Snapshot main - en to fa translation catalogue (79 entries)

en: Camera
fa: دوربین

en: Take pictures and videos
fa: گرفتن نگاره و ویدیو

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
fa: picture;photos;camera;webcam;snapshot;عکس:نگاره:تصویر:دوربین;وب‌کم;

en: Default window width
fa: پهنای پیش‌گزیدهٔ پنجره

en: Default window height
fa: بلندای پیش‌گزیدهٔ پنجره

en: Default window maximized behaviour
fa: رفتار پیش‌گزیدهٔ پنجرهٔ بیشینه شده

en: Play shutter sound
fa: پخش آوای شاتر

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
fa: این که هنگام گرفتن نگاره آوای شاتری پخش شود یا نه

en: Show composition guidelines
fa: نمایش رهنمودهای ترکیب‌بندی

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
fa: این که هنگام استفاده از دوبین رهنمودهای ترکیب‌بندی نشان داده شوند

en: Countdown timer
fa: شمارشگر زمان معکوس

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
fa: طول شمارشگر معکوس برای گرفتن نگاره به ثانیه

en: Capture mode
fa: حالت گرفتن

en: Whether to take pictures or videos
fa: این که نگاره یا ویدیو گرفته شود یا نه

en: Picture format
fa: قالب نگاره

en: Whether to save pictures as png or jpeg
fa: این که نگاره‌ها به شکل png یا jpeg ذخیره شونند

en: Video format
fa: قالب ویدیو

en: Whether to save videos as mp4 or webm
fa: این که ویدیوها به شکل mp4 یا webm ذخیره شوند

en: Last Camera Used ID
fa: شناسهٔ آخرین دوربین استفاده شده

en: An ID representing the last used camera
fa: شناسه‌ای برای معرّفی آخرین دوربین استفاده شده

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
fa: گرفتن نگاره یا ویدیو روی رایانه، رایانک یا تلفنتان.

en: Camera's main interface
fa: واسط اصلی دوربین

en: Camera's gallery viewer
fa: جُنگ‌بینِ دوربین

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fa: پروژهٔ گنوم

en: Main Menu
fa: فهرست اصلی

en: No Camera Found
fa: هیچ دوربینی پیدا نشد

en: Connect a camera device
fa: افزارهٔ دوربینی وصل کنید

en: Picture Mode
fa: حالت نگاره

en: Recording Mode
fa: حالت ضبط

en: Countdown
fa: شمارشگر معکوس

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
fa: هیچ‌کدام

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
fa: ۳ث

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
fa: ۵ث

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
fa: ۱۰ث

en: _Preferences
fa: _ترجیحات

en: _Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای _صفحه‌کلید

en: _About Camera
fa: _دربارهٔ دوربین

en: Open Gallery
fa: گشودن جُنگ

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
fa: گرفتن نگاره

en: Select Camera
fa: گزینش دوربین

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
fa: تعویض دوربین

en: Gallery Menu
fa: فهرست جُنگ

en: Previous Image
fa: تصویر پیشین

en: Next Image
fa: تصویر بعدی

en: Open in Image Viewer
fa: گشودن در نمایشگر تصویر

en: General
fa: عمومی

en: _Shutter Sound
fa: آوای _شاتر

en: _Composition Guidelines
fa: رهنمودهای _ترکیب‌بندی

[ctx: shortcut window]
en: General
fa: عمومی

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fa: نمایش میان‌برها

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
fa: فهرست اصلی

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
fa: گشودن ترجیحات

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fa: خروج

[ctx: shortcut window]
en: Camera
fa: دوربین

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
fa: حالت نگاره

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
fa: حالت ضبط

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
fa: گرفتن نگاره یا آغاز ضبط

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
fa: نمایش یا نهفتن رهنمودهای ترکیب‌بندی

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
fa: جُنگ

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
fa: گشودن یا بستن جُنگ

[ctx: shortcut window]
en: Next
fa: بعدی

[ctx: shortcut window]
en: Previous
fa: پیشین

en: Gallery
fa: جُنگ

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
fa: عکس از {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
fa: عکس {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
fa: ضبط از {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
fa: ضبط {number}

en: _Copy Picture
fa: _رونوشت از نگاره

en: _Copy Video
fa: _رونوشت از ویدیو

en: _Delete
fa: _حذف

en: Could not play camera stream
fa: نتوانست جریان دوربین را پخش کند

en: Open in Video Player
fa: گشودن در پخش‌کنندهٔ ویدیو

en: Copied to clipboard
fa: در تخته‌گیره رونوشت شد

en: Picture deleted
fa: نگاره حذف شد

en: Video deleted
fa: ویدیو حذف شد

en: Start Recording
fa: آغاز ضبط

en: Stop Recording
fa: پایان ضبط

en: Could not take picture
fa: نتوانست نگاره بردارد

en: Could not record video
fa: نتوانست ویدیو ضبط کند
