gnome-shell - en to pt_BR translation catalogue (729 entries)

en: Launchers
pt_BR: Inicializadores de Aplicativos

en: Activate pinned app 1
pt_BR: Ativar aplicativo fixado 1

en: Activate pinned app 2
pt_BR: Ativar aplicativo fixado 2

en: Activate pinned app 3
pt_BR: Ativar aplicativo fixado 3

en: Activate pinned app 4
pt_BR: Ativar aplicativo fixado 4

en: Activate pinned app 5
pt_BR: Ativar aplicativo fixado 5

en: Activate pinned app 6
pt_BR: Ativar aplicativo fixado 6

en: Activate pinned app 7
pt_BR: Ativar aplicativo fixado 7

en: Activate pinned app 8
pt_BR: Ativar aplicativo fixado 8

en: Activate pinned app 9
pt_BR: Ativar aplicativo fixado 9

en: Open new window of pinned app 1
pt_BR: Abrir nova janela do aplicativo fixado 1

en: Open new window of pinned app 2
pt_BR: Abrir nova janela do aplicativo fixado 2

en: Open new window of pinned app 3
pt_BR: Abrir nova janela do aplicativo fixado 3

en: Open new window of pinned app 4
pt_BR: Abrir nova janela do aplicativo fixado 4

en: Open new window of pinned app 5
pt_BR: Abrir nova janela do aplicativo fixado 5

en: Open new window of pinned app 6
pt_BR: Abrir nova janela do aplicativo fixado 6

en: Open new window of pinned app 7
pt_BR: Abrir nova janela do aplicativo fixado 7

en: Open new window of pinned app 8
pt_BR: Abrir nova janela do aplicativo fixado 8

en: Open new window of pinned app 9
pt_BR: Abrir nova janela do aplicativo fixado 9

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots.
en: Screenshots
pt_BR: Capturas de tela

en: Take a screenshot interactively
pt_BR: Fazer uma captura de tela interativa

en: Take a screenshot
pt_BR: Fazer uma captura de tela

en: Take a screenshot of a window
pt_BR: Fazer uma captura de tela de uma janela

en: Record a screencast interactively
pt_BR: Fazer uma gravação de tela interativa

en: System
pt_BR: Sistema

en: Show the notification list
pt_BR: Mostrar a lista de notificações

en: Open the quick settings menu
pt_BR: Abrir o menu de configurações rápidas

en: Focus the active notification
pt_BR: Focar na notificação ativa

en: Show the overview
pt_BR: Mostrar o panorama

en: Show all apps
pt_BR: Mostrar todos os aplicativos

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
pt_BR: Habilitar ferramentas internas úteis para desenvolvedores e testadores com as teclas Alt-F2

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
pt_BR: Permite acesso a ferramentas internas de depuração e monitoramento usando o diálogo Alt-F2.

en: UUIDs of extensions to enable
pt_BR: UUIDs das extensões a serem habilitadas

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
pt_BR: As extensões do GNOME Shell possuem uma propriedade UUID; esta chave lista as extensões que devem ser carregadas. Qualquer extensão que quiser ser carregada precisa estar nesta lista. Você também pode manipular esta lista com os métodos do DBus EnableExtension e DisableExtensions em org.gnome.Shell.

en: UUIDs of extensions to force disabling
pt_BR: UUIDs das extensões a serem desabilitadas de forma forçada

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be disabled, even if loaded as part of the current mode. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell. This key takes precedence over the “enabled-extensions” setting.
pt_BR: As extensões do GNOME Shell possuem uma propriedade UUID; esta chave lista as extensões que devem ser desabilitadas, mesmo se carregadas pelo modo atual. Você também pode manipular esta lista com os métodos do DBus EnableExtension e DisableExtensions em org.gnome.Shell. Essa chave leva precedência sobre a configuração “enabled-extensions” (extensões habilitadas).

en: Disable user extensions
pt_BR: Desabilitar extensões do usuário

en: Disable all extensions the user has enabled without affecting the “enabled-extension” setting.
pt_BR: Desabilita todas as extensões que o usuário habilitou sem afetar a definição de “enabled-extension” (extensões habilitadas).

en: Allow extension installation
pt_BR: Permitir instalação de extensões

en: Allow users to install extensions in their home folder. If disabled, the InstallRemoteExtension D-Bus method will fail, and extensions are only loaded from system directories on startup. It does not affect extensions that are already loaded, so a change only takes full effect on the next login.
pt_BR: Permite que usuários instalem extensões em seu diretório pessoal. Se desabilitado, o metódo D-Bus InstallRemoteExtension falhará, e extensões serão instaladas só de diretórios do sistema na inicialização do sistema. Isso não afeta extensões que já estão carregadas, e alterações nessa configuração só terão efeito no próximo inicio de sessão.

en: Disables the validation of extension version compatibility
pt_BR: Desabilita a validação de compatibilidade da versão da extensão

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
pt_BR: O GNOME Shell carregará somente extensões que declaram possuir suporte a versão atual do seu sistema. Ao habilitar esta opção, esta verificação será desabilitada e o GNOME Shell tentará carregar todas as extensões sem importar quais versões são suportadas.

en: List of desktop file IDs for favorite applications
pt_BR: Lista dos IDs de arquivo da área de trabalho para os aplicativos favoritos

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
pt_BR: Os aplicativos correspondentes a estes identificadores serão exibidos na área de favoritos.

en: History for command (Alt-F2) dialog
pt_BR: Histórico dos diálogos de comandos (Alt-F2)

note: Translators: looking glass is a debugger and inspector tool, see https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-shell/-/blob/main/docs/looking-glass.md
en: History for the looking glass dialog
pt_BR: Histórico dos diálogos do aplicativo looking glass

en: Always show the “Log Out” action in the system menu
pt_BR: Sempre mostrar a ação “Encerrar seção” no menu do sistema

en: This key overrides the automatic hiding of the “Log out” action in the system menu for logged-in situations where there is a single, local, non-system user and only a single available session type (e.g. GNOME on Wayland).
pt_BR: Esta chave substitui a ocultação automática da ação “Encerrar seção” no menu do sistema para situações de login onde há um único usuário local, não pertencente ao sistema, e apenas um único tipo de sessão disponível (por exemplo, GNOME no Wayland).

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
pt_BR: Opção para lembrar ou não das senhas de sistemas de arquivos criptografados ou remotos

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a “Remember Password” checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
pt_BR: O shell irá pedir uma senha quando um dispositivo criptografado ou um sistema de arquivo remoto for montado. Caso a senha possa ser salva para uso posterior, a caixa de seleção “Lembrar senha” estará presente. Esta chave ajusta o estado padrão da caixa de seleção.

en: The last selected non-default power profile
pt_BR: O último perfil de energia não padrão selecionado

en: Some systems support more than two power profiles. In order to still support toggling between two profiles, this key records the last selected non-default profile.
pt_BR: Alguns sistemas suportam mais de dois perfis de energia. Para ainda oferecer suporte à alternância entre dois perfis, essa chave registra o último perfil não-padrão selecionado.

en: The last version the “Welcome to GNOME” dialog was shown for
pt_BR: A última versão para qual a caixa de diálogo “Bem-vindo ao GNOME” foi exibida

en: This key determines for which version the “Welcome to GNOME” dialog was last shown. An empty string represents the oldest possible version, and a huge number will represent versions that do not exist yet. This huge number can be used to effectively disable the dialog.
pt_BR: Esta chave determina para qual versão a caixa de diálogo “Bem-vindo ao GNOME” foi exibida pela última vez. Um texto vazio representa a versão mais antiga possível, e um número muito grande representa versões que ainda não existem. Um número muito grande pode ser usado para desativar essa caixa de diálogo.

en: Layout of the app picker
pt_BR: Layout do seletor de aplicativo

en: Layout of the app picker. Each entry in the array is a page. Pages are stored in the order they appear in GNOME Shell. Each page contains an “application id” → 'data' pair. Currently, the following values are stored as 'data': • “position”: the position of the application icon in the page
pt_BR: Layout do seletor de aplicativo. Cada entrada na matriz é uma página. As páginas são armazenadas na ordem em que aparecem no GNOME Shell. Cada página contém um par “id do aplicativo” → “dados”. Atualmente, os seguintes valores são armazenados como “dados”: • “posição”: a posição do ícone do aplicativo na página

en: Keybinding to shift between overview states
pt_BR: Atalho de teclado para alternar entre estados de panorama

en: Keybinding to shift between session, window picker and app grid
pt_BR: Atalho de teclado para alternar entre sessão, seletor de janelas e a lista de aplicativos

en: Keybinding to shift between app grid, window picker and session
pt_BR: Atalho de teclado para alternar entre lista de aplicativos, seletor de janelas e sessão

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
pt_BR: Atalho de teclado para abrir a visualização “Mostrar aplicativos”

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
pt_BR: Atalho de teclado para abrir a visualização “Mostrar aplicativos” do panorama de atividades.

en: Keybinding to open the overview
pt_BR: Atalho de teclado para abrir o panorama

en: Keybinding to open the Activities Overview.
pt_BR: Atalho de teclado para abrir o panorama de atividades.

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
pt_BR: Atalho de teclado para habilitar/desabilitar a visibilidade da lista de notificação

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
pt_BR: Atalho de teclado para habilitar/desabilitar a visibilidade da lista de notificação.

en: Keybinding to toggle the quick settings menu
pt_BR: Atalho de teclado para habilitar/desabilitar o menu de configurações rápidas

en: Keybinding to toggle the quick settings menu.
pt_BR: Atalho de teclado para habilitar/desabilitar o menu de configurações rápidas.

en: Keybinding to focus the active notification
pt_BR: Atalho de teclado para focar a notificação ativa

en: Keybinding to focus the active notification.
pt_BR: Atalho de teclado para focar a notificação ativa.

en: Switch to application 1
pt_BR: Alternar para o aplicativo 1

en: Switch to application 2
pt_BR: Alternar para o aplicativo 2

en: Switch to application 3
pt_BR: Alternar para o aplicativo 3

en: Switch to application 4
pt_BR: Alternar para o aplicativo 4

en: Switch to application 5
pt_BR: Alternar para o aplicativo 5

en: Switch to application 6
pt_BR: Alternar para o aplicativo 6

en: Switch to application 7
pt_BR: Alternar para o aplicativo 7

en: Switch to application 8
pt_BR: Alternar para o aplicativo 8

en: Switch to application 9
pt_BR: Alternar para o aplicativo 9

en: Open a new instance of application 1
pt_BR: Abrir uma nova instância do aplicativo 1

en: Open a new instance of application 2
pt_BR: Abrir uma nova instância do aplicativo 2

en: Open a new instance of application 3
pt_BR: Abrir uma nova instância do aplicativo 3

en: Open a new instance of application 4
pt_BR: Abrir uma nova instância do aplicativo 4

en: Open a new instance of application 5
pt_BR: Abrir uma nova instância do aplicativo 5

en: Open a new instance of application 6
pt_BR: Abrir uma nova instância do aplicativo 6

en: Open a new instance of application 7
pt_BR: Abrir uma nova instância do aplicativo 7

en: Open a new instance of application 8
pt_BR: Abrir uma nova instância do aplicativo 8

en: Open a new instance of application 9
pt_BR: Abrir uma nova instância do aplicativo 9

en: Screen brightness up
pt_BR: Aumentar brilho da tela

en: Screen brightness up on current monitor
pt_BR: Aumenta o brilho da tela do monitor atual

en: Screen brightness down
pt_BR: Diminuir brilho da tela

en: Screen brightness down on current monitor
pt_BR: Diminui o brilho da tela no monitor atual

en: Screen brightness cycle
pt_BR: Alternar brilho da tela

en: Screen brightness cycle on current monitor
pt_BR: Alterna o brilho da tela no monitor atual

en: Limit switcher to current workspace.
pt_BR: Limitar o alternador a aplicativos do espaço de trabalho atual.

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
pt_BR: Se verdadeiro, o alternador mostrará somente os aplicativos que possuem janelas no espaço de trabalho atual. Caso contrário, todos os aplicativos serão incluídos.

en: The application icon mode.
pt_BR: Modo dos ícones de aplicação

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are “thumbnail-only” (shows a thumbnail of the window), “app-icon-only” (shows only the application icon) or “both”.
pt_BR: Configura como as janelas são mostradas no alternador. As opções válidas são “thumbnail-only” (mostra uma miniatura da janela), “app-icon-only” (mostra apenas o ícone do aplicativo) ou “both” (ambas).

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
pt_BR: Se verdadeiro, o alternador mostrará somente as janelas do espaço de trabalho atual. Caso contrário, todas as janelas serão mostradas.

en: Locations
pt_BR: Locais

en: The locations to show in world clocks
pt_BR: Os locais a serem mostrados nos relógios mundiais

en: Automatic location
pt_BR: Local automático

en: Whether to fetch the current location or not
pt_BR: Se deve-se obter o local atual ou não

en: Location
pt_BR: Local

en: The location for which to show a forecast
pt_BR: O local para o qual deve-se mostrar a previsão do tempo

note: Keep in sync with subprojects/extensions-app
en: Extensions
pt_BR: Extensões

en: Network Login
pt_BR: Sessão de Rede

en: Utilities
pt_BR: Utilitários

en: Extension Error
pt_BR: Erro de extensão

note: Translators: %s is an extension name
en: Unable to display the settings for “%s”.
pt_BR: Não foi possível exibir as configurações de “%s”.

note: Translators: Link label in the phrase "Information about this problem may be available on the extension website"
en: extension website
pt_BR: site das extensões

note: Translators: %s is "extension website"
en: Information about this problem may be available on the %s.
pt_BR: Informações sobre este problema pode estar disponível no %s.

en: Error Details
pt_BR: Detalhes do erro

en: Copy Error
pt_BR: Copiar erro

en: Screen Time Limit Reached
pt_BR: Limite de tempo de tela alcançado

en: Daily limit for screen time on this device has been reached. Resume tomorrow.
pt_BR: O limite diário para tempo de tela neste dispositivo foi atingido. Continue amanhã.

note: Translators: this is for ignoring a screen time limit for parental controls
en: Ignore
pt_BR: Ignorar

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Password
pt_BR: Senha

en: Choose Session
pt_BR: Escolher sessão

en: Accessibility
pt_BR: Acessibilidade

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a remote session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the remote session or force stop it.
pt_BR: O inicio de sessão remota não foi possível porque já existe uma sessão ativa para %s. Para iniciar uma sessão remota, você necessita primeiro desconectar sua sessão remota atual ou forçar sua parada.

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a remote session is already running for %s. To login, you must log out from the remote session or force stop it.
pt_BR: O inicio de sessão não foi possível porque já existe uma sessão ativa para %s. Para iniciar uma sessão, você necessita primeiro desconectar sua sessão atual ou forçar sua parada.

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a local session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the local session or force stop it.
pt_BR: O inicio de sessão remota não foi possível porque já existe uma sessão local ativa para %s. Para iniciar uma sessão remota, você necessita primeiro desconectar sua sessão local atual ou forçar sua parada.

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a session is already running for %s. To login, you must log out from the session or force stop it.
pt_BR: O inicio de sessão não foi possível porque já existe uma sessão ativa para %s. Para iniciar uma sessão, você necessita primeiro desconectar sua sessão atual ou forçar sua parada.

en: Session Already Running
pt_BR: A sessão já está em execução

en: Force stopping will quit any running apps and processes, and could result in data loss
pt_BR: Uma parada forçada vai fechar todos os aplicativos e processos em execução, e pode resultar em perda de dados

en: Force Stop
pt_BR: Forçar parada

en: Not listed?
pt_BR: Não está na lista?

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
pt_BR: (ex.: usuário ou %s)

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Login Attempt Timed Out
pt_BR: A tentativa de início de seção expirou

en: Login took too long, please try again
pt_BR: O início de seção demorou muito. Tente novamente

en: Login Window
pt_BR: Janela de início de seção

en: Authentication error
pt_BR: Erro de autenticação

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can swipe their finger on the fingerprint reader
en: (or swipe finger across reader)
pt_BR: (ou deslize o dedo pelo leitor de impressão digital)

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can place their finger on the fingerprint reader instead
en: (or place finger on reader)
pt_BR: (ou coloque o dedo no leitor de impressão digital)

en: Break complete sound
pt_BR: Som de pausa concluída

en: %d second | %d seconds
pt_BR[0]: %d segundo
pt_BR[1]: %d segundos

en: %d minute | %d minutes
pt_BR[0]: %d minuto
pt_BR[1]: %d minutos

en: %d hour | %d hours
pt_BR[0]: %d hora
pt_BR[1]: %d horas

en: %d day | %d days
pt_BR[0]: %d dia
pt_BR[1]: %d dias

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It will be time for a break in %s | It will be time for a break in %s
pt_BR[0]: Será hora de uma pausa em %s
pt_BR[1]: Será hora de uma pausa em %s

en: Movement Break Soon
pt_BR: Pausa para os movimentos em breve

en: Eyesight Break Soon
pt_BR: Pausa para a visão em breve

en: Break Soon
pt_BR: Pausa em breve

en: Movement Break in Progress
pt_BR: Pausa para os movimentos em progresso

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue moving around for %s | Continue moving around for %s
pt_BR[0]: Continue se movendo por %s
pt_BR[1]: Continue se movendo por %s

en: Eyesight Break in Progress
pt_BR: Pausa para a visão em progresso

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue looking away for %s | Continue looking away for %s
pt_BR[0]: Continue olhando para outra coisa por %s
pt_BR[1]: Continue olhando para outra coisa por %s

en: Break in Progress
pt_BR: Pausa em progresso

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: %s left in your break | %s left in your break
pt_BR[0]: %s restante da sua pausa
pt_BR[1]: %s restantes da sua pausa

en: Time for a Movement Break
pt_BR: Hora de uma pausa para os movimentos

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the device and move around for %s | Take a break from the device and move around for %s
pt_BR[0]: Faça uma pausa do dispositivo e mova-se por %s
pt_BR[1]: Faça uma pausa do dispositivo e mova-se por %s

en: Time for an Eyesight Break
pt_BR: Hora de uma pausa para a visão

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s | Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s
pt_BR[0]: Faça uma pausa da tela. Olhe para uma distância de pelo menos 6 metros por pelo menos %s
pt_BR[1]: Faça uma pausa da tela. Olhe para uma distância de pelo menos 6 metros por pelo menos %s

en: Time for a Break
pt_BR: Hora de uma pausa

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It’s time to take a break. Get away from the device for %s! | It’s time to take a break. Get away from the device for %s!
pt_BR[0]: É hora de fazer uma pausa. Saia do dispositivo por %s!
pt_BR[1]: É hora de fazer uma pausa. Saia do dispositivo por %s!

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: You were due to take a break %s ago | You were due to take a break %s ago
pt_BR[0]: Você deveria ter feito uma pausa %s atrás
pt_BR[1]: Você deveria ter feito uma pausa %s atrás

en: Break Overdue
pt_BR: Pausa atrasada

en: There is %s remaining in your break | There are %s remaining in your break
pt_BR[0]: %s restante da sua pausa
pt_BR[1]: %s restantes da sua pausa

en: Break Interrupted
pt_BR: Pausa interrompida

note: Translators: As in "Delay the break"
en: Delay
pt_BR: Adiar

note: Translators: As in "Skip the break"
en: Skip
pt_BR: Pular

note: Translators: As in "Take the break"
en: Take
pt_BR: Fazer

note: Translators: This is a notification to warn the user that a screen time break will start shortly.
en: Break in %d second | Break in %d seconds
pt_BR[0]: Pausa em %d segundo
pt_BR[1]: Pausa em %d segundos

en: Brightness
pt_BR: Brilho

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
pt_BR: Desligar

note: Translators: A list of keywords that match the power-off action, separated by semicolons
en: power off;poweroff;shutdown;halt;stop
pt_BR: desligamento;desligar;parar

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the restart action in search
en: Restart
pt_BR: Reiniciar

note: Translators: A list of keywords that match the restart action, separated by semicolons
en: reboot;restart;
pt_BR: reiniciar;reboot;

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
pt_BR: Bloquear tela

note: Translators: A list of keywords that match the lock screen action, separated by semicolons
en: lock screen
pt_BR: tela de bloqueio;protetor de tela

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
pt_BR: Encerrar sessão

note: Translators: A list of keywords that match the logout action, separated by semicolons
en: logout;log out;sign off
pt_BR: encerrar sessão;desconectar;sair;parar

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the suspend action in search
en: Suspend
pt_BR: Suspender

note: Translators: A list of keywords that match the suspend action, separated by semicolons
en: suspend;sleep
pt_BR: suspender;dormir;hibernar

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
pt_BR: Trocar de usuário

note: Translators: A list of keywords that match the switch user action, separated by semicolons
en: switch user
pt_BR: alternar usuário;trocar de usuário

note: Translators: A list of keywords that match the lock orientation action, separated by semicolons
en: lock orientation;unlock orientation;screen;rotation
pt_BR: bloqueio de orientação;desbloqueio de orientação;tela;rotação

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the screenshot UI action in search
en: Take a Screenshot
pt_BR: Captura de tela

note: Translators: A list of keywords that match the screenshot UI action, separated by semicolons
en: screenshot;screencast;snip;capture;record
pt_BR: captura de tela;capturar tela;screencast;recorte;recortar;captura;capturar;gravação;gravar

[ctx: search-result]
en: Unlock Screen Rotation
pt_BR: Desbloquear rotação de tela

[ctx: search-result]
en: Lock Screen Rotation
pt_BR: Bloquear rotação de tela

en: GNOME needs to save screen time data
pt_BR: GNOME precisa salvar dados de tempo de tela

en: Screen Time Limit is almost up
pt_BR: Limite de tempo de tela está quase acabando

en: The computer will lock in %d second. | The computer will lock in %d seconds.
pt_BR[0]: O sistema será bloqueado automaticamente em %d segundo.
pt_BR[1]: O sistema será bloqueado automaticamente em %d segundos.

en: Screen Time Limit in %d Minute | Screen Time Limit in %d Minutes
pt_BR[0]: Limite de tempo de tela em %d minuto
pt_BR[1]: Limite de tempo de tela em %d minutos

en: Your screen time limit is approaching
pt_BR: Seu limite de tempo de tela está se aproximando

en: It’s time to stop using the device
pt_BR: É hora de parar de usar o dispositivo

en: Command not found
pt_BR: Comando não encontrado

en: Execution of “%s” failed:
pt_BR: A execução de “%s” falhou:

en: Just now
pt_BR: Agora mesmo

en: %d minute ago | %d minutes ago
pt_BR[0]: %d minuto atrás
pt_BR[1]: %d minutos atrás

en: %d hour ago | %d hours ago
pt_BR[0]: %d hora atrás
pt_BR[1]: %d horas atrás

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: %d day ago | %d days ago
pt_BR[0]: %d dia atrás
pt_BR[1]: %d dias atrás

en: %d week ago | %d weeks ago
pt_BR[0]: %d semana atrás
pt_BR[1]: %d semanas atrás

en: %d month ago | %d months ago
pt_BR[0]: %d mês atrás
pt_BR[1]: %d meses atrás

en: %d year ago | %d years ago
pt_BR[0]: %d ano atrás
pt_BR[1]: %d anos atrás

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H:%M
pt_BR: Ontem, %H:%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %-d, %H:%M
pt_BR: %-d de %B, %H:%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %-d %Y, %H:%M
pt_BR: %-d de %B de %Y, %H:%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l:%M %p
pt_BR: Ontem, %l:%M %p

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %-d, %l:%M %p
pt_BR: %-d de %B, %l:%M %p

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %-d %Y, %l:%M %p
pt_BR: %-d de %B de %Y, %l:%M %p

en: Your connection seems to be secure
pt_BR: Sua conexão parece ser segura

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
pt_BR: Sua conexão a esse ponto de acesso não é segura. Senhas e outras informações que você inserir nesta página podem ser vistas por pessoas nas proximidades.

en: Hotspot Login
pt_BR: Autenticação ao ponto de acesso

note: No support for non-modal system dialogs, so ignore the option let modal = options['modal'] || true;
en: Deny
pt_BR: Negar

en: Allow
pt_BR: Permitir

en: Unnamed Folder
pt_BR: Pasta sem nome

en: %s has been pinned to the dash.
pt_BR: %s foi adicionado aos seus favoritos.

en: %s has been unpinned from the dash.
pt_BR: %s foi removido dos seus favoritos.

en: Undo
pt_BR: Desfazer

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
pt_BR: Janelas abertas

en: New Window
pt_BR: Nova janela

en: App Details
pt_BR: Detalhes do aplicativo

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Unpin
pt_BR: Remover

en: Pin to Dash
pt_BR: Adicionar aos favoritos

en: Launch Using Integrated Graphics Card
pt_BR: Iniciar usando placa de vídeo integrada

en: Launch Using Discrete Graphics Card
pt_BR: Iniciar usando placa de vídeo dedicada

en: Select Audio Device
pt_BR: Selecione o dispositivo de áudio

en: Sound Settings
pt_BR: Configurações de som

en: Headphones
pt_BR: Fones de ouvido

en: Headset
pt_BR: Fone de ouvido com microfone

en: Microphone
pt_BR: Microfone

en: Change Background…
pt_BR: Alterar o fundo de tela…

en: Display Settings
pt_BR: Configurações de tela

en: Settings
pt_BR: Configurações

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
pt_BR: D

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
pt_BR: S

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
pt_BR: Q

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
pt_BR: Q

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
pt_BR: S

note: * * Translators: The header displaying the month name and the year * number, when this is a month of a different year.  You can * reorder the format specifiers or add other modifications * according to the requirements of your language. * "%OB" is the new format specifier introduced in glibc 2.27, *
en: %OB %Y
pt_BR: %OB de %Y

en: Previous month
pt_BR: Mês anterior

en: Next month
pt_BR: Próximo mês

en: Week %V
pt_BR: Semana %V

en: No Notifications
pt_BR: Nenhuma notificação

en: Clear
pt_BR: Limpar

[ctx: action]
en: Clear all notifications
pt_BR: Limpar todas as notificações

note: Translators: %s is an application name
en: “%s” Is Not Responding
pt_BR: “%s” não está respondendo

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely
pt_BR: Você pode optar por esperar um pouco para ver se o aplicativo continua ou pode forçar para que o aplicativo seja fechado completamente

en: Force Quit
pt_BR: Forçar saída

en: Wait
pt_BR: Esperar

en: External drive connected
pt_BR: Unidade externa conectada

en: External drive disconnected
pt_BR: Unidade externa desconectada

en: Unable to unlock volume
pt_BR: Não foi possível desbloquear o volume

en: The installed udisks version does not support the PIM setting
pt_BR: A versão do udisks instalado não possui suporte à configuração do PIM

note: Translators: %s is the name of a partition on a external drive
en: “%s” connected
pt_BR: “%s” conectado

en: Disk can now be used
pt_BR: O disco pode agora ser usado

en: Open with %s
pt_BR: Abrir com %s

en: Alternatively you can connect by pushing the “WPS” button on your router
pt_BR: Alternativamente, você pode conectar pressionando o botão “WPS” no seu roteador

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Key
pt_BR: Chave

en: Private key password
pt_BR: Senha da chave privada

en: Identity
pt_BR: Identidade

en: Service
pt_BR: Serviço

en: Authentication required
pt_BR: Autenticação necessária

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”
pt_BR: Senhas ou chaves criptografadas são necessárias para acessar a rede sem fio “%s”

en: Wired 802.1X authentication
pt_BR: Autenticação 802.1X com cabo

en: Network name
pt_BR: Nome da rede

en: DSL authentication
pt_BR: Autenticação DSL

en: PIN code required
pt_BR: Código PIN necessario

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
pt_BR: O código PIN é necessário para o dispositivo móvel de banda larga

en: A password is required to connect to “%s”
pt_BR: Uma senha é necessária para se conectar a “%s”

en: VPN password
pt_BR: Senha de VPN

en: Authentication Required
pt_BR: Autenticação necessária

en: Administrator
pt_BR: Administrador

en: Authenticate
pt_BR: Autenticar

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
pt_BR: Desculpe, essa tentativa falhou. Por favor, tente novamente.

en: Windows
pt_BR: Janelas

en: Show Apps
pt_BR: Mostrar aplicativos

note: Translators: this is the name of the dock/favorites area on the bottom of the overview
en: Dash
pt_BR: Favoritos

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the top bar (e.g., * "Tue 9:29 AM").  The string itself should become a full date, e.g., * "February 17 2015".
en: %B %-d %Y
pt_BR: %-d de %B de %Y

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015".
en: %A %B %e %Y
pt_BR: %A, %e de %B de %Y

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on current year
en: %B %-d
pt_BR: %-d de %B

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on different year
en: %B %-d %Y
pt_BR: %-d de %B de %Y

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Tomorrow
pt_BR: Amanhã

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
pt_BR: Dia todo

en: No Events
pt_BR: Nenhum evento

en: Add World Clocks…
pt_BR: Adicionar relógios mundiais…

en: World Clocks
pt_BR: Relógios mundiais

en: Loading…
pt_BR: Carregando…

en: Go Online for Weather Information
pt_BR: Conecte-se à internet para obter as informações meteorológicas

en: Weather Information Unavailable
pt_BR: Informações meteorológicas não disponíveis

en: Weather
pt_BR: Meteorologia

en: Select Weather Location…
pt_BR: Selecionar um local para previsão do tempo…

[ctx: title]
en: Log Out %s
pt_BR: Encerrar sessão de %s

[ctx: title]
en: Log Out
pt_BR: Encerrar sessão

en: %s will be logged out automatically in %d second | %s will be logged out automatically in %d seconds
pt_BR[0]: %s encerrará a sessão automaticamente em %d segundo
pt_BR[1]: %s encerrará a sessão automaticamente em %d segundos

en: You will be logged out automatically in %d second | You will be logged out automatically in %d seconds
pt_BR[0]: Sua sessão será encerrada automaticamente em %d segundo
pt_BR[1]: Sua sessão será encerrada automaticamente em %d segundos

[ctx: button]
en: Log Out
pt_BR: Encerrar sessão

[ctx: title]
en: Power Off
pt_BR: Desligar

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
pt_BR: Instalar atualizações e desligar

en: The system will power off automatically in %d second | The system will power off automatically in %d seconds
pt_BR[0]: O sistema será desligado automaticamente em %d segundo
pt_BR[1]: O sistema será desligado automaticamente em %d segundos

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
pt_BR: Instalar atualizações de software pendentes

[ctx: button]
en: Power Off
pt_BR: Desligar

[ctx: title]
en: Restart
pt_BR: Reiniciar

[ctx: title]
en: Install Updates & Restart
pt_BR: Instalar atualizações e reiniciar

en: The system will restart automatically in %d second | The system will restart automatically in %d seconds
pt_BR[0]: O sistema irá reiniciar automaticamente em %d segundo
pt_BR[1]: O sistema irá reiniciar automaticamente em %d segundos

[ctx: button]
en: Restart
pt_BR: Reiniciar

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
pt_BR: Reiniciar e instalar atualizações

en: The system will automatically restart and install updates in %d second | The system will automatically restart and install updates in %d seconds
pt_BR[0]: O sistema irá reiniciar e instalar atualizações automaticamente em %d segundo
pt_BR[1]: O sistema irá reiniciar e instalar atualizações automaticamente em %d segundos

[ctx: button]
en: Restart & Install
pt_BR: Reiniciar e instalar

[ctx: button]
en: Install & Power Off
pt_BR: Instalar e desligar

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
pt_BR: Desligar após instalação das atualizações

[ctx: title]
en: Restart & Install Upgrade
pt_BR: Reiniciar e instalar atualizações

note: Translators: This is the text displayed for system upgrades in the shut down dialog. First %s gets replaced with the distro name and second %s with the distro version to upgrade to
en: %s %s will be installed after restart. Upgrade installation can take a long time: ensure that you have backed up and that the computer is plugged in.
pt_BR: %s %s será instalado após a reinicialização. A instalação da atualização pode levar um longo tempo: certifique-se de que fez uma cópia de segurança (backup) e que o computador esteja ligado na tomada.

en: Low battery power: please plug in before installing updates
pt_BR: Bateria fraca: conecte na tomada antes de instalar atualizações

en: Some applications are busy or have unsaved work
pt_BR: Alguns aplicativos estão ocupados ou possuem trabalhos não salvos

en: Other users are logged in
pt_BR: Existem outros usuários com sessão aberta

[ctx: button]
en: Boot Options
pt_BR: Opções de inicialização do sistema

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login
en: %s (remote)
pt_BR: %s (remoto)

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Install Extension
pt_BR: Instalar extensão

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
pt_BR: Baixar e instalar “%s” de extensions.gnome.org?

en: Extension Updates Available
pt_BR: Atualizações de extensões disponíveis

en: Extension updates are ready to be installed
pt_BR: Atualizações de extensões estão prontas para serem instaladas

en: Allow inhibiting shortcuts
pt_BR: Permitir inibir atalhos

note: Translators: %s is an application name like "Settings"
en: The app %s wants to inhibit shortcuts
pt_BR: O aplicativo %s deseja inibir atalhos

en: An app wants to inhibit shortcuts
pt_BR: Um aplicativo deseja inibir atalhos

note: Translators: %s is a keyboard shortcut like "Super+x"
en: You can restore shortcuts by pressing %s
pt_BR: Você pode restaurar os atalhos pressionando %s

en: Slow Keys Turned On
pt_BR: Teclas lentas ligadas

en: Slow Keys Turned Off
pt_BR: Teclas lentas desligadas

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
pt_BR: Você acabou de manter a tecla Shift pressionada durante 8 segundos. Este é o atalho para o recurso de teclas lentas, que afeta a forma como o seu teclado opera.

en: Sticky Keys Turned On
pt_BR: Teclas de aderência ligadas

en: Sticky Keys Turned Off
pt_BR: Teclas de aderência desligadas

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
pt_BR: Você acabou de pressionar a tecla Shift por 5 vezes de uma vez. Este é o atalho para o recurso de teclas de aderência, que afeta a forma como o seu teclado opera.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
pt_BR: Você acabou de pressionar duas teclas de uma vez, ou pressionou 5 vezes seguidas a tecla Shift. Isto desliga o recurso de teclas de aderência, que afeta a forma como o seu teclado opera.

en: Leave On
pt_BR: Deixar ativo

en: Turn On
pt_BR: Ativar

en: Turn Off
pt_BR: Desativar

en: Leave Off
pt_BR: Deixar desativado

en: Keyboard Settings
pt_BR: Configurações de teclado

en: No extensions installed
pt_BR: Nenhuma extensão instalada

note: Translators: argument is an extension UUID.
en: %s has not emitted any errors
pt_BR: %s não gerou erros

en: Hide Errors
pt_BR: Ocultar erros

en: Show Errors
pt_BR: Exibir erros

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: Error
pt_BR: Erro

en: Out of date
pt_BR: Expirado

en: Downloading
pt_BR: Baixando

en: Deactivating
pt_BR: Desativando

en: Activating
pt_BR: Ativando

en: View Source
pt_BR: Ver fonte

en: Web Page
pt_BR: Página web

en: System was put in unsafe mode
pt_BR: O sistema foi colocado em modo inseguro

en: Apps now have unrestricted access
pt_BR: Os aplicativos agora têm acesso irrestrito

en: Logged in as a privileged user
pt_BR: Sessão aberta como um usuário privilegiado

en: Running a session as a privileged user should be avoided for security reasons. If possible, you should log in as a normal user.
pt_BR: Usar uma sessão como um usuário privilegiado deve ser evitado por motivos de segurança. Se possível, você deve abrir uma sessão como um usuário normal.

en: Screen Lock disabled
pt_BR: Bloqueio de tela desabilitado

en: Screen Locking requires the GNOME display manager
pt_BR: O bloqueio de tela requer o gerenciador de janelas do GNOME

note: Translators: this is the string displayed in the header when a message source doesn't have a name
en: Unknown App
pt_BR: Aplicativo desconhecido

en: Notification sound
pt_BR: Som de notificação

en: Unknown artist
pt_BR: Artista desconhecido

en: Unknown title
pt_BR: Título desconhecido

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search
pt_BR: Digite para pesquisar

en: Apps
pt_BR: Aplicativos

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
pt_BR: Panorama

en: New shortcut…
pt_BR: Novo atalho…

en: App defined
pt_BR: Aplicativo definido

en: Show on-screen help
pt_BR: Mostrar ajuda na tela

en: Switch monitor
pt_BR: Trocar monitor

en: Assign keystroke
pt_BR: Atribuir atalho

en: Done
pt_BR: Concluído

en: Edit…
pt_BR: Editar…

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Press a button to configure
pt_BR: Pressione um botão para configurar

en: Press Esc to exit
pt_BR: Pressione Esc para sair

en: Press any key to exit
pt_BR: Pressione qualquer tecla para sair

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
pt_BR: Atividades

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
pt_BR: Sistema

en: Top Bar
pt_BR: Barra superior

en: Open menu
pt_BR: Abrir menu

en: Run a Command
pt_BR: Executar um comando

en: Press ESC to close
pt_BR: Pressione Esc para fechar

en: GNOME needs to lock the screen
pt_BR: GNOME precisa bloquear a tela

note: Translators: notification source name for screenshots and recordings.
en: Screen Capture
pt_BR: Captura de tela

en: Selection
pt_BR: Seleção

en: Area Selection
pt_BR: Seleção de área

en: Screen
pt_BR: Tela

en: Screen Selection
pt_BR: Seleção de tela

en: Window
pt_BR: Janela

en: Window Selection
pt_BR: Seleção de janela

en: Take Screenshot
pt_BR: Fazer captura de tela

en: Record Screen
pt_BR: Gravar tela

note: Translators: since this string refers to an action, it needs to be phrased as a verb.
en: Capture
pt_BR: Capturar

en: Show Pointer
pt_BR: Mostrar cursor

note: Translators: this is the folder where recorded screencasts are stored.
en: Screencasts
pt_BR: Gravações de tela

note: Translators: this is a filename used for screencast * recording, where "%d" and "%t" date and time, e.g. * "Screencast From 07-17-2013 10:00:46 PM"
en: Screencast From %d %t
pt_BR: Gravação de tela de %d %t

note: Translators: notification title.
en: Screencast recorded
pt_BR: Gravação de tela registrada

note: Translators: notification title.
en: Screencast failed to start
pt_BR: Falha ao iniciar a gravação da tela

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended: Out of disk space
pt_BR: Gravação de tela encerrada: sem espaço em disco

note: We can encourage user to try again on service crashes since the recorder will auto-blocklist the pipeline that crashed. Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly, please try again
pt_BR: A gravação de tela terminou inesperadamente. Tente novamente

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly
pt_BR: A gravação de tela foi finalizada inesperadamente

note: Translators: notification body when a screencast was recorded.
en: Click here to view the video
pt_BR: Clique aqui para ver o vídeo

note: Translators: button on the screencast notification. Translators: button on the screenshot notification.
en: Show in Files
pt_BR: Mostrar em Arquivos

note: Translators: this is the name of the file that the screenshot is saved to. The placeholder is a timestamp, e.g. "2017-05-21 12-24-03".
en: Screenshot From %s
pt_BR: Captura de tela de %s

note: Translators: notification title.
en: Screenshot captured
pt_BR: Captura de tela obtida

note: Translators: notification body when a screenshot was captured.
en: You can paste the image from the clipboard
pt_BR: Você pode colar a imagem a partir da área de transferência

en: Screenshot taken
pt_BR: Captura de tela obtida

en: Searching
pt_BR: Pesquisando

en: No results
pt_BR: Nenhum resultado

en: %d more | %d more
pt_BR[0]: %d mais
pt_BR[1]: %d mais

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Show Text
pt_BR: Mostrar texto

en: Hide Text
pt_BR: Ocultar texto

en: Caps lock is on
pt_BR: Caps lock está ligado

en: Hidden Volume
pt_BR: Volume oculto

en: Windows System Volume
pt_BR: Volume de sistema Windows

en: Uses Keyfiles
pt_BR: Usa arquivos de chave

note: Translators: %s is the Disks application
en: To unlock a volume that uses keyfiles, use the <i>%s</i> utility instead
pt_BR: Para desbloquear um volume que usa arquivos de chave, use o utilitário <i>%s</i>

en: You need an external utility like <i>Disks</i> to unlock a volume that uses keyfiles
pt_BR: Você precisa de um utilitário externo como <i>Discos</i> para desbloquear um volume que usa arquivos-chave

en: PIM Number
pt_BR: Insira um número PIM

en: Remember Password
pt_BR: Lembrar senha

en: Unlock
pt_BR: Desbloquear

note: Translators: %s is the Disks application
en: Open %s
pt_BR: Abrir o %s

en: The PIM must be a number or empty
pt_BR: O PIM deve ser um número ou vazio

en: High Contrast
pt_BR: Alto contraste

en: Zoom
pt_BR: Ampliador

en: Screen Reader
pt_BR: Leitor de tela

en: Screen Keyboard
pt_BR: Teclado na tela

en: Visual Alerts
pt_BR: Alertas visuais

en: Sticky Keys
pt_BR: Teclas de aderência

en: Slow Keys
pt_BR: Teclas lentas

en: Bounce Keys
pt_BR: Teclas de repercussão

en: Mouse Keys
pt_BR: Teclas do mouse

en: Accessibility Settings
pt_BR: Configurações de acessibilidade

en: Large Text
pt_BR: Texto grande

en: Auto Rotate
pt_BR: Rotação automática

[ctx: title]
en: Background Apps
pt_BR: Aplicativos em segundo plano

en: Apps known to be running without a window
pt_BR: Aplicativos conhecidos por serem executados sem uma janela

en: App Settings
pt_BR: Configurações do aplicativo

en: No Background Apps
pt_BR: Sem aplicativos em segundo plano

en: %d Background App | %d Background Apps
pt_BR[0]: %d aplicativo em segundo plano
pt_BR[1]: %d aplicativos em segundo plano

en: Keyboard Brightness
pt_BR: Brilho do teclado

en: Off
pt_BR: Desligado

en: Low
pt_BR: Baixo

en: High
pt_BR: Alto

en: Keyboard
pt_BR: Teclado

en: Open keyboard brightness menu
pt_BR: Abrir menu de brilho do teclado

en: Disconnect
pt_BR: Desconectar

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Disconnect %s
pt_BR: Desconectar %s

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Connect to %s
pt_BR: Conectar a %s

en: Open Bluetooth menu
pt_BR: Abrir menu de Bluetooth

en: Bluetooth Settings
pt_BR: Configurações de Bluetooth

en: No available or connected devices
pt_BR: Nenhum dispositivo disponível ou conectado

en: Turn on Bluetooth to connect to devices
pt_BR: Ative o Bluetooth para se conectar a dispositivos

note: Translators: This is the number of connected bluetooth devices
en: %d Connected | %d Connected
pt_BR[0]: %d conectado
pt_BR[1]: %d conectados

en: Open brightness menu
pt_BR: Abrir menu de brilho

en: Dark Style
pt_BR: Estilo escuro

en: Do Not Disturb
pt_BR: Não perturbe

en: Single Click
pt_BR: Clique único

en: Double Click
pt_BR: Clique duplo

en: Drag
pt_BR: Arrastar

en: Secondary Click
pt_BR: Clique secundário

en: Dwell Click
pt_BR: Clique de permanência

en: Show Keyboard Layout
pt_BR: Exibir leiaute de teclado

en: Allow location access
pt_BR: Permitir acesso a sua localização

note: Translators: %s is an application name
en: The app %s wants to access your location
pt_BR: O aplicativo %s deseja acesso a sua localização

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings
pt_BR: Acesso a localização pode ser alterado a qualquer momento nas configurações de privacidade

en: Deny Access
pt_BR: Negar acesso

en: Grant Access
pt_BR: Conceder acesso

en: <unknown>
pt_BR: <desconhecido>

en: Secure
pt_BR: Seguro

en: Not secure
pt_BR: Não seguro

en: Signal strength %s%%
pt_BR: Força do sinal %s%%

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hotspot
pt_BR: Ponto de acesso %s

en: %d connected | %d connected
pt_BR[0]: %d conectado
pt_BR[1]: %d conectados

en: Open VPN menu
pt_BR: Abrir menu de VPN

en: VPN Settings
pt_BR: Configurações de VPN

en: Open Wi–Fi menu
pt_BR: Abrir menu de Wi-Fi

en: All Networks
pt_BR: Todas as redes

en: Wired Connections
pt_BR: Conexões cabeadas

en: Open wired connections menu
pt_BR: Abrir menu de conexões cabeadas

en: Wired Settings
pt_BR: Configurações da rede cabeada

en: Bluetooth Tethers
pt_BR: Ancoragem Bluetooth

en: Open Bluetooth tethers menu
pt_BR: Abrir menu de ancoragem Bluetooth

note: Translators: "Tether" from "Bluetooth Tether"
en: Tether
pt_BR: Ancoragem

en: Mobile Connections
pt_BR: Conexões móveis

en: Open mobile connections menu
pt_BR: Abrir menu de conexões móveis

en: Mobile Broadband Settings
pt_BR: Configurações de banda larga móvel

note: Translators: "Mobile" from "Mobile Broadband"
en: Mobile
pt_BR: Móvel

en: Sign in to Network
pt_BR: Entrar na rede

en: Connection failed
pt_BR: Falha de conexão

en: Activation of network connection failed
pt_BR: Falha ao ativar a conexão da rede

en: Night Light
pt_BR: Luz noturna

[ctx: Power profile]
en: Performance
pt_BR: Desempenho

[ctx: Power profile]
en: Balanced
pt_BR: Balanceado

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
pt_BR: Economia de energia

[ctx: Power profile]
en: Custom
pt_BR: Personalizado

[ctx: Quick settings button title]
en: Power Mode
pt_BR: Modo de energia

en: Open power profiles menu
pt_BR: Abrir menu de perfis de energia

[ctx: Quick settings menu header]
en: Power Mode
pt_BR: Modo de energia

en: Power Settings
pt_BR: Configurações de energia

en: Stop Screencast
pt_BR: Parar gravação de tela

en: Stop Screen Sharing
pt_BR: Parar o compartilhamento de tela

en: Airplane Mode
pt_BR: Modo avião

en: Power Off Menu
pt_BR: Menu de Desligar

en: Suspend
pt_BR: Suspender

en: Restart…
pt_BR: Reiniciar…

en: Power Off…
pt_BR: Desligar…

en: Log Out…
pt_BR: Encerrar sessão…

en: Switch User…
pt_BR: Trocar de usuário…

[ctx: action]
en: Lock Screen
pt_BR: Bloquear tela

en: Unknown Thunderbolt device
pt_BR: Dispositivo Thunderbolt desconhecido

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
pt_BR: Um novo dispositivo foi detectado enquanto você estava ausente. Por gentileza, desconecte e reconecte o dispositivo para usá-lo.

en: Unauthorized Thunderbolt device
pt_BR: Dispositivo Thunderbolt não autorizado

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator
pt_BR: Um novo dispositivo foi detectado e precisa ser autorizado por um administrador

en: Thunderbolt authorization error
pt_BR: Erro de autorização de thunderbolt

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
pt_BR: Não foi possível autorizar o dispositivo Thunderbolt: %s

en: Volume changed
pt_BR: Volume alterado

en: Unmute
pt_BR: Ativar áudio

en: Mute
pt_BR: Sem áudio

en: Sound Output
pt_BR: Saída de som

en: Open sound output menu
pt_BR: Abrir menu de saída de som

en: Sound Input
pt_BR: Entrada de som

en: Open sound input menu
pt_BR: Abrir menu de entrada de som

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
pt_BR: Espelhar

note: Translators: this is for the desktop spanning displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Join Displays
pt_BR: Juntar telas

note: Translators: this is for using only external displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
pt_BR: Externa apenas

note: Translators: this is for using only the laptop display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Built-in Only
pt_BR: Interna apenas

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A %B %-d
pt_BR: %A, %-d de %B

en: Swipe up to unlock
pt_BR: Deslize para desbloquear

en: Click or press a key to unlock
pt_BR: Clique ou pressione uma tecla para desbloquear

en: Unlock Window
pt_BR: Desbloquear janela

en: Log in as another user
pt_BR: Iniciar sessão como outro usuário

en: Welcome to %s
pt_BR: Bem-vindo ao %s

en: If you want to learn your way around, check out the tour
pt_BR: Se você quiser se familiarizar, confira o tour

en: Take Tour
pt_BR: Fazer tour

en: “%s” is ready
pt_BR: “%s” está pronto

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
pt_BR: Manter essas configurações da tela?

en: Revert Settings
pt_BR: Reverter configurações

en: Keep Changes
pt_BR: Manter alterações

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
pt_BR[0]: Alterações nas configurações serão revertidas em %d segundo
pt_BR[1]: Alterações nas configurações serão revertidas em %d segundos

[ctx: window-menu]
note: Translators: entry in the window right click menu.
en: Take Screenshot
pt_BR: Fazer captura de tela

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Maximize
pt_BR: Maximizar

en: Move
pt_BR: Mover

en: Resize
pt_BR: Redimensionar

en: Always on Top
pt_BR: Sempre na frente das outras janelas

en: Always on Visible Workspace
pt_BR: Sempre na área de trabalho visível

en: Move to Workspace Left
pt_BR: Mover para a área de trabalho à esquerda

en: Move to Workspace Right
pt_BR: Mover para a área de trabalho à direita

en: Move to Workspace Up
pt_BR: Mover para a área de trabalho acima

en: Move to Workspace Down
pt_BR: Mover para a área de trabalho abaixo

en: Move to Monitor Up
pt_BR: Mover para o monitor acima

en: Move to Monitor Down
pt_BR: Mover para o monitor abaixo

en: Move to Monitor Left
pt_BR: Mover para o monitor à esquerda

en: Move to Monitor Right
pt_BR: Mover para o monitor à direita

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Print version
pt_BR: Exibe a versão

en: Mode used by GDM for login screen
pt_BR: Modo usado pelo GDM para a tela de início de sessão

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
pt_BR: Utilizar um modo específico, ex.: “gdm” para a tela de início de sessão

en: List possible modes
pt_BR: Listar modos possíveis

en: Force animations to be enabled
pt_BR: Forçar animações a serem ativadas

[ctx: program]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Failed to launch “%s”
pt_BR: Erro ao iniciar “%s”

en: Passwords do not match
pt_BR: As senhas não coincidem

en: Password cannot be blank
pt_BR: A senha não pode estar em branco

en: Authentication dialog was dismissed by the user
pt_BR: O diálogo de autenticação foi descartado pelo usuário

en: Icon '%s' not present in theme %s
pt_BR: Ícone '%s' não existe no tema %s

en: Failed to load icon
pt_BR: Falha ao carregar o ícone

en: Manage your GNOME Extensions
pt_BR: Gerencie suas extensões do GNOME

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

en: GNOME Extensions handles updating extensions, configuring extension preferences and removing or disabling unwanted extensions.
pt_BR: Extensões do GNOME lida com a atualização, configuração e preferências das extensões, e também remove ou desabilita as extensões indesejadas.

en: Main Window
pt_BR: Janela principal

en: Available Updates
pt_BR: Atualizações disponíveis

en: Search View
pt_BR: Visualização da pesquisa

en: Configure GNOME Shell Extensions
pt_BR: Configure as extensões do GNOME Shell

en: The installed version of this extension (%s) is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
pt_BR: A versão instalada desta extensão (%s) é incompatível com a versão atual do GNOME (%s). A extensão foi desativada.

en: The installed version of this extension is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
pt_BR: A versão instalada desta extensão é incompatível com a versão atual do GNOME (%s). A extensão foi desativada.

en: An error has occurred in this extension. This could cause issues elsewhere in the system. It is recommended to turn the extension off until the error is resolved.
pt_BR: Um erro ocorreu com essa extensão. Isso pode gerar erros em outras partes do sistema. Se recomenda que a extensão seja desabilitada até que esse erro seja corrigido.

note: translators: Details for an extension error
en: Error details:
pt_BR: Detalhes do erro:

en: Version %s
pt_BR: Versão %s

en: Remove “%s”?
pt_BR: Remover “%s”?

en: If you remove the extension, you need to return to download it if you want to enable it again
pt_BR: Se você remover a extensão, você precisa voltar a baixá-la se você quiser habilitá-la novamente

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Remove
pt_BR: _Remover

en: %d extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
pt_BR[0]: %d extensão será atualizada no próximo inicio de sessão.
pt_BR[1]: %d extensões serão atualizadas no próximo inicio de sessão.

en: Updates Details
pt_BR: Detalhes das atualizações

en: A new version of this extension is ready and will be loaded on next login.
pt_BR: Uma nova versão desta extensão está pronta e será carregada no próximo início de seção.

en: Extension Details
pt_BR: Detalhes da extensão

en: _Website
pt_BR: _Site

en: _Settings
pt_BR: Configuraçõe_s

en: _Remove…
pt_BR: _Remover…

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: About Extensions
pt_BR: Sobre as Extensões

en: Main Menu
pt_BR: Menu Principal

en: Search extensions
pt_BR: Busque por extensões

en: _Log Out…
pt_BR: _Encerrar sessão…

en: _Extensions
pt_BR: Extensões

en: More Information
pt_BR: Mais informações

en: Extensions can cause performance and stability issues. It is recommended to disable all extensions if you experience problems with your system.
pt_BR: As extensões podem causar problemas de desempenho e estabilidade. É recomendado desabilitar todas as extensões se você tiver problemas com seu sistema.

en: User Extensions
pt_BR: Extensões do usuário

en: System Extensions
pt_BR: Extensões do sistema

en: Search Results
pt_BR: Resultados da pesquisa

en: No Results Found
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

en: Try a different search
pt_BR: Tente uma pesquisa diferente

en: No Installed Extensions
pt_BR: Nenhuma extensão instalada

en: To find and add extensions, visit <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
pt_BR: Para encontrar e adicionar extensões, visite <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.

en: Something’s gone wrong
pt_BR: Algo deu errado

en: We’re very sorry, but it was not possible to get the list of installed extensions. Make sure you are logged into GNOME and try again.
pt_BR: Sentimos muito, mas não foi possível obter a lista de extensões instaladas. Certifique-se de estar em uma sessão do GNOME e tente novamente.

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
pt_BR: Abre menu

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Search
pt_BR: Alterna pesquisa

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pt_BR: Exibe atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt_BR: Sai

note: Translators: a file path to an extension directory
en: The new extension was successfully created in %s.
pt_BR: A nova extensão foi criada com sucesso em %s.

en: Name should be a very short (ideally descriptive) string.
    Examples are: %s
pt_BR: O nome deve ser um texto muito curto (de preferência descritiva).
    Exemplos são: %s

en: Name
pt_BR: Nome

en: Description is a single-sentence explanation of what your extension does.
    Examples are: %s
pt_BR: Descrição é uma única frase explicando o que sua extensão faz.
    Exemplos são: %s

en: Description
pt_BR: Descrição

en: UUID is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (clicktofocus@janedoe.example.com)
pt_BR: UUID é um identificador global único para sua extensão.
    Deve estar no formato de um endereço de e-mail (cliqueparafoco@janedoe.example.com)

en: Choose one of the available templates:
pt_BR: Escolha um dos modelos disponíveis:

en: Template
pt_BR: Modelo

en: The unique identifier of the new extension
pt_BR: O identificador único para a nova extensão

en: NAME
pt_BR: NOME

en: The user-visible name of the new extension
pt_BR: O nome da nova extensão como será visto pelo usuário

en: DESCRIPTION
pt_BR: DESCRIÇÃO

en: A short description of what the extension does
pt_BR: Uma descrição curta do que a extensão faz

en: DOMAIN
pt_BR: DOMÍNIO

en: The gettext domain used by the extension
pt_BR: O domínio gettext usado pela extensão

en: SCHEMA
pt_BR: ESQUEMA

en: The GSettings schema used by the extension
pt_BR: O esquema GSettings usado pela extensão

en: TEMPLATE
pt_BR: MODELO

en: The template to use for the new extension
pt_BR: O modelo a ser usado para a nova extensão

en: Include prefs.js template
pt_BR: Incluir modelo de prefs.js

en: Enter extension information interactively
pt_BR: Insira as informações da extensão interativamente

en: Create a new extension
pt_BR: Cria uma nova extensão

en: Unknown arguments
pt_BR: Argumentos desconhecidos

en: UUID, name and description are required
pt_BR: UUID, nome e descrição são necessários

en: Extension “%s” does not exist
pt_BR: A extensão “%s” não existe

en: Disable an extension
pt_BR: Desabilita uma extensão

en: No UUID given
pt_BR: Nenhuma UUID fornecido

en: More than one UUID given
pt_BR: Mais de um UUID fornecido

en: Enable an extension
pt_BR: Habilita uma extensão

en: Failed to connect to GNOME Shell
pt_BR: Falha ao conectar ao GNOME Shell

en: Extension “%s” doesn't exist
pt_BR: A extensão “%s” não existe

en: Show extensions info
pt_BR: Mostra informações da extensão

en: Overwrite an existing extension
pt_BR: Sobrescreve uma extensão existente

en: Print extension UUID on success
pt_BR: Exibe a UUID da extensão em caso de sucesso

en: EXTENSION_BUNDLE
pt_BR: PACOTE_EXTENSÃO

en: Install an extension bundle
pt_BR: Instala um pacote de extensão

en: No extension bundle specified
pt_BR: Nenhum pacote de extensão especificado

en: More than one extension bundle specified
pt_BR: Mais de um pacote de extensão especificado

en: Show user-installed extensions
pt_BR: Mostra extensões instaladas pelo usuário

en: Show system-installed extensions
pt_BR: Mostra extensões instaladas pelo sistema

en: Show enabled extensions
pt_BR: Mostra extensões habilitadas

en: Show disabled extensions
pt_BR: Mostra extensões desabilitadas

en: Show extensions in active state
pt_BR: Mostra extensões em estado ativo

en: Show extensions in inactive state
pt_BR: Mostra extensões em estado inativo

en: Show extensions with preferences
pt_BR: Mostra extensões com preferências

en: Show extensions with updates
pt_BR: Mostra extensões com atualizações

en: Print extension details
pt_BR: Mostra detalhes da extensão

en: List installed extensions
pt_BR: Lista extensões instaladas

en: FILE
pt_BR: ARQUIVO

en: Additional source to include in the bundle
pt_BR: Fontes adicionais para incluir no pacote

en: A GSettings schema that should be included
pt_BR: O esquema de GSettings que deve ser incluído

en: DIRECTORY
pt_BR: DIRETÓRIO

en: The directory where translations are found
pt_BR: O diretório onde as traduções são encontradas

en: The gettext domain to use for translations
pt_BR: O domínio gettext para usar para as traduções

en: Overwrite an existing pack
pt_BR: Sobrescreve um pacote existente

en: The directory where the pack should be created
pt_BR: O diretório onde o pacote deve ser criado

en: SOURCE_DIRECTORY
pt_BR: DIRETÓRIO_FONTE

en: Create an extension bundle
pt_BR: Cria um pacote de extensão

en: More than one source directory specified
pt_BR: Mais de um diretório fonte especificado

en: Extension “%s” doesn't have preferences
pt_BR: A extensão “%s” não tem preferências

en: Failed to open prefs for extension “%s”: %s
pt_BR: Falha ao abrir as preferências para a extensão “%s”: %s

en: Opens extension preferences
pt_BR: Abre preferências da extensão

en: Reset an extension
pt_BR: Redefine uma extensão

en: Cannot uninstall system extensions
pt_BR: Não é possível desinstalar a extensões do sistema

en: Failed to uninstall “%s”
pt_BR: Falha ao desinstalar “%s”

en: Uninstall an extension
pt_BR: Desinstala uma extensão

en: Login to extensions.gnome.org
pt_BR: Autenticação no extensions.gnome.org

en: Warning! Password will be echoed
pt_BR: Aviso! A senha será exibida

en: USERNAME
pt_BR: NOME DE USUÁRIO

en: Username to log into https://extensions.gnome.org
pt_BR: Nome de usuário para se autenticar em https://extensions.gnome.org

en: PASSWORD
pt_BR: SENHA

en: Password to log into https://extensions.gnome.org
pt_BR: Senha para se autenticar em https://extensions.gnome.org

en: Read https://extensions.gnome.org password from file, use "-" for stdin
pt_BR: Lê a senha de https://extensions.gnome.org a partir do arquivo, use "-" para stdin

en: Accept the terms of service at https://extensions.gnome.org/upload/
pt_BR: Aceita os termos de serviço em https://extensions.gnome.org/upload/

en: FILE…
pt_BR: ARQUIVO…

en: Upload new extension versions
pt_BR: A novas versões de extensão

en: Only one of --password and --password-file can be used
pt_BR: Apenas uma senha ou arquivo de senha pode ser usado

en: You must accept the terms of service to upload extensions
pt_BR: Você deve aceitar os termos de serviço para enviar as extensões

en: No files given
pt_BR: Nenhuma arquivo fornecido

en: Do not print error messages
pt_BR: Não exibe mensagens de erro

en: Path
pt_BR: Caminho

en: Original author
pt_BR: Autor original

en: Version
pt_BR: Versão

en: Enabled
pt_BR: Habilitada

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: State
pt_BR: Estado

en: “version” takes no arguments
pt_BR: “version” não aceita argumentos

en: Usage:
pt_BR: Uso:

en: Print version information and exit.
pt_BR: Exibe as informações da versão e sai.

en: COMMAND
pt_BR: COMANDO

en: Commands:
pt_BR: Comandos:

en: Print help
pt_BR: Exibe ajuda

en: Enable extension
pt_BR: Habilita extensão

en: Disable extension
pt_BR: Desabilita extensão

en: Reset extension
pt_BR: Redefine extensão

en: Uninstall extension
pt_BR: Desinstala extensão

en: List extensions
pt_BR: Lista extensões

en: Show extension info
pt_BR: Mostra informações de extensão

en: Open extension preferences
pt_BR: Abre preferências de extensão

en: Create extension
pt_BR: Cria extensão

en: Package extension
pt_BR: Empacota extensão

en: Install extension bundle
pt_BR: Instala pacote de extensão

en: Use “%s” to get detailed help.
pt_BR: Use “%s” para obter ajuda detalhada.

en: Plain
pt_BR: Em branco

en: An empty extension
pt_BR: Uma extensão vazia

en: Indicator
pt_BR: Indicador

en: Add an icon to the top bar
pt_BR: Adiciona um ícone à barra superior

en: Quick Settings Item
pt_BR: Item de configurações rápidas

en: Add an item to quick settings
pt_BR: Adicione um item às configurações rápidas

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
pt_BR[0]: %u saída
pt_BR[1]: %u saídas

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
pt_BR[0]: %u entrada
pt_BR[1]: %u entradas

en: System Sounds
pt_BR: Sons do sistema
