gnome-shell master - en to pa translation catalogue (702 entries)

en: Launchers
pa: ਲਾਂਚਰ

en: Activate pinned app 1
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 1 ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Activate pinned app 2
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 2 ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Activate pinned app 3
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 3 ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Activate pinned app 4
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 4 ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Activate pinned app 5
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 5 ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Activate pinned app 6
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 6 ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Activate pinned app 7
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 7 ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Activate pinned app 8
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 8 ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Activate pinned app 9
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 9 ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Open new window of pinned app 1
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 1 ਦੀ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open new window of pinned app 2
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 2 ਦੀ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open new window of pinned app 3
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 3 ਦੀ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open new window of pinned app 4
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 4 ਦੀ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open new window of pinned app 5
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 5 ਦੀ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open new window of pinned app 6
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 6 ਦੀ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open new window of pinned app 7
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 7 ਦੀ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open new window of pinned app 8
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 8 ਦੀ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open new window of pinned app 9
pa: ਟੰਗੀ ਐਪ 9 ਦੀ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots.
en: Screenshots
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ

en: Take a screenshot interactively
pa: ਤਾਲਮੇਲ ਰਾਹੀਂ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

en: Take a screenshot
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

en: Take a screenshot of a window
pa: ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

en: Record a screencast interactively
pa: ਤਾਲਮੇਲ ਰਾਹੀਂ ਸਕਰੀਨਕਾਸਟ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ

en: System
pa: ਸਿਸਟਮ

en: Show the notification list
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਸੂਚੀ ਵੇਖਾਓ

en: Open the quick settings menu
pa: ਫ਼ੌਰੀ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਮੇਨੂ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Focus the active notification
pa: ਸਰਗਰਮ ਸੂਚਨਾ ਉੱਤੇ ਫੋਕਸ

en: Show the overview
pa: ਸੰਖੇਪ ਵੇਖਾਓ

en: Show all apps
pa: ਸਭ ਐਪਾਂ ਵੇਖੋ

en: GNOME Shell
pa: ਗਨੋਮ ਸ਼ੈਲ

en: Window management and application launching
pa: ਵਿੰਡੋ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਅਤੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚਲਾਉਣਾ

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
pa: Alt-F2 ਤੋਂ ਡਿਵੈਲਪਰਾਂ ਤੇ ਟੈਸਟਰਾਂ ਲਈ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਅੰਦਰੂਨੀ ਟੂਲ ਚਾਲੂ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
pa: Alt-F2 ਡਾਈਲਾਗ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਅੰਦਰੂਨੀ ਡੀਬੱਗਿਗ ਤੇ ਮਾਨੀਟਰਿੰਗ ਟੂਲ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: UUIDs of extensions to enable
pa: ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਦੀ UUID

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
pa: ਗਨੋਮ ਸ਼ੈਲ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਲਈ ਇੱਕ UUID ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਹੈ; ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਦਰਸਾਉਂਦੀ ਹੈ, ਜੋ ਲੋਡ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ। ਕੋਈ ਵੀ ਇਕਸਟੈਸ਼ਨ, ਜੋ ਲੋਡ ਹੋਣਾ ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ, ਨੂੰ ਇਹ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਵੀ ਇਹ ਸੂਚੀ ਨੂੰ org.gnome.shell ਉੱਤੇ EnableExtension ਅਤੇ DisableExtension D-Bus ਢੰਗ ਨਾਲ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: UUIDs of extensions to force disabling
pa: ਧੱਕੇ ਨਾਲ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰਨ ਲਈ ਇਕਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਦੀ UUID

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be disabled, even if loaded as part of the current mode. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell. This key takes precedence over the “enabled-extensions” setting.
pa: ਗਨੋਮ ਸ਼ੈਲ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਲਈ ਇੱਕ UUID ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਹੈ; ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਦਰਸਾਉਂਦੀ ਹੈ, ਜੋ ਸਮਰੱਥ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ, ਭਾਵੇੇਂ ਕਿ ਉਹ ਮੌਜੂਦਾ ਮੋਡ ਦੇ ਹਿੱਸੇ ਵਜੋਂ ਲੋਡ ਹੁੰਦੀ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਸੂਚੀ ਨੂੰ org.gnome.shell ਉੱਤੇ EnableExtension ਅਤੇ DisableExtension D-Bus ਢੰਗ ਨਾਲ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਦੀ “enabled-extensions” ਤੋਂ ਵੱਧ ਤਰਜੀਹ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: Disable user extensions
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Disable all extensions the user has enabled without affecting the “enabled-extension” setting.
pa: “enabled-extension” ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕੀਤੇ ਬਿਨਾਂ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਵਲੋਂ ਸਮਰੱਥ ਕੀਤੀਆਂ ਸਾਰੀਆਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰੋ।

en: Allow extension installation
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੀ ਮਨਜ਼ੂਰੀ

en: Allow users to install extensions in their home folder. If disabled, the InstallRemoteExtension D-Bus method will fail, and extensions are only loaded from system directories on startup. It does not affect extensions that are already loaded, so a change only takes full effect on the next login.
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਨੂੰ ਉਹਨਾਂ ਦੇ ਹੋਮ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਇਕਸਟੈਸ਼ਨਾਂ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੀ ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਦਿਓ। ਜੇ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ ਤਾਂ InstallRemoteExtension ਡੀ-ਬੱਸ ਢੰਗ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਵੇਗਾ ਅਤੇ ਇਕਸਟੈਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਸਿਸਟਮ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀਆਂ ਤੋਂ ਹੀ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ। ਇਹ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਲੋਡ ਹੋਈਆਂ ਇਕਸਟੈਸ਼ਨਾਂ ਨੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਇਸਕਰਕੇ ਤਬਦੀਲੀ ਸਿਰਫ਼ ਅਗਲੇ ਵਾਰ ਲਾਗਇਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਹੀ ਅਸਰਦਾਰ ਹੋਵੇਗਾ।

en: Disables the validation of extension version compatibility
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਵਰਜ਼ਨ ਅਨੁਕੂਲਤਾ ਦੀ ਵੈਧਤਾ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
pa: ਗਨੋਮ ਸ਼ੈਲ ਕੇਵਲ ਉਹਨਾਂ ਹੀ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰਦੀ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਮੌਜੂਦਾ ਚਾਲੂ ਵਰਜ਼ਨ ਨਾਲ ਸਹਾਇਤਾ ਦਾ ਦਾਅਵਾ ਕਰਦੀਆਂ ਹਨ। ਇਹ ਚੋਣ ਕਰਨ ਨਾਲ ਇਹ ਜਾਂਚ ਬੰਦ ਹੋ  ਜਾਵੇਗੀ ਅਤੇ ਸਭ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੇਗਾ, ਭਾਵੇਂ ਕਿ ਉਹ ਵਰਜ਼ਨ ਲਈ ਸਹਾਇਤਾ ਬਾਰੇ ਕੁਝ ਵੀ ਦਾਆਵਾ ਕਰਨ।

en: List of desktop file IDs for favorite applications
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਈ ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ ID ਦੀ ਲਿਸਟ ਹੈ

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
pa: ਇਹਨਾਂ ਐਂਡਟਟੀਫਾਇਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਪਸੰਦੀਦਾ ਖੇਤਰ 'ਚ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: History for command (Alt-F2) dialog
pa: ਕਮਾਂਡ (Alt-F2) ਡਾਈਲਾਗ ਲਈ ਅਤੀਤ

note: Translators: looking glass is a debugger and inspector tool, see https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-shell/-/blob/main/docs/looking-glass.md
en: History for the looking glass dialog
pa: ਗਲਾਸ ਡਾਈਲਾਗ ਖੋਜ ਲਈ ਅਤੀਤ

en: Always show the “Log Out” action in the system menu
pa: ਸਿਸਟਮ ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ “ਲਾਗ ਆਉਟ “ ਕਾਰਵਾਈ ਨੂੰ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: This key overrides the automatic hiding of the “Log out” action in the system menu for logged-in situations where there is a single, local, non-system user and only a single available session type (e.g. GNOME on Wayland).
pa: ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਇੱਕਲੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰ, ਲੋਕਲ, ਗ਼ੈਰ-ਸਿਸਟਮ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਅਤੇ ਸਿੰਗਲ-ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਕਿਸਮ (ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਵੇਅਲੈਂਡ ਉੱਤੇ ਗਨੋਮ) ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਲਾਗ ਆਇਨ ਕਰਨ ਦੇ ਮੌਕੇ ਉੱਤੇ ਸਿਸਟਮ ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ “ਲਾਗ ਆਉਟ“ ਕਾਰਵਾਈ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਓਹਲੇ ਕਰਨ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਦੀ ਹੈ।

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
pa: ਕੀ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਜਾਂ ਰਿਮੋਟ ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮਾਂ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਯਾਦ ਰੱਖਣਾ ਹੈ

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a “Remember Password” checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
pa: ਸੈੱਲ ਨੂੰ ਇਹ ਪਾਸਵਰਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੋਵੇਗਾ, ਜਦੋਂ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੀਤਾ ਡਿਵਾਈਸ ਜਾਂ ਰਿਮੋਟ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਮਾਊਂਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ। ਜੇ ਇਹ ਪਾਸਵਰਡ ਭਵਿੱਖ ਵਿੱਚ ਵਰਤਣ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੋਇਆ ਤਾਂ “ਪਾਸਵਰਡ ਯਾਦ ਰੱਖੋ“ ਬਾਕਸ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ। ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਚੋਣ-ਬਾਕਸ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਨੂੰ ਡਿਫਾਲਟ ਲਈ ਸੈੱਟ ਕਰਦੀ ਹੈ।

en: The last selected non-default power profile
pa: ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਚੁਣਿਆ ਗ਼ੈਰ-ਮੂਲ ਪਾਵਰ ਪਰੋਫਾਇਲ

en: Some systems support more than two power profiles. In order to still support toggling between two profiles, this key records the last selected non-default profile.
pa: ਕਈ ਸਿਸਟਮ ਦੋ ਤੋਂ ਵੱਧ ਪਾਵਰ ਪਰੋਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੁੰਦੇ ਹਨ। ਦੋ ਪਰੋਫਾਇਲਾਂ ਵਿਚਾਲੇ ਬਦਲਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੋਣ ਵਾਸਤੇ ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਚੁਣੇ ਗ਼ੈਰ-ਮੂਲ ਪਰੋਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਰਿਕਾਰਡ ਰੱਖਦੀ ਹੈ।

en: The last version the “Welcome to GNOME” dialog was shown for
pa: ਇਸ ਲਈ ”ਗਨੋਮ ਵਲੋਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ” ਡਾਈਲਾਗ ਦਾ ਆਖਰੀ ਵਰਜ਼ਨ ਦਿਖਾਇਆ ਗਿਆ ਸੀ

en: This key determines for which version the “Welcome to GNOME” dialog was last shown. An empty string represents the oldest possible version, and a huge number will represent versions that do not exist yet. This huge number can be used to effectively disable the dialog.
pa: ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਪਤਾ ਲਗਾਉਂਦੀ ਹੈ ਕਿ ”ਗਨੋਮ ਵਲੋਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ” ਡਾਈਲਾਗ ਦਾ ਕਿਹੜਾ ਵਰਜ਼ਨ ਪਿਛਲੀ ਵਾਰ ਦਿਖਾਇਆ ਸੀ। ਖਾਲੀ ਸਤਰ ਪੁਰਾਣਾ ਵਰਜ਼ਨ ਦਿਖਾਉਂਦੀ ਹੈ ਅਤੇ ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਨੰਬਰ ਉਹ ਵਰਜ਼ਨ ਦਿਖਾਉਗੇ, ਜੋ ਕਿ ਹਾਲੇ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹਨ। ਇਹ ਵੱਡੀ ਗਿਣਤੀ ਨੂੰ ਡਾਈਲਾਗ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Layout of the app picker
pa: ਐਪ ਚੋਣਕਾਰ ਦਾ ਖਾਕਾ

en: Layout of the app picker. Each entry in the array is a page. Pages are stored in the order they appear in GNOME Shell. Each page contains an “application id” → 'data' pair. Currently, the following values are stored as 'data': • “position”: the position of the application icon in the page
pa: ਐਪ ਚੋਣਕਾਰ ਦਾ ਖਾਕਾ। ਲੜੀ ਵਿੱਚ ਹਰ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਇੱਕ ਸਫ਼ਾ ਹੈ। ਸਫ਼ਿਆਂ ਨੂੰ ਉਸ ਲੜੀ ਮੁਤਾਬਕ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਜਿਵੇਂ ਉਹ ਗਨੋਮ ਸ਼ੈੱਲ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਈ ਦਿੰਦੇ ਹਨ। ਹਰ ਸਫ਼ੇ ਵਿੱਚ ਇੱਕ “application id” → 'data' ਜੋੜਾ ਹੈ। ਇਸ ਵੇਲੇ ਮੁੱਲਾਂ ਨੂੰ ਸਫ਼ੇ ਵਿੱਚ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦੀ 'data': • “position”: ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: Keybinding to shift between overview states
pa: ਸੰਖੇਪ ਸਥਿਤੀਆਂ ਵਿੱਚ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਕੀਬਾਈਡਿੰਗ

en: Keybinding to shift between session, window picker and app grid
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ, ਵਿੰਡੋ ਚੋਣਕਾਰ ਅਤੇ ਐਪ ਗਰਿੱਡ ਵਿੱਚ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਕੀਬਾਈਡਿੰਗ

en: Keybinding to shift between app grid, window picker and session
pa: ਐਪ ਗਰਿੱਡ, ਵਿੰਡੋ ਚੋਣਕਾਰ ਅਤੇ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਕੀਬਾਈਡਿੰਗ

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
pa: “ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵੇਖੋ“ ਮੇਨੂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਕੀਬਾਈਡਿੰਗ ਹੈ

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
pa: ਸਰਗਰਮੀ ਝਲਕ ਵਿੱਚ “ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵੇਖੋ“ ਮੇਨੂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਕੀਬਾਈਡਿੰਗ ਹੈ।

en: Keybinding to open the overview
pa: ਸੰਖੇਪ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਕੀਬਾਈਡਿੰਗ

en: Keybinding to open the Activities Overview.
pa: ਸਰਗਰਮੀ ਸੰਖੇਪ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਕੀਬਾਈਡਿੰਗ

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਸੂਚੀ ਦੀ ਦਿੱਖਣ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕੀਬਾਈਡਿੰਗ

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਸੂਚੀ ਦੀ ਦਿੱਖਣ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕੀਬਾਈਡਿੰਗ ਹੈ।

en: Keybinding to toggle the quick settings menu
pa: ਫ਼ੌਰੀ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਮੇਨੂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਕੀਬਾਈਡਿੰਗ ਹੈ

en: Keybinding to toggle the quick settings menu.
pa: ਫ਼ੌਰੀ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਮੇਨੂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਕੀਬਾਈਡਿੰਗ ਹੈ।

en: Keybinding to focus the active notification
pa: ਸਰਗਰਮ ਸੂਚਨਾ ਉੱਤੇ ਫੋਕਸ ਲਈ ਕੀਬਾਈਡਿੰਗ ਹੈ

en: Keybinding to focus the active notification.
pa: ਸਰਗਰਮ ਸੂਚਨਾ ਉੱਤੇ ਫੋਕਸ ਲਈ ਕੀਬਾਈਡਿੰਗ ਹੈ।

en: Switch to application 1
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 1 ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Switch to application 2
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 2 ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Switch to application 3
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 3 ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Switch to application 4
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 4 ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Switch to application 5
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 5 ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Switch to application 6
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 6 ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Switch to application 7
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 7 ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Switch to application 8
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 8 ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Switch to application 9
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 9 ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Open a new instance of application 1
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 1 ਦਾ ਨਵਾਂ ਮੌਕਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open a new instance of application 2
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 2 ਦਾ ਨਵਾਂ ਮੌਕਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open a new instance of application 3
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 3 ਦਾ ਨਵਾਂ ਮੌਕਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open a new instance of application 4
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 4 ਦਾ ਨਵਾਂ ਮੌਕਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open a new instance of application 5
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 5 ਦਾ ਨਵਾਂ ਮੌਕਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open a new instance of application 6
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 6 ਦਾ ਨਵਾਂ ਮੌਕਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open a new instance of application 7
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 7 ਦਾ ਨਵਾਂ ਮੌਕਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open a new instance of application 8
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 8 ਦਾ ਨਵਾਂ ਮੌਕਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open a new instance of application 9
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ 9 ਦਾ ਨਵਾਂ ਮੌਕਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Limit switcher to current workspace.
pa: ਸਵਿੱਚਰ ਨੂੰ ਮੌਜੂਦਾ ਵਰਕਸਪੇਸ ਤੱਕ ਸੀਮਿਤ ਕਰੋ।

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
pa: ਜੇ ਠੀਕ ਹੈ ਤਾਂ ਕੇਵਲ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਜਿਹਨਾਂ ਲਈ ਵਿੰਡੋ ਮੌਜੂਦਾ ਵਰਕਸਪੇਸ ਵਿੱਚ ਹਨ ਨੂੰ ਹੀ ਸਵਿੱਚਰ ਵਿੱਚ ਵਿਖਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਸਭ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ।

en: The application icon mode.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਆਈਕਾਨ ਮੋਡ।

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are “thumbnail-only” (shows a thumbnail of the window), “app-icon-only” (shows only the application icon) or “both”.
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਕਰੋ ਕਿ ਸਵਿੱਚਰ ਵਿੱਚ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਕਿਵੇਂ ਵੇਖਾਈਆਂ ਜਾਣ। ਸੰਭਵ ਚੋਣਾਂ ਹਨ ਕੇਵਲ ਥੰਮਨੇਲ (“thumbnail-only“) (ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਥੰਮਨੇਲ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ), ਕੇਵਲ ਐਪਸ ਆਈਕਾਨ (“app-icon-only“) (ਕੇਵਲ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ) ਜਾਂ ਦੋਵੇਂ (“both“)

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
pa: ਜੇ ਠੀਕ ਹੈ ਤਾਂ ਕੇਵਲ ਮੌਜੂਦਾ ਵਰਕਸਪੇਸ ਤੋਂ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਹੀ ਸਵਿੱਚਰ ਵਿੱਚ ਵਿਖਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਸਭ ਵਿੰਡੋ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ।

en: Locations
pa: ਟਿਕਾਣੇ

en: The locations to show in world clocks
pa: ਸੰਸਾਰ ਘੜੀ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਟਿਕਾਣੇ

en: Automatic location
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਟਿਕਾਣਾ ਲਵੋ

en: Whether to fetch the current location or not
pa: ਕੀ ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨਾ ਹੈ ਜਾਂ ਨਹੀਂ

en: Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: The location for which to show a forecast
pa: ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ ਵੇਖਾਏ ਜਾਣ ਵਾਲਾ ਟਿਕਾਣਾ

note: Keep in sync with subprojects/extensions-app
en: Extensions
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

en: Network Login
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਲਾਗਇਨ

en: Utilities
pa: ਸਹੂਲਤਾਂ

en: Something’s gone wrong
pa: ਕੁਝ ਗਲਤ ਵਾਪਰਿਆ

en: We’re very sorry, but there’s been a problem: the settings for this extension can’t be displayed. We recommend that you report the issue to the extension authors.
pa: ਸਾਨੂੰ ਬਹੁਤ ਅਫ਼ਸੋਸ ਹੈ ਪਰ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ: ਇਸ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਦਿਖਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਅਸੀਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਲੇਖਕਾਂ ਨਾਲ ਇਸ ਮਸਲੇ ਬਾਰੇ ਰਿਪੋਰਟ ਦੇਣ ਦੀ ਸਿਫਾਰਸ਼ ਕਰਦੇ ਹਾਂ।

en: Technical Details
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਵੇਰਵੇ

en: Homepage
pa: ਮੁੱਖ ਸਫ਼ਾ

en: Visit extension homepage
pa: ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਦੇ ਮੁੱਖ ਸਫ਼ੇ ਨੂੰ ਵੇਖੋ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: Choose Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a remote session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the remote session or force stop it.
pa: %s ਲਈ ਰਿਮੋਟ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਪਹਿਲਾਂ ਚੱਲਦਾ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਰਿਮੋਟ ਲਾਗਇਨ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਰਿਮੋਟ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਰਿਮੋਟ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਤੋਂ ਲਾਗ ਆਉਟ ਕਰਨਾ ਹੋਵੇਗਾ ਜਾਂ ਇਸ ਨੂੰ ਧੱਕੇ ਨਾਲ ਬੰਦ ਕਰੋ।

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a remote session is already running for %s. To login, you must log out from the remote session or force stop it.
pa: %s ਲਈ ਰਿਮੋਟ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਪਹਿਲਾਂ ਚੱਲਦਾ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਲਾਗਇਨ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਰਿਮੋਟ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਤੋਂ ਲਾਗ ਆਉਟ ਕਰਨਾ ਹੋਵੇਗਾ ਜਾਂ ਇਸ ਨੂੰ ਧੱਕੇ ਨਾਲ ਬੰਦ ਕਰੋ।

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a local session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the local session or force stop it.
pa: %s ਲਈ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਪਹਿਲਾਂ ਚੱਲਦਾ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਰਿਮੋਟ ਲਾਗਇਨ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਰਿਮੋਟ ਤੋਂ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਲੋਕਲ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਤੋਂ ਲਾਗ ਆਉਟ ਕਰਨਾ ਹੋਵੇਗਾ ਜਾਂ ਇਸ ਨੂੰ ਧੱਕੇ ਨਾਲ ਬੰਦ ਕਰੋ।

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a session is already running for %s. To login, you must log out from the session or force stop it.
pa: %s ਲਈ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਪਹਿਲਾਂ ਚੱਲਦਾ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਲਾਗਇਨ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਤੋਂ ਲਾਗ ਆਉਟ ਕਰਨਾ ਹੋਵੇਗਾ ਜਾਂ ਇਸ ਨੂੰ ਧੱਕੇ ਨਾਲ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Session Already Running
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Force stopping will quit any running apps and processes, and could result in data loss
pa: ਧੱਕੇ ਨਾਲ ਰੋਕਣ ਨਾਲ ਕੋਈ ਵੀ ਚੱਲ ਰਹੀਆਂ ਐਪਾਂ ਅਤੇ ਪਰੋਸੈਸ ਖਤਮ ਹੋਣ ਜਾਣਗੇ ਅਤੇ ਡਾਟਾ ਗੁੰਮ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Force Stop
pa: ਧੱਕੇ ਨਾਲ ਰੋਕੋ

en: Not listed?
pa: ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ?

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
pa: (ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਜਾਂ %s)

en: Username
pa: ਵਰਤੋਂਂਕਾਰ ਨਾਂ

en: Login Attempt Timed Out
pa: ਲਾਗਇਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਲਈ ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ

en: Login took too long, please try again
pa: ਲਾਗਇਨ ਲਈ ਬਹੁਤ ਸਮਾਂ ਲੱਗਾ, ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ

en: Login Window
pa: ਲਾਗਇਨ ਵਿੰਡੋ

en: Authentication error
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਗਲਤੀ

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can swipe their finger on the fingerprint reader
en: (or swipe finger across reader)
pa: (ਜਾਂ ਰੀਡਰ ਉੱਤੇ ਉਂਗਲ ਘਸਾਓ)

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can place their finger on the fingerprint reader instead
en: (or place finger on reader)
pa: (ਜਾਂ ਰੀਡਰ ਉੱਤੇ ਉਂਗਲ ਰੱਖੋ)

en: Break complete sound
pa: ਬਰੇਕ ਪੂਰੀ ਹੋਣ ਲਈ ਆਵਾਜ਼

en: %d second | %d seconds
pa[0]: %d ਸਕਿੰਟ
pa[1]: %d ਸਕਿੰਟ

en: %d minute | %d minutes
pa[0]: %d ਮਿੰਟ
pa[1]: %d ਮਿੰਟ

en: %d hour | %d hours
pa[0]: %d ਘੰਟਾ
pa[1]: %d ਘੰਟੇ

en: %d day | %d days
pa[0]: %d ਦਿਨ
pa[1]: %d ਦਿਨ

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It will be time for a break in %s | It will be time for a break in %s
pa[0]: %s ਵਿੱਚ ਬਰੇਕ ਲੈਣ ਦਾ ਸਮਾਂ ਹੋਵੇਗਾ
pa[1]: %s ਵਿੱਚ ਬਰੇਕ ਲੈਣ ਦਾ ਸਮਾਂ ਹੋਵੇਗਾ

en: Movement Break Soon
pa: ਸਰੀਰਿਕ ਹਿਲਜੁਲ ਲਈ ਬਰੇਕ ਛੇਤੀ ਹੀ

en: Eyesight Break Soon
pa: ਅੱਖ ਲਈ ਬਰੇਕ ਛੇਤੀ ਹੀ

en: Break Soon
pa: ਬਰੇਕ ਛੇਤੀ ਹੀ

en: Movement Break in Progress
pa: ਸਰੀਰਿਕ ਹਿਲਜੁਲ ਬਰੇਕ ਜਾਰੀ ਹੈ

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue moving around for %s | Continue moving around for %s
pa[0]: %s ਲਈ ਆਸੇ ਪਾਸੇ ਘੁੰਮਣਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ
pa[1]: %s ਲਈ ਆਸੇ ਪਾਸੇ ਘੁੰਮਣਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Eyesight Break in Progress
pa: ਅੱਖਾਂ ਲਈ ਬਰੇਕ ਜਾਰੀ ਹੈ

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue looking away for %s | Continue looking away for %s
pa[0]: %s ਲਈ ਲਗਾਤਾਰ ਦੂਰ ਵੇਖਣਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ
pa[1]: %s ਲਈ ਲਗਾਤਾਰ ਦੂਰ ਵੇਖਣਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Break in Progress
pa: ਬਰੇਕ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: %s left in your break | %s left in your break
pa[0]: ਤੁਹਾਡੀ ਬਰੇਕ ਲਈ %s ਬਾਕੀ ਹੈ
pa[1]: ਤੁਹਾਡੀ ਬਰੇਕ ਲਈ %s ਬਾਕੀ ਹਨ

en: Time for a Movement Break
pa: ਸਰੀਰਿਕ ਹਿਲਜੁਲ ਬਰੇਕ ਦਾ ਸਮਾਂ ਹੈ

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the device and move around for %s | Take a break from the device and move around for %s
pa[0]: ਡਿਵਾਈਸ ਤੋਂ ਬਰੇਕ ਲਵੋ ਅਤੇ %s ਲਈ ਆਸੇ ਪਾਸੇ ਜਾਓ
pa[1]: ਡਿਵਾਈਸ ਤੋਂ ਬਰੇਕ ਲਵੋ ਅਤੇ %s ਲਈ ਆਸੇ ਪਾਸੇ ਜਾਓ

en: Time for an Eyesight Break
pa: ਅੱਖਾਂ ਦੀ ਬਰੇਕ ਲਈ ਸਮਾਂ ਹੈ

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s | Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s
pa[0]: ਸਕਰੀਨ ਤੋਂ ਬਰੇਕ ਲਵੋ। ਘੱਟੋ-ਘੱਟ %s ਲਈ 6 ਮੀਟਰ ਦੂਰ ਵੇਖੋ
pa[1]: ਸਕਰੀਨ ਤੋਂ ਬਰੇਕ ਲਵੋ। ਘੱਟੋ-ਘੱਟ %s ਲਈ 6 ਮੀਟਰ ਦੂਰ ਵੇਖੋ

en: Time for a Break
pa: ਬਰੇਕ ਲਈ ਸਮਾਂ ਹੈ

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It’s time to take a break. Get away from the device for %s! | It’s time to take a break. Get away from the device for %s!
pa[0]: ਇਹ ਬਰੇਕ ਲੈਣ ਦਾ ਸਮਾਂ ਹੈ। %s ਲਈ ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਛੱਡੋ!
pa[1]: ਇਹ ਬਰੇਕ ਲੈਣ ਦਾ ਸਮਾਂ ਹੈ। %s ਲਈ ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਛੱਡੋ!

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: You were due to take a break %s ago | You were due to take a break %s ago
pa[0]: ਤੁਸੀਂ %s ਪਹਿਲਾਂ ਬਰੇਕ ਲੈਣੀ ਸੀ
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %s ਪਹਿਲਾਂ ਬਰੇਕ ਲੈਣੀ ਸੀ

en: Break Overdue
pa: ਬਰੇਕ ਲੈਣ ਵਾਲੀ ਰਹਿੰਦੀ ਹੈ

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: There is %s remaining in your break | There are %s remaining in your break
pa[0]: ਤੁਹਾਡੀ ਬਰੇਕ ਲਈ %s ਬਾਕੀ ਰਹਿੰਦਾ ਹੈ
pa[1]: ਤੁਹਾਡੀ ਬਰੇਕ ਲਈ %s ਬਾਕੀ ਰਹਿੰਦੇ ਹਨ

en: Break Interrupted
pa: ਬਰੇਕ 'ਚ ਰੁਕਾਵਟ ਪਾਈ

en: Delay
pa: ਦੇਰੀ

en: Skip
pa: ਛੱਡੋ

en: Take
pa: ਲਵੋ

note: Translators: This is a notification to warn the user that a screen time break will start shortly.
en: Break in %d second | Break in %d seconds
pa[0]: %d ਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਬਰੇਕ
pa[1]: %d ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਬਰੇਕ

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

note: Translators: A list of keywords that match the power-off action, separated by semicolons
en: power off;poweroff;shutdown;halt;stop
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ;ਪਾਵਰ ਆਫ਼;ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ;ਰੋਕੋ;ਅਟਕਾਓ

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the restart action in search
en: Restart
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

note: Translators: A list of keywords that match the restart action, separated by semicolons
en: reboot;restart;
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ;ਮੁੜ-ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ;

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰੋ

note: Translators: A list of keywords that match the lock screen action, separated by semicolons
en: lock screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
pa: ਲਾਗ ਆਉਟ

note: Translators: A list of keywords that match the logout action, separated by semicolons
en: logout;log out;sign off
pa: ਲਾਗਆਉਟ;ਸਾਈਨ ਆਫ਼;ਲਾਗ-ਆਉਟ

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the suspend action in search
en: Suspend
pa: ਸਸਪੈਂਡ ਕਰੋ

note: Translators: A list of keywords that match the suspend action, separated by semicolons
en: suspend;sleep
pa: ਸਸਪੈਂਡ;ਸਲੀਪ

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
pa: ਵਰਤੋਂਂਕਾਰ ਬਦਲੋ

note: Translators: A list of keywords that match the switch user action, separated by semicolons
en: switch user
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਬਦਲੋ

note: Translators: A list of keywords that match the lock orientation action, separated by semicolons
en: lock orientation;unlock orientation;screen;rotation
pa: ਸਥਿਤੀ ਲਾਕ ਕਰੋ;ਸਥਿਤੀ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ;ਸਕਰੀਨ;ਘੁੰਮਾਉਣਾ;ਘੁੰਮਾਓ

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the screenshot UI action in search
en: Take a Screenshot
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

note: Translators: A list of keywords that match the screenshot UI action, separated by semicolons
en: screenshot;screencast;snip;capture;record
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ;ਸਕਰੀਨਕਾਸਟ;ਸਨਿਪ;ਕੈਪਚਰ;ਲਵੋ;ਰਿਕਾਰਡ;ਖਿੱਚੋ

[ctx: search-result]
en: Unlock Screen Rotation
pa: ਸਕਰੀਨ ਘੁੰਮਾਉਣਾ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

[ctx: search-result]
en: Lock Screen Rotation
pa: ਸਕਰੀਨ ਘੁੰਮਾਉਣਾ ਲਾਕ ਹੈ

en: GNOME needs to save screen time data
pa: ਗਨੋਮ ਨੂੰ ਸਕਰੀਨ ਸਮਾਂ ਡਾਟੇ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Screen Time Limit in %d Minute | Screen Time Limit in %d Minutes
pa[0]: ਸਕਰੀਨ ਸਮਾਂ ਲਿਮਟ %d ਮਿੰਟ ਵਿੱਚ ਹੈ
pa[1]: ਸਕਰੀਨ ਸਮਾਂ ਲਿਮਟ %d ਮਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਹੈ

en: Your screen time limit is approaching
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਸਕਰੀਨ ਸਮੇਂ ਦੀ ਲਿਮਟ ਅੱਪੜੀ ਹੈ

en: Screen Time Limit Reached
pa: ਸਕਰੀਨ ਸਮਾਂ ਲਿਮਟ ਪੂਰੀ ਹੋਈ

en: It’s time to stop using the device
pa: ਹੁਣ ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਵਰਤਣਾ ਰੋਕਣ ਦਾ ਸਮਾਂ ਹੈ

en: Command not found
pa: ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: Execution of “%s” failed:
pa: “%s” ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ:

en: Just now
pa: ਹੁਣੇ ਹੀ

en: %d minute ago | %d minutes ago
pa[0]: %d ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: %d hour ago | %d hours ago
pa[0]: %d ਘੰਟਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਘੰਟੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

en: %d day ago | %d days ago
pa[0]: %d ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ

en: %d week ago | %d weeks ago
pa[0]: %d ਹਫ਼ਤਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਹਫ਼ਤੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: %d month ago | %d months ago
pa[0]: %d ਮਹੀਨਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਮਹੀਨੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: %d year ago | %d years ago
pa[0]: %d ਸਾਲ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਸਾਲ ਪਹਿਲਾਂ

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
pa: ਕੱਲ੍ਹ, %H∶%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %-d, %H∶%M
pa: %-d %B %H∶%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %-d %Y, %H∶%M
pa: %-d %B %Y, %H∶%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
pa: ਕੱਲ੍ਹ, %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %-d, %l∶%M %p
pa: %-d %B %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %-d %Y, %l∶%M %p
pa: %-d %B %Y, %l∶%M %p

en: Your connection seems to be secure
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਜਾਪਦਾ ਹੈ

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
pa: ਇਸ ਹਾਟਸਪਾਟ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡਾ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਸ ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਭਰੇ ਗਏ ਪਾਸਵਰਡ ਜਾਂ ਦਿੱਤੀ ਹੋਰ ਜਾਣਾਕਰੀ ਨੂੰ ਨੇੜਲੇ ਲੋਕਾਂ ਵਲੋਂ ਵੇਖਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Hotspot Login
pa: ਹਾਟਸਪਾਟ ਲਾਗਇਨ

note: No support for non-modal system dialogs, so ignore the option let modal = options['modal'] || true;
en: Deny
pa: ਇਨਕਾਰ

en: Allow
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Unnamed Folder
pa: ਬੇਨਾਮ ਫੋਲਡਰ

en: %s has been pinned to the dash.
pa: %s ਨੂੰ ਡੈਸ਼ ਵਿੱਚ ਟੰਗਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: %s has been unpinned from the dash.
pa: %s ਨੂੰ ਡੈਸ਼ ਤੋਂ ਲਾਹਿਆ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ।

en: Undo
pa: ਵਾਪਸ

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
pa: ਵਿੰਡੋਆਂ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ

en: App Details
pa: ਐਪ ਵੇਰਵੇ

en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

en: Unpin
pa: ਲਾਹੋ

en: Pin to Dash
pa: ਡੈਸ਼ ਵਿੱਚ ਟੰਗੋ

en: Launch using Integrated Graphics Card
pa: ਐਂਟੀਗਰੇਟਡ ਗਰਾਫ਼ਿਕਸ ਕਾਰਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਚਲਾਓ

en: Launch using Discrete Graphics Card
pa: ਵੱਖਰੇ (ਡਿਸਕ੍ਰਿਟ) ਗਰਾਫ਼ਿਕਸ ਕਾਰਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਚਲਾਓ

en: Select Audio Device
pa: ਆਡੀਓ ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਚੁਣੋ

en: Sound Settings
pa: ਸਾਊਂਡ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Headphones
pa: ਹੈੱਡਫ਼ੋਨ

en: Headset
pa: ਹੈੱਡਸੈੱਟ

en: Microphone
pa: ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ

en: Change Background…
pa: …ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਬਦਲੋ

en: Display Settings
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
pa: ਐ

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
pa: ਸੋ

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
pa: ਮੰ

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
pa: ਬੁੱ

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
pa: ਵੀ

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
pa: ਸ਼ੁੱ

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
pa: ਸ਼

en: Previous month
pa: ਪਿੱਛੇ ਮਹੀਨੇ

en: Next month
pa: ਅਗਲੇ ਮਹੀਨੇ

en: Week %V
pa: ਹਫ਼ਤਾ %V

en: No Notifications
pa: ਕੋਈ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

en: Do Not Disturb
pa: ਤੰਗ ਨਾ ਕਰੋ

en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

[ctx: action]
en: Clear all notifications
pa: ਸਭ ਸੂਚਨਾਵਾਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾਓ

note: Translators: %s is an application name
en: “%s” Is Not Responding
pa: “%s” ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਲਈ ਕੁਝ ਸਮੇਂ ਵਾਸਤੇ ਉਡੀਕ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਐਪ ਨੂੰ ਧੱਕੇ ਨਾਲ ਬੰਦ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Force Quit
pa: ਧੱਕੇ ਨਾਲ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Wait
pa: ਉਡੀਕੋ

en: External drive connected
pa: ਬਾਹਰੀ ਡਰਾਇਵ ਕਨੈਕਟ ਹੋਈ

en: External drive disconnected
pa: ਬਾਹਰੀ ਡਰਾਇਵ ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਹੈ

en: Unable to unlock volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਨੂੰ ਅਣਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: The installed udisks version does not support the PIM setting
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ udisks ਵਰਜ਼ਨ PIM ਸੈਟਿੰਗ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: Translators: %s is the name of a partition on a external drive
en: “%s” connected
pa: “%s” ਕਨੈਕਟ ਹੈ

en: Disk can now be used
pa: ਡਿਸਕ ਨੂੰ ਹੁਣ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Open with %s
pa: %s ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Alternatively you can connect by pushing the “WPS” button on your router
pa: ਬਦਲੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਰਾਊਂਟਰ ਉੱਤੇ "WPS" ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾ ਕੇ ਕਨੈਕਟ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Connect
pa: ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Key
pa: ਸਵਿੱਚ

en: Private key password
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀ ਪਾਸਵਰਡ

en: Identity
pa: ਪਛਾਣ

en: Service
pa: ਸਰਵਿਸ

en: Authentication required
pa: ਪਰਮਾਣੀਕਰਣ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”
pa: ਬੇਤਾਰ ਨੈੱਟਵਰਕ “%s” ਵਰਤਣ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਜਾਂ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਕੁੰਜੀਆਂ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Wired 802.1X authentication
pa: ਤਾਰ 802.1X ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ

en: Network name
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਂ

en: DSL authentication
pa: DSL ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ

en: PIN code required
pa: PIN ਕੋਡ ਲੋੜੀਦਾ ਹੈ

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਬਰਾਡਬੈਂਡ ਡਿਵਾਈਸ ਲਈ ਪਿੰਨ ਕੋਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: PIN
pa: ਪਿੰਨ

en: A password is required to connect to “%s”
pa: “%s” ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਹੋਣ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: VPN password
pa: VPN ਪਾਸਵਰਡ

en: Authentication Required
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Administrator
pa: ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ

en: Authenticate
pa: ਪਰਮਾਣਿਤ

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
pa: ਅਫਸੋਸ, ਉਹ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ। ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Windows
pa: ਵਿੰਡੋ

en: Show Apps
pa: ਐਪਾਂ ਵੇਖੋ

note: Translators: this is the name of the dock/favorites area on the bottom of the overview
en: Dash
pa: ਡੈਸ਼

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the top bar (e.g., * "Tue 9:29 AM").  The string itself should become a full date, e.g., * "February 17 2015".
en: %B %-d %Y
pa: %-d %B %Y

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015".
en: %A %B %e %Y
pa: %A, %e %B %Y

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on current year
en: %B %-d
pa: %-d %B

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on different year
en: %B %-d %Y
pa: %-d %B %Y

en: Today
pa: ਅੱਜ

en: Tomorrow
pa: ਭਲਕ

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
pa: ਸਭ ਦਿਨ

note: Translators: Shown in calendar event list as the start/end of events * that only show day and month
en: %m/%d
pa: %d/%m

en: No Events
pa: ਕੋਈ ਘਟਨਾ ਨਹੀਂ

en: Add World Clocks…
pa: …ਸੰਸਾਰ ਘੜੀਆਂ ਨੂੰ ਜੋੜੋ

en: World Clocks
pa: ਸੰਸਾਰ ਘੜੀਆਂ

en: Loading…
pa: …ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Go Online for Weather Information
pa: ਮੌਸਮ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਆਨਲਾਈਨ ਜਾਓ

en: Weather Information Unavailable
pa: ਮੌਸਮ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Weather
pa: ਮੌਸਮ

en: Select Weather Location…
pa: …ਮੌਸਮ ਦੇ ਟਿਕਾਣਾ ਨੂੰ ਚੁਣੋ

[ctx: title]
en: Log Out %s
pa: %s ਲਾਗਆਉਟ

[ctx: title]
en: Log Out
pa: ਲਾਗਆਉਟ

en: %s will be logged out automatically in %d second | %s will be logged out automatically in %d seconds
pa[0]: %s ਨੂੰ %d ਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ ਲਾਗ ਆਉਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ
pa[1]: %s ਨੂੰ %d ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ ਲਾਗ ਆਉਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: You will be logged out automatically in %d second | You will be logged out automatically in %d seconds
pa[0]: ਤੁਹਾਨੂੰ %d ਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ ਲਾਗਆਉਟ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ
pa[1]: ਤੁਹਾਨੂੰ %d ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ ਲਾਗਆਉਟ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

[ctx: button]
en: Log Out
pa: ਲਾਗਆਉਟ

[ctx: title]
en: Power Off
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: The system will power off automatically in %d second | The system will power off automatically in %d seconds
pa[0]: ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ %d ਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ
pa[1]: ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ %d ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
pa: ਬਾਕੀ ਰਹਿੰਦੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

[ctx: button]
en: Power Off
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: title]
en: Restart
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

[ctx: title]
en: Install Updates & Restart
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ ਅਤੇ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: The system will restart automatically in %d second | The system will restart automatically in %d seconds
pa[0]: ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ %d ਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ
pa[1]: ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ %d ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

[ctx: button]
en: Restart
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ ਤੇ ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: The system will automatically restart and install updates in %d second | The system will automatically restart and install updates in %d seconds
pa[0]: ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ %d ਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਅਤੇ ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ
pa[1]: ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ %d ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਅਤੇ ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ

[ctx: button]
en: Restart & Install
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਅਤੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

[ctx: button]
en: Install & Power Off
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: title]
en: Restart & Install Upgrade
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ ਤੇ ਅੱਪਗਰੇਡ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

note: Translators: This is the text displayed for system upgrades in the shut down dialog. First %s gets replaced with the distro name and second %s with the distro version to upgrade to
en: %s %s will be installed after restart. Upgrade installation can take a long time: ensure that you have backed up and that the computer is plugged in.
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਹੋਣ ਦੇ ਬਾਅਦ %s %s ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ। ਅੱਪਗਰੇਡ ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਲੰਮਾ ਸਮਾਂ ਲੱਗ ਸਕਦਾ ਹੈ: ਪੱਕਾ ਕਰੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਬੈਕਅੱਪ ਲੈ ਲਿਆ ਹੈ ਅਤੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਦਾ ਪਲੱਗ ਲੱਗਾ ਹੈ।

en: Low battery power: please plug in before installing updates
pa: ਬੈਟਰੀ ਊਰਜਾ ਘੱਟ ਹੈ: ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪਲੱਗ ਲਾਓ ਜੀ

en: Some applications are busy or have unsaved work
pa: ਕੁਝ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਰੁੱਝੀਆਂ ਹਨ ਜਾਂ ਕੁਝ ਨਾ-ਸੰਭਾਲਿਆ ਕੰਮ ਪਿਆ ਹੈ

en: Other users are logged in
pa: ਹੋਰ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਲਾਗਇਨ ਹਨ

[ctx: button]
en: Boot Options
pa: ਬੂਟ ਚੋਣਾਂ

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login
en: %s (remote)
pa: %s (ਰਿਮੋਟ)

note: Translators: Console here refers to a tty like a VT console
en: %s (console)
pa: %s (ਕਨਸੋਲ)

en: Install
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Install Extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
pa: ਕੀ extensions.gnome.org ਤੋਂ “%s” ਡਾਊਨਲੋਡ ਅਤੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨੀ ਹੈ?

en: Extension Updates Available
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਅੱਪਡੇਟ ਉਪਲਬਧ ਹਨ

en: Extension updates are ready to be installed
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਤਿਆਰ ਹਨ

en: Allow inhibiting shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਲਈ ਰੁਕਾਵਟ ਪਾਉਣ ਲਈ ਸਹਿਮਤੀ ਦਿਓ

note: Translators: %s is an application name like "Settings"
en: The app %s wants to inhibit shortcuts
pa: %s ਐਪ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਲਈ ਰੁਕਾਵਟ ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ

en: An app wants to inhibit shortcuts
pa: ਐਪ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਲਈ ਰੁਕਾਵਟ ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ

note: Translators: %s is a keyboard shortcut like "Super+x"
en: You can restore shortcuts by pressing %s
pa: ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਨੂੰ %s ਦਬਾ ਕੇ ਬਹਾਲ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Slow Keys Turned On
pa: ਹੌਲੀ ਸਵਿੱਚਾਂ ਚਾਲੂ ਕੀਤੀਆਂ

en: Slow Keys Turned Off
pa: ਹੌਲੀ ਸਵਿੱਚਾਂ ਬੰਦ ਕੀਤੀਆਂ

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
pa: ਤੁਸੀ ਸਿਫਟ (Shift) ਸਵਿੱਚ ਨੂੰ ਸਿਰਫ 8 ਸਕਿੰਟਾਂ ਲਈ ਦਬਾਉਣਾ ਹੈ। ਇਹ ਹੌਲੀ-ਸਵਿੱਚ ਫੀਚਰ ਦਾ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਦੇ ਕੰਮ ਕਰਨ ਦੇ ਢੰਗ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇਗਾ।

en: Sticky Keys Turned On
pa: ਸਟਿੱਕੀ ਸਵਿੱਚਾਂ ਚਾਲੂ ਕੀਤੀਆਂ

en: Sticky Keys Turned Off
pa: ਸਟਿੱਕੀ ਸਵਿੱਚਾਂ ਬੰਦ ਕੀਤੀਆਂ

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
pa: ਤੁਸੀ ਸਿਫਟ (Shift) ਸਵਿੱਚ ਨੂੰ ਸਿਰਫ 5 ਵਾਰ ਦਬਾਉਣਾ ਹੈ। ਇਹ ਸਟਿੱਕੀ-ਸਵਿੱਚ ਫੀਚਰ ਦਾ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਦੇ ਕੰਮ ਕਰਨ ਦੇ ਢੰਗ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇਗਾ।

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
pa: ਤੁਸੀ ਲਗਾਤਾਰ ਦੋ ਕੀ ਇੱਕ ਵਾਰ ਦਬਾ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਸਿਫਟ (Shift) ਸਵਿੱਚ ਨੂੰ 5 ਵਾਰ ਇਹ ਸਟਿੱਕੀ ਸਵਿੱਚ ਫੀਚਰ ਨੂੰ ਚਾਲੂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡਾ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਤੇ ਕੰਮ ਕਰਨ ਦੇ ਢੰਗ ਨੂੰ ਤਬਦੀਲ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: Leave On
pa: ਚਾਲੂ ਛੱਡੋ

en: Turn On
pa: ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Turn Off
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Leave Off
pa: ਬੰਦ ਰਹਿਣ ਦਿਓ

en: Keyboard Settings
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: No extensions installed
pa: ਕੋਈ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: Translators: argument is an extension UUID.
en: %s has not emitted any errors
pa: %s ਨੇ ਕੋਈ ਗਲਤੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

en: Hide Errors
pa: ਗਲਤੀਆਂ ਓਹਲੇ ਕਰੋ

en: Show Errors
pa: ਗਲਤੀਆਂ ਵੇਖਾਓ

en: Active
pa: ਸਰਗਰਮ

en: Inactive
pa: ਨਾ-ਸਰਗਰਮ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Out of date
pa: ਪੁਰਾਣਾ

en: Downloading
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Deactivating
pa: ਨਾ-ਸਰਗਰਮ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Activating
pa: ਸਰਗਰਮ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: View Source
pa: ਸਰੋਤ ਵੇਖੋ

en: Web Page
pa: ਵੈੱਬ ਸਫ਼ਾ

en: System was put in unsafe mode
pa: ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਗੈਰ-ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਢੰਗ ਵਿੱਚ ਰੱਖਿਆ ਗਿਆ ਹੈ

en: Apps now have unrestricted access
pa: ਐਪਾਂ ਕੋਲ ਹੁਣ ਬਿਨਾਂ ਰੋਕ-ਟੋਕ ਪਹੁੰਚ ਹੈ

en: Logged in as a privileged user
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਵਜੋਂ ਲਾਗਇਨ ਕੀਤਾ

en: Running a session as a privileged user should be avoided for security reasons. If possible, you should log in as a normal user.
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਵਰਤੋਂ ਵਜੋਂ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਚਲਾਉਣਾ ਸੁਰੱਖਿਆ ਕਾਰਨਾਂ ਕਰਕੇ ਬਚਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ। ਜੇ ਸੰਭਵ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਸਧਾਰਨ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਵਜੋਂ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Screen Lock disabled
pa: ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Screen Locking requires the GNOME display manager
pa: ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਗਨੋਮ ਡਿਸਪਲੇਅ ਮੈਨੇਜਰ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

note: Translators: this is the string displayed in the header when a message source doesn't have a name
en: Unknown App
pa: ਅਣਪਛਾਤੀ ਐਪ

en: Notification sound
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਸਾਊਂਡ

en: Unknown artist
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਕਲਾਕਾਰ

en: Unknown title
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਟਾਈਟਲ

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search
pa: ਲੱਭਣ ਲਈ ਲਿਖੋ

en: Apps
pa: ਐਪਾਂ

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
pa: ਸੰਖੇਪ

en: New shortcut…
pa: ...ਨਵਾਂ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: App defined
pa: ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਐਪ

en: Show on-screen help
pa: ਆਨ-ਸਕਰੀਨ ਮਦਦ ਵੇਖਾਓ

en: Switch monitor
pa: ਮਾਨੀਟਰ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Assign keystroke
pa: ਕੀ-ਸਟਰੋਕ ਦਿਓ

en: Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: Edit…
pa: …ਸੋਧੋ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Press a button to configure
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਲਈ ਬਟਨ ਨੂੰ ਦੱਬੋ

en: Press Esc to exit
pa: ਬਾਹਰ ਜਾਣ ਲਈ ਕੋਈ ਵੀ Esc ਦੱਬੋ

en: Press any key to exit
pa: ਬਾਹਰ ਜਾਣ ਲਈ ਕੋਈ ਵੀ ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੋ

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
pa: ਸਰਗਰਮੀਆਂ

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
pa: ਸਿਸਟਮ

en: Top Bar
pa: ਉੱਤਲੀ ਪੱਟੀ

en: Open menu
pa: ਮੇਨੂ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Run a Command
pa: ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਓ

en: Press ESC to close
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ Esc ਦੱਬੋ

en: Restart is not available on Wayland
pa: ਵੇਅਲੈਂਡ ਉੱਤੇ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ ਉਪਲਬਧ ਨਹੀਂ

en: Restarting…
pa: ...ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: GNOME needs to lock the screen
pa: ਗਨੋਮ ਨੂੰ ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Unable to lock
pa: ਅਣਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Lock was blocked by an app
pa: ਐਪ ਵਲੋਂ ਲਾਕ ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਈ

en: Selection
pa: ਚੋਣ

en: Area Selection
pa: ਚੋਣ ਖੇਤਰ

en: Screen
pa: ਸਕਰੀਨ

en: Screen Selection
pa: ਸਕਰੀਨ ਚੋਣ

en: Window
pa: ਵਿੰਡੋ

en: Window Selection
pa: ਵਿੰਡੋ ਚੋਣ

en: Take Screenshot
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

en: Record Screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ

note: Translators: since this string refers to an action, it needs to be phrased as a verb.
en: Capture
pa: ਕੈਪਚਰ

en: Show Pointer
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਵੇਖਾਓ

note: Translators: this is the folder where recorded screencasts are stored.
en: Screencasts
pa: ਸਕਰੀਨਕਾਸਟ

note: Translators: this is a filename used for screencast * recording, where "%d" and "%t" date and time, e.g. * "Screencast From 07-17-2013 10:00:46 PM"
en: Screencast From %d %t
pa: %d %t ਤੋਂ ਸਕਰੀਨਕਾਸਟ

note: Translators: notification title.
en: Screencast recorded
pa: ਸਕਰੀਨਕਾਸਟ ਰਿਕਾਰਡ ਕੀਤਾ

note: Translators: notification title.
en: Screencast failed to start
pa: ਸਕਰੀਨਕਾਸਟ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended: Out of disk space
pa: ਸਕਰੀਨਕਾਸਟ ਬੰਦ ਹੈ: ਡਿਸਕ ਥਾਂ ਭਰ ਗਈ ਹੈ

note: We can encourage user to try again on service crashes since the recorder will auto-blocklist the pipeline that crashed. Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly, please try again
pa: ਸਕਰੀਨਕਾਸਟ ਅਚਾਨਕ ਬੰਦ ਹੋ ਗਿਆ, ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly
pa: ਸਕਰੀਨਕਾਸਟ ਅਚਾਨਕ ਬੰਦ ਹੋ ਗਿਆ

note: Translators: notification source name.
en: Screenshot
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ

note: Translators: notification body when a screencast was recorded.
en: Click here to view the video.
pa: ਵੀਡੀਓ ਵੇਖਣ ਲਈ ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

note: Translators: button on the screencast notification. Translators: button on the screenshot notification.
en: Show in Files
pa: ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ

note: Translators: this is the name of the file that the screenshot is saved to. The placeholder is a timestamp, e.g. "2017-05-21 12-24-03".
en: Screenshot From %s
pa: %s ਤੋਂ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ

note: Translators: notification title.
en: Screenshot captured
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਿਆ ਗਿਆ

note: Translators: notification body when a screenshot was captured.
en: You can paste the image from the clipboard.
pa: ਤੁਸੀਂ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਤੋਂ ਚਿੱਤਰ ਚੇਪ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Screenshot taken
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਿਆ

en: Searching…
pa: …ਖੋਜ ਜਾਰੀ ਹੈ

en: No results
pa: ਕੋਈ ਨਤੀਜਾ ਨਹੀਂ

en: %d more | %d more
pa[0]: %d ਹੋਰ
pa[1]: %d ਹੋਰ

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Paste
pa: ਚੇਪੋ

en: Show Text
pa: ਟੈਕਸਟ ਵੇਖੋ

en: Hide Text
pa: ਟੈਕਸਟ ਓਹਲੇ

en: Caps lock is on
pa: ਕੈਪਸ ਲਾਕ ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Hidden Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਲੁਕਾਓ

en: Windows System Volume
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਸਿਸਟਮ ਵਾਲੀਅਮ

en: Uses Keyfiles
pa: ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲਾਂ ਵਰਤਦਾ ਹੈ

note: Translators: %s is the Disks application
en: To unlock a volume that uses keyfiles, use the <i>%s</i> utility instead
pa: ਵਾਲੀਅਮ, ਜੋ ਕਿ keyfiles ਵਰਤਦਾ ਹੈ, ਨੂੰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ <i>%s</i> ਸਹੂਲਤ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ

en: You need an external utility like <i>Disks</i> to unlock a volume that uses keyfiles
pa: ਕੀ-ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਵਰਤਣ ਵਾਲੇ ਵਾਲੀਅਮ ਨੂੰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ <i>ਡਿਸਕਾਂ</i> ਵਰਗੀ ਬਾਹਰੀ ਸਹੂਲਤ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: PIM Number
pa: PIM ਨੰਬਰ

en: Remember Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

en: Unlock
pa: ਅਣ-ਲਾਕ

note: Translators: %s is the Disks application
en: Open %s
pa: %s ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: The PIM must be a number or empty
pa: PIM ਨੰਬਰ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ਜਾਂ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Accessibility
pa: ਅਸੈੱਸਬਿਲਟੀ

en: High Contrast
pa: ਵੱਧ ਕਨਟਰਾਸਟ

en: Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ

en: Screen Reader
pa: ਸਕਰੀਨ ਰੀਡਰ

en: Screen Keyboard
pa: ਸਕਰੀਨ ਕੀਬੋਰਡ

en: Visual Alerts
pa: ਦਿੱਖ ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Sticky Keys
pa: ਸਟਿੱਕੀ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Slow Keys
pa: ਹੌਲੀ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Bounce Keys
pa: ਬਾਊਂਸ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Mouse Keys
pa: ਮਾਊਸ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Accessibility Settings
pa: ਅਸੈੱਸਬਿਲਟੀ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Large Text
pa: ਵੱਡੇ ਅੱਖਰ

en: Auto Rotate
pa: ਆਪੇ-ਘੁੰਮਾਓ

[ctx: title]
en: Background Apps
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਐਪਾਂ

en: Apps known to be running without a window
pa: ਬਿਨਾਂ ਐਪ ਤੋਂ ਚੱਲ ਲਈ ਜਾਣੀਆਂ ਜਾਦੀਆਂ ਐਪਾਂ

en: App Settings
pa: ਐਪ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: No Background Apps
pa: ਕੋਈ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਐਪ ਨਹੀਂ

en: %d Background App | %d Background Apps
pa[0]: %d ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਐਪ
pa[1]: %d ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਐਪਾਂ

en: Keyboard Brightness
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਚਮਕ

en: Off
pa: ਬੰਦ

en: Low
pa: ਘੱਟ

en: High
pa: ਜਿਆਦਾ

en: Keyboard
pa: ਕੀਬੋਰਡ

en: Disconnect
pa: ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Disconnect %s
pa: %s ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Connect to %s
pa: %s ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Bluetooth
pa: ਬਲੂਟੁੱਥ

en: Bluetooth Settings
pa: ਬਲੂਟੁੱਥ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: No available or connected devices
pa: ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਜਾਂ ਡਿਵਾਈਸ ਕਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Turn on Bluetooth to connect to devices
pa: ਡਿਵਾਈਸਾਂ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਬਲੂਟੁੱਥ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

note: Translators: This is the number of connected bluetooth devices
en: %d Connected | %d Connected
pa[0]: %d ਕਨੈਕਟ ਹੈ
pa[1]: %d ਕਨੈਕਟ ਹੈ

en: Brightness
pa: ਚਮਕ

en: Dark Style
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ ਸਟਾਈਲ

en: Single Click
pa: ਇੱਕ ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ

en: Double Click
pa: ਡਬਲ ਕਲਿੱਕੱ

en: Drag
pa: ਖਿੱਚੋ

en: Secondary Click
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਦੇਰੀ

en: Dwell Click
pa: ਡੀਵੈੱਲ ਕਲਿੱਕ

en: Show Keyboard Layout
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਵੇਖਾਓ

en: Allow location access
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਲਈ ਸਹਿਮਤੀ ਦਿਓ

note: Translators: %s is an application name
en: The app %s wants to access your location
pa: ਐਪ %s ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਟਿਕਾਣੇ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਪਹੁੰਚ ਨੂੰ ਪਰਦੇਦਾਰੀ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਕਿਸੇ ਵੀ ਸਮੇਂ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Deny Access
pa: ਪਹੁੰਚ ਉੱਤ ਪਾਬੰਦੀ

en: Grant Access
pa: ਪਹੁੰਚ ਲਈ ਮਨਜ਼ੂਰੀ

en: <unknown>
pa: <ਅਣਪਛਾਤਾ>

en: Secure
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ

en: Not secure
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨਹੀਂ

en: Signal strength %s%%
pa: ਸਿਗਨਲ ਮਜ਼ਬੂਤੀ %s%%

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hotspot
pa: %s ਹਾਟਸਪਾਟ

en: %d connected | %d connected
pa[0]: %d ਕਨੈਕਟ ਹੈ
pa[1]: %d ਕਨੈਕਟ ਹਨ

en: VPN Settings
pa: VPN ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: All Networks
pa: ਸਭ ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Wired Connections
pa: ਤਾਰ ਵਾਲੇ ਕਨੈਕਸ਼ਨ

en: Wired Settings
pa: ਤਾਰ ਵਾਲੇ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Bluetooth Tethers
pa: ਬਲੂਟੁੱਥ ਟੀਥਰ

note: Translators: "Tether" from "Bluetooth Tether"
en: Tether
pa: ਟੀਥਰ

en: Mobile Connections
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਕਨੈਕਸ਼ਨ

en: Mobile Broadband Settings
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਬਰਾਡਬੈਂਡ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

note: Translators: "Mobile" from "Mobile Broadband"
en: Mobile
pa: ਮੋਬਾਈਲ

en: Sign Into Wi–Fi Network
pa: ਵਾਈ-ਫਾਈ ਨੈੱਟਵਰਕ ਲਈ ਸਾਈਨ ਇਨ ਕਰੋ

en: Connection failed
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Activation of network connection failed
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਦੀ ਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: Night Light
pa: ਰਾਤ ਲਈ ਰੋਸ਼ਨੀ

[ctx: Power profile]
en: Performance
pa: ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ

[ctx: Power profile]
en: Balanced
pa: ਸੰਤੁਲਤ

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
pa: ਪਾਵਰ ਬੱਚਤ

en: Power Mode
pa: ਪਾਵਰ ਢੰਗ

en: Power Settings
pa: ਪਾਵਰ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Stop Screencast
pa: ਸਕਰੀਨਕਾਸਟ ਰੋਕੋ

en: Stop Screen Sharing
pa: ਸਕਰੀਨ ਸਾਂਝਾ ਕਰਨਾ ਰੋਕੋ

en: Airplane Mode
pa: ਏਅਰਪਲੇਨ ਮੋਡ

en: Power Off Menu
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਮੇਨੂ

en: Suspend
pa: ਸਸਪੈਂਡ

en: Restart…
pa: ...ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Power Off…
pa: …ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Log Out…
pa: ਲਾਗ ਆਉਟ…

en: Switch User…
pa: …ਵਰਤੋਂਂਕਾਰ ਬਦਲੋ

[ctx: action]
en: Lock Screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ

en: Unknown Thunderbolt device
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਥੰਡਰਬੋਲਟ ਡਿਵਾਈਸ

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
pa: ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਦੂਰ ਸੀ ਤਾਂ ਨਵਾਂ ਡਿਵਾਈਸ ਖੋਜਿਆ ਗਿਆ ਹੈ। ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਵਰਤਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਇਸ ਨੂੰ ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ।

en: Unauthorized Thunderbolt device
pa: ਨਾ-ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਕੀਤਾ ਥੰਡਰਬੋਲਟ ਯੰਤਰ

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator
pa: ਨਵਾਂ ਡਿਵਾਈਸ ਖੋਜਿਆ ਜਾ ਚੁੱਕਿਆ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਵਲੋਂ ਪਰਮਾਣਿਤ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੁੰਦੀ ਹੈ

en: Thunderbolt authorization error
pa: ਥੰਡਰਬੋਲਟ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਗ਼ਲਤੀ

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
pa: ਥੰਡਰਬੋਲਟ ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਪਰਮਾਣਿਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ: %s

en: Volume changed
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ

en: Unmute
pa: ਸੁਣਾਓ

en: Mute
pa: ਚੁੱਪ

en: Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ

en: Sound Output
pa: ਆਵਾਜ਼ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Sound Input
pa: ਆਵਾਜ਼ ਇਨਪੁੱਟ

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
pa: ਮਿੱਰਰ

note: Translators: this is for the desktop spanning displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Join Displays
pa: ਡਿਸਪਲੇਆਂ ਨੂੰ ਜੋੜੋ

note: Translators: this is for using only external displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
pa: ਕੇਵਲ ਬਾਹਰੀ

note: Translators: this is for using only the laptop display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Built-in Only
pa: ਕੇਵਲ ਬਿਲਟ-ਇਨ

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A %B %-d
pa: %A, %-d %B

en: Swipe up to unlock
pa: ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਉੱਤੇ ਵੱਲ ਸਰਕਾਓ

en: Click or press a key to unlock
pa: ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਜਾਂ ਦਬਾਓ

en: Unlock Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਅਣਲਾਕ ਕਰੋ

en: Log in as another user
pa: ਹੋਰ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਵਜੋਂ ਲਾਗਇਨ

en: GNOME %s
pa: ਗਨੋਮ %s

en: Welcome to %s
pa: %s ਲਈ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ

en: If you want to learn your way around, check out the tour
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਕੁਝ ਜਾਣਕਾਰੀ ਹਾਸਲ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਟੂਰ ਲਵੋ

en: Take Tour
pa: ਟੂਰ ਲਵੋ

en: “%s” is ready
pa: “%s” ਤਿਆਰ ਹੈ

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
pa: ਇਹ ਡਿਸਪਲੇਅ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਰੱਖਣੀਆਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Revert Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਵਾਪਿਸ ਲਵੋ

en: Keep Changes
pa: ਬਦਲਾਅ ਲਾਗੂ ਰੱਖੋ

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
pa[0]: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਬਦਲਾਅ ਨੂੰ %d ਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਵਾਪਿਸ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ
pa[1]: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਬਦਲਾਅ ਨੂੰ %d ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਵਾਪਿਸ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

[ctx: window-menu]
note: Translators: entry in the window right click menu.
en: Take Screenshot
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

en: Hide
pa: ਲੁਕਾਓ

en: Restore
pa: ਬਹਾਲ ਕਰੋ

en: Maximize
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ

en: Move
pa: ਭੇਜੋ

en: Resize
pa: ਮੁੜ-ਆਕਾਰ

en: Always on Top
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ

en: Always on Visible Workspace
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਵਿਖਾਈ ਦਿੰਦੇ ਵਰਕਸਪੇਸ ਉੱਤੇ

en: Move to Workspace Left
pa: ਖੱਬੇ ਵਰਕਸਪੇਸ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Move to Workspace Right
pa: ਸੱਜੇ ਵਰਕਸਪੇਸ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Move to Workspace Up
pa: ਉੱਤਲੇ ਵਰਕਸਪੇਸ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Move to Workspace Down
pa: ਹੇਠਲੇ ਵਰਕਸਪੇਸ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Move to Monitor Up
pa: ਉੱਤਲੇ ਮਾਨੀਟਰ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Move to Monitor Down
pa: ਹੇਠਲੇ ਮਾਨੀਟਰ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Move to Monitor Left
pa: ਖੱਬੇ ਮਾਨੀਟਰ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Move to Monitor Right
pa: ਸੱਜੇ ਮਾਨੀਟਰ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Print version
pa: ਵਰਜ਼ਨ ਛਾਪੋ

en: Mode used by GDM for login screen
pa: ਲਾਗਇਨ ਸਕਰੀਨ ਲਈ GDM ਵਲੋਂ ਵਰਤਿਆ ਮੋਡ

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
pa: ਲਾਗਇਨ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਖਾਸ ਮੋਡ ਜਿਵੇਂ ਕਿ “gdm“ ਵਰਤੋਂ

en: List possible modes
pa: ਸੰਭਵ ਮੋਡ ਵੇਖਾਓ

en: Force animations to be enabled
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰਨ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ ਕਰੋ

[ctx: program]
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

en: Failed to launch “%s”
pa: “%s” ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Passwords do not match
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਦੇ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Password cannot be blank
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Authentication dialog was dismissed by the user
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਡਾਈਲਾਗ ਵਰਤੋਂਂਕਾਰ ਵਲੋਂ ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: Icon '%s' not present in theme %s
pa: ਆਈਕਾਨ '%s' ਥੀਮ %s ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failed to load icon
pa: ਆਈਕਾਨ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Manage your GNOME Extensions
pa: ਗਨੋਮ ਇਕਸਟੈਸ਼ਨਾਂ ਦਾ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਕਰੋ

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈਕਟ

en: GNOME Extensions handles updating extensions, configuring extension preferences and removing or disabling unwanted extensions.
pa: ਗਨੋਮ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ, ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਪਸੰਦਾਂ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ ਕਰਨ ਅਤੇ ਬੇਲੋੜੀਆਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਹਟਾਉਣ ਜਾਂ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰਨ ਦੇ ਕੰਮ ਆਉਂਦੀਆਂ ਹਨ।

en: Main Window
pa: ਮੁੱਖ ਵਿੰਡੋ

en: Available Updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਮੌਜੂਦ ਹਨ

en: Search View
pa: ਖੋਜ ਝਲਕ

en: Configure GNOME Shell Extensions
pa: ਗਨੋਮ ਸ਼ੈਲ ਇਕਸਟੈਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ

en: The installed version of this extension (%s) is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਦਾ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਵਰਜ਼ਨ (%s) ਮੌਜੂਦਾ ਗਨੋਮ ਵਰਜ਼ਨ (%s) ਨਾਲ ਅਨੁਕੂਲ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: The installed version of this extension is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਦਾ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਵਰਜ਼ਨ ਮੌਜੂਦਾ ਗਨੋਮ ਵਰਜ਼ਨ (%s) ਨਾਲ ਅਨੁਕੂਲ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: An error has occurred in this extension. This could cause issues elsewhere in the system. It is recommended to turn the extension off until the error is resolved.
pa: ਇਸ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ। ਇਹ ਸਿਸਟਮ ਵਿੱਚ ਕਿਤੇ ਹੋਰ ਮਸਲਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਗਲਤੀ ਠੀਕ ਹੋਣ ਤੱਕ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਨੂੰ ਬੰਦ ਰੱਖਣ ਦੀ ਸਿਫ਼ਾਰਸ਼ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ।

note: translators: Details for an extension error
en: Error details:
pa: ਗਲਤੀ ਦੇ ਵੇਰਵੇ:

en: Version %s
pa: ਵਰਜ਼ਨ %s

en: Remove “%s”?
pa: “%s” ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਹੈ?

en: If you remove the extension, you need to return to download it if you want to enable it again
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਹਟਾਈ ਤਾਂ ਜੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਮੁੜ ਇਹ ਸਮਰੱਥ ਕਰਨਾ ਦੀ ਲੋੜ ਹੋਈ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਹ ਦੁਬਾਰਾ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੁੰਦੀ ਹੈ

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Remove
pa: ਹਟਾਓ(_R)

en: %d extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
pa[0]: %d ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਨੂੰ ਅਗਲੇ ਲਾਗਇਨ ਉੱਤੇ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।
pa[1]: %d ਇਕਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਅਗਲੇ ਲਾਗਇਨ ਉੱਤੇ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Error Details
pa: ਗਲਤੀ ਦੇ ਵੇਰਵੇ

en: Updates Details
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਦੇ ਵੇਰਵੇ

en: A new version of this extension is ready and will be loaded on next login.
pa: ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਦਾ ਨਵਾਂ ਵਰਜ਼ਨ ਮੌਜੂਦ ਹੈ ਅਤੇ ਅਗਲੇ ਲਾਗਇਨ ਉੱਤੇ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Extension Details
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਦੇ ਵੇਰਵੇ

en: _Website
pa: ਵੈੱਬਸਾਈਟ(_W)

en: _Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ(_S)

en: _Remove…
pa: …ਨੂੰ ਹਟਾਓ(_R)

en: Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕਟ

en: About Extensions
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਬਾਰੇ

en: Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

en: Search extensions
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਖੋਜ

en: _Extensions
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ(_E)

en: More Information
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Extensions can cause performance and stability issues. It is recommended to disable all extensions if you experience problems with your system.
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਅਤੇ ਸਥਿਰਤਾਂ ਮਸਲੇ ਖੜ੍ਹੇ ਕਰ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ। ਜੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਨਾਲ ਸਮੱਸਿਆਵਾਂ ਆ ਰਹੀਆਂ ਹੋਣ ਤਾਂ ਸਾਰੀਆਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰਨ ਦੀ ਸਿਫਾਰਸ਼ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ।

en: User Extensions
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਦੀਆਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ

en: System Extensions
pa: ਸਿਸਟਮ ਦੀਆਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ

en: Search Results
pa: ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ

en: No Results Found
pa: ਕੋਈ ਨਤੀਜਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭਾ

en: Try a different search
pa: ਵੱਖਰੀ ਖੋਜ ਨਾਲ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: No Installed Extensions
pa: ਕੋਈ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੀ ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: To find and add extensions, visit <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਲੱਭਣ ਅਤੇ ਜੋੜਨ ਲਈ <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a> ਨੂੰ ਵੇਖੋ।

en: We’re very sorry, but it was not possible to get the list of installed extensions. Make sure you are logged into GNOME and try again.
pa: ਸਾਨੂੰ ਬਹੁਤ ਅਫ਼ਸੋਸ ਹੈ, ਪਰ ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਈਆਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਲੈਣਾ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਗਨੋਮ ਵਿੱਚ ਲਾਗਇਨ ਕੀਤਾ ਹੈ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: shortcut window]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
pa: ਮੇਨੂ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Search
pa: ਖੋਜ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵੇਖਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

note: Translators: a file path to an extension directory
en: The new extension was successfully created in %s.
pa: ਨਵੀਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ %s ਵਿੱਚ ਕਾਮਯਾਬੀ ਨਾਲ ਬਣਾਈ ਗਈ ਸੀ।

en: Name should be a very short (ideally descriptive) string.
    Examples are: %s
pa: ਨਾਂ ਬਹੁਤ ਛੋਟੀ ਸਤਰ (ਸਹੀ ਵਰਣਨਾਤਮਿਕ) ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।
    ਮਿਸਾਲ ਵਜੋਂ: %s

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Description is a single-sentence explanation of what your extension does.
    Examples are: %s
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਕੀ ਕਰਦੀ ਹੈ, ਉਸ ਬਾਰੇ ਇੱਕ ਲਾਈਨ ਵਿੱਚ ਜਾਣਕਾਰੀ ਹੈ।
    ਮਿਸਾਲ ਵਜੋਂ: %s

en: Description
pa: ਵਰਣਨ

en: UUID is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (clicktofocus@janedoe.example.com)
pa: UUID ਤੁਹਾਡੀ ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਲਈ ਪੂਰੇ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਵਿਲੱਖਣ ਪਛਾਣਕਰਤਾ ਹੈ।
    ਇਹ ਈਮੇਲ ਸਿਰਨਾਵੇਂ(clicktofocus@janedoe.example.com) ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Choose one of the available templates:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਂਪਲੇਟ ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕ ਚੁਣੋ:

en: Template
pa: ਟੈਂਪਲੇਟ

en: The unique identifier of the new extension
pa: ਨਵੀਂ ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਲਈ ਵਿੱਲਖਣ ਪਛਾਣਕਰਤਾ

en: NAME
pa: ਨਾਂ

en: The user-visible name of the new extension
pa: ਨਵੀਂ ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਦਾ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਦਿਸਣ ਵਾਲਾ ਨਾਂ

en: DESCRIPTION
pa: ਵਰਣਨ

en: A short description of what the extension does
pa: ਛੋਟਾ ਵਰਣਨ ਕਿ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਕੀ ਕਰਦੀ ਹੈ

en: DOMAIN
pa: ਡੋਮੇਨ

en: The gettext domain used by the extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਵਲੋਂ ਵਰਤੀ ਜਾਂਦੀ gettext ਡੋਮੇਨ

en: SCHEMA
pa: ਸਕੀਮਾ

en: The GSettings schema used by the extension
pa: ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਵਲੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ GSettings ਸਕੀਮਾ

en: TEMPLATE
pa: ਟੈਂਪਲੇਟ

en: The template to use for the new extension
pa: ਨਵੀਂ ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਲਈ ਟੈਂਪਲੇਟ

en: Include prefs.js template
pa: prefs.js ਟੈਂਪਲੇਟ ਸਮੇਤ

en: Enter extension information interactively
pa: ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਤਾਲਮੇਲ ਦਿਓ

en: Create a new extension
pa: ਨਵੀਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਬਣਾਓ

en: Unknown arguments
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਆਰਗੂਮੈਂਟ

en: UUID, name and description are required
pa: UUID, ਨਾਂ ਅਤੇ ਵਰਣਨ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Extension “%s” does not exist
pa: ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ “%s” ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Disable an extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: No UUID given
pa: ਕੋਈ UUID ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: More than one UUID given
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ UUID ਦਿੱਤਾ

en: Enable an extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Failed to connect to GNOME Shell
pa: ਗਨੋਮ ਸ਼ੈੱਲ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: Extension “%s” doesn't exist
pa: ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ “%s” ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Show extensions info
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਓ

en: Overwrite an existing extension
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ

en: Install an extension bundle
pa: ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਬੰਡਲ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: No extension bundle specified
pa: ਕੋਈ ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਬੰਡਲ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: More than one extension bundle specified
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਬੰਡਲ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ

en: Show user-installed extensions
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਵਲੋਂ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੀਆਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Show system-installed extensions
pa: ਸਿਸਟਮ ਰਾਹੀਂ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੀਆਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Show enabled extensions
pa: ਸਮਰੱਥ ਕੀਤੀਆਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Show disabled extensions
pa: ਅਸਮਰੱਥ ਕੀਤੀਆਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Show extensions in active state
pa: ਸਰਗਰਮ ਹਾਲਤ ਵਿੱਚ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Show extensions in inactive state
pa: ਨਾ-ਸਰਗਰਮ ਹਾਲਤ ਵਿੱਚ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Show extensions with preferences
pa: ਪਸੰਦਾਂ ਨਾਲ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Show extensions with updates
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਨਾਲ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Print extension details
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਵੇਰਵੇ ਛਾਪੋ

en: List installed extensions
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੀਆਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ

en: FILE
pa: ਫਾਇਲ

en: Additional source to include in the bundle
pa: ਬੰਡਲ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਵਧੀਕ ਸਰੋਤ

en: A GSettings schema that should be included
pa: GSettings ਸਕੀਮ, ਜੋ ਸ਼ਾਮਲ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: DIRECTORY
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: The directory where translations are found
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ, ਜਿੱਥੇ ਉਲੱਥੇ ਲੱਭੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ

en: The gettext domain to use for translations
pa: ਉਲੱਥੇ ਲਈ ਵਰਤਣ ਲਈ gettext ਡੋਮੇਨ

en: Overwrite an existing pack
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪੈਕ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ

en: The directory where the pack should be created
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ, ਜਿੱਥੇ ਪੈਕ ਬਣਾਏ ਜਾਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ

en: SOURCE_DIRECTORY
pa: ਸਰੋਤ_ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Create an extension bundle
pa: ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਬੰਡਲ ਬਣਾਓ

en: More than one source directory specified
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਸਰੋਤ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਸੀ

en: Extension “%s” doesn't have preferences
pa: ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ “%s” ਲਈ ਪਸੰਦਾਂ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Failed to open prefs for extension “%s”: %s
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ “%s” ਲਈ ਪਸੰਦ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ: %s

en: Opens extension preferences
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਪਸੰਦਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Reset an extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Cannot uninstall system extensions
pa: ਸਿਸਟਮ ਇਕਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਸਕਦੀਆਂ

en: Failed to uninstall “%s”
pa: “%s” ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: Uninstall an extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Do not print error messages
pa: ਗ਼ਲਤੀ ਸੁਨੇਹੇ ਪਰਿੰਟ ਨਾ ਕਰੋ

en: Path
pa: ਮਾਰਗ

en: Original author
pa: ਅਸਲੀ ਲੇਖਕ

en: Version
pa: ਵਰਜ਼ਨ

en: Enabled
pa: ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: State
pa: ਹਾਲਤ

en: “version” takes no arguments
pa: “version” ਲਈ ਕੋਈ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦਾ

en: Usage:
pa: ਵਰਤੋ:

en: Print version information and exit.
pa: ਵਰਜ਼ਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਛਾਪੋ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: COMMAND
pa: ਕਮਾਂਡ

en: Commands:
pa: ਕਮਾਂਡਾਂ:

en: Print help
pa: ਮਦਦ ਛਾਪੋ

en: Enable extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Disable extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Reset extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Uninstall extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: List extensions
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ

en: Show extension info
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਓ

en: Open extension preferences
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਪਸੰਦਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Create extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਬਣਾਓ

en: Package extension
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਪੈਕੇਜ ਬਣਾਓ

en: Install extension bundle
pa: ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ ਬੰਡਲ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Use “%s” to get detailed help.
pa: ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਮਦਦ ਲੈਣ ਲਈ “%s“ ਵਰਤੋ।

en: Plain
pa: ਤਲ

en: An empty extension
pa: ਖਾਲੀ ਇਕਟੈਨਸ਼ਨ

en: Indicator
pa: ਸੰਕੇਤਕ

en: Add an icon to the top bar
pa: ਸਿਖਰ ਪੱਟੀ ਲਈ ਆਈਕਾਨ ਜੋੜੋ

en: Quick Settings Item
pa: ਫ਼ੌਰੀ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਚੀਜ਼

en: Add an item to quick settings
pa: ਚੀਜ਼ ਫ਼ੌਰੀ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
pa: ਬੰਦ ਹੈ

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
pa[0]: %u ਆਉਟਪੁੱਟ
pa[1]: %u ਆਉਟਪੁੱਟ

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
pa[0]: %u ਇਨਪੁੱਟ
pa[1]: %u ਇਨਪੁੱਟ

en: System Sounds
pa: ਸਿਸਟਮ ਸਾਊਂਡ
