Snapshot main - en to ka translation catalogue (79 entries)

en: Camera
ka: კამერა

en: Take pictures and videos
ka: გადაიღეთ სურათები და ვიდეოები

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
ka: picture;photos;camera;webcam;კამერა;სურათები;ვებკამერა;

en: Default window width
ka: ფანჯრის ნაგულისხმები სიგანე

en: Default window height
ka: ფანჯრის ნაგულისხმები სიგრძე

en: Default window maximized behaviour
ka: ფანჯრის ქცევა სრულად გაშლისას

en: Play shutter sound
ka: შატერის ხმის დაკვრა

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
ka: დავუკრა თუ არა შატერის ხმა სურათების გადაღებისას

en: Show composition guidelines
ka: კომპოზიციის დირექტივების ჩვენება

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
ka: კამერის გამოყენებისას იქნება კომპოზიციის დირექტივები ნაჩვენები, თუ არა

en: Countdown timer
ka: დროის ათვლის წამზომი

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
ka: წამზომის დაყოვნების ხანგრძლივობა სურათის გადაღებამდე, წამებში

en: Capture mode
ka: გადაღების რეჟიმი

en: Whether to take pictures or videos
ka: სურათი გადავიღო, თუ ვიდეო

en: Picture format
ka: სურათის ფორმატი

en: Whether to save pictures as png or jpeg
ka: სურათები PNG-ით შევინახო, თუ JPEG

en: Video format
ka: ვიდეოს ფორმატი

en: Whether to save videos as mp4 or webm
ka: ვიდეო MP4-ით შევინახო, თუ WEBM

en: Last Camera Used ID
ka: ბოლო კამერა იყენებდა ID-ს

en: An ID representing the last used camera
ka: ID, რომელიც ბოლოს გამოყენებულ კამერას წარმოადგენს

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
ka: გადაიღეთ სურათები და ვიდეო თქვენი კომპიუტერით, ტაბლეტით და ტელეფონით.

en: Camera's main interface
ka: კამერის მთავარი ინტერფეისი

en: Camera's gallery viewer
ka: კამერის სურათების გალერეა

en: Main Menu
ka: მთავარი მენიუ

en: No Camera Found
ka: კამერის გარეშე

en: Connect a camera device
ka: შეაერთეთ კამერის მოწყობილობა

en: Picture Mode
ka: სურათის რეჟიმი

en: Recording Mode
ka: ჩაწერის რეჟიმი

en: Countdown
ka: ათვლა

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
ka: არაფერი

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
ka: 3წმ

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
ka: 5წმ

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
ka: 10წმ

en: _Preferences
ka: _გამართვა

en: _Keyboard Shortcuts
ka: _კლავიატურის მალსახმობები

en: _About Camera
ka: _კამერის შესახებ

en: Open Gallery
ka: გალერეის გახსნა

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
ka: სურათის გადაღება

en: Select Camera
ka: აირჩიეთ კამერა

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
ka: კამერის გადართვა

en: Gallery Menu
ka: გალერეის მენიუ

en: Previous Image
ka: წინა გამოსახულება

en: Next Image
ka: შემდეგი გამოსახულება

en: Open in Image Viewer
ka: სურათების გამხსნელში გახსნა

en: General
ka: საერთო

en: _Shutter Sound
ka: _შატერის ხმა

en: _Composition Guidelines
ka: _კომპოზიციის დირექტივები

[ctx: shortcut window]
en: General
ka: საერთო

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ka: მალსახმობების ჩვენება

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
ka: მთავარი მენიუ

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
ka: მორგების ფანჯრის გახსნა

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ka: გასვლა

[ctx: shortcut window]
en: Camera
ka: კამერა

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
ka: სურათის რეჟიმი

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
ka: ჩაწერის რეჟიმი

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
ka: გადაიღეთ სურათი ან დაიწყეთ ჩაწერა

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
ka: კომპოზიციის დირექტივების ჩვენება/დამალვა

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
ka: გალერეა

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
ka: გალერეის გახსნა/დახურვა

[ctx: shortcut window]
en: Next
ka: შემდეგი

[ctx: shortcut window]
en: Previous
ka: წინა

en: Gallery
ka: გალერეა

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
ka: სურათის თარიღი {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
ka: ფოტო {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
ka: ჩანაწერის დრო {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
ka: ჩანაწერი {number}

en: _Copy Picture
ka: სურათის _კოპირება

en: _Copy Video
ka: ვიდეოს _კოპირება

en: _Delete
ka: _წაშლა

en: Could not play camera stream
ka: კამერის ვიდეონაკადის დაკვრის შეცდომა

en: Open in Video Player
ka: ვიდეოდამკვრელით გახსნა

en: Copied to clipboard
ka: დაკოპირდა გაცვლის ბაფერში

en: Picture deleted
ka: სურათი წაიშალა

en: Video deleted
ka: ვიდეო წაიშალა

en: Start Recording
ka: ჩაწერის დაწყება

en: Stop Recording
ka: ჩაწერის გაჩერება

en: Could not take picture
ka: სურათის გადაღება შეუძლებელია

en: Could not record video
ka: ვიდეოს ჩაწერა შეუძლებელია

en: The GNOME Project
ka: პროექტი "GNOME"
