Snapshot main - en to pt translation catalogue (74 entries)

en: Camera
pt: Câmara

en: Take pictures and videos
pt: Tirar fotografias e gravar vídeos

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;
pt: imagem;fotos;câmara;webcam;

en: Default window width
pt: Largura predefinida da janela

en: Default window height
pt: Altura predefinida da janela

en: Default window maximized behaviour
pt: Comportamento predefinido da janela maximizada

en: Play shutter sound
pt: Reproduzir som do obturador

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
pt: Se deve reproduzir um som do obturador ao tirar fotos

en: Show composition guidelines
pt: Mostrar directrizes de composição

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
pt: Se deve mostrar orientações de composição ao utilizar a câmara

en: Countdown timer
pt: Temporizador de contagem decrescente

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
pt: A duração da contagem decrescente para tirar fotos, em segundos

en: Capture mode
pt: Modo de captura

en: Whether to take pictures or videos
pt: Se deve tirar fotos ou gravar vídeos

en: Picture format
pt: Formato de imagem

en: Whether to save pictures as png or jpeg
pt: Se deve guardar imagens como png ou jpeg

en: Video format
pt: Formato do vídeo

en: Whether to save videos as mp4 or webm
pt: Se deve guardar vídeos como mp4 ou webm

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
pt: Tirar fotografias e gravar vídeos no seu computador, tablet ou telefone.

en: Camera's main interface
pt: Interface principal da câmara

en: Camera's gallery viewer
pt: Visualizador de galerias da câmara

en: The GNOME Project
pt: O Projeto GNOME

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: No Camera Found
pt: Nenhuma câmara encontrada

en: Connect a camera device
pt: Ligar um dispositivo de câmara

en: Picture Mode
pt: Modo de imagem

en: Recording Mode
pt: Modo de gravação

en: Countdown
pt: Contagem decrescente

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
pt: Nenhuma

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Teclas de atalho

en: _About Camera
pt: _Sobre a Câmara

en: Open Gallery
pt: Abrir a galeria

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
pt: Tirar foto

en: Select Camera
pt: Selecionar a câmara

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
pt: Trocar de câmara

en: Gallery Menu
pt: Menu da galeria

en: Previous Image
pt: Imagem anterior

en: Next Image
pt: Imagem seguinte

en: Open in Image Viewer
pt: Abrir no visualizador de imagens

en: General
pt: Geral

en: _Shutter Sound
pt: _Som do obturador

en: _Composition Guidelines
pt: _Diretrizes de composição

[ctx: shortcut window]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pt: Mostra os atalhos

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
pt: Menu principal

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
pt: Abrir as preferências

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: shortcut window]
en: Camera
pt: Câmara

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
pt: Modo de imagem

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
pt: Modo de gravação

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
pt: Tirar foto ou iniciar a gravação

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
pt: Mostrar/Ocultar diretrizes de composição

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
pt: Galeria

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
pt: Abrir/fechar galeria

[ctx: shortcut window]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: shortcut window]
en: Previous
pt: Anterior

en: Gallery
pt: Galeria

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
pt: Foto de {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
pt: Foto {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
pt: Gravação de {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
pt: Gravação {number}

en: _Copy Picture
pt: _Copiar foto

en: _Copy Video
pt: _Copiar vídeo

en: _Delete
pt: _Eliminar

en: Could not play camera stream
pt: Não foi possível reproduzir o fluxo da câmara

en: Open in Video Player
pt: Abrir no reprodutor multimédia

en: Copied to clipboard
pt: Copiado para a área de transferência

en: Picture deleted
pt: Imagem eliminada

en: Video deleted
pt: Vídeo eliminado

en: Start Recording
pt: Iniciar a gravação

en: Stop Recording
pt: Parar a gravação

en: Could not take picture
pt: Não foi possível tirar foto

en: Could not record video
pt: Não foi possível gravar vídeo
