Snapshot main - en to cs translation catalogue (79 entries)

en: Camera
cs: Fotoaparát

en: Take pictures and videos
cs: Pořizujte obrázky a videa

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
cs: obrázek;fotky;kamera;fotoaparát;foťák;webkamera;snapshot;

en: Default window width
cs: Výchozí šířka okna

en: Default window height
cs: Výchozí výška okna

en: Default window maximized behaviour
cs: Výchozí chování okna při maximalizaci

en: Play shutter sound
cs: Přehrát zvuk závěrky

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
cs: Jestli při pořizování obrázků přehrát zvuk závěrky

en: Show composition guidelines
cs: Zobrazit vodítka pro kompozici

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
cs: Jestli se mají při používání fotoaparátu zobrazovat vodítka pro kompozici

en: Countdown timer
cs: Časovač odpočtu

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
cs: Délka odpočtu před pořízením fotky, v sekundách

en: Capture mode
cs: Režim snímání

en: Whether to take pictures or videos
cs: Jestli pořizovat obrázky nebo videa

en: Picture format
cs: Formát obrázku

en: Whether to save pictures as png or jpeg
cs: Jestli ukládat obrázky jako png nebo jpeg

en: Video format
cs: Formát videa

en: Whether to save videos as mp4 or webm
cs: Jestli ukládat videa jako mp4 nebo webm

en: Last Camera Used ID
cs: ID posledního použitého fotoaparátu

en: An ID representing the last used camera
cs: ID představující naposledy použitý fotoaparát

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
cs: Pořizujte obrázky a videa na svém počítači, tabletu nebo telefonu.

en: Camera's main interface
cs: Hlavní rozhraní Fotoaparátu

en: Camera's gallery viewer
cs: Prohlížeč galerie Fotoaparátu

en: Main Menu
cs: Hlavní nabídka

en: No Camera Found
cs: Nenalezen žádný fotoaparát

en: Connect a camera device
cs: Připojte zařízení s fotoaparátem

en: Picture Mode
cs: Režim obrázků

en: Recording Mode
cs: Režim natáčení

en: Countdown
cs: Odpočet

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
cs: Vypnutý

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
cs: 3 s

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
cs: 5 s

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
cs: 10 s

en: _Preferences
cs: _Předvolby

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _About Camera
cs: O _aplikaci Fotoaparát

en: Open Gallery
cs: Otevřít galerii

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
cs: Pořídit obrázek

en: Select Camera
cs: Vybrat fotoaparát

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
cs: Přepnout fotoaparát

en: Gallery Menu
cs: Nabídka galerie

en: Previous Image
cs: Předchozí obrázek

en: Next Image
cs: Následující obrázek

en: Open in Image Viewer
cs: Otevřít v prohlížeči obrázků

en: General
cs: Obecné

en: _Shutter Sound
cs: _Zvuk závěrky

en: _Composition Guidelines
cs: Vodítka pro _kompozici

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
cs: Zobrazit zkratky

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
cs: Hlavní nabídka

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
cs: Otevřít předvolby

[ctx: shortcut window]
en: Quit
cs: Ukončit

[ctx: shortcut window]
en: Camera
cs: Fotoaparát

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
cs: Režim obrázků

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
cs: Režim natáčení

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
cs: Pořídit obrázek nebo spustit zaznamenávání

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
cs: Zobrazit/skrýt vodítka pro kompozici

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
cs: Galerie

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
cs: Otevřít/zavřít galerii

[ctx: shortcut window]
en: Next
cs: Následující

[ctx: shortcut window]
en: Previous
cs: Předchozí

en: Gallery
cs: Galerie

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
cs: Fotografie z {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
cs: Fotografie {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
cs: Nahrávka z {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
cs: Nahrávka {number}

en: _Copy Picture
cs: _Kopírovat obrázek

en: _Copy Video
cs: _Kopírovat video

en: _Delete
cs: S_mazat

en: Could not play camera stream
cs: Nepodařilo se přehrát stream z fotoaparátu

en: Open in Video Player
cs: Otevřít v přehrávači videí

en: Copied to clipboard
cs: Zkopírováno do schránky

en: Picture deleted
cs: Obrázek smazán

en: Video deleted
cs: Video smazáno

en: Start Recording
cs: Spustit zaznamenávání

en: Stop Recording
cs: Zastavit zaznamenávání

en: Could not take picture
cs: Nepodařilo se pořídit obrázek

en: Could not record video
cs: Nepodařilo se nahrát video

en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME
