snapshot main - en to pa translation catalogue (76 entries)

en: Camera
pa: ਕੈਮਰਾ

en: Take pictures and videos
pa: ਤਸਵੀਰਾਂ ਅਤੇ ਵੀਡੀਓ ਬਣਾਓ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
pa: ਤਸਵੀਰ;ਫ਼ੋਟੋ,ਕੈਮਰਾ;ਵੈਬਕੈਮ;ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ;ਪਿਕਚਰ;

en: Default window width
pa: ਮੂਲ ਵਿੰਡੋ ਚੌੜਾਈ

en: Default window height
pa: ਮੂਲ ਵਿੰਡੋ ਉਚਾਈ

en: Default window maximized behaviour
pa: ਮੂਲ ਵਿੰਡੋ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਕਰਨ ਦਾ ਰਵੱਈਆ

en: Play shutter sound
pa: ਸ਼ੱਟਰ ਸਾਊਂਡ ਚਲਾਓ

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
pa: ਕੀ ਤਸਵੀਰਾਂ ਲੈਣ ਦੌਰਾਨ ਸ਼ੱਟਰ ਦੀ ਆਵਾਜ਼ਾਂ ਚਲਾਉਣੀ ਹੈ

en: Show composition guidelines
pa: ਰਚਨਾ ਸੇਧਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
pa: ਕੈਮਰਾ ਵਰਤਣ ਦੌਰਾਨ ਕੀ ਰਚਨਾ ਸੇਧਾਂ ਨੂੰ ਵੇਖਾਉਣਾ ਹੈ

en: Countdown timer
pa: ਉਲਟੀ ਗਿਣਤੀ ਦਾ ਸਮਾਂ

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
pa: ਤਸਵੀਰਾਂ ਖਿੱਚਣ ਦੌਰਾਨ ਉਲਟੀ ਗਿਣਤੀ ਕਰਨ ਲਈ ਸਕਿੰਟ

en: Capture mode
pa: ਕੈਪਚਰ ਦਾ ਢੰਗ

en: Whether to take pictures or videos
pa: ਕੀ ਤਸਵੀਰਾਂ ਖਿੱਚਣੀਆਂ ਤੇ ਵੀਡੀਓ ਬਣਾਉਣੀਆਂ ਹਨ

en: Picture format
pa: ਤਸਵੀਰ ਦਾ ਫ਼ਾਰਮੈਟ

en: Whether to save pictures as png or jpeg
pa: ਕੀ ਤਸਵੀਰਾਂ ਨੂੰ png ਜਾਂ jpeg ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲਣਾ ਹੈ

en: Video format
pa: ਵੀਡੀਓ ਫਾਰਮੈਟ

en: Whether to save videos as mp4 or webm
pa: ਕੀ ਵੀਡੀਓ ਨੂੰ mp4 ਜਾਂ webm ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲਣਾ ਹੈ

en: Last Camera Used ID
pa: ਆਖਰੀ ਕੈਮਰਾ ਵਰਤਿਆ ID

en: An ID representing the last used camera
pa: ਆਖਰੀ ਵਰਤੇ ਕੈਮਰੇ ਨੂੰ ਦਰਸਾਉਣ ਵਾਲਾ ID

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
pa: ਆਪਣੇ ਕੰਪਿਊਟਰ, ਟੈਬਲੇਟ ਜਾਂ ਫ਼ੋਨ ਉੱਤੇ ਤਸਵੀਰ ਖਿੱਚੋਂ ਅਤੇ ਵੀਡੀਓ ਲਵੋ।

en: Camera's main interface
pa: ਕੈਮਰੇ ਦਾ ਮੁੱਖ ਇੰਟਰਫ਼ੇਸ

en: Camera's gallery viewer
pa: ਕੈਮਰੇ ਦੀ ਗੈਲਰੀ ਦਰਸ਼ਕ

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈਕਟ

en: Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

en: No Camera Found
pa: ਕੋਈ ਕੈਮਰਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Connect a camera device
pa: ਕੈਮਰਾ ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Picture Mode
pa: ਤਸਵੀਰ ਢੰਗ

en: Recording Mode
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨ ਦਾ ਢੰਗ

en: Countdown
pa: ਉਲਟੀ ਗਿਣਤੀ

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: _Preferences
pa: ਪਸੰਦਾਂ(_P)

en: _Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_K)

en: _About Camera
pa: ਕੈਮਰੇ ਬਾਰੇ(_A)

en: Open Gallery
pa: ਗੈਲਰੀ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
pa: ਤਸਵੀਰ ਲਵੋ

en: Select Camera
pa: ਕੈਮਰਾ ਚੁਣੋ

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
pa: ਕੈਮਰਾ ਬਦਲੋ

en: Gallery Menu
pa: ਗੈਲਰੀ ਮੇਨੂ

en: Previous Image
pa: ਪਿਛਲਾ ਤਸਵੀਰ

en: Next Image
pa: ਅਗਲੀ ਤਸਵੀਰ

en: Open in Image Viewer
pa: ਚਿੱਤਰ ਦਰਸ਼ਕ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: General
pa: ਆਮ

en: _Shutter Sound
pa: ਸ਼ੱਟਰ ਆਵਾਜ਼(_S)

en: _Composition Guidelines
pa: ਰਚਨਾ ਸੇਧਾਂ(_C)

[ctx: shortcut window]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵੇਖਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
pa: ਪਸੰਦਾਂ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

[ctx: shortcut window]
en: Camera
pa: ਕੈਮਰਾ

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
pa: ਤਸਵੀਰ ਦਾ ਢੰਗ

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨ ਦਾ ਢੰਗ

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
pa: ਤਸਵੀਰ ਖਿੱਚੋ ਜਾਂ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
pa: ਰਚਨਾ ਸੇਧਾਂ ਵੇਖਾਓ/ਲੁਕਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
pa: ਗੈਲਰੀ

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
pa: ਗੈਲਰੀ ਖੋਲ੍ਹੋ/ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Next
pa: ਅੱਗੇ

[ctx: shortcut window]
en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Gallery
pa: ਗੈਲਰੀ

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
pa: {date} ਤੋਂ ਤਸਵੀਰ

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
pa: ਫ਼ੋਟੋ {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
pa: {date} ਤੋਂ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ {number}

en: _Copy Picture
pa: ਤਸਵੀਰ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

en: _Copy Video
pa: ਵੀਡੀਓ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

en: _Delete
pa: ਹਟਾਓ(_D)

en: Could not play camera stream
pa: ਕੈਮਰਾ ਸਟਰੀਮ ਚਲਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Open in Video Player
pa: ਵੀਡੀਓ ਪਲੇਅਰ ਵਿੱਚ ਚਲਾਓ

en: Copied to clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ

en: Picture deleted
pa: ਤਸਵੀਰ ਹਟਾਈ ਗਈ

en: Video deleted
pa: ਵੀਡੀਓ ਹਟਾਈ

en: Start Recording
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Stop Recording
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਨੂੰ ਰੋਕੋ

en: Could not take picture
pa: ਤਸਵੀਰ ਲਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Could not record video
pa: ਵੀਡੀਓ ਰਿਕਾਰਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ
