout of the app picker. Each entry in the array is a page. Pages are stored in the order they appear in GNOME Shell. Each page contains an “application id” → 'data' pair. Currently, the following values are stored as 'data': • “position”: the position of the application icon in the page
nl: Weergave van de toepassingskiezer. Elke ingave in de array is een pagina. Pagina’s worden opgeslagen in de volgorde waarin ze in GNOME Shell voorkomen. Elke pagina bevat een paar ‘toepassings-ID’ → ‘data’. Momenteel worden de huidige waarden opgeslagen als ‘data’: • ‘position’: de positie van het toepassingspictogram op de pagina

en: Keybinding to shift between overview states
nl: Sneltoets om te schakelen tussen overzichtsstatussen

en: Keybinding to shift between session, window picker and app grid
nl: Sneltoets om te schakelen tussen sessie, vensterkiezer en toepassingsraster

en: Keybinding to shift between app grid, window picker and session
nl: Sneltoets om te schakelen tussen toepassingsraster, vensterkiezer en sessie

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
nl: Sneltoets voor de toepassingsweergave

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
nl: Sneltoets voor de toepassingsweergave in het activiteitenoverzicht.

en: Keybinding to open the overview
nl: Sneltoets voor het overzicht

en: Keybinding to open the Activities Overview.
nl: Sneltoets voor het openen van het Activiteitenoverzicht.

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
nl: Sneltoets om de notificatielijst te tonen of te verbergen

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
nl: Sneltoets om de notificatielijst te tonen of te verbergen.

en: Keybinding to toggle the quick settings menu
nl: Sneltoets om het snelmenu te openen

en: Keybinding to toggle the quick settings menu.
nl: Sneltoets om het snelmenu te openen.

en: Keybinding to focus the active notification
nl: Sneltoets om de actieve notificatie de focus te geven

en: Keybinding to focus the active notification.
nl: Sneltoets om de actieve notificatie de focus te geven.

en: Switch to application 1
nl: Schakelen naar toepassing 1

en: Switch to application 2
nl: Schakelen naar toepassing 2

en: Switch to application 3
nl: Schakelen naar toepassing 3

en: Switch to application 4
nl: Schakelen naar toepassing 4

en: Switch to application 5
nl: Schakelen naar toepassing 5

en: Switch to application 6
nl: Schakelen naar toepassing 6

en: Switch to application 7
nl: Schakelen naar toepassing 7

en: Switch to application 8
nl: Schakelen naar toepassing 8

en: Switch to application 9
nl: Schakelen naar toepassing 9

en: Open a new instance of application 1
nl: Een nieuwe instantie van toepassing 1 openen

en: Open a new instance of application 2
nl: Een nieuwe instantie van toepassing 2 openen

en: Open a new instance of application 3
nl: Een nieuwe instantie van toepassing 3 openen

en: Open a new instance of application 4
nl: Een nieuwe instantie van toepassing 4 openen

en: Open a new instance of application 5
nl: Een nieuwe instantie van toepassing 5 openen

en: Open a new instance of application 6
nl: Een nieuwe instantie van toepassing 6 openen

en: Open a new instance of application 7
nl: Een nieuwe instantie van toepassing 7 openen

en: Open a new instance of application 8
nl: Een nieuwe instantie van toepassing 8 openen

en: Open a new instance of application 9
nl: Een nieuwe instantie van toepassing 9 openen

en: Screen brightness up
nl: Helderheid scherm omhoog

en: Screen brightness up on current monitor
nl: Helderheid scherm omhoog op huidige beeldscherm

en: Screen brightness down
nl: Helderheid scherm omlaag

en: Screen brightness down on current monitor
nl: Helderheid scherm omlaag op huidige beeldscherm

en: Screen brightness cycle
nl: Helderheidscyclus van beeldscherm

en: Screen brightness cycle on current monitor
nl: Helderheidscyclus op huidige beeldscherm

en: Limit switcher to current workspace.
nl: Beperk wisselaar tot huidig werkblad.

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
nl: Indien ingeschakeld, worden alleen toepassingen die vensters op het huidige werkblad hebben getoond in de wisselaar. Anders worden alle toepassingen meegenomen.

en: The application icon mode.
nl: Weergave van toepassingspictogrammen.

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are “thumbnail-only” (shows a thumbnail of the window), “app-icon-only” (shows only the application icon) or “both”.
nl: Geeft aan hoe vensters in het overzicht getoond worden. Geldige waarden zijn ‘thumbnail-only’ (alleen een miniatuur tonen), ‘app-icon-only’ (alleen het pictogram van de toepassing tonen) of ‘both’ (beide tonen).

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
nl: Indien ingeschakeld, worden alleen vensters op het huidige werkblad getoond in de wisselaar. Anders worden alle vensters meegenomen.

en: Locations
nl: Locaties

en: The locations to show in world clocks
nl: Lijst van de te tonen wereldklokken

en: Automatic location
nl: Automatische locatie

en: Whether to fetch the current location or not
nl: Of de huidige locatie opgehaald moet worden of niet

en: Location
nl: Locatie

en: The location for which to show a forecast
nl: De locatie waarvoor er een weersvoorspelling wordt weergegeven

note: Keep in sync with subprojects/extensions-app
en: Extensions
nl: Uitbreidingen

en: Network Login
nl: Netwerkaanmelding

en: Utilities
nl: Hulpmiddelen

en: Extension Error
nl: Uitbreidingsfout

note: Translators: %s is an extension name
en: Unable to display the settings for “%s”.
nl: Kan de instellingen voor ‘%s’ niet weergeven.

note: Translators: Link label in the phrase "Information about this problem may be available on the extension website"
en: extension website
nl: uitbreidingswebsite

note: Translators: %s is "extension website"
en: Information about this problem may be available on the %s.
nl: Informatie over dit probleem is mogelijk beschikbaar op de %s.

en: Error Details
nl: Foutdetails

en: Copy Error
nl: Fout kopiëren

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Choose Session
nl: Kies een sessie

en: Accessibility
nl: Toegankelijkheid

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a remote session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the remote session or force stop it.
nl: Aanmelden op afstand is niet mogelijk omdat er al een sessie op afstand actief is voor %s. Om op afstand aan te melden moet u zich eerst afmelden bij de sessie op afstand, of ze gedwongen stoppen.

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a remote session is already running for %s. To login, you must log out from the remote session or force stop it.
nl: Aanmelden op afstand is niet mogelijk omdat er al een sessie op afstand actief is voor %s. Om op afstand aan te melden moet u zich eerst afmelden bij de sessie op afstand, of ze gedwongen stoppen.

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a local session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the local session or force stop it.
nl: Aanmelden op afstand is niet mogelijk omdat er al een lokale sessie actief is voor %s. Om op afstand aan te melden moet u zich eerst afmelden bij de lokale sessie, of ze gedwongen stoppen.

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a session is already running for %s. To login, you must log out from the session or force stop it.
nl: Aanmelden is niet mogelijk omdat er al een sessie actief is voor %s. Om aan te melden moet u zich eerst afmelden bij de actieve sessie, of ze gedwongen stoppen.

en: Session Already Running
nl: Sessie reeds actief

en: Force stopping will quit any running apps and processes, and could result in data loss
nl: Gedwongen stoppen zal alle actieve toepassingen en processen afsluiten, en kan tot gegevensverlies leiden

en: Force Stop
nl: Gedwongen stoppen

en: Not listed?
nl: Niet in de lijst?

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
nl: (bijv. gebruiker of %s)

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Login Attempt Timed Out
nl: Time-out bij aanmelden

en: Login took too long, please try again
nl: Aanmelden duurde te lang, probeer het opnieuw

en: Login Window
nl: Aanmeldvenster

en: Authentication error
nl: Authenticatie mislukt

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can swipe their finger on the fingerprint reader
en: (or swipe finger across reader)
nl: (of veeg met uw vinger over de lezer)

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can place their finger on the fingerprint reader instead
en: (or place finger on reader)
nl: (of plaats uw vinger op de lezer)

en: Break complete sound
nl: Geluid wanneer pauze afloopt

en: %d second | %d seconds
nl[0]: %d seconde
nl[1]: %d seconden

en: %d minute | %d minutes
nl[0]: %d minuut
nl[1]: %d minuten

en: %d hour | %d hours
nl[0]: %d uur
nl[1]: %d uur

en: %d day | %d days
nl[0]: %d dag
nl[1]: %d dagen

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It will be time for a break in %s | It will be time for a break in %s
nl[0]: Het is tijd voor een pauze over %s
nl[1]: Het is tijd voor een pauze over %s

en: Movement Break Soon
nl: Bijna tijd voor een bewegingspauze

en: Eyesight Break Soon
nl: Bijna tijd voor een oogpauze

en: Break Soon
nl: Bijna tijd voor een pauze

en: Movement Break in Progress
nl: Bewegingspauze bezig

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue moving around for %s | Continue moving around for %s
nl[0]: Ga nog %s door met bewegen
nl[1]: Ga nog %s door met bewegen

en: Eyesight Break in Progress
nl: Oogpauze bezig

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue looking away for %s | Continue looking away for %s
nl[0]: Kijk %s weg van het scherm
nl[1]: Kijk %s weg van het scherm

en: Break in Progress
nl: Pauze bezig

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: %s left in your break | %s left in your break
nl[0]: Nog %s over in uw pauze
nl[1]: Nog %s over in uw pauze

en: Time for a Movement Break
nl: Tijd voor een bewegingspauze

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the device and move around for %s | Take a break from the device and move around for %s
nl[0]: Neem een pauze van uw apparaat en beweeg even voor %s
nl[1]: Neem een pauze van uw apparaat en beweeg even voor %s

en: Time for an Eyesight Break
nl: Tijd voor een oogpauze

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s | Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s
nl[0]: Neem een pauze van uw scherm. Kijk ten minste 6 meter ver weg voor ten minste %s
nl[1]: Neem een pauze van uw scherm. Kijk ten minste 6 meter ver weg voor ten minste %s

en: Time for a Break
nl: Tijd voor een pauze

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It’s time to take a break. Get away from the device for %s! | It’s time to take a break. Get away from the device for %s!
nl[0]: Het is tijd voor een pauze. Ga weg van uw apparaat voor %s!
nl[1]: Het is tijd voor een pauze. Ga weg van uw apparaat voor %s!

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: You were due to take a break %s ago | You were due to take a break %s ago
nl[0]: Het was %s geleden tijd voor een pauze
nl[1]: Het was %s geleden tijd voor een pauze

en: Break Overdue
nl: Hoog tijd voor een pauze

en: There is %s remaining in your break | There are %s remaining in your break
nl[0]: Er is nog %s over in uw pauze
nl[1]: Er zijn nog %s over in uw pauze

en: Break Interrupted
nl: Pauze onderbroken

note: Translators: As in "Delay the break"
en: Delay
nl: Uitstellen

note: Translators: As in "Skip the break"
en: Skip
nl: Overslaan

note: Translators: As in "Take the break"
en: Take
nl: Nemen

note: Translators: This is a notification to warn the user that a screen time break will start shortly.
en: Break in %d second | Break in %d seconds
nl[0]: Pauze over %d seconde
nl[1]: Pauze over %d seconden

en: Brightness
nl: Helderheid

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
nl: Uitschakelen

note: Translators: A list of keywords that match the power-off action, separated by semicolons
en: power off;poweroff;shutdown;halt;stop
nl: power off;poweroff;shutdown;halt;stop;uitschakelen;uitzetten;stoppen

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the restart action in search
en: Restart
nl: Herstarten

note: Translators: A list of keywords that match the restart action, separated by semicolons
en: reboot;restart;
nl: reboot;restart;herstarten;heropstarten;opnieuw opstarten;opnieuw starten;

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
nl: Vergrendelingsscherm

note: Translators: A list of keywords that match the lock screen action, separated by semicolons
en: lock screen
nl: lock screen;vergrendelingsscherm;vergrendelscherm

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
nl: Afmelden

note: Translators: A list of keywords that match the logout action, separated by semicolons
en: logout;log out;sign off
nl: logout;log out;sign off;afmelden;uitloggen

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the suspend action in search
en: Suspend
nl: Pauzestand

note: Translators: A list of keywords that match the suspend action, separated by semicolons
en: suspend;sleep
nl: suspend;sleep;pauzestand;slaapmodus

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
nl: Gebruiker wisselen

note: Translators: A list of keywords that match the switch user action, separated by semicolons
en: switch user
nl: gebruiker wisselen

note: Translators: A list of keywords that match the lock orientation action, separated by semicolons
en: lock orientation;unlock orientation;screen;rotation
nl: lock orientation;unlock orientation;screen;rotation;oriëntatievergrendeling;scherm;draaiing;rotatie

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the screenshot UI action in search
en: Take a Screenshot
nl: Schermafdruk maken

note: Translators: A list of keywords that match the screenshot UI action, separated by semicolons
en: screenshot;screencast;snip;capture;record
nl: schermafdruk;screenshot;schermopname;screencast;knip;snip;opnemen;capture;record

[ctx: search-result]
en: Unlock Screen Rotation
nl: Schermoriëntatie ontgrendelen

[ctx: search-result]
en: Lock Screen Rotation
nl: Schermoriëntatie vergrendelen

en: GNOME needs to save screen time data
nl: GNOME moet schermtijdsgegevens opslaan

en: Screen Time Limit in %d Minute | Screen Time Limit in %d Minutes
nl[0]: Schermtijdslimiet over %d minuut
nl[1]: Schermtijdslimiet over %d minuten

en: Your screen time limit is approaching
nl: Uw schermtijdslimiet komt eraan

en: Screen Time Limit Reached
nl: Schermtijdslimiet bereikt

en: It’s time to stop using the device
nl: Het is tijd om uw apparaat aan de kant te leggen

en: Command not found
nl: Opdracht niet gevonden

en: Execution of “%s” failed:
nl: Uitvoeren van ‘%s’ mislukt:

en: Just now
nl: Zojuist

en: %d minute ago | %d minutes ago
nl[0]: %d minuut geleden
nl[1]: %d minuten geleden

en: %d hour ago | %d hours ago
nl[0]: %d uur geleden
nl[1]: %d uur geleden

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: %d day ago | %d days ago
nl[0]: %d dag geleden
nl[1]: %d dagen geleden

en: %d week ago | %d weeks ago
nl[0]: %d week geleden
nl[1]: %d weken geleden

en: %d month ago | %d months ago
nl[0]: %d maand geleden
nl[1]: %d maand geleden

en: %d year ago | %d years ago
nl[0]: %d jaar geleden
nl[1]: %d jaar geleden

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H:%M
nl: Gisteren om %-H:%M

note: Translators: this is the week day name followed by a time string in 24h format. i.e. "Monday, 14:30"
en: %A, %H:%M
nl: %A om%H∶%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %-d, %H:%M
nl: %-d %B om %H∶%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %-d %Y, %H:%M
nl: %-d %B %Y om %H∶%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l:%M %p
nl: Gisteren om %l:%M %p

note: Translators: this is the week day name followed by a time string in 12h format. i.e. "Monday, 2:30 pm"
en: %A, %l:%M %p
nl: %A om %l:%M %p

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %-d, %l:%M %p
nl: %-d %B om %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %-d %Y, %l:%M %p
nl: %-d %B %Y om %l∶%M %p

en: Your connection seems to be secure
nl: Uw verbinding lijkt beveiligd te zijn

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
nl: Uw verbinding met deze hotspotaanmelding is niet beveiligd. Wachtwoorden of andere informatie die u op deze pagina invoert kunnen door anderen in de buurt gelezen worden.

en: Hotspot Login
nl: Hotspotaanmelding

note: No support for non-modal system dialogs, so ignore the option let modal = options['modal'] || true;
en: Deny
nl: Weigeren

en: Allow
nl: Toestaan

en: Unnamed Folder
nl: Naamloze map

en: %s has been pinned to the dash.
nl: %s is vastgemaakt aan de dash.

en: %s has been unpinned from the dash.
nl: %s is losgemaakt van de dash.

en: Undo
nl: Ongedaan maken

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
nl: Open vensters

en: New Window
nl: Nieuw venster

en: App Details
nl: Toepassingsdetails

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Unpin
nl: Losmaken

en: Pin to Dash
nl: Vastmaken aan dash

en: Launch Using Integrated Graphics Card
nl: Met geïntegreerde grafische kaart opstarten

en: Launch Using Discrete Graphics Card
nl: Met discrete grafische kaart opstarten

en: Select Audio Device
nl: Kies audioapparaat

en: Sound Settings
nl: Geluidsinstellingen

en: Headphones
nl: Hoofdtelefoon

en: Microphone
nl: Microfoon

en: Change Background…
nl: Achtergrond aanpassen…

en: Display Settings
nl: Scherminstellingen

en: Settings
nl: Instellingen

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
nl: Z

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
nl: D

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
nl: D

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
nl: V

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
nl: Z

en: Previous month
nl: Vorige maand

en: Next month
nl: Volgende maand

en: No Notifications
nl: Geen notificaties

en: Clear
nl: Wissen

[ctx: action]
en: Clear all notifications
nl: Alle notificaties wissen

note: Translators: %s is an application name
en: “%s” Is Not Responding
nl: ‘%s’ reageert niet

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely
nl: U kunt even wachten tot de toepassing weer reageert, of ze dwingen onmiddellijk af te sluiten

en: Force Quit
nl: Gedwongen afsluiten

en: Wait
nl: Wachten

en: External drive connected
nl: Verbinding met externe schijf gemaakt

en: External drive disconnected
nl: Verbinding met externe schijf verbroken

en: Unable to unlock volume
nl: Kan volume niet ontgrendelen

en: The installed udisks version does not support the PIM setting
nl: De geïnstalleerde versie van udisks biedt geen ondersteuning voor de PIM-instelling

note: Translators: %s is the name of a partition on a external drive
en: “%s” connected
nl: ‘%s’ verbonden

en: Disk can now be used
nl: Schijf kan nu gebruikt worden

en: Open with %s
nl: Openen met %s

en: Alternatively you can connect by pushing the “WPS” button on your router
nl: U kunt ook verbinding maken door op de ‘WPS’-knop op uw router te drukken

en: Connect
nl: Verbinden

en: Key
nl: Sleutel

en: Private key password
nl: Wachtwoord van privésleutel

en: Identity
nl: Identiteit

en: Service
nl: Dienst

en: Authentication required
nl: Aanmelding vereist

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”
nl: Voor toegang tot het draadloze netwerk ‘%s’ is een wachtwoord of sleutel vereist

en: Wired 802.1X authentication
nl: 802.1X-authenticatie (bekabeld)

en: Network name
nl: Netwerknaam

en: DSL authentication
nl: DSL-authenticatie

en: PIN code required
nl: Pincode vereist

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
nl: Pincode vereist voor het apparaat voor mobiel breedband

en: PIN
nl: Pincode

en: A password is required to connect to “%s”
nl: Er is een wachtwoord nodig om met ‘%s’ te verbinden

en: VPN password
nl: VPN-wachtwoord

en: Authentication Required
nl: Authenticatie nodig

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Authenticate
nl: Verifiëren

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
nl: Helaas, dat is niet gelukt. Probeer het opnieuw.

en: Windows
nl: Vensters

en: Show Apps
nl: Toepassingen tonen

note: Translators: this is the name of the dock/favorites area on the bottom of the overview
en: Dash
nl: Zijbalk

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the top bar (e.g., * "Tue 9:29 AM").  The string itself should become a full date, e.g., * "February 17 2015".
en: %B %-d %Y
nl: %-d %B %Y

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015".
en: %A %B %e %Y
nl: %A %e %B %Y

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on current year
en: %B %-d
nl: %-d %B

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on different year
en: %B %-d %Y
nl: %-d %B

en: Today
nl: Vandaag

en: Tomorrow
nl: Morgen

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
nl: Gehele dag

note: Translators: Shown in calendar event list as the start/end of events * that only show day and month
en: %m/%d
nl: %d-%m

en: No Events
nl: Geen gebeurtenissen

en: Add World Clocks…
nl: Wereldklokken toevoegen…

en: World Clocks
nl: Wereldklokken

en: Loading…
nl: Laden…

en: Go Online for Weather Information
nl: Ga online voor informatie over het weer

en: Weather Information Unavailable
nl: Weerinformatie momenteel niet beschikbaar

en: Weather
nl: Weer

en: Select Weather Location…
nl: Selecteer weerlocatie…

[ctx: title]
en: Log Out %s
nl: %s afmelden

[ctx: title]
en: Log Out
nl: Afmelden

en: %s will be logged out automatically in %d second | %s will be logged out automatically in %d seconds
nl[0]: %s wordt automatisch afgemeld over %d seconde
nl[1]: %s wordt automatisch afgemeld over %d seconden

en: You will be logged out automatically in %d second | You will be logged out automatically in %d seconds
nl[0]: U wordt automatisch afgemeld over %d seconde
nl[1]: U wordt automatisch afgemeld over %d seconden

[ctx: button]
en: Log Out
nl: Afmelden

[ctx: title]
en: Power Off
nl: Uitschakelen

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
nl: Updates installeren en uitschakelen

en: The system will power off automatically in %d second | The system will power off automatically in %d seconds
nl[0]: De computer wordt automatisch afgesloten over %d seconde
nl[1]: De computer wordt automatisch afgesloten over %d seconden

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
nl: Gereedstaande software-updates installeren

[ctx: button]
en: Power Off
nl: Uitschakelen

[ctx: title]
en: Restart
nl: Opnieuw opstarten

[ctx: title]
en: Install Updates & Restart
nl: Updates installeren en herstarten

en: The system will restart automatically in %d second | The system will restart automatically in %d seconds
nl[0]: De computer wordt opnieuw opgestart over %d seconde
nl[1]: De computer wordt opnieuw opgestart over %d seconden

[ctx: button]
en: Restart
nl: Opnieuw opstarten

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
nl: Opnieuw opstarten en updates installeren

en: The system will automatically restart and install updates in %d second | The system will automatically restart and install updates in %d seconds
nl[0]: De computer zal opnieuw opstarten en updates installeren over %d seconde
nl[1]: De computer zal opnieuw opstarten en updates installeren over %d seconden

[ctx: button]
en: Restart & Install
nl: Herstarten & installeren

[ctx: button]
en: Install & Power Off
nl: Installeren & uitschakelen

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
nl: Uitschakelen na installatie van updates

[ctx: title]
en: Restart & Install Upgrade
nl: Opnieuw opstarten en upgrades installeren

note: Translators: This is the text displayed for system upgrades in the shut down dialog. First %s gets replaced with the distro name and second %s with the distro version to upgrade to
en: %s %s will be installed after restart. Upgrade installation can take a long time: ensure that you have backed up and that the computer is plugged in.
nl: %s %s zal de herstart worden geïnstalleerd. De installatie van de upgrade kan lang duren: zorg ervoor dat u een reservekopie heeft gemaakt en dat de computer is aangesloten op netstroom.

en: Low battery power: please plug in before installing updates
nl: De batterij is bijna leeg: sluit aan op netstroom alvorens de installatie te starten

en: Some applications are busy or have unsaved work
nl: Sommige toepassingen zijn bezig of hebben niet-opgeslagen werk

en: Other users are logged in
nl: Er zijn andere gebruikers aangemeld

[ctx: button]
en: Boot Options
nl: Opstartopties

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login
en: %s (remote)
nl: %s (op afstand)

en: Install
nl: Installeren

en: Install Extension
nl: Uitbreiding installeren

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
nl: ‘%s’ downloaden van extensions.gnome.org en daarna installeren?

en: Extension Updates Available
nl: Er zijn uitbreidingsupdates beschikbaar

en: Extension updates are ready to be installed
nl: Uitbreidingsupdates zijn klaar voor installatie

en: Allow inhibiting shortcuts
nl: Blokkeren van sneltoetsen toestaan

note: Translators: %s is an application name like "Settings"
en: The app %s wants to inhibit shortcuts
nl: De toepassing %s wil sneltoetsen blokkeren

en: An app wants to inhibit shortcuts
nl: Een toepassing wil sneltoetsen blokkeren

note: Translators: %s is a keyboard shortcut like "Super+x"
en: You can restore shortcuts by pressing %s
nl: U kunt sneltoetsen herstellen door op %s te drukken

en: Slow Keys Turned On
nl: Trage Toetsen ingeschakeld

en: Slow Keys Turned Off
nl: Trage Toetsen uitgeschakeld

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
nl: U heeft zojuist de Shift-toets gedurende 8 seconden ingedrukt gehouden. Dat is de sneltoets voor de Trage Toetsen-modus, hetgeen invloed heeft op de manier waarop het toetsenbord functioneert.

en: Sticky Keys Turned On
nl: Plaktoetsen ingeschakeld

en: Sticky Keys Turned Off
nl: Plaktoetsen uitgeschakeld

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
nl: U heeft zojuist de Shift-toets 5 keer op een rij ingedrukt. Dat is de sneltoets voor de Plaktoetsen-modus, hetgeen invloed heeft op de manier waarop uw toetsenbord functioneert.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
nl: U heeft zojuist twee toetsen tegelijk ingedrukt, of de Shift-toets 5 keer op een rij ingedrukt. Dat zet de Plaktoetsen-modus uit, hetgeen invloed heeft op de manier waarop uw toetsenbord functioneert.

en: Leave On
nl: Aan laten

en: Turn On
nl: Inschakelen

en: Turn Off
nl: Uitschakelen

en: Leave Off
nl: Uit laten

en: Keyboard Settings
nl: Toetsenbordinstellingen

en: No extensions installed
nl: Geen uitbreidingen geïnstalleerd

note: Translators: argument is an extension UUID.
en: %s has not emitted any errors
nl: %s heeft geen fouten gemeld

en: Hide Errors
nl: Fouten verbergen

en: Show Errors
nl: Fouten tonen

en: Active
nl: Actief

en: Inactive
nl: Inactief

en: Error
nl: Fout

en: Out of date
nl: Gedateerd

en: Downloading
nl: Downloaden

en: Deactivating
nl: Deactiveren

en: Activating
nl: Activeren

en: View Source
nl: Broncode weergeven

en: Web Page
nl: Webpagina

en: System was put in unsafe mode
nl: Systeem is in onveilige modus gezet

en: Apps now have unrestricted access
nl: Toepassingen hebben nu onbeperkte toegang

en: Logged in as a privileged user
nl: Aangemeld als gebruiker met extra rechten

en: Running a session as a privileged user should be avoided for security reasons. If possible, you should log in as a normal user.
nl: Uit beveiligingsoverwegingen is het beter dat u het uitvoeren van een sessie als gebruiker met extra rechten vermijdt. Meld u, indien mogelijk, aan als een normale gebruiker.

en: Screen Lock disabled
nl: Schermvergrendeling uitgeschakeld

en: Screen Locking requires the GNOME display manager
nl: Schermvergrendeling vereist de GNOME-displaymanager

note: Translators: this is the string displayed in the header when a message source doesn't have a name
en: Unknown App
nl: Onbekende toepassing

en: Notification sound
nl: Notificatiegeluid

en: Unknown artist
nl: Onbekende artiest

en: Unknown title
nl: Onbekend nummer

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search
nl: Typ om te zoeken

en: Apps
nl: Toepassingen

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
nl: Overzicht

en: New shortcut…
nl: Nieuwe sneltoets…

en: App defined
nl: Toepassing gedefinieerd

en: Show on-screen help
nl: Hulptekst op scherm tonen

en: Switch monitor
nl: Van beeldscherm wisselen

en: Assign keystroke
nl: Toetsaanslag toewijzen

en: Done
nl: Klaar

en: Edit…
nl: Bewerken…

en: None
nl: Geen

en: Press a button to configure
nl: Druk op een toets om te configueren

en: Press Esc to exit
nl: Druk op Esc om af te sluiten

en: Press any key to exit
nl: Druk op een willekeurige toets om af te sluiten

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
nl: Activiteiten

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
nl: Systeem

en: Top Bar
nl: Menubalk

en: Open menu
nl: Menu openen

en: Run a Command
nl: Voer een opdracht uit

en: Press ESC to close
nl: Druk op ESC om te sluiten

en: Restart is not available on Wayland
nl: Herstarten is niet beschikbaar op Wayland

en: Restarting…
nl: Herstarten…

en: GNOME needs to lock the screen
nl: GNOME moet het scherm vergrendelen

en: Unable to lock
nl: Kon niet vergrendelen

en: Lock was blocked by an app
nl: Vergrendelen is door een toepassing voorkomen

note: Translators: notification source name for screenshots and recordings.
en: Screen Capture
nl: Schermopname

en: Selection
nl: Selectie

en: Area Selection
nl: Gebiedsselectie

en: Screen
nl: Scherm

en: Screen Selection
nl: Schermselectie

en: Window
nl: Venster

en: Window Selection
nl: Vensterselectie

en: Take Screenshot
nl: Schermafdruk maken

en: Record Screen
nl: Scherm opnemen

note: Translators: since this string refers to an action, it needs to be phrased as a verb.
en: Capture
nl: Opnemen

en: Show Pointer
nl: Muisaanwijzer tonen

note: Translators: this is the folder where recorded screencasts are stored.
en: Screencasts
nl: Schermopnamen

note: Translators: this is a filename used for screencast * recording, where "%d" and "%t" date and time, e.g. * "Screencast From 07-17-2013 10:00:46 PM"
en: Screencast From %d %t
nl: Schermopname van %d %t

note: Translators: notification title.
en: Screencast recorded
nl: Schermopname opgenomen

note: Translators: notification title.
en: Screencast failed to start
nl: Schermopname kon niet starten

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended: Out of disk space
nl: Schermopname is beëindigd: geen vrije schijfruimte meer

note: We can encourage user to try again on service crashes since the recorder will auto-blocklist the pipeline that crashed. Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly, please try again
nl: Schermopname is onverwacht beëindigd, probeer het opnieuw

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly
nl: Schermopname is onverwacht beëindigd

note: Translators: notification body when a screencast was recorded.
en: Click here to view the video
nl: Klik hier om de video te bekijken

note: Translators: button on the screencast notification. Translators: button on the screenshot notification.
en: Show in Files
nl: In Bestanden tonen

note: Translators: this is the name of the file that the screenshot is saved to. The placeholder is a timestamp, e.g. "2017-05-21 12-24-03".
en: Screenshot From %s
nl: Schermafdruk van %s

note: Translators: notification title.
en: Screenshot captured
nl: Schermafdruk gemaakt

note: Translators: notification body when a screenshot was captured.
en: You can paste the image from the clipboard
nl: U kunt de afbeelding van het klembord plakken

en: Screenshot taken
nl: Schermafdruk gemaakt

en: Searching
nl: Zoeken

en: No results
nl: Geen resultaten

en: %d more | %d more
nl[0]: %d meer
nl[1]: %d meer

en: Search
nl: Zoeken

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Paste
nl: Plakken

en: Show Text
nl: Tekst tonen

en: Hide Text
nl: Tekst verbergen

en: Caps lock is on
nl: Caps lock staat aan

en: Hidden Volume
nl: Verborgen volume

en: Windows System Volume
nl: Windows-systeemvolume

en: Uses Keyfiles
nl: Gebruikt sleutelbestanden

note: Translators: %s is the Disks application
en: To unlock a volume that uses keyfiles, use the <i>%s</i> utility instead
nl: Gebruik <i>%s</i> om een volume dat sleutelbestanden gebruikt te ontgrendelen

en: You need an external utility like <i>Disks</i> to unlock a volume that uses keyfiles
nl: Om een volume dat gebruik maakt van sleutelbestanden te ontgrendelen hebt u een extern hulpmiddel zoals <i>Schijven</i> nodig

en: PIM Number
nl: PIM-getal

en: Remember Password
nl: Wachtwoord onthouden

en: Unlock
nl: Ontgrendelen

note: Translators: %s is the Disks application
en: Open %s
nl: %s openen

en: The PIM must be a number or empty
nl: De PIM moet ofwel een getal ofwel leeg zijn

en: High Contrast
nl: Hoog contrast

en: Zoom
nl: Zoomen

en: Screen Reader
nl: Schermlezer

en: Screen Keyboard
nl: Schermtoetsenbord

en: Visual Alerts
nl: Visuele alerteringen

en: Sticky Keys
nl: Plaktoetsen

en: Slow Keys
nl: Trage Toetsen

en: Bounce Keys
nl: Springende toetsen

en: Mouse Keys
nl: Muistoetsen

en: Accessibility Settings
nl: Toegankelijkheidsinstellingen

en: Large Text
nl: Grote tekst

en: Auto Rotate
nl: Automatisch draaien

[ctx: title]
en: Background Apps
nl: Achtergrondtoepassingen

en: Apps known to be running without a window
nl: Toepassingen die uitgevoerd worden zonder venster

en: App Settings
nl: Toepassingsinstellingen

en: No Background Apps
nl: Geen achtergrondtoepassingen

en: %d Background App | %d Background Apps
nl[0]: %d achtergrondtoepassing
nl[1]: %d achtergrondtoepassingen

en: Keyboard Brightness
nl: Helderheid van toetsenbord

en: Off
nl: Uit

en: Low
nl: Laag

en: High
nl: Hoog

en: Keyboard
nl: Toetsenbord

en: Open keyboard brightness menu
nl: Toetsenbordhelderheidsmenu openen

en: Disconnect
nl: Verbinding verbreken

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Disconnect %s
nl: Verbinding verbreken met %s

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Connect to %s
nl: Verbinden met %s

en: Open Bluetooth menu
nl: Bluetooth-menu openen

en: Bluetooth Settings
nl: Bluetooth-instellingen

en: No available or connected devices
nl: Geen beschikbare of verbonden apparaten

en: Turn on Bluetooth to connect to devices
nl: Zet Bluetooth aan om apparaten te verbinden

note: Translators: This is the number of connected bluetooth devices
en: %d Connected | %d Connected
nl[0]: %d verbonden apparaat
nl[1]: %d verbonden apparaten

en: Open brightness menu
nl: Helderheidsmenu openen

en: Dark Style
nl: Donkere modus

en: Do Not Disturb
nl: Niet storen

en: Single Click
nl: Enkele klik

en: Double Click
nl: Dubbelklik

en: Drag
nl: Slepen

en: Secondary Click
nl: Tweede klik

en: Dwell Click
nl: Hangklik

en: Show Keyboard Layout
nl: Toetsenbordindeling tonen

en: Allow location access
nl: Toegang verlenen tot locatie

note: Translators: %s is an application name
en: The app %s wants to access your location
nl: De toepassing %s wil toegang tot uw locatie

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings
nl: Locatietoegang kan op elk moment worden gewijzigd in de privacyinstellingen

en: Deny Access
nl: Toegang weigeren

en: Grant Access
nl: Toegang verlenen

en: <unknown>
nl: <onbekend>

en: Secure
nl: Veilig

en: Not secure
nl: Onveilig

en: Signal strength %s%%
nl: Signaalsterkte %s%%

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hotspot
nl: %s-hotspot

en: %d connected | %d connected
nl[0]: %d verbonden
nl[1]: %d verbonden

en: Open VPN menu
nl: VPN-menu openen

en: VPN Settings
nl: VPN-instellingen

en: Wi–Fi
nl: Wifi

en: Open Wi–Fi menu
nl: Wifimenu openen

en: All Networks
nl: Alle netwerken

en: Wired Connections
nl: Bekabelde verbindingen

en: Open wired connections menu
nl: Menu voor bekabelde verbindingen openen

en: Wired Settings
nl: Instellingen voor bekabeld netwerk

en: Bluetooth Tethers
nl: Bluetooth-tethers

en: Open Bluetooth tethers menu
nl: Bluetooth-tethermenu openen

en: Mobile Connections
nl: Mobiele verbindingen

en: Open mobile connections menu
nl: Menu voor mobiele verbindingen openen

en: Mobile Broadband Settings
nl: Instellingen voor mobiel breedband

note: Translators: "Mobile" from "Mobile Broadband"
en: Mobile
nl: Mobiel

en: Sign in to Network
nl: Aanmelden bij netwerk

en: Connection failed
nl: Verbinding mislukt

en: Activation of network connection failed
nl: Activeren van netwerkverbinding mislukt

en: Night Light
nl: Nachtlicht

[ctx: Power profile]
en: Performance
nl: Prestaties

[ctx: Power profile]
en: Balanced
nl: Gebalanceerd

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
nl: Energie besparen

[ctx: Power profile]
en: Custom
nl: Aangepast

en: Power Mode
nl: Energiemodus

en: Open power profiles menu
nl: Energiemodusmenu openen

en: Power Settings
nl: Energie-instellingen

en: Stop Screencast
nl: Schermopname stoppen

en: Stop Screen Sharing
nl: Scherm delen stoppen

en: Airplane Mode
nl: Vliegtuigstand

en: Power Off Menu
nl: Uitschakelmenu

en: Suspend
nl: Pauzestand

en: Restart…
nl: Herstarten…

en: Power Off…
nl: Uitschakelen…

en: Log Out…
nl: Afmelden…

en: Switch User…
nl: Gebruiker wisselen…

[ctx: action]
en: Lock Screen
nl: Scherm vergrendelen

en: Unknown Thunderbolt device
nl: Onbekend Thunderbolt-apparaat

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
nl: Terwijl u weg was is er een nieuw apparaat gedetecteerd. Koppel het apparaat los en verbind het opnieuw om het te gebruiken.

en: Unauthorized Thunderbolt device
nl: Ongeautoriseerd Thunderbolt-apparaat

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator
nl: Er is een nieuw apparaat gedetecteerd, dit moet worden geautoriseerd door een systeembeheerder

en: Thunderbolt authorization error
nl: Thunderbolt-autorisatiefout

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
nl: Kon het Thunderbolt-apparaat niet autoriseren: %s

en: Volume changed
nl: Volume gewijzigd

en: Unmute
nl: Dempen opheffen

en: Mute
nl: Dempen

en: Sound Output
nl: Geluidsuitvoer

en: Open sound output menu
nl: Geluidsuitvoermenu openen

en: Sound Input
nl: Geluidsinvoer

en: Open sound input menu
nl: Geluidsinvoermenu openen

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
nl: Spiegel

note: Translators: this is for the desktop spanning displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Join Displays
nl: Schermen samenvoegen

note: Translators: this is for using only external displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
nl: Enkel extern

note: Translators: this is for using only the laptop display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Built-in Only
nl: Enkel ingebouwd

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A %B %-d
nl: %A %-d %B

en: Swipe up to unlock
nl: Veeg omhoog om te ontgrendelen

en: Click or press a key to unlock
nl: Klik of druk op een toets om te ontgrendelen

en: Unlock Window
nl: Venster voor ontgrendelen

en: Log in as another user
nl: Aanmelden als andere gebruiker

en: Welcome to %s
nl: Welkom bij %s

en: If you want to learn your way around, check out the tour
nl: Wilt u hiermee leren omgaan, volg dan de rondleiding

en: Take Tour
nl: De rondleiding volgen

en: “%s” is ready
nl: ‘%s’ is gereed

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
nl: Deze scherminstellingen behouden?

en: Revert Settings
nl: Terugzetten

en: Keep Changes
nl: Behouden

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
nl[0]: Instellingswijzigingen worden teruggezet in %d seconde
nl[1]: Instellingswijzigingen worden teruggezet in %d seconden

[ctx: window-menu]
note: Translators: entry in the window right click menu.
en: Take Screenshot
nl: Schermafdruk maken

en: Hide
nl: Verbergen

en: Restore
nl: Herstellen

en: Maximize
nl: Maximaliseren

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Resize
nl: Vergroten/verkleinen

en: Always on Top
nl: Altijd voorop

en: Always on Visible Workspace
nl: Altijd op zichtbaar werkblad

en: Move to Workspace Left
nl: Naar werkblad links

en: Move to Workspace Right
nl: Naar werkblad rechts

en: Move to Workspace Up
nl: Naar werkblad hierboven

en: Move to Workspace Down
nl: Naar werkblad hieronder

en: Move to Monitor Up
nl: Naar monitor hierboven

en: Move to Monitor Down
nl: Naar monitor hieronder

en: Move to Monitor Left
nl: Naar monitor links

en: Move to Monitor Right
nl: Naar monitor rechts

en: Close
nl: Sluiten

en: Print version
nl: Versie weergeven

en: Mode used by GDM for login screen
nl: De modus die door GDM voor het aanmeldscherm gebruikt wordt

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
nl: Specifieke modus gebruiken, bijv. ‘gdm’ voor het aanmeldscherm

en: List possible modes
nl: Mogelijke modi tonen

en: Force animations to be enabled
nl: Animaties gedwongen inschakelen

[ctx: program]
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Failed to launch “%s”
nl: Kon ‘%s’ niet starten

en: Passwords do not match
nl: De wachtwoorden komen niet overeen

en: Password cannot be blank
nl: Het wachtwoord mag niet leeg blijven

en: Authentication dialog was dismissed by the user
nl: Authenticatievenster is door de gebruiker afgesloten

en: Icon '%s' not present in theme %s
nl: Pictogram ‘%s’ niet beschikbaar in thema %s

en: Failed to load icon
nl: Kon pictogram niet laden

en: Manage your GNOME Extensions
nl: Beheer uw GNOME-uitbreidingen

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
nl: Het GNOME-project

en: GNOME Extensions handles updating extensions, configuring extension preferences and removing or disabling unwanted extensions.
nl: GNOME Uitbreidingen staat in voor het bijwerken van uitbreidingen, hun voorkeuren te configureren of ongewenste uitbreidingen te verwijderen of uit te schakelen.

en: Main Window
nl: Hoofdvenster

en: Available Updates
nl: Beschikbare updates

en: Search View
nl: Zoekweergave

en: Configure GNOME Shell Extensions
nl: GNOME Shell-uitbreidingen configureren

en: The installed version of this extension (%s) is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
nl: De geïnstalleerde versie van deze uitbreiding (%s) is incompatibel met de huidige GNOME-versie (%s). De uitbreiding is uitgeschakeld.

en: The installed version of this extension is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
nl: De geïnstalleerde versie van deze uitbreiding is incompatibel met de huidige GNOME-versie (%s). De uitbreiding is uitgeschakeld.

en: An error has occurred in this extension. This could cause issues elsewhere in the system. It is recommended to turn the extension off until the error is resolved.
nl: Er is een fout opgetreden in deze uitbreiding. Dit kan elders in het systeem problemen veroorzaken. Het wordt aanbevolen om de uitbreiding uit te schakelen totdat de fout opgelost is.

note: translators: Details for an extension error
en: Error details:
nl: Foutdetails:

en: Version %s
nl: Versie %s

en: Remove “%s”?
nl: ‘%s’ verwijderen?

en: If you remove the extension, you need to return to download it if you want to enable it again
nl: Als u een uitbreiding verwijdert, zult u deze opnieuw moeten downloaden om ze opnieuw te gebruiken

en: _Cancel
nl: Annu_leren

en: _Remove
nl: Ve_rwijderen

en: %d extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
nl[0]: %d uitbreiding wordt bijgewerkt bij de volgende aanmelding.
nl[1]: %d uitbreidingen worden bijgewerkt bij de volgende aanmelding.

en: Updates Details
nl: Updatedetails

en: A new version of this extension is ready and will be loaded on next login.
nl: Een nieuwe versie van deze uitbreiding staat klaar en zal geladen worden bij de volgende aanmelding.

en: Extension Details
nl: Uitbreidingsdetails

en: _Settings
nl: In_stellingen

en: _Remove…
nl: Ve_rwijderen…

en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: About Extensions
nl: Over uitbreidingen

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Search extensions
nl: Uitbreidingen zoeken

en: _Log Out…
nl: Afme_lden…

en: _Extensions
nl: Uitbr_eidingen

en: More Information
nl: Meer informatie

en: Extensions can cause performance and stability issues. It is recommended to disable all extensions if you experience problems with your system.
nl: Uitbreidingen kunnen prestatie- en stabiliteitsproblemen veroorzaken. Het wordt aanbevolen om uitbreidingen uit te schakelen als u problemen ondervindt met uw systeem.

en: User Extensions
nl: Gebruikersuitbreidingen

en: System Extensions
nl: Systeemuitbreidingen

en: Search Results
nl: Zoekresultaten

en: No Results Found
nl: Geen resultaten gevonden

en: Try a different search
nl: Probeer een andere zoekopdracht

en: No Installed Extensions
nl: Geen uitbreidingen geïnstalleerd

en: To find and add extensions, visit <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
nl: Bezoek <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a> om uitbreidingen te zoeken en installeren.

en: Something’s gone wrong
nl: Er is iets misgegaan

en: We’re very sorry, but it was not possible to get the list of installed extensions. Make sure you are logged into GNOME and try again.
nl: Sorry, we konden de lijst met geïnstalleerde uitbreidingen niet verkrijgen. Zorg dat u bij GNOME aangemeld bent, en probeer het opnieuw.

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
nl: Menu openen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Search
nl: Zoekbalk in-/uitschakelen

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

note: Translators: a file path to an extension directory
en: The new extension was successfully created in %s.
nl: De nieuwe uitbreiding is aangemaakt in %s.

en: Name should be a very short (ideally descriptive) string.
    Examples are: %s
nl: De naam moet een zeer korte (liefst beschrijvende) tekenreeks zijn.
    Bijvoorbeeld: %s

en: Name
nl: Naam

en: Description is a single-sentence explanation of what your extension does.
    Examples are: %s
nl: De beschrijving is een uitleg in één zin van wat de uitbreiding doet.
    Bijvoorbeeld: %s

en: Description
nl: Beschrijving

en: UUID is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (clicktofocus@janedoe.example.com)
nl: De UUID is een unieke identificatie voor uw uitbreiding.
    Dit moet in het formaat van een e-mailadres zijn. (focusklik@jansmits.voorbeeld.nl)

en: Choose one of the available templates:
nl: Kies een van de beschikbare sjablonen:

en: Template
nl: Sjabloon

en: The unique identifier of the new extension
nl: De unieke identificatie van de nieuwe uitbreiding

en: NAME
nl: NAAM

en: The user-visible name of the new extension
nl: De voor de gebruikers zichtbare naam van de nieuwe uitbreiding

en: DESCRIPTION
nl: BESCHRIJVING

en: A short description of what the extension does
nl: Een korte beschrijving van wat de uitbreiding doet

en: DOMAIN
nl: DOMEIN

en: The gettext domain used by the extension
nl: Het gettext-domein dat door de uitbreiding gebruikt wordt

en: The GSettings schema used by the extension
nl: Het GSettings-schema dat door de uitbreiding gebruikt wordt

en: TEMPLATE
nl: SJABLOON

en: The template to use for the new extension
nl: Het te gebruiken sjabloon voor de nieuwe uitbreiding

en: Include prefs.js template
nl: Sjabloon voor prefs.js invoegen

en: Enter extension information interactively
nl: Voer uitbreidingsinformatie interactief in

en: Create a new extension
nl: Maak een nieuwe uitbreiding aan

en: Unknown arguments
nl: Onbekende argumenten

en: UUID, name and description are required
nl: UUID, naam en beschrijving zijn vereist

en: Extension “%s” does not exist
nl: Uitbreiding ‘%s’ bestaat niet

en: Disable an extension
nl: Schakel een uitbreiding uit

en: No UUID given
nl: Geen UUID opgegeven

en: More than one UUID given
nl: Meer dan één UUID opgegeven

en: Enable an extension
nl: Schakel een uitbreiding in

en: Failed to connect to GNOME Shell
nl: Verbinden met GNOME Shell mislukt

en: Extension “%s” doesn't exist
nl: Uitbreiding ‘%s’ bestaat niet

en: Show extensions info
nl: Uitbreidingsinfo tonen

en: Overwrite an existing extension
nl: Een bestaande uitbreiding overschrijven

en: EXTENSION_BUNDLE
nl: UITBREIDINGSBUNDEL

en: Install an extension bundle
nl: Installeer een uitbreidingsbundel

en: No extension bundle specified
nl: Geen uitbreidingsbundel opgegeven

en: More than one extension bundle specified
nl: Meer dan één uitbreidingsbundel opgegeven

en: Show user-installed extensions
nl: Gebruikersuitbreidingen tonen

en: Show system-installed extensions
nl: Systeemuitbreidingen tonen

en: Show enabled extensions
nl: Ingeschakelde uitbreidingen tonen

en: Show disabled extensions
nl: Uitgeschakelde uitbreidingen tonen

en: Show extensions in active state
nl: Actieve uitbreidingen tonen

en: Show extensions in inactive state
nl: Inactieve uitbreidingen tonen

en: Show extensions with preferences
nl: Uitbreidingen met voorkeuren tonen

en: Show extensions with updates
nl: Uitbreidingen met updates tonen

en: Print extension details
nl: Details van uitbreiding tonen

en: List installed extensions
nl: Lijst met geïnstalleerde uitbreidingen

en: FILE
nl: BESTAND

en: Additional source to include in the bundle
nl: Aanvullende bron om in de bundel in te voegen

en: A GSettings schema that should be included
nl: Een GSettings-schema om in te voegen

en: DIRECTORY
nl: MAP

en: The directory where translations are found
nl: De map waar de vertalingen te vinden zijn

en: The gettext domain to use for translations
nl: Het gettext-domein om te gebruiken voor vertalingen

en: Overwrite an existing pack
nl: Een bestaand pakket overschrijven

en: The directory where the pack should be created
nl: De map waar het pakket aangemaakt moet worden

en: SOURCE_DIRECTORY
nl: BRONMAP

en: Create an extension bundle
nl: Maak een uitbreidingsbundel aan

en: More than one source directory specified
nl: Meer dan één bronmap opgegeven

en: Extension “%s” doesn't have preferences
nl: Uitbreiding ‘%s’ heeft geen voorkeuren

en: Failed to open prefs for extension “%s”: %s
nl: Openen van voorkeuren voor uitbreiding ‘%s’ is mislukt: %s

en: Opens extension preferences
nl: Opent de uitbreidingsvoorkeuren

en: Reset an extension
nl: Stel een uitbreiding opnieuw in

en: Cannot uninstall system extensions
nl: Kan systeemuitbreidingen niet verwijderen

en: Failed to uninstall “%s”
nl: Kan ‘%s’ niet verwijderen

en: Uninstall an extension
nl: Verwijder een uitbreiding

en: Login to extensions.gnome.org
nl: Meld u aan bij extensions.gnome.org

en: Warning! Password will be echoed
nl: Waarschuwing! Het wachtwoord zal geëchood worden

en: USERNAME
nl: GEBRUIKERSNAAM

en: Username to log into https://extensions.gnome.org
nl: Gebruikersnaam om aan te melden op https://extensions.gnome.org

en: PASSWORD
nl: WACHTWOORD

en: Password to log into https://extensions.gnome.org
nl: Wachtwoord om aan te melden op https://extensions.gnome.org

en: Read https://extensions.gnome.org password from file, use "-" for stdin
nl: Lees het wachtwoord voor https://extensions.gnome.org/upload/ uit een bestand, gebruik ‘-’ voor stdin

en: Accept the terms of service at https://extensions.gnome.org/upload/
nl: Ga akkoord met de dienstvoorwaarden op https://extensions.gnome.org/upload/

en: FILE…
nl: BESTAND…

en: Upload new extension versions
nl: Nieuwe versies van extensies uploaden

en: Only one of --password and --password-file can be used
nl: --password en --password-file kunnen niet tegelijk gebruikt worden

en: You must accept the terms of service to upload extensions
nl: U moet akkoord gaan met de dienstvoorwaarden om uitbreidingen te uploaden

en: No files given
nl: Geen bestanden opgegeven

en: Do not print error messages
nl: Foutberichten niet tonen

en: Path
nl: Pad

en: Original author
nl: Oorspronkelijke auteur

en: Version
nl: Versie

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: State
nl: Status

en: “version” takes no arguments
nl: ‘version’ verwacht geen argumenten

en: Usage:
nl: Gebruik:

en: Print version information and exit.
nl: Versie-informatie tonen en afsluiten.

en: COMMAND
nl: OPDRACHT

en: [ARGS…]
nl: [ARGUMENTEN…]

en: Commands:
nl: Opdrachten:

en: Print help
nl: Hulp tonen

en: Enable extension
nl: Uitbreiding inschakelen

en: Disable extension
nl: Uitbreiding uitschakelen

en: Reset extension
nl: Uitbreiding opnieuw instellen

en: Uninstall extension
nl: Uitbreiding verwijderen

en: List extensions
nl: Lijst met uitbreidingen

en: Show extension info
nl: Uitbreidingsinfo tonen

en: Open extension preferences
nl: Uitbreidingsvoorkeuren openen

en: Create extension
nl: Uitbreiding maken

en: Package extension
nl: Uitbreiding inpakken

en: Install extension bundle
nl: Uitbreidingsbundel installeren

en: Use “%s” to get detailed help.
nl: Gebruik ‘%s’ voor gedetailleerde hulp.

en: Plain
nl: Normaal

en: An empty extension
nl: Een lege uitbreiding

en: Add an icon to the top bar
nl: Voeg een pictogram toe aan de bovenste balk

en: Quick Settings Item
nl: Snelmenu-item

en: Add an item to quick settings
nl: Een item toevoegen aan het snelmenu

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
nl[0]: %u uitvoerkanalen
nl[1]: %u uitvoerkanalen

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
nl[0]: %u invoerkanaal
nl[1]: %u invoerkanalen

en: System Sounds
nl: Systeemgeluiden
