snapshot main - en to nb translation catalogue (76 entries)

en: Camera
nb: Kamera

en: Take pictures and videos
nb: Ta bilder og videoer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
nb: bilde;fotografi;fotografering;kamera;webkamera;snapshot;ta bilder;videoer;videoklipp;ta opp;videokamera;

en: Default window width
nb: Standard vindusbredde

en: Default window height
nb: Standard vindushøyde

en: Default window maximized behaviour
nb: Standard maksimeringsoppførsel for vinduet

en: Play shutter sound
nb: Spill av lukkerlyd

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
nb: Om en lukkerlyd skal spilles når bilder blir tatt

en: Show composition guidelines
nb: Vis hjelpelinjer

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
nb: Om hjelpelinjer for komposisjon skal vises når kameraet blir brukt

en: Countdown timer
nb: Nedtelling

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
nb: Varigheten til nedtellingen for å ta bilder, i sekunder

en: Capture mode
nb: Opptaksmodus

en: Whether to take pictures or videos
nb: Om kameraet skal ta bilder eller videoer

en: Picture format
nb: Bildeformat

en: Whether to save pictures as png or jpeg
nb: Om bilder skal bli lagret som png eller jpeg

en: Video format
nb: Videoformat

en: Whether to save videos as mp4 or webm
nb: Om videoer skal bli lagret som mp4 eller webm

en: Last Camera Used ID
nb: Sist brukte kamera

en: An ID representing the last used camera
nb: En unik ID som representerer det sist brukte kameraet

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
nb: Ta bilder og videoer på datamaskinen, nettbrettet eller telefonen din.

en: Camera's main interface
nb: Kamera sin hovedskjerm

en: Camera's gallery viewer
nb: Kamera sitt galleri

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
nb: GNOME

en: Main Menu
nb: Hovedmeny

en: No Camera Found
nb: Ingen kameraer funnet

en: Connect a camera device
nb: Koble til et kamera

en: Picture Mode
nb: Bildemodus

en: Recording Mode
nb: Opptaksmodus

en: Countdown
nb: Nedtelling

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
nb: Ingen

en: _Preferences
nb: _Innstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
nb: _Tastatursnarveier

en: _About Camera
nb: _Om Kamera

en: Open Gallery
nb: Åpne galleri

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
nb: Ta bilde

en: Select Camera
nb: Velg kamera

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
nb: Bytt kamera

en: Gallery Menu
nb: Gallerimeny

en: Previous Image
nb: Forrige bilde

en: Next Image
nb: Neste bilde

en: Open in Image Viewer
nb: Åpne i Bildevisning

en: General
nb: Generelt

en: _Shutter Sound
nb: _Lukkerlyd

en: _Composition Guidelines
nb: _Hjelpelinjer

[ctx: shortcut window]
en: General
nb: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
nb: Vis snarveier

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
nb: Hovedmeny

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
nb: Åpne innstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nb: Avslutt

[ctx: shortcut window]
en: Camera
nb: Kamera

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
nb: Bildemodus

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
nb: Opptaksmodus

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
nb: Ta bilde eller start opptak

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
nb: Vis eller skjul hjelpelinjer

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
nb: Galleri

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
nb: Åpne eller lukke galleri

[ctx: shortcut window]
en: Next
nb: Neste

[ctx: shortcut window]
en: Previous
nb: Forrige

en: Gallery
nb: Galleri

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
nb: Bilde fra {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
nb: Bilde {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
nb: Opptak fra {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
nb: Opptak {number}

en: _Copy Picture
nb: _Kopier bilde

en: _Copy Video
nb: _Kopier video

en: _Delete
nb: _Slett

en: Could not play camera stream
nb: Kunne ikke spille kamerasending

en: Open in Video Player
nb: Åpne i Videospiller

en: Copied to clipboard
nb: Kopierte til utklippstavle

en: Picture deleted
nb: Bilde slettet

en: Video deleted
nb: Video slettet

en: Start Recording
nb: Start opptak

en: Stop Recording
nb: Stopp opptak

en: Could not take picture
nb: Kunne ikke ta bilde

en: Could not record video
nb: Kunne ikke ta opp video
