Snapshot main - en to pt_BR translation catalogue (76 entries)

en: Camera
pt_BR: Câmera

en: Take pictures and videos
pt_BR: Tire fotos e vídeos

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
pt_BR: imagem;fotos;câmera;captura;camera;webcam;picture;photos;camera;webcam;snapshot;

en: Default window width
pt_BR: Largura padrão da janela

en: Default window height
pt_BR: Altura padrão da janela

en: Default window maximized behaviour
pt_BR: Comportamento padrão da janela maximizada

en: Play shutter sound
pt_BR: Reproduzir som do obturador

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
pt_BR: Se deve reproduzir um som do obturador ao tirar fotos

en: Show composition guidelines
pt_BR: Mostrar linhas de composição

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
pt_BR: Se as linhas de composição devem ser mostradas ao usar a câmera

en: Countdown timer
pt_BR: Temporizador de contagem regressiva

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
pt_BR: A duração da contagem regressiva para tirar fotos, em segundos

en: Capture mode
pt_BR: Modo captura

en: Whether to take pictures or videos
pt_BR: Para tirar fotos ou vídeos (Fuzzy)

en: Picture format
pt_BR: Formato da foto

en: Whether to save pictures as png or jpeg
pt_BR: Se deseja salvar imagens como png ou jpeg

en: Video format
pt_BR: Formato do vídeo

en: Whether to save videos as mp4 or webm
pt_BR: Se deseja salvar vídeos como mp4 ou webm

en: Last Camera Used ID
pt_BR: ID da última câmera utilizada

en: An ID representing the last used camera
pt_BR: Um ID que representa a última câmera utilizada

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
pt_BR: Tire fotos e vídeos em seu computador, tablet ou telefone.

en: Camera's main interface
pt_BR: Interface principal do Câmera

en: Camera's gallery viewer
pt_BR: Visualizador da galeria do Câmera

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

en: No Camera Found
pt_BR: Nenhuma câmera encontrada

en: Connect a camera device
pt_BR: Conectar um dispositivo de câmera

en: Picture Mode
pt_BR: Modo foto

en: Recording Mode
pt_BR: Modo gravação

en: Countdown
pt_BR: Contagem regressiva

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
pt_BR: Nenhuma

en: _Preferences
pt_BR: _Preferências

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: _Atalhos de teclado

en: _About Camera
pt_BR: Sobre o Câmer_a

en: Open Gallery
pt_BR: Abrir galeria

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
pt_BR: Tirar foto

en: Select Camera
pt_BR: Selecionar câmera

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
pt_BR: Trocar de câmera

en: Gallery Menu
pt_BR: Menu galeria

en: Previous Image
pt_BR: Imagem anterior

en: Next Image
pt_BR: Próxima imagem

en: Open in Image Viewer
pt_BR: Abrir no visualizador de imagens

en: General
pt_BR: Geral

en: _Shutter Sound
pt_BR: _Som do obturador

en: _Composition Guidelines
pt_BR: _Linhas de composição

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pt_BR: Mostra atalhos

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
pt_BR: Abre as preferências

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt_BR: Sai

[ctx: shortcut window]
en: Camera
pt_BR: Câmera

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
pt_BR: Modo foto

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
pt_BR: Modo gravação

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
pt_BR: Tira foto ou começa gravação

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
pt_BR: Mostrar/ocultar linhas de composição

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
pt_BR: Galeria

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
pt_BR: Abre/fecha galeria

[ctx: shortcut window]
en: Next
pt_BR: Próximo

[ctx: shortcut window]
en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Gallery
pt_BR: Galeria

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
pt_BR: Foto de {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
pt_BR: Foto {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
pt_BR: Gravação de {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
pt_BR: Gravação {number}

en: _Copy Picture
pt_BR: _Copiar foto

en: _Copy Video
pt_BR: _Copiar vídeo

en: _Delete
pt_BR: _Excluir

en: Could not play camera stream
pt_BR: Não foi possível reproduzir stream da câmera

en: Open in Video Player
pt_BR: Abrir no reprodutor de vídeos

en: Copied to clipboard
pt_BR: Copiado para a área de transferência

en: Picture deleted
pt_BR: Foto apagada

en: Video deleted
pt_BR: Vídeo excluído

en: Start Recording
pt_BR: Começar gravação

en: Stop Recording
pt_BR: Parar gravação

en: Could not take picture
pt_BR: Não foi possível tirar foto

en: Could not record video
pt_BR: Não foi possível gravar vídeo
