gnome-shell - en to it translation catalogue (721 entries)

en: Launchers
it: Lanciatori

en: Activate pinned app 1
it: Attiva l'applicazione fissata 1

en: Activate pinned app 2
it: Attiva l'applicazione fissata 2

en: Activate pinned app 3
it: Attiva l'applicazione fissata 3

en: Activate pinned app 4
it: Attiva l'applicazione fissata 4

en: Activate pinned app 5
it: Attiva l'applicazione fissata 5

en: Activate pinned app 6
it: Attiva l'applicazione fissata 6

en: Activate pinned app 7
it: Attiva l'applicazione fissata 7

en: Activate pinned app 8
it: Attiva l'applicazione fissata 8

en: Activate pinned app 9
it: Attiva l'applicazione fissata 9

en: Open new window of pinned app 1
it: Apri nuova finestra dell'applicazione fissata 1

en: Open new window of pinned app 2
it: Apri nuova finestra dell'applicazione fissata 2

en: Open new window of pinned app 3
it: Apri nuova finestra dell'applicazione fissata 3

en: Open new window of pinned app 4
it: Apri nuova finestra dell'applicazione fissata 4

en: Open new window of pinned app 5
it: Apri nuova finestra dell'applicazione fissata 5

en: Open new window of pinned app 6
it: Apri nuova finestra dell'applicazione fissata 6

en: Open new window of pinned app 7
it: Apri nuova finestra dell'applicazione fissata 7

en: Open new window of pinned app 8
it: Apri nuova finestra dell'applicazione fissata 8

en: Open new window of pinned app 9
it: Apri nuova finestra dell'applicazione fissata 9

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots.
en: Screenshots
it: Schermate

en: Take a screenshot interactively
it: Cattura una schermata in modo interattivo

en: Take a screenshot
it: Cattura una schermata

en: Take a screenshot of a window
it: Cattura una schermata di una finestra

en: Record a screencast interactively
it: Registra un breve video dello schermo

en: System
it: Sistema

en: Show the notification list
it: Mostra l'elenco delle notifiche

en: Open the quick settings menu
it: Apre il menù delle impostazioni rapide

en: Focus the active notification
it: Dà il focus alla notifica attiva

en: Show the overview
it: Mostra la panoramica

en: Show all apps
it: Mostra tutte le applicazioni

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
it: Abilita gli strumenti interni utili a sviluppatori e collaudatori attraverso Alt-F2

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
it: Consente l'accesso agli strumenti interni di debug e monitoraggio utilizzando la finestra di dialogo Alt-F2.

en: UUIDs of extensions to enable
it: UUID delle estensioni da abilitare

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
it: Le estensioni per la GNOME Shell dispongono di una proprietà UUID: questa chiave elenca le estensioni da caricare. È necessario inserire in questo elenco ogni estensione che si vuole caricare. È anche possibile modificare questo elenco con i metodi DBus EnableExtension e DisableExtension su org.gnome.Shell.

en: UUIDs of extensions to force disabling
it: UUID delle estensioni da disabilitare in maniera forzata

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be disabled, even if loaded as part of the current mode. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell. This key takes precedence over the “enabled-extensions” setting.
it: Le estensioni per la GNOME Shell dispongono di una proprietà UUID: questa chiave elenca le estensioni da disabilitare, anche se caricate dalla modalità attuale. È anche possibile modificare questo elenco con i metodi DBus EnableExtension e DisableExtension su org.gnome.Shell. Questa chiave ha precedenza rispetto all'impostazione «enabled-extensions».

en: Disable user extensions
it: Disabilita le estensioni utente

en: Disable all extensions the user has enabled without affecting the “enabled-extension” setting.
it: Disabilita tutte le estensioni abilitate dall'utente senza influire sull'impostazione «enabled-extension».

en: Allow extension installation
it: Consenti installazione dell'estensione

en: Allow users to install extensions in their home folder. If disabled, the InstallRemoteExtension D-Bus method will fail, and extensions are only loaded from system directories on startup. It does not affect extensions that are already loaded, so a change only takes full effect on the next login.
it: Consente agli utenti di installare estensione nella proprio cartella utente. Se disabilitata, il metodo D-Bus InstallRemoteExtension fallirà e le estensioni verranno caricate dalle directory di sistema all'avvio. Non influisce sulle estensioni già caricate: le modifiche hanno effetto solamente all'accesso successivo.

en: Disables the validation of extension version compatibility
it: Disabilita la convalida della compatibilità con le versioni delle estensioni

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
it: GNOME Shell carica solo le estensioni che dichiarano di supportare la versione di GNOME Shell attualmente in esecuzione. Abilitando questa opzione verrà disabilitato tale controllo e verrà tentato il caricamento di tutte le estensioni, senza distinzione sulla versione supportata dichiarata.

en: List of desktop file IDs for favorite applications
it: Elenco di ID di file desktop per le applicazioni preferite

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
it: Le applicazioni che corrispondono a questi identificatori vengono visualizzate nell'area dei preferiti.

en: History for command (Alt-F2) dialog
it: Cronologia per la finestra di dialogo dei comandi (Alt-F2)

note: Translators: looking glass is a debugger and inspector tool, see https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-shell/-/blob/main/docs/looking-glass.md
en: History for the looking glass dialog
it: Cronologia per la finestra di dialogo «looking glass»

en: Always show the “Log Out” action in the system menu
it: Mostra sempre la voce «Termina sessione» nel menù di sistema.

en: This key overrides the automatic hiding of the “Log out” action in the system menu for logged-in situations where there is a single, local, non-system user and only a single available session type (e.g. GNOME on Wayland).
it: Questa chiave sovrascrive la scomparsa automatica della voce di menù «Termina sessione» nelle situazioni di accesso dove vi è un utente singolo, locale e non di sistema e un solo tipo di sessione è disponibile (come GNOME su Wayland).

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
it: Indica se ricordare la password per montare file system remoti o cifrati

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a “Remember Password” checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
it: La shell richiederà una password quando un dispositivo cifrato o un file system remoto viene montato. Se la password può essere salvata, viene aggiunta la corrispettiva casella di selezione. Questa chiave imposta lo stato predefinito di tale casella.

en: The last selected non-default power profile
it: L'ultimo profilo energetico selezionato non predefinito

en: Some systems support more than two power profiles. In order to still support toggling between two profiles, this key records the last selected non-default profile.
it: Alcuni sistemi supportano più di due profili energetici. Per poter supportare il cambio fra i due profili, questa chiave registra l'ultimo profilo selezionato non predefinito.

en: The last version the “Welcome to GNOME” dialog was shown for
it: L'ultima versione per la quale la finestra di dialogo «Benvenuti in GNOME» è stata visualizzata

en: This key determines for which version the “Welcome to GNOME” dialog was last shown. An empty string represents the oldest possible version, and a huge number will represent versions that do not exist yet. This huge number can be used to effectively disable the dialog.
it: Questa chiave determina per quale versione è stata visualizzata per l'ultima volta la finestra di dialogo «Benvenuti in GNOME». Una stringa vuota rappresenta la versione più vecchia possibile e un numero enorme rappresenta versioni che non esistono ancora. Questo numero enorme può essere utilizzato per disabilitare la finestra di dialogo.

en: Layout of the app picker
it: Disposizione del selettore app

en: Layout of the app picker. Each entry in the array is a page. Pages are stored in the order they appear in GNOME Shell. Each page contains an “application id” → 'data' pair. Currently, the following values are stored as 'data': • “position”: the position of the application icon in the page
it: Disposizione del selettore app. Le voci nell'array sono delle pagine, ogni pagina è archiviata nell'ordine con cui appare nella GNOME Shell. Ogni pagina contiene coppie «application id» → «data». Attualmente, i seguenti valori sono archiviati come «data»: • «position»: la posizione dell'icona applicazione nella pagina

en: Keybinding to shift between overview states
it: Associazione di tasti per spostarsi tra gli stati della panoramica

en: Keybinding to shift between session, window picker and app grid
it: Associazione di tasti per spostarsi tra sessione, selezione finestre e griglia app

en: Keybinding to shift between app grid, window picker and session
it: Associazione di tasti per spostarsi tra griglia app, selezione finestre e sessione

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
it: Associazione di tasti per aprire la vista «Mostra applicazioni»

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
it: Associazione di tasti per aprire la vista «Mostra applicazioni» della panoramica Attività.

en: Keybinding to open the overview
it: Associazione di tasti per aprire la panoramica

en: Keybinding to open the Activities Overview.
it: Associazione di tasti per aprire la panoramica delle attività.

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
it: Associazione di tasti per commutare la visibilità dell'elenco delle notifiche

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
it: Associazione di tasti per commutare la visibilità dell'elenco delle notifiche.

en: Keybinding to toggle the quick settings menu
it: Associazione di tasti per aprire il menù delle impostazioni rapide

en: Keybinding to toggle the quick settings menu.
it: Associazione di tasti per aprire il menù delle impostazioni rapide.

en: Keybinding to focus the active notification
it: Associazione di tasti per dare il focus alla notifica attiva

en: Keybinding to focus the active notification.
it: Associazione di tasti per dare il focus alla notifica attiva.

en: Switch to application 1
it: Passa all'applicazione 1

en: Switch to application 2
it: Passa all'applicazione 2

en: Switch to application 3
it: Passa all'applicazione 3

en: Switch to application 4
it: Passa all'applicazione 4

en: Switch to application 5
it: Passa all'applicazione 5

en: Switch to application 6
it: Passa all'applicazione 6

en: Switch to application 7
it: Passa all'applicazione 7

en: Switch to application 8
it: Passa all'applicazione 8

en: Switch to application 9
it: Passa all'applicazione 9

en: Open a new instance of application 1
it: Apri una nuova istanza dell'applicazione 1

en: Open a new instance of application 2
it: Apri una nuova istanza dell'applicazione 2

en: Open a new instance of application 3
it: Apri una nuova istanza dell'applicazione 3

en: Open a new instance of application 4
it: Apri una nuova istanza dell'applicazione 4

en: Open a new instance of application 5
it: Apri una nuova istanza dell'applicazione 5

en: Open a new instance of application 6
it: Apri una nuova istanza dell'applicazione 6

en: Open a new instance of application 7
it: Apri una nuova istanza dell'applicazione 7

en: Open a new instance of application 8
it: Apri una nuova istanza dell'applicazione 8

en: Open a new instance of application 9
it: Apri una nuova istanza dell'applicazione 9

en: Screen brightness up
it: Aumenta luminosità schermo

en: Screen brightness up on current monitor
it: Aumenta luminosità schermo sul monitor attuale

en: Screen brightness down
it: Diminuisci luminosità schermo

en: Screen brightness down on current monitor
it: Diminuisci luminosità schermo sul monitor attuale

en: Screen brightness cycle
it: Ciclo luminosità schermo

en: Screen brightness cycle on current monitor
it: Ciclo luminosità schermo sul monitor attuale

en: Limit switcher to current workspace.
it: Limita il selettore allo spazio di lavoro in uso.

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
it: Se impostata a VERO, nel selettore sono mostrate solo le applicazioni che hanno finestre nello spazio di lavoro attualmente in uso. In caso contrario sono incluse tutte le applicazioni.

en: The application icon mode.
it: La modalità dell'icona dell'applicazione.

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are “thumbnail-only” (shows a thumbnail of the window), “app-icon-only” (shows only the application icon) or “both”.
it: Configura come le finestre vengono mostrate nel selettore. Valori consentiti sono: «thumbnail-only» (mostra una miniatura della finestra), «app-icon-only» (mostra solo l'icona dell'applicazione) oppure «both».

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
it: Se impostata a VERO, nel selettore sono mostrate solo le finestre dello spazio di lavoro attualmente in uso. In caso contrario sono incluse tutte le finestre.

en: Locations
it: Posizioni

en: The locations to show in world clocks
it: Le posizione da mostrare negli orologi mondiali

en: Automatic location
it: Posizione automatica

en: Whether to fetch the current location or not
it: Indica se trovare la posizione attuale o meno

en: Location
it: Posizione

en: The location for which to show a forecast
it: La posizione per cui mostrare le previsioni meteorologiche

note: Keep in sync with subprojects/extensions-app
en: Extensions
it: Estensioni

en: Network Login
it: Accesso di rete

en: Utilities
it: Utilità

en: Extension Error
it: Errore estensione

note: Translators: %s is an extension name
en: Unable to display the settings for “%s”.
it: Impossibile mostrare le impostazioni per «%s».

note: Translators: Link label in the phrase "Information about this problem may be available on the extension website"
en: extension website
it: sito web dell'estensione

note: Translators: %s is "extension website"
en: Information about this problem may be available on the %s.
it: Informazioni su questo problema potrebbero essere disponibili sul %s.

en: Error Details
it: Dettagli dell'errore

en: Copy Error
it: Copia errore

en: Cancel
it: Annulla

en: Choose Session
it: Scegli sessione

en: Accessibility
it: Accessibilità

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a remote session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the remote session or force stop it.
it: L'accesso remoto non è possibile poiché è in esecuzione una sessione remota per %s. Per accedere da remoto, uscire dalla sessione remota o terminarla forzatamente.

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a remote session is already running for %s. To login, you must log out from the remote session or force stop it.
it: L'accesso non è possibile poiché è in esecuzione una sessione remota per %s. Per accedere, uscire dalla sessione remota o terminarla forzatamente.

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a local session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the local session or force stop it.
it: L'accesso remoto non è possibile poiché è in esecuzione una sessione locale per %s. Per accedere da remoto, uscire dalla sessione locale o terminarla forzatamente.

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a session is already running for %s. To login, you must log out from the session or force stop it.
it: L'accesso non è possibile poiché è in esecuzione una sessione per %s. Per accedere, uscire dalla sessione o terminarla forzatamente.

en: Session Already Running
it: Sessione già in esecuzione

en: Force stopping will quit any running apps and processes, and could result in data loss
it: La terminazione forzata chiuderà tutte le applicazioni e i processi in esecuzione e potrebbe causare la perdita di dati

en: Force Stop
it: Uscita forzata

en: Not listed?
it: Non elencato?

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
it: (per es. utente o %s)

en: Username
it: Nome utente

en: Login Attempt Timed Out
it: Tentativo di accesso scaduto

en: Login took too long, please try again
it: L'accesso ha richiesto troppo tempo, provare nuovamente

en: Login Window
it: Finestra di accesso

en: Authentication error
it: Errore di autenticazione

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can swipe their finger on the fingerprint reader
en: (or swipe finger across reader)
it: (o scorrere il dito sul lettore)

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can place their finger on the fingerprint reader instead
en: (or place finger on reader)
it: (o posizionare il dito sul lettore)

en: Break complete sound
it: Suono completamento pausa

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It will be time for a break in %s | It will be time for a break in %s
it[0]: Sarà ora di fare una pausa tra %s
it[1]: Sarà ora di fare una pausa tra %s

en: Movement Break Soon
it: Pausa di movimento imminente

en: Eyesight Break Soon
it: Pausa per gli occhi imminente

en: Break Soon
it: Pausa imminente

en: Movement Break in Progress
it: Pausa di movimento in corso

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue moving around for %s | Continue moving around for %s
it[0]: Continuare a muoversi per %s
it[1]: Continuare a muoversi per %s

en: Eyesight Break in Progress
it: Pausa per gli occhi in corso

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue looking away for %s | Continue looking away for %s
it[0]: Continuare a guardare lontano per %s
it[1]: Continuare a guardare lontano per %s

en: Break in Progress
it: Pausa in corso

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: %s left in your break | %s left in your break
it[0]: %s rimanente per la pausa
it[1]: %s rimanenti per la pausa

en: Time for a Movement Break
it: È ora di una pausa di movimento

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the device and move around for %s | Take a break from the device and move around for %s
it[0]: Fare una pausa dal dispositivo e muoversi per %s
it[1]: Fare una pausa dal dispositivo e muoversi per %s

en: Time for an Eyesight Break
it: È ora di una pausa per gli occhi

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s | Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s
it[0]: Fare una pausa dallo schermo. Guardare ad almeno 6 metri di distanza per almeno %s
it[1]: Fare una pausa dallo schermo. Guardare ad almeno 6 metri di distanza per almeno %s

en: Time for a Break
it: È ora di una pausa

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It’s time to take a break. Get away from the device for %s! | It’s time to take a break. Get away from the device for %s!
it[0]: È ora di fare una pausa. Allontanarsi dal dispositivo per %s.
it[1]: È ora di fare una pausa. Allontanarsi dal dispositivo per %s.

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: You were due to take a break %s ago | You were due to take a break %s ago
it[0]: Si sarebbe dovuto fare una pausa %s fa
it[1]: Si sarebbe dovuto fare una pausa %s fa

en: Break Overdue
it: Pausa in ritardo

en: There is %s remaining in your break | There are %s remaining in your break
it[0]: Rimane %s per la pausa
it[1]: Rimangono %s per la pausa

en: Break Interrupted
it: Pausa interrotta

note: Translators: As in "Delay the break"
en: Delay
it: Ritarda

note: Translators: As in "Skip the break"
en: Skip
it: Ignora

note: Translators: As in "Take the break"
en: Take
it: Inizia

note: Translators: This is a notification to warn the user that a screen time break will start shortly.
en: Break in %d second | Break in %d seconds
it[0]: Pausa tra %d secondo
it[1]: Pausa tra %d secondi

en: Brightness
it: Luminosità

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
it: Spegni

note: Translators: A list of keywords that match the power-off action, separated by semicolons
en: power off;poweroff;shutdown;halt;stop
it: spegni;arresta;ferma;stop;

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the restart action in search
en: Restart
it: Riavvia

note: Translators: A list of keywords that match the restart action, separated by semicolons
en: reboot;restart;
it: riavvia;

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
it: Blocca schermo

note: Translators: A list of keywords that match the lock screen action, separated by semicolons
en: lock screen
it: blocca schermo

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
it: Termina sessione

note: Translators: A list of keywords that match the logout action, separated by semicolons
en: logout;log out;sign off
it: esci;logout;termina sessione

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the suspend action in search
en: Suspend
it: Sospendi

note: Translators: A list of keywords that match the suspend action, separated by semicolons
en: suspend;sleep
it: sospendi;riposo

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
it: Cambia utente

note: Translators: A list of keywords that match the switch user action, separated by semicolons
en: switch user
it: cambia utente

note: Translators: A list of keywords that match the lock orientation action, separated by semicolons
en: lock orientation;unlock orientation;screen;rotation
it: blocca orientazione;sblocca orientazione;schermo;rotazione

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the screenshot UI action in search
en: Take a Screenshot
it: Cattura una schermata

note: Translators: A list of keywords that match the screenshot UI action, separated by semicolons
en: screenshot;screencast;snip;capture;record
it: schermata;screencast;video;snip;clip;cattura;registra;

[ctx: search-result]
en: Unlock Screen Rotation
it: Sblocca rotazione schermo

[ctx: search-result]
en: Lock Screen Rotation
it: Blocca rotazione schermo

en: GNOME needs to save screen time data
it: GNOME deve salvare i dati del tempo di utilizzo

en: Screen Time Limit in %d Minute | Screen Time Limit in %d Minutes
it[0]: Limite tempo di utilizzo tra %d minuto
it[1]: Limite tempo di utilizzo tra %d minuti

en: Your screen time limit is approaching
it: Il limite del tempo di utilizzo si sta avvicinando

en: Screen Time Limit Reached
it: Limite tempo di utilizzo raggiunto

en: It’s time to stop using the device
it: È ora di smettere di usare il dispositivo

en: Command not found
it: Comando non trovato

en: Execution of “%s” failed:
it: Esecuzione di «%s» non riuscita:

en: Just now
it: Adesso

en: %d minute ago | %d minutes ago
it[0]: %d minuto fa
it[1]: %d minuti fa

en: %d hour ago | %d hours ago
it[0]: %d ora fa
it[1]: %d ore fa

en: Yesterday
it: Ieri

en: %d day ago | %d days ago
it[0]: %d giorno fa
it[1]: %d giorni fa

en: %d week ago | %d weeks ago
it[0]: %d settimana fa
it[1]: %d settimane fa

en: %d month ago | %d months ago
it[0]: %d mese fa
it[1]: %d mesi fa

en: %d year ago | %d years ago
it[0]: %d anno fa
it[1]: %d anni fa

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H:%M
it: Ieri, %H:%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %-d, %H:%M
it: %e %B, %H:%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %-d %Y, %H:%M
it: %e %B %Y, %H:%M

note: Show only the time if date is on today eslint-disable-line no-lonely-if Translators: Time in 12h format
en: %l:%M %p
it: %I:%M %p

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l:%M %p
it: Ieri, %I:%M %p

note: Translators: this is the week day name followed by a time string in 12h format. i.e. "Monday, 2:30 pm"
en: %A, %l:%M %p
it: %A, %I:%M %p

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %-d, %l:%M %p
it: %e %B, %I:%M %p

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %-d %Y, %l:%M %p
it: %e %B %Y, %I:%M %p

en: Your connection seems to be secure
it: La connessione sembra essere sicura

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
it: La connessione per l'accesso a questo hotspot non è sicura. Le password e le altre informazioni inviate possono essere lette da altri.

en: Hotspot Login
it: Accesso hotspot

note: No support for non-modal system dialogs, so ignore the option let modal = options['modal'] || true;
en: Deny
it: Nega

en: Allow
it: Consenti

en: Unnamed Folder
it: Cartella senza nome

en: %s has been pinned to the dash.
it: %s è stata fissata sulla dash.

en: %s has been unpinned from the dash.
it: %s è stata rimossa dalla dash.

en: Undo
it: Annulla

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
it: Finestre aperte

en: New Window
it: Nuova finestra

en: App Details
it: Dettagli applicazione

en: Quit
it: Esci

en: Unpin
it: Rimuovi dalla dash

en: Pin to Dash
it: Fissa sulla dash

en: Launch Using Integrated Graphics Card
it: Lancia utilizzando la scheda grafica integrata

en: Launch Using Discrete Graphics Card
it: Lancia utilizzando la scheda grafica dedicata

en: Select Audio Device
it: Seleziona dispositivo audio

en: Sound Settings
it: Impostazioni audio

en: Headphones
it: Cuffie

en: Headset
it: Cuffie con microfono

en: Microphone
it: Microfono

en: Change Background…
it: Cambia sfondo…

en: Display Settings
it: Impostazioni monitor

en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
it: D

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
it: L

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
it: M

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
it: M

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
it: G

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
it: V

en: Previous month
it: Mese precedente

en: Next month
it: Mese successivo

en: Week %V
it: Settimana %V

en: No Notifications
it: Nessuna notifica

en: Clear
it: Pulisci

[ctx: action]
en: Clear all notifications
it: Cancella notifiche

note: Translators: %s is an application name
en: “%s” Is Not Responding
it: «%s» non risponde

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely
it: Si può scegliere di attendere ancora un po' o forzare la chiusura dell'applicazione

en: Force Quit
it: Uscita forzata

en: Wait
it: Attendi

en: External drive connected
it: Unità esterna collegata

en: External drive disconnected
it: Unità esterna scollegata

en: Unable to unlock volume
it: Impossibile sbloccare il volume

en: The installed udisks version does not support the PIM setting
it: La versione installata di udisks non supporta l'impostazione PIM

note: Translators: %s is the name of a partition on a external drive
en: “%s” connected
it: «%s» connesso

en: Disk can now be used
it: Il disco può ora essere usato

en: Open with %s
it: Apri con %s

en: Alternatively you can connect by pushing the “WPS” button on your router
it: In alternativa è possibile connettersi premendo il pulsante «WPS» del router

en: Connect
it: Connetti

en: Key
it: Chiave

en: Private key password
it: Password chiave privata

en: Identity
it: Identità

en: Service
it: Servizio

en: Authentication required
it: Richiesta autenticazione

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”
it: È richiesta una password o una chiave di cifratura per accedere alla rete wireless “%s”

en: Wired 802.1X authentication
it: Autenticazione via cavo 802.1X

en: Network name
it: Nome rete

en: DSL authentication
it: Autenticazione DSL

en: PIN code required
it: Richiesto codice PIN

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
it: È necessario il codice PIN per il dispositivo a banda larga mobile

en: A password is required to connect to “%s”
it: È richiesta una password per connettersi a “%s”

en: VPN password
it: Password VPN

en: Authentication Required
it: Richiesta autenticazione

en: Administrator
it: Amministratore

en: Authenticate
it: Autentica

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
it: Errore nell'autenticazione. Provare di nuovo.

en: Windows
it: Finestre

en: Show Apps
it: Mostra applicazioni

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the top bar (e.g., * "Tue 9:29 AM").  The string itself should become a full date, e.g., * "February 17 2015".
en: %B %-d %Y
it: %-e %B %Y

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015".
en: %A %B %e %Y
it: %A %e %B %Y

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on current year
en: %B %-d
it: %-e %B

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on different year
en: %B %-d %Y
it: %-e %B %Y

en: Today
it: Oggi

en: Tomorrow
it: Domani

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
it: Giornata

en: No Events
it: Nessun evento

en: Add World Clocks…
it: Aggiungi orologi mondiali…

en: World Clocks
it: Orologi mondiali

en: Loading…
it: Caricamento…

en: Go Online for Weather Information
it: Collegarsi a Internet per le informazioni meteo

en: Weather Information Unavailable
it: Informazioni meteo non disponibili

en: Weather
it: Meteo

en: Select Weather Location…
it: Seleziona una posizione meteo…

[ctx: title]
en: Log Out %s
it: Termina sessione di %s

[ctx: title]
en: Log Out
it: Termina sessione

en: %s will be logged out automatically in %d second | %s will be logged out automatically in %d seconds
it[0]: La sessione di %s verrà terminata automaticamente tra %d secondo
it[1]: La sessione di %s verrà terminata automaticamente tra %d secondi

en: You will be logged out automatically in %d second | You will be logged out automatically in %d seconds
it[0]: La sessione verrà terminata automaticamente tra %d secondo
it[1]: La sessione verrà terminata automaticamente tra %d secondi

[ctx: button]
en: Log Out
it: Termina sessione

[ctx: title]
en: Power Off
it: Spegni

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
it: Installa aggiornamenti e spegni

en: The system will power off automatically in %d second | The system will power off automatically in %d seconds
it[0]: Il sistema verrà spento automaticamente tra %d secondo
it[1]: Il sistema verrà spento automaticamente tra %d secondi

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
it: Installare gli aggiornamenti software in sospeso

[ctx: button]
en: Power Off
it: Spegni

[ctx: title]
en: Restart
it: Riavvia

[ctx: title]
en: Install Updates & Restart
it: Installa aggiornamenti e riavvia

en: The system will restart automatically in %d second | The system will restart automatically in %d seconds
it[0]: Il sistema verrà riavviato automaticamente tra %d secondo
it[1]: Il sistema verrà riavviato automaticamente tra %d secondi

[ctx: button]
en: Restart
it: Riavvia

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
it: Riavvia e installa aggiornamenti

en: The system will automatically restart and install updates in %d second | The system will automatically restart and install updates in %d seconds
it[0]: Il sistema verrà riavviato automaticamente per installare gli aggiornamenti tra %d secondo
it[1]: Il sistema verrà riavviato automaticamente per installare gli aggiornamenti tra %d secondi

[ctx: button]
en: Restart & Install
it: Riavvia e installa

[ctx: button]
en: Install & Power Off
it: Installa e spegni

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
it: Spegnere dopo aver installato gli aggiornamenti

[ctx: title]
en: Restart & Install Upgrade
it: Riavvia e installa aggiornamenti

note: Translators: This is the text displayed for system upgrades in the shut down dialog. First %s gets replaced with the distro name and second %s with the distro version to upgrade to
en: %s %s will be installed after restart. Upgrade installation can take a long time: ensure that you have backed up and that the computer is plugged in.
it: %s %s verrà installato dopo il riavvio. L'installazione potrebbe richiedere tempo: assicurarsi di aver eseguito una copia di sicurezza dei dati e che il computer sia collegato all'alimentazione elettrica.

en: Low battery power: please plug in before installing updates
it: Batteria quasi scarica: collegare alla rete elettrica prima di installare gli aggiornamenti

en: Some applications are busy or have unsaved work
it: Alcune applicazioni risultano in esecuzione o con lavoro non salvato

en: Other users are logged in
it: Altri utenti sono collegati

[ctx: button]
en: Boot Options
it: Opzioni di avvio

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login
en: %s (remote)
it: %s (remoto)

en: Install
it: Installa

en: Install Extension
it: Installa estensione

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
it: Scaricare e installare «%s» da extensions.gnome.org?

en: Extension Updates Available
it: Disponibili aggiornamenti estensioni

en: Extension updates are ready to be installed
it: È possibile installare gli aggiornamenti delle estensioni

en: Allow inhibiting shortcuts
it: Consenti blocco delle scorciatoie

note: Translators: %s is an application name like "Settings"
en: The app %s wants to inhibit shortcuts
it: L'applicazione %s vuole bloccare le scorciatoie

en: An app wants to inhibit shortcuts
it: Un'applicazione vuole bloccare le scorciatoie

note: Translators: %s is a keyboard shortcut like "Super+x"
en: You can restore shortcuts by pressing %s
it: Per riabilitare le scorciatoie, premere %s

en: Slow Keys Turned On
it: Tasti lenti attivati

en: Slow Keys Turned Off
it: Tasti lenti disattivati

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
it: È stato premuto il tasto Maiusc per otto secondi. Questa è la scorciatoia per la funzione «Tasti lenti», che determina il modo in cui opera la tastiera.

en: Sticky Keys Turned On
it: Tasti singoli attivati

en: Sticky Keys Turned Off
it: Tasti singoli disattivati

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
it: È stato premuto per cinque volte consecutive il tasto Maiusc. Questa è la scorciatoia per la funzione «Tasti singoli», che determina il modo in cui opera la tastiera.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
it: Sono stati premuti due tasti contemporaneamente o cinque volte consecutive il tasto Maiusc. Questo disabilita la funzione «Tasti singoli», che determina il modo in cui opera la tastiera.

en: Leave On
it: Lascia attivata

en: Turn On
it: Accendi

en: Turn Off
it: Spegni

en: Leave Off
it: Lascia disattivata

en: Keyboard Settings
it: Impostazioni tastiera

en: No extensions installed
it: Nessuna estensione installata

note: Translators: argument is an extension UUID.
en: %s has not emitted any errors
it: %s non ha emesso alcun errore

en: Hide Errors
it: Nascondi errori

en: Show Errors
it: Mostra errori

en: Active
it: Attiva

en: Inactive
it: Inattiva

en: Error
it: Errore

en: Out of date
it: Non aggiornato

en: Downloading
it: Scaricamento

en: Deactivating
it: Disattivazione

en: Activating
it: Attivazione

en: View Source
it: Visualizza sorgente

en: Web Page
it: Pagina web

en: System was put in unsafe mode
it: Il sistema è stato messo in modalità non sicura

en: Apps now have unrestricted access
it: Le applicazioni ora hanno accesso illimitato

en: Logged in as a privileged user
it: Accesso eseguito come utente con privilegi

en: Running a session as a privileged user should be avoided for security reasons. If possible, you should log in as a normal user.
it: Per motivi di sicurezza, non è consigliato avviare una sessione con un utente con privilegi. Se possibile, accedere come utente normale.

en: Screen Lock disabled
it: Blocca schermo disabilitato

en: Screen Locking requires the GNOME display manager
it: Il blocco dello schermo richiede il gestore schermi di GNOME

note: Translators: this is the string displayed in the header when a message source doesn't have a name
en: Unknown App
it: App sconosciuta

en: Notification sound
it: Suono notifica

en: Unknown artist
it: Artista sconosciuto

en: Unknown title
it: Titolo sconosciuto

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search
it: Digitare per cercare

en: Apps
it: Applicazioni

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
it: Panoramica

en: New shortcut…
it: Nuova scorciatoia…

en: App defined
it: Definita dall'applicazione

en: Show on-screen help
it: Mostra aiuto sullo schermo

en: Switch monitor
it: Cambia monitor

en: Assign keystroke
it: Assegna tasti

en: Done
it: Fatto

en: Edit…
it: Modifica…

en: None
it: Nessuno

en: Press a button to configure
it: Premere un pulsante per configurare

en: Press Esc to exit
it: Premere Esc per uscire

en: Press any key to exit
it: Premere un tasto per uscire

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
it: Attività

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
it: Sistema

en: Top Bar
it: Barra superiore

en: Open menu
it: Apre il menù

en: Run a Command
it: Eseguire un comando

en: Press ESC to close
it: Premere Esc per chiudere

en: Restart is not available on Wayland
it: Il riavvio non è disponibile su Wayland

en: Restarting…
it: Riavvio…

en: GNOME needs to lock the screen
it: GNOME deve bloccare lo schermo

en: Unable to lock
it: Impossibile bloccare

en: Lock was blocked by an app
it: Il blocco è stato impedito da un'applicazione

note: Translators: notification source name for screenshots and recordings.
en: Screen Capture
it: Cattura schermo

en: Selection
it: Selezione

en: Area Selection
it: Selezione area

en: Screen
it: Schermo

en: Screen Selection
it: Selezione schermo

en: Window
it: Finestra

en: Window Selection
it: Selezione finestra

en: Take Screenshot
it: Cattura schermata

en: Record Screen
it: Registra schermo

note: Translators: since this string refers to an action, it needs to be phrased as a verb.
en: Capture
it: Cattura

en: Show Pointer
it: Mostra puntatore

note: Translators: this is the folder where recorded screencasts are stored.
en: Screencasts
it: Video

note: Translators: this is a filename used for screencast * recording, where "%d" and "%t" date and time, e.g. * "Screencast From 07-17-2013 10:00:46 PM"
en: Screencast From %d %t
it: Video del %d %t

note: Translators: notification title.
en: Screencast recorded
it: Video registrato

note: Translators: notification title.
en: Screencast failed to start
it: Impossibile avviare la registrazione video

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended: Out of disk space
it: La registrazione vide è terminata: spazio su disco esaurito

note: We can encourage user to try again on service crashes since the recorder will auto-blocklist the pipeline that crashed. Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly, please try again
it: La registrazione video è terminata all'improvviso, riprovare

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly
it: Il video è terminato all'improvviso

note: Translators: notification body when a screencast was recorded.
en: Click here to view the video
it: Fare clic per visualizzare il video

note: Translators: button on the screencast notification. Translators: button on the screenshot notification.
en: Show in Files
it: Mostra in File

note: Translators: this is the name of the file that the screenshot is saved to. The placeholder is a timestamp, e.g. "2017-05-21 12-24-03".
en: Screenshot From %s
it: Schermata del %s

note: Translators: notification title.
en: Screenshot captured
it: Schermata catturata

note: Translators: notification body when a screenshot was captured.
en: You can paste the image from the clipboard
it: È possibile incollare l'immagine dagli appunti

en: Screenshot taken
it: Schermata catturata

en: Searching
it: Ricerca in corso

en: No results
it: Nessun risultato

en: %d more | %d more
it[0]: %d altro
it[1]: %d altri

en: Search
it: Cerca

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Show Text
it: Mostra testo

en: Hide Text
it: Nascondi testo

en: Caps lock is on
it: Blocco maiuscolo attivo

en: Hidden Volume
it: Volume nascosto

en: Windows System Volume
it: Volume di sistema Windows

en: Uses Keyfiles
it: Utilizza file di chiave

note: Translators: %s is the Disks application
en: To unlock a volume that uses keyfiles, use the <i>%s</i> utility instead
it: Per sbloccare un volume che utilizza file di chiave, usare lo strumento <i>%s</i>

en: You need an external utility like <i>Disks</i> to unlock a volume that uses keyfiles
it: È necessaria un'utilità esterna come <i>Dischi</i> per sbloccare un volume che usa file di chiave

en: PIM Number
it: Numero PIM

en: Remember Password
it: Ricorda password

en: Unlock
it: Sblocca

note: Translators: %s is the Disks application
en: Open %s
it: Apri %s

en: The PIM must be a number or empty
it: Il PIM deve essere un numero o vuoto

en: High Contrast
it: Contrasto elevato

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Screen Reader
it: Lettore schermo

en: Screen Keyboard
it: Tastiera a schermo

en: Visual Alerts
it: Avvisi visibili

en: Sticky Keys
it: Tasti singoli

en: Slow Keys
it: Tasti lenti

en: Bounce Keys
it: Tasti rimbalzati

en: Mouse Keys
it: Mouse da tastiera

en: Accessibility Settings
it: Impostazioni accessibilità

en: Large Text
it: Caratteri grandi

en: Auto Rotate
it: Rotazione automatica

[ctx: title]
en: Background Apps
it: Applicazioni in background

en: Apps known to be running without a window
it: Applicazioni note che possono essere eseguite senza una finestra

en: App Settings
it: Impostazioni applicazioni

en: No Background Apps
it: Nessuna applicazione in background

en: %d Background App | %d Background Apps
it[0]: %d applicazione in background
it[1]: %d applicazioni in background

en: Keyboard Brightness
it: Luminosità tastiera

en: Off
it: Spenta

en: Low
it: Bassa

en: High
it: Alta

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Open keyboard brightness menu
it: Apre il menù della luminosità tastiera

en: Disconnect
it: Disconnetti

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Disconnect %s
it: Disconnetti %s

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Connect to %s
it: Connetti a %s

en: Open Bluetooth menu
it: Apre il menù del Bluetooth

en: Bluetooth Settings
it: Impostazioni Bluetooth

en: No available or connected devices
it: Nessun dispositivo disponibile o connesso

en: Turn on Bluetooth to connect to devices
it: Attivare il Bluetooth per connettersi ai dispositivi

note: Translators: This is the number of connected bluetooth devices
en: %d Connected | %d Connected
it[0]: %d collegato
it[1]: %d collegati

en: Open brightness menu
it: Apre il menù della luminosità

en: Dark Style
it: Stile scuro

en: Do Not Disturb
it: Non disturbare

en: Single Click
it: Clic singolo

en: Double Click
it: Doppio-clic

en: Drag
it: Trascina

en: Secondary Click
it: Clic secondario

en: Dwell Click
it: Clic automatico

en: Show Keyboard Layout
it: Mostra disposizione tastiera

en: Allow location access
it: Consenti accesso alla posizione

note: Translators: %s is an application name
en: The app %s wants to access your location
it: L'applicazione %s vuole accedere alla propria posizione geografica

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings
it: L'accesso alla posizione geografica può essere modificato in qualsiasi momento attraverso le impostazioni della privacy

en: Deny Access
it: Nega accesso

en: Grant Access
it: Consenti accesso

en: <unknown>
it: <sconosciuto>

en: Secure
it: Sicura

en: Not secure
it: Non sicura

en: Signal strength %s%%
it: Potenza segnale %s%%

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hotspot
it: Hotspot %s

en: %d connected | %d connected
it[0]: %d connesso
it[1]: %d connessi

en: Open VPN menu
it: Apre il menù delle VPN

en: VPN Settings
it: Impostazioni VPN

en: Open Wi–Fi menu
it: Apre il menù del Wi-Fi

en: All Networks
it: Tutte le reti

en: Wired Connections
it: Connessioni via cavo

en: Open wired connections menu
it: Apre il menù delle connessioni via cavo

en: Wired Settings
it: Impostazioni rete via cavo

en: Bluetooth Tethers
it: Tethering Bluetooth

en: Open Bluetooth tethers menu
it: Apre il menù di tethering Bluetooth

note: Translators: "Tether" from "Bluetooth Tether"
en: Tether
it: Tethering

en: Mobile Connections
it: Connessioni mobili

en: Open mobile connections menu
it: Apre il menù delle connessioni mobili

en: Mobile Broadband Settings
it: Impostazioni banda larga mobile

en: Sign in to Network
it: Accedi alla rete

en: Connection failed
it: Connessione non riuscita

en: Activation of network connection failed
it: Attivazione della connessione di rete non riuscita

en: Night Light
it: Luce notturna

[ctx: Power profile]
en: Performance
it: Prestazioni

[ctx: Power profile]
en: Balanced
it: Bilanciata

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
it: Risparmio energia

[ctx: Power profile]
en: Custom
it: Personalizzata

en: Power Mode
it: Modalità energia

en: Open power profiles menu
it: Apre il menù delle modalità di alimentazione

en: Power Settings
it: Impostazioni alimentazione

en: Stop Screencast
it: Ferma video

en: Stop Screen Sharing
it: Ferma condivisione schermo

en: Airplane Mode
it: Modalità aereo

en: Power Off Menu
it: Menù spegnimento

en: Suspend
it: Sospendi

en: Restart…
it: Riavvia…

en: Power Off…
it: Spegni…

en: Log Out…
it: Termina sessione…

en: Switch User…
it: Cambia utente…

[ctx: action]
en: Lock Screen
it: Blocca schermo

en: Unknown Thunderbolt device
it: Dispositivo Thunderbolt sconosciuto

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
it: È stato rilevato un nuovo dispositivo: scollegarlo e ricollegarlo per poterlo utilizzare.

en: Unauthorized Thunderbolt device
it: Dispositivo Thunderbolt non autorizzato

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator
it: È stato rilevato un nuovo dispositivo e l'amministratore di sistema deve autorizzarlo

en: Thunderbolt authorization error
it: Errore autenticazione Thunderbolt

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
it: Impossibile autorizzare il dispositivo Thunderbolt: %s

en: Volume changed
it: Volume modificato

en: Unmute
it: Attiva audio

en: Mute
it: Disattiva audio

en: Sound Output
it: Audio in uscita

en: Open sound output menu
it: Apre il menù dell'uscita audio

en: Sound Input
it: Audio in ingresso

en: Open sound input menu
it: Apre il menù dell'ingresso audio

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
it: Duplica

note: Translators: this is for the desktop spanning displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Join Displays
it: Unisci schermi

note: Translators: this is for using only external displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
it: Solo esterno

note: Translators: this is for using only the laptop display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Built-in Only
it: Solo integrato

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A %B %-d
it: %A %-d %B

en: Swipe up to unlock
it: Scorrere verso l'alto per sbloccare

en: Click or press a key to unlock
it: Fare clic o premere un tasto per sbloccare

en: Unlock Window
it: Sblocca finestra

en: Log in as another user
it: Accedi come altro utente

en: Welcome to %s
it: Benvenuti in %s

en: If you want to learn your way around, check out the tour
it: Per imparare a usare il sistema, dai un'occhiata al tour

en: Take Tour
it: Fai il tour

en: “%s” is ready
it: «%s» è pronto

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
it: Mantenere queste impostazioni per il monitor?

en: Revert Settings
it: Ripristina impostazioni

en: Keep Changes
it: Mantieni modifiche

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
it[0]: Le modifiche alle impostazioni saranno ripristinate tra %d secondo
it[1]: Le modifiche alle impostazioni saranno ripristinate tra %d secondi

[ctx: window-menu]
note: Translators: entry in the window right click menu.
en: Take Screenshot
it: Cattura schermata

en: Hide
it: Nascondi

en: Restore
it: Ripristina

en: Maximize
it: Massimizza

en: Move
it: Muovi

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Always on Top
it: Sempre in primo piano

en: Always on Visible Workspace
it: Sempre sullo spazio di lavoro visibile

en: Move to Workspace Left
it: Sposta su spazio di lavoro a sinistra

en: Move to Workspace Right
it: Sposta su spazio di lavoro a destra

en: Move to Workspace Up
it: Sposta su spazio di lavoro in alto

en: Move to Workspace Down
it: Sposta su spazio di lavoro in basso

en: Move to Monitor Up
it: Sposta su schermo in alto

en: Move to Monitor Down
it: Sposta su schermo in basso

en: Move to Monitor Left
it: Sposta su schermo a sinistra

en: Move to Monitor Right
it: Sposta su schermo a destra

en: Close
it: Chiudi

en: Print version
it: Stampa la versione

en: Mode used by GDM for login screen
it: Modalità usata da GDM per la schermata d'accesso

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
it: Usa una modalità specifica, per es. «gdm» per la schermata d'accesso

en: List possible modes
it: Elenca le modalità possibili

en: Force animations to be enabled
it: Forza le animazioni ad essere abilitate

[ctx: program]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Failed to launch “%s”
it: Avvio di «%s» non riuscito

en: Passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: Password cannot be blank
it: La password non può essere vuota

en: Authentication dialog was dismissed by the user
it: La finestra di dialogo di autenticazione è stata annullata dall'utente

en: Icon '%s' not present in theme %s
it: L'icona «%s» non è presente nel tema %s

en: Failed to load icon
it: Caricamento dell'icona non riuscito

en: Manage your GNOME Extensions
it: Gestione delle Estensioni GNOME

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: GNOME Extensions handles updating extensions, configuring extension preferences and removing or disabling unwanted extensions.
it: Estensioni GNOME gestisce l'aggiornamento e la configurazione delle preferenze delle estensioni e la rimozione o la disabilitazione di estensioni indesiderate.

en: Main Window
it: Finestra principale

en: Available Updates
it: Aggiornamenti disponibili

en: Search View
it: Vista di ricerca

en: Configure GNOME Shell Extensions
it: Configura le estensioni di GNOME Shell

en: The installed version of this extension (%s) is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
it: La versione installata di questa estensione (%s) non è compatibile con la versione attuale di GNOME (%s). Questa estensione è stata disabilitata.

en: The installed version of this extension is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
it: La versione installata di questa estensione non è compatibile con la versione attuale di GNOME (%s). Questa estensione è stata disabilitata.

en: An error has occurred in this extension. This could cause issues elsewhere in the system. It is recommended to turn the extension off until the error is resolved.
it: Si è verificato un errore con questa estensione. Ciò potrebbe causare dei problemi nel sistema: è consigliato disattivare l'estensione finché l'errore non è risolto.

note: translators: Details for an extension error
en: Error details:
it: Dettagli errore:

en: Version %s
it: Versione %s

en: Remove “%s”?
it: Rimuovere «%s»?

en: If you remove the extension, you need to return to download it if you want to enable it again
it: Una volta rimossa l'estensione sarà necessario scaricarla nuovamente per abilitarla

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: %d extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
it[0]: %d estensione verrà aggiornata al prossimo accesso.
it[1]: %d estensioni verranno aggiornate al prossimo accesso.

en: Updates Details
it: Dettagli aggiornamenti

en: A new version of this extension is ready and will be loaded on next login.
it: Una nuova versione di questa estensione è pronta e verrà caricata al prossimo accesso.

en: Extension Details
it: Dettagli estensione

en: _Website
it: Sito _web

en: _Settings
it: Impostazio_ni

en: _Remove…
it: _Rimuovi…

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: About Extensions
it: Informazioni su Estensioni

en: Main Menu
it: Menù principale

en: Search extensions
it: Crea estensioni

en: _Log Out…
it: _Termina sessione…

en: _Extensions
it: _Estensioni

en: More Information
it: Maggiori informazioni

en: Extensions can cause performance and stability issues. It is recommended to disable all extensions if you experience problems with your system.
it: Le estensioni possono causare problemi di prestazioni e stabilità. Disabilitare le estensioni se si riscontrano problemi con il proprio sistema.

en: User Extensions
it: Estensioni utente

en: System Extensions
it: Estensioni di sistema

en: Search Results
it: Risultati ricerca

en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: Try a different search
it: Provare un altro criterio di ricerca

en: No Installed Extensions
it: Nessuna estensione installata

en: To find and add extensions, visit <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
it: Per trovare e installare estensioni, visitare il sito web <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.

en: Something’s gone wrong
it: Qualcosa è andato storto

en: We’re very sorry, but it was not possible to get the list of installed extensions. Make sure you are logged into GNOME and try again.
it: Impossibile recuperare l'elenco delle estensioni installate. Assicurarsi di aver eseguire l'accesso a GNOME e riprovare.

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generali

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
it: Apre il menù

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Search
it: Attiva/Disattiva ricerca

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
it: Mostra scorciatoie

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esce

note: Translators: a file path to an extension directory
en: The new extension was successfully created in %s.
it: La nuova estensione è stata creata in %s.

en: Name should be a very short (ideally descriptive) string.
    Examples are: %s
it: Il nome dovrebbe essere una stringa descrittiva molto corta.
    Esempi: %s

en: Name
it: Nome

en: Description is a single-sentence explanation of what your extension does.
    Examples are: %s
it: La descrizione è una frase singola che spiega lo scopo dell'estensione.
    Esempi: %s

en: Description
it: Descrizione

en: UUID is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (clicktofocus@janedoe.example.com)
it: Uno UUID è un identificativo globale univoco per l'estensione.
    Dovrebbe essere espresso sotto forma di indirizzo email (nomeestensione@mariarossi.esempio.it)

en: Choose one of the available templates:
it: Scegliere uno dei modelli disponibili:

en: Template
it: Modello

en: The unique identifier of the new extension
it: L'identificatore univoco della nuova estensione

en: NAME
it: NOME

en: The user-visible name of the new extension
it: Il nome visibile dagli utenti della nuova estensione

en: DESCRIPTION
it: DESCRIZIONE

en: A short description of what the extension does
it: Una breve descrizione di cosa fa l'estensione

en: DOMAIN
it: DOMINIO

en: The gettext domain used by the extension
it: Il domino gettext usato dall'estensione

en: The GSettings schema used by the extension
it: Lo schema GSettings usato dall'estensione

en: TEMPLATE
it: MODELLO

en: The template to use for the new extension
it: Il modello da usare per la nuova estensione

en: Include prefs.js template
it: Includere il modello prefs.js

en: Enter extension information interactively
it: Inserire le informazioni sull'estensione interattivamente

en: Create a new extension
it: Crea nuova estensione

en: Unknown arguments
it: Argomenti sconosciuti

en: UUID, name and description are required
it: Sono richiesti UUID, nome e descrizione

en: Extension “%s” does not exist
it: L'estensione «%s» non esiste

en: Disable an extension
it: Disabilita un'estensione

en: No UUID given
it: Nessun UUID fornito

en: More than one UUID given
it: Fornito più di un UUID

en: Enable an extension
it: Abilita un'estensione

en: Failed to connect to GNOME Shell
it: Collegamento a GNOME Shell non riuscito

en: Extension “%s” doesn't exist
it: L'estensione «%s» non esiste

en: Show extensions info
it: Mostra informazioni sull'estensione

en: Overwrite an existing extension
it: Sovrascrive un'estensione esistente

en: EXTENSION_BUNDLE
it: BUNDLE_ESTENSIONE

en: Install an extension bundle
it: Installa un bundle di estensioni

en: No extension bundle specified
it: Nessun bundle di estensioni specificato

en: More than one extension bundle specified
it: È stato specificato più di un bundle di estensioni

en: Show user-installed extensions
it: Mostra estensioni installate dall'utente

en: Show system-installed extensions
it: Mostra estensioni di sistema

en: Show enabled extensions
it: Mostra estensioni abilitate

en: Show disabled extensions
it: Mostra estensioni disabilitate

en: Show extensions in active state
it: Mostra estensioni attive

en: Show extensions in inactive state
it: Mostra estensioni inattive

en: Show extensions with preferences
it: Mostra estensioni con preferenze

en: Show extensions with updates
it: Mostra estensioni con aggiornamenti

en: Print extension details
it: Stampa dettagli dell'estensione

en: List installed extensions
it: Elenca estensioni installate

en: Additional source to include in the bundle
it: Sorgenti aggiuntivi da includere nel bundle

en: A GSettings schema that should be included
it: Uno schema GSettings da includere

en: The directory where translations are found
it: La directory dove trovare le traduzioni

en: The gettext domain to use for translations
it: Il domino gettext da usare per le traduzioni

en: Overwrite an existing pack
it: Sovrascrive un pacchetto esistente

en: The directory where the pack should be created
it: La directory dove creare il pacchetto

en: SOURCE_DIRECTORY
it: DIRECTORY_SORGENTE

en: Create an extension bundle
it: Crea un bundle di estensioni

en: More than one source directory specified
it: È stata specificata più di una directory di sorgenti

en: Extension “%s” doesn't have preferences
it: L'estensione «%s» non ha preferenze

en: Failed to open prefs for extension “%s”: %s
it: Apertura delle preferenze per l'estensione «%s» non riuscita: %s

en: Opens extension preferences
it: Apre preferenze estensione

en: Reset an extension
it: Ripristina un'estensione

en: Cannot uninstall system extensions
it: Impossibile rimuovere estensioni di sistema

en: Failed to uninstall “%s”
it: Rimozione di «%s» non riuscita

en: Uninstall an extension
it: Rimuove un'estensione

en: Login to extensions.gnome.org
it: Accedi a extensions.gnome.org

en: Warning! Password will be echoed
it: Attenzione! La password verrà mostrata in chiaro

en: USERNAME
it: NOMEUTENTE

en: Username to log into https://extensions.gnome.org
it: Nome utente per accedere ad https://extensions.gnome.org

en: Password to log into https://extensions.gnome.org
it: Password per accedere a https://extensions.gnome.org

en: Read https://extensions.gnome.org password from file, use "-" for stdin
it: Legge la password di https://extensions.gnome.org da un file, usare «-» per lo stdin

en: Accept the terms of service at https://extensions.gnome.org/upload/
it: Accetta i termini di servizio su https://extensions.gnome.org/upload/

en: Upload new extension versions
it: Carica nuove versioni dell'estensione

en: Only one of --password and --password-file can be used
it: È possibile usare solo una tra --password e --password-file

en: You must accept the terms of service to upload extensions
it: È necessario accettare i termini di servizio per caricare le estensioni

en: No files given
it: Nessun file fornito

en: Do not print error messages
it: Non stampa messaggi di errore

en: Path
it: Percorso

en: Original author
it: Autore

en: Version
it: Versione

en: Enabled
it: Abilitata

en: Yes
it: Sì

en: State
it: Stato

en: “version” takes no arguments
it: «version» non accetta alcun argomento

en: Usage:
it: Uso:

en: Print version information and exit.
it: Stampa informazioni sulla versione ed esce.

en: COMMAND
it: COMANDO

en: [ARGS…]
it: [ARG…]

en: Commands:
it: Comandi:

en: Print help
it: Stampa l'aiuto

en: Enable extension
it: Abilita estensione

en: Disable extension
it: Disabilita estensione

en: Reset extension
it: Ripristina estensione

en: Uninstall extension
it: Rimuovi estensione

en: List extensions
it: Elenca estensioni

en: Show extension info
it: Mostra informazioni sull'estensione

en: Open extension preferences
it: Apri preferenze estensione

en: Create extension
it: Crea estensione

en: Package extension
it: Crea pacchetto estensione

en: Install extension bundle
it: Installa bundle estensioni

en: Use “%s” to get detailed help.
it: Usare «%s» per maggiori informazioni.

en: Plain
it: Semplice

en: An empty extension
it: Un'estensione vuota

en: Indicator
it: Indicatore

en: Add an icon to the top bar
it: Aggiunge un'icona alla barra superiore

en: Quick Settings Item
it: Elemento impostazioni rapide

en: Add an item to quick settings
it: Aggiunge un elemento alle impostazioni rapide

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
it: Disabilitato

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
it[0]: %u uscita
it[1]: %u uscite

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
it[0]: %u ingresso
it[1]: %u ingressi

en: System Sounds
it: Audio di sistema
