snapshot main - en to eo translation catalogue (74 entries)

en: Camera
eo: Kamerao

en: Take pictures and videos
eo: Fari fotojn kaj videojn

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;
eo: bildo;fotoj;kamerao;retkamerao;

en: Default window width
eo: Defaŭlta larĝeco de fenestro

en: Default window height
eo: Defaŭlta alteco de fenestro

en: Default window maximized behaviour
eo: Defaŭlta konduto de maksimumigita fenestro

en: Play shutter sound
eo: Ludi fermila sonon

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
eo: Ĉu ludi fermila sonon dum preni bildojn

en: Show composition guidelines
eo: Montri komponajn gvidliniojn

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
eo: Ĉu montri komponajn gvidliniojn dum uzi la kameraon

en: Countdown timer
eo: Retronombrada tempigilo

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
eo: La daŭro de la tempilo por preni fotojn, en sekundoj

en: Capture mode
eo: Kapta reĝimo

en: Whether to take pictures or videos
eo: Ĉu preni bildojn aŭ videojn

en: Picture format
eo: Bilda formato

en: Whether to save pictures as png or jpeg
eo: Ĉu konservi bildojn kiel png aŭ jpeg

en: Video format
eo: Videa formato

en: Whether to save videos as mp4 or webm
eo: Ĉu konservi videojn kiel mp4 aŭ webm

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
eo: Fari fotojn kaj videojn sur via komputilo, tablo, aŭ telefono.

en: Camera's main interface
eo: Ĉefa interfaco de la kamerao

en: Camera's gallery viewer
eo: Galeria vidilo de la kamerao

en: The GNOME Project
eo: La GNOME-Projekto

en: Main Menu
eo: Ĉefa menuo

en: No Camera Found
eo: Neniu kamerao trovita

en: Connect a camera device
eo: Konekti kamera aparaton

en: Picture Mode
eo: Bilda reĝimo

en: Recording Mode
eo: Registrada reĝimo

en: Countdown
eo: Retrokalkulo

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
eo: Neniu

en: _Preferences
eo: _Agordoj

en: _Keyboard Shortcuts
eo: _Klavkombinoj

en: _About Camera
eo: _Pri Kamerao

en: Open Gallery
eo: Malfermi Ggalerion

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
eo: Fari Bildon

en: Select Camera
eo: Elekti kameraon

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
eo: Ŝalti kameraon

en: Gallery Menu
eo: Galeria menuo

en: Previous Image
eo: Antaŭa bildo

en: Next Image
eo: Sekva bildo

en: Open in Image Viewer
eo: Malfermi en bildovidilo

en: General
eo: Ĝenerala

en: _Shutter Sound
eo: _Fermila sono

en: _Composition Guidelines
eo: _Gvidlinioj pri komponado

[ctx: shortcut window]
en: General
eo: Ĝenerala

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
eo: Montri klavkominojn

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
eo: Ĉefa menuo

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
eo: Malfermi agordojn

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eo: Eliri

[ctx: shortcut window]
en: Camera
eo: Kamerao

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
eo: Bilda reĝimo

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
eo: Registrada reĝimo

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
eo: Fari bildon aŭ ekregistri

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
eo: Montri/Kaŝi komponadojn gvidliniojn

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
eo: Galerio

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
eo: Malfermi/Fermi galerion

[ctx: shortcut window]
en: Next
eo: Sekva

[ctx: shortcut window]
en: Previous
eo: Antaŭa

en: Gallery
eo: Galerio

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
eo: Foto de {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
eo: Foto {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
eo: Registrado de {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
eo: Registrado {number}

en: _Copy Picture
eo: _Kopii bildon

en: _Copy Video
eo: _Kopii videon

en: _Delete
eo: _Forigi

en: Could not play camera stream
eo: Ne povis ludi la kameran fluon

en: Open in Video Player
eo: Malfermi en videoludilo

en: Copied to clipboard
eo: Kopiita en tondujo

en: Picture deleted
eo: Bildo forigita

en: Video deleted
eo: Video forigita

en: Start Recording
eo: Komenci registron

en: Stop Recording
eo: Ĉesi registron

en: Could not take picture
eo: Ne povis preni bildon

en: Could not record video
eo: Ne povis registri videon
