Snapshot main - en to ro translation catalogue (71 entries)

en: Take pictures and videos
ro: Ia poze și video-uri

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;
ro: picture;photos;camera;webcam;poză;fotografii;cameră web;

en: Default window width
ro: Lățime fereastră implicită

en: Default window height
ro: Înălțime fereastră implicită

en: Default window maximized behaviour
ro: Comportament implicit de fereastră maximizată

en: Play shutter sound
ro: Redă sunet obturator

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
ro: Dacă se redă un sunet de obturator când se iau poze

en: Show composition guidelines
ro: Arată liniile directoare de compoziție

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
ro: Dacă să se arate liniile directoare de compoziție când se utilizează camera

en: Countdown timer
ro: Temporizator numărătoare inversă

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
ro: Durata numărătoarei inverse pentru luarea de fotografii, în secunde

en: Capture mode
ro: Mod captură

en: Whether to take pictures or videos
ro: Dacă se iau poze sau video

en: Picture format
ro: Format poză

en: Whether to save pictures as png or jpeg
ro: Dacă se salvează pozele ca png sau jpeg

en: Video format
ro: Format video

en: Whether to save videos as mp4 or webm
ro: Dacă se salvează video-urile ca mp4 sau webm

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
ro: Ia poze sau video-uri pe calculator, tabletă sau telefon.

en: Camera's main interface
ro: Interfața principală Camera

en: Camera's gallery viewer
ro: Vizualizatorul de galerie Camera

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: No Camera Found
ro: Nu s-a găsit camera

en: Connect a camera device
ro: Conectează un dispozitiv cameră

en: Picture Mode
ro: Mod poză

en: Recording Mode
ro: Mod înregistrare

en: Countdown
ro: Numărătoare inversă

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
ro: Nimic

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de _tastatură

en: _About Camera
ro: Despre C_amera

en: Open Gallery
ro: Deschide galeria

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
ro: Ia poză

en: Select Camera
ro: Selectează camera

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
ro: Comută camera

en: Gallery Menu
ro: Meniu galerie

en: Previous Image
ro: Imagine anterioară

en: Next Image
ro: Imagine următoare

en: Open in Image Viewer
ro: Deschide în Vizualizator imagini

en: _Shutter Sound
ro: _Sunet obturator

en: _Composition Guidelines
ro: Linii directoare de _compoziție

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ro: Arată scurtăturile

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
ro: Meniu principal

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
ro: Deschide preferințele

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieșire

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
ro: Mod poză

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
ro: Mod înregistrare

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
ro: Ia poză sau începe înregistrarea

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
ro: Arată/Ascunde liniile directoare de compoziție

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
ro: Galerie

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
ro: Deschide/Închide galeria

[ctx: shortcut window]
en: Next
ro: Următor

[ctx: shortcut window]
en: Previous
ro: Anterior

en: Gallery
ro: Galerie

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
ro: Fotografie din {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
ro: Fotografie {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
ro: Înregistrare din {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
ro: Înregistare {number}

en: _Copy Picture
ro: _Copiază poza

en: _Copy Video
ro: _Copiază video-ul

en: _Delete
ro: Șt_erge

en: Could not play camera stream
ro: Nu s-a putut reda fluxul camerei

en: Open in Video Player
ro: Deschide în Player video

en: Copied to clipboard
ro: Copiat la clipboard

en: Picture deleted
ro: Poză ștearsă

en: Video deleted
ro: Video șters

en: Start Recording
ro: Începe înregistrarea

en: Stop Recording
ro: Oprește înregistrarea

en: Could not take picture
ro: Nu s-a putut lua poza

en: Could not record video
ro: Nu s-a putut înregistra video-ul
