gnome-shell - en to fo translation catalogue (52 entries)

en: System
fo: Skipan

en: Show all apps
fo: Vís øll forrit

en: Switch to application 1
fo: Skift til forrit 1

en: Switch to application 2
fo: Skift til forrit 2

en: Switch to application 3
fo: Skift til forrit 3

en: Switch to application 4
fo: Skift til forrit 4

en: Switch to application 5
fo: Skift til forrit 5

en: Switch to application 6
fo: Skift til forrit 6

en: Switch to application 7
fo: Skift til forrit 7

en: Switch to application 8
fo: Skift til forrit 8

en: Switch to application 9
fo: Skift til forrit 9

en: Open a new instance of application 1
fo: Lat forrit 1 upp í nýggjum vindeyga

en: Open a new instance of application 2
fo: Lat forrit 2 upp í nýggjum vindeyga

en: Open a new instance of application 3
fo: Lat forrit 3 upp í nýggjum vindeyga

en: Open a new instance of application 4
fo: Lat forrit 4 upp í nýggjum vindeyga

en: Open a new instance of application 5
fo: Lat forrit 5 upp í nýggjum vindeyga

en: Open a new instance of application 6
fo: Lat forrit 6 upp í nýggjum vindeyga

en: Open a new instance of application 7
fo: Lat forrit 7 upp í nýggjum vindeyga

en: Open a new instance of application 8
fo: Lat forrit 8 upp í nýggjum vindeyga

en: Open a new instance of application 9
fo: Lat forrit 9 upp í nýggjum vindeyga

en: Limit switcher to current workspace.
fo: Avmarka skiftaran til núverandi arbeiðispláss.

en: Locations
fo: Atsetur

en: Username
fo: Brúkaranavn

en: Login Window
fo: Innritingargluggi

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
fo: Sløkk

note: Translators: A list of keywords that match the power-off action, separated by semicolons
en: power off;poweroff;shutdown;halt;stop
fo: sløkk;steðga;stop

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the restart action in search
en: Restart
fo: Endurbyrja

note: Translators: A list of keywords that match the restart action, separated by semicolons
en: reboot;restart;
fo: endurbyrja;genstart;sløkk;tendra;

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
fo: Læs skíggja

note: Translators: A list of keywords that match the lock screen action, separated by semicolons
en: lock screen
fo: læs skíggja

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
fo: Rita út

note: Translators: A list of keywords that match the logout action, separated by semicolons
en: logout;log out;sign off
fo: rita út;útrita;logout

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
fo: Skift brúkara

note: Translators: A list of keywords that match the switch user action, separated by semicolons
en: switch user
fo: skift brúkara

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the screenshot UI action in search
en: Take a Screenshot
fo: Tak eina skíggjamynd

note: Translators: A list of keywords that match the screenshot UI action, separated by semicolons
en: screenshot;screencast;snip;capture;record
fo: skíggjamynd;screenshot;upptaka

en: Command not found
fo: Bar ikki til at finna stýriboð

note: Replace "Error invoking GLib.shell_parse_argv: " with something nicer
en: Could not parse command:
fo: Bar ikki til at tulka stýriboð:

en: Just now
fo: Júst nú

en: %d minute ago | %d minutes ago
fo[0]: %d minutt síðani
fo[1]: %d minuttir síðani

en: %d hour ago | %d hours ago
fo[0]: %d tími síðani
fo[1]: %d tímar síðani

en: Yesterday
fo: Í gjár

en: %d day ago | %d days ago
fo[0]: %d dag síðani
fo[1]: %d dagar síðani

en: %d week ago | %d weeks ago
fo[0]: %d vika síðani
fo[1]: %d vikur síðani

en: %d month ago | %d months ago
fo[0]: %d mánaði síðani
fo[1]: %d mánaðum síðani

en: %d year ago | %d years ago
fo[0]: %d ár síðani
fo[1]: %d ár síðani

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
fo: Í gjár, %H:%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %-d, %H∶%M
fo: %-d. %B, %H∶%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %-d %Y, %H∶%M
fo: %-d. %B %Y, %H∶%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
fo: Í gjár, %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %-d, %l∶%M %p
fo: %-d. %B, %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %-d %Y, %l∶%M %p
fo: %-d. %B %Y, %l∶%M %p
