Snapshot main - en to el translation catalogue (77 entries)

en: Camera
el: Κάμερα

en: Take pictures and videos
el: Λήψη φωτογραφιών και βίντεο

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
el: εικόνα;φωτογραφίες;κάμερα;webcam;στιγμιότυπο;

en: Default window width
el: Προκαθορισμένο πλάτος παραθύρου

en: Default window height
el: Προκαθορισμένο ύψος παραθύρου

en: Default window maximized behaviour
el: Προεπιλεγμένη συμπεριφορά μεγιστοποιημένου παραθύρου

en: Play shutter sound
el: Αναπαραγωγή ήχου φωτοφράκτη

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
el: Εάν θα αναπαράγεται ήχος φωτοφράκτη κατά την λήψη φωτογραφιών

en: Show composition guidelines
el: Εμφάνιση οδηγιών σύνθεσης

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
el: Εάν θα εμφανίζονται οδηγίες σύνθεσης κατά τη χρήση της κάμερας

en: Countdown timer
el: Αντίστροφη μέτρηση

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
el: Η διάρκεια της αντίστροφης μέτρησης πριν τη λήψη της φωτογραφίας, σε δευτερόλεπτα

en: Capture mode
el: Λειτουργία σύλληψης

en: Whether to take pictures or videos
el: Εάν θα λαμβάνονται φωτογραφίες ή βίντεο

en: Picture format
el: Μορφή εικόνας

en: Whether to save pictures as png or jpeg
el: Εάν θα αποθηκεύονται οι εικόνες ως png ή jpeg

en: Video format
el: Μορφή βίντεο

en: Whether to save videos as mp4 or webm
el: Εάν θα αποθηκεύονται τα βίντεο ως mp4 ή webm

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
el: Λήψη φωτογραφιών και βίντεο στον υπολογιστή σας, το tablet ή το τηλέφωνο.

en: Camera's main interface
el: Η κύρια διεπαφή της κάμερας

en: Camera's gallery viewer
el: Προβολή συλλογής κάμερας

en: The GNOME Project
el: Το έργο GNOME

en: Main Menu
el: Κυρίως μενού

en: No Camera Found
el: Δεν βρέθηκε κάμερα

en: Connect a camera device
el: Σύνδεση συσκευής κάμερας

en: Picture Mode
el: Λειτουργία εικόνας

en: Recording Mode
el: Λειτουργία εγγραφής

en: Countdown
el: Αντίστροφη μέτρηση

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
el: Kανένα

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
el: 3δ

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
el: 5δ

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
el: 10δ

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις _πληκτρολογίου

en: _About Camera
el: _Περί εφαρμγής Κάμερα

en: Open Gallery
el: Άνοιγμα συλλογής

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
el: Λήψη φωτογραφίας

en: Select Camera
el: Επιλογή κάμερας

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
el: Εναλλαγή κάμερας

en: Gallery Menu
el: Μενού Συλλογής

en: Previous Image
el: Προηγούμενη εικόνα

en: Next Image
el: Επόμενη εικόνα

en: Open in Image Viewer
el: Άνοιγμα προγράμματος προβολής εικόνων

en: General
el: Γενικά

en: _Shutter Sound
el: Ήχος _κλείστρου

en: _Composition Guidelines
el: Οδηγίες _σύνθεσης

[ctx: shortcut window]
en: General
el: Γενικά

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
el: Εμφάνιση συντομεύσεων

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
el: Κυρίως μενού

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
el: Άνοιγμα προτιμήσεων

[ctx: shortcut window]
en: Quit
el: Έξοδος

[ctx: shortcut window]
en: Camera
el: Κάμερα

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
el: Λειτουργία εικόνας

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
el: Λειτουργία εγγραφής

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
el: Λήψη εικόνας ή έναρξη εγγραφής

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη οδηγιών σύνθεσης

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
el: Συλλογή

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
el: Άνοιγμα/Κλείσιμο συλλογής

[ctx: shortcut window]
en: Next
el: Επόμενο

[ctx: shortcut window]
en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Gallery
el: Συλλογή

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
el: Φωτογραφία από {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
el: Φωτογραφία {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
el: Εγγραφή από {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
el: Εγγραφή {number}

en: _Copy Picture
el: _Αντιγραφή φωτογραφίας

en: _Copy Video
el: _Αντιγραφή βίντεο

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: Could not play camera stream
el: Δεν ήταν δυνατή η αναπαραγωγή της ροής της κάμερας

en: Open in Video Player
el: Άνοιγμα σε πρόγραμμα αναπαραγωγής βίντεο

en: Copied to clipboard
el: Αντιγράφηκε στο πρόχειρο

en: Picture deleted
el: Η εικόνα διαγράφηκε

en: Video deleted
el: Το βίντεο διαγράφηκε

en: Start Recording
el: Έναρξη εγγραφής

en: Stop Recording
el: Διακοπή εγγραφής

en: Could not take picture
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη φωτογραφίας

en: Could not record video
el: Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή βίντεο
