snapshot main - en to da translation catalogue (79 entries)

en: Camera
da: Kamera

en: Take pictures and videos
da: Tag billeder og optag videoer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
da: billede;foto;kamera;webcam;snapshot;

en: Default window width
da: Vinduets standardbredde

en: Default window height
da: Vinduets standardhøjde

en: Default window maximized behaviour
da: Standardopførsel for maksimeret vindue

en: Play shutter sound
da: Afspil lukkerlyd

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
da: Om der skal afspilles en lukkerlyd, når der tages billeder

en: Show composition guidelines
da: Vis kompositionsgitterlinjer

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
da: Om der skal vises kompositionsgitterlinjer, når kameraet bruges

en: Countdown timer
da: Nedtællingstimer

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
da: Varigheden i sekunder af nedtællingen før fotografering

en: Capture mode
da: Optagetilstand

en: Whether to take pictures or videos
da: Om der skal tages billeder eller optages videoer

en: Picture format
da: Billedformat

en: Whether to save pictures as png or jpeg
da: Om billeder skal gemmes som png eller jpeg

en: Video format
da: Videoformat

en: Whether to save videos as mp4 or webm
da: Om videoer skal gemmes som mp4 eller webm

en: Last Camera Used ID
da: ID for sidst brugte kamera

en: An ID representing the last used camera
da: Et ID som repræsenterer det sidst brugte kamera

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
da: Tag billeder og optag videoer på din computer, tablet eller telefon.

en: Camera's main interface
da: Kameraets hovedgrænseflade

en: Camera's gallery viewer
da: Kameraets gallerivisning

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: No Camera Found
da: Intet kamera fundet

en: Connect a camera device
da: Tilslut en kameraenhed

en: Picture Mode
da: Billedtilstand

en: Recording Mode
da: Optagetilstand

en: Countdown
da: Nedtælling

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
da: Ingen

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
da: 3 s

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
da: 5 s

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
da: 10 s

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _About Camera
da: _Om Kamera

en: Open Gallery
da: Åbn galleri

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
da: Tag billede

en: Select Camera
da: Vælg kamera

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
da: Skift kamera

en: Gallery Menu
da: Gallerimenu

en: Previous Image
da: Forrige billede

en: Next Image
da: Næste billede

en: Open in Image Viewer
da: Åbn i billedfremviser

en: General
da: Generelt

en: _Shutter Sound
da: _Lukkerlyd

en: _Composition Guidelines
da: _Kompositionsgitterlinjer

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
da: Vis genveje

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
da: Hovedmenu

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
da: Åbn indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Camera
da: Kamera

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
da: Billedtilstand

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
da: Optagetilstand

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
da: Tag billede eller start optagelse

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
da: Vis/skjul kompositionsgitterlinjer

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
da: Galleri

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
da: Åbn/luk galleri

[ctx: shortcut window]
en: Next
da: Næste

[ctx: shortcut window]
en: Previous
da: Forrige

en: Gallery
da: Galleri

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
da: Foto fra {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
da: Foto {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
da: Optagelse fra {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
da: Optagelse {number}

en: _Copy Picture
da: _Kopiér billede

en: _Copy Video
da: _Kopiér video

en: _Delete
da: _Slet

en: Could not play camera stream
da: Kunne ikke afspille kamerastrøm

en: Open in Video Player
da: Åbn i videoafspiller

en: Copied to clipboard
da: Kopieret til udklipsholder

en: Picture deleted
da: Billede slettet

en: Video deleted
da: Video slettet

en: Start Recording
da: Start optagelse

en: Stop Recording
da: Stop optagelse

en: Could not take picture
da: Kunne ikke tage et billede

en: Could not record video
da: Kunne ikke optage en video

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet
