gnome-shell master - en to fa translation catalogue (732 entries)

en: Launchers
fa: اجراگرها

en: Activate pinned app 1
fa: فعّال‌سازی کارهٔ سنجاق شدهٔ ۱

en: Activate pinned app 2
fa: فعّال‌سازی کارهٔ سنجاق شدهٔ ۲

en: Activate pinned app 3
fa: فعّال‌سازی کارهٔ سنجاق شدهٔ ۳

en: Activate pinned app 4
fa: فعّال‌سازی کارهٔ سنجاق شدهٔ ۴

en: Activate pinned app 5
fa: فعّال‌سازی کارهٔ سنجاق شدهٔ ۵

en: Activate pinned app 6
fa: فعّال‌سازی کارهٔ سنجاق شدهٔ ۶

en: Activate pinned app 7
fa: فعّال‌سازی کارهٔ سنجاق شدهٔ ۷

en: Activate pinned app 8
fa: فعّال‌سازی کارهٔ سنجاق شدهٔ ۸

en: Activate pinned app 9
fa: فعّال‌سازی کارهٔ سنجاق شدهٔ ۹

en: Open new window of pinned app 1
fa: گشودن پنجره‌ای جدید از کارهٔ سنجاق شدهٔ ۱

en: Open new window of pinned app 2
fa: گشودن پنجره‌ای جدید از کارهٔ سنجاق شدهٔ ۲

en: Open new window of pinned app 3
fa: گشودن پنجره‌ای جدید از کارهٔ سنجاق شدهٔ ۳

en: Open new window of pinned app 4
fa: گشودن پنجره‌ای جدید از کارهٔ سنجاق شدهٔ ۴

en: Open new window of pinned app 5
fa: گشودن پنجره‌ای جدید از کارهٔ سنجاق شدهٔ ۵

en: Open new window of pinned app 6
fa: گشودن پنجره‌ای جدید از کارهٔ سنجاق شدهٔ ۶

en: Open new window of pinned app 7
fa: گشودن پنجره‌ای جدید از کارهٔ سنجاق شدهٔ ۷

en: Open new window of pinned app 8
fa: گشودن پنجره‌ای جدید از کارهٔ سنجاق شدهٔ ۸

en: Open new window of pinned app 9
fa: گشودن پنجره‌ای جدید از کارهٔ سنجاق شدهٔ ۹

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots.
en: Screenshots
fa: نماگرفت‌ها

en: Take a screenshot interactively
fa: گرفتن کنش‌پذیر یم نماگرفت

en: Take a screenshot
fa: گرفتن یک نماگرفت

en: Take a screenshot of a window
fa: گرفتن نماگرفتی از یک پنچره

en: Record a screencast interactively
fa: ضبط کنش‌پذیر صفحه

en: System
fa: سامانه

en: Show the notification list
fa: نمایش سیاههٔ آگاهی‌ها

en: Open the quick settings menu
fa: گشودن فهرست تنظیمات سریع

en: Focus the active notification
fa: تمرکز روی آگاهی فعّال

en: Show the overview
fa: نمایش نمای کلّی

en: Show all apps
fa: نمایش همهٔ کارهٔ

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
fa: به کار انداختن ابزارهای داخلی مفید برای توسعه‌دهندگان و آزمونگران از Alt-F2

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
fa: اجازه دسترسی به ابزارهای اشکال‌زدا و پایشگر داخلی با استفاده از محاورهٔ Alt-F2.

en: UUIDs of extensions to enable
fa: شناسه‌های یکتای افزونه‌ها برای به کار اندازی

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
fa: افزونه‌های گنوم‌شل مشخصهٔ UUID دارند؛ این کلید، افزونه‌هایی که باید بار شوند را سیاهه می‌کند. هر افزونه‌ای که می‌خواهد بار شود، باید در این سیاهه باشد. شما همچنین می‌توانید این سیاهه را از طریق EnableExtension و DisableExtension (روش‌های D-Bus) در org.gnome.Shell نیز بسازید.

en: UUIDs of extensions to force disabling
fa: شناسه‌های یکتای افزونه‌ها برای از کار اندازی اجباری

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be disabled, even if loaded as part of the current mode. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell. This key takes precedence over the “enabled-extensions” setting.
fa: افزونه‌های پوستهٔ گنوم شل شناسه‌ای یکتا دارند؛ این کلید، افزونه‌هایی که باید غیرفعّال شوند را سیاهه می‌کند، حتا اگر به عنوان بخشی از حالت فعلی بار شده باشند. می‌توانید این سیاهه را از طریق روش‌های دی‌باس EnableExtension و DisableExtension در org.gnome.Shell نیز تغییر دهید.

en: Disable user extensions
fa: از کار انداختن افزونه‌های کاربر

en: Disable all extensions the user has enabled without affecting the “enabled-extension” setting.
fa: از کار انداختن تمام افزونه‌هایی که کاربر به کار انداخته، بدون اثر روی تنظیمات «افزونهٔ فعّال».

en: Allow extension installation
fa: اجازهٔ نصب افزونه

en: Allow users to install extensions in their home folder. If disabled, the InstallRemoteExtension D-Bus method will fail, and extensions are only loaded from system directories on startup. It does not affect extensions that are already loaded, so a change only takes full effect on the next login.
fa: اجازه به کاربران برای نصب افزونه‌ها در شاخهٔ خانگیشان. اگر از کار افتاده باشد روش دی‌باس InstallRemoteExtension شکست خواهد خورد و افزونه‌ها تنها هنگام شروع از شاخه‌های سامانه بار می‌شوند. روی افزونه‌هایی که از پیش بار شده‌اند اثر ندارد، پس تغییرات در ورد بعدی تأثیر کامل می‌گذارند.

en: Disables the validation of extension version compatibility
fa: از کار انداختن بررسی سازگاری نسخهٔ افزونه

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
fa: پوستهٔ گنوم تنها نگارش‌هایی از افزونه‌ها را که ادّعا می‌کنند از نگارش درحال اجرا پشتیبانی می‌کند، بار می‌کند. به کار اندازی این گزینه، بررسی این مورد را از کار انداخته و سعی می‌کند تمام افزونه‌ها، بدون درنظر گرفتن سازگاری آنها بار شوند.

en: List of desktop file IDs for favorite applications
fa: سیاههٔ شناسه‌های پروندهٔ میزکار برای برنامه‌های مورد علاقه

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
fa: برنامه‌های مشابه این شناسه‌ها در قسمت مورد علاقه‌ها نمایش داده می‌شود.

en: History for command (Alt-F2) dialog
fa: تاریخچهٔ فرمان برای محاورهٔ (Alt-F2)

note: Translators: looking glass is a debugger and inspector tool, see https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-shell/-/blob/main/docs/looking-glass.md
en: History for the looking glass dialog
fa: تاریخچه برای محاورهٔ آینه

en: Always show the “Log Out” action in the system menu
fa: نمایش همیشگی کنش «خروج» در فهرست سامانه

en: This key overrides the automatic hiding of the “Log out” action in the system menu for logged-in situations where there is a single, local, non-system user and only a single available session type (e.g. GNOME on Wayland).
fa: این کلید، نهفتن خودکار کنش «خروج» در فهرست سامانه را در مواقعی که یک کاربر محلّی غیرسامانه‌ای وارد شده و تنها یک گونه نشست موجود است (چون گنوم روی وی‌لند) پایمال می‌کند.

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
fa: اینکه آیا گذرواژه برای سوارکردن سامانه‌های پروندهٔ رمزنگاری شده و یا دوردست به‌خاطر سپرده شود یا خیر

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a “Remember Password” checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
fa: هنگامی که دستگاهی رمزنگاری شده یا سامانه‌پرونده‌ای دوردست سوار می‌شود، پوسته درخواست گذرواژه می‌کند. اگر گذرواژه را بتوان برای استفادهٔ آینده ذخیره کرد، گزینهٔ «به‌خاطر سپردن گذرواژه» موجود خواهد بود. این کلید، حالت پیش‌گزیدهٔ این گزینه را تنظیم می‌کند.

en: The last selected non-default power profile
fa: آخرین نماگر نیروی گزیدهٔ غیر پیش فرض

en: Some systems support more than two power profiles. In order to still support toggling between two profiles, this key records the last selected non-default profile.
fa: برخی سامانه‌ها بیش از دو نماگر نیرو را پشتیبانی می‌کنند. به منظور ادامهٔ پشتیبانی از تغییر وضعیت بین دو نماگر، این کلید آخرین نماگر نیروی گزیدهٔ غیر پیش‌فرض را نگه می‌دارد.

en: The last version the “Welcome to GNOME” dialog was shown for
fa: آخرین نگارش گفت‌وگوی «به گنوم خوش آمدید» نشان‌داده شده برای

en: This key determines for which version the “Welcome to GNOME” dialog was last shown. An empty string represents the oldest possible version, and a huge number will represent versions that do not exist yet. This huge number can be used to effectively disable the dialog.
fa: این کلید مشخّص می‌کند گفت‌وگوی «به گنوم خوش آمدید»، برای کدام نگارش نشان داده شده. یک رشتهٔ خالی، نمایانگر قدیمی‌ترین نگارش ممکن بوده و یه عدد بزرگ، نمایانگر نگارش‌هاییست که هنوز وجود ندارند. این عدد بزرگ می‌تواند برای از کار انداختن مؤثّر گفت‌وگو استفاده شود.

en: Layout of the app picker
fa: چینش گزینشگر کاره

en: Layout of the app picker. Each entry in the array is a page. Pages are stored in the order they appear in GNOME Shell. Each page contains an “application id” → 'data' pair. Currently, the following values are stored as 'data': • “position”: the position of the application icon in the page
fa: چینش گزینشگر کاره. هر ورودی در آرایه، یک صفحه است. صفحه‌ها به ترتیبی که در پوستهٔ گنوم ظاهر می‌شوند، ذخیره می‌شوند. هر صفحه دارای یک جفت «شناسهٔ برنامه» ← «داده» است. درحال حاضر، مقدارهای زیر به عنوان «داده»: • «موقعیت»: موقعیت نقشک برنامه در صفحه ذخیره شده‌اند

en: Keybinding to shift between overview states
fa: ترکیب کلید برای تعویض بین حالت‌های نمای کلّی

en: Keybinding to shift between session, window picker and app grid
fa: ترکیب کلید برای تبدیل بین نشست، پنجره‌گزین و شبکهٔ کاره

en: Keybinding to shift between app grid, window picker and session
fa: ترکیب کلید برای تبدیل بین شبکهٔ کاره، پنجره‌گزین و نشست

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
fa: ترکیب کلید برای گشودن نمای «نمایش برنامه‌ها»

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
fa: ترکیب کلید برای گشودن نمای «نمایش برنامه‌ها» در نمای کلّی فعّالیت‌ها.

en: Keybinding to open the overview
fa: ترکیب کلید برای گشودن نمای کلّی

en: Keybinding to open the Activities Overview.
fa: ترکیب کلید برای گشودن نمای کلّی فعّالیت‌ها.

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
fa: ترکیب کلید برای تغییر وضعیت نمایش سیاههٔ پیام‌ها

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
fa: ترکیب کلید برای تغییر وضعیت نمایش سیاههٔ پیام‌ها.

en: Keybinding to toggle the quick settings menu
fa: ترکیب کلید برای تغییر وضعیت فهرست تنظیمات سریع

en: Keybinding to toggle the quick settings menu.
fa: ترکیب کلید برای تغییر وضعیت فهرست تنظیمات سریع.

en: Keybinding to focus the active notification
fa: ترکیب کلید برای متمرکز کردن آگاهی فعّال

en: Keybinding to focus the active notification.
fa: ترکیب کلید برای متمرکز کردن آگاهی فعّال.

en: Switch to application 1
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۱

en: Switch to application 2
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۲

en: Switch to application 3
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۳

en: Switch to application 4
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۴

en: Switch to application 5
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۵

en: Switch to application 6
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۶

en: Switch to application 7
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۷

en: Switch to application 8
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۸

en: Switch to application 9
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۹

en: Open a new instance of application 1
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۱

en: Open a new instance of application 2
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۲

en: Open a new instance of application 3
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۳

en: Open a new instance of application 4
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۴

en: Open a new instance of application 5
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۵

en: Open a new instance of application 6
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۶

en: Open a new instance of application 7
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۷

en: Open a new instance of application 8
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۸

en: Open a new instance of application 9
fa: گشودن نمونه‌ای جدید از برنامهٔ ۹

en: Screen brightness up
fa: افزایش روشنایی صفحه

en: Screen brightness up on current monitor
fa: افزایش روشنایی صفحه روی نمایشگر کنونی

en: Screen brightness down
fa: کاهش روشنایی صفحه

en: Screen brightness down on current monitor
fa: کاهش روشنایی صفحه روی نمایشگر کنونی

en: Screen brightness cycle
fa: چرخهٔ روشنایی صفحه

en: Screen brightness cycle on current monitor
fa: چرخهٔ روشنایی صفحه روی نمایشگر کنونی

en: Limit switcher to current workspace.
fa: محدود کردن تعویض‌گر به فضای‌کاری فعلی.

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
fa: اگر درست باشد، تنها برنامه‌هایی که در فضای‌کاری فعلی پنجره دارند در تعویض‌گر نشان داده می‌شوند. در غیر این صورت، تمام برنامه‌ها نشان داده می‌شوند.

en: The application icon mode.
fa: حالت شمایلی برنامه.

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are “thumbnail-only” (shows a thumbnail of the window), “app-icon-only” (shows only the application icon) or “both”.
fa: نحوه نمایش پنجره‌ها را در تعویضگر پیکربندی می‌کند. مقدارهای ممکن عبارتند از «thumbnail-only» (نمایش تصویر بندانگشتی از پنجره)، «app-icon-only» (نمایش تنها شمایل برنامه) یا «both» (هر دو).

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
fa: اگر درست باشد، تنها پنجره‌های فضای‌کاری فعلی در تعویض‌گر نمایش داده می‌شود. در غیر این صورت، تمام پنجره‌ها اضافه می‌شوند.

en: Locations
fa: مکان‌ها

en: The locations to show in world clocks
fa: مکان‌ها برای نمایش در ساعت‌های جهانی

en: Automatic location
fa: مکان خودکار

en: Whether to fetch the current location or not
fa: این که مکان فعلی گرفته شود یا نه

en: Location
fa: مکان

en: The location for which to show a forecast
fa: مکان برای نمایش پیش‌بینی

note: Keep in sync with subprojects/extensions-app
en: Extensions
fa: افزونه‌ها

en: Network Login
fa: ورود شبکه‌ای

en: Utilities
fa: ابزارها

en: Extension Error
fa: خطای افزونه

note: Translators: %s is an extension name
en: Unable to display the settings for “%s”.
fa: ناتوان در نمایش تنظیمات برای «%s».

note: Translators: Link label in the phrase "Information about this problem may be available on the extension website"
en: extension website
fa: پایگاه وب افزونه

note: Translators: %s is "extension website"
en: Information about this problem may be available on the %s.
fa: ممکن است %s اطّلاعاتی دربارهٔ این مشکل داشته باشد.

en: Error Details
fa: جزییات خطا

en: Copy Error
fa: رونوشت از خطا

en: Screen Time Limit Reached
fa: رسیدن به کران زمان نمایش

en: Daily limit for screen time on this device has been reached. Resume tomorrow.
fa: رسیدن به کران روزانهٔ زمان صفحه روی این افزاره. ادامه در فردا.

note: Translators: this is for ignoring a screen time limit for parental controls
en: Ignore
fa: چشم‌پوشی

en: Cancel
fa: لغو

en: Password
fa: گذرواژه

en: Choose Session
fa: گزینش نشست

en: Accessibility
fa: دسترسی‌پذیری

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a remote session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the remote session or force stop it.
fa: ورود دوردست ممکن نیست، چرا که نشستی دوردست برای %s در حال اجراست. برای ورود دوردست باید از نشست دوردست خارج شده یا به اجبار متوقّفش کنید.

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a remote session is already running for %s. To login, you must log out from the remote session or force stop it.
fa: ورود ممکن نیست، چرا که نشستی دوردست برای %s در حال اجراست. برای ورود باید از نشست دوردست خارج شده یا به اجبار متوقّفش کنید.

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a local session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the local session or force stop it.
fa: ورود دوردست ممکن نیست، چرا که نشستی محلی برای %s در حال اجراست. برای ورود دوردست باید از نشست محلی خارج شده یا به اجبار متوقّفش کنید.

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a session is already running for %s. To login, you must log out from the session or force stop it.
fa: ورود ممکن نیست، چرا که نشستی برای %s در حال اجراست. برای ورود باید از نشست خارج شده یا به اجبار متوقّفش کنید.

en: Session Already Running
fa: نشست در حال اجراست

en: Force stopping will quit any running apps and processes, and could result in data loss
fa: اجبار به توقّف هر کاره و فرایند در حال اجرایی را خواهد بست و ممکن است منجر به از دست رفتن داده شود

en: Force Stop
fa: توقّف اجباری

en: Not listed?
fa: سیاهه نشده؟

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
fa: (برای مثال، کاربر یا %s)

en: Username
fa: نام‌کاربری

en: Login Attempt Timed Out
fa: پایان مهلت زمانی تلاش برای ورود

en: Login took too long, please try again
fa: ورود بیش از حد طول کشید. لطفاً دوباره تلاش کنید

en: Login Window
fa: پنجرهٔ ورود به سامانه

en: Authentication error
fa: خطا تأیید هویت

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can swipe their finger on the fingerprint reader
en: (or swipe finger across reader)
fa: (یا انگشتتان را روی خواننده بکشید)

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can place their finger on the fingerprint reader instead
en: (or place finger on reader)
fa: (یا انگشتتان را روی خواننده بگذارید)

en: Break complete sound
fa: صدای پایان استراحت

en: %d second | %d seconds
fa[0]: ‫%Id ثانیه
fa[1]: ‫%Id ثانیه

en: %d minute | %d minutes
fa[0]: ‫%Id دقیقه
fa[1]: ‫%Id دقیقه

en: %d hour | %d hours
fa[0]: ‫%Id ساعت
fa[1]: ‫%Id ساعت

en: %d day | %d days
fa[0]: ‫%Id روز
fa[1]: ‫%Id روز

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It will be time for a break in %s | It will be time for a break in %s
fa[0]: زمان استراحت در %s
fa[1]: زمان استراحت در %s

en: Movement Break Soon
fa: استراحت حرکتی به زودی

en: Eyesight Break Soon
fa: استراحت بینایی به زودی

en: Break Soon
fa: استراحت به زودی

en: Movement Break in Progress
fa: در حال استراحت حرکتی

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue moving around for %s | Continue moving around for %s
fa[0]: ادامهٔ حرکت برای %s
fa[1]: ادامهٔ حرکت برای %s

en: Eyesight Break in Progress
fa: در حال استراحت بینایی

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue looking away for %s | Continue looking away for %s
fa[0]: ادامهٔ ندیدن برای %s
fa[1]: ادامهٔ ندیدن برای %s

en: Break in Progress
fa: در حال استراحت

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: %s left in your break | %s left in your break
fa[0]: از استراحت %s مانده
fa[1]: از استراحت %s مانده

en: Time for a Movement Break
fa: زمان استراحت حرکتی

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the device and move around for %s | Take a break from the device and move around for %s
fa[0]: جدا شدن از افزاره و حرکت به اطراف برای %s
fa[1]: جدا شدن از افزاره و حرکت به اطراف برای %s

en: Time for an Eyesight Break
fa: زمان استراحت بینایی

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s | Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s
fa[0]: جدا شدن از صفحه. نگاه کردن به کمینه ۶ متر آن طرف‌تر برای %s
fa[1]: جدا شدن از صفحه. نگاه کردن به کمینه ۶ متر آن طرف‌تر برای %s

en: Time for a Break
fa: زمانِ استراحت

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It’s time to take a break. Get away from the device for %s! | It’s time to take a break. Get away from the device for %s!
fa[0]: زمان استراحت است. دور شدن از افزاره برای %s!
fa[1]: زمان استراحت است. دور شدن از افزاره برای %s!

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: You were due to take a break %s ago | You were due to take a break %s ago
fa[0]: زمان‌بندی شده بود که %s پیش استراحت کنید
fa[1]: زمان‌بندی شده بود که %s پیش استراحت کنید

en: Break Overdue
fa: رد شدن زمان استراحت

en: There is %s remaining in your break | There are %s remaining in your break
fa[0]: از استراحتتان %s مانده است
fa[1]: از استراحتتان %s مانده است

en: Break Interrupted
fa: استراحت وقفه خورد

note: Translators: As in "Delay the break"
en: Delay
fa: تأخیر

note: Translators: As in "Skip the break"
en: Skip
fa: پرش

note: Translators: As in "Take the break"
en: Take
fa: انجام

note: Translators: This is a notification to warn the user that a screen time break will start shortly.
en: Break in %d second | Break in %d seconds
fa[0]: استراحت در %Id دقیقه
fa[1]: استراحت در %Id دقیقه

en: Brightness
fa: روشنایی

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
fa: خاموش کردن

note: Translators: A list of keywords that match the power-off action, separated by semicolons
en: power off;poweroff;shutdown;halt;stop
fa: power off;poweroff;shutdown;halt;stop;خاموش;توقف

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the restart action in search
en: Restart
fa: راه‌اندازی دوباره

note: Translators: A list of keywords that match the restart action, separated by semicolons
en: reboot;restart;
fa: reboot;restart;شروع دوباره;خاموش و روشن;راه‌اندازی دوباره;

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
fa: صفحهٔ قفل

note: Translators: A list of keywords that match the lock screen action, separated by semicolons
en: lock screen
fa: قفل کردن صفحه

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
fa: خروج

note: Translators: A list of keywords that match the logout action, separated by semicolons
en: logout;log out;sign off
fa: logout;log out;sign off;خروج;خارج

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the suspend action in search
en: Suspend
fa: تعلیق

note: Translators: A list of keywords that match the suspend action, separated by semicolons
en: suspend;sleep
fa: suspend;sleep;تعلیق;خواب

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
fa: تعویض کاربر

note: Translators: A list of keywords that match the switch user action, separated by semicolons
en: switch user
fa: تعویض کاربر

note: Translators: A list of keywords that match the lock orientation action, separated by semicolons
en: lock orientation;unlock orientation;screen;rotation
fa: lock orientation;unlock orientation;screen;rotation;قفل;جهت;چرخش;صفحه

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the screenshot UI action in search
en: Take a Screenshot
fa: گرفتن یک نماگرفت

note: Translators: A list of keywords that match the screenshot UI action, separated by semicolons
en: screenshot;screencast;snip;capture;record
fa: screenshot;screencast;snip;capture;record;نماگرفت;اسکرین‌شات;اسکرین‌کست;ضبط صفحه

[ctx: search-result]
en: Unlock Screen Rotation
fa: قفل‌گشایی چرخش صفحه

[ctx: search-result]
en: Lock Screen Rotation
fa: قفل چرخش صفحه

en: GNOME needs to save screen time data
fa: لازم است گنوم داده‌های زمانی صفحه را ذخیره کند

en: Screen Time Limit is almost up
fa: زمان صفحه تقریباً به کران رسیده

en: The computer will lock in %d second. | The computer will lock in %d seconds.
fa[0]: رایانه تا %Id ثانیهٔ دیگر قفل خواهد شد.
fa[1]: رایانه تا %Id ثانیهٔ دیگر قفل خواهد شد.

en: Screen Time Limit in %d Minute | Screen Time Limit in %d Minutes
fa[0]: کران زمان نمایش در %Id دقیقه
fa[1]: کران زمان نمایش در %Id دقیقه

en: Your screen time limit is approaching
fa: نزدیک شدن به کران زمان نمایش

en: It’s time to stop using the device
fa: زمان پایان استفاده از افزاره است

en: Command not found
fa: فرمان پیدا نشد

en: Execution of “%s” failed:
fa: اجرای «%s» شکست خورد:

en: Just now
fa: همین الآن

en: %d minute ago | %d minutes ago
fa[0]: ‫%Id دقیقه پیش
fa[1]: ‫%Id دقیقه پیش

en: %d hour ago | %d hours ago
fa[0]: ‫%Id ساعت پیش
fa[1]: ‫%Id ساعت پیش

en: Yesterday
fa: دیروز

en: %d day ago | %d days ago
fa[0]: ‫%Id روز پیش
fa[1]: ‫%Id روز پیش

en: %d week ago | %d weeks ago
fa[0]: ‫%Id هفته پیش
fa[1]: ‫%Id هفته پیش

en: %d month ago | %d months ago
fa[0]: ‫%Id ماه پیش
fa[1]: ‫%Id ماه پیش

en: %d year ago | %d years ago
fa[0]: ‫%Id سال پیش
fa[1]: ‫%Id سال پیش

note: Translators: Time in 24h format
en: %H:%M
fa: ⁦%OH:%OM⁩

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H:%M
fa: دیروز، ⁦%OH∶%OM⁩

note: Translators: this is the week day name followed by a time string in 24h format. i.e. "Monday, 14:30"
en: %A, %H:%M
fa: %A، ⁦%OH∶%OM⁩

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %-d, %H:%M
fa: %-Od %OB، ⁦%OH∶%OM⁩

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %-d %Y, %H:%M
fa: %-Od %OB %OY، ⁦%OH∶%OM⁩

note: Show only the time if date is on today eslint-disable-line no-lonely-if Translators: Time in 12h format
en: %l:%M %p
fa: ⁦%Ol:%OM⁩ %p

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l:%M %p
fa: دیروز، ⁦%Ol∶%OM⁩ %p

note: Translators: this is the week day name followed by a time string in 12h format. i.e. "Monday, 2:30 pm"
en: %A, %l:%M %p
fa: %A، ⁦%Ol∶%OM⁩ %Op

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %-d, %l:%M %p
fa: %-Od %OB، ⁦%Ol∶%OM⁩ %Op

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %-d %Y, %l:%M %p
fa: %-Od %OB %OY، ⁦%Ol∶%OM⁩ %Op

en: Your connection seems to be secure
fa: اتّصالتان امن به نظر می‌رسد

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
fa: اتّصال شما به این ورود نقطهٔ داغ امن نیست. گذرواژه‌ها یا دیگر اطّلاعاتی که در این صفحه وارد می‌کنید، می‌تواند توسّط افراد اطراف دیده شود.

en: Hotspot Login
fa: ورود به نقطهٔ داغ

note: No support for non-modal system dialogs, so ignore the option let modal = options['modal'] || true;
en: Deny
fa: رد کردن

en: Allow
fa: اجازه دادن

en: Unnamed Folder
fa: پوشهٔ بی‌نام

en: %s has been pinned to the dash.
fa: %s به دش سنحاق شد.

en: %s has been unpinned from the dash.
fa: سنجاق %s از دش برداشته شد.

en: Undo
fa: برگردان

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
fa: پنجره‌های باز

en: New Window
fa: پنجرهٔ جدید

en: App Details
fa: جزییات کاره

en: Quit
fa: خروج

en: Unpin
fa: سنجاق نکردن

en: Pin to Dash
fa: سنجاق به دش

en: Launch Using Integrated Graphics Card
fa: اجرا با کارت گرافیک یکپارچه

en: Launch Using Discrete Graphics Card
fa: اجرا با کارت گرافیک جداگانه

en: Select Audio Device
fa: گزینش افزارهٔ صوتی

en: Sound Settings
fa: تنظیمات صدا

en: Headphones
fa: هدفون‌ها

en: Headset
fa: هدست

en: Microphone
fa: صدابَر

en: Change Background…
fa: تغییر پس‌زمینه…

en: Display Settings
fa: تنظیمات نمایشگر

en: Settings
fa: تنظیمات

[ctx: calendar-no-work]
note: Translators: Enter 0-6 (Sunday-Saturday) for non-work days. Examples: "0" (Sunday) "6" (Saturday) "06" (Sunday and Saturday).
en: 06
fa: 45

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
fa: ی

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
fa: د

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
fa: س

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
fa: چ

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
fa: پ

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
fa: آ

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
fa: ش

note: * * Translators: The header displaying the month name and the year * number, when this is a month of a different year.  You can * reorder the format specifiers or add other modifications * according to the requirements of your language. * "%OB" is the new format specifier introduced in glibc 2.27, *
en: %OB %Y
fa: %OB %OY

en: Previous month
fa: ماه پیش

en: Next month
fa: ماه بعد

[ctx: date day number format]
en: %d
fa: %Od

en: Week %V
fa: هفته %OV

en: No Notifications
fa: بدون آگاهی

en: Clear
fa: پاک‌سازی

[ctx: action]
en: Clear all notifications
fa: پاک‌سازی همهٔ آگاهی‌ها

note: Translators: %s is an application name
en: “%s” Is Not Responding
fa: «%s» پاسخگو نیست

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely
fa: ممکن است بخواهید مدت کوتاهی منتظر مانده تا ادامه دهد یا کاره را مجبور به خروج کامل کنید

en: Force Quit
fa: خروج اجباری

en: Wait
fa: انتظار

en: External drive connected
fa: گردانندهٔ خارجی وصل شد

en: External drive disconnected
fa: اتّصال گردانندهٔ خارجی قطع شد

en: Unable to unlock volume
fa: ناتوانی در قفل‌گشایی حجم

en: The installed udisks version does not support the PIM setting
fa: نگارش نصب‌شدهٔ udisk از تنظیمات PIM پشتیبانی نمی‌کند

note: Translators: %s is the name of a partition on a external drive
en: “%s” connected
fa: «%s» وصل‌شد

en: Disk can now be used
fa: اکنون دیسک می‌تواند استفاده شود

en: Open with %s
fa: گشودن با %s

en: Alternatively you can connect by pushing the “WPS” button on your router
fa: همچنین می‌توانید با فشردن دکمهٔ WPS روی مسیریابتان وصل شوید

en: Connect
fa: اتّصال

en: Key
fa: کلید

en: Private key password
fa: گذرواژهٔ کلید خصوصی

en: Identity
fa: شناسه

en: Service
fa: خدمت

en: Authentication required
fa: نیاز به تأیید هویت است

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”
fa: برای دسترسی به شبکهٔ بی‌سیم «%s» نیاز به گذرواژه یا کلیدهای رمزنگاری است

en: Wired 802.1X authentication
fa: تأیید هویت 802.1X سیمی

en: Network name
fa: نام شبکه

en: DSL authentication
fa: تأیید هویت DSL

en: PIN code required
fa: رمز پین لازم است

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
fa: رمز پین برای دستگاه پهن‌باند همراه لازم است

en: PIN
fa: پین

en: A password is required to connect to “%s”
fa: برای وصل شدن به «%s» نیاز به گذرواژه است

en: VPN password
fa: گذرواژهٔ وی‌پی‌ان

en: Authentication Required
fa: تأیید هویت لازم است

en: Administrator
fa: مدیر

en: Authenticate
fa: تأیید هویت

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
fa: متاسفانه اثری نداشت! لطفاً دوباره تلاش کنید.

en: Windows
fa: پنجره‌‌ها

en: Show Apps
fa: نمایش کاره‌ها

note: Translators: this is the name of the dock/favorites area on the bottom of the overview
en: Dash
fa: دَش

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the top bar (e.g., * "Tue 9:29 AM").  The string itself should become a full date, e.g., * "February 17 2015".
en: %B %-d %Y
fa: %-Od %OB %OY

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015".
en: %A %B %e %Y
fa: %A %Od %OB %OY

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on current year
en: %B %-d
fa: %-Od %OB

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on different year
en: %B %-d %Y
fa: %-Od %OB %OY

en: Today
fa: امروز

en: Tomorrow
fa: فردا

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
fa: تمام روز

en: No Events
fa: بدون رویداد

en: Add World Clocks…
fa: افزودن ساعت‌های جهانی…

en: World Clocks
fa: ساعت‌های جهانی

en: Loading…
fa: درحال بار کردن…

en: Go Online for Weather Information
fa: برای اطّلاعات آب‌وهوا برخط شوید

en: Weather Information Unavailable
fa: اطّلاعات آب‌وهوا ناموجود

en: Weather
fa: آب‌وهوا

en: Select Weather Location…
fa: گزینش مکان آب‌وهوا…

[ctx: title]
en: Log Out %s
fa: خروج از %s

[ctx: title]
en: Log Out
fa: خروج

en: %s will be logged out automatically in %d second | %s will be logged out automatically in %d seconds
fa[0]: %s پس از %Id ثانیه به طور خودکار از سامانه خارج خواهد شد
fa[1]: %s پس از %Id ثانیه به طور خودکار از سامانه خارج خواهد شد

en: You will be logged out automatically in %d second | You will be logged out automatically in %d seconds
fa[0]: پس از %Id ثانیه به طور خودکار از سامانه خارج می‌شوید
fa[1]: پس از %Id ثانیه به طور خودکار از سامانه خارج می‌شوید

[ctx: button]
en: Log Out
fa: خروج

[ctx: title]
en: Power Off
fa: خاموش کردن

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
fa: نصب به‌روز رسانی‌ها و خاموش کردن

en: The system will power off automatically in %d second | The system will power off automatically in %d seconds
fa[0]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار خاموش می‌شود
fa[1]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار خاموش می‌شود

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
fa: نصب به‌روز رسانی‌های منتظر

[ctx: button]
en: Power Off
fa: خاموش کردن

[ctx: title]
en: Restart
fa: راه‌اندازی دوباره

[ctx: title]
en: Install Updates & Restart
fa: نصب به‌روز رسانی‌ها و راه‌اندازی دوباره

en: The system will restart automatically in %d second | The system will restart automatically in %d seconds
fa[0]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار دوباره راه‌اندازی می‌شود
fa[1]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار دوباره راه‌اندازی می‌شود

[ctx: button]
en: Restart
fa: راه‌اندازی دوباره

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
fa: راه‌اندازی دوباره و نصب به‌روز رسانی‌ها

en: The system will automatically restart and install updates in %d second | The system will automatically restart and install updates in %d seconds
fa[0]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار دوباره راه‌اندازی شده و به‌روز رسانی‌ها را نصب می‌کند
fa[1]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار دوباره راه‌اندازی شده و به‌روز رسانی‌ها را نصب می‌کند

[ctx: button]
en: Restart & Install
fa: راه‌اندازی دوباره و نصب

[ctx: button]
en: Install & Power Off
fa: نصب و خاموش کردن

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
fa: خاموش کردن پس از نصب به‌روز رسانی‌ها

en: Low battery power: please plug in before installing updates
fa: باتری کم است: لطفاً پیش از نصب به‌روز رسانی‌ها به برق بزنید

en: Some applications are busy or have unsaved work
fa: برخی برنامه‌ها مشغول بوده یا کار ذخیره نشده دارند

en: Other users are logged in
fa: کاربران دیگری وارد شده هستند

[ctx: button]
en: Boot Options
fa: گزینه‌های راه‌اندازی

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login
en: %s (remote)
fa: %s (دوردست)

note: Translators: Console here refers to a tty like a VT console
en: %s (console)
fa: %s (پایانه)

en: Install
fa: نصب

en: Install Extension
fa: نصب افزونه

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
fa: بارگیری و نصب «%s» از extensions.gnome.org؟

en: Extension Updates Available
fa: به‌روز رسانی‌های افزونه موجودند

en: Extension updates are ready to be installed
fa: به‌روز رسانی‌های افزونه‌ها آمادهٔ نصبند

en: Allow inhibiting shortcuts
fa: اجازه به جلوگیری از میان‌بر ها

note: Translators: %s is an application name like "Settings"
en: The app %s wants to inhibit shortcuts
fa: کارهٔ %s می‌خواهد جلوی میان‌برها را بگیرد

en: An app wants to inhibit shortcuts
fa: کاره‌ای می‌خواهد جلوی میان‌برها را بگیرد

note: Translators: %s is a keyboard shortcut like "Super+x"
en: You can restore shortcuts by pressing %s
fa: می‌توانید با زدن %s میان‌برها را برگردانید

en: Slow Keys Turned On
fa: کلیدهای آهسته روشن شدند

en: Slow Keys Turned Off
fa: کلیدهای آهسته خاموش شدند

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
fa: دکمهٔ تبدیل را ۸ ثانیه نگه داشتید. این میان‌بری برای ویژگی دکمه‌های آهسته است که بر نحوهٔ کار صفحه‌کلیدتان اثر می‌گذارد.

en: Sticky Keys Turned On
fa: کلیدهای چسبان روشن شدند

en: Sticky Keys Turned Off
fa: کلیدهای چسبان خاموش شدند

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
fa: کلید تبدیل را ۵ بار پشت سر هم زدید. این میان‌بری برای ویژگی کلید‌های چسبان است که بر نحوهٔ کار صفحه‌کلیدتان اثر می‌گذارد.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
fa: دو کلید را هم‌زمان فشرده یا کلید تبدیل را ۵ بار پشت سر هم زدید. این میان‌بری برای ویژگی کلید‌های چسبان است که بر نحوهٔ کار صفحه‌کلیدتان اثر می‌گذارد.

en: Leave On
fa: روشن گذاشتن

en: Turn On
fa: روشن کردن

en: Turn Off
fa: خاموش کردن

en: Leave Off
fa: خاموش گذاشتن

en: Keyboard Settings
fa: تنظیمات صفحه‌کلید

en: No extensions installed
fa: هیچ افزونه‌ای نصب نشده است

note: Translators: argument is an extension UUID.
en: %s has not emitted any errors
fa: افزونهٔ %s هیچ خطایی منتشر نکرده

en: Hide Errors
fa: نهفتن خطاها

en: Show Errors
fa: نمایش خطاها

en: Active
fa: فعّال

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: Error
fa: خطا

en: Out of date
fa: قدیمی

en: Downloading
fa: درحال بارگیری

en: Deactivating
fa: غیرفعّال کردن

en: Activating
fa: فعّال کردن

en: View Source
fa: نمایش منبع

en: Web Page
fa: صفحهٔ وب

en: System was put in unsafe mode
fa: سامانه در حالت ناامن گذاشته شده بود

en: Apps now have unrestricted access
fa: کاره اکنون دسترسی نامحدود دارد

en: Logged in as a privileged user
fa: واردشده به عنوان کاربری ممتاز

en: Running a session as a privileged user should be avoided for security reasons. If possible, you should log in as a normal user.
fa: به دلایل امنیتی باید از اجرای یک نشست به عنوان کاربری ممتاز خودداری کرد. در صورت امکان، با کاربری عادی وارد شوید.

en: Screen Lock disabled
fa: قفل صفحه از کار افتاده

en: Screen Locking requires the GNOME display manager
fa: قفل کردن صفحه نیاز به مدیر نمایش گنوم دارد

note: Translators: this is the string displayed in the header when a message source doesn't have a name
en: Unknown App
fa: کارهٔ ناشناخته

en: Notification sound
fa: صدای آگاهی

en: Unknown artist
fa: هنرمند ناشناس

en: Unknown title
fa: عنوان ناشناس

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search
fa: نوشتن برای جست‌وجو

en: Apps
fa: کاره‌ها

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
fa: نمای کلّی

en: New shortcut…
fa: میان‌بر جدید…

en: App defined
fa: تعریف شده در کاره

en: Show on-screen help
fa: نمایش راهنمای روی صفحه

en: Switch monitor
fa: تعویض نمایشگر

en: Assign keystroke
fa: تخصیص دنبالهٔ کلید

en: Done
fa: انجام شد

en: Edit…
fa: ویرایش…

en: None
fa: هیچ‌کدام

en: Press a button to configure
fa: برای پیکربندی، کلیدی را بزنید

en: Press Esc to exit
fa: برای خروج، گریز را بزنید

en: Press any key to exit
fa: برای خروج، هر کلیدی را بزنید

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
fa: فعّالیت‌ها

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
fa: سامانه

en: Top Bar
fa: نوار بالا

en: Open menu
fa: گشودن فهرست

en: Run a Command
fa: اجرای یک فرمان

en: Press ESC to close
fa: برای بستن، گریز را بزنید

en: GNOME needs to lock the screen
fa: لازم است گنوم صفحه را قفل کند

note: Translators: notification source name for screenshots and recordings.
en: Screen Capture
fa: ضبط صفحه

en: Selection
fa: گزینش

en: Area Selection
fa: گزینش ناحیه

en: Screen
fa: صفحه

en: Screen Selection
fa: گزینش صفحه

en: Window
fa: پنجره‌

en: Window Selection
fa: گزینش پنجره

en: Take Screenshot
fa: گرفتن نماگرفت

en: Record Screen
fa: ضبط صفحه

note: Translators: since this string refers to an action, it needs to be phrased as a verb.
en: Capture
fa: ضبط

en: Show Pointer
fa: نمایش اشاره‌گر

note: Translators: this is the folder where recorded screencasts are stored.
en: Screencasts
fa: ضبط‌های صفحه

note: Translators: this is a filename used for screencast * recording, where "%d" and "%t" date and time, e.g. * "Screencast From 07-17-2013 10:00:46 PM"
en: Screencast From %d %t
fa: ضبط صفحه از %Id %t

note: Translators: notification title.
en: Screencast recorded
fa: صفحه ضبط شد

note: Translators: notification title.
en: Screencast failed to start
fa: آغاز ضبط صفحه شکست خورد

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended: Out of disk space
fa: صفحه ضبط پایان یافت: بدون فضای دیسک

note: We can encourage user to try again on service crashes since the recorder will auto-blocklist the pipeline that crashed. Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly, please try again
fa: صفحه ضبط به طور غیرمنتظره‌ای پایان یافت. لطفاً دوباره تلاش کنید

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly
fa: صفحه ضبط به طور غیرمنتظره‌ای پایان یافت

note: Translators: notification body when a screencast was recorded.
en: Click here to view the video
fa: زدن برای دیدن ویدیو

note: Translators: button on the screencast notification. Translators: button on the screenshot notification.
en: Show in Files
fa: نمایش در پرونده‌ها

note: Translators: this is the name of the file that the screenshot is saved to. The placeholder is a timestamp, e.g. "2017-05-21 12-24-03".
en: Screenshot From %s
fa: نماگرفت از %s

note: Translators: notification title.
en: Screenshot captured
fa: نماگرفت ضبط شد

note: Translators: notification body when a screenshot was captured.
en: You can paste the image from the clipboard
fa: می‌توانید تصویر را از تخته‌گیره بچسبانید

en: Screenshot taken
fa: نماگرفت انجام شد

en: Searching
fa: جست‌وجو کردن

en: No results
fa: بدون نتیجه

en: %d more | %d more
fa[0]: ‫%Id بیش‌تر
fa[1]: ‫%Id بیش‌تر

en: Search
fa: جست‌وجو

en: Copy
fa: رونوشت

en: Paste
fa: جای‌گذاری

en: Show Text
fa: نمایش متن

en: Hide Text
fa: نهفتن متن

en: Caps lock is on
fa: قفل تبدیل روشن است

en: Hidden Volume
fa: حجم مخفی

en: Windows System Volume
fa: حجم سامانه‌ای ویندوز

en: Uses Keyfiles
fa: از پرونده‌های کلید استفاده می‌کند

note: Translators: %s is the Disks application
en: To unlock a volume that uses keyfiles, use the <i>%s</i> utility instead
fa: استفاده از ابزار <i>%s</i> برای قفل‌گشایی حجمی که از پرونده‌های کلید استفاده می‌کند

en: You need an external utility like <i>Disks</i> to unlock a volume that uses keyfiles
fa: برای قفل‌گشایی از حجمی که از پرونده‌های کلید استفاده می‌کند نیاز به ابزاری خارجی چون <i>دیسک‌ها</i> دارید

en: PIM Number
fa: شمارهٔ PIM

en: Remember Password
fa: به‌خاطر سپردن گذرواژه

en: Unlock
fa: قفل‌گشایی

note: Translators: %s is the Disks application
en: Open %s
fa: گشودن %s

en: The PIM must be a number or empty
fa: PIM باید یک شماره یا خالی باشد

en: High Contrast
fa: کنتراست بالا

en: Zoom
fa: بزرگنمایی

en: Screen Reader
fa: صفحه‌نمایش خوان

en: Screen Keyboard
fa: صفحه‌کلید مجازی

en: Visual Alerts
fa: هشدارهای نمایشی

en: Sticky Keys
fa: کلیدهای چسبان

en: Slow Keys
fa: کلیدهای آهسته

en: Bounce Keys
fa: کلیدهای پرشی

en: Mouse Keys
fa: کلیدهای موشی

en: Accessibility Settings
fa: تنظیمات دسترسی‌پذیری

en: Large Text
fa: متن درشت

en: Auto Rotate
fa: چرخاندن خودکار

[ctx: title]
en: Background Apps
fa: کاره‌های پس‌زمینه

en: Apps known to be running without a window
fa: کاره‌های شناخته برای اجرای بدون پنجره

en: App Settings
fa: تنظیمات کاره

en: No Background Apps
fa: بدون کارهٔ پس‌زمینه

en: %d Background App | %d Background Apps
fa[0]: ‫%Id کارهٔ پس‌زمینه
fa[1]: ‫%Id کارهٔ پس‌زمینه

en: Keyboard Brightness
fa: روشنایی صفحه‌کلید

en: Off
fa: خاموش

en: Low
fa: کم

en: High
fa: زیاد

en: Keyboard
fa: صفحه‌کلید

en: Open keyboard brightness menu
fa: گشودن فهرست روشنایی صفحه‌کلید

en: Disconnect
fa: قطع ارتباط

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Disconnect %s
fa: قطع شدن از %s

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Connect to %s
fa: وصل شدن به %s

en: Bluetooth
fa: بلوتوث

en: Open Bluetooth menu
fa: گشودن فهرست بلوتوث

en: Bluetooth Settings
fa: تنظیمات بلوتوث

en: No available or connected devices
fa: بدون افزارهٔ وصل شده یا موجود

en: Turn on Bluetooth to connect to devices
fa: برای وصل شدن به افزاره‌ها بلوتوث را روشن کنید

note: Translators: This is the number of connected bluetooth devices
en: %d Connected | %d Connected
fa[0]: ‫%Id وصل‌شده
fa[1]: ‫%Id وصل‌شده

en: Open brightness menu
fa: گشودن فهرست روشنایی

en: Dark Style
fa: سبک تیره

en: Do Not Disturb
fa: مزاحم نشوید

en: Single Click
fa: تک کلیک

en: Double Click
fa: دوبار کلیک

en: Drag
fa: کشیدن

en: Secondary Click
fa: کلیک دوم

en: Dwell Click
fa: کلیک طولانی

en: Show Keyboard Layout
fa: نمایش چیدمان صفحه‌کلید

en: Allow location access
fa: اجازهٔ دسترسی به مکان

note: Translators: %s is an application name
en: The app %s wants to access your location
fa: برنامهٔ %s می‌خواهد به مکانتان دسترسی داشته باشد

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings
fa: دسترسی به مکان در هر زمانی می‌تواند از طریق تنظیمات حریم‌خصوصی تغییر کند

en: Deny Access
fa: رد دسترسی

en: Grant Access
fa: پذیرفتن دسترسی

en: <unknown>
fa: <ناشناخته>

en: Secure
fa: امن

en: Not secure
fa: ناامن

en: Signal strength %s%%
fa: قدرت سیگنال %s٪

note: translators: The first placeholder is the network name, the second and indication whether it is secure, and the last the signal strength indication
en: %s, %s, %s
fa: %s، %s، %s

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hotspot
fa: نقطهٔ داغ %s

en: %d connected | %d connected
fa[0]: ‫%Id وصل‌شده
fa[1]: ‫%Id وصل‌شده

en: VPN
fa: وی‌پی‌ان

en: Open VPN menu
fa: گشودن فهرست وی‌پی‌ان

en: VPN Settings
fa: تنظیمات وی‌پی‌ان

en: Wi–Fi
fa: وای‌فای

en: Open Wi–Fi menu
fa: گشودن فهرست وای‌فای

en: All Networks
fa: تمامی شبکه‌ها

en: Wired Connections
fa: اتّصال‌های سیمی

en: Open wired connections menu
fa: گشودن فهرست اتّصال‌های سیمی

en: Wired Settings
fa: تنظیمات اتّصال سیمی

en: Bluetooth Tethers
fa: چتر‌های بلوتوثی

en: Open Bluetooth tethers menu
fa: گشودن فهرست چتر‌های بلوتوثی

note: Translators: "Tether" from "Bluetooth Tether"
en: Tether
fa: چتر

en: Mobile Connections
fa: اتّصال‌های همراه

en: Open mobile connections menu
fa: گشودن فهرست اتّصال‌های همراه

en: Mobile Broadband Settings
fa: تنظیمات پهن‌باند همراه

note: Translators: "Mobile" from "Mobile Broadband"
en: Mobile
fa: تلفن همراه

en: Sign in to Network
fa: ورود به شبکه

en: Connection failed
fa: اتّصال شکست خورد

en: Activation of network connection failed
fa: فعّال‌سازی اتّصال شبکه شکست خورد

en: Night Light
fa: نور شب

[ctx: Power profile]
en: Performance
fa: کارایی

[ctx: Power profile]
en: Balanced
fa: تعادل

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
fa: ذخیرهٔ نیرو

[ctx: Power profile]
en: Custom
fa: سفارشی

[ctx: Quick settings button title]
en: Power Mode
fa: حالت نیرو

en: Open power profiles menu
fa: گشودن فهرست نماگرهای نیرو

[ctx: Quick settings menu header]
en: Power Mode
fa: حالت نیرو

en: Power Settings
fa: تنظیمات انرژی

en: Stop Screencast
fa: توقّف ضبط صفحه

en: Stop Screen Sharing
fa: توقّف هم‌رسانی صفحه

en: Airplane Mode
fa: حالت هواپیمایی

en: Power Off Menu
fa: فهرست خاموشی

en: Suspend
fa: تعلیق

en: Restart…
fa: راه‌اندازی دوباره…

en: Power Off…
fa: خاموش کردن…

en: Log Out…
fa: خروج…

en: Switch User…
fa: تعویض کاربر…

[ctx: action]
en: Lock Screen
fa: قفل صفحه

en: Unknown Thunderbolt device
fa: افزارهٔ تاندربولت ناشناخته

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
fa: هنگام نبودنتان، افزارهٔ جدید شناسایی شد. لطفاً برای شروع به استفاده از آن، قطعش کرده و دوباره وصل کنید.

en: Unauthorized Thunderbolt device
fa: افزارهٔ تاندربولت تأییدنشده

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator
fa: افزارهٔ جدیدی شناسایی شده و نیازه به تأیید هویت به دست یک مدیر دارد

en: Thunderbolt authorization error
fa: خطای تأیید هویت تاندربولت

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
fa: نمی‌توان افزارهٔ تاندربولت را تأیید هویت کرد: %s

en: Volume changed
fa: حجم صدا تغییر کرد

en: Unmute
fa: باصدا

en: Mute
fa: بی‌صدا

en: Volume
fa: حجم صدا

en: Sound Output
fa: خروجی صدا

en: Open sound output menu
fa: گشودن فهرست خروجی صدا

en: Sound Input
fa: ورودی صدا

en: Open sound input menu
fa: گشودن فهرست ورودی صدا

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
fa: آینه

note: Translators: this is for the desktop spanning displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Join Displays
fa: پیوند نمایشگرها

note: Translators: this is for using only external displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
fa: فقط خارجی

note: Translators: this is for using only the laptop display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Built-in Only
fa: فقط داخلی

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A %B %-d
fa: %A %-Od %OB

en: Swipe up to unlock
fa: برای قفل‌گشایی، بالا بکشید

en: Click or press a key to unlock
fa: برای قفل‌گشایی، کلیک کرده یا دکمه‌ای را بزنید

en: Unlock Window
fa: گشودن قفل پنجره

en: Log in as another user
fa: ورود به عنوان کاربری دیگر

en: GNOME %s
fa: گنوم %s

en: Welcome to %s
fa: به %s خوش آمدید

en: If you want to learn your way around, check out the tour
fa: دیدن گشت برای آموختن راهتان در اطراف

en: Take Tour
fa: گردش کردن

en: “%s” is ready
fa: «%s» آماده است

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
fa: تنظیمات نمایشگر نگه‌داشته شود؟

en: Revert Settings
fa: بازنشانی تنظیمات

en: Keep Changes
fa: نگه‌داری تغییرات

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
fa[0]: تغییرات تنظیمات در %Id ثانیه بازنشانی می‌شود
fa[1]: تغییرات تنظیمات در %Id ثانیه بازنشانی می‌شود

note: Translators: This represents the size of a window. The first number is * the width of the window and the second is the height.
en: %d × %d
fa: %Id‏ × %Id

[ctx: window-menu]
note: Translators: entry in the window right click menu.
en: Take Screenshot
fa: گرفتن نماگرفت

en: Hide
fa: نهفتن

en: Restore
fa: بازآوری

en: Maximize
fa: بیشینه کردن

en: Move
fa: جابه‌جایی

en: Resize
fa: تغییر اندازه

en: Always on Top
fa: همیشه در بالا

en: Always on Visible Workspace
fa: همیشه روی فضای کاری قابل دیدن

en: Move to Workspace Left
fa: انتقال به فضای کاری چپ

en: Move to Workspace Right
fa: انتقال به فضای کاری راست

en: Move to Workspace Up
fa: انتقال به فضای کاری بالا

en: Move to Workspace Down
fa: انتقال به فضای کاری پایین

en: Move to Monitor Up
fa: انتقال به نمایشگر بالا

en: Move to Monitor Down
fa: انتقال به نمایشگر پایین

en: Move to Monitor Left
fa: انتقال به نمایشگر چپ

en: Move to Monitor Right
fa: انتقال به نمایشگر راست

en: Close
fa: بستن

en: Print version
fa: چاپ نگارش

en: Mode used by GDM for login screen
fa: حالت استفاده شده توسط GDM برای صفحهٔ ورود

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
fa: استفاده از یک حالت مشخص، مثلاً «gdm» برای صفحهٔ ورود

en: List possible modes
fa: سیاهه کردن حالت‌های ممکن

en: Force animations to be enabled
fa: اجبار به کار افتادن پویانمایی‌ها

[ctx: program]
en: Unknown
fa: ناشناس

en: Failed to launch “%s”
fa: راه‌اندازی «%s» شکست خورد

en: Passwords do not match
fa: گذرواژه‌ها مطابق نیستند

en: Password cannot be blank
fa: گذرواژه نمی‌تواند خالی باشد

en: Authentication dialog was dismissed by the user
fa: محاوره تأیید هویت از طرف کاربر رد شد

en: Icon '%s' not present in theme %s
fa: نقشک «%s» در زمینهٔ %s موجود نیست

en: Failed to load icon
fa: شکست در بار کردن نقشک

en: Manage your GNOME Extensions
fa: مدیریت افزونه‌های پوستهٔ گنوم

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fa: پروژهٔ گنوم

en: GNOME Extensions handles updating extensions, configuring extension preferences and removing or disabling unwanted extensions.
fa: افزونه‌های گنوم؛ به‌روز رسانی، پیکربندی، برداشتن یا از کار انداختن افزونه‌ها را مدیریت می‌کند.

en: Main Window
fa: پنجرهٔ اصلی

en: Available Updates
fa: به‌روز رسانی‌های موجود

en: Search View
fa: نمای جست‌وجو

en: Configure GNOME Shell Extensions
fa: پیکربندی افزونه‌های پوستهٔ گنوم

en: The installed version of this extension (%s) is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
fa: نگارش نصب شدهٔ این افزونه (%s) با نگارش کنونی گنوم (%s) ناسازگار است. افزونه از کار افتاد.

en: The installed version of this extension is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
fa: نگارش نصب شدهٔ این افزونه با نگارش کنونی گنوم (%s) ناسازگار است. افزونه از کار افتاد.

en: An error has occurred in this extension. This could cause issues elsewhere in the system. It is recommended to turn the extension off until the error is resolved.
fa: خطایی در این افزونه رخ داد. این خطا می‌توانست موحب مشکلاتی در جاهای دیگر سامانه شود. توصیه می‌شود تا رفع خطا، افزونه را خاموش کنید.

note: translators: Details for an extension error
en: Error details:
fa: جزییات خطا:

en: Version %s
fa: نگارش %s

en: Remove “%s”?
fa: برداشتن «%s»؟

en: If you remove the extension, you need to return to download it if you want to enable it again
fa: اگر افزونه را بردارید، باید برای به کار انداختن دوباره‌اش، بارگیریش کنید

en: _Cancel
fa: _لغو

en: _Remove
fa: _برداشتن

en: %d extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
fa[0]: تعداد %Id افزونه در ورود بعدی به‌روز خواهد شد.
fa[1]: تعداد %Id افزونه در ورود بعدی به‌روز خواهند شد.

en: Updates Details
fa: جزییات به‌روز رسانی‌ها

en: A new version of this extension is ready and will be loaded on next login.
fa: نگارشی جدید از این افزونه آماده است و در ورود بعدی بار خواهد شد.

en: Extension Details
fa: جزییات افزونه

en: _Website
fa: _پایگاه وب

en: _Settings
fa: _تنظیمات

en: _Remove…
fa: _برداشتن…

en: Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای صفحه‌کلید

en: About Extensions
fa: دربارهٔ افزونه‌ها

en: Main Menu
fa: فهرست اصلی

en: Search extensions
fa: جست‌وجوی افزونه‌ها

en: _Log Out…
fa: _خروج…

en: _Extensions
fa: _افزونه‌ها

en: More Information
fa: اطّلاعات بیش‌تر

en: Extensions can cause performance and stability issues. It is recommended to disable all extensions if you experience problems with your system.
fa: افزونه‌ها می‌توانند مشکلات پایداری و کارایی ایجاد کنند. توصیه می‌شود اگر مشکلاتی با سامانه‌تان یافتید، همهٔ افزونه‌ها را از کار بیندازید.

en: User Extensions
fa: افزونه‌های کاربر

en: System Extensions
fa: افزونه‌های سامانه

en: Search Results
fa: نتایج جست‌وجو

en: No Results Found
fa: هیچ نتیجه‌ای پیدا نشد

en: Try a different search
fa: آزمودن جست‌وجویی متفاوت

en: No Installed Extensions
fa: هیچ افزونه‌ای نصب نشده

en: To find and add extensions, visit <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
fa: برای یافتن و افزودن افزونه‌ها، <a href="https://extensions.gnome.org">پایگاه افزونه‌های گنوم</a> را ببینید.

en: Something’s gone wrong
fa: اشتباهی صورت گرفت

en: We’re very sorry, but it was not possible to get the list of installed extensions. Make sure you are logged into GNOME and try again.
fa: متأسفیم، ولی امکان گرفتن سیاههٔ افزونه‌های نصب‌شده نبود. مطمئن شوید که به گنوم وارد شده‌اید و دوباره تلاش کنید.

[ctx: shortcut window]
en: General
fa: عمومی

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
fa: گشودن فهرست

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Search
fa: تغییر وضعیت جست‌وجو

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fa: نمایش میان‌برها

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fa: خروج

note: Translators: a file path to an extension directory
en: The new extension was successfully created in %s.
fa: افزونهٔ جدید با موفقبت در %s ایجاد شد.

en: Name should be a very short (ideally descriptive) string.
    Examples are: %s
fa: نام باید رشته‌ای بسیار کوتاه و توصیفی باشد.
    مانند: %s

en: Name
fa: نام

en: Description is a single-sentence explanation of what your extension does.
    Examples are: %s
fa: شرح تک‌جمله‌ای است که توضیح می‌دهد افزونه‌تان چه می‌کند.
    مانند: %s

en: Description
fa: شرح

en: UUID is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (clicktofocus@janedoe.example.com)
fa: شناسهٔ یکتا، شناسهٔ بی‌تکراری برای افزونه‌تان است.
    این شناسه باید در قالب یک نشانی رایانامه باشد (clicktofocus@janedoe.example.com)

en: Choose one of the available templates:
fa: گزینش یکی از الگوهای موجود:

en: Template
fa: الگو

en: The unique identifier of the new extension
fa: شناسهٔ یکتای افزونهٔ جدید

en: The user-visible name of the new extension
fa: نام قابل مشاهده توسّط کاربر برای افزونهٔ جدید

en: A short description of what the extension does
fa: شرح کوتاهی از کارکرد افزونه

en: The gettext domain used by the extension
fa: دامنهٔ gettext استفاده شده به دست افزونه

en: The GSettings schema used by the extension
fa: طرحوارهٔ GSettings استفاده شده به دست افزونه

en: The template to use for the new extension
fa: الگوی استفاده شده برای افزونهٔ جدید

en: Include prefs.js template
fa: شامل قالب prefs.js

en: Enter extension information interactively
fa: اطّلاعات افزونه را به صورت تعاملی وارد کنید

en: Create a new extension
fa: ایجاد افزونه‌ای جدید

en: Unknown arguments
fa: آرگومان ناشناخته

en: UUID, name and description are required
fa: شناسهٔ یکتا، نام و شرح مورد نیازند

en: Extension “%s” does not exist
fa: افزونهٔ «%s» وجود ندارد

en: Disable an extension
fa: از کار انداختن یک افزونه

en: No UUID given
fa: هیچ شناسهٔ یکتایی داده نشده

en: More than one UUID given
fa: بیش از یک شناسهٔ یکتا داده شده

en: Enable an extension
fa: به کار انداختن یک افزونه

en: Failed to connect to GNOME Shell
fa: شکست در وصل شدن به پوستهٔ گنوم

en: Extension “%s” doesn't exist
fa: افزونهٔ «%s» وجود ندارد

en: Show extensions info
fa: نمایش اطّلاعات افزونه

en: Overwrite an existing extension
fa: بازنویسی روی افزونهٔ موجود

en: Print extension UUID on success
fa: چاپ شناسهٔ یکتای افزونه در صورت موفّقیت

en: Install an extension bundle
fa: نصب یک دستهٔ افزونه

en: No extension bundle specified
fa: هیچ دستهٔ افزونه‌ای مشخّص نشده است

en: More than one extension bundle specified
fa: بیش از یک دسته افزونه مشخّص شده است

en: Show user-installed extensions
fa: نمایش افزونه‌های نصب شده توسّط کاربر

en: Show system-installed extensions
fa: نمایش افزونه‌های نصب شده توسّط سامانه

en: Show enabled extensions
fa: نمایش افزونه‌های به کار افتاده

en: Show disabled extensions
fa: نمایش افزونه‌های از کار افتاده

en: Show extensions in active state
fa: نمایش افزونه‌های فعّال

en: Show extensions in inactive state
fa: نمایش افزونه‌های غیرفعّال

en: Show extensions with preferences
fa: نمایش افزونه‌های با ترجیحات

en: Show extensions with updates
fa: نمایش افزونه‌های با به‌روز رسانی

en: Print extension details
fa: چاپ جزییات افزونه

en: List installed extensions
fa: سیاههٔ افزونه‌های نصب‌شده

en: Additional source to include in the bundle
fa: منبع اضافی برای قرار گرفتن در دسته

en: A GSettings schema that should be included
fa: یک شمای Gsettings که باید شامل شود

en: The directory where translations are found
fa: شاخه‌ای که ترجمه‌ها پیدا می‌شوند

en: The gettext domain to use for translations
fa: دامنهٔ gettext برای استفاده توسّط ترجمه‌ها

en: Overwrite an existing pack
fa: بازنویسی روی یک بستهٔ موجود

en: The directory where the pack should be created
fa: شاخه‌ای که بسته باید ایجاد شود

en: Create an extension bundle
fa: ایجاد یک دستهٔ افزونه

en: More than one source directory specified
fa: بیش از یک شاخهٔ منبع مشخّص شده است

en: Extension “%s” doesn't have preferences
fa: افزونهٔ «%s» ترجیحات ندارد

en: Failed to open prefs for extension “%s”: %s
fa: شکست در گشودن ترجیحات برای افزونهٔ «%s»: %s

en: Opens extension preferences
fa: ترجیحات افزونه را می‌گشاید

en: Reset an extension
fa: بازنشانی یک افزونه

en: Cannot uninstall system extensions
fa: نمی‌توان افزونه‌های سامانه‌ای را حذف نصب کرد

en: Failed to uninstall “%s”
fa: شکست در حذف نصب «%s»

en: Uninstall an extension
fa: حذف نصب یک افزونه

en: Login to extensions.gnome.org
fa: ورود به extensions.gnome.org

en: Warning! Password will be echoed
fa: هشدار! گذرواژه نوشته خواهد شد

en: Username to log into https://extensions.gnome.org
fa: نام کاربری برای ورود به https://extensions.gnome.org

en: Password to log into https://extensions.gnome.org
fa: گذرواژهٔ ورود به https://extensions.gnome.org

en: Read https://extensions.gnome.org password from file, use "-" for stdin
fa: خواندن گذرواژهٔ https://extensions.gnome.org از پرونده. استفاده از «-» برای ورودی استاندارد

en: Accept the terms of service at https://extensions.gnome.org/upload/
fa: پذیرش شرایط خدمت در https://extensions.gnome.org/upload

en: Upload new extension versions
fa: بارگذاری نگارش‌های جدید افزونه

en: Only one of --password and --password-file can be used
fa: تنها می‌توان یکی از گزینه‌های ‪--password‬ و ‪--password-file‬ را استفاده کرد

en: You must accept the terms of service to upload extensions
fa: برای بارگذاری افزونه باید شرایط خدمت را بپذیرید

en: No files given
fa: هیچ پرونده‌ای داده نشده

en: Do not print error messages
fa: چاپ نکردن پیام‌های خطا

en: Path
fa: مسیر

en: URL
fa: نشانی

en: Original author
fa: نگارندهٔ اصلی

en: Version
fa: نگارش

en: Enabled
fa: به کار افتاده

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: نه

en: State
fa: وضعیت

en: “version” takes no arguments
fa: «version» آرگومانی نمی‌گیرد

en: Usage:
fa: استفاده:

en: Print version information and exit.
fa: چاپ اطّلاعات نگارش و خروج.

en: Commands:
fa: دستورات:

en: Print help
fa: چاپ راهنما

en: Enable extension
fa: به کار انداختن افزونه

en: Disable extension
fa: از کار انداختن افزونه

en: Reset extension
fa: بازنشانی افزونه

en: Uninstall extension
fa: حذف نصب افزونه

en: List extensions
fa: سیاههٔ افزونه‌ها

en: Show extension info
fa: نمایش اطّلاعات افزونه

en: Open extension preferences
fa: گشودن ترجیحات افزونه

en: Create extension
fa: ایجاد افزونه

en: Package extension
fa: بسته‌بندی افزونه

en: Install extension bundle
fa: نصب دستهٔ افزونه

en: Use “%s” to get detailed help.
fa: برای گرفتن راهنمای با جزییات از «%s» استفاده کنید.

en: Plain
fa: خام

en: An empty extension
fa: افزونه‌ای خالی

en: Indicator
fa: نشانگر

en: Add an icon to the top bar
fa: افزودن نقشکی به نوار بالا

en: Quick Settings Item
fa: مورد تنظیمات سریع

en: Add an item to quick settings
fa: افزودن موردی به تنظیمات سریع

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
fa: از کار افتاده

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
fa[0]: %Iu خروجی
fa[1]: %Iu خروجی

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
fa[0]: %Iu ورودی
fa[1]: %Iu ورودی

en: System Sounds
fa: صداهای سامانه
