Snapshot main - en to hu translation catalogue (79 entries)

en: Camera
hu: Kamera

en: Take pictures and videos
hu: Képek és videók rögzítése

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
hu: kép;fénykép;kamera;webkamera;pillanatkép;

en: Default window width
hu: Alapértelmezett ablakszélesség

en: Default window height
hu: Alapértelmezett ablakmagasság

en: Default window maximized behaviour
hu: Alapértelmezett ablak teljes méretű viselkedése

en: Play shutter sound
hu: Zárhang lejátszása

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
hu: Játsszon-e le zárhangot a képek készítésekor

en: Show composition guidelines
hu: Kompozíciós segédvonalak megjelenítése

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
hu: Megjelenítse-e a kompozíciós segédvonalakat a kamera használatakor

en: Countdown timer
hu: Visszaszámláló

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
hu: A visszaszámlálás hossza a fényképek készítésénél, másodpercben

en: Capture mode
hu: Felvételi mód

en: Whether to take pictures or videos
hu: Képek vagy videók készüljenek-e

en: Picture format
hu: Képformátum

en: Whether to save pictures as png or jpeg
hu: A képek PNG vagy JPEG formátumban legyenek-e mentve

en: Video format
hu: Videóformátum

en: Whether to save videos as mp4 or webm
hu: A videók MP4 vagy WEBM formátumban legyenek-e mentve

en: Last Camera Used ID
hu: Utoljára használt kamera azonosítója

en: An ID representing the last used camera
hu: Az utoljára használt kamerát jelölő azonosító

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
hu: Készítsen képeket és videókat a számítógépén, táblagépén vagy telefonján.

en: Camera's main interface
hu: A Kamera fő felülete

en: Camera's gallery viewer
hu: A Kamera galériamegjelenítője

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: No Camera Found
hu: Nem található kamera

en: Connect a camera device
hu: Kameraeszköz csatlakoztatása

en: Picture Mode
hu: Képkészítési mód

en: Recording Mode
hu: Videófelvételi mód

en: Countdown
hu: Visszaszámlálás

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
hu: Nincs

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
hu: 3 mp

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
hu: 5 mp

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
hu: 10 mp

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _About Camera
hu: A Kamera _névjegye

en: Open Gallery
hu: Galéria megnyitása

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
hu: Kép készítése

en: Select Camera
hu: Kamera kiválasztása

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
hu: Kamera váltása

en: Gallery Menu
hu: Galéria menü

en: Previous Image
hu: Előző kép

en: Next Image
hu: Következő kép

en: Open in Image Viewer
hu: Megnyitás a képmegjelenítőben

en: General
hu: Általános

en: _Shutter Sound
hu: _Zárhang

en: _Composition Guidelines
hu: _Kompozíciós segédvonalak

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
hu: Főmenü

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
hu: Beállítások megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Camera
hu: Kamera

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
hu: Képkészítési mód

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
hu: Videófelvételi mód

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
hu: Kép készítése vagy felvétel indítása

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
hu: Kompozíciós segédvonalak megjelenítése vagy elrejtése

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
hu: Galéria

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
hu: Galéria megnyitása vagy bezárása

[ctx: shortcut window]
en: Next
hu: Következő

[ctx: shortcut window]
en: Previous
hu: Előző

en: Gallery
hu: Galéria

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
hu: Fénykép ekkorról: {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
hu: {number}. fénykép

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
hu: Felvétel ekkorról: {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
hu: {number}. felvétel

en: _Copy Picture
hu: Kép _másolása

en: _Copy Video
hu: Videó _másolása

en: _Delete
hu: _Törlés

en: Could not play camera stream
hu: Nem sikerült lejátszani a kamera adatfolyamát

en: Open in Video Player
hu: Megnyitás a videólejátszóban

en: Copied to clipboard
hu: Vágólapra másolva

en: Picture deleted
hu: Kép törölve

en: Video deleted
hu: Videó törölve

en: Start Recording
hu: Felvétel indítása

en: Stop Recording
hu: Felvétel leállítása

en: Could not take picture
hu: Nem sikerült elkészíteni a képet

en: Could not record video
hu: Nem sikerült felvenni a videót
