Snapshot main - en to be translation catalogue (79 entries)

en: Camera
be: Камера

en: Take pictures and videos
be: Атрыманне здымкаў і запіс відэа

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
be: picture;photos;camera;webcam;snapshot;выява;здымак;здымка;фота;камера;вэб-камера;

en: Default window width
be: Прадвызначаная шырыня акна

en: Default window height
be: Прадвызначаная вышыня акна

en: Default window maximized behaviour
be: Прадвызначаныя паводзіны для разгортвання акна

en: Play shutter sound
be: Гук затвора

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
be: Ці прайграваць гук затвора, калі робіцца здымак

en: Show composition guidelines
be: Паказваць дапаможныя лініі

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
be: Паказваць дапаможныя лініі падчас выкарыстання камеры

en: Countdown timer
be: Час адваротнага адліку

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
be: Працягласць адваротнага адліку перад атрыманнем здымка, у секундах

en: Capture mode
be: Рэжым здымкі

en: Whether to take pictures or videos
be: Вызначае, рабіць фотаздымкі ці запіс відэа

en: Picture format
be: Фармат выявы

en: Whether to save pictures as png or jpeg
be: Вызначае фармат захавання для фотаздымкаў, png або jpeg

en: Video format
be: Фармат відэа

en: Whether to save videos as mp4 or webm
be: Вызначае фармат захавання для відэа, mp4 або webm

en: Last Camera Used ID
be: Ідэнтыфікатар апошняй выкарыстанай камеры

en: An ID representing the last used camera
be: Ідэнтыфікатар апошняй выкарыстанай камеры

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
be: Фотаздымка і запіс відэа на камп'ютары, планшэце або тэлефоне.

en: Camera's main interface
be: Асноўны інтэрфейс Camera

en: Camera's gallery viewer
be: Прагляд галерэі Camera

en: Main Menu
be: Галоўнае меню

en: No Camera Found
be: Камера не знойдзена

en: Connect a camera device
be: Падлучыце камеру

en: Picture Mode
be: Рэжым фотаздымкі

en: Recording Mode
be: Рэжым відэаздымкі

en: Countdown
be: Адваротны адлік

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
be: Няма

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
be: 3 с

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
be: 5 с

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
be: 10 с

en: _Preferences
be: _Параметры

en: _Keyboard Shortcuts
be: _Спалучэнні клавіш

en: _About Camera
be: _Аб праграме

en: Open Gallery
be: Адкрыць галерэю

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
be: Зрабіць здымак

en: Select Camera
be: Выберыце камеру

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
be: Пераключыць камеру

en: Gallery Menu
be: Меню галерэі

en: Previous Image
be: Папярэдняя выява

en: Next Image
be: Наступная выява

en: Open in Image Viewer
be: Адкрыць праз Праглядальнік выяў

en: General
be: Агульныя

en: _Shutter Sound
be: Гук _затвора

en: _Composition Guidelines
be: Дапаможныя _лініі

[ctx: shortcut window]
en: General
be: Агульныя

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
be: Паказаць спалучэнні клавіш

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
be: Галоўнае меню

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
be: Адкрыць параметры

[ctx: shortcut window]
en: Quit
be: Выйсці

[ctx: shortcut window]
en: Camera
be: Камера

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
be: Рэжым фотаздымкі

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
be: Рэжым відэаздымкі

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
be: Зрабіць здымак або Пачаць запіс

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
be: Паказаць/схаваць дапаможныя лініі

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
be: Галерэя

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
be: Адкрыць/закрыць галерэю

[ctx: shortcut window]
en: Next
be: Наперад

[ctx: shortcut window]
en: Previous
be: Назад

en: Gallery
be: Галерэя

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
be: Здымак ад {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
be: Здымак {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
be: Запіс ад {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
be: Запіс {number}

en: _Copy Picture
be: _Скапіяваць выяву

en: _Copy Video
be: _Скапіяваць відэа

en: _Delete
be: _Выдаліць

en: Could not play camera stream
be: Не ўдалося прайграць струмень з камеры

en: Open in Video Player
be: Адкрыць праз Відэапрайгравальнік

en: Copied to clipboard
be: Скапіявана ў буфер абмену

en: Picture deleted
be: Выява выдалена

en: Video deleted
be: Відэа выдалена

en: Start Recording
be: Пачаць запіс

en: Stop Recording
be: Спыніць запіс

en: Could not take picture
be: Не ўдалося зрабіць здымак

en: Could not record video
be: Не ўдалося запісаць відэа

en: The GNOME Project
be: Праект GNOME
