Snapshot main - en to fr translation catalogue (78 entries)

en: Camera
fr: Caméra

en: Take pictures and videos
fr: Prendre des photos ou enregistrer des vidéos

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
fr: image;photos;caméra;webcam;snapshot;

en: Default window width
fr: Largeur de fenêtre par défaut

en: Default window height
fr: Hauteur de fenêtre par défaut

en: Default window maximized behaviour
fr: Comportement par défaut de la fenêtre maximisée

en: Play shutter sound
fr: Jouer un son d’obturateur

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
fr: Indique s’il faut jouer un son d’obturateur lorsque des photos sont prises

en: Show composition guidelines
fr: Afficher les lignes de composition

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
fr: Indique s’il faut afficher les lignes de composition lors de l’utilisation de la caméra

en: Countdown timer
fr: Délai du retardateur

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
fr: Le délai du retardateur pour prendre des photos, en secondes

en: Capture mode
fr: Mode de capture

en: Whether to take pictures or videos
fr: Indique s’il faut enregistrer des photos ou des vidéos

en: Picture format
fr: Format d’image

en: Whether to save pictures as png or jpeg
fr: Indique s’il faut enregistrer les images en tant que png ou jpeg

en: Video format
fr: Format vidéo

en: Whether to save videos as mp4 or webm
fr: Indique s’il faut enregistrer les vidéos en tant que mp4 ou webm

en: Last Camera Used ID
fr: Identifiant de la dernière caméra utilisée

en: An ID representing the last used camera
fr: Un identifiant représentant la dernière caméra utilisée

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
fr: Prendre des photos ou des vidéos sur votre ordinateur, votre tablette ou téléphone.

en: Camera's main interface
fr: Interface principale de Caméra

en: Camera's gallery viewer
fr: Visionneur de la galerie de Caméra

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: No Camera Found
fr: Aucun appareil photo trouvée

en: Connect a camera device
fr: Connecter un appareil photo

en: Picture Mode
fr: Mode photo

en: Recording Mode
fr: Mode enregistrement

en: Countdown
fr: Retardateur

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
fr: Aucun

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
fr: 3 s

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
fr: 5 s

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
fr: 10 s

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _About Camera
fr: À _propos de Caméra

en: Open Gallery
fr: Ouvrir la galerie

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
fr: Prendre une photo

en: Select Camera
fr: Sélectionner la caméra

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
fr: Changer de caméra

en: Gallery Menu
fr: Menu de la galerie

en: Previous Image
fr: Image précédente

en: Next Image
fr: Image suivante

en: Open in Image Viewer
fr: Ouvrir dans le visionneur d’images

en: General
fr: Général

en: _Shutter Sound
fr: _Son d’obturateur

en: _Composition Guidelines
fr: Lignes de _composition

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fr: Afficher les raccourcis

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
fr: Menu principal

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
fr: Ouvrir les préférences

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Camera
fr: Caméra

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
fr: Mode photo

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
fr: Mode enregistrement

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
fr: Prendre une photo ou démarrer l’enregistrement

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
fr: Afficher ou masquer les lignes de composition

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
fr: Galerie

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
fr: Ouvrir ou fermer la galerie

[ctx: shortcut window]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: shortcut window]
en: Previous
fr: Précédent

en: Gallery
fr: Galerie

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
fr: Photo du {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
fr: Enregistrement du {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
fr: Enregistrement {number}

en: _Copy Picture
fr: _Copier la photo

en: _Copy Video
fr: _Copier la vidéo

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Could not play camera stream
fr: Impossible de diffuser le flux de la caméra

en: Open in Video Player
fr: Ouvrir dans le lecteur vidéo

en: Copied to clipboard
fr: Copiée vers le presse-papiers

en: Picture deleted
fr: Photo supprimée

en: Video deleted
fr: Vidéo supprimée

en: Start Recording
fr: Démarrer l’enregistrement

en: Stop Recording
fr: Arrêter l’enregistrement

en: Could not take picture
fr: Impossible de prendre une photo

en: Could not record video
fr: Impossible d’enregistrer une vidéo
