Snapshot main - en to nl translation catalogue (74 entries)

en: Take pictures and videos
nl: Maak foto’s en video’s

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
nl: picture;photos;camera;webcam;snapshot;foto's;foto’s; afbeeldingen;

en: Default window width
nl: Standaard vensterbreedte

en: Default window height
nl: Standaard vensterhoogte

en: Default window maximized behaviour
nl: Standaardgedrag van gemaximaliseerd venster

en: Play shutter sound
nl: Sluitergeluid afspelen

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
nl: Bepaalt of er een sluitergeluid afgespeeld wordt wanneer er een foto gemaakt wordt

en: Show composition guidelines
nl: Compositiehulplijnen tonen

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
nl: Bepaalt of de compositiehulplijnen getoond worden bij het gebruik van de camera

en: Countdown timer
nl: Afteltimer

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
nl: Hoe lang het aftellen duurt voordat de foto wordt gemaakt, in seconden

en: Capture mode
nl: Opnamemodus

en: Whether to take pictures or videos
nl: Bepaalt of er foto’s of video’s gemaakt worden

en: Picture format
nl: Fotoformaat

en: Whether to save pictures as png or jpeg
nl: Bepaalt of foto’s als PNG of als JPEG opgeslagen worden

en: Video format
nl: Videoformaat

en: Whether to save videos as mp4 or webm
nl: Bepaalt of video’s als MP4 of als WebM opgeslagen worden

en: Last Camera Used ID
nl: ID van laatst gebruikte camera

en: An ID representing the last used camera
nl: Een ID die de laatst gebruikte camera voorstelt

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
nl: Maak foto’s en video’s op uw computer, tablet of telefoon.

en: Camera's main interface
nl: Hoofdinterface van de camera

en: Camera's gallery viewer
nl: Galerijweergave van Camera

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
nl: Het GNOME-project

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: No Camera Found
nl: Geen camera gevonden

en: Connect a camera device
nl: Sluit een camera-apparaat aan

en: Picture Mode
nl: Fotomodus

en: Recording Mode
nl: Opnamemodus

en: Countdown
nl: Aftellen

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
nl: Geen

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

en: _About Camera
nl: _Over Camera

en: Open Gallery
nl: Galerij openen

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
nl: Foto maken

en: Select Camera
nl: Selecteer camera

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
nl: Wisselen tussen camera’s

en: Gallery Menu
nl: Galerijmenu

en: Previous Image
nl: Vorige afbeelding

en: Next Image
nl: Volgende afbeelding

en: Open in Image Viewer
nl: Openen met afbeeldingsweergave

en: General
nl: Algemeen

en: _Shutter Sound
nl: _Sluitergeluid

en: _Composition Guidelines
nl: _Compositiehulplijnen

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
nl: Voorkeuren openen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
nl: Fotomodus

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
nl: Opnamemodus

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
nl: Foto maken of opname beginnen

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
nl: Compositiehulplijnen tonen/verbergen

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
nl: Galerij

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
nl: Galerij openen/sluiten

[ctx: shortcut window]
en: Next
nl: Volgende

[ctx: shortcut window]
en: Previous
nl: Vorige

en: Gallery
nl: Galerij

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
nl: Foto van {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
nl: Foto {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
nl: Opname van {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
nl: Opname {number}

en: _Copy Picture
nl: Foto _kopiëren

en: _Copy Video
nl: Video _kopiëren

en: _Delete
nl: Verwij_deren

en: Could not play camera stream
nl: Kon camerastream niet afspelen

en: Open in Video Player
nl: Openen met videospeler

en: Copied to clipboard
nl: Gekopieerd naar klembord

en: Picture deleted
nl: Foto verwijderd

en: Video deleted
nl: Video verwijderd

en: Start Recording
nl: Opname beginnen

en: Stop Recording
nl: Opname beëindigen

en: Could not take picture
nl: Kon geen foto maken

en: Could not record video
nl: Kon geen video opnemen
