gnome-shell master - en to ro translation catalogue (730 entries)

en: Launchers
ro: Lansatoare

en: Activate pinned app 1
ro: Activează aplicația fixată 1

en: Activate pinned app 2
ro: Activează aplicația fixată 2

en: Activate pinned app 3
ro: Activează aplicația fixată 3

en: Activate pinned app 4
ro: Activează aplicația fixată 4

en: Activate pinned app 5
ro: Activează aplicația fixată 5

en: Activate pinned app 6
ro: Activează aplicația fixată 6

en: Activate pinned app 7
ro: Activează aplicația fixată 7

en: Activate pinned app 8
ro: Activează aplicația fixată 8

en: Activate pinned app 9
ro: Activează aplicația fixată 9

en: Open new window of pinned app 1
ro: Deschide o fereastră nouă a aplicației fixate 1

en: Open new window of pinned app 2
ro: Deschide o fereastră nouă a aplicației fixate 2

en: Open new window of pinned app 3
ro: Deschide o fereastră nouă a aplicației fixate 3

en: Open new window of pinned app 4
ro: Deschide o fereastră nouă a aplicației fixate 4

en: Open new window of pinned app 5
ro: Deschide o fereastră nouă a aplicației fixate 5

en: Open new window of pinned app 6
ro: Deschide o fereastră nouă a aplicației fixate 6

en: Open new window of pinned app 7
ro: Deschide o fereastră nouă a aplicației fixate 7

en: Open new window of pinned app 8
ro: Deschide o fereastră nouă a aplicației fixate 8

en: Open new window of pinned app 9
ro: Deschide o fereastră nouă a aplicației fixate 9

note: Translators: name of the folder under ~/Pictures for screenshots.
en: Screenshots
ro: Instantanee de ecran

en: Take a screenshot interactively
ro: Fă un instantaneu de ecran în mod interactiv

en: Take a screenshot
ro: Instantaneu de ecran

en: Take a screenshot of a window
ro: Fă un instantaneu al ferestrei

en: Record a screencast interactively
ro: Fă o înregistrare de ecran în mod interactiv

en: System
ro: Sistem

en: Show the notification list
ro: Arată lista cu notificări

en: Open the quick settings menu
ro: Deschide schimbările rapide

en: Focus the active notification
ro: Evidențiază notificarea activă

en: Show the overview
ro: Arată prezentarea generală

en: Show all apps
ro: Arată toate aplicațiile

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
ro: Activează uneltele interne utile dezvoltatorilor și testerilor din Alt-F2

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
ro: Permite accesul la instrumente interne de depanare și monitorizare folosind dialogul Alt-F2.

en: UUIDs of extensions to enable
ro: UUID-urile extensiilor de activat

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
ro: Extensiile pentru interfața GNOME au o proprietate UUID; această cheie enumeră extensiile care ar trebui încărcate. Orice extensie care trebuie încărcată trebuie să fie în listă. Această listă poate fi modificată cu metodele EnableExtension și DisableExtension pe org.gnome.Shell.

en: UUIDs of extensions to force disabling
ro: UUID-urile extensiilor pentru a forța dezactivarea

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be disabled, even if loaded as part of the current mode. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell. This key takes precedence over the “enabled-extensions” setting.
ro: Extensiile pentru interfața GNOME au o proprietate UUID; această cheie enumeră extensiile care ar trebui dezactivate, chiar dacă sunt încărcate ca parte a modului actual. Această listă poate fi modificată cu metodele D-Bus EnableExtension și DisableExtension pe org.gnome.Shell. Această cheie are prioritate față de cheia „enabled-extensions”.

en: Disable user extensions
ro: Dezactivează extensiile utilizatorului

en: Disable all extensions the user has enabled without affecting the “enabled-extension” setting.
ro: Dezactivează toate extensiile pe care utilizatorul le-a activat fără să afecteze cheia „enable-extension”.

en: Allow extension installation
ro: Permite instalarea de extensii

en: Allow users to install extensions in their home folder. If disabled, the InstallRemoteExtension D-Bus method will fail, and extensions are only loaded from system directories on startup. It does not affect extensions that are already loaded, so a change only takes full effect on the next login.
ro: Permite utilizatorilor să instaleze extensii în dosarul personal. Dacă este dezactivată, metoda D-Bus InstallRemoteExtension va eșua, iar extensiile vor fi încărcate doar din dosarele de sistem la pornirea calculatorului. Acest lucru nu afectează extensiile care sunt deja încărcate, deci o modificare are efect deplin doar la următoarea autentificare.

en: Disables the validation of extension version compatibility
ro: Dezactivează validarea compatibilității versiunii extensiei

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
ro: Interfața GNOME va încărca doar extensiile care pretind să fie compatibile cu versiunea actuală. Activarea acestei opțiuni va duce la dezactivarea verificării și la încercarea de a încărca toate extensiile fără a ține cont de versiunile cu care acestea declară că sunt compatibile.

en: List of desktop file IDs for favorite applications
ro: Lista ID-urilor fișierelor desktop pentru aplicațiile preferate

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
ro: Aplicațiile corespunzătoare acestor identificatori vor fi afișate în zona preferatelor.

en: History for command (Alt-F2) dialog
ro: Cronologia comenzilor (Alt-F2)

note: Translators: looking glass is a debugger and inspector tool, see https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-shell/-/blob/main/docs/looking-glass.md
en: History for the looking glass dialog
ro: Cronologia pentru „looking glass”

en: Always show the “Log Out” action in the system menu
ro: Arată mereu acțiunea „Termină sesiunea” în opțiunile sistemului

en: This key overrides the automatic hiding of the “Log out” action in the system menu for logged-in situations where there is a single, local, non-system user and only a single available session type (e.g. GNOME on Wayland).
ro: Această cheie blochează ascunderea automată a acțiunii „Termină sesiunea” din opțiunile sistemului pentru situațiile în care este autentificat un singur utilizator local (uman), care nu face parte din sistem, și este disponibil un singur tip de sesiune (adică GNOME pe Wayland).

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
ro: Dacă se va reține parola pentru montarea sistemelor de fișiere cifrate sau la distanță

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a “Remember Password” checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
ro: Interfața va cere o parolă când este montat un dispozitiv cifrat sau un sistem de fișiere la distanță. Dacă parola poate fi salvată pentru o utilizare viitoare, va fi afișat un loc de bifat „Reține parola”. Această cheie determină starea prestabilită a locului de bifat.

en: The last selected non-default power profile
ro: Ultimul profil energetic ales

en: Some systems support more than two power profiles. In order to still support toggling between two profiles, this key records the last selected non-default profile.
ro: Unele sisteme acceptă mai mult de două profiluri energetice. Pentru a permite în continuare comutarea între două profiluri, această tastă înregistrează ultimul profil ales care nu este prestabilit.

en: The last version the “Welcome to GNOME” dialog was shown for
ro: Ultima versiune pentru care a fost afișat dialogul „Bun venit în GNOME”

en: This key determines for which version the “Welcome to GNOME” dialog was last shown. An empty string represents the oldest possible version, and a huge number will represent versions that do not exist yet. This huge number can be used to effectively disable the dialog.
ro: Această cheie determină pentru care versiune a fost arătat ultima dată dialogul „Bun venit în GNOME”. Un șir gol reprezintă cea mai veche versiune posibilă, și un număr enorm va reprezenta versiuni care nu există încă. Numărul enorm poate fi folosit pentru a dezactiva efectiv dialogul.

en: Layout of the app picker
ro: Aspectul selectorului de aplicații

en: Layout of the app picker. Each entry in the array is a page. Pages are stored in the order they appear in GNOME Shell. Each page contains an “application id” → 'data' pair. Currently, the following values are stored as 'data': • “position”: the position of the application icon in the page
ro: Aspectul selectorului de aplicații. Fiecare intrare din vector este o pagină. Paginile sunt stocate în ordinea în care apar în interfața GNOME. Fiecare pagină conține o pereche de „id aplicație” → „date”. Momentan, următoarele valori sunt stocate ca „data”: • „poziția”: poziția în pagină a simbolului aplicației

en: Keybinding to shift between overview states
ro: Asociere de taste pentru comutarea între stările prezentării generale

en: Keybinding to shift between session, window picker and app grid
ro: Asociere de taste pentru a comuta între sesiune, selectorul de ferestre și grila de aplicații

en: Keybinding to shift between app grid, window picker and session
ro: Asociere de taste pentru a comuta între grila de aplicații, selectorul de ferestre și sesiune

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
ro: Asociere de taste pentru deschiderea modului de afișare „Arată aplicațiile”

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
ro: Asociere de taste pentru deschiderea modului de afișare „Arată aplicațiile” a prezentării generale a activităților.

en: Keybinding to open the overview
ro: Asociere de taste pentru deschiderea prezentării generale

en: Keybinding to open the Activities Overview.
ro: Asociere de taste pentru deschiderea prezentării generale a activităților.

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
ro: Asociere de taste pentru a arăta/ascunde lista cu notificări

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
ro: Asociere de taste pentru a arăta/ascunde lista cu notificări.

en: Keybinding to toggle the quick settings menu
ro: Asociere de taste pentru a deschide schimbările rapide

en: Keybinding to toggle the quick settings menu.
ro: Asociere de taste pentru a deschide schimbările rapide.

en: Keybinding to focus the active notification
ro: Asociere de taste pentru evidențierea notificării active

en: Keybinding to focus the active notification.
ro: Asociere de taste pentru evidențierea notificării active.

en: Switch to application 1
ro: Treci la aplicația 1

en: Switch to application 2
ro: Treci la aplicația 2

en: Switch to application 3
ro: Treci la aplicația 3

en: Switch to application 4
ro: Treci la aplicația 4

en: Switch to application 5
ro: Treci la aplicația 5

en: Switch to application 6
ro: Treci la aplicația 6

en: Switch to application 7
ro: Treci la aplicația 7

en: Switch to application 8
ro: Treci la aplicația 8

en: Switch to application 9
ro: Treci la aplicația 9

en: Open a new instance of application 1
ro: Deschide o instanță nouă a aplicației 1

en: Open a new instance of application 2
ro: Deschide o instanță nouă a aplicației 2

en: Open a new instance of application 3
ro: Deschide o instanță nouă a aplicației 3

en: Open a new instance of application 4
ro: Deschide o instanță nouă a aplicației 4

en: Open a new instance of application 5
ro: Deschide o instanță nouă a aplicației 5

en: Open a new instance of application 6
ro: Deschide o instanță nouă a aplicației 6

en: Open a new instance of application 7
ro: Deschide o instanță nouă a aplicației 7

en: Open a new instance of application 8
ro: Deschide o instanță nouă a aplicației 8

en: Open a new instance of application 9
ro: Deschide o instanță nouă a aplicației 9

en: Screen brightness up
ro: Mărește luminozitatea ecranului

en: Screen brightness up on current monitor
ro: Mărește luminozitatea ecranului actual

en: Screen brightness down
ro: Micșorează luminozitatea ecranului

en: Screen brightness down on current monitor
ro: Micșorează luminozitatea ecranului actual

en: Screen brightness cycle
ro: Reglează luminozitatea ecranului

en: Screen brightness cycle on current monitor
ro: Reglează luminozitatea ecranului actual

en: Limit switcher to current workspace.
ro: Limitează comutatorul la spațiul de lucru actual.

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
ro: Dacă este activat, doar aplicațiile care au ferestre în spațiul de lucru actual sunt arătate în comutator. Altfel, toate aplicațiile sunt incluse.

en: The application icon mode.
ro: Tipul ferestrei aplicației.

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are “thumbnail-only” (shows a thumbnail of the window), “app-icon-only” (shows only the application icon) or “both”.
ro: Configurează modul în care ferestrele sunt arătate în comutator. Posibilități valabile sunt „thumbnail-only” (arată o miniatură a ferestrei), „app-icon-only” (arată doar simbolul aplicației) sau „both” (le arată pe ambele).

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
ro: Dacă este activată, doar ferestrele din spațiul de lucru actual sunt arătate în comutator. Altfel, toate ferestrele sunt incluse.

en: Locations
ro: Locuri

en: The locations to show in world clocks
ro: Localitățile de arătat în fusuri orare

en: Automatic location
ro: Localizare automată

en: Whether to fetch the current location or not
ro: Dacă să se obțină sau nu localitatea actuală

en: Location
ro: Locul

en: The location for which to show a forecast
ro: Localitatea pentru care să se arate o prognoză

note: Keep in sync with subprojects/extensions-app
en: Extensions
ro: Extensii

en: Network Login
ro: Acces la rețea

en: Utilities
ro: Utilități

en: Extension Error
ro: Eroare extensie

note: Translators: %s is an extension name
en: Unable to display the settings for “%s”.
ro: Nu se pot afișa opțiunile pentru „%s”.

note: Translators: Link label in the phrase "Information about this problem may be available on the extension website"
en: extension website
ro: situl web al extensiei

note: Translators: %s is "extension website"
en: Information about this problem may be available on the %s.
ro: Informații despre această problemă pot fi disponibile pe %s.

en: Error Details
ro: Detalii eroare

en: Copy Error
ro: Copiază eroarea

en: Screen Time Limit Reached
ro: Limita de utilizare a ecranului a fost atinsă

en: Daily limit for screen time on this device has been reached. Resume tomorrow.
ro: Limita zilnică pentru timpul petrecut în fața ecranului acestui aparat a fost atinsă. Continuă mâine.

note: Translators: this is for ignoring a screen time limit for parental controls
en: Ignore
ro: Ignoră

en: Cancel
ro: Anulează

en: Password
ro: Parola

en: Choose Session
ro: Alege o sesiune

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a remote session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the remote session or force stop it.
ro: Autentificarea la distanță nu este posibilă pentru că o sesiune de la distanță este activă deja pentru %s. Pentru autentificarea la distanță, trebuie terminată sesiunea de la distanță sau forțată să se oprească.

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a remote session is already running for %s. To login, you must log out from the remote session or force stop it.
ro: Autentificarea nu este posibilă pentru că o sesiune de la distanță este activă deja pentru %s. Pentru autentificare, trebuie terminată sesiunea de la distanță sau forțată să se oprească.

note: Translators: is running for <username>
en: Remote login is not possible because a local session is already running for %s. To login remotely, you must log out from the local session or force stop it.
ro: Autentificarea la distanță nu este posibilă pentru că o sesiune locală este activă deja pentru %s. Pentru autentificarea la distanță, trebuie terminată sesiunea locală sau forțată să se oprească.

note: Translators: is running for <username>
en: Login is not possible because a session is already running for %s. To login, you must log out from the session or force stop it.
ro: Autentificarea nu este posibilă pentru că o sesiune este activă deja pentru %s. Pentru autentificare, trebuie terminată sesiunea sau forțată să se oprească.

en: Session Already Running
ro: Sesiune activă

en: Force stopping will quit any running apps and processes, and could result in data loss
ro: Oprirea forțată va închide toate aplicațiile active și poate duce la pierderi de date

en: Force Stop
ro: Forțează oprirea

en: Not listed?
ro: Nu este în listă?

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
ro: (utilizator sau %s)

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Login Attempt Timed Out
ro: Încercarea de autentificare a expirat

en: Login took too long, please try again
ro: Autentificarea a durat prea mult, încearcă din nou

en: Login Window
ro: Fereastră de autentificare

en: Authentication error
ro: Eroare de autentificare

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can swipe their finger on the fingerprint reader
en: (or swipe finger across reader)
ro: (sau treci degetul peste cititor)

note: Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can place their finger on the fingerprint reader instead
en: (or place finger on reader)
ro: (sau așează degetul pe cititor)

en: Break complete sound
ro: Sunetul de la sfârșitul pauzei

en: %d second | %d seconds
ro[0]: %d secundă
ro[1]: %d secunde
ro[2]: %d de secunde

en: %d minute | %d minutes
ro[0]: %d minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute

en: %d hour | %d hours
ro[0]: %d oră
ro[1]: %d ore
ro[2]: %d de ore

en: %d day | %d days
ro[0]: %d zi
ro[1]: %d zile
ro[2]: %d de zile

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It will be time for a break in %s | It will be time for a break in %s
ro[0]: Va fi timpul pentru o pauză peste %s
ro[1]: Va fi timpul pentru o pauză peste %s
ro[2]: Va fi timpul pentru o pauză peste %s

en: Movement Break Soon
ro: Pauză de mișcare în curând

en: Eyesight Break Soon
ro: Pauză pentru ochi în curând

en: Break Soon
ro: Pauză în curând

en: Movement Break in Progress
ro: Pauză de mișcare în curs

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue moving around for %s | Continue moving around for %s
ro[0]: Continuă mișcarea %s
ro[1]: Continuă mișcarea %s
ro[2]: Continuă mișcarea %s

en: Eyesight Break in Progress
ro: Pauză pentru ochi în curs

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Continue looking away for %s | Continue looking away for %s
ro[0]: Continuă să privești în altă parte %s
ro[1]: Continuă să privești în altă parte %s
ro[2]: Continuă să privești în altă parte %s

en: Break in Progress
ro: Pauză în curs

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: %s left in your break | %s left in your break
ro[0]: A rămas %s din pauză
ro[1]: Au rămas %s din pauză
ro[2]: Au rămas %s din pauză

en: Time for a Movement Break
ro: E timpul pentru o pauză de mișcare

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the device and move around for %s | Take a break from the device and move around for %s
ro[0]: Lasă-ți aparatul deoparte și plimbă-te %s
ro[1]: Lasă-ți aparatul deoparte și plimbă-te %s
ro[2]: Lasă-ți aparatul deoparte și plimbă-te %s

en: Time for an Eyesight Break
ro: E timpul unei pauze pentru ochi

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s | Take a break from the screen. Look at least 6 meters away for at least %s
ro[0]: Nu te mai uita la ecran. Privește la cel puțin 6 metri distanță pentru cel puțin %s
ro[1]: Nu te mai uita la ecran. Privește la cel puțin 6 metri distanță pentru cel puțin %s
ro[2]: Nu te mai uita la ecran. Privește la cel puțin 6 metri distanță pentru cel puțin %s

en: Time for a Break
ro: E timpul pentru o pauză

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: It’s time to take a break. Get away from the device for %s! | It’s time to take a break. Get away from the device for %s!
ro[0]: Este timpul pentru o pauză. Pleacă de lângă aparat pentru %s!
ro[1]: Este timpul pentru o pauză. Pleacă de lângă aparat pentru %s!
ro[2]: Este timpul pentru o pauză. Pleacă de lângă aparat pentru %s!

note: %s will be replaced with a string that describes a time interval, such as “2 minutes”, “40 seconds” or “1 hour”
en: You were due to take a break %s ago | You were due to take a break %s ago
ro[0]: Trebuia să iei o pauză acum %s
ro[1]: Trebuia să iei o pauză acum %s
ro[2]: Trebuia să iei o pauză acum %s

en: Break Overdue
ro: Trebuia să iei o pauză

en: There is %s remaining in your break | There are %s remaining in your break
ro[0]: A mai rămas %s din pauză
ro[1]: Au mai rămas %s din pauză
ro[2]: Au mai rămas %s din pauză

en: Break Interrupted
ro: Pauză întreruptă

note: Translators: As in "Delay the break"
en: Delay
ro: Întârziere

note: Translators: As in "Skip the break"
en: Skip
ro: Omite

note: Translators: As in "Take the break"
en: Take
ro: Începe

note: Translators: This is a notification to warn the user that a screen time break will start shortly.
en: Break in %d second | Break in %d seconds
ro[0]: Pauză peste %d secundă
ro[1]: Pauză peste %d secunde
ro[2]: Pauză peste %d de secunde

en: Brightness
ro: Luminozitate

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
ro: Oprește

note: Translators: A list of keywords that match the power-off action, separated by semicolons
en: power off;poweroff;shutdown;halt;stop
ro: power off;poweroff;shutdown;stop;închide;oprește;halt:oprire

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the restart action in search
en: Restart
ro: Repornește

note: Translators: A list of keywords that match the restart action, separated by semicolons
en: reboot;restart;
ro: reboot;restart;repornește;repornire;

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
ro: Blochează ecranul

note: Translators: A list of keywords that match the lock screen action, separated by semicolons
en: lock screen
ro: blochează ecranul;lock screen

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
ro: Termină sesiunea

note: Translators: A list of keywords that match the logout action, separated by semicolons
en: logout;log out;sign off
ro: termină sesiunea;logout;sign off

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the suspend action in search
en: Suspend
ro: Suspendă

note: Translators: A list of keywords that match the suspend action, separated by semicolons
en: suspend;sleep
ro: suspend;sleep;suspendă;suspendare;somn

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
ro: Schimbă utilizatorul

note: Translators: A list of keywords that match the switch user action, separated by semicolons
en: switch user
ro: schimbă utilizatorul;switch user

note: Translators: A list of keywords that match the lock orientation action, separated by semicolons
en: lock orientation;unlock orientation;screen;rotation
ro: lock orientation;screen;rotation;blocare orientare;blochează orientarea;ecran;rotație

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the screenshot UI action in search
en: Take a Screenshot
ro: Instantaneu de ecran

note: Translators: A list of keywords that match the screenshot UI action, separated by semicolons
en: screenshot;screencast;snip;capture;record
ro: instantaneu;screenshot;screencast;snip;capture;record;captură de ecran;înregistrare de ecran;înregistrare

[ctx: search-result]
en: Unlock Screen Rotation
ro: Deblochează rotația ecranului

[ctx: search-result]
en: Lock Screen Rotation
ro: Blochează rotația ecranului

en: GNOME needs to save screen time data
ro: GNOME trebuie să înregistreze datele privind timpul de utilizare a ecranului

en: Screen Time Limit is almost up
ro: Limita de utilizare a ecranului este aproape

en: The computer will lock in %d second. | The computer will lock in %d seconds.
ro[0]: Calculatorul se va bloca peste %d secundă
ro[1]: Calculatorul se va bloca peste %d secunde
ro[2]: Calculatorul se va bloca peste %d de secunde

en: Screen Time Limit in %d Minute | Screen Time Limit in %d Minutes
ro[0]: Limită de utilizare a ecranului peste %d minut
ro[1]: Limită de utilizare a ecranului peste %d minute
ro[2]: Limită de utilizare a ecranului peste %d de minute

en: Your screen time limit is approaching
ro: Limita de utilizare a ecranului se apropie

en: It’s time to stop using the device
ro: Este timpul să nu mai folosești aparatul

en: Command not found
ro: Comanda nu a fost găsită

en: Execution of “%s” failed:
ro: Executarea comenzii „%s” a eșuat:

en: Just now
ro: Acum

en: %d minute ago | %d minutes ago
ro[0]: acum %d minut
ro[1]: acum %d minute
ro[2]: acum %d de minute

en: %d hour ago | %d hours ago
ro[0]: acum %d oră
ro[1]: acum %d ore
ro[2]: acum %d de ore

en: Yesterday
ro: Ieri

en: %d day ago | %d days ago
ro[0]: acum %d zi
ro[1]: acum %d zile
ro[2]: acum %d de zile

en: %d week ago | %d weeks ago
ro[0]: acum %d săptămână
ro[1]: acum %d săptămâni
ro[2]: acum %d de săptămâni

en: %d month ago | %d months ago
ro[0]: acum %d lună
ro[1]: acum %d luni
ro[2]: acum %d de luni

en: %d year ago | %d years ago
ro[0]: acum %d an
ro[1]: acum %d ani
ro[2]: acum %d de ani

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H:%M
ro: Ieri, %H:%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %-d, %H:%M
ro: %-e %B, %H:%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %-d %Y, %H:%M
ro: %-e %B %Y, %H:%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l:%M %p
ro: Ieri, %l:%M %p

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %-d, %l:%M %p
ro: %-e %B, %l:%M %p

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %-d %Y, %l:%M %p
ro: %-e %B %Y, %l:%M %p

en: Your connection seems to be secure
ro: Conexiunea pare a fi sigură

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
ro: Conexiunea la acest punct de acces nu este sigură. Parolele sau alte informații introduse în această pagină pot fi văzute de cei din jur.

en: Hotspot Login
ro: Autentificare Punct de acces

note: No support for non-modal system dialogs, so ignore the option let modal = options['modal'] || true;
en: Deny
ro: Refuză

en: Allow
ro: Permite

en: Unnamed Folder
ro: Dosar nedenumit

en: %s has been pinned to the dash.
ro: %s a fost fixat în Preferate.

en: %s has been unpinned from the dash.
ro: %s a fost desprins din Preferate.

en: Undo
ro: Anulează

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
ro: Ferestre deschise

en: New Window
ro: Fereastră nouă

en: App Details
ro: Detalii aplicație

en: Quit
ro: Închide

en: Unpin
ro: Desprinde

en: Pin to Dash
ro: Fixează în Preferate

en: Launch Using Integrated Graphics Card
ro: Lansează folosind placa grafică integrată

en: Launch Using Discrete Graphics Card
ro: Lansează folosind placa grafică discretă

en: Select Audio Device
ro: Alege dispozitivul audio

en: Sound Settings
ro: Opțiuni sunet

en: Headphones
ro: Căști auriculare

en: Headset
ro: Căști cu microfon

en: Microphone
ro: Microfon

en: Change Background…
ro: Schimbă fundalul…

en: Display Settings
ro: Opțiuni ecran

en: Settings
ro: Preferințe

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
ro: D

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
ro: L

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
ro: M

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
ro: M

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
ro: J

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
ro: V

en: Previous month
ro: Luna precedentă

en: Next month
ro: Luna următoare

en: Week %V
ro: Săptămâna %V

en: No Notifications
ro: Nicio notificare

en: Clear
ro: Șterge

[ctx: action]
en: Clear all notifications
ro: Șterge notificările

note: Translators: %s is an application name
en: “%s” Is Not Responding
ro: „%s” nu răspunde

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the app to quit entirely
ro: Se poate aștepta puțin timp sau se poate închide forțat aplicația

en: Force Quit
ro: Forțează închiderea

en: Wait
ro: Așteaptă

en: External drive connected
ro: A fost conectat un disc extern

en: External drive disconnected
ro: A fost deconectat un disc extern

en: Unable to unlock volume
ro: Nu s-a putut debloca volumul

en: The installed udisks version does not support the PIM setting
ro: Versiunea instalată udisks nu poate să controleze PIM

note: Translators: %s is the name of a partition on a external drive
en: “%s” connected
ro: „%s” conectată

en: Disk can now be used
ro: Discul poate fi folosit acum

en: Open with %s
ro: Deschide cu %s

en: Alternatively you can connect by pushing the “WPS” button on your router
ro: Alternativ, te poți conecta apăsând butonul „WPS” de pe router

en: Connect
ro: Conectează

en: Key
ro: Cheie

en: Private key password
ro: Parola pentru cheia privată

en: Identity
ro: Identitate

en: Service
ro: Serviciu

en: Authentication required
ro: Autentificarea este necesară

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”
ro: Sunt necesare parole sau chei de cifrare pentru a accesa rețeaua fără fir „%s”

en: Wired 802.1X authentication
ro: Autentificare 802.1X prin cablu

en: Network name
ro: Numele rețelei

en: DSL authentication
ro: Autentificare DSL

en: PIN code required
ro: Este necesar codul PIN

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
ro: Este necesar codul PIN pentru dispozitivul mobil de bandă largă

en: A password is required to connect to “%s”
ro: Este necesară o parolă pentru conectarea la „%s”

en: VPN password
ro: Parola VPN

en: Authentication Required
ro: Necesită autentificare

en: Authenticate
ro: Autentificare

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
ro: Nu a funcționat. Încearcă din nou.

en: Windows
ro: Ferestre

en: Show Apps
ro: Arată aplicațiile

note: Translators: this is the name of the dock/favorites area on the bottom of the overview
en: Dash
ro: Preferate

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the top bar (e.g., * "Tue 9:29 AM").  The string itself should become a full date, e.g., * "February 17 2015".
en: %B %-d %Y
ro: %-e %B %Y

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015".
en: %A %B %e %Y
ro: %A %-e %B %Y

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on current year
en: %B %-d
ro: %-e %B

[ctx: calendar heading]
note: Translators: Shown on calendar heading when selected day occurs on different year
en: %B %-d %Y
ro: %-e %B %Y

en: Today
ro: Astăzi

en: Tomorrow
ro: Mâine

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
ro: Toată ziua

note: Translators: Shown in calendar event list as the start/end of events * that only show day and month
en: %m/%d
ro: %d/%m

en: No Events
ro: Nu există evenimente

en: Add World Clocks…
ro: Adaugă un fus orar…

en: World Clocks
ro: Fusuri orare

en: Loading…
ro: Se încarcă…

en: Go Online for Weather Information
ro: Este nevoie de conectare la internet pentru informații despre vreme

en: Weather Information Unavailable
ro: Informațiile despre vreme nu sunt disponibile

en: Weather
ro: Vremea

en: Select Weather Location…
ro: Alege o localitate…

[ctx: title]
en: Log Out %s
ro: Termină sesiunea pentru %s

[ctx: title]
en: Log Out
ro: Termină sesiunea

en: %s will be logged out automatically in %d second | %s will be logged out automatically in %d seconds
ro[0]: %s va fi deconectat automat după %d secundă
ro[1]: %s va fi deconectat automat după %d secunde
ro[2]: %s va fi deconectat automat după %d de secunde

en: You will be logged out automatically in %d second | You will be logged out automatically in %d seconds
ro[0]: Vei fi deconectat automat după %d secundă
ro[1]: Vei fi deconectat automat după %d secunde
ro[2]: Vei fi deconectat automat după %d de secunde

[ctx: button]
en: Log Out
ro: Termină sesiunea

[ctx: title]
en: Power Off
ro: Oprește

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
ro: Instalează actualizările și oprește

en: The system will power off automatically in %d second | The system will power off automatically in %d seconds
ro[0]: Sistemul se va opri automat după %d secundă
ro[1]: Sistemul se va opri automat după %d secunde
ro[2]: Sistemul se va opri automat după %d de secunde

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
ro: Instalează actualizările în așteptare

[ctx: button]
en: Power Off
ro: Oprește

[ctx: title]
en: Restart
ro: Repornește

[ctx: title]
en: Install Updates & Restart
ro: Instalează actualizările și repornește

en: The system will restart automatically in %d second | The system will restart automatically in %d seconds
ro[0]: Sistemul se va reporni automat după %d secundă
ro[1]: Sistemul se va reporni automat după %d secunde
ro[2]: Sistemul se va reporni automat după %d de secunde

[ctx: button]
en: Restart
ro: Repornește

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
ro: Repornește și instalează actualizările

en: The system will automatically restart and install updates in %d second | The system will automatically restart and install updates in %d seconds
ro[0]: Sistemul se va reporni automat și va instala actualizările după %d secundă
ro[1]: Sistemul se va reporni automat și va instala actualizările după %d secunde
ro[2]: Sistemul se va reporni automat și va instala actualizările după %d de secunde

[ctx: button]
en: Restart & Install
ro: Repornește și instalează

[ctx: button]
en: Install & Power Off
ro: Instalează și oprește

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
ro: Oprește după ce actualizările au fost instalate

en: Low battery power: please plug in before installing updates
ro: Bateria este descărcată: aparatul trebuie conectat la rețeaua electrică înainte de a instala actualizările

en: Some applications are busy or have unsaved work
ro: Unele aplicații sunt ocupate sau au lucrări nesalvate

en: Other users are logged in
ro: Alți utilizatori sunt autentificați

[ctx: button]
en: Boot Options
ro: Opțiuni de pornire

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login
en: %s (remote)
ro: %s (la distanță)

note: Translators: Console here refers to a tty like a VT console
en: %s (console)
ro: %s (consolă)

en: Install
ro: Instalează

en: Install Extension
ro: Instalează extensia

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
ro: Se descarcă și se instalează „%s” de la extensions.gnome.org?

en: Extension Updates Available
ro: Actualizări disponibile pentru extensii

en: Extension updates are ready to be installed
ro: Actualizările pentru extensii sunt gata de instalat

en: Allow inhibiting shortcuts
ro: Permite blocarea scurtăturilor

note: Translators: %s is an application name like "Settings"
en: The app %s wants to inhibit shortcuts
ro: Aplicația %s vrea să blocheze scurtăturile

en: An app wants to inhibit shortcuts
ro: O aplicație vrea să blocheze scurtăturile

note: Translators: %s is a keyboard shortcut like "Super+x"
en: You can restore shortcuts by pressing %s
ro: Scurtăturile pot fi reactivate apăsând %s

en: Slow Keys Turned On
ro: Taste lente activate

en: Slow Keys Turned Off
ro: Taste lente dezactivate

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ro: Tocmai a fost apăsată tasta Shift pentru 8 secunde. Aceasta este scurtătura pentru caracteristica Taste lente, care afectează modul în care funcționează tastatura.

en: Sticky Keys Turned On
ro: Taste persistente activate

en: Sticky Keys Turned Off
ro: Taste persistente dezactivate

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ro: Tocmai a fost apăsată tasta Shift de 5 ori la rând. Aceasta este scurtătura pentru caracteristica Taste persistente, care afectează modul în care funcționează tastatura.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ro: Tocmai au fost apăsate două taste simultan, sau a fost apăsată tasta Shift de 5 ori la rând. Aceasta dezactivează funcția Taste persistente, care afectează modul în care funcționează tastatura.

en: Leave On
ro: Lasă pornit

en: Turn On
ro: Pornește

en: Turn Off
ro: Oprește

en: Leave Off
ro: Lasă oprit

en: Keyboard Settings
ro: Opțiuni tastatură

en: No extensions installed
ro: Nicio extensie instalată

note: Translators: argument is an extension UUID.
en: %s has not emitted any errors
ro: %s nu a emis nicio eroare

en: Hide Errors
ro: Ascunde erorile

en: Show Errors
ro: Afișează erorile

en: Active
ro: Activ

en: Inactive
ro: Inactiv

en: Error
ro: Eroare

en: Out of date
ro: Învechit

en: Downloading
ro: Se descarcă

en: Deactivating
ro: Se dezactivează

en: Activating
ro: Se activează

en: View Source
ro: Arată sursa

en: Web Page
ro: Pagina Web

en: System was put in unsafe mode
ro: Sistemul a fost pus în modul nesigur

en: Apps now have unrestricted access
ro: Aplicațiile au acum acces nerestricționat

en: Logged in as a privileged user
ro: Autentificat ca utilizator privilegiat

en: Running a session as a privileged user should be avoided for security reasons. If possible, you should log in as a normal user.
ro: Utilizarea unei sesiuni cu drepturi de administrator ar trebui evitată din motive de securitate. Dacă este posibil, autentificarea ar trebui făcută ca utilizator normal.

en: Screen Lock disabled
ro: Blocarea ecranului este dezactivată

en: Screen Locking requires the GNOME display manager
ro: Blocarea ecranului are nevoie de administratorul de afișaj GNOME

note: Translators: this is the string displayed in the header when a message source doesn't have a name
en: Unknown App
ro: Aplicație necunoscută

en: Notification sound
ro: Sunet de înștiințare

en: Unknown artist
ro: Artist necunoscut

en: Unknown title
ro: Titlu necunoscut

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search
ro: Scrie pentru a căuta

en: Apps
ro: Aplicații

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
ro: Prezentare generală

en: New shortcut…
ro: Scurtătură nouă…

en: App defined
ro: Aplicație definită

en: Show on-screen help
ro: Arată ajutorul pe ecran

en: Switch monitor
ro: Schimbă ecranul

en: Assign keystroke
ro: Atribuie taste

en: Done
ro: Gata

en: Edit…
ro: Modifică…

en: None
ro: Nespecificat

en: Press a button to configure
ro: Apasă un buton de configurat

en: Press Esc to exit
ro: Apasă Esc pentru a ieși

en: Press any key to exit
ro: Apasă orice tastă pentru a ieși

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
ro: Activități

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
ro: Sistem

en: Top Bar
ro: Parte de sus

en: Open menu
ro: Deschide opțiunile

en: Run a Command
ro: Execută o comandă

en: Press ESC to close
ro: Apasă ESC pentru a închide

en: GNOME needs to lock the screen
ro: GNOME trebuie să blocheze ecranul

note: Translators: notification source name for screenshots and recordings.
en: Screen Capture
ro: Înregistrare ecran

en: Selection
ro: Zonă

en: Area Selection
ro: Alege zona

en: Screen
ro: Ecran

en: Screen Selection
ro: Alege ecranul

en: Window
ro: Fereastră

en: Window Selection
ro: Alege fereastra

en: Take Screenshot
ro: Instantaneu de ecran

en: Record Screen
ro: Înregistrează ecranul

note: Translators: since this string refers to an action, it needs to be phrased as a verb.
en: Capture
ro: Apasă

en: Show Pointer
ro: Arată indicatorul

note: Translators: this is the folder where recorded screencasts are stored.
en: Screencasts
ro: Înregistrări de ecran

note: Translators: this is a filename used for screencast * recording, where "%d" and "%t" date and time, e.g. * "Screencast From 07-17-2013 10:00:46 PM"
en: Screencast From %d %t
ro: Video %d %t

note: Translators: notification title.
en: Screencast recorded
ro: Înregistrare de ecran efectuată

note: Translators: notification title.
en: Screencast failed to start
ro: Înregistrarea ecranului nu a putut începe

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended: Out of disk space
ro: Înregistrarea ecranului s-a terminat: nu mai există spațiu pe disc

note: We can encourage user to try again on service crashes since the recorder will auto-blocklist the pipeline that crashed. Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly, please try again
ro: Înregistrarea ecranului s-a terminat neașteptat, încearcă din nou

note: Translators: notification title.
en: Screencast ended unexpectedly
ro: Înregistrarea de ecran s-a terminat neașteptat

note: Translators: notification body when a screencast was recorded.
en: Click here to view the video
ro: Clic aici pentru a vedea înregistrarea

note: Translators: button on the screencast notification. Translators: button on the screenshot notification.
en: Show in Files
ro: Arată în Fișiere

note: Translators: this is the name of the file that the screenshot is saved to. The placeholder is a timestamp, e.g. "2017-05-21 12-24-03".
en: Screenshot From %s
ro: Imagine %s

note: Translators: notification title.
en: Screenshot captured
ro: Instantaneu de ecran efectuat

note: Translators: notification body when a screenshot was captured.
en: You can paste the image from the clipboard
ro: Imaginea copiată poate fi lipită

en: Screenshot taken
ro: Instantaneu de ecran efectuat

en: Searching
ro: Se caută

en: No results
ro: Niciun rezultat

en: %d more | %d more
ro[0]: încă %d
ro[1]: încă %d
ro[2]: încă %d

en: Search
ro: Caută

en: Copy
ro: Copiază

en: Paste
ro: Lipește

en: Show Text
ro: Arată textul

en: Hide Text
ro: Ascunde textul

en: Caps lock is on
ro: Blocarea majusculelor este activată

en: Hidden Volume
ro: Volum ascuns

en: Windows System Volume
ro: Volum de sistem Windows

en: Uses Keyfiles
ro: Utilizează fișiere cheie

note: Translators: %s is the Disks application
en: To unlock a volume that uses keyfiles, use the <i>%s</i> utility instead
ro: Pentru a debloca un volum care utilizează fișiere cheie, folosește în schimb utilitatea <i>%s</i>

en: You need an external utility like <i>Disks</i> to unlock a volume that uses keyfiles
ro: Este nevoie de o utilitate externă precum <i>Discuri</i> pentru a debloca un volum care utilizează fișiere cheie

en: PIM Number
ro: Număr PIM

en: Remember Password
ro: Memorează parola

en: Unlock
ro: Deblochează

note: Translators: %s is the Disks application
en: Open %s
ro: Deschide %s

en: The PIM must be a number or empty
ro: PIM-ul trebuie să fie un număr sau gol

en: High Contrast
ro: Contrast ridicat

en: Zoom
ro: Lupă

en: Screen Reader
ro: Cititor de ecran

en: Screen Keyboard
ro: Tastatură virtuală

en: Visual Alerts
ro: Alerte vizuale

en: Sticky Keys
ro: Taste persistente

en: Slow Keys
ro: Taste lente

en: Bounce Keys
ro: Taste cu întârziere

en: Mouse Keys
ro: Butoanele mausului

en: Accessibility Settings
ro: Opțiuni accesibilitate

en: Large Text
ro: Text mare

en: Auto Rotate
ro: Rotește automat

[ctx: title]
en: Background Apps
ro: Aplicații în plan secundar

en: Apps known to be running without a window
ro: Aplicații care funcționează fără o fereastră

en: App Settings
ro: Opțiuni aplicații

en: No Background Apps
ro: Nicio aplicație în plan secundar

en: %d Background App | %d Background Apps
ro[0]: %d aplicație în plan secundar
ro[1]: %d aplicații în plan secundar
ro[2]: %d de aplicații în plan secundar

en: Keyboard Brightness
ro: Luminozitate tastatură

en: Off
ro: Oprită

en: Low
ro: Scăzută

en: High
ro: Ridicată

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Open keyboard brightness menu
ro: Opțiuni Luminozitate tastatură

en: Disconnect
ro: Deconectează

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Disconnect %s
ro: Deconectează %s

note: Translators: %s is a device name like "MyPhone"
en: Connect to %s
ro: Conectează la %s

en: Open Bluetooth menu
ro: Opțiuni pentru Bluetooth

en: Bluetooth Settings
ro: Opțiuni Bluetooth

en: No available or connected devices
ro: Niciun periferic disponibil sau conectat

en: Turn on Bluetooth to connect to devices
ro: Bluetooth trebuie activat

note: Translators: This is the number of connected bluetooth devices
en: %d Connected | %d Connected
ro[0]: %d conectat
ro[1]: %d conectate
ro[2]: %d conectate

en: Open brightness menu
ro: Opțiuni Luminozitate

en: Dark Style
ro: Stil întunecos

en: Do Not Disturb
ro: Nu deranja

en: Single Click
ro: Clic

en: Double Click
ro: Clic dublu

en: Drag
ro: Trage

en: Secondary Click
ro: Clic-dreapta

en: Dwell Click
ro: Clic prelungit

en: Show Keyboard Layout
ro: Afișează aranjamentul tastaturii

en: Allow location access
ro: Permite localizarea

note: Translators: %s is an application name
en: The app %s wants to access your location
ro: Aplicația %s dorește să te localizeze

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings
ro: Localizarea poate fi schimbată oricând din opțiunile de confidențialitate

en: Deny Access
ro: Refuză accesul

en: Grant Access
ro: Permite accesul

en: <unknown>
ro: <necunoscut>

en: Secure
ro: Sigur

en: Not secure
ro: Nu este sigur

en: Signal strength %s%%
ro: Putere semnal %s%%

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hotspot
ro: Punct de acces %s

en: %d connected | %d connected
ro[0]: %d conectat
ro[1]: %d conectate
ro[2]: %d conectate

en: Open VPN menu
ro: Opțiuni pentru VPN

en: VPN Settings
ro: Opțiuni VPN

en: Wi–Fi
ro: Wi-Fi

en: Open Wi–Fi menu
ro: Opțiuni pentru Wi–Fi

en: All Networks
ro: Toate rețelele

en: Wired Connections
ro: Conexiuni prin cablu

en: Open wired connections menu
ro: Opțiuni pentru Conexiuni prin cablu

en: Wired Settings
ro: Opțiuni Conexiuni prin cablu

en: Bluetooth Tethers
ro: Conexiuni Bluetooth

en: Open Bluetooth tethers menu
ro: Opțiuni pentru Conexiuni Bluetooth

note: Translators: "Tether" from "Bluetooth Tether"
en: Tether
ro: Conexiune

en: Mobile Connections
ro: Conexiune mobilă

en: Open mobile connections menu
ro: Opțiuni pentru Conexiune mobilă

en: Mobile Broadband Settings
ro: Opțiuni Conexiune mobilă

note: Translators: "Mobile" from "Mobile Broadband"
en: Mobile
ro: Mobil

en: Sign in to Network
ro: Conectează la rețea

en: Connection failed
ro: Conectare nereușită

en: Activation of network connection failed
ro: Nu s-a reușit conectarea la rețea

en: Night Light
ro: Lumină de noapte

[ctx: Power profile]
en: Performance
ro: Performanță

[ctx: Power profile]
en: Balanced
ro: Echilibrat

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
ro: Economie de energie

[ctx: Power profile]
en: Custom
ro: Personalizat

[ctx: Quick settings button title]
en: Power Mode
ro: Profil energetic

en: Open power profiles menu
ro: Opțiuni Profiluri energetice

[ctx: Quick settings menu header]
en: Power Mode
ro: Profil energetic

en: Power Settings
ro: Gestionare energie

en: Stop Screencast
ro: Oprește înregistrarea ecranului

en: Stop Screen Sharing
ro: Oprește distribuirea ecranului

en: Airplane Mode
ro: Mod avion

en: Power Off Menu
ro: Opțiuni oprire

en: Suspend
ro: Suspendă

en: Restart…
ro: Repornește…

en: Power Off…
ro: Oprește…

en: Log Out…
ro: Termină sesiunea…

en: Switch User…
ro: Schimbă utilizatorul…

[ctx: action]
en: Lock Screen
ro: Blochează ecranul

en: Unknown Thunderbolt device
ro: Dispozitiv Thunderbolt necunoscut

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
ro: Un nou dispozitiv a fost detectat în absența ta. Pentru a fi utilizat, dispozitivul trebuie deconectat și reconectat.

en: Unauthorized Thunderbolt device
ro: Dispozitiv Thunderbolt neautorizat

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator
ro: Un nou dispozitiv a fost detectat și trebuie autorizat de un administrator

en: Thunderbolt authorization error
ro: Eroare de autorizare Thunderbolt

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
ro: Nu s-a putut autoriza dispozitivul Thunderbolt: %s

en: Volume changed
ro: Volumul a fost schimbat

en: Unmute
ro: Cu sunet

en: Mute
ro: Mut

en: Volume
ro: Volum

en: Sound Output
ro: Ieșire sunet

en: Open sound output menu
ro: Opțiuni ieșire sunet

en: Sound Input
ro: Intrare sunet

en: Open sound input menu
ro: Opțiuni intrare sunet

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
ro: Duplică

note: Translators: this is for the desktop spanning displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Join Displays
ro: Unește ecranele

note: Translators: this is for using only external displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
ro: Numai extern

note: Translators: this is for using only the laptop display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Built-in Only
ro: Numai integrat

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A %B %-d
ro: %A %-e %B

en: Swipe up to unlock
ro: Trage în sus pentru a debloca

en: Click or press a key to unlock
ro: Apasă o tastă pentru a debloca

en: Unlock Window
ro: Fereastra de deblocare

en: Log in as another user
ro: Intră în sesiune ca utilizator diferit

en: GNOME %s
ro: %s GNOME

en: Welcome to %s
ro: Bun venit în %s

en: If you want to learn your way around, check out the tour
ro: Pentru a învăța să folosești GNOME, urmărește prezentarea

en: Take Tour
ro: Începe turul

en: “%s” is ready
ro: „%s” este gata

note: Translators: This string should be shorter than 30 characters
en: Keep these display settings?
ro: Se păstrează aceste schimbări?

en: Revert Settings
ro: Anulează schimbările

en: Keep Changes
ro: Păstrează schimbările

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
ro[0]: Schimbările vor fi anulate după %d secundă
ro[1]: Schimbările vor fi anulate după %d secunde
ro[2]: Schimbările vor fi anulate după %d de secunde

[ctx: window-menu]
note: Translators: entry in the window right click menu.
en: Take Screenshot
ro: Instantaneu de ecran

en: Hide
ro: Ascunde

en: Restore
ro: Restabilește

en: Maximize
ro: Maximizează

en: Move
ro: Mută

en: Resize
ro: Redimensionează

en: Always on Top
ro: Mereu în prim-plan

en: Always on Visible Workspace
ro: Mereu pe spațiul de lucru vizibil

en: Move to Workspace Left
ro: Mută pe spațiul de lucru din stânga

en: Move to Workspace Right
ro: Mută pe spațiul de lucru din dreapta

en: Move to Workspace Up
ro: Mută pe spațiul de lucru de sus

en: Move to Workspace Down
ro: Mută pe spațiul de lucru de jos

en: Move to Monitor Up
ro: Mută pe ecranul de sus

en: Move to Monitor Down
ro: Mută pe ecranul de jos

en: Move to Monitor Left
ro: Mută pe ecranul din stânga

en: Move to Monitor Right
ro: Mută pe ecranul din dreapta

en: Close
ro: Închide

en: Print version
ro: Afișează versiunea

en: Mode used by GDM for login screen
ro: Mod folosit de GDM pentru autentificare

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
ro: Folosește un mod specific, de exemplu „gdm” pentru pagina de autentificare

en: List possible modes
ro: Enumeră modurile posibile

en: Force animations to be enabled
ro: Forțează activarea animațiilor

[ctx: program]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Failed to launch “%s”
ro: Nu s-a putut porni „%s”

en: Passwords do not match
ro: Parolele nu se potrivesc

en: Password cannot be blank
ro: Trebuie introdusă o parolă

en: Authentication dialog was dismissed by the user
ro: Fereastra de autentificare a fost închisă de către utilizator

en: Icon '%s' not present in theme %s
ro: Simbolul „%s” nu este prezent în %s

en: Failed to load icon
ro: Nu s-a putut încărca simbolul

en: Manage your GNOME Extensions
ro: Administrează Exensiile GNOME

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: GNOME Extensions handles updating extensions, configuring extension preferences and removing or disabling unwanted extensions.
ro: Exensii GNOME gestionează actualizarea extensiilor, configurarea preferințelor extensiei și eliminarea sau dezactivarea extensiilor nedorite.

en: Main Window
ro: Fereastra principală

en: Available Updates
ro: Actualizări disponibile

en: Search View
ro: Vizualizarea căutării

en: Configure GNOME Shell Extensions
ro: Configurează extensiile interfeței GNOME

en: The installed version of this extension (%s) is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
ro: Versiunea instalată a acestei extensii (%s) nu este compatibilă cu versiunea actuală de GNOME (%s). Extensia a fost dezactivată.

en: The installed version of this extension is incompatible with the current version of GNOME (%s). The extension has been disabled.
ro: Versiunea instalată a acestei extensii nu este compatibilă cu versiunea actuală de GNOME (%s). Extensia a fost dezactivată.

en: An error has occurred in this extension. This could cause issues elsewhere in the system. It is recommended to turn the extension off until the error is resolved.
ro: A apărut o eroare în această extensie. Acest lucru poate cauza probleme în alte părți ale sistemului. Este recomandat să fie oprită extensia până când eroarea este corectată.

note: translators: Details for an extension error
en: Error details:
ro: Detalii eroare:

en: Version %s
ro: Versiunea %s

en: Remove “%s”?
ro: Se elimină „%s”?

en: If you remove the extension, you need to return to download it if you want to enable it again
ro: Dacă se elimină extensia, trebuie descărcată din nou dacă se dorește reactivarea ei

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Remove
ro: _Elimină

en: %d extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
ro[0]: %d extensie va fi actualizată la următoarea autentificare.
ro[1]: %d extensii vor fi actualizate la următoarea autentificare.
ro[2]: %d de extensii vor fi actualizate la următoarea autentificare.

en: Updates Details
ro: Detalii actualizări

en: A new version of this extension is ready and will be loaded on next login.
ro: O versiune nouă a acestei extensii este gata și va fi încărcată la următoarea autentificare.

en: Extension Details
ro: Detalii extensie

en: _Website
ro: Pagina _web

en: _Settings
ro: _Schimbări

en: _Remove…
ro: Eli_mină…

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături

en: About Extensions
ro: Despre extensii

en: Main Menu
ro: Opțiuni

en: Search extensions
ro: Caută extensii

en: _Log Out…
ro: _Termină sesiunea…

en: _Extensions
ro: _Extensii

en: More Information
ro: Mai multe informații

en: Extensions can cause performance and stability issues. It is recommended to disable all extensions if you experience problems with your system.
ro: Extensiile pot cauza probleme de performanță și stabilitate. Este recomandată dezactivarea tuturor extensiilor dacă apar probleme cu sistemul.

en: User Extensions
ro: Extensiile utilizatorului

en: System Extensions
ro: Extensiile sistemului

en: Search Results
ro: Rezultatele căutării

en: No Results Found
ro: Nu s-au găsit rezultate

en: Try a different search
ro: Se poate căuta altfel

en: No Installed Extensions
ro: Nicio extensie instalată

en: To find and add extensions, visit <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
ro: Pentru a căuta și adăuga extensii: <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.

en: Something’s gone wrong
ro: Ceva nu a funcționat cum trebuie

en: We’re very sorry, but it was not possible to get the list of installed extensions. Make sure you are logged into GNOME and try again.
ro: Nu s-a putut obține lista extensiilor instalate. Trebuie verificată autentificarea în GNOME și încercat din nou.

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
ro: Arată opțiunile

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Search
ro: Arată/Ascunde căutarea

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ro: Arată scurtăturile

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Închide

note: Translators: a file path to an extension directory
en: The new extension was successfully created in %s.
ro: Extensia nouă a fost creată cu succes în %s.

en: Name should be a very short (ideally descriptive) string.
    Examples are: %s
ro: Numele ar trebui să fie o scurtă descriere.
    Exemple: %s

en: Name
ro: Nume

en: Description is a single-sentence explanation of what your extension does.
    Examples are: %s
ro: Descrierea este o explicație într-o singură propoziție despre ce face extensia.
    Exemple: %s

en: Description
ro: Descriere

en: UUID is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (clicktofocus@janedoe.example.com)
ro: UUID-ul este un identificator global unic pentru extensie.
    Ar trebui să fie în formatul unei adrese de e-mail (clicktofocus@janedoe.example.com)

en: Choose one of the available templates:
ro: Alege unul dintre modelele existente:

en: Template
ro: Model

en: The unique identifier of the new extension
ro: Identificatorul unic al noii extensii

en: NAME
ro: NUME

en: The user-visible name of the new extension
ro: Numele vizibil de utilizator pentru noua extensie

en: DESCRIPTION
ro: DESCRIERE

en: A short description of what the extension does
ro: O scurtă descriere despre ce face extensia

en: DOMAIN
ro: DOMENIU

en: The gettext domain used by the extension
ro: Domeniul gettext utilizat de extensie

en: The GSettings schema used by the extension
ro: Configurarea GSettings utilizată de extensie

en: TEMPLATE
ro: MODEL

en: The template to use for the new extension
ro: Modelul de utilizat pentru extensia nouă

en: Include prefs.js template
ro: Include modelul prefs.js

en: Enter extension information interactively
ro: Introdu interactiv informațiile extensiei

en: Create a new extension
ro: Creează o nouă extensie

en: Unknown arguments
ro: Argumente necunoscute

en: UUID, name and description are required
ro: UUID-ul, numele și descrierea sunt necesare

en: Extension “%s” does not exist
ro: Extensia „%s” nu există

en: Disable an extension
ro: Dezactivează o extensie

en: No UUID given
ro: Niciun UUID dat

en: More than one UUID given
ro: Mai mult de un UUID dat

en: Enable an extension
ro: Activează o extensie

en: Failed to connect to GNOME Shell
ro: Nu s-a putut conecta la interfața GNOME

en: Extension “%s” doesn't exist
ro: Extensia „%s” nu există

en: Show extensions info
ro: Arată informații despre extensii

en: Overwrite an existing extension
ro: Suprascrie o extensie existentă

en: Print extension UUID on success
ro: Afișează UUID-ul extensiei în caz de succes

en: EXTENSION_BUNDLE
ro: PACHET_EXTENSIE

en: Install an extension bundle
ro: Instalează o extensie împachetată

en: No extension bundle specified
ro: Nicio extensie împachetată specificată

en: More than one extension bundle specified
ro: Mai mult de o extensie împachetată specificată

en: Show user-installed extensions
ro: Arată extensiile instalate de utilizator

en: Show system-installed extensions
ro: Arată extensiile instalate de sistem

en: Show enabled extensions
ro: Arată extensiile activate

en: Show disabled extensions
ro: Arată extensiile dezactivate

en: Show extensions in active state
ro: Arată extensiile în stare activă

en: Show extensions in inactive state
ro: Arată extensiile în stare inactivă

en: Show extensions with preferences
ro: Arată extensiile cu preferințe

en: Show extensions with updates
ro: Arată extensiile cu actualizări

en: Print extension details
ro: Afișează detaliile extensiei

en: List installed extensions
ro: Enumeră extensiile instalate

en: FILE
ro: FIȘIER

en: Additional source to include in the bundle
ro: Sursă adițională de inclus în pachet

en: A GSettings schema that should be included
ro: O configurare GSettings care ar trebui inclusă

en: DIRECTORY
ro: DOSAR

en: The directory where translations are found
ro: Dosarul unde se găsesc traducerile

en: The gettext domain to use for translations
ro: Domeniu gettext de folosit pentru traduceri

en: Overwrite an existing pack
ro: Suprascrie un pachet existent

en: The directory where the pack should be created
ro: Dosarul unde pachetul ar trebui creat

en: SOURCE_DIRECTORY
ro: DOSAR_SURSĂ

en: Create an extension bundle
ro: Creează o extensie împachetată

en: More than one source directory specified
ro: Mai mult de un dosar sursă specificat

en: Extension “%s” doesn't have preferences
ro: Extensia „%s” nu are preferințe

en: Failed to open prefs for extension “%s”: %s
ro: Nu s-au putut deschide preferințele pentru extensia „%s”: %s

en: Opens extension preferences
ro: Deschide preferințele extensiei

en: Reset an extension
ro: Restabilește o extensie

en: Cannot uninstall system extensions
ro: Nu se pot dezinstala extensiile de sistem

en: Failed to uninstall “%s”
ro: Nu s-a putut dezinstala „%s”

en: Uninstall an extension
ro: Dezinstalează o extensie

en: Login to extensions.gnome.org
ro: Autentificare la extensions.gnome.org

en: Warning! Password will be echoed
ro: Atenție! Parola va fi vizibilă

en: USERNAME
ro: NUME

en: Username to log into https://extensions.gnome.org
ro: Numele de utilizator pentru acces la https://extensions.gnome.org

en: PASSWORD
ro: PAROLA

en: Password to log into https://extensions.gnome.org
ro: Parola pentru acces la https://extensions.gnome.org

en: Read https://extensions.gnome.org password from file, use "-" for stdin
ro: Citește parola pentru https://extensions.gnome.org dintr-un fișier, folosește „-" pentru stdin (introdusă de la tastatură)

en: Accept the terms of service at https://extensions.gnome.org/upload/
ro: Acceptă condițiile de utilizare pentru https://extensions.gnome.org/upload/

en: FILE…
ro: FIȘIER…

en: Upload new extension versions
ro: Încarcă versiuni noi de extensii

en: Only one of --password and --password-file can be used
ro: Doar una dintre opțiunile --password și --password-file poate fi utilizată

en: You must accept the terms of service to upload extensions
ro: Trebuie acceptate condițiile de utilizare pentru a încărca extensii

en: No files given
ro: Niciun fișier furnizat

en: Do not print error messages
ro: Nu afișa mesajele de eroare

en: Path
ro: Cale

en: Original author
ro: Autorul

en: Version
ro: Versiunea

en: Enabled
ro: Activată

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: State
ro: Starea

en: “version” takes no arguments
ro: „version” nu primește argumente

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: Print version information and exit.
ro: Afișează informațiile versiunii și închide.

en: COMMAND
ro: COMANDA

en: [ARGS…]
ro: [ARGUMENTE…]

en: Commands:
ro: Comenzi:

en: Print help
ro: Afișează ajutorul

en: Enable extension
ro: Activează extensia

en: Disable extension
ro: Dezactivează extensia

en: Reset extension
ro: Restabilește extensia

en: Uninstall extension
ro: Dezinstalează extensia

en: List extensions
ro: Enumeră extensiile

en: Show extension info
ro: Arată informații despre extensie

en: Open extension preferences
ro: Deschide preferințele extensiei

en: Create extension
ro: Creează extensia

en: Package extension
ro: Împachetează extensia

en: Install extension bundle
ro: Instalează extensia împachetată

en: Use “%s” to get detailed help.
ro: Folosește „%s” pentru a obține ajutor detaliat.

en: Plain
ro: Simplu

en: An empty extension
ro: O extensie goală

en: Add an icon to the top bar
ro: Adaugă un simbol în partea de sus

en: Quick Settings Item
ro: Element Schimbări rapide

en: Add an item to quick settings
ro: Adaugă un element la schimbările rapide

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ro: Dezactivat

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ro[0]: %u ieșire
ro[1]: %u ieșiri
ro[2]: %u de ieșiri

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ro[0]: %u intrare
ro[1]: %u intrări
ro[2]: %u de intrări

en: System Sounds
ro: Sunete de sistem
