Snapshot main - en to id translation catalogue (78 entries)

en: Camera
id: Kamera

en: Take pictures and videos
id: Ambil gambar dan video

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
id: gambar;foto;kamera;kamera web;webcam;snapshot;

en: Default window width
id: Lebar jendela bawaan

en: Default window height
id: Tinggi jendela bawaan

en: Default window maximized behaviour
id: Perilaku bawaan jendela dimaksimalkan

en: Play shutter sound
id: Putar suara rana

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
id: Apakah akan memutar suara rana saat mengambil gambar

en: Show composition guidelines
id: Tampilkan pedoman komposisi

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
id: Apakah akan menampilkan pedoman komposisi saat menggunakan kamera

en: Countdown timer
id: Hitung mundur pewaktu

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
id: Durasi hitungan mundur pengambilan foto, dalam hitungan detik

en: Capture mode
id: Mode menangkap

en: Whether to take pictures or videos
id: Apakah akan mengambil gambar atau video

en: Picture format
id: Format gambar

en: Whether to save pictures as png or jpeg
id: Apakah akan menyimpan gambar sebagai png atau jpeg

en: Video format
id: Format video

en: Whether to save videos as mp4 or webm
id: Apakah akan menyimpan video sebagai mp4 atau webm

en: Last Camera Used ID
id: ID Terakhir Kamera yang Dipakai

en: An ID representing the last used camera
id: Suatu ID yang mewakili kamera yang terakhir dipakai

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
id: Ambil gambar dan video di komputer, tablet, atau ponsel Anda.

en: Camera's gallery viewer
id: Penampil galeri kamera

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: No Camera Found
id: Tidak Ada Kamera yang Ditemukan

en: Connect a camera device
id: Hubungkan perangkat kamera

en: Picture Mode
id: Mode Gambar

en: Recording Mode
id: Mode Rekam

en: Countdown
id: Hitung mundur

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
id: Nihil

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
id: 3d

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
id: 5d

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
id: 10d

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _About Camera
id: Tent_ang Kamera

en: Open Gallery
id: Buka Galeri

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
id: Ambil Gambar

en: Select Camera
id: Pilih Kamera

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
id: Ganti Kamera

en: Gallery Menu
id: Menu Galeri

en: Previous Image
id: Gambar Sebelumnya

en: Next Image
id: Gambar Selanjutnya

en: Open in Image Viewer
id: Buka di Penampil Gambar

en: General
id: Umum

en: _Shutter Sound
id: _Suara Rana

en: _Composition Guidelines
id: Pedoman _Komposisi

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
id: Tampilkan Pintasan

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
id: Menu Utama

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
id: Buka Preferensi

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Camera
id: Kamera

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
id: Mode Gambar

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
id: Mode Rekam

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
id: Ambil Gambar atau Mulai Merekam

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
id: Tampilkan/Sembunyikan Pedoman Komposisi

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
id: Galeri

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
id: Buka/Tutup Galeri

[ctx: shortcut window]
en: Next
id: Berikutnya

[ctx: shortcut window]
en: Previous
id: Sebelumnya

en: Gallery
id: Galeri

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
id: Foto dari {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
id: Foto {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
id: Rekaman dari tanggal {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
id: Rekaman {number}

en: _Copy Picture
id: _Salin Gambar

en: _Copy Video
id: _Salin Video

en: _Delete
id: _Hapus

en: Could not play camera stream
id: Tidak dapat memutar streaming kamera

en: Open in Video Player
id: Buka di Pemutar Video

en: Copied to clipboard
id: Disalin ke papan klip

en: Picture deleted
id: Gambar dihapus

en: Video deleted
id: Video dihapus

en: Start Recording
id: Mulai Merekam

en: Stop Recording
id: Berhenti Merekam

en: Could not take picture
id: Tidak dapat mengambil gambar

en: Could not record video
id: Tidak dapat merekam video

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME
