Snapshot main - en to he translation catalogue (79 entries)

en: Camera
he: מצלמה

en: Take pictures and videos
he: צילום תמונות וסרטים

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
he: תמונה;תמונות;תצלום;צילום;מצלמה;מצלמות;מצלמת רשת;מצלמת אינטרנט;לכידה;

en: Default window width
he: רוחב החלון כברירת מחדל

en: Default window height
he: גובה החלון כברירת מחדל

en: Default window maximized behaviour
he: התנהגות חלון מוגדל כברירת מחדל

en: Play shutter sound
he: השמעת צליל צמצם

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
he: האם להשמיע צליל צמצם בעת צילום תמונות

en: Show composition guidelines
he: הצגת הנחיות קומפוזיציה

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
he: האם להציג הנחיות קומפוזיציה בעת שימוש במצלמה

en: Countdown timer
he: סופר זמן לאחור

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
he: משך הספירה לאחור לצילום תמונות בשניות

en: Capture mode
he: מצב לכידה

en: Whether to take pictures or videos
he: האם לצלם תמונות או סרטונים

en: Picture format
he: תצורת תמונות

en: Whether to save pictures as png or jpeg
he: האם לשמור תמונות כ־png או jpeg

en: Video format
he: תצורת סרטונים

en: Whether to save videos as mp4 or webm
he: האם לשמור סרטונים כ־mp4 או webm

en: Last Camera Used ID
he: מזהה המצלמה האחרונה בשימוש

en: An ID representing the last used camera
he: מזהה שמייצג את המצלמה האחרונה שנעשה בה שימוש

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
he: צילום תמונות וסרטים על המחשב האישי, הטלפון או מחשב הלוח שלך.

en: Camera's main interface
he: הממשק הראשי של המצלמה

en: Camera's gallery viewer
he: תצוגה הגלריה של המצלמה

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: No Camera Found
he: לא נמצאה מצלמה

en: Connect a camera device
he: יש לחבר מצלמה

en: Picture Mode
he: מצב תמונה

en: Recording Mode
he: מצב הקלטה

en: Countdown
he: ספירה לאחור

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
he: ללא

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
he: 3 שנ׳

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
he: 5 שנ׳

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
he: 10 שנ׳

en: _Preferences
he: _העדפות

en: _Keyboard Shortcuts
he: _צירופי מקשים

en: _About Camera
he: _על מצלמה

en: Open Gallery
he: פתיחת גלריה

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
he: צילום תמונה

en: Select Camera
he: בחירת מצלמה

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
he: החלפת מצלמה

en: Gallery Menu
he: תפריט גלריה

en: Previous Image
he: תמונה הקודמת

en: Next Image
he: תמונה הבאה

en: Open in Image Viewer
he: פתיחה במציג התמונות

en: General
he: כללי

en: _Shutter Sound
he: צליל _צמצם

en: _Composition Guidelines
he: הנחיות _קומפוזיציה

[ctx: shortcut window]
en: General
he: כללי

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
he: הצגת צירופי מקשים

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
he: תפריט ראשי

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
he: פתיחת העדפות

[ctx: shortcut window]
en: Quit
he: יציאה

[ctx: shortcut window]
en: Camera
he: מצלמה

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
he: מצב תמונה

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
he: מצב הקלטה

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
he: צילום תמונה והתחלת הקלטה

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
he: הצגת/הסתרת הנחיות קומפוזיציה

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
he: גלריה

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
he: פתיחה/סגירת גלריה

[ctx: shortcut window]
en: Next
he: הבא

[ctx: shortcut window]
en: Previous
he: הקודם

en: Gallery
he: גלריה

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
he: תמונה מתאריך {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
he: תמונה {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
he: הקלטה מתאריך {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
he: הקלטה  {number}

en: _Copy Picture
he: ה_עתקת תמונה

en: _Copy Video
he: _העתקת סרטון

en: _Delete
he: _מחיקה

en: Could not play camera stream
he: לא ניתן לקבל תזרים תמונות מהמצלמה

en: Open in Video Player
he: פתיחת בנגן סרטים

en: Copied to clipboard
he: הועתקה ללוח הגזירים

en: Picture deleted
he: תמונה נמחקה

en: Video deleted
he: סרטון נמחק

en: Start Recording
he: התחלת הקלטה

en: Stop Recording
he: עצירת הקלטה

en: Could not take picture
he: לא ניתן לצלם תמונה

en: Could not record video
he: לא ניתן להקליט וידאו

en: The GNOME Project
he: מיזם GNOME
