Snapshot main - en to it translation catalogue (81 entries)

en: Camera
it: Fotocamera

en: Take pictures and videos
it: Scatta foto e registra video

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
it: immagine;fotografia;foto;fotocamera;camera;webcam;schermata;

en: Default window width
it: Larghezza predefinita della finestra

en: Default window height
it: Altezza predefinita della finestra

en: Default window maximized behaviour
it: Comportamento di massimizzazione predefinito della finestra

en: Play shutter sound
it: Riproduci suono otturatore

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
it: Se riprodurre il suono di un otturatore quando si scatta una fotografia

en: Show composition guidelines
it: Mostra griglia

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
it: Se mostrare una griglia durante l'uso della fotocamera

en: Countdown timer
it: Conto alla rovescia

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
it: La durata del conto alla rovescia per scattare foto, in secondi

en: Capture mode
it: Modalità di acquisizione

en: Whether to take pictures or videos
it: Se scattare foto o registrare video

en: Picture format
it: Formato foto

en: Whether to save pictures as png or jpeg
it: Se salvare le fotografie come png o jpeg

en: Video format
it: Formato video

en: Whether to save videos as mp4 or webm
it: Se salvare i video come mp4 o webm

en: Last Camera Used ID
it: ID dell'ultima fotocamera utilizzata

en: An ID representing the last used camera
it: Un ID che rappresenta l'ultima fotocamera utilizzata

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
it: Scatta foto e registra video su computer, tablet e telefono.

en: Camera's main interface
it: Interfaccia principale di Fotocamera

en: Camera's gallery viewer
it: Galleria di Fotocamera

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: Main Menu
it: Menù principale

en: No Camera Found
it: Nessuna fotocamera trovata

en: Connect a camera device
it: Connettere una fotocamera

en: Picture Mode
it: Modalità fotografia

en: Recording Mode
it: Modalità registrazione

en: Countdown
it: Conto alla rovescia

en: Missing Camera Permission
it: Permessi fotocamera mancati

en: Allow camera usage in Settings
it: Consentire l'utilizzo della fotocamera nelle Impostazioni

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
it: Nessuno

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
it: 3 s

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
it: 5 s

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
it: 10 s

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _Keyboard Shortcuts
it: _Scorciatoie da tastiera

en: _About Camera
it: _Informazioni su Fotocamera

en: Open Gallery
it: Apri galleria

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
it: Scatta foto

en: Select Camera
it: Seleziona fotocamera

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
it: Cambia fotocamera

en: Gallery Menu
it: Menù galleria

en: Previous Image
it: Immagine precedente

en: Next Image
it: Immagine successiva

en: Open in Image Viewer
it: Apri nel visualizzatore di immagini

en: General
it: Generali

en: _Shutter Sound
it: _Suono otturatore

en: _Composition Guidelines
it: _Griglia

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generali

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
it: Mostra scorciatoie

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
it: Menù principale

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
it: Apre le preferenze

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esce

[ctx: shortcut window]
en: Camera
it: Fotocamera

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
it: Modalità fotografia

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
it: Modalità registrazione

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
it: Scatta una foto o avvia una registrazione

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
it: Mostra/Nasconde la griglia

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
it: Galleria

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
it: Apre/Chiude la galleria

[ctx: shortcut window]
en: Next
it: Successivo

[ctx: shortcut window]
en: Previous
it: Precedente

en: Gallery
it: Galleria

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
it: Foto del {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
it: Foto {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
it: Registrazione del {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
it: Registrazione {number}

en: _Copy Picture
it: _Copia fotografia

en: _Copy Video
it: _Copia video

en: _Delete
it: _Elimina

en: Could not play camera stream
it: Errore nella riproduzione del flusso della fotocamera

en: Open in Video Player
it: Apri nel lettore video

en: Copied to clipboard
it: Copiata negli appunti

en: Picture deleted
it: Fotografia eliminata

en: Video deleted
it: Video eliminato

en: Start Recording
it: Avvia la registrazione

en: Stop Recording
it: Ferma la registrazione

en: Could not take picture
it: Scatto della fotografia non riuscito

en: Could not record video
it: Registrazione del video non riuscita
