gnome-shell - en to fi translation catalogue (715 entries)

en: Launchers
fi: Käynnistimet

en: Activate pinned app 1
fi: Aktivoi kiinnitetty sovellus 1

en: Activate pinned app 2
fi: Aktivoi kiinnitetty sovellus 2

en: Activate pinned app 3
fi: Aktivoi kiinnitetty sovellus 3

en: Activate pinned app 4
fi: Aktivoi kiinnitetty sovellus 4

en: Activate pinned app 5
fi: Aktivoi kiinnitetty sovellus 5

en: Activate pinned app 6
fi: Aktivoi kiinnitetty sovellus 6

en: Activate pinned app 7
fi: Aktivoi kiinnitetty sovellus 7

en: Activate pinned app 8
fi: Aktivoi kiinnitetty sovellus 8

en: Activate pinned app 9
fi: Aktivoi kiinnitetty sovellus 9

en: Open new window of pinned app 1
fi: Avaa uusi ikkuna kiinnitetystä sovelluksesta 1

en: Open new window of pinned app 2
fi: Avaa uusi ikkuna kiinnitetystä sovelluksesta 2

en: Open new window of pinned app 3
fi: Avaa uusi ikkuna kiinnitetystä sovelluksesta 3

en: Open new window of pinned app 4
fi: Avaa uusi ikkuna kiinnitetystä sovelluksesta 4

en: Open new window of pinned app 5
fi: Avaa uusi ikkuna kiinnitetystä sovelluksesta 5

en: Open new window of pinned app 6
fi: Avaa uusi ikkuna kiinnitetystä sovelluksesta 6

en: Open new window of pinned app 7
fi: Avaa uusi ikkuna kiinnitetystä sovelluksesta 7

en: Open new window of pinned app 8
fi: Avaa uusi ikkuna kiinnitetystä sovelluksesta 8

en: Open new window of pinned app 9
fi: Avaa uusi ikkuna kiinnitetystä sovelluksesta 9

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots.
en: Screenshots
fi: Kuvakaappaukset

en: Take a screenshot interactively
fi: Ota kuvakaappaus vuorovaikutteisesti

en: Take a screenshot
fi: Ota kuvakaappaus

en: Take a screenshot of a window
fi: Ota kuvakaappaus ikkunasta

en: Record a screencast interactively
fi: Nauhoita näyttötallennevideo vuorovaikutteisesti

en: System
fi: Järjestelmä

en: Show the notification list
fi: Näytä ilmoitusluettelo

en: Open the quick settings menu
fi: Avaa pika-asetusten valikko

en: Focus the active notification
fi: Kohdista aktiiviseen ilmoitukseen

en: Show the overview
fi: Näytä yleisnäkymä

en: Show all apps
fi: Näytä kaikki sovellukset

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
fi: Ota käyttöön sisäiset kehittäjiä ja testaajia hyödyttävät työkalut Alt-F2:sta

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
fi: Salli pääsy sisäiseen vianselvitys- ja monitorointityökaluun Alt-F2-ikkunan kautta.

en: UUIDs of extensions to enable
fi: Käyttöön otettavien laajennusten UUID:t

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
fi: GNOMEn ikkunanhallinnan laajennuksilla on uuid-tunnisteominaisuus, ja tämä avain luettelee laajennukset, jotka ladataan. Niiden laajennosten, jotka halutaan ladata, on oltava tässä luettelossa. Tätä luetteloa voi muokata myös org.gnome.Shell-DBus-metodeilla EnableExtension ja DisableExtension.

en: UUIDs of extensions to force disabling
fi: Käytöstä pakotetusti estettyjen laajennusten UUID:t

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be disabled, even if loaded as part of the current mode. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell. This key takes precedence over the “enabled-extensions” setting.
fi: GNOMEn ikkunanhallinnan laajennuksilla on uuid-tunnisteominaisuus, ja tämä avain luettelee laajennukset, joiden ei pitäisi olla käytössä, vaikka ne ladattaisiin osana nykyistä tilaa. Tätä luetteloa voi muokata myös org.gnome.Shell-DBus-metodeilla EnableExtension ja DisableExtension. Tämä avain on etusijalla liitännäisten käyttöönoton asetukseen nähden.

en: Disable user extensions
fi: Poista käytöstä käyttäjälaajennukset

en: Disable all extensions the user has enabled without affecting the “enabled-extension” setting.
fi: Poista käytöstä kaikki käyttäjän käyttöönottamat laajennukset vaikuttamatta “enabled-extension”-asetukseen.

en: Allow extension installation
fi: Salli laajennuksen asennus

en: Disables the validation of extension version compatibility
fi: Poistaa käytöstä laajennusten versioyhteensopivuuden tarkistuksen

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
fi: Gnome Shell lataa vain ne laajennukset, jotka väittävät tukevan käytössä olevaa Shell-versiota. Tämä valinta poistaa tarkistuksen käytöstä ja yrittää ladata kaikki laajennukset siitä huolimatta, mitä versiota laajennukset väittävät tukevansa.

en: List of desktop file IDs for favorite applications
fi: Luettelo työpöytätiedostojen tunnisteista lempisovelluksille

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
fi: Näitä tunnisteita vastaavat sovellukset näytetään suosikkien alueella.

en: History for command (Alt-F2) dialog
fi: Historia komentoikkunalle (Alt-F2)

note: Translators: looking glass is a debugger and inspector tool, see https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-shell/-/blob/main/docs/looking-glass.md
en: History for the looking glass dialog
fi: Historia näyttölasi-ikkunalle

en: Always show the “Log Out” action in the system menu
fi: Näytä aina “Kirjaudu ulos”-toiminto järjestelmävalikossa

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
fi: Muistetaanko salattujen tai etätiedostojärjestelmien liittämiseen tarvittava salasana

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a “Remember Password” checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
fi: Shell pyytää salasanaa, kun salattu laite tai etätiedostojärjestelmä liitetään. Jos salasana voidaan tallentaa tulevaa käyttöä varten, “Muista salasana”-valintaruutu näytetään. Tämä avain asettaa valintaruudun oletustilan.

en: The last selected non-default power profile
fi: Viimeksi valittu muu kuin oletusarvoinen tehoprofiili

en: Layout of the app picker
fi: Sovellusvalitsimen asettelu

en: Keybinding to shift between overview states
fi: Yleisnäkymän avaukseen käytettävä pikanäppäin

en: Keybinding to shift between session, window picker and app grid
fi: Istunnon, ikkunavalitsimen ja sovellusruudukon välillä vaihtoon käytettävä pikanäppäin

en: Keybinding to shift between app grid, window picker and session
fi: Sovellusruudukon, ikkunavalitsimen ja istunnon välillä vaihtoon käytettävä pikanäppäin

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
fi: Näytä sovellukset -näkymän avaukseen käytettävä pikanäppäin

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
fi: Yleisnäkymän Näytä sovellukset -näkymän avaukseen käytettävä pikanäppäin.

en: Keybinding to open the overview
fi: Yleisnäkymän avaukseen käytettävä pikanäppäin

en: Keybinding to open the Activities Overview.
fi: Yleisnäkymän avaukseen käytettävä pikanäppäin.

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
fi: Ilmoitusalueen näyttämiseen/piilottamiseen tarkoitettu pikanäppäin

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
fi: Ilmoitusluettelon näyttämiseen/piilottamiseen tarkoitettu pikanäppäin.

en: Keybinding to toggle the quick settings menu
fi: Pika-asetusvalikon avaukseen käytettävä pikanäppäin

en: Keybinding to toggle the quick settings menu.
fi: Pika-asetusvalikon avaukseen käytettävä pikanäppäin.

en: Keybinding to focus the active notification
fi: Aktiiviseen ilmoitukseen kohdistava pikanäppäin

en: Keybinding to focus the active notification.
fi: Aktiiviseen ilmoitukseen kohdistava pikanäppäin.

en: Switch to application 1
fi: Vaihda sovellukseen 1

en: Switch to application 2
fi: Vaihda sovellukseen 2

en: Switch to application 3
fi: Vaihda sovellukseen 3

en: Switch to application 4
fi: Vaihda sovellukseen 4

en: Switch to application 5
fi: Vaihda sovellukseen 5

en: Switch to application 6
fi: Vaihda sovellukseen 6

en: Switch to application 7
fi: Vaihda sovellukseen 7

en: Switch to application 8
fi: Vaihda sovellukseen 8

en: Switch to application 9
fi: Vaihda sovellukseen 9

en: Open a new instance of application 1
fi: Avaa uusi instanssi sovelluksesta 1

en: Open a new instance of application 2
fi: Avaa uusi instanssi sovelluksesta 2

en: Open a new instance of application 3
fi: Avaa uusi instanssi sovelluksesta 3

en: Open a new instance of application 4
fi: Avaa uusi instanssi sovelluksesta 4

en: Open a new instance of application 5
fi: Avaa uusi instanssi sovelluksesta 5

en: Open a new instance of application 6
fi: Avaa uusi instanssi sovelluksesta 6

en: Open a new instance of application 7
fi: Avaa uusi instanssi sovelluksesta 7

en: Open a new instance of application 8
fi: Avaa uusi instanssi sovelluksesta 8

en: Open a new instance of application 9
fi: Avaa uusi instanssi sovelluksesta 9

en: Screen brightness up
fi: Lisää näytön kirkkautta

en: Screen brightness down
fi: Vähennä näytön kirkkautta

en: Limit switcher to current workspace.
fi: Rajoita vaihtaja nykyiseen työtilaan.

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
fi: Jos tosi, näytetään vaihtajassa vain niiden sovellusten ikkunat, jotka sijaitsevat nykyisessä työtilassa. Muussa tapauksessa kaikki sovellukset sisällytetään.

en: The application icon mode.
fi: Sovelluskuvakkeen tila.

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are “thumbnail-only” (shows a thumbnail of the window), “app-icon-only” (shows only the application icon) or “both”.
fi: Määrittää kuinka ikkunat näytetään ikkunavaihtimessa. Mahdolliset arvot ovat 'thumbnail-only' (näyttää ikkunan pienoiskuvan), 'app-icon-only' (näyttää vain sovelluksen kuvakkeen) tai 'both'(molemmat).

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
fi: Jos tosi,vain nykyisessä työtilassa olevat ikkunat näytetään vaihtajassa. Muussa tapauksessa kaikki ikkunat näytetään.

en: Locations
fi: Sijainnit

en: The locations to show in world clocks
fi: Maailmankellossa näytettävät sijainnit

en: Automatic location
fi: Automaattinen sijainti

en: Whether to fetch the current location or not
fi: Noudetaanko sijainti vai ei

en: Location
fi: Sijainti

en: The location for which to show a forecast
fi: Sijainti jonka ennuste näytetään

note: Keep in sync with subprojects/extensions-app
en: Extensions
fi: Laajennukset

en: Network Login
fi: Verkkokirjautuminen

en: Utilities
fi: Apuohjelmat

en: Extension Error
fi: Laajennusvirhe

note: Translators: %s is an extension name
en: Unable to display the settings for “%s”.
fi: Laajennuksen “%s” asetuksia ei voitu näyttää.

note: Translators: Link label in the phrase "Information about this problem may be available on the extension website"
en: extension website
fi: laajennuksen verkkosivulla

note: Translators: %s is "extension website"
en: Information about this problem may be available on the %s.
fi: Tietoja tästä ongelmasta voi olla saatavilla %s.

en: Error Details
fi: Virheen tiedot

en: Copy Error
fi: Kopiointivirhe

en: Screen Time Limit Reached
fi: Ruutuaika loppui

en: Daily limit for screen time on this device has been reached. Resume tomorrow.
fi: Päivittäinen ruutuaika tällä laitteella on tullut täyteen. Palaa takaisin huomenna.

note: Translators: this is for ignoring a screen time limit for parental controls
en: Ignore
fi: Älä huomioi

en: Cancel
fi: Peru

en: Password
fi: Salasana

en: Choose Session
fi: Valitse istunto

en: Accessibility
fi: Esteettömyys

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a remote session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the remote session or force stop it.
fi: Etäkirjautuminen ei ole mahdollista, koska käyttäjällä %s on jo etäistunto. Kirjautuaksesi etäältä sinun tulee ensin kirjautua ulos etäistunnosta tai pakottaa istunnon lopettaminen.

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a remote session is already running for %s. To login, you must log out from the remote session or force stop it.
fi: Kirjautuminen ei ole mahdollista, koska käyttäjällä %s on jo etäistunto. Kirjautuaksesi sinun tulee ensin kirjautua ulos etäistunnosta tai pakottaa istunnon lopettaminen.

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a local session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the local session or force stop it.
fi: Etäkirjautuminen ei ole mahdollista, koska käyttäjällä %s on jo paikallinen istunto. Kirjautuaksesi etäältä sinun tulee ensin kirjautua ulos paikallisesta istunnosta tai pakottaa istunnon lopettaminen.

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a session is already running for %s. To login, you must log out from the session or force stop it.
fi: Kirjautuminen ei ole mahdollista, koska käyttäjällä %s on jo istunto. Kirjautuaksesi sinun tulee ensin kirjautua ulos istunnosta tai pakottaa istunnon lopettaminen.

en: Session Already Running
fi: Istunto on jo käynnissä

en: Force stopping will quit any running apps and processes, and could result in data loss
fi: Pakolla lopettaminen lopettaa kaikki käynnissä olevat sovellukset ja prosessit, ja se saattaa johtaa tietojen katoamiseen

en: Force Stop
fi: Pakota lopetus

en: Not listed?
fi: Ei luettelossa?

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
fi: (esim. käyttäjä tai %s)

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Login Attempt Timed Out
fi: Kirjautumisyritys aikakatkaistiin

en: Login took too long, please try again
fi: Kirjautuminen kesti liian kauan, yritä uudelleen

en: Login Window
fi: Kirjautumisikkuna

en: Authentication error
fi: Tunnistautumisvirhe

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can swipe their finger on the fingerprint reader
en: (or swipe finger across reader)
fi: (tai pyyhkäise sormella sormenjälkilukijaa)

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can place their finger on the fingerprint reader instead
en: (or place finger on reader)
fi: (tai aseta sormi sormenjälkilukijaan)

en: Break complete sound
fi: Suoritetun tauon ääni

en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunti
fi[1]: %d sekuntia

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

en: %d day | %d days
fi[0]: %d päivä
fi[1]: %d päivää

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It will be time for a break in %s | It will be time for a break in %s
fi[0]: Taukoon aikaa %s
fi[1]: It will be time for a break in %s

en: Movement Break Soon
fi: Liikuntatauko pian

en: Eyesight Break Soon
fi: Katselutauko pian

en: Break Soon
fi: Tauko pian

en: Movement Break in Progress
fi: Liikuntatauko meneillään

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue moving around for %s | Continue moving around for %s
fi[0]: Jatka liikkumista vielä %s
fi[1]: Jatka liikkumista vielä %s

en: Eyesight Break in Progress
fi: Katselutauko meneillään

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue looking away for %s | Continue looking away for %s
fi[0]: Katsele muualle kuin näyttöön vielä %s
fi[1]: Katsele muualle kuin näyttöön vielä %s

en: Break in Progress
fi: Tauko meneillään

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: %s left in your break | %s left in your break
fi[0]: %s jäljellä taukoa
fi[1]: %s jäljellä taukoa

en: Time for a Movement Break
fi: Liikuntatauon aika

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the device and move around for %s | Take a break from the device and move around for %s
fi[0]: Pidä taukoa laitteelta ja liiku %s
fi[1]: Pidä taukoa laitteelta ja liiku %s

en: Time for an Eyesight Break
fi: Katselutauon aika

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s | Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s
fi[0]: Pidä tauko näytön katselulta. Katso vähintään kuuden metrin päähän %s
fi[1]: Pidä tauko näytön katselulta. Katso vähintään kuuden metrin päähän %s

en: Time for a Break
fi: Tauon aika

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It’s time to take a break. Get away from the device for %s! | It’s time to take a break. Get away from the device for %s!
fi[0]: Aika pitää tauko. Pidä taukoa %s!
fi[1]: It’s time to take a break. Get away from the device for %s!

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: You were due to take a break %s ago | You were due to take a break %s ago
fi[0]: Tauon pitäminen myöhästyi %s
fi[1]: Tauon pitäminen myöhästyi %s

en: Break Overdue
fi: Tauko myöhässä

en: There is %s remaining in your break | There are %s remaining in your break
fi[0]: Taukoa jäljellä %s
fi[1]: Taukoa jäljellä %s

en: Break Interrupted
fi: Tauko keskeytetty

note: Translators: As in "Delay the break"
en: Delay
fi: Viive

note: Translators: As in "Skip the break"
en: Skip
fi: Ohita

note: Translators: As in "Take the break"
en: Take
fi: Pidä

note: Translators: This is a notification to warn the user that a screen time break will start shortly.
en: Break in %d second | Break in %d seconds
fi[0]: Tauko %d sekunnin päästä
fi[1]: Tauko %d sekunnin päästä

en: Brightness
fi: Kirkkaus

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
fi: Sammuta

note: Translators: A list of keywords that match the power-off action, separated by semicolons
en: power off;poweroff;shutdown;halt;stop
fi: power off;poweroff;shutdown;halt;stop;sammuta

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the restart action in search
en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

note: Translators: A list of keywords that match the restart action, separated by semicolons
en: reboot;restart;
fi: reboot;restart;uudelleenkäynnistys;käynnistä uudelleen;boottaa;

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
fi: Lukitse näyttö

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

note: Translators: A list of keywords that match the logout action, separated by semicolons
en: logout;log out;sign off
fi: logout;log out;sign off;kirjaudu ulos;uloskirjautuminen;poistu

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the suspend action in search
en: Suspend
fi: Valmiustila

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
fi: Vaihda käyttäjää

note: Translators: A list of keywords that match the lock orientation action, separated by semicolons
en: lock orientation;unlock orientation;screen;rotation
fi: lock orientation;unlock orientation;screen;rotation;lukitse kierto;lukitse suunta;suunta;kääntö

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the screenshot UI action in search
en: Take a Screenshot
fi: Ota kuvakaappaus

note: Translators: A list of keywords that match the screenshot UI action, separated by semicolons
en: screenshot;screencast;snip;capture;record
fi: screenshot;screencast;snip;capture;record;kuvakaappaus;näyttökaappaus;näyttövideo;nauhoita

[ctx: search-result]
en: Unlock Screen Rotation
fi: Vapauta näytön kierto

[ctx: search-result]
en: Lock Screen Rotation
fi: Lukitse näytön kierto

en: GNOME needs to save screen time data
fi: Gnomen täytyy tallentaa dataa näytön käyttöajasta

en: Screen Time Limit is almost up
fi: Ruutuaika loppuu pian

en: The computer will lock in %d second. | The computer will lock in %d seconds.
fi[0]: Tietokone lukitaan %d sekunnin kuluttua.
fi[1]: Tietokone lukitaan %d sekunnin kuluttua.

en: Screen Time Limit in %d Minute | Screen Time Limit in %d Minutes
fi[0]: Ruutuaika loppuu %d minuutin päästä
fi[1]: Ruutuaika loppuu %d minuutin päästä

en: Your screen time limit is approaching
fi: Ruutuaika loppuu pian

en: It’s time to stop using the device
fi: Aika lopettaa laitteen käyttäminen

en: Command not found
fi: Komentoa ei löydy

en: Execution of “%s” failed:
fi: Kohteen ”%s” suorittaminen epäonnistui:

en: Just now
fi: Juuri nyt

en: %d minute ago | %d minutes ago
fi[0]: %d minuutti sitten
fi[1]: %d minuuttia sitten

en: %d hour ago | %d hours ago
fi[0]: %d tunti sitten
fi[1]: %d tuntia sitten

en: Yesterday
fi: Eilen

en: %d day ago | %d days ago
fi[0]: %d päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

en: %d week ago | %d weeks ago
fi[0]: %d viikko sitten
fi[1]: %d viikkoa sitten

en: %d month ago | %d months ago
fi[0]: %d kuukausi sitten
fi[1]: %d kuukautta sitten

en: %d year ago | %d years ago
fi[0]: %d vuosi sitten
fi[1]: %d vuotta sitten

note: Translators: Time in 24h format
en: %H:%M
fi: %H.%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H:%M
fi: Eilen, %H.%M

note: Translators: this is the week day name followed by a time string in 24h format. i.e. "Monday, 14:30"
en: %A, %H:%M
fi: %A, %H.%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %-d, %H:%M
fi: %-d. %Bta, %H.%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %-d %Y, %H:%M
fi: %-d. %Bta %Y, %H.%M

note: Show only the time if date is on today eslint-disable-line no-lonely-if Translators: Time in 12h format
en: %l:%M %p
fi: %l.%M %p

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l:%M %p
fi: Eilen, %l∶%M %p

note: Translators: this is the week day name followed by a time string in 12h format. i.e. "Monday, 2:30 pm"
en: %A, %l:%M %p
fi: %A, %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %-d, %l:%M %p
fi: %B %-d, %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %-d %Y, %l:%M %p
fi: %B %-d %Y, %l∶%M %p

en: Your connection seems to be secure
fi: Yhteys vaikuttaa turvalliselta

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
fi: Yhteytesi tukiaseman kirjautumissivuun ei ole salattu. Salasanat ja muut välittämäsi tiedot voivat olla muiden ihmisten nähtävissä.

en: Hotspot Login
fi: Tukiasemaan kirjautuminen

note: No support for non-modal system dialogs, so ignore the option let modal = options['modal'] || true;
en: Deny
fi: Kiellä

en: Allow
fi: Salli

en: Unnamed Folder
fi: Nimetön kansio

en: %s has been pinned to the dash.
fi: %s on kiinnitetty telakkaan.

en: %s has been unpinned from the dash.
fi: %s ei ole enää kiinnitetty telakkaan.

en: Undo
fi: Kumoa

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
fi: Avoimet ikkunat

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: App Details
fi: Sovelluksen tiedot

en: Quit
fi: Lopeta

en: Unpin
fi: Poista kiinnitys

en: Pin to Dash
fi: Kiinnitä telakkaan

en: Launch Using Integrated Graphics Card
fi: Käynnistä integroitua näytönohjainta käyttäen

en: Launch Using Discrete Graphics Card
fi: Käynnistä erillistä näytönohjainta käyttäen

en: Select Audio Device
fi: Valitse äänilaite

en: Sound Settings
fi: Ääniasetukset

en: Headphones
fi: Kuulokkeet

en: Headset
fi: Headset-kuulokkeet

en: Microphone
fi: Mikrofoni

en: Change Background…
fi: Muuta työpöydän taustaa…

en: Display Settings
fi: Näytön asetukset

en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
fi: K

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
fi: P

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
fi: L

en: Previous month
fi: Edellinen kuukausi

en: Next month
fi: Seuraava kuukausi

en: Week %V
fi: Viikko %V

en: No Notifications
fi: Ei ilmoituksia

en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: action]
en: Clear all notifications
fi: Tyhjennä kaikki ilmoitukset

note: Translators: %s is an application name
en: “%s” Is Not Responding
fi: “%s” ei vastaa

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely
fi: Voit odottaa hetken sovelluksen jatkamista tai pakottaa sovelluksen lopetuksen

en: Force Quit
fi: Pakota lopetus

en: Wait
fi: Odota

en: External drive connected
fi: Erillinen asema yhdistetty

en: External drive disconnected
fi: Erillinen asema irrotettu

en: Unable to unlock volume
fi: Taltion lukituksen avaaminen epäonnistui

en: The installed udisks version does not support the PIM setting
fi: Asennettu udisks-versio ei tue PIM-asetusta

note: Translators: %s is the name of a partition on a external drive
en: “%s” connected
fi: “%s” yhdistetty

en: Disk can now be used
fi: Levyä voi käyttää nyt

en: Open with %s
fi: Avaa käyttäen sovellusta %s

en: Alternatively you can connect by pushing the “WPS” button on your router
fi: Vaihtoehtoisesti voit yhdistää painamalla reitittimesi “WPS”-painiketta

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Key
fi: Avain

en: Private key password
fi: Yksityisen avaimen salasana

en: Identity
fi: Identiteetti

en: Service
fi: Palvelu

en: Authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”
fi: Langaton verkko “%s” vaatii salasanan tai salausavaimia

en: Wired 802.1X authentication
fi: Kiinteän 802.1X-yhteyden tunnistautuminen

en: Network name
fi: Verkon nimi

en: DSL authentication
fi: DSL-tunnistautuminen

en: PIN code required
fi: PIN-koodi vaaditaan

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
fi: Mobiililaajakaista vaatii PIN-koodin

en: A password is required to connect to “%s”
fi: Salasana vaaditaan kohteeseen “%s” yhdistämiseksi

en: VPN password
fi: VPN-salasana

en: Authentication Required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Administrator
fi: Ylläpitäjä

en: Authenticate
fi: Tunnistaudu

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
fi: Kirjautuminen epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Show Apps
fi: Näytä sovellukset

note: Translators: this is the name of the dock/favorites area on the bottom of the overview
en: Dash
fi: Pikavalikko

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the top bar (e.g., * "Tue 9:29 AM").  The string itself should become a full date, e.g., * "February 17 2015".
en: %B %-d %Y
fi: %-d. %Bta %Y

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015".
en: %A %B %e %Y
fi: %A, %e. %Bta %Y

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on current year
en: %B %-d
fi: %e. %Bta

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on different year
en: %B %-d %Y
fi: %e. %Bta %Y

en: Today
fi: Tänään

en: Tomorrow
fi: Huomenna

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
fi: Koko päivä

en: No Events
fi: Ei tapahtumia

en: Add World Clocks…
fi: Lisää maailmankelloja…

en: World Clocks
fi: Maailmankellot

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Go Online for Weather Information
fi: Yhdistä verkkoon saadaksesi säätietoja

en: Weather Information Unavailable
fi: Säätiedot eivät ole juuri nyt saatavilla

en: Weather
fi: Sää

en: Select Weather Location…
fi: Valitse sään sijainti…

[ctx: title]
en: Log Out %s
fi: Kirjaa %s ulos

[ctx: title]
en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

en: %s will be logged out automatically in %d second | %s will be logged out automatically in %d seconds
fi[0]: %s kirjataan ulos automaattisesti %d sekunnin kuluttua
fi[1]: %s kirjataan ulos automaattisesti %d sekunnin kuluttua

en: You will be logged out automatically in %d second | You will be logged out automatically in %d seconds
fi[0]: Sinut kirjataan ulos automaattisesti %d sekunnin kuluttua
fi[1]: Sinut kirjataan ulos automaattisesti %d sekunnin kuluttua

[ctx: button]
en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

[ctx: title]
en: Power Off
fi: Sammuta

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
fi: Asenna päivitykset ja sammuta

en: The system will power off automatically in %d second | The system will power off automatically in %d seconds
fi[0]: Järjestelmä sammuu automaattisesti %d sekunnin kuluttua
fi[1]: Järjestelmä sammuu automaattisesti %d sekunnin kuluttua

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
fi: Asenna odottavat ohjelmistopäivitykset

[ctx: button]
en: Power Off
fi: Sammuta

[ctx: title]
en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

[ctx: title]
en: Install Updates & Restart
fi: Asenna päivitykset ja käynnistä uudelleen

en: The system will restart automatically in %d second | The system will restart automatically in %d seconds
fi[0]: Järjestelmä käynnistyy automaattisesti uudelleen %d sekunnin kuluttua
fi[1]: Järjestelmä käynnistyy automaattisesti uudelleen %d sekunnin kuluttua

[ctx: button]
en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
fi: Käynnistä uudelleen ja asenna päivitykset

en: The system will automatically restart and install updates in %d second | The system will automatically restart and install updates in %d seconds
fi[0]: Järjestelmä käynnistyy automaattisesti uudelleen ja asentaa päivitykset %d sekunnin kuluttua
fi[1]: Järjestelmä käynnistyy automaattisesti uudelleen ja asentaa päivitykset %d sekunnin kuluttua

[ctx: button]
en: Restart & Install
fi: Käynnistä uudelleen ja asenna

[ctx: button]
en: Install & Power Off
fi: Asenna ja sammuta

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
fi: Sammuta päivitysten asennuksen jälkeen

en: Low battery power: please plug in before installing updates
fi: Laitteen akkuvirta vähissä: kiinnitä verkkovirtaan ennen päivitysten asennusta

en: Some applications are busy or have unsaved work
fi: Jotkin sovellukset ovat kiireisiä tai sisältävät tallentamatonta työtä

en: Other users are logged in
fi: Muita käyttäjiä on kirjautuneena

[ctx: button]
en: Boot Options
fi: Käynnistysvalinnat

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login
en: %s (remote)
fi: %s (etä)

note: Translators: Console here refers to a tty like a VT console
en: %s (console)
fi: %s (konsoli)

en: Install
fi: Asenna

en: Install Extension
fi: Asenna laajennus

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
fi: Ladataanko ja asennetaanko ”%s” sivustolta extensions.gnome.org?

en: Extension Updates Available
fi: Laajennusten päivityksiä saatavilla

en: Extension updates are ready to be installed
fi: Laajennusten päivitykset ovat valmiina asennettavaksi

en: Allow inhibiting shortcuts
fi: Salli pikanäppäimien rajoittaminen

note: Translators: %s is an application name like "Settings"
en: The app %s wants to inhibit shortcuts
fi: Sovellus %s haluaa rajoittaa pikanäppäinten toimintaa

en: An app wants to inhibit shortcuts
fi: Sovellus haluaa rajoittaa pikanäppäinten toimintaa

note: Translators: %s is a keyboard shortcut like "Super+x"
en: You can restore shortcuts by pressing %s
fi: Voit palauttaa pikanäppäinten toiminnan painamalla %s

en: Slow Keys Turned On
fi: Hitaat näppäimet otettu käyttöön

en: Slow Keys Turned Off
fi: Hitaat näppäimet poistettu käytöstä

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
fi: Pidit juuri Shift-näppäintä pohjassa kahdeksan sekuntia. Se toimii pikanäppäimenä hitaiden näppäinten ominaisuudelle, joka taasen vaikuttaa näppäimistön toimintatapaan.

en: Sticky Keys Turned On
fi: Pohjaan jäävät näppäimet otettu käyttöön

en: Sticky Keys Turned Off
fi: Pohjaan jäävät näppäimet poistettu käytöstä

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
fi: Painoit juuri Shift-näppäintä viisi kertaa peräkkäin. Se toimii pikanäppäimenä pohjaan jäävien näppäinten ominaisuudelle, joka taasen vaikuttaa näppäimistön toimintatapaan.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
fi: Painoit juuri kahta näppäintä samanaikaisesti, tai painoit Shift-näppäintä viisi kertaa peräkkäin. Tämä kytkee pohjaan jäävien näppäinten ominaisuuden pois käytöstä, joka taasen vaikuttaa näppäimistön toimintatapaan.

en: Leave On
fi: Jätä käyttöön

en: Turn On
fi: Ota käyttöön

en: Turn Off
fi: Sammuta

en: Leave Off
fi: Poista käytöstä

en: Keyboard Settings
fi: Näppäimistön asetukset

en: No extensions installed
fi: Laajennuksia ei asennettu

note: Translators: argument is an extension UUID.
en: %s has not emitted any errors
fi: %s ei ole lähettänyt virheitä

en: Hide Errors
fi: Piilota virheet

en: Show Errors
fi: Näytä virheet

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Inactive
fi: Passiivinen

en: Error
fi: Virhe

en: Out of date
fi: Ei ajan tasalla

en: Downloading
fi: Noudetaan

en: Deactivating
fi: Deaktivoidaan

en: Activating
fi: Aktivoidaan

en: View Source
fi: Näytä lähde

en: Web Page
fi: Verkkosivusto

en: System was put in unsafe mode
fi: Järjestelmä asetettiin turvattomaan tilaan

en: Apps now have unrestricted access
fi: Sovelluksilla on nyt rajoittamaton pääsy

en: Logged in as a privileged user
fi: Kirjautuneena etuoikeutettuna käyttäjänä

en: Running a session as a privileged user should be avoided for security reasons. If possible, you should log in as a normal user.
fi: Istunnon suorittamista etuoikeutettuna käyttäjänä tulisi välttää tietoturvasyistä. Jos mahdollista, kirjaudu tavallisena käyttäjänä.

en: Screen Lock disabled
fi: Näytön lukitus pois käytöstä

en: Screen Locking requires the GNOME display manager
fi: Näytön lukitus vaatii Gnomen kirjautumishallinnan

note: Translators: this is the string displayed in the header when a message source doesn't have a name
en: Unknown App
fi: Tuntematon sovellus

en: Notification sound
fi: Ilmoitusääni

en: Unknown artist
fi: Tuntematon esittäjä

en: Unknown title
fi: Tuntematon kappale

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search
fi: Kirjoita hakeaksesi

en: Apps
fi: Sovellukset

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
fi: Yleisnäkymä

en: New shortcut…
fi: Uusi pikanäppäin…

en: App defined
fi: Sovelluksen määrittämä

en: Show on-screen help
fi: Näytä ohje

en: Switch monitor
fi: Vaihda näyttöä

en: Assign keystroke
fi: Määritä painallus

en: Done
fi: Valmis

en: Edit…
fi: Muokkaa…

en: None
fi: Ei mitään

en: Press a button to configure
fi: Paina näppäintä määrittääksesi asetukset

en: Press Esc to exit
fi: Paina Esc poistuaksesi

en: Press any key to exit
fi: Paina mitä tahansa näppäintä poistuaksesi

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
fi: Toiminnot

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
fi: Järjestelmä

en: Top Bar
fi: Yläpalkki

en: Open menu
fi: Avaa valikko

en: Run a Command
fi: Suorita komento

en: Press ESC to close
fi: Paina ESC poistuaksesi

en: GNOME needs to lock the screen
fi: Gnomen täytyy lukita näyttö

note: Translators: notification source name for screenshots and recordings.
en: Screen Capture
fi: Näytön kaappaus

en: Selection
fi: Valinta

en: Area Selection
fi: Aluevalinta

en: Screen
fi: Näyttö

en: Screen Selection
fi: Näytön valinta

en: Window
fi: Ikkuna

en: Window Selection
fi: Ikkunan valinta

en: Take Screenshot
fi: Ota kuvakaappaus

en: Record Screen
fi: Ota näyttötallennevideo

note: Translators: since this string refers to an action, it needs to be phrased as a verb.
en: Capture
fi: Ota kuvakaappaus

en: Show Pointer
fi: Näytä osoitin

note: Translators: this is the folder where recorded screencasts are stored.
en: Screencasts
fi: Näyttötallennevideot

note: Translators: this is a filename used for screencast * recording, where "%d" and "%t" date and time, e.g. * "Screencast From 07-17-2013 10:00:46 PM"
en: Screencast From %d %t
fi: Näyttötallennevideo - %d %t

note: Translators: notification title.
en: Screencast recorded
fi: Näyttötallennevideo otettu

note: Translators: notification title.
en: Screencast failed to start
fi: Näyttötallennevideon käynnistäminen epäonnistui

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended: Out of disk space
fi: Näyttötallennevideo päättyi: levytila loppui

note: We can encourage user to try again on service crashes since the recorder will auto-blocklist the pipeline that crashed. Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly, please try again
fi: Näyttötallennevideo päättyi odottamatta, yritä uudelleen

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly
fi: Näyttötallennevideo päättyi odottamatta

note: Translators: notification body when a screencast was recorded.
en: Click here to view the video
fi: Napsauta tästä katsoaksesi videon

note: Translators: button on the screencast notification. Translators: button on the screenshot notification.
en: Show in Files
fi: Näytä tiedostohallinnassa

note: Translators: this is the name of the file that the screenshot is saved to. The placeholder is a timestamp, e.g. "2017-05-21 12-24-03".
en: Screenshot From %s
fi: Kuvakaappaus - %s

note: Translators: notification title.
en: Screenshot captured
fi: Kuvakaappaus otettu

note: Translators: notification body when a screenshot was captured.
en: You can paste the image from the clipboard
fi: Voit liittää kuvan leikepöydältä

en: Screenshot taken
fi: Kuvakaappaus otettu

en: Searching
fi: Etsitään

en: No results
fi: Ei tuloksia

en: %d more | %d more
fi[0]: %d lisää
fi[1]: %d lisää

en: Search
fi: Haku

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Show Text
fi: Näytä teksti

en: Hide Text
fi: Piilota teksti

en: Caps lock is on
fi: Caps Lock on päällä

en: Hidden Volume
fi: Piilotettu taltio

en: Windows System Volume
fi: Windows-järjestelmätaltio

en: Uses Keyfiles
fi: Käyttää avaintiedostoja

note: Translators: %s is the Disks application
en: To unlock a volume that uses keyfiles, use the <i>%s</i> utility instead
fi: Avataksesi avaintiedostoja käyttävän taltion, käytä <i>%s</i>

en: You need an external utility like <i>Disks</i> to unlock a volume that uses keyfiles
fi: Tarvitset erillisen sovelluksen, kuten <i>Levyt</i>, avataksesi avaintiedostoja käyttävän taltion

en: PIM Number
fi: PIM-numero

en: Remember Password
fi: Muista salasana

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

note: Translators: %s is the Disks application
en: Open %s
fi: Avaa %s

en: The PIM must be a number or empty
fi: PIM tulee olla numeerinen tai tyhjä

en: High Contrast
fi: Korkea kontrasti

en: Zoom
fi: Lähennys

en: Screen Reader
fi: Näytönlukija

en: Screen Keyboard
fi: Näyttönäppäimistö

en: Visual Alerts
fi: Visuaaliset hälytykset

en: Sticky Keys
fi: Pohjaan jäävät näppäimet

en: Slow Keys
fi: Hitaat näppäimet

en: Bounce Keys
fi: Kimmonäppäimet

en: Mouse Keys
fi: Hiirinäppäimet

en: Accessibility Settings
fi: Esteettömyyden asetukset

en: Large Text
fi: Suuri tekstin koko

en: Auto Rotate
fi: Automaattinen kääntö

[ctx: title]
en: Background Apps
fi: Taustasovellukset

en: Apps known to be running without a window
fi: Sovellukset, joiden tiedetään olevan käynnissä ilman ikkunaa

en: App Settings
fi: Sovelluksen asetukset

en: No Background Apps
fi: Ei taustasovelluksia

en: %d Background App | %d Background Apps
fi[0]: %d taustasovellus
fi[1]: %d taustasovellusta

en: Keyboard Brightness
fi: Näppäimistön kirkkaus

en: Off
fi: Pois

en: Low
fi: Matala

en: High
fi: Korkea

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Open keyboard brightness menu
fi: Avaa näppäimistön kirkkauden valikko

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Disconnect %s
fi: Katkaise yhteys kohteeseen %s

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Connect to %s
fi: Yhdistä kohteeseen %s

en: Open Bluetooth menu
fi: Avaa Bluetooth-valikko

en: Bluetooth Settings
fi: Bluetooth-asetukset

en: No available or connected devices
fi: Ei käytettävissä olevia tai yhdistettyjä laitteita

en: Turn on Bluetooth to connect to devices
fi: Kytke Bluetooth päälle yhdistääksesi laitteisiin

note: Translators: This is the number of connected bluetooth devices
en: %d Connected | %d Connected
fi[0]: %d yhdistetty
fi[1]: %d yhdistetty

en: Open brightness menu
fi: Avaa kirkkauden valikko

en: Dark Style
fi: Tumma tyyli

en: Do Not Disturb
fi: Älä häiritse

en: Single Click
fi: Kertanapsautus

en: Double Click
fi: Kaksoisnapsautus

en: Drag
fi: Vedä

en: Secondary Click
fi: Toissijainen napsautus

en: Dwell Click
fi: Napsautus kohdistamalla

en: Show Keyboard Layout
fi: Näytä näppäimistön asettelu

en: Allow location access
fi: Salli sijainnin käyttö

note: Translators: %s is an application name
en: The app %s wants to access your location
fi: %s haluaa käyttää sijaintitietoasi

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings
fi: Sijaintitiedon käyttöoikeuksia voi muuttaa milloin tahansa yksityisyysasetuksista

en: Deny Access
fi: Estä pääsy

en: Grant Access
fi: Salli pääsy

en: <unknown>
fi: <tuntematon>

en: Secure
fi: Turvallinen

en: Not secure
fi: Ei turvallinen

en: Signal strength %s%%
fi: Signaalin vahvuus %s%%

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hotspot
fi: %s - Yhteyspiste

en: %d connected | %d connected
fi[0]: %d yhdistetty
fi[1]: %d yhdistetty

en: Open VPN menu
fi: Avaa VPN-valikko

en: VPN Settings
fi: VPN-asetukset

en: Wi–Fi
fi: Wi-Fi

en: Open Wi–Fi menu
fi: Avaa Wi–Fi-valikko

en: All Networks
fi: Kaikki verkot

en: Wired Connections
fi: Kiinteät yhteydet

en: Open wired connections menu
fi: Avaa kiinteiden yhteyksien valikko

en: Wired Settings
fi: Kiinteän yhteyden asetukset

en: Bluetooth Tethers
fi: Bluetoothilla jaetut yhteydet

en: Open Bluetooth tethers menu
fi: Avaa Bluetooth-tetheröinnin valikko

en: Mobile Connections
fi: Mobiiliyhteydet

en: Open mobile connections menu
fi: Avaa mobiiliyhteyksien valikko

en: Mobile Broadband Settings
fi: Mobiililaajakaistan asetukset

note: Translators: "Mobile" from "Mobile Broadband"
en: Mobile
fi: Mobiili

en: Sign in to Network
fi: Kirjaudu verkkoon

en: Connection failed
fi: Yhteys epäonnistui

en: Activation of network connection failed
fi: Verkkoyhteyden aktivointi epäonnistui

en: Night Light
fi: Yövalo

[ctx: Power profile]
en: Performance
fi: Suorituskyky

[ctx: Power profile]
en: Balanced
fi: Tasapainotettu

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
fi: Virransäästö

[ctx: Power profile]
en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: Quick settings button title]
en: Power Mode
fi: Tehotila

en: Open power profiles menu
fi: Avaa virtaprofiilien valikko

[ctx: Quick settings menu header]
en: Power Mode
fi: Tehotila

en: Power Settings
fi: Virranhallinta

en: Stop Screencast
fi: Pysäytä näyttötallennevideo

en: Stop Screen Sharing
fi: Lopeta näytön jakaminen

en: Airplane Mode
fi: Lentokonetila

en: Power Off Menu
fi: Sammutusvalikko

en: Suspend
fi: Valmiustila

en: Restart…
fi: Käynnistä uudelleen…

en: Power Off…
fi: Sammuta…

en: Log Out…
fi: Kirjaudu ulos…

en: Switch User…
fi: Vaihda käyttäjää…

[ctx: action]
en: Lock Screen
fi: Lukitse näyttö

en: Unknown Thunderbolt device
fi: Tuntematon Thunderbolt-laite

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
fi: Uusi laite havaittiin, kun olit pois. Katkaise laitteen yhteys ja yhdistä se uudelleen, jotta voit aloittaa sen käyttämisen.

en: Unauthorized Thunderbolt device
fi: Thunderbolt-laite ilman valtuutusta

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator
fi: Uusi laite on havaittu. Se tulee valtuuttaa ylläpitäjän toimesta

en: Thunderbolt authorization error
fi: Thunderbolt-valtuutusvirhe

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
fi: Thunderbolt-laitetta ei voitu valtuuttaa: %s

en: Volume changed
fi: Äänenvoimakkuutta muutettu

en: Unmute
fi: Palauta ääni

en: Mute
fi: Vaimenna

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Sound Output
fi: Äänen ulostulo

en: Open sound output menu
fi: Avaa äänen ulostulon valikko

en: Sound Input
fi: Äänen sisääntulo

en: Open sound input menu
fi: Avaa äänen sisääntulon valikko

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
fi: Peili

note: Translators: this is for the desktop spanning displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Join Displays
fi: Liitä näytöt

note: Translators: this is for using only external displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
fi: Vain ulkoinen

note: Translators: this is for using only the laptop display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Built-in Only
fi: Vain sisäinen

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A %B %-d
fi: %A, %-e. %Bta

en: Swipe up to unlock
fi: Vedä ylös avataksesi lukituksen

en: Click or press a key to unlock
fi: Napsauta tai paina näppäintä avataksesi lukituksen

en: Unlock Window
fi: Lukituksen avausikkuna

en: Log in as another user
fi: Kirjaudu toisena käyttäjänä

en: GNOME %s
fi: Gnome %s

en: Welcome to %s
fi: Tervetuloa, tämä on %s

en: If you want to learn your way around, check out the tour
fi: Lähde tutustumiskierrokselle oppiaksesi oleelliset asiat

en: Take Tour
fi: Aloita tutustumiskierros

en: “%s” is ready
fi: “%s” on valmis

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
fi: Haluatko säilyttää nämä näyttöasetukset?

en: Revert Settings
fi: Palauta asetukset

en: Keep Changes
fi: Säilytä muutokset

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
fi[0]: Asetusmuutokset palautetaan %d sekunnissa
fi[1]: Asetusmuutokset palautetaan %d sekunnissa

[ctx: window-menu]
note: Translators: entry in the window right click menu.
en: Take Screenshot
fi: Ota kuvakaappaus

en: Hide
fi: Piilota

en: Restore
fi: Palauta

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Move
fi: Siirrä

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: Always on Top
fi: Aina päällimmäisenä

en: Always on Visible Workspace
fi: Aina näkyvissä olevassa työtilassa

en: Move to Workspace Left
fi: Siirrä vasemmalla olevaan työtilaan

en: Move to Workspace Right
fi: Siirrä oikealla olevaan työtilaan

en: Move to Workspace Up
fi: Siirrä ylempänä olevaan työtilaan

en: Move to Workspace Down
fi: Siirrä alempana olevaan työtilaan

en: Move to Monitor Up
fi: Siirrä ylempänä olevaan näyttöön

en: Move to Monitor Down
fi: Siirrä alempana olevaan näyttöön

en: Move to Monitor Left
fi: Siirrä vasemmalla olevaan näyttöön

en: Move to Monitor Right
fi: Siirrä oikealla olevaan näyttöön

en: Close
fi: Sulje

en: Print version
fi: Tulosta versio

en: Mode used by GDM for login screen
fi: GDM:n kirjautumisruudussa käyttämä tila

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
fi: Käytä tiettyä tilaa (esim. “gdm”) kirjautumisnäkymää varten

en: List possible modes
fi: Listaa mahdolliset tilat

en: Force animations to be enabled
fi: Pakota animaatiot käyttöön

[ctx: program]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Failed to launch “%s”
fi: Sovelluksen “%s” käynnistäminen epäonnistui

en: Passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Password cannot be blank
fi: Salasana ei voi olla tyhjä

en: Authentication dialog was dismissed by the user
fi: Käyttäjä poistui tunnistautumisvalintaikkunasta

en: Icon '%s' not present in theme %s
fi: Kuvaketta '%s' ei ole teemassa %s

en: Failed to load icon
fi: Kuvakkeen lataaminen epäonnistui

en: Manage your GNOME Extensions
fi: Hallitse Gnome-laajennuksia

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: GNOME Extensions handles updating extensions, configuring extension preferences and removing or disabling unwanted extensions.
fi: Gnomen laajennussovellus Laajennukset käsittelee laajennusten päivitykset, niiden asetukset ja sen avulla voi poistaa laajennuksia käytöstä tai kokonaan järjestelmästä.

en: Main Window
fi: Pääikkuna

en: Available Updates
fi: Saatavilla olevat päivitykset

en: Search View
fi: Hakunäkymä

en: Configure GNOME Shell Extensions
fi: Hallitse Gnome Shell -laajennuksia

en: The installed version of this extension (%s) is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
fi: Asennettu versio laajennuksesta (%s) ei ole yhteensopiva nykyisen Gnome-version (%s) kanssa. Tämä laajennus on poistettu käytöstä.

en: The installed version of this extension is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
fi: Tämän laajennuksen asennettu versio ei ole yhteensopiva nykyisen Gnome-version (%s) kanssa. Tämä laajennus on poistettu käytöstä.

en: An error has occurred in this extension. This could cause issues elsewhere in the system. It is recommended to turn the extension off until the error is resolved.
fi: Tässä laajennuksessa tapahtui virhe. Tämä saattaa aiheuttaa ongelmia muualla järjestelmässä. On suositeltavaa poistaa tämä laajennus käytöstä, kunnes virhe on selvitetty.

note: translators: Details for an extension error
en: Error details:
fi: Virheen tiedot:

en: Version %s
fi: Versio %s

en: Remove “%s”?
fi: Poista “%s”?

en: If you remove the extension, you need to return to download it if you want to enable it again
fi: Ota huomioon jos poistat laajennuksen; sinun tulee palata ja ladata se uudelleen, jos haluat sen uudelleen käyttöön

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Remove
fi: P_oista

en: %d extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
fi[0]: %d laajennus päivitetään seuraavan kerran, kun kirjaudut sisään.
fi[1]: %d laajennusta päivitetään seuraavan kerran, kun kirjaudut sisään.

en: Updates Details
fi: Päivityksen tiedot

en: A new version of this extension is ready and will be loaded on next login.
fi: Uusi versio tästä laajennuksessa on valmis ja se ladataan seuraavan kerran, kun kirjaudut sisään.

en: Extension Details
fi: Laajennuksen tiedot

en: _Website
fi: _Verkkosivusto

en: _Settings
fi: _Asetukset

en: _Remove…
fi: _Poista…

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: About Extensions
fi: Tietoja - Laajennukset

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Search extensions
fi: Etsi laajennuksia

en: _Log Out…
fi: _Kirjaudu ulos…

en: _Extensions
fi: _Laajennukset

en: More Information
fi: Lisätietoja

en: Extensions can cause performance and stability issues. It is recommended to disable all extensions if you experience problems with your system.
fi: Laajennukset voivat aiheuttaa suorituskyky- tai vakausongelmia. Poista kaikki laajennukset käytöstä, jos kohtaat ongelmia järjestelmän kanssa.

en: User Extensions
fi: Käyttäjälaajennukset

en: System Extensions
fi: Järjestelmälaajennukset

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: No Results Found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: Try a different search
fi: Kokeile eri hakuehtoja

en: No Installed Extensions
fi: Ei asennettuja laajennuksia

en: To find and add extensions, visit <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
fi: Etsi ja asenna laajennuksia osoitteessa <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.

en: Something’s gone wrong
fi: Jokin meni pieleen

en: We’re very sorry, but it was not possible to get the list of installed extensions. Make sure you are logged into GNOME and try again.
fi: Valitettavasti asennettujen laajennusten listaa ei voitu muodostaa. Varmista että olet kirjautunut Gnomeen ja yritä uudelleen.

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
fi: Avaa valikko

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Search
fi: Haku päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

note: Translators: a file path to an extension directory
en: The new extension was successfully created in %s.
fi: Uusi laajennus luotiin polkuun %s.

en: Name should be a very short (ideally descriptive) string.
    Examples are: %s
fi: Nimen tulisi olla erittäin lyhyt, mieluiten kuvaava, merkkijono.
    Esimerkkejä: %s

en: Name
fi: Nimi

en: Description is a single-sentence explanation of what your extension does.
    Examples are: %s
fi: Kuvaus on yhden lauseen selvitys laajennuksen käyttötarkoituksesta.
    Esimerkkejä: %s

en: Description
fi: Kuvaus

en: UUID is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (clicktofocus@janedoe.example.com)
fi: UUID on yksilöllinen tunniste laajennukselle.
    Tämän tulee olla sähköpostiosoitteen muodossa (clicktofocus@janedoe.example.com)

en: Choose one of the available templates:
fi: Valitse yksi mallipohjista:

en: Template
fi: Mallipohja

en: The unique identifier of the new extension
fi: Yksilöllinen tunniste uudelle laajennukselle

en: NAME
fi: NIMI

en: The user-visible name of the new extension
fi: Uuden laajennuksen käyttäjälle näkyvä nimi

en: DESCRIPTION
fi: KUVAUS

en: A short description of what the extension does
fi: Lyhyt kuvaus siitä, mitä laajennus tekee

en: The gettext domain used by the extension
fi: Laajennuksen käyttämä gettext-domain

en: SCHEMA
fi: SKEEMA

en: The GSettings schema used by the extension
fi: Laajennuksen käyttämä GSettings-skeema

en: TEMPLATE
fi: MALLIPOHJA

en: The template to use for the new extension
fi: Mallipohja uudelle laajennukselle

en: Include prefs.js template
fi: Sisällytä prefs.js-mallipohja

en: Enter extension information interactively
fi: Kirjoita laajennuksen tiedot vuorovaikutteisesti

en: Create a new extension
fi: Luo uusi laajennus

en: Unknown arguments
fi: Tuntemattomat argumentit

en: UUID, name and description are required
fi: UUID, nimi ja kuvaus ovat pakollisia tietoja

en: Extension “%s” does not exist
fi: Laajennusta “%s” ei ole olemassa

en: Disable an extension
fi: Poista laajennus käytöstä

en: No UUID given
fi: UUID:tä ei annettu

en: More than one UUID given
fi: Enemmän kuin yksi UUID annettu

en: Enable an extension
fi: Ota laajennus käyttöön

en: Failed to connect to GNOME Shell
fi: Gnome Shelliin yhdistäminen epäonnistui

en: Extension “%s” doesn't exist
fi: Laajennusta “%s” ei ole olemassa

en: Show extensions info
fi: Näytä laajennuksen tiedot

en: Overwrite an existing extension
fi: Korvaa olemassa oleva laajennus

en: Install an extension bundle
fi: Asenna laajennuspaketti

en: No extension bundle specified
fi: Laajennuspakettia ei määritetty

en: More than one extension bundle specified
fi: Enemmän kuin yksi laajennuspaketti määritetty

en: Show user-installed extensions
fi: Näytä käyttäjän asentamat laajennukset

en: Show system-installed extensions
fi: Näytä järjestelmän asentamat laajennukset

en: Show enabled extensions
fi: Näytä käytössä olevat laajennukset

en: Show disabled extensions
fi: Näytä käytöstä poistetut laajennukset

en: Show extensions in active state
fi: Näytä aktiivisessa tilassa olevat laajennukset

en: Show extensions in inactive state
fi: Näytä passiivisessa tilassa olevat laajennukset

en: Show extensions with preferences
fi: Näytä laajennukset, joilla on asetuksia

en: Show extensions with updates
fi: Näytä laajennukset, joihin on päivityksiä

en: Print extension details
fi: Tulosta laajennuksen tiedot

en: List installed extensions
fi: Listaa asennetut laajennukset

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Additional source to include in the bundle
fi: Lisälähde pakettiin sisällytettäväksi

en: A GSettings schema that should be included
fi: Sisällytettävä GSettings-skeema

en: DIRECTORY
fi: KANSIO

en: The directory where translations are found
fi: Kansio, jossa kielikäännökset ovat

en: The gettext domain to use for translations
fi: Kielikäännöksiin käytettävä gettext-domain

en: Overwrite an existing pack
fi: Korvaa olemassa oleva paketti

en: The directory where the pack should be created
fi: Kansio, johon paketti luodaan

en: Create an extension bundle
fi: Luo laajennuspaketti

en: More than one source directory specified
fi: Enemmän kuin yksi lähdekansio määritetty

en: Extension “%s” doesn't have preferences
fi: Laajennuksella “%s” ei ole asetuksia

en: Failed to open prefs for extension “%s”: %s
fi: Laajennuksen “%s” asetusten avaaminen epäonnistui: %s

en: Opens extension preferences
fi: Avaa laajennuksen asetukset

en: Reset an extension
fi: Nollaa laajennus

en: Cannot uninstall system extensions
fi: Järjestelmän laajennuksia ei voi poistaa

en: Failed to uninstall “%s”
fi: Ei voitu poistaa “%s”

en: Uninstall an extension
fi: Poista laajennus

en: Login to extensions.gnome.org
fi: Kirjaudu extensions.gnome.org-palveluun

en: Warning! Password will be echoed
fi: Varoitus! Salasana kaiutetaan

en: USERNAME
fi: KÄYTTÄJÄNIMI

en: Username to log into https://extensions.gnome.org
fi: Käyttäjänimi https://extensions.gnome.org-palveluun kirjautumiseksi

en: PASSWORD
fi: SALASANA

en: Password to log into https://extensions.gnome.org
fi: Salasana https://extensions.gnome.org-palveluun kirjautumiseksi

en: Read https://extensions.gnome.org password from file, use "-" for stdin
fi: Lue https://extensions.gnome.org-salasana tiedostosta, käytä "-" lukeaksesi stdinistä

en: Accept the terms of service at https://extensions.gnome.org/upload/
fi: Hyväksy käyttöehdot osoitteessa https://extensions.gnome.org/upload/

en: FILE…
fi: TIEDOSTO…

en: Upload new extension versions
fi: Lähetä uusia laajennuksen versioita

en: Only one of --password and --password-file can be used
fi: Vain joko --password tai --password-file on mahdollista käyttää

en: You must accept the terms of service to upload extensions
fi: Sinun tulee hyväksyä käyttöehdot lähettääksesi laajennuksia

en: No files given
fi: Tiedostoja ei annettu

en: Do not print error messages
fi: Älä tulosta virheviestejä

en: Path
fi: Polku

en: URL
fi: URL-osoite

en: Original author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Version
fi: Versio

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: State
fi: Tila

en: “version” takes no arguments
fi: “version” ei kelpuuta argumentteja

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Print version information and exit.
fi: Tulosta versiotiedot ja poistu.

en: COMMAND
fi: KOMENTO

en: Commands:
fi: Komennot:

en: Print help
fi: Tulosta ohje

en: Enable extension
fi: Ota laajennus käyttöön

en: Disable extension
fi: Poista laajennus käytöstä

en: Reset extension
fi: Nollaa laajennus

en: Uninstall extension
fi: Poista laajennus

en: List extensions
fi: Listaa laajennukset

en: Show extension info
fi: Näytä laajennuksen tiedot

en: Open extension preferences
fi: Avaa laajennuksen asetukset

en: Create extension
fi: Luo laajennus

en: Package extension
fi: Paketoi laajennus

en: Install extension bundle
fi: Asenna laajennuspaketti

en: Use “%s” to get detailed help.
fi: Suorita “%s” nähdäksesi yksityiskohtaisia ohjeita.

en: Plain
fi: Yksinkertainen

en: An empty extension
fi: Tyhjä laajennus

en: Indicator
fi: Ilmaisin

en: Add an icon to the top bar
fi: Lisää kuvake yläpalkkiin

en: Quick Settings Item
fi: Pika-asetusten kohde

en: Add an item to quick settings
fi: Lisää kohde pika-asetuksiin

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
fi: Ei käytössä

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
fi[0]: %u ulostulo
fi[1]: %u ulostuloa

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
fi[0]: %u sisääntulo
fi[1]: %u sisääntuloa

en: System Sounds
fi: Järjestelmän äänet
